1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930
					
	100m-39					
10,9	Nils Kronqvist-17	Hellas	26.08 Helsinki			1 SM	
11,4	Börje Strandvall-09	Drott 	06.07 Kokkola			1 DM	
11,5	Birger Sundqvist	Stand	13.08 Esse			1 kk
11,6	Tauno Jääskeläinen-19	Hellas 	30.05 Vasa			2 SFI-dag
11,6	Åke Knus-16		LUIK	06.06 Nykarleby			1 semin	
11,6	Sven Hannus-22		VIS	11.06 Vasa			kt	
11,6	G Vestman		VIS	24.06 Jeppo			2 ka	
11,6	Sven Boström-17		HVI	06.07 Kokkola			2 DM	
11,6	Erik Fogde-18		SolvIK	23.07 Solf			1 kt	
11,6	Gustav Lillhannus	PSK	29.07 Övermark			1 kk
	---10---
11,6	S Udd			PSK	29.07 Övermark			2 kk
11,7	Valdemar Ahlstedt-09	P-P	30.05 Pedersöre			SFI-dagen	
11,7	Alf Rosendahl-18	GIF	11.06 Kronoby			1 kt
11,7	P Lillhannus		PSK	29.07 Övermark			3 kk
11,7	Åke Holmlund-13		EIK	13.08 Esse			2 kk
	

medvind					
10,8	Nils Kronqvist-17	Hellas	03.09 Laihia			1 nat	
11,1e	Tauno Jääskeläinen-19	Hellas 	02.07 Oravais			2 DM	
11,2	Åke Knus-16		LUIK	26.06 Lappfjärd			1 dt	
11,4e	Ragnar Jossandt-17	LUIK	26.06 Lappfjärd			2 dt
11,5e	Sven Hannus-22		VIS	02.07 Oravais			3 DM	
					

	200m-39					
22,2	Nils Kronqvist-17	Hellas	27.08 Helsinki			2 FM	
23,6e	Gustaf Laurell-18	GIF	14.06 Vasa			3 ka	
23,6e	Börje Strandvall-09	Drott 	15.07 Jakobstad			3 SFI	
24,0	Ragnar Rasmus-16	GIF	19.08 Kokkola			1 bygde-pok
24,2	Sven Norrgård-17	Hellas	14.06 Vasa			6 nat					
24,4	Robert Nybäck-13	JIF	09.07 Munsala			1 dt	
24,4	Alf Rosendahl-18	GIF	30.07 Kälviä			2 nat	
24,4	Ruben Casen-16		GIF	19.08 Kokkola			3 bygde-pok	
24,4	Åke Storbjörk-15 	Kronan 	19.08 Kokkola			4 bygde-pok	
24,4	Sven Boström-17		HVI	22.06 Jakobstad			1 kval		
	---10---	
24,5	Ralf Schauman		Drott	22.06 Jakobstad			2 kval
24,5	Birger Sundqvist	Stand 	30.07 Kortesjärvi		1 nat	
24,5	Sven Hannus		VIS	05.08 Oravais			4 dk		


					
					
	400m-39				
51,7	Börje Strandvall-09	Drott 	13.08 Skellefteå		3 dk	
52,3	Robert Nybäck-13	JIF	03.09 Laihia			2 nat	
52,6	Ruben Casen-16		GIF	13.08 Skellefteå		4 dk	
52,6	Nils Kronqvist-17	Hellas 	17.09 Kokkola			3 ka	
53,5	Jarl Sandvik-08		VIS	06.08 Oravais			3 dk
53,5	John Isakas-16		P-P	10.09 Pedersöre			1 pokal-t	
54,0	Levi Nord-18		Kraft 	03.09 Kristinestad		1 dt	
54,0	Åke Holmlund-13		EIK	10.09 Pedersöre			2 pokal-t
54,4	Bertel Blomqvist-16	TIK	03.09 Kristinestad		3 nat					
54,6	Holger Svens		Kraft	13.08 Karijoki			3 kk
	---10---

					
	800m-39									
1.59,2	Robert Nybäck-13	JIF	05.08 Oravais			1 dk	
2.00,2	Ruben Casen-16		GIF	12.08 Skellefteå		3 dk	
2.01,2	Tauno Isola-15		Drott 			
2.02,8	Sven Prest-13		GIF	07.07 Kokkola			3 DM	
2.03,0	John Bäckström		SIF	05.08 Oravais			3 dk
2.05,0	Helge Strandvall-11	Drott 	24.06 Jeppo			2 nat	
2.05,0	Albert Buss-20		VIS	01.07 Oravais			2 DM	
2.05,8	Runar Nylund-19		P-P	24.06 Jeppo			3 nat
2.06,0	Holger Svens		Kraft	01.07 Oravais			3 DM
2.07,0	Torsten Sandler-12	MIK	01.07 Oravais			4 DM	
	---10---				
					
	1500m-39					
4.06,6	Helge Strandvall-11	Drott 	06.07 Kokkola			1 DM	
4.10,8	Ruben Gistö-15		TUS	13.08 Skellefteå		4 dk	
4.11,0	Tauno Isola-15		Drott 			
4.12,8	Sven Prest-13		GIF	06.07 Kokkola			2 DM	
4.14,0	Runar Nylund-19		P-P	03.09 Pedersöre				
4.16,0	John Bäckström		SIF	28.05 Sundom
4.16,4	Ruben Casen-16		GIF	20.08 Kokkola			3 bygde-pok	
4.17,2	Albert Buss-20		VIS	06.08 Oravais			4 dk
4.17,6	Kurt Jakobsson-17	TUS	16.07 Jakobstad			11 SFIM
4.17,8	Hilding Rönnqvist	SIF	27.08 Sundom			2 bya-k	
	---10---
4.18,4	Ragnar Åminne-05	Kronan 	20.08 Kokkola			4 bygde-pok	
4.18,4	Valter Björkmark-14	Myran	20.08 Kokkola			5 bygde-pok	
4.18,5	Robert Nybäck-13	JIF	20.08 Jeppo			1 kk	
				
obekräftat	
4.16,0	Ragnar Åminne-05	Kronan 	

					
	3000m-39					
8.49,2	Helge Strandvall-11	Drott  	15.07 Jakobstad			4 SFI	
9.36,8	John Bäckström		SIF	14.06 Vasa			4 nat	
					
					
					
	5000m-39				
15.48,4	Helge Strandvall-11	Drott 	12.08 Skellefteå		2 dk	
15.52,8	Ragnar Åminne-05	Kronan 	12.08 Skellefteå		4 dk	
16.11,0	John Bäckström		SIF	05.08 Oravais			2 dk	
16.11,8	Ivar Wentus		GIF	16.07 Jakobstad			4 SFI	
16.17,0	Otto Hästbacka-14	Myran 	07.07 Kokkola			3 DM	
16.22,0	Ragnar Vikström-05	GIF	07.07 Kokkola			4 DM	
					
					
									
	10000m-39				
34.00,6	Ragnar Vikström-05	GIF	13.08 Skellefteå		3 dk	
34.11,8	Otto Hästbacka-14	Myran	13.08 Skellefteå		4 dk	
					
					
					

					
					
	110mh-39					
16,6	Runar Björkman-11	Hellas 	12.08 Skellefteå		2 dk	
16,7e	Nils Sundqvist		NIK	16.07 Jakobstad			6 SFI	
17,5	Leif Hanhikoski-17	GIF	12.08 Skellefteå		4 dk	
18,8	Lars Finne-15		Drott 			
18,9	Ragnar Hammarström-08	Hellas	05.08 Oravais			4 dk	

					
	400mh-39					
63,8	Ruben Casen-16		GIF	18.06 Kaustinen			2 nat	
					
					
					
					
	höjd-39					
180	Vilho Lillsund-19	LUIK	15.07 Jakobstad			3 SFI	
178	Alf Eriksson-18		Drott 	06.07 Kokkola			1 DM	
175	Leif Hanhikoski-17	GIF	06.07 Kokkola			2 DM	
175	Bengt Eriksson-18	MIK		
173	Birger Reinlund-18	Kraft	20.08 Pörtom			1 kk			
171	Ingvald Björkvall-21	MIK	20.08 Kantlax			2 dt	
170	Alvar Furu-16		GIF	06.07 Kokkola			3 DM	
170	Vilmer Bäck-17		Stand 	06.07 Kokkola			4 DM	
170	Åke Isomaa		Drott 	06.07 Kokkola			5 DM	
170	Karl Nylund-16		P-P	09.07 Jakobstad			1 Yrjös-p	
	---10---
170	Bertel Grandell		Kraft 	10.07 Närpes			2	
170	Elmer Sandberg-22	Kraft 	10.07 Närpes			3	
170	Egil Appel-14		LUIK	27.08 Lappfjärd			3 kommun	

					
	stav-39					
349	Frans Karleman-08	Hellas 	16.07 Jakobstad			2 SFI	
340	Lars Jakobsson-18	GIF	20.08 Kokkola			1 bygde-pok	
330	Erik Ahlskog-14		VIS	13.08 Skellefteå		4 dk	
320	Vilhelm Granlund-12	Myran	20.08 Kokkola			2 bygde-pok	
310	Åke Storbjörk-15	Kronan	30.07 Kronoby			1 kt
310	Alf Sigg-15		Kraft 	13.08 Karijoki			1 kk	
310	Lars Forss-19		Kronan 	20.08 Kokkola			3 bygde-pok	
310	Erling Forsen-15	TUS	09.08 Terjärv			1 kk	
310	Fjalar Molander-12	Kronan 	20.08 Kokkola			5 bygde-pok	
310	Gunnar Kotkamaa-20	GIF	17.09 Kokkola			3 nat	
	---10---
302	Eri Sanden		VIS	27.08 Närpes			2 kk	
302	B Gullström		Kraft	27.08 Närpes			4 kk	
300	Elis Holm-13		LUIK	27.06 Lappfjärd			1 kt
300	Alf Eriksson-18		Drott 	05.08 Oravais			3 dk	
300	R Wickström		HVI			
					
					
	längd-39					
699	Nils Kronqvist-17	Hellas 	03.09 Laihia			1 nat	
673	Hugo Nyberg-16		KIF	12.08 Skellefteå		2 dk	
651	Åke Storbjörk-15	Kronan	30.07 Kronoby			1 kt
645	Alf Eriksson-18		Drott 	01.09 Jakobstad			1 arbets-p	
639	Ragnar Rasmus-16	GIF	19.08 Kokkola			1 bygde-pok	
636	Åke Holmlund-13		EIK	25.06 Evijärvi			2 nat	
626	Sten Lindeman-16	VIS	27.08 Närpes			1 kk
621	Åke Skeppar		KIF	20.08 Kristinestad		2 kommun	
619	Erik Fogde-18		SolvIK	02.07 Oravais			3 DM
619	Birger Sundqvist	Stand 	27.08 Purmo			kk
	---10---
616	Ejrik Näse-18		VIS	27.08 Närpes			2 kk	
614	Börje Strandvall-09	Drott 	01.09 Jakobstad			2 arbets-p
613	L Vägar			PSK	04.06 Pörtom			kt
610	Levi Nord-18		Kraft 	10.07 Närpes			1	
610	Runar Björkman-11	Hellas	28.05 Vasa			SFI-dagen				
608	Alf Sigg-15		Kraft 	27.08 Närpes			3 kk	
606	Ruben Casen-16		GIF	19.08 Kokkola			3 bygde-pok	
600	Egil Appel-14		LUIK	12.08 Dagsmark			1 kk					

