Piirin hallitilastot 2013-2014
				

Miehet
60m-800m 1000m-3000m korkeus-seiväs pituus-kolmiloikka kuula-7-ottelu

Naiset
60m-300m 800m-3000m korkeus-keihäs


Sisulisä
15v 13v 11v 9v

				Miehet	


	   60m
    7,26   Tero Ojala		LV	Jyväskylä 1.3		D SM	   
    7,29   Viljami Parpala	VetU	Mustasaari 1.2		5h1 botnia	         
    7,36   Mauri Kaattari	HU	Jyväskylä 1.3		D SM
    7,67   Aleksi Klemola	UK	Kokkola 6.5		1 aluek
    7,78   Arttu Hyvönen	KTU	Kokkola 21.12		1-15 aluek
    


	   200m
   23,09   Viljami Parpala	VetU	Helsinki 16.2		2h3-19 SM 


    	   

	   200m, pitkä rata
   23,00   Viljami Parpala	VetU	Mustasaari 8.2		2h3 pim	   



	   400m
   64,1   Markku Ainali		KV	Kuortane 1.2		1-50 pim   
	   
  

	   800m	   
 1.55,84   Rami Oravakangas	PyPo	Rovaniemi 23.2		6 SM



	   800m pitkä rata	   
 2.05,48   Eemeli Kotila	TU	Mustasaari 1.2		3-17 botnia
 2.16,01   Eetu Luoma		TU	Mustasaari 8.2		3h1 pim
 2.21,65   Timo Salonen		TU	Tampere 2.2		5-35 SM


	   1000m pitkä rata	   	
 2.37,0   Tapani Kärjä		KaJu	Mustasaari 29.3		1 leiri-k      
 2.38,5   Miika Tenhunen	NU	Mustasaari 29.3		2 leiri-k


	   1500m pitkä rata	
 4.05,83   Pekka Klemola	UK	Tampere 28.1		6 ka	      	
 4.08,62   Tapani Kärjä		KaJu	Oulu 19.1		ulkop	      
 4.22,63   Miika Tenhunen	NU	Oulu 15.12		1-17 ka



	   3000m 
  9.05,12  Miika Tenhunen	NU	Helsinki 15.3		4-19 SM	   
 10.45,6   Markku Ainali	KV	Kuortane 1.2		1-50 pim


	   3000m pitkä rata	   
 8.48,62   Tapani Kärjä		KaJu	Mustasaari 1.2		14 botnia 
 9.04,91   Miika Tenhunen	NU	Kuopio 1.2		3 p-s
 9.20,11   Pasi Hautamäki	KT	Mustasaari 8.2		6 pim
10.58,39   Timo Salonen		TU	Tampere 2.2		3-35 SM 
 
 

	    60m aidat	
    8,35   Mauri Kaattari	HU	Rovaniemi 23.2		5h2 SM
    8,62   Tero Ojala		LV	Jyväskylä 2.3		D SM




	   korkeus
    2,12   Mauri Kaattari	HU	Mustasaari 1.2		3 botnia   
    1,94   Aleksi Klemola	UK	Mustasaari 8.2		1 pim	 
    1,85   Tero Ojala		LV	Himanka 8.2		1 aluek  
    1,65   Jani Ängeslevä	KaJu	Himanka 8.2		2 aluek
    1,52   Hannu Koskela	YK	Tampere 1.2		3-45 SM	   
    1,50   Lassi Yli-Kotila	KU	Kaustinen 15.3		2-15 aluek
      


	   seiväs
    4,85   Mauri Kaattari	HU	Himanka 10.1		1 aluek  
    4,80   Tero Ojala		LV	Jyväskylä 2.3		D SM
    4,50   Johannes Eronen	HK	Oulu 19.1		ulkop 
    4,21   Markus Eronen	HK	Jyväskylä 8.2		7 pim 
    4,20   Veli-Matti Kivilahti	HK	Oulu 19.1		ulkop
    4,10   Markus Eronen	HK	Pajulahti 10.1		3 ka	   
    3,70   Johan-A Kivilahti	HK	Pajulahti 10.1		4-17 ka
    3,20   Lassi Yli-Kotila	KU	Himanka 10.1		1-15 aluek
    3,20   Asko Eerola		AV	Tampere 1.2		3-40 SM
    3,00   Emil Ali-Haapala	KP-V	Tampere 9.3		3-15 tjg
    	-10-
    2,90   Hannu Koskela	YK	Tampere 1.2		3-45 SM	
    

         
    	   
 

	   pituus
    6,72   Mauri Kaattari	HU	Mustasaari 1.2		7 botnia	   
    6,69   Tero Ojala		LV	Jyväskylä 1.3		D SM 
    5,98   Arttu Hyvönen	KTU	Kaustinen 30.11		1-15 aluek	   
	   


	   3-loikka
   13,58   Aleksi Klemola	UK	Mustasaari 1.2		ulkop	   
   12,27   Arttu Hyvönen	KTU	Mustasaari 1.2		1-17 botnia
   11,26   Arto Rautio		HU	Tampere 2.2		1-50 SM
   10,37   Timo Salonen		TU	Tampere 2.2		3-35 SM
    	   



	    kuula	
   16,18   Jani Santala		HU	Himanka 8.2		1 aluek	    
   14,29   Mauri Kaattari	HU	Oulu 19.1		ulkop    
   14,03   Tero Ojala		LV	Himanka 8.2		2 aluek
   13,20   Ari Lepistö		RP	Kaustinen 15.3		1 aluek
   12,99   Jani Luokkanen	HU	Tampere 2.2		4-35 SM
   12,67   Jouni Sillanpää	VetU	Kaustinen 15.3		2 aluek
   12,53   Arto Niskanen	AV	Alavieska 23.2		1 aluek
   11,00   Raimo Sillanpää	VetU	Kaustinen 15.3		3 aluek
   	    

