Piirin tilastot 2015
				

Miehet
200-300m 400-1500m 3000-10000m puolimaraton-maraton aidat korkeus-seiväs pituus-kolmiloikka kuula-kiekko-moukari-keihäs

Naiset
100m 200m 300-800m 1500-10000m puolimaraton-maraton aidat-korkeus-seiväs pituus kolmiloikka-kuula kiekko-moukari-keihäs-kävely

Viestit

sisulisätilasto 2015



				Miehet	


	   100m 
    11,27  Mikko Laaksonen		KP-V	Vaasa 21.7		2-19 elit	+0,9	     
    11,35  Aaron Yli-Hallila		KTU	Kokkola 12.7		2 aluem		+1,5	M17	   
    11,39  Tero Ojala			LV	Tartto 6.6		D mo		-0,9	      
    11,41  Viljami Parpala		VetU	Tampere 1.9		2 kaupM		-0,2	M19
    11,91  Markus Erkkilä		KU	Kalajoki 8.7		3h1-17 aluek	+0,4	M17	
    12,03  Konsta Alatupa		KT	Veteli 9.9		3 pitM		+0,7
    12,09  Tuomo Marttila		KT	Keuruu 19.6		4h2 ka		-0,4	M22	
    12,19  Jan-Patrik Åvist		HK	Kalajoki 8.7		4-17 aluek	+0,5	P14		
    12,27  Eemeli Kotila		TU	Ylivieska 30.7		2-17 ak		-2,3	M17		
    12,36  Simeon Vanhala		UK	Kokkola 26.5		2 aluek		+1,4	M17
    
    12,36  Marko Haasala		LV	Kokkola 12.7		5 aluem		+1,5	M35	    
	  

wind
    10,95  Mikko Laaksonen		KP-V	Alavus 13.6		2 aluek		+4,0
    11,12  Aaron Yli-Hallila		KTU	Kalajoki 21.8		1-16 SM
    
          	  	

	   200m
    22,62  Mikko Laaksonen		KP-V	Kauhava 7.8		2-19 pk		+2,0	  
    23,10  Aaron Yli-Hallila		KTU	Kalajoki 23.8		7-16 SM		+1,3      
    23,22  Tero Ojala			LV	Kauhava 27.6		D karn		-1,2       
    23,43  Markus Erkkilä		KU	Kauhava 7.8		4-17 pim	+2,0	M17   
    23,76  Eemeli Kotila		TU	Kauhava 7.8		6-17 pim	+2,0	M17 
    23,99  Konsta Alatupa		KT	Kalajoki 22.8		4h4-16 SM	+1,4	M17   
    24,68  Patrik Ahola			HK	Kalajoki 8.7		5 aluek		+0,8	M19 
    25,09  Jan-Patrik Åvist		HK	Kalajoki 8.7		6 aluek		+0,8	P14
    25,31  Simeon Vanhala		UK	Kokkola 11.8		2-17 ak		-0,2	M17 
    25,82  Markp Haasala		LV	Pedersöre 7.7		7 aluek		+0,0	M35
    
    26,04  Roope Kangasvieri		TU	Kalajoki 8.7		7 aluek		+0,8	P14 
    26,12  Eero-Matias Viitala		KU	Kannus 14.7		1-15 aluek	+0,4	P14
    

	   300m
    38,13  Jan-Patrik Åvist		HK	Oulu 23.8		2h2-14 SM	P14	   
    38,65  Eemeli Kotila		TU	Leppävaara 13.6		2h1-17 yag	
    39,29  Simeon Vanhala		UK	Kokkola 4.8		2-17 ak
    39,94  Roope Kangasvieri		TU	Leppävaara 13.6		3h1-14 yag	P14
    42,37  Eero-Matias Viitala		KU	Jämsänkoski 28.6	2h1-14 karn	P14
    42,57  Miro Haikonen		TU	Nivala 26.7		1-15 pim	P15				
    
    

	   400m
    51,11  Tero Ojala			LV	Tartto 6.6		D mo
    52,37  Markus Erkkilä		KU	Kannus 26.8		1-17 cup	M17
    53,07  Tapani Kärjä			KaJu	Kannus 26.8		1 cup    	
    53,43  Eemeli Kotila		TU	Kannus 26.8		2-17 cup	M17
    53,79  Mikko Laaksonen		KP-V	Kannus 26.8		2 cup	      
    56,61  Simeon Vanhala		UK	Kokkola 2.6		2-19 aluek	M17
    57,11  Konsta Puutio		YRe	Kannus 26.8		3 cup		M19
    57,39  Janne Vanhala		UK	Kannus 26.8		4 cup		M45
    57,78  Roope Kangasvieri		TU	Kannus 26.8		1-15 cup	P14
    59,97  Juho Salmela			HK	Kannus 26.8		3-17 cup	M17
    
    60,36  Lasse Raudaskoski		NU	Kannus 26.8		2-15 cup	P14    
    61,03  Janne Huhtala		YRe	Kannus 26.8		5 cup	
    61,35  Kalle Yrjänä			HU	Kannus 26.8		4-17 cup	M17
    62,25  Aaro Åivo			VetU	Kannus 26.8		5-17 cup	M17
    62,36  Aleksi Salmela		HK	Kannus 26.8		3-15 cup	P15

     				 



	   800m
  1.59,21  Tapani Kärjä			KaJu	Kokkola 11.7		3 aluem	
  2.05,35  Roope Haapakangas		PyPo	Kajaani 9.7		5 pk		M19   
  2.05,61  Ari-Pekka Lassila		VetU	Tampere 1.9		2 kaupM
  2.06,45  Pekka Klemola		UK	Kokkola 11.7		9 aluem	
  2.06,46  Miska Poikkimäki		SS	Oulu 22.8		6-15 SM		P15  
  2.07,81  Eemeli Kotila		TU	Kalajoki 12.8		1-17 cup	M17  
  2.09,01  Roope Kangasvieri		TU	Kauhava 7.8		4-17 pim	P14  
  2.11,88  Olli Kallioinen		KV	Vaasa 21.7		6-17 elit	M17   
  2.12,02  Konsta Puutio		YRe	Kalajoki 12.8		2 cup		M19
  2.13,06  Lasse Raudaskoski		NU	Nivala 25.7		2-14 pim	P14
  