					
	3-steg-39					
14,14	Hugo Nyberg-16		KIF	28.08 Helsinki			6 FM	
13,73	Ragnar Rasmus-16	GIF	13.08 Skellefteå		2 dk	
13,34	Sven Boström-17		HVI	06.07 Kokkola			1 DM	
13,11	Alf Eriksson-18		Drott 	01.09 Jakobstad			1 arbets-p	
13,00	Runar Björkman-11	Hellas	06.08 Oravais			4 dk
12,98	I Sundberg		Stand 	06.07 Kokkola			2 DM	
12,93	Gunnar Grahn		JutasIF	06.07 Kokkola			3 DM	
12,80	Johannes Linden		JIF	27.08 Jeppo			1 kk	
12,79	John Isakas-16		P-P	06.07 Kokkola			4 DM	
12,69	Erik Fogde-18		SolvIK	01.07 Oravais			2 DM
	---10---	
12,61	Egil Appel-14		LUIK	27.08 Lappfjärd			1 kommun	
12,55	Esko Erkinheimo-17	JutasIF	27.08 Jeppo			2
12,49	Karl Kulla-10		P-P	24.06 Jeppo			2 nat	
12,37	Runar Nyholm-13		MIK	24.06 Jeppo			3 nat	
12,37	Leif Hanhikoski-17	GIF	06.07 Kokkola			5 DM	
12,32	Levi Nord-18		Kraft	03.09 Kristinestad		2 dt		
12,15	Vilho Lillsund-19	LUIK	27.08 Lappfjärd			3 kommun
12,13	Elis Holm-13		LUIK	27.06 Lappfjärd			1 kt			

					
	kula-39					
14,82	Lars Bexar-18		SIF	12.08 Skellefteå		1 dk	
14,01	Rafael Sundqvist-12	Stand	12.08 Skellefteå		2 dk	
13,47	Jarl Grandell-13	Kraft 	28.05 Kristinestad		2 nat	
13,14	Erik Österholm-15	P-P	06.07 Kokkola			2 DM	
13,12	Herbert Ingberg-08	VIS	30.05 Vasa			1 SFI-dag	
13,07	Verner Fagernäs-10	TUS	30.05 Terjärv			1 SFI-dag	
12,98	Elis Backnäs-12		Drott 	30.05 Jakobstad			1 SFI-dag	
12,97	Gunnar Grahn		JutasIF					SFI-dag	
12,95	Hugo Nyberg-16		KIF	16.07 Jakobstad			4 SFIM			
12,85	Runar Nyman-16		MIK	20.08 Kantlax			1 dt	
	---10---
12,75	Lennart Franzen-07	P-P	06.07 Kokkola			3 DM	
12,72	Nils Kronqvist-17	Hellas 	01.07 Oravais			2 DM	
12,30	Rurik Manngård-18		Kraft	13.08 Karijoki			3 kk					
					
!!
12,43	Rurik Manngård-18		Kraft

					
	diskus-39					
42,75	Elis Backnäs-12 	Drott 	06.08 Oravais			1 dk	
41,54	Ernst Bäck-13		VIS	27.08 Närpes			1 kk	
41,46	Verner Ahlskog-11	Stand	07.07 Kokkola			2 DM	
41,31	Erik Österholm-15	P-P	07.07 Kokkola			3 DM	
40,59	Lennart Franzen-07	P-P	07.07 Kokkola			4 DM	
39,20	Rafael Sundqvist-12	Stand 	07.07 Kokkola			5 DM	
38,36	Jarl Grandell-13	Kraft 	03.09 Kristinestad		1 dt	
37,65	Runar Nyman-16		MIK	20.08 Kantlax			1 dt	
37,65	Runar Kullberg		Kraft 	27.08 Närpes			2 kk	
37,39	Esko Erkinheimo-17	JutasIF	27.08 Jeppo			1 kk	
   	---10---					
37,06	Frans Karleman-08	Hellas 	02.07 Oravais			1 DM	
36,93	Arne Räbb-10		GIF	07.07 Kokkola			6 DM


obekräftat
40,38	Rafael Sundqvist-12	Stand 		
38,28	Runar Kullberg		Kraft 		

					
	slägga-39				
48,24	Helmer Österblad-01	VIS	14.06 Vasa			2 nat	
46,00	Frans Karleman-08	Hellas 	12.08 Skellefteå		3 dk	
37,55	Karl Kuni-00		VIS	26.06 Vasa			1 kt	
34,81	Thor Molander-15	GIF	06.09 Kokkola			1 dt	
32,40	Herbert Ingberg-08	VIS	26.06 Vasa			2 kt	
32,25	V Ahlgren		VIS	26.06 Vasa			3 kt
30,83	J Backlund		Drott	14.06 Jakobstad			1 kt	
30,63	Lennart Franzen-07	P-P	05.08 Oravais			3 dk	
30.32	Arne Räbb-10		GIF	19.08 Kokkola			2 bygde-pok	
30,23	Gunnar Rudnäs-12	Kronan	19.08 Kokkola			3 bygde-pok	
	---10---				


					
	spjut-39			
69,02	Runar Björkman-11	Hellas 	28.08 Helsinki			3 FM	
62,47	Lars Bexar-18		SIF	21.09 Helsinki-E		2 akadem	
61,43	Evald Kaitajärvi-06	TUS	06.08 Oravais			2 dk	
59,89	Elis Backnäs-12		Drott 	17.09 Kokkola			1 nat
58,20	Egil Appel-14		LUIK	21.09 Helsinki-E		5 akadem		
58,18	Jarl Grandell-13	Kraft 	02.07 Oravais			2 DM	
56,80	Bror Eng-18		JutasIF	27.08 Jeppo			1 kk	
54,25	Rudolf Backlund-15	VIF	02.07 Oravais			4 DM	
53,96	Alf Sigg-15		Kraft 	20.08 Pörtom			2 kk
53,40	Ernst Bäck-13		VIS	22.09 Vasa			1 pokal-t
	---10---
53,00	V Berglund		ÖUIK	27.08 Skatila			1 kk	
52,40	Leo Uusitalo-16		LUIK	27.08 Lappfjärd			2 kommun
51,85	H Lågland		GIF	17.09 Kokkola			4 nat				
51,63	Armas Pihlainen		NIK	27.08 Jeppo			2 kk	
51,60	Gösta Bergqvist			17.09 Pensala			1 kt
51,23	J Puranen		OIF	03.09 Oravais			1 bya-k
50,80	Alfred Härtull		VIF	24.06 Vörå			1 kt
50,77	Gunnar Grahn		JutasIF	06.07 Kokkola			3 DM	
50,12	John Åman-21		MIK	09.07 Munsala			2 dt	



	100m-38					
11,1	Nils Kronqvist-17	Hellas	17.07 Jakobstad			1 dk	
11,2	Börje Strandvall-09	Drott	14.08 Kokkola			1 dk	
11,4	Åke Knus-16		LUIK	09.09 Nykarleby			1 semin
11,5	Alf Rosendahl-18	GIF	28-30.5 Kokkola			1 SFI-dagen	
11,5	Robert Nybäck-13	JIF	07.08 Kantlax			1 dt
11,5	Armas Pihlainen		NIK	07.08 Kantlax			2 dt
11,5	Erik Fogde-18		SolvIK	25.08 Vasa			2 DM	
11,5	Örn-Ulf Vestman-17	VIS	25.08 Vasa			3 DM	
11,6	Gustaf Laurell-18	GIF	11.08 Vasa
11,6	Runar Björkman-11	Hellas	25.08 Vasa			1h2 DM
	---10---	
11,7	Ralf Schauman		Drott	28-30.5	Jakobstad		1 SFI-dgen
11,7e	A Perämäki		OIF	14.08 Kauhava			3 nat	
11,7e	Sven Boström-17		HVI	14.08 Kokkola			4 dk
11,8	Åke Granholm-19		Drott	28-30.5	Jakobstad		2 SFI-dagen					
11,8	Erik Nylund--18		HVI	29-30.5 nn			1 SFI-dagen	
11,8	Ragnar Rasmus-16	GIF	07.08 Kronoby			1 bygde-p
11,8	Valdemar Ahlstedt-09	P-P	11.08 Kronoby			1 kk	
11,8	Åke Storbjörk-15	Kronan	11.08 Kronoby			2 kk	
11,8	Anton Holmgård-13	P-P	11.08 Kronoby			3 kk	
11,8	Holger Ingberg-09	VIS	12.08 Vasa			1 kt	
	---20---
11,8e	J Rintala		OIF	14.08 Kauhava			3h2 ka	
11,8	Lars Bexar-18		SIF	28.08 Karperö			1 kk	
				
					
	200m-38					
22,6	Nils Kronqvist-17	Hellas	18.09 Vasa			1 nat	
23,2	Börje Strandvall-09	GIF	16.07 Jakobstad			2 dk	
23,4	Runar Björkman-11	Hellas	16.07 Jakobstad			3 dk	
23,9	Erik Fogde-18		SolvIK	21.08 Kurikka			4 nat	
24,1e	Gustaf Laurell-18	GIF	05.06 Kokkola			3 nat
24,1e	Bror Strang-09		Drott	13.08 Kokkola			1 dk	
24,7	Örn-Ulf Vestman-17	VIS	10.06 Vasa			3 int	
24,4e	Erik Nylund-18		P-P	18.06 Kokkola			3 nat	
24,7	Sven Norrgård-17	Hellas	18.09 Vasa			4 nat			

	
rak bana
24,2	Björn Högström-22	VIS	18.09 Rejpelt			1 	
				

					
	400m-38				
51,2	Börje Strandvall-09	GIF	17.07 Jakobstad			2 dk	
52,9	Erik Fogde-18		SolvIK	26.08 Vasa			1 DM	
53,3	Holger Ingberg-09	VIS	25.06 Vasa			2 kk	
53,4	Robert Nybäck-13	JIF	10.07 Jeppo			1 	
53,5	Sven Prest-13		GIF	14.08 Kokkola			3 dk	
54,0	Erik Nylund-18		HVI	19.06 Kokkola			2 nat	
54,2	Bror Strang-09		Drott	26.06 Jakobstad			3 DM	
54,3	Gustaf Laurell-18	GIF	26.06 Jakobstad			4 DM	
54,7	Anton Holmgård-13	P-P	26.06 Jakobstad			3 DM	
54,8	Jarl Sandvik-08		VIS	14.06 Vasa			2 kt	
	---10---					
54,8	Nils Kronqvist-17	Hellas	01.07 Vasa			1 kt	
54,8	Örn-Ulf Vestman-17	VIS	26.08 Vasa			3 DM	
54,8	Ruben Casen-16		GIF	27.08 Kokkola			4 nat	
					
					
obekräftat					
53,1	Holger Ingberg-09				
					

					
	800m-38					
2.00,5	Helge Strandvall-11	Kronan	13.08 Kokkola			2 dk	
2.00,7	Sven Prest-13		GIF	13.08 Kokkola			3 dk	
2.01,1	Sigfrid Norrgård-09	VIS	10.06 Vasa			1 nat	
2.01,3	Erik Fogde-18		SolvIK	18.09 Vasa			3 nat	
2.01,6	Tauno Isola-15		Drott	04.09 Jakobstad			4 nat	
2.05,0	Runar Nylund-19		P-P	25.06 Jakobstad			2 DM	
2.05,6	Gunnar Jussil-17	VIF	26.08 Vasa			2 DM	
					
					
					
	1500m-38					
4.04,6	Helge Strandvall-11	Kronan	14.08 Kokkola			1 dk	
4.12,2	Sigfrid Norrgård-09	VIS	25.06 Vasa			1 kk	
4.12,8	Sven Prest-13		GIF	19.06 Kokkola			2 nat	
4.13,0	Tauno Isola-15		Drott	14.08 Kokkola			4 dk	
4.15,2	Gunnar Jussil-17	VIF	25.08 Vasa			1 DM	
4.18,0	Runar Nylund-19		P-P	11.08 Kronoby			2 kk	
4.18,5	Gunnar Lång-17		VIF	19.06 Oravais			1 kk	
4.19,0	Bruno Häggblom-17	Kronan	11.08 Kronoby			3 kk	
4.22,0	Ruben Gistö-15		TUS	26.06 Jakobstad			3 DM	
4.22,0	Robert Nybäck-13	JIF	10.07 Jeppo			1
	---10---
4.22,5	Valter Björkmark-14	Myran	02.07 Nedervetil		1 kt		
4.22,5	Otto Hästbacka-14	Myran	30.07 Nedervetil		1 kk	
4.23,0	Ivar Ventus		GIF	26.06 Jakobstad			4 DM
4.23,0	Gunnar Rudnäs-12	Kronan	11.08 Kronoby			4 kk	
					