M17
   11,67   Arttu Untinen	KaJu	Alavieska 23.2		1-17 aluek
   11,05   Kalle Yrjänä		HU	Himanka 8.2		ulkop
   


	    kiekko	    
   53,64   Joni Mattila		HU	Pori 1.3		4 SM


M17  1,5 kg	    
   33,77   Antti Tuorila	HU	Pori 1.3		12-17 SM




	    keihäs	
M17  700g	    
   47,35   Niko Suontakanen	RP	Tampere 1.3		8-17 SM
   


	   7-ottelu
    5427   Mauri Kaattari	HU	Jyväskylä 2.3		2 SM
    5292   Tero Ojala		LV	Jyväskylä 2.3		4 SM
	   
    
    

  				Naiset
  					



	    60m	
    7,62   Anniina Kortetmaa	KU	Mustasaari 1.2		4A botnia
    7,69   Erika Nevanperä	KaJu	Mustasaari 1.2		2B botnia
    7,82   Henriikka Parpala	KV	Helsinki 15.2		3-17 SM	
    8,04   Irina Potinoja	LV	Helsinki 15.2		2h2-17 SM	    
    8,09   Roosa Määttälä	KV	Mustasaari 8.2		1h2 pim      
    8,29   Noora Määttälä	KV	Jyväskylä 25.1		7h3 aluek  
    8,34   Athiey Mamer		KTU	Mustasaari 8.2		3h3 pim
    8,40   Juulia Varpaluoma	KTU	Helsinki 15.2		4h5-17 SM		
    8,50   Emmi Wilén		YK	Oulu 14.12		ulkop	 
    8,65   Aliisa Puumala	KTU	Tampere 8.3		3h8-15 tjg
    	-10-
    8,70   Susanna Vihervaara	KTU	Kuortane 26.1		3h2-15 pohjanmaa
    8,83   Hanna Vuolteenaho	YK	Jyväskylä 18.1		
    8,86   Salla Haanpää	YK	Kuortane 26.1		2h3-15 pohjanmaa
    8,92   Susanna Juhola	KaJu	Kalajoki 1.1		1-15 aluek
   
       
	    	 


	    200m
   25,04   Anniina Kortetmaa	KU	Jyväskylä 25.1		1h5 pim	    
   27,73   Noora Määttälä	KV	Jyväskylä 25.1	 	  3h6 pim	    	
   29,73   Julia Kivinen	KP-V	Kuortane 26.1		1h1-13 pohjanmaa
   


	    200m pitkä rata	
   24,56   Anniina Kortetmaa	KU	Mustasaari 1.2		1B botnia			    
   25,41   Erika Nevanperä	KaJu	Mustasaari 1.2		2B botnia   
   27,07   Juulia Varpaluoma	KTU	Mustasaari 8.2		1h1 pim
   27,74   Noora Määttälä	KV	Mustasaari 8.2		3h3 pim  


	    300m pitkä rata
   43,22   Juulia Varpaluoma	KTU	Helsinki 16.2		3h4-17 SM		  


	    300m pitkä rata
   43,46   Juulia Varpaluoma	KTU	Mustasaari 1.2		3-17 botnia   
   48,86   Ninni Löf		KaJu	Oulu 19.1		ulkop
  

	    400m
   68,81   Ninni Löf		KaJu	Kuortane 2.2		3-17 pohjanmaa
   
   
	    400m pitkä rata
   59,00   Katri Mustola	KaJu	Mustasaari 1.2		2B botnia    
 
 

	    800m	
 2.26,20   Helmi Kortetmaa	KU	Helsinki 15.2		11-17 SM    
 2.36,66   Vilja Peltoniemi	KP-V	Kuortane 26.1		4-17 pohjanmaa	    
 2.42,37   Roosa Löf		KaJu	Kuortane 2.2		5-15 pohjanmaa
 2.43,84   Hanna Vuolteenaho	YK	Jyväskylä 2.3		S SM
 2.51,12   Minna Läspä		KP-V	Kuortane 26.1		9-17 pohjanmaa    
	    

 

	    800m pitkä rata	
 2.26,09   Helmi Kortetmaa	KU	Mustasaari 8.2		3 pim
 2.34,85   Vilja Peltoniemi	KP-V	Mustasaari 1.2		5-17 botnia 
 2.35,11   Roosa Hämäläinen	KT	Mustasaari 8.2		5 pim
 2.36,37   Ninni Löf		KaJu	Mustasaari 8.2		7 pim 
 2.36,61   Susanna Juhola	KaJu	Oulu 14.12		3-14 aluek
 2.42,07   Roosa Löf		KaJu	Mustasaari 8.2		9 pim

 	    
	    



	   1000m	   
 3.15,75   Emma Katajalaakso 	KU	Jyväskylä 25.1		1-15 pim		   
 3.24,88   Enni Katajalaakso	KU	Jyväskylä 25.1		1-13 pim		T12  
 
 


	    1500m, pitkä rata		    
 5.04,75   Eija Kellokoski-Kari	VetU	Tampere 1.2		3-40 SM	    


	    3000m
11.16,55   Eija Kellokoski-Kari	VetU	Jyväskylä 25.1		   3 pim	    
	    
 
	    3000m pitkä rata
11.01,97   Eija Kellokoski-Kari	VetU	Tampere 2.2		2-40 SM	
14.28,74   Leena Saari		YK	Tampere 2.2		1-70 SM    
	    