  2.13,44  Juuso Mattila		HU	Nivala 25.7		2-15 pim	P15		
 

   

	   1000m
  2.49,94  Miska Poikkimäki		SS	Ylivieska 30.7		1-15 ak	   
  2.57,83  Roope Kangasvieri		TU	Kokkola 30.6		1-15 cup	
  2.59,35  Lasse Raudaskoski		TU	Kokkola 30.6		2-15 cup
  3.05,22  Aleksi Salmela		HK	Ylivieska 30.7		2-15 ak	
  3.07,88  Onni Mäkelä			VetU	Veteli 9.9		1-13 pitM  
  3.09,19  Perttu Harjula		NU	Kokkola 30.6		1-13 cup
  3.10,06  Jaakko Mattila		HU	Nivala 25.7		1-13 pim
  3.11,6   Markus Hakala		HU	Reisjärvi 6.9		1-17 ak
  3.14,79  Miro Jylkkä			YK	Kokkola 30.6		3-13 cup
  3.15,39  Alex Heikkilä		KJ	Ylivieska 30.7		3-15 ak
  
  3.15,92  Eero-Matias Viitala		KU	Kokkola 30.6		3-15 cup
  
  

	   1500m
  3.58,41  Tapani Kärjä			KaJu	Lapinlahti 19.7		7B elit	   
  4.02,76  Pekka Klemola		UK	Kalajoki 8.7		2 aluek	
  4.29,38  Konsta Puutio		YRe	Kokkola 30.3		7 cup		M19
  4.37,97  Janne Huhtala		YRe	Kokkola 4.8		4 ak
  4.40,10  Petri Kykyri			KT	Kokkola 30.3		8 cup		M35
  4.43,39  Johannes Tiala		UK	Kokkola 30.3		9 cup
  4.44,49  Juho Salmela			HK	Kokkola 30.3		1 cup		M17
  4.45,24  Eelis Valikainen		KaJu	Kalajoki 8.7		3 aluek		P15	
  4.47,64  Janne Huhtala		YRe	Kokkola 30.3		11 cup	 
  4.49,19  Aleksi Kortetmaa		TU	Ylivieska 30.7		2 ak		M22
  
  4.52,52  Tero Ojala			LV	Pori 2.8		D SM	      
  4.56,83  Markku Ainali		KV	Kokkola 30.3		13 cup		M50       		 



	   3000m	
  8.49,06  Pekka Klemola		UK	Virrat 15.7		7 tähti 	      
  8.51,65  Tapani Kärjä			KaJu	Keuruu 19.6		10 ka
  9.49,08  Konsta Puutio		YRe	Ullava 5.9		4 cup		M19
  9.54,30  Tuomas Ahola			NU	Ullava 5.9		5 cup
  9.57,13  Juho Pirkola			KT	Ullava 5.9		6 cup		M35
 10.08,59  Marko Palohuhta		UK	Ullava 5.9		7 cup
 10.29,09  Janne Huhtala		YRe	Ullava 5.9		8 cup
 10.50,04  Johannes Tiala		UK	Ullava 5.9		9 cup 



	   5000m	
 15.09,77  Ari-Pekka Lassila		VetU	Hämeenlinna 29.8	7 tähti   
 15.34,83  Tapani Kärjä			KaJu	Jämsä 27.6		5 karn	
 15.52,42  Pekka Klemola		UK	Jämsä 27.6		7 karn 	   
 16.33,87  Kai Takkunen			AV	Kokkola 11.7		1 aluem	   
 16.58,92  Konsta Puutio		YRe	Kokkola 11.7		3 aluem		M19
 17.13,24  Marko Palohuhta		UK	Kokkola 11.7		4 aluem	 
 18.23,16  Aleksi Kortetmaa		TU	Kokkola 11.7		6 aluem		M22		  




	   10000m	   
 31.48,67  Tapani Kärjä			KaJu	Pori 31.7		11 SM  
  



	   10km tiejuoksu
    34.55  Tuomas Ahola			NU	Liminka 31.12		6 ka	   
    36.22  Marko Palohuhta		UK	Oulu 29.8		6 ka	   
    37.06  Petri Harsunen		UK	Jyväskylä 11.9		11 finlandia
    37.33  Kimmo Lassila		VetU	Akaa 25.4		4 ka
    37.45  Naveen Kohtaniemi		YRe	Siuntio 18.4		23-17 SM
    38.47  Toni Kattilakoski		KPV	Oulu 23.5		14 terwa-m	
     
     
 	    
	   puolimaraton	   
  1.10.09  Ari-Pekka Lassila		VetU	Kankaanpää 17.10	3 ka	   
  1.14.58  Pasi Hautamäki		KT	Kokkola 8.5		1 city-run	
  1.15.10  Risto Uusivirta		HK	Haapajärvi 3.10		1 kaunisto
  1.17.04  Marko Palohuhta		UK	Malaga 22.3		35 kv     
  1.17.27  Anssi Koirikivi		HK	Haapajärvi 3.10		2 kaunisto
  1.17.33  Tuomas Ahola 		NU	Ylivieska 13.6		1 kärki-m	
  1.18.53  Kai Takkunen			AV	Kokkola 29.8		1 venetsia
  1.19.33  Ravinder Kohtaniemi		YRe	Haapajärvi 3.0		3 kaunisto
  1.20.56  Naveen Kohtaniemi		YRe	Ylivieska 13.6		3 kärki-m	M17
  1.21.16  Matti Keskitalo		HK	Haapajärvi 3.10		4 kaunisto  
  
  1.21.31  Petri Harsunen		KV	Kokkola 29.8		6 venetsia	
  1.22.02  Ville-Veikko Kykyri		KT	Rovaniemi 27.6		5 ka
  1.22.34  Petteri Rantala		KoS	Oulu 3.10		3 ka
  1.23.34  Tönis Veber			HT	Ylivieska 13.6		4 kärki-m	
  1.23.49  Juha Jokikuona		HK	Helsinki 16.5		78 HCR
  1.24.13  Samuli Nieminen		KT	Kokkola 8.5		6 city-run  
  1.24.20  Niko Lassila			VetU	Kokkola 29.8		10 venetsia
  1.25.14  Toni Kattilakoski		KPV	Ylivieska 13.6		5 kärki-m	
  1.25.25  Erkki Vähäsöyrinki		Nivala	Oulu 23.5		20 terwa-m
  1.25.50  Veli-Pekka Korpela		KU	Oulu 23.5		24 terwa-m