					
	3000m-38					
8.58,4	Helge Strandvall-11	Kronan	03.09 Jakobstad			2 nat
9.10,4	Ivar Ventus		GIF	07.08 Kronoby			2 bygde-p		
9.12,2	Valter Björkmark-14	Myran	19.06 Kokkola			1 nat	
9.23,0	Ruben Gistö-15		TUS	24.07 Terjärv			2 kk
9.23,2	Otto Hästbacka-14	Myran	19.06 Kokkola			2 nat	
9.25,2	John Lassen		EIK	19.06 Kokkola			3 nat	
9.29,8	Sigfrid Norrgård-09	VIS	30.05 Vasa			1 SFI-dagen	
9.28,4	R Wickström		GIF	28.08 Kokkola			4 nat
9.32,8	Runar Nylund-19		P-P	28.05 Pedersöre			1 SFI-dagen
9.35,4	Bruno Häggblom-17	Kronan	28.08 Kokkola			5 nat	
	---10---
9.36,0	Viking Lindqvist-15	EIK	28.05 Esse			1 SFI-dagen	
				

obekräftat
9.17,6	Otto Hästbacka-14	Myran	
					
					
	5000m-38					
15.57,4	Ivar Ventus		GIF	13.08 Kokkola			3 dk	
16.00,8	Otto Hästbacka-14	Myran	13.08 Kokkola			4 dk	
16.34,0	John Lassen		EIK	25.06 Jakobstad			3 DM	
16.36,4	Gunnar Norrgård-15	5-r	25.06 Vasa			3 kk	
16.40,8	Sigfrid Norrgård-09	VIS	25.06 Vasa			4 kk	
16.54,0	Bruno Häggblom-17	Kronan	25.06 Jakobstad			4 DM	
16.57,0	Dage Wiik-15		EIK	25.06 Jakobstad			5 DM	
17.11,0	Åke Viklöf-12		P-P	25.06 Jakobstad			6 DM	
17.16,0	Valter Björkmark-14	Myran	17.07 Jakobstad			4 dk	
					
					
					
	10000m-38					
34.06,0	Ragnar Åminne-05	Kronan	14.08 Kokkola			3 dk	
34.17,8	Otto Hästbacka-14	Myran	16.07 Jakobstad			2 dk	
34.34,0	Ragnar Vikström-05	GIF	14.08 Kokkola			4 dk	


					
	110mh-38					
16,2	Runar Björkman-11	Hellas 	16.07 Jakobstad			2 dk	
16,8	Lars Finne-15		Drott	16.07 Jakobstad			4 dk	
17,4	Nils Kronqvist-17	Hellas	26.08 Vasa			2 DM	
17,5	Leif Hanhikoski-17	GIF	28.08 Kokkola			2 nat	
17,6	Åke Granholm-19		Drott	13.08 Kokkola			4 dk	
18,6	Alf Eriksson-18		Drott	26.06 Jakobstad			3 DM	
					
					
	höjd-38				
175	Leif Hanhikoski-17	GIF	17.07 Jakobstad			1 dk	
175	Alf Eriksson-18		Drott	26.06 Jakobstad			1 DM	
175	Vilho Lillsund-19	LUIK	04.09 Lappfjärd			1 kommun	
170	Jarl Grandell-13	Kraft	19.06 Karijoki			2 ka	
170	Örn-Ulf Vestman-17	VIS	25.06 Vasa			1 kk	
170	Bengt Eriksson-18	MIK	26.06 Jakobstad			2 DM	
170	Esko Erkinheimo-17	Drott	26.06 Jakobstad			3 DM
170	Vilmer Bäck-17		Stand	20.07 Helsinki			1 arme
170	Stig Sundqvist		NIK	07.08 Kantlax			1 dy
170	Sturle Moliis-Mellberg-16Kronan	13.08 Kokkola			3 dk	
	---10---
170	Lars Bexar-18		SIF	28.08 Karperö			1 kk
					
					
					
	stav-38					
355	Lars Jakobsson-18	GIF	18.09 Vasa			1-21 nat	
340	Frans Karleman-08	Hellas 	25.08 Vasa			1 DM	
331	Erik Ahlskog-14		VIS	25.08 Vasa			2 DM	
330	Elo Vainio		Kraft	07.08 Närpes			2 kk	
327	Rafael Weckström-17	HVI	19.06 Kokkola			2 nat	
310	Lars Finne-15		Drott	25.06 Jakobstad			3 DM	
310	Runar Björkman-11	Hellas	25.08 Vasa			3 DM	
310	E Sanden		VIS	25.08 Vasa			4 DM
302	Allan Venman		Kraft	17.07 Närpes			1 dt	
300	Birger Ilkkala   		OIF	19.06 Oravais			1 kk	
	---10---
300	Emil Roslund		OIF	19.06 Oravais			2 kk
300	Allan Björk-20		GIF	25.09 Kokkola			1 skol-k	
					
					
					
	längd-38					
706	Nils Kronqvist-17	Hellas 	03.09 Jakobstad			1 nat	
656	Erik Fogde-18		SolvIK	10.07 Jeppo			1 nat	
647	Ragnar Rasmus-16	GIF	14.08 Kokkola			2 dk	
632	Åke Holmlund-13		EIK	26.06 Evijärvi			1 nat	
626	Börje Strandvall-09	Drott	23.08 Jakobstad			1 bolag	
624	Runar Björkman-11	Hellas	25.08 Vasa			3 DM	
622	L Vessberg		VIS	06.07 Vasa			1 pokal-t	
618	Åke Storbjörk-15	Kronan	11.08 Kronoby			1 kk	
616	Carl-Gustav Granroth-22	Drott	25.09 Kokkola			1 skol-k
614	Alf Eriksson-18		Drott	23.08 Jakobstad			1 bolag
	---10---		
612	Erik Kroksrtöm-11	Drott	25.09 Kokkola			2 skol-k	
					


obekräftat
637	Åke Holmlund-13		EIK	
					
					
	3-steg-38				
14,18	Nils Kronqvist-17	Hellas	17.07 Jakobstad			1 dk	
13,65	Ragnar Rasmus-16	GIF	17.07 Jakobstad			4 dk	
13,13	Sven Boström-17		HVI	26.06 Jakobstad			2 DM	
13,03	Gunnar Grahn		JutasIF	26.06 Jakobstad			3 DM	
12,94	Runar Björkman-11	Hellas 	26.08 Vasa			2 DM	
12,86	Sturle Moliis Mellberg-16Kronan	13.08 Kokkola			4 dk	
12,78	Erik Fogde-18		SolvIK	3-4.9 Solv			1 kk
12,71	Alf Eriksson-18		Drott	24.08 Jakobstad			1	
12,69	I Sandberg		Stand	11.09 Purmo			1 pokal-t	
12,62	Egil Appel-14		LUIK	31.07 Lappfjärd			1 kk	
	---10---
12,53	Lars Sjölind-17		Kronan	07.08 Kronoby			3 bygde-p
12,46	Erik Kulla-12		P-P	11.09 Purmo			2 pokal-t	
					

	kula-38					
14,82	Lars Bexar-18		SIF	16.07 Jakobstad			1 dk	
13,65	Erik Österholm-15	P-P	03.09 Jakobstad			3 nat	
13,60	Jarl Grandell-13	Kraft 	16.07 Jakobstad			2 dk	
13,14	Herbert Ingberg-08	VIS	30.05 Vasa			1 SFI-dagen
13,02	Elis Backnäs-12		Kronan	23.08 Jakobstad			1		
12,99	Fritiof Sandberg-99	TUS	01.07 Terjärv			1 kt	
12,96	Karl Ljungberg-04	VIS	25.06 Vasa			2 kk	
12,90	Lennart Franzen-07	P-P	18.06 Kokkola			2 nat	
12,65	Verner Fagernäs-10	TUS	01.07 Terjärv			2 kt	
12,56	Ernst Bäck-13		Drott	19.06 Oravais			1 kk	
	---10---
12,50	Elo Vainio		Kraft			
12,47	Åke Storbjörk-15	Kronan	28-30.5 Kronoby			1 SFI-dagen
12,47	Viljam Laggar		MIK	26.06 Oravais
12,42	Rafael Sundqvist-12	Stand	19.06 Purmo			1 kt
12,42	Paul Svens		MIK	26.06 Oravais
					

obekräftat
12,84	Ernst Bäck-13		MIK		
					
					
	diskus-38					
44,32	Elis Backnäs-12		Kronan	23.07 Karis			1 SFIM	
42,23	Ernst Bäck-13		Drott	19.06 Oravais			1 kk	
41,23	Esko Erkinheimo-17	Drott	26.06 Jakobstad			2 DM	
40,47	Erik Österholm-15	P-P	26.06 Jakobstad			3 DM	
40,01	Lennart Franzen-07	P-P	27.08 Kokkola			2 nat	
39,37	Elo Vainio		Kraft	31.07 Lappfjärd			1 kk	
38,71	Arne Räbb-10		GIF	11.09 Kokkola			2	
38,20	Verner Ahlskog-11	Stand	14.08 Kokkola			4 dk	
37,50	Leif Hällis		GIF	27.08 Kokkola			4 nat				
37,11	Karl Ljungberg-04	VIS	26.08 Vasa			1 DM	
	---10---
36,81	Frans Karleman-08	Hellas	26.08 Vasa			2 DM

					
	slägga-38				
44,76	Helmer Österblad-01	VIS	18.09 Vasa			3 nat	
40,79	Frans Karleman-08	Hellas 	16.07 Jakobstad			3 dk
33,44	Karl Ljungberg-04	VIS	25.08 Vasa			3 DM	
30,16	Holger Ingberg-09	VIS	25.08 Vasa			4 DM	
29,70	Lars Bexar-18		SIF	25.08 Vasa			5 DM	
29,26	Verner Ahlskog-11	Stand	26.06 Jakobstad			1 DM	
29,24	J Backlund		Drott	14.08 Kokkola			3 dk	
					

klubbtävling					
36,65	Karl Ljungberg-04	VIS	29.08 Vasa			2 kt
32,52	Holger Ingberg-09	VIS	29.08 Vasa			3 kt

					
					
	spjut-38				
67,51	Runar Björkman-11	Hellas	17.07 Jakobstad			1 dk	
64,52	Elis Backnäs-12		Kronan	24.07 Karis			1 SFIM	
62,61	Evald Kaitajärvi-06	TUS	19.06 Kokkola			2 nat  	
61,28	Lars Bexar-18		SIF	04.09 Jakobstad			3 nat	
58,62	Jarl Grandell-13	Kraft	07.08 Närpes			1 kk	
57,63	Egil Appel-14		LUIK	04.10 Helsinki-E		akadem		
56,41	Johannes Sandkulla-12	TUS	01.07 Terjärv			2 kt	
55,15	E Österlund		SIF	26.08 Vasa			3 DM	
54,16	Ernst Bäck-13		Drott	19.06 Oravais			1 kk	
54,02	Bror Eng-18		JutasIF	26.06 Jakobstad			3 DM
	---10---	
52,23	Esko Erkinheimo-17	Drott	26.06 Jakobstad			5 DM
52,00	Åke Byskata-15		TUS	22.06 Terjärv			2 bya-t
52,00	B Skutnäs		IFEnvik	26.06 Jakobstad			6 DM
51,92	G Nystedt		LIF	11.09 Purmo			1 pokal-t	
					

					
byatävling
64,24	Evald Kaitajärvi-06	TUS	01.07 Terjärv			1 kt	
	
					