	    60m aidat	
   10,36   Hanna Vuolteenaho	YK	Jyväskylä 2.3	 	  S SM


	    korkeus	
    1,67   Venla Ruotanen	YK	Himanka 8.2		1-15 aluek	    
    1,56   Hanna Vuolteenaho	YK	Helsinki 2.2		S	
    1,48   Hanna Pulkkinen	KP-V	Kaustinen 15.3		1-17 aluek     
    1,45   Mimosa Wirkkala	TU	Kuortane 26.1		4-15 pohjanmaa   
    1,40   Julia Kivinen	KP-V	Kaustinen 9.2		1-13 aluek
    1,37   Nea Luokkanen	HU	Tampere 9.3		3-11 tjg	
    1,35   Marja Eskelinen	VetU	Kaustinen 9.2		4-17 aluek  
    1,35   Alma Koivisto	KV	Kaustinen 9.2		2-13 aluek  
    1,35   Lilian Koskela	KU	Kaustinen 15.3		3-13 aluek
    1,33   Henni Hietanen	YK	Oulu 15.12		6-12 ka
    -10-
	        
  

	    seiväs	
    2,50   Fanni Kivistö	KaJu	Himanka 10.1		1-15 aluek
    2,30   Matilda Kivistö	KaJu	Mustasaari 6.12		3-13 aluek
    2,00   Friida Kivistö	KaJu	Himanka 7.2		1-11 aluek	    



	    pituus	
    5,74   Roosa Määttälä	KV	Mustasaari 1.2		1-17 botnia
    5,48   Irina Potinoja	LV	Helsinki 16.2		6-17 SM   
    5,46   Athiey Mamer		KTU	Mustasaari 1.2		3-17 botnia
    5,45   Henriikka Parpala	KV	Kuortane 26.1		2-17 pohjanmaa  		
    5,26   Noora Määttälä	KV	Mustasaari 11.1		1-19 aluek    
    5,20   Sara Pudas		AV	Himanka 12.1		1-19 aluek        
    5,00   Hanna Vuolteenaho	YK	Jyväskylä 2.3		S SM    
	       




	    kolmiloikka		
   10,51   Hanna Honkaharju	KT	Mustasaari 8.2		1 pim	        
    9,61   Julia Kivinen	KP-V	Kaustinen 30.11		3-13 aluek		
    9,13   Illusia Kontio	KP-V	Kaustinen 9.2		1-15 aluek
    8,93   Eeva-Stiina Viitala	KU	Kaustinen 30.11		1-15 aluek
    8,32   Veera Koskinen	KP-V	Kaustinen 9.2		3-13 aluek
          

	    
	    kuula	
   11,95   Hanna Vuolteenaho	YK	Helsinki 2.2		S 	    
   11,84   Ronja Ruotanen	YK	Alavieska 8.3		1 aliek
   11,03   Emilia Kääntä	AV	Alavieska 23.2		1 aluek        
   10,98   Miia Luokkanen	HU	Tampere 1.2		3-35 SM	  
   10,77   Marke Paavola	KP-V	Kaustinen 9.2		1 aluek 	
    9,75   Marja Eskelinen	VetU	Kaustinen 9.2		3 aluek    
    9,52   Anne Pöyhönen	KV	Kokkola 6.4		1 aluek
    8,62   Elisa Heikkala	KP-V	Kaustinen 15.3
   

    
      
N17 3,0kg 12,53 Emilia Kääntä AV Alavieska 23.2 1-15 aluek 11,80 Venla Ruotanen YK Alavieska 8.3 2-15 aluek 10,42 Elisa Heikkala KP-V Nivala 22.3 2-15 aluek 8,42 Minna Läspä KP-V Kaustinen 15.3 2-15 aluek 7,31 Minna Salo VetU Kaustinen 30.11 1-15 aluek 7,28 Aliisa Puumala KTU Kaustinen 30.11 2-15 aluek 5-ottelu 3068 Hanna Vuolteenaho YK Jyväskylä 2.3 6 SM Sisulisä -vain parittomat sarjat listalla, mutta parilliset erottuvat ikämerkinnällä -poikien ja tyttöjen tulokset lajeittain peräkkäin -sarjat määräytyvät vuoden 2014 mukaan 15 vuotta P15 60m 8,38 Santeri Visuri YK Oulu 14.12 P14 8,38 Joni Karjula SS Oulu 18.1 P14 8,66 Markus Junno YK Oulu 14.12 P14 9,24 Juho Saarinen KV Kokkola 21.12 P14 T15 60m 8,65 Aliisa Puumala KTU Tampere 8.3 8,92 Susanna Juhola KJ Kalajoki 1.1 T14 9,18 Illusia Kontio KP-V Kuortane 26.1 T14 9,37 Iina Tohila KJ Kalajoki 1.1 T14 9,39 Eeva-Stiina Viitala KU Oulu 14.12 9,71 Roosa Löf KJ Kuortane 26.1 T14 9,83 Minna Läspä KP-V Kuortane 26.1 T14 T15 200m 32,90 Eeva-Stiina Viitala KU Oulu 15.12 P15 300m 42,45 Simeon Vanhala UK Tampere 9.3 44,30 Kasperi Remesaho TU Tampere 9.3 P14 P15 800m 2.05,48 Eemeli Kotila TU Mustasaari 1.2 2.22,57 Santeri Visuri YK Oulu 14.12 P14 2.26,96 Simeon Vanhala UK Mustasaati 11.1 T15 800m 2.36,61 Susanna Juhola KJ Oulu 14.12 T14 2.42,68 Roosa Löf KJ Kuortane 26.1 T14 2.51,12 Minna Läspä KP-V Kuortane 26.1 T14 P15 1000m 3.26,51 Aaro Åivo VetU Jyväskylä 25.1 T15 1000m 3.15,75 Emma Katajalaakso KU Jyväskylä 25.1 T15 60m aidat 12,85 Eeva-Stiina Viitala KU Oulu 15.12 T15 korkeus 1,45 Mimosa Wirkkala TU Kuortane 26.1 P15 seiväs 3,20 Lassi Yli-Kotila KU Himanka 10.1 3,00 Emil Ali-Haapala KP-V Tampere 9.3 T15 seiväs 2,50 Fanni Kivistö KJ Himanka 10.1 T15 1000m kävely 5.45,22 Ida-Maria Parpala KT Jyväskylä 18.1

