Anssi Orrenmaa

Niksologi

 

ANSSIN PARHAAT NÄYTELMÄT


1-10

1.  Tuhat ja yksi yötä / Teatterikorkeakoulu (1981) Jouko Turkka / Antti Virmavirta
2.  Rocky Horror Show / Seinäjoen kaupunginteatteri (1995) Olli-Matti Oinonen / Richard O´Brien
3.  Tuntematon sotilas / Suomen Kansallisteatteri (2008) Kristian Smeds / Väinö Linna
4.  Kullervo / Kom-teatteri (1981) Kalle Holmberg / Aleksis Kivi
5.  Galilein elämä / Helsingin kaupunginteatteri (1987) Ralf Långbacka / Bertol Brecht / Lasse Pöyst
i 6.  Häräntappoase / Ykspihlajan Työväen Teatteri (1996) Veikko Pohjonen / Anna-Leena Härkönen
7.  Voimamies / Helsingin kaupunginteatteri (1982) Jouko Turkka / Hannu Mäkelä / Kalevi Kahra
8.  Säätiö / Suomen Kansallisteatteri (1981) Eugen Terttula / Antonio Buero Vallejo
9.  Päällystakki / Ryhmäteatteri (2009) Esa Leskinen / Nikolai Gogol / Martti Suosalo
10. Puhdistus / Seinäjoen kaupunginteatteri (2010) Heidi Räsänen / Sofi Oksanen

11-20

11. Cirkus / Laterna Magica, Praha (1991) Kouzelny
12. Murtovarkaus / Helsingin kaupunginteatteri (1981) Jouko Turkka / Minna Canth
13. Euroopan taivaan alla / Ryhmäteatteri (2010) Esa Leskinen / Sami Keski-Vähälä
14. Haapoja / Seinäjoen kaupunginteatteri (2000) Anna-Elina Lyytikäinen / Jussi Kylätasku
15. Mental Finland / Suomen Kansallisteatteri (2009) Kristian Smeds
16.  Poikkeustila / Ryhmäteatteri (1982) Arto af Hällström
17.  Kristina från Duvemåla / Svenska Teatern (2012) Lars Rudolfsson / Björn Ulvaeus
18. Joutsenlampi / Mariinsky-teatteri, Pietari (2011) Pjotr Tsaikovski
19.  Don Juan / Helsingin kaupunginteatteri (1980) Antti Einari Halonen / Moliere / Pertti Palo
20.  Mysteerio Buffo / Kom-teatteri (1982) Pentti Kotkaniemi / Dario Fo / Erkki Saarela

21-30

21.  Noitaympyrä / Helsingin kaupunginteatteri (1988) Kalle Holmberg / Antti Virmavirta
22.  Tie Tampereelle / Tampereen Työväen Teatteri (1996) Kalle Holmberg / Heikki Ylikangas
23.  Amadeus / Suomen Kansallisteatteri (1982) Eugen Terttula / Peter Shaffer
24.  Fundamentalisti / Seinäjoen kaupunginteatteri (2008) Tero Heinämäki / Juha Jokela
25.  Chess / Prince Edward Theatre, Lontoo (1988) Trevor Nunn
26.  Angels in America (2010) Johanna Freundlich / Tony Kushner
27. Pesärikko / Vaasan kaupunginteatteri (1990) Pekka Saaristo / Orvokki Autio
28.  Sukuvika / Seinäjoen kaupunginteatteri (1994) Mikko Viherjuuri / Ray Cooney
29. Kirsikkapuisto / Suomen Kansallisteatteri (1983) Anatoli Efros / Anton Tsehov
30.  Ryhmäteatteri / Mielipuolen päiväkirja (2015) Esa Leskinen / Nikolai Gogol / Vesa Vierikko