	100m-37			
11,2	Nils Kronqvist-17	Hellas	27.05 Helsinki-E		4 nat			
11,2	Börje Strandvall-09	Drott	27.06 Evijärvi			1 nat	
11,3	Runar Björkman-11	Hellas	07.06 Vasa			1 SFI-dagen	
11,3	Åke Knus-16		LUIK	22.08 Soklot			1 dt
11,4e	Örn-Ulf Vestman-17	VIS	29.08 Vasa			2h2 nat
11,5	Sven Boström-17		HVI	06.06 HVI			1 SFI-dagen		
11,5	Harald Myntti-07	Hellas	07.06 Vasa			2 SFI-dagen
11,5	Gustaf Laurell-18	GIF	20.06 Kokkola			1 nat		
11,5	Jarl Sandvik-08		VIS	15.08 Laihia			3 nat
11,6	Erik Nylund-18		HVI	06.06 HVI			2 SFI-dagen	
	---10---
11,6	Bror Strang-09		Drott	07.06 Jakobstad			2 SFI-dagen
11,6	L Vessberg		VIS	13.06 Kurikka			1h nat
11,6	Holger Sandberg-09	VIS	17.06 Vasa			2 kk
11,6	A Perämäki		OIF	25.07 Oravais			2 nat	
11,6	Nils Stork-13		VIS	14.09 Vasa			1 kt
11,7	Oskar Norrgård-11		Hellas	07.06 Vasa			3 SFI-dagen	


medvind
11,4	L Vessberg		VIS	27.06 Härnosand			2 kk	
11,5	Bo Vestman		VIS	27.06 Härnosand			3 kk	
					
					
	200m-37					
23,3	Börje Strandvall-09	Drott	11.09 Jakobstad			1 nat	
23,6	Gustaf Laurell-18	GIF	11.09 Jakobstad			2 nat	
23,7	Bo-Björn Vestman	VIS	28.08 Vasa			3 nat	
23,7	Bror Strang-09		Drott	11.09 Jakobstad			3 nat	
23,8	Holger Ingberg-09	VIS	28.08 Vasa			4 nat	
24,2	Åke Knus-16		LUIK	14.08 Lappfjärd			1 kommun	
24,4	Jarl Sandvik-08		VIS	28.08 Vasa			5 nat	

					
					
	400m-37					
50,1	Börje Strandvall-09	Drott	19.06 Kokkola			1 int	
51,2	Ruben Casen-16		GIF	19.06 Kokkola			2 int	
51,3	Holger Ingberg-09	VIS	15.08 Helsinki-E		3h2 SFIM	
52,3	Bror Strang-09 		Drott	19.06 Kokkola			4 int	
52,7	Gustaf Laurell-18	GIF	20.06 Kokkola			1C nat	
52,8	Jarl Sandvik-08		VIS	29.08 Vasa			3 nat	
52,8	Sven Prest-13		GIF	29.08 Kokkola			2 int	
54,0	Erik Nylund-18		HVI	17.07 Esse			4 DM			
54,4	A Perämäki		OIF	25.07 Oravais			2 nat	
54,9	Sven Klockars-18	GIF	20.06 Kokkola			3C nat	
	---10---					
					
					
	800m-37					
1.58,0	Sigfrid Norrgård-09	VIS	05.09 Vasa			1 dk	
1.59,1	Sven Prest-13		GIF	21.08 Kokkola			1 dk	
2.00,0	Ruben Casen-16		GIF	21.08 Kokkola			2 dk	
2.03,5	Helge Strandvall-11	Kronan	10.06 Jakobstad			3 nat	
2.08,0	Kurt Jakobsson-17	TUS	17-18.7 Esse			4 DM	
2.08,0	Helmer Lingonblad	OIF	25.07 Oravais			2 nat	
2.08,6	Hilding Rönnqvist	SIF	18.07 Vasa			2 DM	
					
					
	1500m-37					
4.00,4	Sven Prest-13		GIF	18.08 Helsinki-E		4 int	
4.00,8	Helge Strandvall-11	Kronan	18.08 Helsinki-E		5 int	
4.04,6	Sigfrid Norrgård-09	VIS	21.07 Stockholm			8 int	
4.19,0	Gunnar Lång-17		VIF	17.07 Vasa			2 DM	
4.20,0	Hilding Rönnqvist	SIF	17.07 Vasa			3 DM	
4.20,0	Rurik Sanden-15		HVI	17.07 Esse			3 DM	
4.20,0	M Nyman			Kraft	25.07 Övermark			1 kk
4.20,0	Bruno Häggblom-17	Kronan	11.09 Jakobstad			3 nat	
4.20,0	Ivar Wentus		GIF			
4.21,0	Robert Nybäck-13	JIF	25.07 Oravais			2 nat	
	---10---
4.21,8	Gunnar Norrgård-15	5-r	04.09 Vasa			5 dk	
					

					
	3000m-37					
8.58,8	Sigfrid Norrgård-09	VIS	15.08 Helsinki-E		3 SFIM	
9.14,7	Helge Strandvall-11	Kronan	20.06 Kokkola			1 nat	
9.19,5	Henry Björkfors-12	Kronan	10.06 Jakobstad			3 nat	
9.27,9	Ingvald Ventus		GIF	20.06 Kokkola			2 nat	
9.29,7	Ragnar Wickström-05	GIF	20.06 Kokkola			3 nat						
9.33,0	Gunnar Lång-17		VIF	25.07 Oravais			2 nat	
9.38,0	Sven Skrabb-14		GIF	5-7.6 Kokkola			1 SFI-dagen	


	5000m-37									
15.38,6	Helge Strandvall-11	Kronan	01.08 Holmsund			1 dk	
15.38,7	Sigfrid Norrgård-09	VIS	16.08 Helsinki-E		3 SFIM	
15.52,6	Rurik Sanden-15		HVI	18.07 Esse			1 DM	
15.56,8	Ragnar Åminne-05	Kronan 	01.08 Holmsund			3 dk	
16.40,0	Ragnar Wikström-05		GIF	18.07 Esse			4 DM	
16.40,5	Gunnar Norrgård-15	5-r	05.09 Vasa			5 dk	
16.53,0	Kaarlo Blomstedt	SIF	18.07 Vasa			2 DM			
					
					
					
	10000m-37					
36.01,8	Ragnar Åminne-05	Kronan	22.08 Kokkola			3 dk	
36.03,6	Ragnar Vikström-05	GIF	22.08 Kokkola			4 dk	
					
					
					
	110mh-37		
16,4	Runar Björkman-11	Hellas 	28.08 Vasa			1 nat	
16,8	Nils Kronqvist-17	Hellas	04.09 Vasa			2 dk	
17,3	Helge Björklund-10	Drott	21.08 Kokkola			3 dk	
17,3	Leif Hanhikoski-17	GIF	29.08 Kokkola			1 nat	
18,1	Åke Granholm-19		Drott	17.07 Esse			2 DM	
18,8	Ragnar Hammarström-08	Hellas	18.07 Vasa			2 DM	
19,2	Lars Finne-15		Drott	17.07 Esse			3 DM	
19,3	Sturle Moliis-Mellberg-16Kronan	17.07 Esse			4 DM	
					

	höjd-37					
181	Nils Stork-13		VIS	05.09 Vasa			1 dk	
180	Leif Hanhikoski-17	GIF	10.06 Jakobstad			1 nat	
178	Sigurd Johansson-18	Drott	07.06 Jakobstad			1 SFI-dagen	
175	Alf Eriksson-18		Drott	07.06 Jakobstad			2 SFI-dagen	
173	Helge Öhling-07		VIS	27.06 Härnosand			2 kk	
172	Vilmer Bäck-17		Stand	25.07 Oravais			2 nat	
170	Jaakko Ala-Härkönen-16	Drott	07.06 Jakobstad			3 SFI-dagen	
170	Esko Erkinheimo-17	Drott	07.06 Jakobstad			4 SFI-dagen	
170	Vilho Lillsund-19	LUIK	20.06 Lappfjärd			1 kk
170	Runar Björkman-11	Hellas	03.07 Vasa			D SFIM			
	---10---
170	Sturle Moliis-Mellberg	Kronan	01.09 Jakobstad			
170	Lars Bexar-18		SIF	09.09 Vasa			1 skol-k
167	Erik Nylund-18		HVI	06.06 Jakobstad			1 SFI-dagen	
167	Antti Heikkilä-21	LUIK	25.07 Övermark			1 kk
	

	stav-37				
336	Lars Jakobsson-18	GIF	29.08 Kokkola			2 nat	
330	Erik Ahlskog-14		VIS	04.09 Vasa			3 dk	
320	Rafael Weckström-17	HVI	12.09 Jakobstad			2 nat	
315	Alf Eriksson-18		Drott	01.08 Holmsund			3 dk	
310	Birger Ilkkala		OIF	15.08 Lapua			3 nat	
300	Elis Holm-13		LUIK	27.06 Lappfjärd			1 kt
300	Lars Finne-15		Drott	17.07 Esse			3 DM	
300	Emil Roslund		OIF	22.08 Oravais			2 kk	
300	Helge Björklund-10	EIK	01.08 Esse			1 bya-pokal			
300	Karl Nylund-16		P-P	14.08 Kållby			1 bya-k		
	---10---	
300	Gunnar Vidberg		MIK	22.08 Oravais			3 kk				

					
	längd-37				
686	Nils Stork-13		VIS	21.07 Stockholm			2 int	
673	Nils Kronqvist-17	Hellas 	05.09 Vasa			1 dk	
648	Hugo Nyberg-16		KIF	20.08 Kristinestad		1 dt	
639	Runar Björkman-11	Hellas	17.07 Vasa			2 DM	
623	Hilding Nygård		Kraft	25.07 Övermark			1 kk
621	Börje Strandvall-09	Drott	17.07 Esse			1 DM	
620	L Vessberg		VIS	27.06 Härnosand			3 kk	
620	Åke Knus-16		LUIK	22.08 Soklot			1 dt			
617	Sven Boström-17		HVI	22.08 Kokkola			3 dk	
615	Holger Ingberg-09	VIS	14.09 Vasa			2 kt
	---10---
613	Åke Granholm-19		Drott	11.09 Jakobstad			3 nat
612	Gustaf Laurell-18	GIF	30.05 Kokkola			1 skolk	
609	Ejrik Näse-18		VIS	30.05 Kokkola			2 skolk	
607	Ragnar Rasmus-16	GIF	29.08 Kokkola			3 nat	
					
					
					
	3-steg-37					
13,92	Nils Kronqvist-17	Hellas	15.08 Helsinki-E		2 SFIM	
13,70	Hugo Nyberg-16		KIF	22.08 Kristinestad		1 dt
13,52	Sven Boström-17		HVI	01.08 Holmsund			2 dk	
13,33	Runar Björkman-11	Hellas 	18.07 Vasa			2 DM	
13,02	Sturle Moliis-Mellberg-16Kronan	21.08 Kokkola			4 dk	
12,97	Alf Eriksson-18		Drott	18.07 Esse			3 DM	
12,69	Åke Granholm-19		Drott	12.09 Jakobstad			3 nat	
12,59	Matti Englund		Drott	06.09 Jakobstad			3 nat		
12,54	Johannes Linden		JIF	12.09 Jeppo			1 kk				
12,49	Johannes Jussil-15	VIF	18.07 Vasa			3 DM	
	---10---
12,24	Birger Reinlund-18	Kraft	20.08 Kristinestad		2 dt
12,13	Elis Holm-13		LUIK	27.06 Lappfjärd			1 kt
12,08	Ragnar Jossandt-17	LUIK	27.06 Lappfjärd			2 kt

medvind					
14,16	Hugo Nyberg-16		KIF	19.09 Pori			2 nat	


	kula-37					
14,73	Lars Bexar-18		SIF	12.09 Sundom			1 kk	
13,44	Elis Backnäs-12		Kronan	04.08 Östensö			1 kk	
13,42	Jarl Grandell-13	Kraft 	26.09 Vörå			1 dt	
13,26	Lennart Franzen-07	P-P	06.06 Pedersöre			1 SFI-dag	
13,25	Fritiof Sandberg-99	TUS	18.08 Terjärv			1 kk	
13,00	Ernst Bäck-13		Drott	07.06 Jakobstad			1 SFI-dag	
12,94	Herbert Ingberg-08	VIS	03.10 Vasa			1 kt
12,93	Karl Ljungberg-04	VIS	04.06 Vasa			1 kt	
12,87	Verner Fagernäs-10	TUS	18.08 Terjärv			2 kk		
12,78	Gunnar Grahn		JutasIF	06.06 Nykarleby			1 SFI-dag	
	---10---
12,65	S Aho			VIS	17.07 Vasa			2 DM	
12,43	O Storm			5-r	12.09 Sundom			2 kk
12,39	Gunnar Rudnäs-12	Kronan	04.08 Östensö			3 kk	
					