P15 pituus 5,20 Eemil Ali-Haapala KP-V Kaustinen 15.3 5,18 Lassi Yli-Kotila KU Kaustinen 15.3 4,90 Santeri Visuri YK Oulu 14.12 P14 4,83 Kalle Yrjänä HU Lohtaja 16.2 4,64 Aleksi Jurvelin NU Nivala 11.1 P14 4,43 Aake Raudaskoski NU Nivala 11.1 4,34 Markus Junno YK Oulu 14.12 P14 T15 pituus 4,30 Eeva-Stiina Viitala KU Kaustinen 30.11 4,22 Aliisa Puumala KTU Kaustinen 30.11 4,14 Illusia Kontio KP-V Kaustinen 30.11 T14 3,97 Minna Läspä KP-V Kaustinen 15.3 T14 3,86 Jenni Myllymäki KP-V Kaustinen 9.2

P15 kolmiloikka 9,50 Eemil Ali-Haapala KP-V Kaustinen 30.11 T15 kolmiloikka 9,13 Illusia Kontio KP-V Kaustinen 9.2 T14 8,93 Eeva-Stiina Viitala KU Kaustinen 30.11 P15 kuula 11,98 Kalle Yrjänä HU Lohtaja 16.2 11,48 Joni Karjula SS Oulu 14.12 P14 9,85 Santeri Visuri YK Oulu 14.12 P14 9,45 Juho Saarinen KV Kaustinen 9.2 P14 8,46 Markus Junno YK Oulu 14.12 P14 8,20 Eemil Ali-Haapala KP-V Kaustinen 9.2 7,33 Aleksi Jurvelin NU Nivala 22.3 P14 T15 kuula 12,53 Emilia Kääntä AV Alavieska 23.2 11,80 Venla Ruotanen YK Alavieska 8.3 9,12 Janika Jauhoniemi RP Kaustinen 9.2 8,42 Minna Läspä KP-V Kaustinen 15.3 T14 7,28 Aliisa Puumala KTU Kaustinen 30.11 6,72 Eeva-Stina Viitala KU Nivala 22.3 T15 kiekko 27,99 Janika Jauhoniemi RP Tampere 8.3 P15 keihäs 37,17 Arttu Heikkilä RP Tampere 9.3 34,02 Kasperi Remesaho TU Tampere 9.3 P14 T15 keihäs 36,55 Janika Jauhoniemi RP Tampere 1.3 14,83 Aliisa Puumala KTU Tampere 9.3 13 vuotta P13 60m 8,85 Eero-Matias Viitala KU Oulu 14.12 9,08 Veikka Kärjä KJ Kalajoki 1.1 9,17 Juuso Erkkilä LV Tampere 8.3 P12 9,17 Janne Läspä KP-V Kuortane 3.4 P12 9,20 Teemu Hollanti KU Kokkola 21.12 P12 9,22 Jan Witick KV Kuortane 3.4 9,24 Niilo Niemelä KJ Kalajoki 1.1 9,29 Miska Malkamäki KJ Kalajoki 1.1 9,50 Robert Kukko KJ Kalajoki 1.1 9,57 Jeremias Heikkilä KJ Kalajoki 1.1 P12 -10- 9,60 Juho Pöyhönen KV Kokkola 21.12 P12 9,64 Roope Sarajärvi KV Kokkola 21.12 P12 9,76 Viljami Skantsi KV Kokkola 6.4 P12 T13 60m 8,86 Salla Haanpää YK Kuortane 26.1 9,12 Aliina Väli-Harju Kuortane 3.4 9,20 Julia Kivinen KP-V Kokkola 6.4 9,25 Viivi Lapinoja KV Kuortane 3.4 9,32 Inka Rautiainen KV Kuortane 3.4 9,39 Emmi Vierimaa YK Kuortane 26.1 9,46 Juliana Thiel KTU Kokkola 21.12 T12 9,88 Veera Koskinen KP-V Jyväskylä 25.1 T12 9,94 Elisa Heikkala KP-V Kokkola 6.4 T12 9,96 Siiri Salmen LV Kuortane 3.4 T12 -10- 10,06 Kaisa Isokääntä KJ Kalajoki 1.1 T12 10,06 Kristiina Niemi AV Kalajoki 1.1 T12 P13 200m 29,09 Roope Kangasvieri TU Kuortane 2.2 29,97 Eero-Matias Viitala KU Oulu 15.12 33,82 Ville Kankkonen KP-V Oulu 15.12 P12 ' T13 200m 29,73 Julia Kivinen KP-V Kuortane 26.1 31,25 Neea Kotila TU Kuortane 26.1 P13 1000m 3.12,33 Roope Kangasvieri TU Tampere 9.3 3.29,29 Onni Mäkelä VetU Kuortane 3.4 3.30,39 Saku Kolehmainen KP-V Kuortane 3.4 3.34,35 Otto Wikström KT Kuortane 3.4 3.43,92 Toni Kolehmainen KP-V Kuortane 3.4 P12 3.44,64 Topias Hietala TU Tampere 9.3 3.47,31 Ville Kankkonen KP-V Oulu 14.12 P12 T13 1000m 3.42,53 Julia Kivinen KP-V Kuortane 3.4 3.47,62 Neea Kotila TU Kuortane 26.1 3.58,83 Theresa Biskop UK Kuortane 3.4 T12 4.09,33 Elli Myllymäki KP-V Kuortane 3.4 4.22,11 Salla Aho KP-V Kuortane 3.4 T12 4.24,57 Silja Kankkonen UK Kuortane 3.4 4.24,76 Henni Hietanen YK Oulu 14.12 P13 60m aidat 11,44 Teemu Kyösti HU Kuortane 26.1 11,51 Roope Kangasvieri TU Tampere 9.3 11,75 Juuso Erkkilä LV Kuortane 3.4 11,62 Eero-Matias Viitala KU Oulu 15.12 11,87 Janne Läspä KP-V Kuortane 3.4 P12 12,51 Jeremias Heikkilä KJ Kalajoki 1.1 P12 12,61 Viljami Skantsi KV Kuortane 3.4 12,61 Teemu Hollanti KU Kokkola 6.4 13,04 Juho Pöyhönen KV Tampere 9.3 P12 14,51 Roope Sarajärvi KV Kalajoki 1.1 P12 T13 60m aidat 10,44 Julia Kivinen KP-V Kuortane 3.4 13,21 Veera Koskinen KP-V Kuortane 3.4 T12 13,25 Elisa Heikkala KP-V Kokkola 6.4 13,65 Siiri Salmen LV Kuortane 3.4 T12 14,16 Salla Aho KP-V Kuortane 3.4 T12 14,80 Iida Laine Kla Kuortane 3.4 P13 korkeus 1,40 Juho Pöyhönen KV Kaustinen 30.11 P12 1,37 Ville Kankkonen KP-V Oulu 15.12 P12 1,30 Teemu Kyösti HU Himanka 28.12 1,25 Viljami Skantsi KV Kaustinen 9.2 P12 1,25 Saku Kolehmainen KP-V Kaustinen 15.3 1,20 Janne Läspä KP-V Kaustinen 30.11 P12 1,15 Arttu Mattila HU Himanka 28.12 P12 1,15 Atte Syväkoski KP-V Kaustinen 15.3 1,15 Toni Kolehmainen KP-V Kaustinen 15.3 P12 T13 korkeus 1,40 Julia Kivinen KP-V Kaustinen 9.2 1,35 Alma Koivisto KV Kaustinen 9.2 1,35 Lilian Koskela KU Kaustinen 15.3 1,33 Henni Hietanen YK Oulu 15.12 1,30 Venla Jääskä UK Kaustinen 30.11 T12 1,30 Hilda Haavisto KU Himanka 8.2 1,25 Inka Rautiainen KV Kaustinen 9.2 1,25 Veera Koskinen KP-V Kaustinen 15.3 T12 1,20 Anni Mäkinen HU Himanka 28.12 T12