       	  
 


	    maraton
  2.31.51  Tapani Kärjä			KaJu	Vantaa 10.10		1 ka	    
  2.50.06  Marko Palohuhta		UK	Ylivieska 13.6		1 kärki-m	   
  2.57.44  Janne Vähäkangas		Psaari	Tukholma 30.5		325 kv 
  3.00.04  Jukka-Pekka Ojala		KaJu	Reykjavik 22.8
  3.03.25  Jarmo Liedes			KT	Tukholma 30.5		579 kv
  3.04.30  Samuli Nieminen		WCUR	Ylivieska 13.6		3 kärki-m		
  3.04.53  Kimmo Lassila		VetU	Helsinki 15.8		51 HCM
  3.05.28  Tero Kössi			KU	Amsterdam 18.10		702 kv
  3.07.28  Petri Harsunen		UK	Savonlinna 19.7		2-50 SM
  3.11.34  Mauri Kivinen		Kla	Jyväskylä 12.9		24 finlandia
  
  3.12.41  Erkki Vähäsöyrinki		Nivala	Jyväskylä 12.9		26 finlandia
  
 

 	    
	   110m aidat	   	   
    15,62  Tero Ojala			LV	Tartto 7.6		D mo		+0,7
    17,11  Tuomo MarttilA		KT	Lahti 16.8		6-22 SM		+0,8	M22


	M17, 91,4 cm
    	

 	    
	   400m aidat


 	    
	   2000m esteet	   
  
  
 	    
	   3000m esteet	   



	   korkeus  
     2,14  Mauri Kaattari		HU	Kuortane 8.8		5 elit   
     2,03  Aleksi Klemola		UK	Pori 2.8		4 SM		M19
     2,00  Herman Haavisto		HU	Lahti 15.8		4-22 SM
     1,86  Tero Ojala			LV	Tartto 6.6		D mo	
     1,70  Tuomo Marttila		KT	Huittinen 5.9		D-22 SM		M22
     1,61  Arttu Heikkilä		KaJu	Reisjärvi 6.7		1-17 aluek	M17	
     1,58  Lassi Yli-Kotila		KU	Reisjärvi 6.7		2-17 aluek	M17   
     1,55  Aleksi Jurvelin		NU	Nivala 25.7		1-15 pim	P15	
     1,50  Eetu Peltokangas		TU	Reisjärvi 6.7		3-15 aluek	P14 
     1,50  Teemu Kyösti			HU	Nivala 25.7		2-14 pim	P14
     	   
     


	   seiväs 
     4,80  Veli-Matti Kivilahti		HK	Somero 25.6		1-22 karn	M22
     4,80  Mikko Latvala		HK	Kokkola 12.7		1 aluem		M35
     4,60  Tero Ojala			LV	Inowroclaw POL 5.7	D ECup	
     4,50  Mauri Kaattari		HU	Himanka 10.8		1 ak      
     4,35  Johan-Antti Kivilahti	HK	Oulu 16.7		1 ka		M17     
     4,21  Johannes Eronen		HK	Kannus 14.7		1-17 aluek	M22		
     4,20  Toni Latvala			HK	Kokkola 12.7		2 aluem		M35	
     4,00  Lassi Yli-Kotila		KU	Kalajoki 21.8		4-16 SM		M17
     3,87  Tuomo Marttila		KT	Veteli 2.9		2 ak		M22
     3,75  Eemil Ali-Haapala		KP-V	Kalajoki 21.8		6-16 SM		M17
     
     3,35  Teemu Kyösti			HU	Oulu 23.8		7-14 SM		P14	

    
    

	   pituus
     7,75  Mikko Kivinen		LV	Jämsä 27.6		3 karn		+1,2		         
     6,81  Tero Ojala			LV	Inowroclaw POL 4.7	D ECup		+0,0
     6,77  Mauri Kaattari		HU	Himnaka 10.8		1-17 ak		-0,1
     6,32  Johannes Haavisto		HU	Pietarsaari 23.6	1 aluek		+1,4	M22
     6,05  Tuomo Marttila		KT	Kannus 14.7		1 aluek		-0,3	M22
     5,74  Markus Erkkilä		KU	Saarijärvi 21.6		1-17 kv		-0,2	M17
     5,59  Kalle Yrjänä			HU	Himanka 17.6		1-17 aluek	-0,5	M17			 	   
 
     
    

	   kolmiloikka  				  
    14,56  Mauri Kaattari		HU	Keuruu 19.6		2 ka		-1,4
    14,06  Aleksi Klemola		UK	Kokkola 12.7		2 aluem		+1,9	M19
    11,08  Eero-Matias Viitala		KU	Nivala 25.7		1-14 pim	+0,1	P14    
    11,05  Arto Rautio			HU	Jalasjärvi 9.7		1-50 pim	+0.0	M50
    10,92  Jan-Patrik Åvist		HK	Nivala 25.7		2-14 pim	+0,4	P14
    10,76  Otto Peltokangas		TU	Veteli 5.8		1-15 cup	+0,2	P14
    10,72  Kalle Yrjänä			HimU	Lapua 8.8		4-17 pim	+1,8	M17
    
    	            
         

	    kuula
    15,87  Jani Santala			HU	Himanka 17.6		1 aluek	    
    13,90  Tero Ojala			LV	Tartto 6.6		D mo		    
    13,59  Markus Vanhala		UK	Äänekoski 4.6		1 aluek  
    12,62  Petri Rautio			AV	Alavieska 20.9		heitto-ott
    12,45  Jani Luokkanen		HU	Himanka 12.7		1-40 aluek
    11,97  Tuomo Marttila		KT	Huittinen 6.9		D-22 SM		M22
    11,55  Jukka Saaranen		PyPo	Alavieska 20.9		heitto-ott
    	    