					
					
	diskus-37					
42,38	Elis Backnäs-12		Kronan	16.08 Helsinki			1 SFIM		
41,74	Verner Ahlskog-11	Stand	18.07 Esse			1 DM		
41,68	Ernst Bäck-13		Drott	19.09 Rauma			1 semin	
39,94	Lennart Franzen-07	P-P	28.08 Kokkola			2 int	
38,25	Jakob Holmlund		OIF	25.07 Oravais			3 nat	
38,10	Esko Erkinheimo-17	Drott	13.06 Alahärmä			2 nat	
37,46	Frans Karleman-08	Hellas	17.07 Vasa			1 DM	
36,87	Jarl Grandell-13	Kraft 	24.06 Karijoki			3 nat	
36,75	Karl Ljungberg-04	VIS	11.06 Vasa			1 kt
35,95	Verner Fagernäs-10	TUS	18.08 Terjärv			2 kk
	---10---	
				
					
	slägga-37					
46,01	Helmer Österblad-01	VIS	04.09 Vasa			1 dk	
36,03	Frans Karleman-08	Hellas 	01.08 Holmsund			4 dk	
29,68	Fritiof Sandberg-99	TUS	17.07 Esse			1 DM	

klubbtävling
46,70	Helmer Österblad-01	VIS	03.10 Vasa			1 kt	
					
					
	spjut-37				
62,95	Runar Björkman-11	Hellas	18.07 Vasa			1 DM	
62,75	Jarl Grandell-13	Kraft	25.07 Oravais			1 nat	
62,08	Elis Backnäs-12		Kronan	12.09 Jakobstad			1 nat	
61,78	Lars Bexar-18		SIF	18.07 Jyväskylä			3-21 SM	
61,52	Evald Kaitajärvi-06	TUS	21.07 Stockholm			2 int	
58,74	Gösta Backlund-11	GIF	18.07 Esse			1 DM
57,10	Jaakko Ala-Härkönen-16	Drott	30.05 Hyvinkää			2 nat
56,14	Bror Eng-18		JutasIF	12.09 Jeppo			1 kk
55,64	Egil Appel-14		LUIK	25.07 Övermark			1 kk					
54,00	Ernst Bäck-13		Drott	22.08 Kokkola			4 dk	
	---10---
53,99	Valter Eklöf-04		Drott	18.07 Esse			utom tävlan		
53,61	Emil Roslund		OIF	25.07 Oravais			3 nat	
52,75	Johannes Sandkulla-12	TUS	20.06 Kokkola			3 nat
52,68	Valdemar Vikström-07	EIK	18.07 Esse			3 DM	
52,39	Sven Julin		MIK	22.08 Oravais			1 kk
51,78	R Jåssis		VIF	12.09 Oravais			2 uf
51,70	G Ivars			KIF	20.08 Kristinestad		1 dt
51,10	G Nygård		Kraft	25.07 Övermark			2 kk
51,10	Anton Holmgård-13	P-P	04.08 Östensö			2 kk
	---20---					
					
						
	10-kamp-37						
5890	Runar Björkman-11	Hellas	11,3-637-10,92-170-55,4-16,7-27,50-290-57,46-4.58,8	04.07 Vasa	1 SFIM	
5055	Nils Stork-13		VIS	12,1-636-09,32-175-56,9-20,0-29,23-290-44,15-5.00,3	04.07 Vasa	5 SFIM	
					

100m-36					
11,0	Börje Strandvall-09	GIF	09.06 Turku			4 nat	
11,2	Lars Rosenback-17	KIF	21.06 Dagsmark			1 kk	
11,4	Nils Kronqvist-17	Hellas	14.06 Ylistaro			1 nat  
11,4	Bertel Storskrubb-17	GIF	26.07 Purmo			1
11,5	M Hellström		KIF	13.09 Kristinestad		1 pokal-t	
11,5e	Börje Mangs		KIF	13.09 Kristinestad		2 pokal-t		
11,6	Örn-Ulf Vestman-17	VIS	14.06 Ylistaro			2 nat	
11,6e	Jarl Sandvik-08		VIS	12.07 Lappfjärd			3 DM	
11,6e	Runar Björkman-11	Hellas	13.08 Vasa			2 kk
11,7	Åke Knus-16		LUIK	07.06 Lappfjärd			1 kt
	---10---	
11,7e	Gustaf Laurell-18	GIF	21.06 Esse			2 nat	
11,7	Edvard Björk		NNIF	05.07 Munsala			1
11,7	Holger Ingberg-09	VIS	11.07 Lappfjärd			3h DM
11,8	Erik Krokström-19	GIF	01.06 Kokkola			2-18 nat	
11,8	A Perämäki		OIF	19.07 Oravais			1 kk	
	

medvind				
11,1	Bertel Storskrubb-17	GIF	01.06 Kokkola			1 ka        w	
11,4	Ragnar Rasmus-16	GIF	01.06 Kokkola			3 ka        w	
					

					
					
	200m-36					
22,3	Börje Strandvall-09	GIF	12.07 Helsinki-E		1 nat	
22,8	Bertel Storskrubb-17	GIF	12.07 Helsinki-E		2 nat	
23,5	Holger Ingberg-09	VIS	28.08 Vasa			1 kt	
23,8	Jarl Sandvik-08		VIS	28.08 Vasa			2 kt	
					
					
	400m-36					
49,3	Börje Strandvall-09	GIF	06.08 Berlin			6ae OS	
49,4	Bertel Storskrubb-17	GIF	20.09 Paris			3 lk	
52,3	Holger Ingberg-09	VIS	12.09 Kokkola			2 nat	
53,4	Arne Roos		Drott	26.07 Purmo			3 nat	
53,4	Ruben Casen-16		GIF	12.09 Kokkola			4 nat
53,8	Jarl Sandvik-08		VIS	26.07 Purmo			4 nat		
54,0	Örn-Ulf Vestman-17	VIS	14.06 Ylistaro			3 nat	
54,8	H Nyberg		Stand	11.07 Terjärv			1 DM	
54,9	A Perämäki		OIF	19.07 Oravais			1 kk	
54,9	Sven Boström-17		Drott	06.09 Jakobstad			2C nat	
	---10---
55,0	Åke Sjövall-09		Myran	12.09 Kokkola			2C nat	


					
	800m-36					
2.02,1	Helge Strandvall-11	Kronan	13.06 Kokkola			1 nat	
2.02,1	Sven Prest-13		GIF	13.06 Kokkola			2 nat	
2.03,0	Tauno Isola-15		Drott	12-13.09 Kokkola		6 nat	
2.04,9	Torsten Sandler-12	NNIF	01.06 Kokkola			3 nat	
2.05,9	Gunnar Skog-11		Drott	06.09 Jakobstad			4 nat	
2.07,0	Arne Forsnabba-11	GIF	21.06 Kaustinen			3 nat	
2.08,1	Ruben Casen-16		GIF	21.06 Esse			1C nat	
					
					
					
	1500m-36					
4.11,0	Sven Prest-13		GIF	02.08 Kokkola			1 dk	
4.11,0	Helge Strandvall-11	Kronan	02.08 Kokkola			2 dk	
4.15,1	Ragnar Åminne-05	Kronan	19.07 Kokkola			2 bygde-p	
4.19,0	Tauno Isola-15		Drott	26.07 Purmo			2 nat	
4.19,9	Sigfrid Norrgård-09	VIS	13.08 Vasa			1 kk	
4.20,4	Gunnar Skog-11		Drott	11.07 Terjärv			4 DM	
4.22,0	Torsten Sandler-12	NNIF	11.07 Terjärv			6 DM	
4.22,0	Birger Jakobsson-15	TUS	26.07 Purmo			1C nat	
4.22,5	Viking Lindqvist-15	EIK	02.08 Esse				
4.22,5	Rafael Lärka-11		Hellas	13.08 Vasa			2 kk
	---10---	
4.23,0	Per Hästbacka-12	TUS	16.08 Terjärv			
4.23,0	Ruruk Sanden-15		HVI	20.09 Purmo			3 kk				
4.24,0	Gunnar Lång-17		VIF	19.07 Oravais			1 kk	
4.26,0	Karl Kulla-10		P-P	26.07 Purmo			3C nat	

					
					
	3000m-36					
9.12,8	Helge Strandvall-11	Kronan	14.06 Kokkola			1 nat	
9.16,9	Ragnar Åminne-05	Kronan	26.07 Purmo			1 nat	
9.20,0	Sigfrid Norrgård-09	VIS	31.05 Seinäjoki			6 nat	
9.22,2	Rurik Sanden-15		HVI	06.09 Jakobstad			2 nat	
9.30,0	Viking Lindqvist-15	EIK	26.07 Purmo			2 nat	
					
					
					
					
	5000m-36					
15.40,6	Ragnar Åminne-05	Kronan 	01.08 Kokkola			1 dk	
16.17,2	Rurik Sanden-15		HVI	01.08 Kokkola			4 dk	
16.56,2	Viktor Flöjt		Drott	21.06 Alahärmä			2 nat	
17.03,0	Runar Riska-02		Kronan	12.07 Terjärv			3 DM	
17.22,0	Magnus Gistö-03		TUS	12.07 Terjärv			5 DM
					
					
	10000m-36					
33.04,6	Ragnar Åminne-05	Kronan	02.08 Kokkola			1 dk	
34.53,0	Runar Riska-02		Kronan	02.08 Kokkola			4 dk					
					
					
	110mh-36					
16,5	Jarl Nyman-08		VIS	27.07 Purmo			1 nat	
16,7	Runar Björkman-11	Hellas 	14.08 Vasa			2 kk	
16,9	Bertel Storskrubb-17	GIF	01.08 Kokkola			1 dk	
17,6	Helge Björklund-10	Drott	26.07 Purmo			3 nat	
17,9	Nils Kronqvist-17	Hellas	11.07 Lappfjärd			3 DM	
18,2	Leif Hanhikoski-17	GIF	13.09 Kokkola			2C nat	
18,5	Lars Finne-15		Drott	14.06 Kokkola			2 nat	
18,7	A Backman		VIS	14.08 Vasa			4 kk	
18,8	Jarl Grandell-13	Kraft	21.06 Hangö			D SFIM	
19,0	Sturle Moliis-Mellberg-16Kronan	11-12.7 Terjärv			2 DM	
	---10---					