P13 seiväs 2,20 Teemu Kyösti HU Himanka 10.1 2,10 Rasmus Yli-Kotila TU Himanka 10.1 T13 seiväs 2,30 Matilda Kivistö KJ Mustasaari 6.12 P13 pituus 4,35 Eero-Matias Viitala KU Kaustinen 30.11 4,34 Teemu Kyösti HU Himanka 12.1 4,09 Miska Malkamäki KJ Kalajoki 1.1 4,08 Janne Läspä KP-V Kaustinen 15.3 P12 4,05 Juuso Erkkilä LV Tampere 8.3 P12 3,97 Juho Pöyhönen KV Kaustinen 9.2 P12 3,94 Viljami Skantsi KV Kalajoki 1.1 P12 3,93 Jeremias Heikkilä KJ Kalajoki 1.1 P12 3,91 Arttu Mattila HU Lohtaja 16.2 3,85 Atte Syväkoski KP-V Kaustinen 30.11 -10- 3,83 Saku Kolehmainen KP-V Kaustinen 15.3 3,77 Anton Aarrevaara NU Nivala 11.1 P12 3,73 Ville Kankkonen KP-V Oulu 14.12 P12 3,72 Lasse Raudaskoski NU Nivala 11,1 3,60 Toni Kolehmainen KP-V Kaustinen 15.3 P12 T13 pituus 4,51 Julia Kivinen KP-V Lohtaja 16.2 4,22 Matleena Parpala KV Kaustinen 9.2 4,09 Salla Haanpää YK Nivala 11.1 3,84 Saana Mäkitalo KU Lohtaja 16.2 3,72 Oona Eerikkilä NU Nivala 11.1 T12 3,71 Kaisa Isokääntä KJ Kalajoki 1.1 T12 3,71 Veera Koskinen KP-V Kaustinen 15.3 T12 3,70 Inka Rautiainen KV Kaustinen 9.2 3,64 Henna Kivimäki PK Kaustinen 30.11 T12 3,62 Henni Hietanen YK Nivala 11.1 -10- 3,55 Emmi Arsti KV Kalajoki 1.1 3,53 Silja Kankkonen UK Kaustinen 30.11 T12 3,52 Kristiina Niemi AV Nivala 11.1 T12 3,46 Jaana Eränummi NU Nivala 11.1 3,40 Julia Märsy LV Lohtaja 16.2 3,39 Henna Kivimäki PK Kaustinen 9.2 3,34 Emmi Yrjänä HU Himanka 12.1 T12 3,31 Elisa Heikkala KP-V Himanka 12.1 T12 P13 kolmiloikka 9,07 Eero-Matias Viitala KU Kaustinen 30.11 8,19 Viljami Skantsi KV Kaustinen 30.11 P12 8,07 Ville Kankkonen KP-V Kaustinen 9.2 P12 7,85 Janne Läspä KP-V Kaustinen 9.2 P12 7,70 Juho Pöyhönen KV Kaustinen 9.2 P12 7,28 Roope Sarajärvi KV Kaustinen 30.11 P12 T13 kolmiloikka 9,61 Julia Kivinen KP-V Kaustinen 30.11 8,32 Veera Koskinen KP-V Kaustinen 9.2 T12 7,39 Venla Jääskä UK Kaustinen 30.11 T12 6,54 Vilma Paavola KP-V Kaustinen 15.3 6,32 Ronja Viidanoja KV Kaustinen 9.2