    M19 6kg
    13,65  Patrik Haapakoski		AV	Alavieska 29.7		1-19 cup  
       
   
    M17 5kg
    16,93  Arttu Untinen		KaJu	Kauhava 7.8		1-17 pim   
    13,39  Kalle Yrjänä			HU	Himanka 10.8		2-17 aluek
    11,63  Samuli Humalalampi		RP	Reisjärvi 6.9		1-17 aluek    
    11,38  Valtteri Suomala		RP	Kalajoki 8.7		2-17 aluek		
    10,58  Akseli Myllymäki		KP-V	Savonlinna 29.8		7-17 cup
    10,24  Arttu Heikkilä		RP	Kokkola 2.6		    
    
    
 

kiekko 44,52 Tero Ojala LV Tartto 7.6 D mo 41,35 Arto Niskanen AV Alavieska 15.7 4 aluek M35 40,42 Jukka Saaranen PyPo Pihtipudas 13.9 3 ak 40,29 Petri Rautio AV Alavieska 20.9 heitto-ott 40,27 Ville Roimela KaJu Alavieska 27.9 3 ak 38,42 Tuomo Marttila KT Huittinen 6.9 D-22 SM M22 30,78 Samuli Humalalampi RP Kokkola 12.7 4 aluem M17 M19 1,75kg 44,07 Ville Roimela KaJu Alavieska 27.9 1-19 ak 35,12 Samuli Humalalampi RP Äänekoski 26.9 1-19 ak M17 M17 1,5kg 41,15 Samuli Humalalampi RP Äänekoski 26.9 1-17 ak 35.05 Antti Tuorila HU Lapua 8.8 4-17 pim 34,87 Kalle Yrjänä HU Lapua 8.8 5-17 pim 33,27 Niko Suontakanen RP Lapua 8.8 7-17 pim 32,60 Arttu Heikkilä RP Lapua 8.8 8-17 pim
moukari 72,31 Jesse Lehto KP-V Alaveteli 13.9 1 cup M22 66,65 Petri Rautio AV Alaveteli 13.9 2 cup 30,13 Jukka Saaranen PyPo Alavieska 20.9 heitto-ott keihäs 84,39 Teemu Wirkkala TU Turku 25.6 3 PNG 75,23 Jarmo Marttila KT Pori 2.8 7 SM 64,07 Tero Ojala LV Pori 2.8 D SM 62,88 Joonas Verronen HU Kokkola 2.6 1 aluek 61,99 Tuomo Marttila KT Huittinen 6.9 D-22 SM M22 55,06 Jani Santala HU Kokkola 25.8 1 ak 52,88 Toni Taipale VetU Veteli 9.9 1 pitM M22 51,26 Matti Löytynoja YK Rautio 1.7 1 ka M35 50,49 Jussi Jänkä PK Veteli 9.9 2 pitM 48,89 Petri Rautio AV Alavieska 20.9 heitto-ott 45,65 Raimo Seppälä YK Kokkola 25.8 2 ak M40 43,90 Valtteri Suomala RP Reisjärvi 6.9 1-19 ak M17 700g 54,30 Lassi Yli-Kotila KU Reisjärvi 6.7 1-17 aluek 49,40 Valtteri Suomala RP Reisjärvi 6.9 2-17 AK 48,88 Niko Suontakanen RP Kannus 14.7 1-17 aluek 46,96 Markus Erkkilä KU Kannus 14.7 2-17 aluek 46,95 Akseli Myllymäki KP-V Veteli 5.6 1-17 cup 45,95 Arttu Heikkilä RP Kalajoki 8.7 2-17 aluek 10-ottelu 7245 Tero Ojala LV Tartto 7.6 10 mo
Naiset 100m 11,70 Anniina Kortetmaa KU Jyväskylä 11.6 1 ka +1,4 N22 12,17 Henriikka Parpala KV Nakkila 31.5 1 ka +1,7 N17 12,78 Roosa Määttälä KV Närpiö 3.6 3 tomat +1,9 N19 12,86 Noora Määttälä KV Kokkola 26.5 1 aluek +1,4 N22 12,88 Irina Potinoja LV Kalajoki 8.7 1h1-17 aluek -0,1 N17 13,23 Helmi Kortetmaa KU Kalajoki 8.7 1h2-17 aluek +0,4 13,30 Sara Pudas AV Ylivieska 30.7 2-17 ak -2,0 N17 13,43 Matleena Parpala KV Oulu 22.8 4h1-14 SM -1,7 T14 13,51 Nelli Mustola KaJu Kalajoki 8.7 3-17 aluek +0,4 T13 13,52 Mimosa Wirkkala TU Kalajoki 8.7 2h2-17 aluek +0,4 T15 13,80 Julia Kivinen KP-V Veteli 9.9 1-15 pitM +1,3 13,82 Vilma Jaatinen KaJu Kalajoki 8.7 3h2-17 aluek +0,4 T15
200m 24,33 Anniina Kortetmaa KU Jämsänkoski 28.6 1 karn -2,3 N22 24,68 Katri Mustola KaJu Alaveteli 11.7 1h2 SFI +1,1 27,34 Helmi Kortetmaa KU Kannus 14.7 1-17 aluek -1,3 N17 27,59 Nelli Mustola KaJu Kannus 14.7 1-15 aluek -1,3 N13 27,62 Hanna Vuolteenaho YK Saarijärvi 11.7 S am +1,7 28,44 Juliana Thiel KTU Kokkola 25.9 2-13 ak +1,5 T13 28,86 Maria Jääskä KP-V Kannus 14.7 3-15 aluek -1,3 T12 29,01 Oona Norrena KV Kokkola 25.8 1 ak +1,0 T15 29,30 Reetta Haapalehto KU Kannus 14.7 4-15 aluek -1,3 T13 29,46 Senja Honkala KT Kokkola 18.8 2-17 kaupM +0,6 N17 29,59 Kaisa Kopsala TU Kalajoki 8.7 4 aluek -0,3 T14 29,62 Matilda Haavisto KU Lapua 9.7 1-14 ka +0,3 T12 29,72 Milla Huusko VetU Veteli 9.9 1 pitM 29,73 Neea Kotila TU Kalajoki 8.7 5 aluek -0,3 T14 300m 43,05 Helmi Kortetmaa KU Jämsänkoski 28.6 2h3-17 karn 45,33 Susanna Juhola KaJu Lapua 9.7 2-15 ka 45,84 Vilma Jaatinen KaJu Kuopio 7.6 3h2-15 ka 45,96 Mimosa Wirkkala TU Veteli 5.8 1-15 cup