	400mh-36					
57,0	Bertel Storskrubb-17	GIF	30.08 Fiskars			1 SFIM	

					
	höjd-36					
181	Leif Hanhikoski-17	GIF	02.08 Kokkola			1 dk	
175	Sturle Moliis-Mellberg-16Kronan	19.07 Kokkola			2 bygde-p	
175	Sigurd Johansson-18	Drott	02.08 Kokkola			2 dk 
170	Örn-Ulf Vestman-17	VIS	13.08 Vasa			1 kk	
170	Helge Öhling-07		VIS	13.08 Vasa			1 kk	
170	Egil Appel-14		LUIK	16.08 Lappfjärd			1 kk	
170	Jarl Grandell-13	Kraft	12.09 Sortavala			4 semin	
165	Sten Lindeman-16	VIS	14.06 Vasa			1 SFI dagen	
165	Elo Vainio		Kraft	14.06 Närpes			SFI-dagen
165	Helge Björklund-10	Drott	21.06 Esse			2 nat
	---10---
165	Karl Nylund-16		P-P	26.07 Purmo			2 nat	
					
					
	stav-36					
335	Lars Finne-15		Drott	14.06 Kokkola			2 nat	
330	Frans Karleman-08	Hellas 	11.07 Lappfjärd			1 DM	
323	Torsti Kulmala-15	TUS 	01.08 Kokkola			2 dk	
310	Elo Vainio		Kraft	11.07 Lappfjärd			2 DM	
310	Runar Björkman-11	Hellas	14.08 Vasa			1 kk	
300	Gunnar Grahn		NNIF	14.06 Kokkola			3 nat	
300	Lars Nordlund-15	VIS	14.08 Vasa			3 kk	
300	A Backman		VIS	14.08 Vasa			3 kk	
290	Jarl Grandell-13	Kraft	21.06 Hangö			D SFIM
290	Rafael Weckström	HVI-17	11-12.7 Terjärv			2 DM	
	---10---
				
					
	längd-36					
642	Nils Kronqvist-17	Hellas 	11.07 Lappfjärd			1 DM	
633	Lars Rosenback-17	KIF	24.06 Karijoki			2B nat	
631	Runar Björkman-11	Hellas	11.07 Lappfjärd			2 DM	
623	Åke Storbjörk-15	Kronan	07.06 Kronoby			1 kt	
619	Ragnar Rasmus-16	GIF	22.06 Oulu			3 nat
613	Immanuel Sikström-14	NNIF	05.07 Munsala			1 dt
611	Bertel Storskrubb-17	GIF	09.08 Evijärvi			1 nat	
611	Verner Ahlskog-11	Stand	26.07 Purmo			1 nat	
611	Holger Ingberg-09	VIS	28.08 Vasa			
606	Hilding Nygård		Kraft	05.09 Närpes			1 pokal-t	
	---10---
603	H Nyberg		Stand	26.07 Purmo			1B nat
602	V Kantola		OIF	19.07 Oravais			1 kk	
601	Jarl Grandell-13	Kraft	20.06 Hangö			D SFIM	
601	Sven Julin		NNIF	19.07 Oravais			2 kk	


					
	3-steg-36					
13,57	Nils Kronqvist-17	Hellas	08.09 Vasa			2 nat	
13,61	Ragnar Rasmus-16	GIF	01.06 Kokkola			2 nat	
13,27	Runar Björkman-11	Hellas 	06.09 Jakobstad			2 nat	
12,91	Matti Englund		Drott	12.07 Terjärv			1 DM	
12,91	Sturle Moliis Mellberg-16Kronan	12.07 Terjärv			2 DM	
12,89	Lars Rosenback-17	KIF	12.07 Lappfjärd			3 DM
12,86	Sven Boström-17		HVI	20.09 Purmo			1 bygde-p	
12,84	Runar Nyholm-13		NNIF	19.07 Oravais			1 kk	
12,78	Egil Appel-14		LUIK	16.08 Lappfjärd			1 kk	
12,76	Alvar Furu-16		GIF	26.07 Såka			1 dt
	---10---
12,69	Karl Kulla-10		P-P	20.09 Purmo			3 bygde-p	
12,66	Lars Bexar-18		SIF	16.08 Sundom			1 kt				
12,58	Ragnar Jossandt-17	LUIK	13.09 Kristinestad		1 pokal-t	
12,57	Verner Ahlskog-11	Stand	20.09 Purmo			4 bygde-p	
12,53	Birger Olson		NNIF	21-22.8 Nykarleby		9-kamp	
12,33	Ruben Österbacka-07	TUS	12.07 Terjärv			3 DM
12,33	Johannes Jussil-15	VIF	19.07 Oravais			2 kk
12,19	N Långvik		KIF	13.09 Kristinestad		2 kk

	
	kula-36				
14,51	Lars Bexar-18		SIF	27.07 Purmo			1 nat  
13,55	Rafael Sundqvist-12	Stand	11.07 Terjärv			1 DM	
13,17	Jarl Grandell-13	Kraft 	06.09 Jakobstad			3 nat
13,07	Herbert Ingberg-08	VIS	28.08 Vasa			1 kt	
12,98	Verner Fagernäs-10	TUS	16.08 Terjärv			1 kk	
12,82	Fritiof Sandberg-99	TUS	11.07 Terjärv			2 DM	
12,78 	Elis Backnäs-12		Kronan	13.09 Kokkola			2 nat	
12,69	Ernst Bäck-13		Drott	11.07 Terjärv			3 DM	
12,63	Karl Ljungberg-04	VIS	10.06 Vasa			1 kt	
12,66	Lennart Franzen-07	P-P	20.09 Purmo			1 kk
	---10---	
12,59	Hannes Sandkulla-12	TUS	16.08 Terjärv			2 kk
12,53	Nils Kronqvist-17	Hellas	14.08 Vasa			3 kk	
					
	
klubbtävling				
14,58	Lars Bexar-18		SIF	16.08 Sundom			1 kt	
	
				
	diskus-36					
42,00	Verner Ahlskog-11	Stand	21.06 Esse			1 nat	
41,51	Elis Backnäs-12		Kronan	21.06 Esse			2 nat	
40,94	Ernst Bäck-13		Drott	(2.10) Nykarleby		1 semin	
39,66	Rafael Sundqvist-12	Stand 	12.07 Terjärv			2 DM	
38,74	Lennart Franzen-07	P-P	26.07 Purmo			3 nat	
37,43	Karl Ljungberg-04	VIS	12.07 Lappfjärd			1 DM
37,56	Arne Räbb-10		GIF	24.05 Kokkola			1 kt	
37,34	Runar Nyman-16		NNIF	13.09 Munsala			1 kt	
37,04	Jakob Holmlund		OIF	19.07 Oravais			1 kk	
35,81	Frans Karleman-08	Hellas	14.08 Vasa			1 kk
	---10---	
35,73	Holger Ingberg-09	VIS	14.08 Vasa			2 kk	


klubbtävling				
42,04	Karl Ljungberg-04	VIS	10.06 Vasa			1 kt	
40,97	Jakob Holmlund		OIF	01.08 Rejpelt			1 uf	
					
					
					
	slägga-36					
44,00	Helmer Österblad-01	VIS	11.07 Lappfjärd			1 DM	
33,96	Frans Karleman-08	Hellas 	11.07 Lappfjärd			2 DM	
30,22	Jarl Nyman-08		VIS	13.08 Vasa			3 kk	
29,03	Herbert Ingberg-08	VIS	11.07 Lappfjärd			3 DM	


klubbtävling					
44,15	Helmer Österblad-01	VIS	28.08 Vasa			1 kt	


					
	spjut-36					
64,11	Runar Björkman-11	Hellas	06.09 Jakobstad			2 nat	
63,41	Jarl Grandell-13	Kraft	06.09 Jakobstad			3 nat	
62,12	Evald Kaitajärvi-06	TUS	01.06 Kokkola			1 nat  	
59,49	Egil Appel-14		LUIK	20.09 Helsinki-E		1 akadem	
59,44	Elis Backnäs-12		Kronan	13.09 Kokkola			2 nat	
58,96	Lars Bexar-18		SIF	06.09 Jakobstad			4 nat	
57,60	Gösta Backlund-11	GIF	02.08 Kokkola			2 dk	
56,61	Johannes Sandkulla-12	TUS	14.06 Kokkola			3 nat	
55,41	Ernst Bäck-13		Drott	(2.10) Nykarleby		1 semin	
53,31	Sven Julin		NNIF	05.07 Munsala			1 dt
	---10---
52,74	John Gåsström-07	GIF	19.07 Kokkola			4 bygde-p				
52,05	Emil Roslund		OIF	19.07 Oravais			1 kk	
51,22	Gunnar Grahn		NNIF	22.08 Nykarleby			1 kk
51,01	E Österlund		SIF	16.08 Sundom			2 kt
50,97	Henry Krook		Kraft	13.09 Kristinestad		1 kk
50,80	Sigfrid Kulp-12		VIF	04.07 Rejpelt			1 uf
50,66	Gunnar Nylund-11	NNIF	8-9.8 Munsala			1 kt
						
						
	10-kamp-36					
5170	Jarl Grandell-13	Kraft	12,2-601-12,61-165-nnn-18,8-34,64-290-54,70	21.06 Hanko	3 SFIM	
					

					
	100m-35
11,0	Börje Strandvall-09	GIF	16.06 Kokkola 			1 nat	
11,0	Nils Kronqvist-17	Hellas	01.09 Isokyrö 			1 nat	
11,2	Bertel Storskrubb-17	GIF	18.08 Jakobstad		 	1-20 DM	
11,3	Holger Ingberg-09	VIS	16.06 Kokkola 			2 nat	
11,3	Jarl Sandvik-08		VIS	01.09 Isokyrö 			3 nat	
11,4	Lars Rosenback-17	KIF	07.07 Dagsmark			1h kk	
11,4e	Sven Boström-17		HVI	18.08 Jakobstad			2-20 DM
11,5	Edvard Björk		NNIF	07.07 Munsala			1 kt	
11,5	Åke Granholm-19		Drott	18.08 Jakobstad			3-20 DM	
11,6	Roy Cygnel-12		GIF	07.07 Kokkola			3 dk	
	---10---
11,6	A Bengs			5-r	07.07 Helsingby			1
11,8	Lars Sjölind-17		Kronan	10.06 Kronoby			1 kt	
11,8	Örn-Ulf Vestman		VIS	02.08 Vasa			1-18 int	
		

medvid			
11,4e	Ragnar Rasmus-16	GIF	01.09 Kokkola			2 nat

					
	200m-35				
23,3	Börje Strandvall-09	GIF	18.08 Kokkola			1 nat	
23,7	Holger Ingberg-09	VIS	03.08 Kokkola			2h2 SFIM
24,0	Jarl Sandvik-08		VIS	03.08 Kokkola			3h1 SFIM 		
24,0	Bror Strang-09		Drott	03.08 Kokkola			3h2 SFIM
24,1	Bertel Storskrubb-17	GIF	03.08 Kokkola			4h2 SFIM

medvind
23,3	Jarl Sandvik-08		VIS	07.09 Vasa 			1h nat    	

lansväg
23,6	V Kantola		OIF	14.07 Kimo			1 dt  	
24,6	Arne Roos		Drott	14.07 Kimo			2 dt	

					
	400m-35			
51,8	Bertel Storskrubb-17	GIF	22.09 Turku			1 skolM 			
52,1	Börje Strandvall-09	GIF	29.06 Glasgow			4 lk	
52,3	Holger Ingberg-09	VIS	15.08 Vasa			1 nat	
52,5	Jarl Sandvik-08		VIS	31.08 Laihia 			2 nat	
53,5	Bror Strang-09		Drott	24.06 Alahärmä			1 nat
53,8	Edvard Björk		NNIF	24.06 Alahärmä				
54,3	Örn-Ulf Vestman		VIS	22.09 Turku			3 skolM	
54,5	Arne Roos		Drott	25.08 Oravais			2 nat
54,9	Ruben Casen-16		GIF	18.08 Kokkola			3 nat	
					

obekräftat
53,3	Edvard Björk		NNIF			

travbana
50,3	Börje Strandvall-09	GIF	16.06 Kokkola 			1 nat	
51,2	Bertel Storskrubb-17	GIF	16.06 Kokkola 			2 nat   	
51,4	Holger Ingberg-09	VIS	16.06 Kokkola			3 nat	
52,1	Bror Strang-09		Drott	16.06 Kokkola			4 nat	

landsväg
53,3	Edvard Björk		NNIF	15.09 Munsala			1 dt	
54,2	Arne Roos		Drott	14.07 Kimo			1 dt	