31-40

31.  Kuka pelkää Wirginia Woolfia? / Seinäjoen kaup.teat. (2005) Janne Suutarinen / Edward Albee
32.  Cercle Invisible / Victoria Chaplin & Jean-Baptiste Thierree (2002) / Savoy, Helsinki
33.  Piukat paikat / Seinäjoen kaupunginteatteri (1995) Heikki Värtsi / Peter Stone
34. Murder of Sherlock Holmes / TNT Theater London (Sjoella) (1997) Paul Stebbings / Phil Smith
35.  Pienin yhteinen jaettava / Teatteri X, Seinäjoki (2011) Kimmo Kovanen / Pirkko Saisio
36.  Älä pukeudu päivälliselle / Tampereen Teatteri (1998) Mikko Viherjuuri / Marc Camoletti
37.  Hallitsija / Seinäjoen kaup.teat. (2006) Jukka Hytti ja Heikki Huttu-Hiltunen / Markku Lahtela
38.  Körsbärsträdgården / Svenska Teatern (1983) Kaisa Korhonen / Anton Tsehov
39.  Ratsumies / Lahden kaupunginteatteri (1987) Paavo Liski / Paavo Haavikko / Aulis Sallinen
40.  Mielipuolen päiväkirja / Suomen Kansallisteatteri (1981) Eugen Terttula / Gogol / Tarmo Manni

41-50

41.  Tuntematon sotilas / Pyynikin kesäteatteri (1970-luku) ? / Väinö Linna
42.  Lapualaisooppera / Lapuan harrastajanäyttelijät (2001) Hannele Martikainen / Arvo Salo
43.  S.O.S / Ryhmäteatteri (2010) Tiina Lymi / Tiina Lymi
44.  Hinta / Seinäjoen kaupunginteatteri (1996) Mikko Viherjuuri / Arthur Miller
45. Jumala on kauneus / Suomen Kansallisteatteri (2008) Kristian Smeds / Paavo Rintala
46. Viimeiset kiusaukset / Suomen Kansallisooppera (1982) Sakari Puurunen / Joonas Kokkonen
47. Sopimus Mr. Evergreenin kanssa / Ryhmäteatteri (1983) Arto af Hällström / Arto Melleri
48. Nummisuutarit / Teatterikorkeakoulu (1984) Jouko Turkka / Aleksis Kivi / Antti Virmavirta

49. Kalavale / Kom-teatteri (2009) Arto Salminen / Pekka Milonoff

50. Dance of the Vampires / Seinäjoen kaupteatteri (2011) Olli-Matti Oinonen / Michael Kunze

51-60

51. Marat´n murha / Helsingin kaupunginteatteri (1984) Ralf Långbacka / Peter Weiss
52. Penkki / Seinäjoen kaupunginteatteri (1991) Kaarina Perola / Aleksandr Gelman
53. Maratontanssit / Kom-teatteri (1981) Pekka Milonoff
54. Sarvikuonot / Ylioppilasteatteri (1979) Raila Leppäkoski / Eugene Ionesco / Mikko Kivinen
55. Kuningas kuolee / Suomen Kansallisteatteri (2014) Minna Leino / Eugene Ionesco
56. Pudotuspeli / Seinäjoen kaupunginteatteri (2007) Tero Heinämäki / Jordi Galcerar
57. Woyzeck / Ei-Kun Teatteri Seinäjoki (1995) Epp Saar / Georg Büchner
58. Aarre, ryssän äpärä / Larvateatteri, Lapua (2016) Jouko Enkelnotko / Arvo Myllymäki
59.Teillä ei ollut nimiä / Kom-teatteri (2001) Reko Lundán / Reko Lundán
60. Eduskunta II / Ryhmäteatteri (2012) Susanna Kupari / Työryhmä

61-70

61. Peer Gynt / Helsingin kaupunginteatteri (1981) Ralf Långbacka / Henrik Ibsen
62. Punainen viiva / Suomen Kansallisooppera (1979) Kalle Holmberg / Aulis Sallinen
63. Pesärikko / Kom-teatteri (1990) Pekka Milonoff / Orvokki Autio
64. Kevätuhri/Petruska/Häät / Suomen Kansallisbaletti
(1994) Jorma Uotinen / Igor Stravinsky
65. Theatre of Qianmen Jianguo, Peking: Hopeiden varastaminen (2000) Peking Opera
66. Oleanna / Seinäjoen kaupunginteatteri (1994) Aleksandr Andrianov / David Mamet
67. Iwona, Burgundan prinsessa / Stary Teatr, Krakova (1978) Krystian Lupa / Witold Gomrowicz
68. Ei mene halvalla / Seinäjoen kaupunginteatteri (2008) Heidi Räsänen / Outi Nyytäjä
69. Timon Ateenalainen / Suomen Kansallisteatteri (1982) Radu Pensciulescu / William Shakespeare
70. Omistajat / Seinäjoen kaupunginteatteri (1994) Eija-Irmeli Lahti / Hannu Nieminen