P13 kuula 11,37 Niko Ahola KT Kokkola 6.4 9.35 Atte Syväkoski KP-V Kaustinen 30.11 8,27 Teemu Kyösti HU Himanka 8.2 7,84 Janne Läspä KP-V Kaustinen 9.2 P12 7,44 Eero-Matias Viitala KU Nivala 22.3 7,43 Aatu Hakala YK Nivala 22.3 P12 7,22 Juho Pöyhönen KV Kokkola 6.4 P12 6,81 Saku Kolehmainen KP-V Kaustinen 15.3 6,72 Niko Saarilampi NU Nivala 22.3 6,69 Viljami Skantsi KV Kokkola 6.4 P12 -10- 6,14 Toni Kolehmainen KP-V Kaustinen 15.3 P12 5,92 Ville Kankkonen KP-V Kaustinen 9.2 P12 T13 kuula 11,86 Elisa Heikkala KP-V Kuortane 3.4 T12 9,28 Julia Kivinen KP-V Kokkola 6.4 9,09 Matleena Parpala KV Kaustinen 9.2 8,32 Viivi Lapinoja KV Kaustinen 9.2 7,79 Lilian Koskela KU Kaustinen 15.3 T12 7,32 Marika Palosaari VetU Kuortane 3.4 7,03 Jenny Kirjava KP-V Kaustinen 15.3 T12 6,95 Veera Koskinen KP-V Kaustinen 15.3 T12 6,86 Ronja Viidanoja KV Kaustinen 9.2 T12 6,84 Kiia Verronen HU Himanka 12.1 T12 -10- 6,84 Vilma Paavola KP-V Kaustinen 15.3 6,71 Emmi Yrjänä HU Himanka 12.1 T12 6,25 Teea Anttila LV Lohtaja 16.2 6,00 Henna Kivimäki PK Kaustinen 15.3 5,69 Mira Kesti NU Nivala 22.3 5,55 Inka Rautiainen KV Kokkola 21.12 5,55 Roosa-Maria VehniäinenKla Kuortane 3.4 5,47 Aino Yrjänä HU Lohtaja 16.2 T12 5,43 Oona Eerikkilä NU Nivala 22.3 T12 5,40 Kristiina Niemi AV Himanka 12.1 T12 -20- 5,38 Johanna Varpaluoma KTU Kokkola 6.4 5,28 Jenna Lakanen PK Kaustinen 15.3 P13 kiekko 19,56 Juho Pöyhönen KV Tampere 8.3 P12 14,26 Viljami Skantsi KV Tampere 8.3 P12 9,09 Roope Sarajärvi KV Tampere 8.3 P12 T13 keihäs 29,41 Elisa Heikkala KP-V Tampere 9.3 P12 25,62 Julia Kivinen KP-V Tampere 9.3 25,49 Kiia Verronen HU Tampere 9.3 T13 1000m kävely 6.01,37 Ella Vähähyyppä KT Jyväskylä 18.1 ' 11 vuotta P11 60m 9,24 Paul Karjula SS Oulu 18.1 9,33 Eetu Jokela AV Kalajoki 1.1 9,64 Roope Suonperä VetU Kuortane 3.4 9,78 Riku Tohila KaJu Kalajoki 1.1 9,85 Janne Juhola KaJu Oulu 14.11 9,89 Taneli Hietala AV Kalajoki 1.1 10,12 Samuli Takkunen AV Kalajoki 1.1 P10 T11 60m 9,22 Maria Jääskä KP-V Tampere 8.3 9,34 Oona Kiljala YK Oulu 14.12 9,75 Vilma Jukkola Kuortane 3.4 9,83 Jonna Toivonen PK Kokkola 6.4 9,87 Hilma Rantala Kuortane 3.4 9,89 Cecilia Store KT Kokkola 21.12 9,97 Friida Kivistö KJ Kalajoki 1.1 10,04 Salla Koskimäki VetU Kuortane 3.4 T10 10,05 Viivi Visuri YK Oulu 14.12 10,05 Julia Hylkilä KV Kokkola 6.4 T10 -10- 10,06 Iida Vuollet KJ Kalajoki 1.1 T11 150m 23,34 Oona Kiljala YK Oulu 15.12 T11 800m 3.01,66 Cecilia Store KT Mustasaari 11.1 T11 1000m 4.05,36 Nea Luokkanen HU Tampere 9.3 4.09,50 Maria Jääskä KP-V Tampere 9.3 4.30,75 Veera Vähäkangas YK Oulu 14.12 4.32,31 Salla Koskimäki VetU Jyväskylä 25.1 T10 T11 60m aidat 12,52 Friida Kivistö KJ Kalajoki 1.1 12,91 Jonna Toivonen PK Kuortane 26.1 13,40 Cecilia Store KT Kalajoki 1.1 13,93 Iida Vuollet KJ Kalajoki 1.1 14,21 Tilda Rahja KJ Kalajoki 1.1 T10 14,24 Maria Jääskä UK Kalajoki 1.1 14,27 Jenni Jaatinen KJ Kalajoki 1.1 T10 14,41 Alisa Vuollet KJ Kalajoki 1.1 14,64 Anniina Toivonen PK Kuortane 26.1 T9 15,55 Sanni Vuollet KJ Kalajoki 1.1 T9 -10- 15,81 Aada Kivistö KJ Kalajoki 1.1 T9 P11 korkeus 1,25 Manu Pöyhönen KV Kaustinen 9.2 P10 1,20 Esko Tuorila HU Himanka 28.12 1,15 Janne Juhola KJ Oulu 14.12 1,15 Lenni Yli-Kotila KU Kaustinen 15.3 1,10 Joonas Kyösti HU Himanka 28.12 1,05 Eero Tuorila HU Himanka 28.12 1,05 Joona Ali-Haapala KP-V Kaustinen 9.2 P10 T11 korkeus 1,37 Nea Luokkanen HU Tampere 9.3 1,20 Oona Kiljala YK Oulu 14.12 1,15 Jonna Toivonen PK Kaustinen 15.3 1,10 Anniina Toivonen PK Kuortane 26.1 T10 1,05 Jessika Salmi PK Kaustinen 15.3 T10 1,00 Salla Koskimäki VetU Kaustinen 30.11 T10