400m 55,00 Katri Mustola KaJu Tsheboksary RUS 20.6 12 ECup 61,17 Helmi Kortetmaa KU Kokkola 4.8 1 ak N17 61.80 Päivi Knutar KT Kannus 26.8 2 cup N35 62,05 Juliana Thiel KTU Kannus 26.8 1-13 cup T13 62,38 Eija Kellokoski-Kari VetU Kokkola 4.8 2 ak N40 62,85 Enni Katajalaakso KU Kannus 26.8 2-13 cup T13 63,70 Emma Katajalaakso KU Kannus 26.8 2-17 cup N17 64,09 Nelli Mustola KaJu Kannus 26.8 3-13 cup T13 64,44 Susanna Juhola KaJu Kannus 26.8 1-15 cup T15 65,18 Hanna Vuolteenaho YK Äänekoski 4.6 3 äänek-g 65,32 Ninni Löf KaJu Kannus 26.8 3-17 cup N17 66,10 Vilja Peltoniemi KP-V Kannus 26.8 4 cup N19 66,12 Johanna Ala-Pöntiö KT Kannus 26.8 5 cup 66,16 Minna Läspä KP-V Kannus 26.8 2-15 cup T15 66,39 Kaisa Kopsala TU Kannus 26.8 3-15 cup T14 66,47 Nuppu Peltoniemi KP-V Kannus 26.8 6 cup N19 66,77 Heta Jauhiainen RP Kalajoki 27.5 2 aluek 66,80 Aada Määttälä TU Kannus 26.8 1-11 cup T11 67,02 Justiina Juntunen KT Kannus 26.8 4-13 cup T13 67,31 Vilma Jaatinen KJ Kalajoki 27.5 3 aluek T15 67,32 Henna Rautiainen HU Kannus 26.8 7 cup 67,72 Cecilia Store KT Kannus 26.8 5-13 cup T13 68.04 Oona Kiljala YK Kannus 26.8 6-13 cup T12 68,30 Roosa Löf KaJu Kannus 26.8 4-15 cup T15 69,27 Milla Huusko VetU Kannus 26.8 4-17 cup N17 69,44 Maria Jääskä KP-V Kannus 26.8 7-13 cup T12 69,4 Lilian Koskela KU Siilinjärvi 1.7 2-13 pk T13 69,57 Neea Kotila TU Kannus 26.8 5-15 cup T14 70,01 Melissa Kykyri KT Kannus 26.8 2-11 cup T11
800m 2.18,38 Eija Kellokoski-Kari VetU Sastamala 25.7 4 timantti N40 2.18,59 Emma Katajalaakso KU Kalajoki 12.8 1-17 cup N17 2.19,67 Päivi Knutar KT Oulu 16.7 4 ka N35 2.20,56 Enni Katajalaakso KU Heinola 12.9 2-15 KLL T13 2.24,17 Miia Säilynoja SS Kannus 14.7 1 aluek N22 2.24,63 Johanna Ala-Pöntiö KT Kalajoki 12.8 3 cup 2.25,93 Ninni Löf KaJu Kauhava 7.8 6-17 pim N17 2.27,50 Susanna Juhola KaJu Oulu 16.7 7 ka T15 2.28,33 Nuppu Peltoniemi KP-V Kokkola 18.8 1-17 kaupM N19 2.31,72 Minna Läspä KP-V Oulu 22.8 5h1-15 SM T15 2.31,79 Vilja Peltoniemi KP-V Vaasa 21.7 1-19 elit N19 2.31,80 Roosa Löf KaJu Kannus 14.7 1-15 aluek T15 2.32,1 Juliana Thiel KTU Kalajoki 12.8 2-13 cup T13 2.33,22 Justiina Juntunen KT Kalajoki 12.8 3-13 cup T13 2.33,28 Neea Kotila TU Kauhava 7.8 6-17 pim T14 2.33,87 Henna Rautiainen HU Kalajoki 12.8 5 cup 2.34,1 Mimosa Wirkkala TU Kauhava 27.6 S-15 karn T15 2.35,65 Kaisa Kopsala TU Kauhava 7.8 6-17 pim t14 2.39,13 Hanna Vuolteenaho YK Pori 1.8 S SM 2.39,1 Cecilia Store KT Kalajoki 12.8 4-13 cup T12 1000m 3.09,06 Enni Katajalaakso KU Jämsä 25.6 2h2-13 karn 3.13,93 Juliana Thiel KTU Kokkola 30.6 2-13 cup 3.16,89 Susanna Juhola KaJu Kokkola 30.6 1-15 cup 3.18,16 Justiina Juntunen KT Saarijärvi 21.6 1-13 ka 3.20,70 Roosa Löf KaJu Kokkola 30.6 2-15 cup 3.22,10 Neea Kotila TU Kokkola 30.6 3-15 cup 3.22,42 Kaisa Kopsala TU Kokkola 30.6 4-15 cup 3.22,46 Minna Läspä KP-V Kokkola 30.6 5-15 cup 3.22,51 Eerika Konu KV Kokkola 30.6 6-15 cup 3.26,26 Cecilia Store KT Kokkola 30.6 5-13 cup 3.30,06 Reija-Elina Jylhä HT Jyväskylä 7.8 3-11 pk