					
	800m-35				
2.04,0	Helge Strandvall-11	Kronan	15.06 Kokkola			3 nat	
2.04,2	Alarik Wiik-09		NNIF	21.07 Purmo			1 DM	
2.04,8	H Nyberg		Stand	31.08 Kokkola			1C nat	
2.05,2	Sigfrid Norrgård-09	VIS	07.07 Närpes			1 DM
2.05,3	Torsten Sandler-12	NNIF	31.08 Kokkola			2C nat	
2.06,7	Helmer Lingonblad	OIF	30.06 Lapua			2 nat	
2.07,0	Jarl Sandvik-08		VIS	07.07 Närpes			2 DM	
2.07,5	Henry Björkfors-12	Kronan	10.06 Kronoby			2 kt						
2.09,0	Ragnar Prest-07		GIF	31.08 Kokkola			3C nat	
2.09,2	Einar Hägglund-10	P-P	16.06 Esse			3C nat	
	---10---				
					
					
	1500m-35					
4.09,3	Helge Strandvall-11	Kronan	07.07 Kokkola			1 dk	
4.12,0	Sigfrid Norrgård-09	VIS	31.08 Laihia 			2 nat	
4.16,0	Ruben Gistö-15		TUS	04.08 Kokkola			3 SFIM	
4.16,8	Henry Björkfors-12	Kronan	28.07 Kronoby			2 bygde-p
4.17,1	Felix Sågfors-11	TUS	04.08 Kokkola			5 SFIM	
4.17,5	Fredrik Sjölund-10	Myran	12.07 Terjärv			1 kk
4.19,0	R Wickström		GIF	28.07 Kronoby			5 bygde-p
4.21,9	Alarik Wiik-09		NNIF	24.08 Soklot			1 kk
4.22,0	Torsten Sandler-12	NNIF	21.09 Kajaani			1 semin				
4.23,2	Helmer Lingonblad	OIF	06.07 Närpes			2 DM	
	---10---
4.23,4	Rafael Lärka-11		Hellas	06.07 Närpes			3 DM	
4.25,0	Ruben Cainberg-14	Myran	12.07 Terjärv			4 k
4.25,0	Birger Jakobsson-15	TUS	25.08 Oravais			1C nat	
	
landsväg				
4.17,0	Torsten Sandler-12	NNIF	15.09 Munsala			1 dt	
					
	3000m-35					
9.08,8	Sigfrid Norrgård-09	VIS	01.09 Kokkola			1 nat	
9.23,0	Helge Strandvall-11	Kronan	14.08 Kronoby			1 kt	
9.25,0	Henry Björkfors-12	Kronan	14.08 Kronoby			2 kt	
9.26,0	Ragnar Åminne-05	Kronan	16.06 Kokkola			4 nat
9.28,0	Ragnar Wickström-05		GIF	16.06 Kokkola					
					  				
					
	5000m-35					
15.33,4	Sigfrid Norrgård-09	VIS	15.08 Vasa 			2 nat	
16.14,6	Ragnar Åminne-05	Kronan 	06.07 Kokkola			2 dk	
16,30,0	Einar Hägglund-10	P-P	21.07 Purmo			2 DM	
16.32,0	Henry Björkfors-12	Kronan	21.07 Purmo			3 DM	
16.33,5	Ragnar Vikström-05	GIF	04.08 Kokkola			5 SFIM	
16.49,0	Runar Riska-02		Kronan	21.07 Purmo			4 DM	
16.54,0	Helmer Lingonblad	OIF	07.07 Närpes			2 DM	
					

					
	10000m-35					
35.10,0	Ragnar Åminne-05	Kronan	07.07 Kokkola			3 dk	
35.14,0	Runar Riska-02		Kronan	07.07 Kokkola			4 dk	
					
				
	110mh-35					
16,3	Jarl Nyman-08		VIS	02.08 Vasa 			1 int	
16,9	Runar Björkman-11	Hellas 	02.08 Vasa			3 int	
17,1	Bertel Storskrubb-17	GIF	06.07 Kokkola			1 dk	
17.5	Sturle Moliis-Mellberg16Kronan	06.07 Kokkola			2 dk	
17,5	Nils Kronqvist-17	Hellas	15.07 Lappfjärd			2 nat
17,8	Lars Rosenback-17	KIF	15.07 Lappfjärd			3 nat
18,0	Helge Björklund-10	EIK	21.07 Purmo			2 DM	
18,4	Åke Knus-16		LUIK	15.07 Lappfjärd			4 nat	
18,4	Jarl Grandell-13	Kraft	15.07 Lappfjärd			4 nat
19,2	A Backman		VIS	07.07 Närpes			2 DM	
	---10---					

					
	200mh-35					
28,6	Bertel Storskrubb-17	GIF	01.09 Kokkola			1 nat	
29,8	Ruben Casen-16		GIF	01.09 Kokkola			2 nat					

					
	400mh-35					
58,0	Bertel Storskrubb-17	GIF	10.08 Kotka			5 SM	
64,4	Bertel Hakalax-15	GIF	03.08 Kokkola			4 SFIM	
65,8	A Vistbacka		GIF	03.08 Kokkola			5 SFIM	
					

					
	höjd-35				
177	Jarl Grandell-13	Kraft	25.08 Oravais			1 nat	
176	Leif Hanhikoski-17	GIF	18.08 Kokkola			2 nat   	
175	Helge Öhling-07		VIS	31.08 Laihia 			nat	
170	Sturle Moliis-Mellberg-16Kronan	16.06 Kokkola			4 nat	
169	Vilmer Bäck-17		NNIF	
165	Ernst Bäck-13		NNIF	16.06 Esse			1 nat	
165	Ruben Österbacka-07	TUS	16.06 Esse			3 nat	
165	Elis Holm-13		LUIK	07.07 Dagsmark			1 kk
164	Sigurd Johansson-18	Drott	08.09 Esse			1 kk					
164	Helge Björklund-10	EIK	08.09 Esse			2 kk
					
					
					
	stav-35					
340	Frans Karleman-08	Hellas 	04.08 Kokkola			2 SFIM	
305	Lars Finne-15		JIF	06.07 Kokkola			1 dk	
300	Elo Vainio		Kraft	10.06 Närpes			1 dt
300	A Backman		VIS	06.07 Närpes			1 DM	
300	Elis Backnäs-12		Kronan	21.07 Purmo			1 DM	
300	H Stenman		Stand	21.07 Purmo			2 DM	
300	H Blomqvist		Drott	21.07 Purmo			3 DM	
300	Lars Jakobsson-18	GIF	01.09 Kokkola			1C nat		
300	Edvin Vikström-05		Kronan	08.09 Kronoby			1 kt	
290	Jarl Grandell-13	Kraft	06.07 Närpes			2 DM	
	---10---
290	Har Smedman		VIS	06.07 Närpes			3 DM	
290	L Rönnqvist		LIF	21.07 Purmo			4 DM					
					
					
					
	längd-35					
677	Nils Kronqvist-17	Hellas 	01.09 Isokyrö 			1 nat	
658	Ragnar Rasmus-16	GIF	03.08 Kokkola 			3 SFIM	
648	Lars Rosenback-17	KIF	15.08 Kristinestad		1 skolk
625	Åke Knus-16		LUIK	07.07 Dagsmark			2 kk	
625	Jarl Grandell-13	Kraft	25.08 Oravais			2 nat	
624	Åke Storrank-18		TUS	22.06 Såka			1 bya-k
622	Gunnar Rosenholm	NNIF	23.06 Alahärmä			1 nat	
615	Helge Öhling-07		VIS	16.06 Kokkola 			3 nat
611	Hilding Nygård		Kraft	10.06 Närpes			1 dt	
610	Lars Sjölind-17		Kronan	10.06 Kronoby			1 kt	
	--10--	
607	Roy Cygnel-12		GIF	28.07 Kronoby			3 bygde-p	
606	Edmund Nyqvist-10	Myran	28.07 Kronoby			4 bygde-p					
					
					
					
	3-steg-35					
13,90	Nils Kronqvist-17	Hellas	02.08 Vasa 			1 int	
13,52	Ragnar Rasmus-16	GIF	07.07 Kokkola			2 dk	
13,24	Runar Björkman-11	Hellas 	02.08 Vasa 			3 int	
13,13	Jarl Grandell-13	Kraft	07.07 Närpes			2 DM	
13,09	Sturle Moliis-Mellberg-16Kronan	07.07 Kokkola			3 dk	
12,93	Gunnar Grahn		NNIF	07.07 Munsala			1 kt	
12,84	Runar Nyholm-13		NNIF	22.09 Kajaani			5 semin	
12,74	Matti Englund		Drott	21.07 Purmo			3 DM	
12,72	Helge Öhling-07		VIS	07.07 Närpes			3 DM	
12,60	Birger Olson		NNIF	24.08 Soklot			2 kk
	---10---
12,26	Ruben Österbacka-07	TUS	18.08 Terjärv			1 dt	
12,26	Holger Furu-16		TUS	18.08 Terjärv			2 dt	
					
					
	kula-35					
14,14	Lars Bexar-18		SIF	07.09 Vasa			2 nat	
13,47	Rafael Sundqvist-12	Stand	21.07 Purmo			1 DM	
13,27	Jarl Grandell-13	Kraft 	24.06 Karijoki			1 ka	
12,93	Verner Fagernäs-10	TUS	12.07 Terjärv			1 kk
12,76	Lennart Franzen-07	P-P	06.07 Kokkola			4 dk			
12,72	Ernst Bäck-13		NNIF	15.09 Munsala			1 dt	
12,65	Fritiof Sandberg-99	TUS	12.07 Terjärv			2 kk		
12,62	Johannes Sandkulla-12	TUS	08.09 Kälviä			1 nat	
12,42	Karl Ljungberg-04	VIS	26.06 Vasa				
12,31	A Bengs			5-r	18.08 Vasa			1 kt
	---10---
12,17	U Lindström		OIF	10.08 Oravais			1 kt
					
					
					
	diskus-35					
43,79	Verner Ahlskog-11	Stand	30.06 Lapua			1 nat	
41,29	Elis Backnäs-12 	Kronan	21.07 Purmo			2 DM	
41,27	Ernst Bäck-13		NNIF	30.06 Lapua			3 nat	
39,36	Karl Ljungberg-04	VIS	18.09 Vasa
39,07	Arne Räbb-10		GIF	15.06 Kokkola			3 nat				
38,53	Lennart Franzen-07	P-P	15.06 Kokkola			4 nat
37,72	Jakob Holmlund		OIF	04.08 Vörå
37,55	Holger Ingberg-09	VIS	18.09 Vasa
37,24	Rafael Sundqvist-12	Stand	24.08 Purmo			2 kk
36,60	Runar Nyman-16		NNIF	07.07 Munsala			1 kt		
	---10---
36,28	Jarl Grandell-13	Kraft	02.06 Nykarleby			3 semin 			
					

					
	slägga-35				
45,07	Helmer Österblad-01	VIS	07.09 Vasa			1 nat	
42,63	Erik Nyman-08		VIS	04.08 Kokkola			2 SFIM	
26,59	Herbert Ingberg-08	VIS	06.07 Närpes			3 DM	
					