P11 seiväs 2,00 Joonas Kyösti HU Himanka 7.2 1,80 Lenni Yli-Kotila TU Himanka 10.1 T11 seiväs 2,00 Friida Kivistö KJ Himanka 7.2 1,30 Aada Kivistö KJ Himanka 10.1 T9 P11 pituus 4,59 Eetu Jokela AV Lohtaja 16.2 3,97 Paul Karjula SS Himanka 12.1 3,87 Lenni Yli-Kotila KU Kaustinen 15.3 3,86 Taneli Hietala AV Kalajoki 1.1 3,79 Joonas Kyösti HU Himanka 8.2 P10 3,77 Esko Tuorila HU Himanka 12.1 3,73 Samuli Takkunen AV Lohtaja 16.2 P10 3,72 Eliel Koskela KU Kaustinen 15.3 P10 3,67 Eero Tuorila HU Himanka 8.2 3,61 Jani Simonen HT Kaustinen 15.3 -10- 3,55 Joona Ali-Haapala KP-V Kaustinen 15.3 3,54 Nooa Mäkitalo KU Lohtaja 16.2 3,52 Manu Pöyhönen KV Kalajoki 1.1 P10 T11 pituus 4,15 Maria Jääskä KP-V Tampere 8.3 4,06 Jonna Toivonen PK Kaustinen 15.3 3,97 Oona Kiljala YK Oulu 15.12 3,92 Julia Hylkilä KV Lohtaja 16.2 T10 3,90 Cecilia Store KT Lohtaja 16.2 3,74 Friida Kivistö KJ Kalajoki 1.1 3,72 Nea Luokkanen HU Himanka 12.1 3,69 Veera Huntus KP-V Kuortane 3.4 3,58 Vilma Jukkola LV Himanka 12.1 3,54 Viivi Korpela KP-V Kaustinen 15.3 -10- 3,53 Salla Koskimäki VetU Kaustinen 30.11 T10 3,53 Iida Vuollet KJ Kalajoki 1.1 3,53 Elina Paavola LV Kuortane 3.4 3,46 Anniina Toivonen PK Lohtaja 16.2 T10 3,44 Jessika Salmi PK Kaustinen 15.3 T10 3,39 Marlena Jussila LV Lohtaja 16.2 3,34 Emma Palola NU Nivala 11.1 3,29 Jenni Jaatinen KJ Kalajoki 1.1 T10 3,29 Anni Niku NU Nivala 11.1 T10 3,27 Johanna Nikula AV Kalajoki 1.1 -20- 3,23 Tilda Rahja KJ Kalajoki 1.1 T10 3,23 Julia Hautamäki NU Nivala 11.1 3,23 Anni Kotimaa KV Kaustinen 15.3

T11 kolmiloikka 7,93 Maria Jääskä UK Jyväskylä 25.1 7,44 Julia Hylkilä KV Kaustinen 30.11 T10 6,15 Aliisa Syväkoski KP-V Kaustinen 30.11

P11 kuula 7,34 Esko Tuorila HU Himanka 28.12 7,31 Eetu Jokela AV Kaustinen 9.2 7,23 Eliel Koskela KU Kaustinen 15.3 7,12 Paul Karjula SS Himanka 12.1 6,92 Eero Tuorila HU Himanka 12.1 6,78 Jani Simoinen HT Kaustinen 15.3 6,72 Taneli Hietala AV Kaustinen 9.2 6,68 Lenni Yli-Kotila KU Kaustinen 15.3 6,38 Joona Ali-Haapala KP-V Kaustinen 15.3 6,31 Wiljam Lindfeldt LV Lohtaja 16.2 -10- 6,23 Joonas Kyösti HU Himanka 12.1 P10 T11 kuula 9,55 Erica Linnala YK Nivala 22.3 7,93 Jonna Toivonen PK Kaustinen 15.3 7,68 Alisa Syväkoski KP-V Kaustinen 15.3 7,40 Anniina Toivonen PK Kaustinen 9.2 7,12 Maria Jääskä KP-V Kokkola 6.4 6,86 Salla Koskimäki VetU Kokkola 6.4 T10 6,47 Nea Luokkanen HU Himanka 28.12 6,47 Emilia Jurvelin NU Nivala 22.3 T10 6,35 Anni Kotimaa KV Kaustinen 15.3 5,86 Viivi Visuri YK Oulu 14.12 -10- 5,30 Johanna Nikula AV Himanka 12.1 P11 3-ottelu 551 Manu Pöyhönen KV Kokkola 6.4 T11 3-ottelu 932 Maria Jääskä KP-V Kokkola 6.4 752 Jonna Toivonen PK Kokkola 6.4 686 Salla Koskimäki VetU Kokkola 6.4 T10 658 Anniina Toivonen PK Kokkola 6.4 T10 628 Julia Hylkilä KV Kokkola 6.4 T10 469 Sanni Laitalainen KV Kokkola 6.4 323 Aliisa Viidanoja KV Kokkola 6.4 242 Aurora Kleimola KV Kokkola 6.4