1500m 4.48,66 Emma Katajalaakso KU Ylivieska 30.7 1 ak N17 4.50,26 Eija Kellokoski-Kari VetU Lapua 8.8 1-19 pim N40 4.52,09 Päivi Knutar KT Kokkola 30.6 1 cup N35 4.59,30 Ninni Löf KaJu Kalajoki 23.8 8-17 SM N17 5.01,67 Miia Säilynoja SS Kokkola 30.6 3 cup N22 5.04,69 Nuppu Peltoniemi KP-V Kalajoki 8.7 1 aluek N19 5.05,29 Johanna Ala-Pöntiö KT Veteli 9.9 2 pitM 5.24,32 Vilja Peltoniemi KP-V Kokkola 30.6 6 cup N19 5.24,42 Henna Rautiainen HU Kokkola 4.8 2 ak 5.25,49 Roosa Löf KaJu Kalajoki 8.7 4 aluek T15 5.29,61 Minna Läspä KP-V Veteli 9.9 2-17 pitM 3000m 10.09,04 Emma Katajalaakso KU Kalajoki 21.8 2-16 SM N16 10.47,73 Päivi Knutar KT Keuruu 19.6 16 ka N35 10.50,67 Eija Kellokoski-Kari VetU Tampere 1.9 5 kaupM N40 10.59,77 Ninni Löf KaJu Vaasa 21.7 3-19 elit N17 11.08,57 Nuppu Peltoniemi KP-V Kauhava 7.8 1-19 pim N19 11.31,04 Johanna Ala-Pöntiö KT Ullava 5.9 4 cup 11.46,50 Roosa Löf KaJu Ullava 5.9 5 cup T15 11.50,90 Henna Rautiainen HU Veteli 9.9 1 pitM 5000m 18.49,95 Päivi Knutar KT Kokkola 11.7 1 aluem N35 19.47,77 Miia Säilynoja SS Kokkola 11.7 2 aluem N22 19.55,79 Roosa Hämäläinen KT Kokkola 2.6 1 aluek N22 20.43,87 Johanna Ala-Pöntiö KT Kokkola 2.6 2 aluek 20.51,40 Henna Rautiainen HU Kokkola 2.6 3 aluek 24.15,66 Leena Saari YK Helsinki-E 27.6 1-70 SM 10000m 10km tiejuoksu 40.14 Karoliina Ukskoski PK Siuntio 18.4 7-19 SM N19 44.50 Mervi Vähäkangas LaKi Oulu 23.5 7 terwa-m N50 48.11 Elli Översti KaJu Rovaniemi 27.6 16 ka epävirall 39.58 Päivi Knutar KT Kankaanpää 17.10 1 ka puolimaraton 1.29.20 Päivi Knutar KT Haapajärvi 3.10 1 kaunisto 1.33.09 Tanja Rannila VetU Kokkola 8.5 1 city-run N35 1.34.34 Merja Honkonen-Pohjonen PK Siuntio 18.4 2-45 SM N45 1.36.50 Mervi Vähäkangas LaKi Rovaniemi 27.6 7 ka N50 1.39.42 Meri Luoma TU Helsinki 16.5 74 city-run N22 1.43,05 Elli Översti KJ Kokkola 29.8 5 venetsia N50 1.44.32 Elina Honkala AV Pietarsaari 9 jakob 1.44.57 Anne Ojala Kjoki Oulu 23.5 35 terwa-m 1.46.51 Maria Isotalus Alav Ylivieska 13.6 12 kärki-m 1.47.17 Hilkka Kopola LaKi Oulu 23.5 43 terwa-m N50 1.48.50 Minna Huttunen Nivala Haapajärvi 3.10 5 kaunisto 1.49.24 Leena Saari YK Oulu 23.5 58 terwa-m N70
maraton 3.31.18 Merja Honkonen-Pohjonen PK Kokkola 29.8 1 venetsia N45 3.35.34 Eija Tölli Nivala Tukholma 30.5 308 kv 3.35.43 Marvi Vähäkangas LaKi Haapajärvi 3.10 1 kaunisro 3.57.47 Airi Kentala T-lampi Oulu 23.5 37 terwa-m 4.03.16 Päivi Rahja KaJu Helsinki 15.8 30-45 HCM N45 100m aidat 17,30 Hanna Vuolteenaho YK Asikkala 22.8 S kv +0,0 400m aidat 66,16 Helmi Kortetmaa KU Kauhava 7.8 2-17 pim N17 1500m esteet 5.44,73 Minna Läspä KP-V Oulu 21.8 10-15 SM 2000m esteet 7.04,96 Emma Katajalaakso KU Kauhava 7.8 1-17 pim N17 7.56,53 Minna Läspä KP-V Kauhava 7.8 5-17 pim T15 3000m esteet 12.35,31 Johanna Ala-Pöntiö KT Kauhava 7.8 1 pim korkeus 1,74 Venla Ruotanen YK Kalajoki 22.8 1-16 SM N17 1,58 Hanna Vuolteenaho YK Himanka 10.8 1 ak 1,55 Mimosa Wirkkala TU Kauhava 27.6 S-15 karn T15 1,50 Hilda Haavisto KU Kokkola 4.8 1-15 ak T14 1,50 Nea Luokkanen HU Kokkola 18,8 1-13 kaupM T12 1,47 Kaisa Kopsala TU Kajaani 3.8 1-15 ka T14 1,45 Julia Kivinen KP-V Kokkola 13.6 S-14 pim T14 1,45 Jonna Toivonen VetU Kokkola 18.8 2-13 kaupM T12 1,40 Mia Känsäkangas KV Saarijärvi 31.5 2-13 ka T10 1,40 Hanna Pulkkinen KP-V Kokkola 12.7 5 aluem N17 1,40 Lilian Koskela KU Nivala 26.7 1-13 pim T13 1,40 Henni Hietanen YK Himanka 10.8 3-15 ak T14 seiväs 2,60 Matilda Kivistö KaJu Nivala 25.7 1-14 pim T14 2,60 Friida Kivistö KaJu Nivala 25.7 1-12 pim T12 2,55 Fanni Kivistö KaJu Kalajoki 23.8 10-16 SM N16 2,50 Marja Eskelinen VetU Kokkola 11.7 4 aluem N45 2,00 Iida Vuollet KaJu Nivala 25.7 2-12 pim T12 1,70 Aada Kivistö KaJu Oulu 11.8 6-15 ak T10 pituus 5,98 Henriikka Parpala KV Kauhava 7.8 -17 pim +1,0 N17 5,68 Roosa Määttälä KV Keuruu 19.6 6 ka +1,2 N19 5,49 Irina Potinoja LV Kalajoki 21.8 5q-17 SM +1,1 N17 5,34 Sara Pudas AV Kalajoki 8.7 1-17 aluek +0,4 N17 5,15 Mimosa Wirkkala TU Kauhava 