71-80

71. Jumalan rakastaja / Ryhmäteatteri (1984) Arto af Hällström / Jussi Parviainen
72. Vadelmavenepakolainen / Kom-teatteri (2011) Arn-Henrik Blomqvist / Miika Nousiainen
73.Chicago / Seinäjoen Ammattikorkeakoulu (2014) Mikko Timonen / Fred Ebb ja Bob Fosse
74. My Fair Lady / Seinäjoen kaupunginteatteri (1993) Jarno Hiilloskorpi / G.B.Shaw
75. Rölli ja metsänhenki / Vaasan kaupunginteatteri (1996) Allu Tuppurainen / Allu Tuppurainen
76. Hulvaton hotelli / Seinäjoen kaupunginteatteri (1988) Mikko Viherjuuri / Ray Cooney
77. Mällisen metkut / Teatterikorkeakoulu (1983) Laura Ruohonen ym / Sari Mällinen ym
78. Seinäjoen kaupunginteatteri: Seitsemännen portaan enkeli (2014) Taava Hakala / Frank McCourt
78. Me pommittajat / Kom-teatteri (1982) Kalle Holmberg / Joseph Heller
79.Pesärikko / Seinäjoen kaupunginteatteri (2003) Mikko Roiha / Orvokki Autio
80. Martti Suosalo ja Mika Nuojua: Kiviä taskussa (2013) Pentti Kotkaniemi / Marie Jones

81-90
81. Ei makseta! Ei makseta! / Lilla Teatern (1980) Christian Lund / Dario Fo / Asko Sarkola
82. Herttin tähäre / Seinäjoen kaupunginteatteri (2011) Dick Holmström / Mikko Koivusalo
83. Saapasjalkakissa / Vilkolakis, Liettua (1996)
84. Tässä kylässä ei ole varkaita / Kom-teatteri (1983) Kimmo Kahra / Gabriel Garcia Marquez
85. Zorbas / Seinäjoen kaupunginteatteri (1991) Rauli Jokelin / Nikos Kazantakis
86. Patriarkka / Suomen Kansallisteatteri (2012) Juha Jokela / Juha Jokela
87. Vanja-eno / Helsingin kaupunginteatteri (1982) Georg Dolivo / Anton Tsehov
88. Täällä Pohjantähden alla (III) / Seinäjoen kaupunginteatteri (2017) Juha Luukkonen / Väinö Linna
89. Hemmafesten / Lilla Teatern (2009) Arn-Henrik Blomqvist / Gilles Dyrek
90. Huomenna hän tulee / Helsingin kaupunginteatteri (1989) Antti Halonen / Samuel Beckett

91-100

91. Yön kuningatar / Teatteri X (2008) Kimmo Kovanen / Maria Niemelä
92. Meno Mäntsälään / Seinäjoen kaupunginteatteri (2004) Petri Lairikko / Heikki Ylikangas
93. Mambo Kings / Helsingin kaupunginteatteri (1995) Markku Nenonen / Oscar Hijuelos
94. Pitkän päivän matka yöhön / Seinäjoen kaupunginteatteri (2006) Tero Heinämäki / Eugene O’Neil
95. West Side Story / Tampereen Teatteri (2004) Heikki Vihinen / Maria Lund
96. Linjat kuumina / Seinäjoen kaupunginteatteri (2008) Panu Raipia / Ray Cooney
97. Saranat ja sardiinit / Treen Työväen Teat. (2003) Neil Hardwick / Michael Frayn / Esko Roine
98. Kuolema / Bassoviulu / Oulun kaup.teat. (1984) Markus Packalén / Woody Allen / Patrick Süskind
99. Ilimari Jauhiaasen teräksinen takavyö / Lapuan harrastajanäyt. (2004) Epp Perälä / Heikki Salo
100. Titanic / Seinäjoen kaupunginteatteri (2008) Petri Lairikko / Peter Stone

Alkuun

Copyright © Anssi Orrenmaa. Illustration © Gua Vainio. All Rights Reserved.