9 vuotta P9 40m 7,45 Daniel Heikkilä KJ Kalajoki 1.1 7,53 Roni Luokkanen HU Himanka 8.2 7,59 Elmo Jukkola LV Himanka 12.1 7,65 Eetu Haasala LV Lohtaja 16.2 7,82 Juuso Hylkilä KV Kokkola 6.4 P7 8,20 Nicky Rajala KV Kokkola 6.4 P7 8,21 Otto Jelekäinen LV Lohtaja 16.2 T9 40m 7,40 Mia Känsäkangas KV Himanka 12.1 7,48 Aino Haasala LV Lohtaja 16.2 7,53 Tuulia Paavola LV Lohtaja 16.2 7,58 Anna Yrjänä HU Himanka 12.1 7,73 Vanessa Store KT Mustasaari 11.1 T7 7,78 Saana Haanpää YK Kuortane 26.1 7,98 Ronya Rajala KV Kokkola 6.4 8,04 Saana Koskimäki VetU Kokkola 6.4 8,17 Sanni Vuollet KJ Kalajoki 1.1 8,18 Olga Karjula SS Oulu 18.1 -10- 8,21 Lilja Pöyhönen KV Kokkola 6.4 8,26 Viivi-Leena Kari VU Mustasaari 11.1 8,31 Milla Kippo LV Lohtaja 16.2 8,34 Emilia Jääskä UK Kalajoki 1.1 8,37 Anni Haasala LV Lohtaja 16.2 T9 korkeus 95 Elli Siirilä VetU Kaustinen 9.2 95 Emma Kolehmainen KP-V Kaustinen 15.3 90 Essi Ylönen PK Kaustinen 30.11 85 Lilja Pöyhönen KV Kaustinen 30.11 85 Vilma Korpela KP-V Kaustinen 9.2 85 Essi Vesapuisto KP-V Kaustinen 15.3 85 Wilma Korpela KP-V Kaustinen 15.3 80 Aino Haasala PK Kaustinen 9.2

P9 pituus 3,43 Daniel Heikkilä KJ Kalajoki 1.1 3,43 Roni Luokkanen HU Tampere 8.3 3,24 Elmo Jukkola LV Himanka 12.1 3,19 Juuso Hylkilä KV Lohtaja 16.2 P7 3,01 Eetu Haasala LV Kaustinen 15.3 2,31 Anssi Vesapuisto KP-V Kaustinen 15.3 T9 pituus 3,64 Mia Känsäkangas KV Kaustinen 9.2 3,55 Aino Haasala LV Kaustinen 15.3 3,53 Anna Yrjänä HU Lohtaja 16.2 3,32 Emma Mäkinen NU Nivala 11.1 3,18 Vanessa Store KT Lohtaja 16.2 T7 3,11 Emma Kolehmainen KP-V Kaustinen 9.2 3,04 Essi Ylönen PK Kaustinen 30.11 2,94 Helmi Hietanen YK Nivala 11.1 2,91 Tuulia Paavola LV Lohtaja 16.2 2,90 Saana Haanpää YK Nivala 11.1 -10- 2,86 Elli Siirilä VetU Kaustinen 9.2 2,85 Anni Jääskä UK Kaustinen 30.11 2,76 Anni Haasala LV Lohtaja 16.2 2,74 Aada Kivistö KJ Kalajoki 1.1 2,71 Olga Karjula SS Himanka 12.1 2,70 Sanni Vuollet KJ Kalajoki 1.1 2,70 Milla Kippo LV Lohtaja 16.2 2,67 Sanna Läspä KP-V Kaustinen 30.11

T9 kolmiloikka 7,38 Mia Känsäkangas KV Kaustinen 30.11 P9 kuula 4,14 Nikolas Hautamäki NU Nivala 22.3 3,55 Anssi Vesapuisto KP-V Kaustinen 15.3 3,38 Eetu Palola NU Nivala 22.3 T9 kuula 5,72 Essi Ylönen PK Kaustinen 15.3 5,37 Emma Kolehmainen KP-V Kaustinen 15.3 4,71 Mia Känsäkangas KV Kokkola 6.4 4,70 Vilma Korpela KP-V Kaustinen 9.2 4,50 Saana Haanpää YK Kuortane 26.1 4,41 Saana Koskimäki VetU Kokkola 4.6 4,15 Lilja Pöyhönen KV Kokkola 4.6 4,03 Emilia Jääskä UK Nivala 22.3 3,93 Aino Haasala LV Kaustinen 9.2 3,72 Sanna Läspä KP-V Kaustinen 15.3 -10- 3,60 Essi Vesapuisto KP-V Kaustinen 15.3 3,14 Jasmin Pääkkö NU Nivala 22.3 T9 3-ottelu 478 Mia Känsäkangas KV Kokkola 6.4 398 Saana Haanpää YK Kuortane 26.1 348 Saana Koskimäki VetU Kokkola 6.4 343 Ronya Rajala KV Kokkola 6.4 322 Lilja Pöyhönen KV Kokkola 6.4