7.8 6-17 pim +1,4 T15 5,03 Julia Kivinen KP-V Rovaniemi 30.7 1-15 ka -0,7 T14 4,93 Helmi Kortetmaa KU Kannus 14.7 2 aluek -0,3 N17 4,88 Hanna Vuolteenaho YK Himanka 17.6 1 aluek -0,5 4,85 Matleena Parpala KV Nivala 25.7 2-14 pim +0,0 T14 4,77 Vilma Jaatinen KaJu Nivala 25.7 2-15 pim +0,0 T15 kolmiloikka 12,39 Hanna Jämsä TU Pori 31.7 4q SM +0,0 9,54 Senja Honkala KT Kalajoki 10.6 1-17 v-fall +1,5 N17 9,50 Eeva-Stiina Viitala KU Kalajoki 22.8 9q-16 SM -1,5 N17 9,33 Nelli Mustola KJ Kalajoki 18.7 2-13 ak -0,5 T13 9,15 Veera Koskinen KP-V Ähtäri 2.7 2.15 aluke +0,6 T13 8,95 Reetta Haapalehto KU Kalajoki 18.7 3-13 ak -1,3 T13 8,83 Friida Kivistö KJ Kalajoki 18.7 4-13 ak +0,4 T12 8,82 Hilda Haavisto KU Kalajoki 18.7 1-15 ak -2,8 T14 8,75 Maria Jääskä KP-V Kokkola 2.6 3-13 aluek +1,5 T12 8,62 Matilda Haavisto KU Veteli 5.8 1-15 cup +0,4 T12 8,57 Iida Vuollet KJ Kalajoki 18.7 5-13 ak +0,1 T12 kuula 12,69 Ronja Ruotanen YK Kalajoki 18.7 1 ak N22 12,29 Hanna Vuolteenaho YK Himanka 10.8 1 ak 10,41 Marja Eskelinen VetU Helsinki-E 28.6 3-45 SM N45 N17 3kg 12,46 Venla Ruotanen YK Vaasa 21.7 2-17 elit 11,72 Henriikka Parpala KV Kokkola 2.6 1-17 aluek 11,31 Venla Ruotanen YK Himanka 17.6 1-17 aluek 10,88 Elisa Heikkala KP-V Savonlinna 29.8 1-15 cup T13 10,59 Julia Kivinen KP-V Nivala 26.7 1-14 pim T14 9,69 Matleena Parpala KV Kaustinen 5.9 2-15 ak T14 9,36 Veera Purola RP Reisjärvi 6.9 2-15 ak 9,11 Minna Läspä KP-V Nivala 26.7 1-15 pim T15 8,99 Fanni Kivistö KaJu Himanka 12.7 2-17 aluek 8,19 Hanna Pulkkinen KP-V Savonlinna 29.8 8-17 cup 7,98 Matilda Kivistö KU Reisjärvi 6.7 2-15 aluek T14 kiekko 37,21 Essi Erkkilä LV Seinäjoki 20.7 5 aluek N22 37,15 Ronja Ruotanen YK Seinäjoki 20.7 6 aluek N22 moukari 65,33 Jenni Penttilä KP-V Kaustinen 5.9 1 am 49,40 Fanni Niemelä KaJu Kaustinen 21.2 5-19 talviSM N19 45,39 Julia Kivinen KP-V Kaustinen 26.9 1 ak T14 N17 3kg 55,83 Julia Kivinen KPV Oulu 22.8 1-14 SM T14 36,19 Aliisa Syväkoski KPV Veteli 5.8 2-15 seura-cup T12 32,40 Vilma Paavola KPV Alaveteli 28.7 1-15 cup T14 22,15 Jasmine Ylitalo KJ Veteli 5.8 3-15 cup keihäs 48,67 Heli Jokela KP-V Veteli 27.9 1 ak 41,67 Hanna Vuolteenaho YK Pori 1.8 S SM 40,24 Laura Pesola RP Savonlinna 16.8 7-19 SM 18,25 Marja Eskelinen VetU Veteli 27.9 2 ak N17 500g 34,00 Janika Jauhoniemi RP Reisjärvi 6.7 2-17 aluek 33,69 Tiia Jokela HT Reisjärvi 6.9 3-17 ak 30,20 Venla Ruotanen YK Ylivieska 2.7 2-17 ka 7-ottelu 4314 Hanna Vuolteenaho YK Pori 1.8 15 SM N17 7-ottelu 3000m kävely 18.08,19 Ella Vähähyyppä KT Vaasa 21.7 1-17 elit T14 18.33,2 Roosa-Maria Jylhä HT Kauhava 27.6 4-15 ka T15 19.56,82 Ida-Maria Parpala KT Alaveteli 12.7 2-17 SFI N17 5000m kävely 34.35,30 Ida-Maria Parpala KT Kalajoki 22.8 4-16 SM
Viestit Miehet 4x100m 50,10 TohU Roope Kangasvieri, Eetu Peltokangas, Kasperi Remesaho, Miro Haikonen Seinäjoki 4.7 5h3-17 SM 50,15 TU II Roope Kangasvieri, Kasperi Remesaho, Miro Haikonen, Eemeli Kotila Seinäjoki 16.6 3h1-17 aluem 52,98 KaJu Veikka Kärjä, Niilo Niemelä, Eelis Valikainen, Jere Anttila Kalajoki 10.6 1-15 v-fall 56.24 NivU Perttu Harjula, Saku Hautalahti, Pietu Tiainen, Lasse Raudaskoski Kannus 23.6 3-15 pim 56,57 HaapK Valtteri Marjoniemi, Joona Kinnunen, Leevi Sippola, Aleksi Huhtala Kannus 23.6 1-13 pim 56,70 KannU Teemu Hollanti, Kristian Isohanni, Miika Mutka, Joni Luoma-Tokoi Kannus 23.6 2-13 pim 57,04 TohU Otto Peltokangas, Mika Salonen, Sami Salonen, Jose Suihkonen Kannus 23.6 3-13 pim 57,85 AlavV Tomi Simonen, Tuomas Huhtakangas, Eetu Jokela, Taneli Hietala Kannus 23.6 4-13 pim 58,34 KoVe Roope Sarajärvi, Juho Pöyhönen, Viljami Skantsi, Jaan Virkkala Kannus 23.6 5-13 pim 58,76 KPV Atte Syväkoski, Janne Läspä, Toni Kolehmainen, Ville Kankkonen Kannus 23.6 4-15 pim 59,51 HimU Atte Oja, Eero Tuorila, Joonas Kyösti, Esko Tuorila Kannus 23.6 6-13 pim 4x300m 2.46,71 TohU Miro Haikonen, Kasperi Remesaho, Roope Kangasvieri, Eemeli Kotila Seinäjoki 16.6 4-17 aluem 3x800m 6.50,20 TohU Eemeli Kotila, Roope Kangasvieri, Kasperi Remesaho Seinäjoki 16.6 3-17 aluem 7.05,75 KäTa Ossi Karjalainen, Oskari Lamberg, Eetu Luoma Seinäjoki 16.6 5-17 aluem 4x800m 9.41,61 TohU Eetu Peltokangas, Kasperi Remesaho, Miro Haikonen, Roope Kangasvieri Seinäjoki 5.7 16-15 SM 9.56,40 NivU Pietu Tiainen, Saku Hautalahti, Perttu Harjula, Lasse Raudaskoski Kannus 23.6 2-15 pim 10.00,04 KaJu Alex Heikkilä, Jere Anttila, Veikka Kärjä, Eelis Valikainen Kannus 23.6 3-15 pim 11.35,07 KPV Saku Kolehmainen, Mitri Lerssi, Toni kolehmainen, Janne Läspä Kannus 23.6 4-15 pim Naiset 4x100m 54,15 KP-V Minna Läspä, Julia Kivinen, Oona Myllymäki, Illuusia Kontio Kannus 23.6 1-15 pim 54,62 KoVe Inka Rautiainen, Viivi Lapinoja, Oona Norrena, Matleena Parpala Kannus 23.6 2-15 pim 55,09 KannU Lilian Koskela, Matilda Haavisto, Reetta Haapalehto, Enni Katajalaakso Kannus 23.6 1-13 pim 55,27 TohU Kaisa Kopsala, Neea Kotila, Roosa-Maria Heinonen, Mimosa Wirkkala Seinäjoki 4.7 7h2-15 SM 55,39 KaJu Susanna Juhola, Vilma Jaatinen, Roosa Löf, Iina Tohila Kannus 23.6 3-15 pim 56,66 KJ II Jasmine Ylitalo, Vilma Jaatinen, Matilda Kivistö, Ella Himanka Kalajoki 10.6 1-15 v-fall 56,79 YlivK Salla Haanpää, Henni Hietanen, Janica Salmela, Emmi Vierimaa Kalajoki 10.6 2-15 v-fall 57,01 TohU Mimosa Wirkkala, Mira Kopsala, Neea Kotila, Kaisa Kopsala Seinäjoki 16.6 5h1-17 aluem 57,10 KV II Carolin Markusbacka, Reta Fagerholm, Eerika Konu, Veera Silvennoinen Kannus 23.6 6-15 pim 57,61 KPV II Veera Koskinen, Maria Jääskä, Viivi Korpela, Veera Huntus Kannus 23.6 2-13 pim 57,84 KPV III Veera Koskinen, Maria Jääskä, Viivi Korpela, Jenna Torppa Kalajoki 10.6 1-13 v-fall 58,00 KJ III Kaisa Isokääntä, Nelli Mustola, Annika Peltola, Friida Kivistö Kannus 23.6 3-13 pim 58,65 NivU Oona Eerikkilä, Jenna Nurmi, Irene Ekdahl, Emma Palola Kannus 23.6 4-13 pim 59.09 HaapK Jenna-Riikka-Laulumaa, Nette Nurmi, Noora Hedetniemi Henna Karsikas Kannus 23.6 5-13 pim 59,31 YK II Emma Hämäläinen, Erica Linnala, Viivi Visuri, Oona Kiljala Kannus 23.6 6-13 pim 59,32 KJ III Kaisa Isokääntä, Iida Vuollet, Alisa Vuollet, Friida Kivistö Kalajoki 10.6 2-13 v-fall 59,7 KPV IV Veera Koskinen, Elisa Heikkala, Aliisa Syväkoski, Maria Jääskä Mustasaari 22.8 3h2-13 am 60,17 KäTa Cecilia Store, Olga Ahokangas, Melissa Kykyri, Justiina Juntunen Kannus 23.6 7-13 pim 4x300m 2.58,40 KannU Helmi Kortetmaa, Tiia Olkkonen, Enni Katajalaakso, Emma Katajalaakso Seinäjoki 4.7 4h5-17 SM 3x800m 7.16,09 KannU Tiia Olkkonen, Helmi Kortetmaa, Emma Katajalaakso Seinäjoki 4.7 5-17 SM 8.20,08 TohU Neea Kotila, Mira Kopsala, Kaisa Kopsala Seinäjoki 16.6 7-17 aluem 4x800m 10.12,47 KäTa Roosa Hämäläinen, Annika Lindgren, Johanna Ala-Pöntiö, Päivi Knutar Seinäjoki 4.7 7 SM 10.24,57 KT II Justiina Juntunen, Roosa Hämäläinen, Johanna Ala-Pöntiö, Päivi Knutar Seinäjoki 16.6 1 aluem 10.45,81 TohU Kaisa Kopsala, Neea Kotila, Roosa-Maria Heinonen, Momosa Wirkkala Seinäjoki 5.7 16-15 SM 10.53,16 KaJu Susanna Juhola, Ella Himanka, Iina Tohila, Vilma Jaatinen Kannus 23.6 1-15 pim 11.27,24 KoVe Reta Fagerholm, Veera Silvennoinen, Oona Norrena, Eerika Konu Kannus 23.6 3-15 pim 11.33,24 KPV Elli Myllymäki, Iida Timmerbacka, Erika Puumala, Minna Läspä Kannus 23.6 4-15 pim