					
					
					
	spjut-35					
63,72	Runar Björkman-11	Hellas	04.08 Kokkola			1 SFIM	
63,21	Jarl Grandell-13	Kraft	02.06 Nykarleby			1 semin
63,15	Evald Kaitajärvi-06	TUS	07.07 Kokkola			1 dk	
59,61	Lars Bexar-18		SIF	15.08 Vasa 			3 nat	
56,78	Johannes Sandkulla-12	TUS	16.06 Esse			4 nat	
56,15	Elis Backnäs-12		Kronan	28.07 Kronoby			2 bygde-p	
55,90	Ernst Bäck-13		NNIF	30.06 Lapua			3 ka	
54,39	Egil Appel-14		LUIK	04.08 Karijoki			1 kk	
54,29	Gösta Backlund-11	GIF	22.06 Såka			1 bya-k
53,25	Runar Nyholm-13		NNIF	11.09 Nykarleby			2 semin
	---10---
51,15	Gunnar Nylund-11	NNIF	07.07 Munsala			1 kt	
50,15	Edvin Vikström-05	EIK	11.09 Nykarleby				


obekräftat
56,08	Ernst Bäck-13		NNIF		




	100m-34
11,3 	Holger Ingberg-09	VIS	04.09 Vasa
11.5	Lars Rosenback-17	KIF	15.09 Kristinestad		1 skolk
11,7	Gunnar Oljemark-12	NNIF	21.07 Soklot			1sf DM
11,7	Harald Myntti-07	Hellas	22.07 Vasa			1 DM
11,7	Erik Staunau		GIF	05.08 Nedervetil		1 bygde-p
11,7	Arne Roos		Drott	26.08 Jeppo			utom tävlan
11.7	T Kallio-oja		KIF	22.09 Lappfjärd			3h-18 DM
11.8 	Nils Kronqvist-17	Hellas	21.07 Vasa			2h2 DM
11,8	Jarl Sandvik-08		VIS	22.07 Vasa			3 DM
11,8	Åke Sjövall-09		Myran	05.08 Nedervetil		2 bygde-p
11,8	Edmund Nyqvist-10	Myran	05.08 Nedervetil		3 bygde-p
	---10---
11,8	Per Ole Schauman-14	Drott	11-12.8 Östensö			1 kk
11.8	Runar Björkman-11	Hellas	18.08 Kronoby			5-kamp skydskM
11,8	Edvard Björk		NNIF	

medvind
11,1	Erik Staunau		GIF	17.06 Kokkola			3 nat
11,2	Immanuel Sikström-14	NNIF	12.08 Oravais			1 omlopp
11,2	F Söderberg		OIF	19.08 Kimo			uf
11,3	Roy Cygnel-12		GIF	17.06 Kokkola			4 nat
11,5	V Kantola		OIF	12.08 Oravais			1 kk
11,6e	F Söderberg		OIF	12.08 Oravais			3 kk
11,7	H Nyberg		Stand	19.08 Överpurmo			1 uf

klubbtävling
11,3	Roy Cygnel-12		GIF	11.07 Kokkola			1 kt
11,3	Erik Staunau		GIF	11.07 Kokkola			1 kt
11,5	Bertel Hakalax-15	GIF	11.07 Kokkola			1 kt
11,5	Sven Prest-13		GIF	11.07 Kokkola			1 kt
11,6	Runar Björkman-11	Hellas	05.06 Brändö
11,6	Harald Myntti-07	Hellas	05.06 Brändö
11,6	H Nygård		GIF	11.07 Kokkola			5 kt

	200m-34
23,7	Holger Ingberg-09	VIS	25.08 Vaasa			2 ka  
24,0	Urho Myllyniemi-13	DIK	28,06 Härkmeri			1 kk 
24,1	Gunnar Oljemark-12	NNIF	30.06 Alahärmä			1 nat
24,2	Immanuel Sikström-14	NNIF	30.06 Alahärmä			2 nat
24,2	Jarl Sandvik-08		VIS	11.08 Pargas			2h1 SFIM


travbana
24,4	Erik Staunau		GIF	27.06 Kokkola			1 kt


obekräftat
24,0	Edvard Björk		NNIF	

	
	400m-34
52,6	Holger Ingberg-09	VIS	10.06 Laihia			1 nat	
53,8	Jarl Sandvik-08		VIS	25.08 Vasa			3 ka
54,0	Per Ole Schauman-14	Drott	12.08 Östensö			1 kk
53,7	Bror Strang-09		P-P	22.08 Jakobstad			1 kk
54,6	Arne Roos		Drott	22.07 Soklot			1 DM
54,7	Bertel Storskrubb-17	GIF	16.09 Borgå			2 skolM
54,8	Edvard Björk		NNIF	22.07 Soklot			2 DM
55,0	Åke Storbjörk-15	Kronan	22.07 Soklot			3 DM
55,8	Nils Kronqvist-17	Hellas	23.09 Lappfjärd			1-18 DM


travbana
51,2	Holger Ingberg-09	VIS	17.06 Kokkola			3 nat
52,0	Bror Strang-09		P-P	16.06 Kokkola			1B nat
52,9	Sven Prest-13		GIF	16.06 Kokkola			2B nat
53,0	Arne Roos		Drott	16.06 Kokkola			3B nat 
53,1	Bertel Storskrubb-17	GIF	02.09 Kokkola			1 nat		

landsväg
53,3	Edvard Björk		NNIF	00.07 Munsala	


	800m-34
2.04,0	Sven Prest-13		GIF	01.09 Kokkola			3 nat
2.05,3	Alarik Wiik-09		NNIF	11.08 Pargas			2 SFIM
2.06,0	Bertel Storskrubb-17	GIF	01.09 Kokkola			5 nat
2.07,5	Robert Nybäck-13	NNIF	01.07 Alahärmä			2B nat					
2.07,6	Gunnar Skog-11		P-P	22.07 Soklot			2 DM
2.08,0	Sigurd Sandberg-07	Stand	22.07 Soklot			3 DM


	1500m-34
4.14,0	Sven Prest-13		GIF	25.08 Kronoby			2 ka
4.15,0	Helge Strandvall-11	Kronan	25.08 Kronoby			3 ka
4.15,8	Ragnar Åminne-05	Kronan	22.07 Soklot			1 DM
4.17,0	Henry Björkfors-12	Kronan	22.07 Soklot			2 DM
4.17,5	Gunnar Skog-11		P-P	15.09 Jakobstad			4 nat
4.19,8	Rafael Lärka-11		Hellas	21.07 Vasa			1 DM
4.20,0	Ruben Cainberg-14	Myran	05.08 Nedervetil		3 bygde-p
4.22,1	Ragnar Vikström-05	GIF	17.06 Kokkola			3 ka
4.23,0	Felix Sågfors-11	TUS	05.08 Nedervetil		5 bygde-p
4.24,8	Karl Sanden-05		P-P	15.09 Jakobstad			5 nat
	---10---
4.25,0	Fredrik Sjölund-10	Myran	05.08 Nedervetil		6 bygde-p
4.26,0	Gunnar Rudnäs-12	Kronan	21-22 Kronoby			1 kt
4.26,0	Robert Nybäck-13	NNIF	12.08 Oravais			1 kk


landsväg
4.20,0	Robert Nybäck-13	NNIF	05.08 Munsala


	3000m-34
9.16,0	Ragnar Åminne-05	Kronan	16-17.6 Kokkola			4 nat
9.17,0	Rafael Lärka-11		Hellas	30.05 Vasa			4 nat
9.18,0	Ruben Cainberg-14	Myran	16.06 Kokkola			5 nat
9.24,0	Fredrik Sjölund-10	Myran	29.07 Nedervtil			1 skyddkM
9.29,0	Magnus Gistö-03		TUS	19.09 Kronoby			4 skyddkM
9.32,0	Gunnar Skog-11		P-P	19.09 Kronoby			5 skyddkM
9.33,0	Einar Hägglund-10	P-P	19.09 Kronoby			6 skyddkM
9.34,0	Runar Riska-02		Kronan	19.09 Kronoby			7 skyddkM
9.38,0	Sigfrid Norrgård-09	VIS	19.09 Kronoby			9 skyddkM
9.40,0	Helge Strandvall-11	Kronan	30.05 Vasa			5 nat
	---10---
9.41,0	Gunnar Rudnäs-12	Kronan	19.09 Kronoby			10 skyddkM


	5000m-34
15.58,5	Ragnar Åminne-05	Kronan	22.07 Soklot			1 DM
16.23,0	Fredrik Sjölund-10	Myran	22.07 Soklot			2 DM
16.24,2	Sigfrid Norrgård-09	VIS	22.07 Vasa			1 DM
16.25,7	Rafael Lärka-11		Hellas	22.07 Vasa			2 DM
16.28,0	Magnus Gistö-03		TUS	22.07 Soklot			3 DM
16.40,5	Ragnar Vikström-05	GIF	22.07 Soklot			4 DM
17.11,0	Dage Wiik-15		EIK	03.06 Esse			4
17.12.8	E Törnqvist		VIS	19.08 Närpes			2 nat
17.25.0	A Norrgrann		Kraft	19.08 Närpes			3 nat


	110mh-34
16,9	Jarl Nyman-08		VIS	29.07 Tampere			3h FM
17,4	Runar Björkman-11	Hellas	22.07 Vasa			2 DM
18,3	Ragnar Hammarström-08	Hellas	22.07 Vasa			3 DM
18,7	A Backman		VIS	22.07 Vasa			4 DM
18,7	Eliel Brunell-04	NNIF	.07 Soklot			1 DM
19,8	Erik Nygren-02		Myran	.07 Soklot			2 DM


	höjd-34
176	Helge Öhling-07		VIS	22.07 Vasa			1 DM
175	Sturle Moliis-Mellberg	Kronan	16.06 Kokkola			1 nat
175	H Ingberg		VIS	16.09 Jakobstad			1 nat
170	Jarl Grandell-13	Kraft	03.06 Esse			2 nat
170	Ruben Österbacka-07	TUS	03.06 Esse			3 nat
170	Egil Appel-14		LUIK	14.08 Härkmeri			1 pokalt
170 	Elis Holm-13		LUIK	14.08 Härkmeri			2 pokalt
170	Karl Kuni-00		NNIF	26.08 Jeppo			1 dt
170	Leif Hanhikoski-17	GIF	02.09 Kokkola			2 nat
167	Vilmer Bäck-17		NNIF	12.08 Oravais			1 kk
	---10---
165	Åke Holmlund-13		EIK	22.07 Soklot			3 DM
165	Helge Strandvall-11	Kronan	22.07 Soklot			4 DM
165	Ragnar Rasmus-16	GIF	05.08 Nedervetil		2 bygde-p
165	Tönne Hellström		KIF	15.09 Kristinestad		2 skolk

	stav-34
320	Frans Karleman-08	Hellas	21.07 Vasa			1 DM
310	H Blomqvist		Drott	22.08 Jakobstad			1 kk
305	Karl Kulla-10		P-P	22.07 Soklot			1 DM
305	Elo Vainio		Kraft	23.09 Lappfjärd			1-18 DM 
300 	S Maijala		DIK	28.07 Dagsmark			1 dt
300	L Rönnqvist		Drott	22.08 Jakobstad			2 kk
291	Lennart Franzen-07	P-P	22.07 Soklot
291	Gunnar Segerstam	NNIF	22.07 Soklot			2 DM
290	Jarl Grandell-13	Kraft	21.07 Vasa			3 DM


	längd-34
652	Nils Kronqvist-17	Hellas	16.09 Laihia			2 nat
628	Ragnar Rasmus-16	GIF	15-16.9 Jakobstad		2 nat
628	Per Ole Schauman-14	Drott	15-16.9 Jakobstad		3 nat
627	Runar Björkman-11	Hellas	21.07 Vasa			2 DM
623	Holger Ingberg-09	VIS	21.07 Vasa			3 DM
622	Helge Öhling-07		VIS	21.07 Vasa			4 DM
619	Sturle Moliis-Mellberg	Kronan	15.07 Kokkola			1-18 DM
615	Immanuel Sikström-14	NNIF	05.08 Munsala
613	Gunnar Oljemark-12	NNIF	21.07 Soklot			1 DM
612	Ruben Österbacka-07	TUS	24.06 Kaustinen			3 nat
	---10---
611	Eliel Brunell-04	NNIF	21.07 Soklot			2 DM
610 	Jarl Grandell-13	Kraft	18.08 Närpes			1B nat
608 	Lars Rosenback-17	KIF	22.09 Lappfjärd			2-18 DM
607	Sven Julin		NNIF	09.09 Munsala
606	Robert Svahn-08		5-r	21.07 Vasa			5 DM

medvind
667 	Nils Kronqvist-17	Hellas	09.09 Isokyrö			1 nat


	3-steg-34
13,55	Ragnar Rasmus-16	GIF	16.09 Jakobstad			1 nat
13.54	Nils Kronqvist-17	Hellas	19.08 Närpes			2 nat
13,40	Valter Eklöf-04		Drott	22.08 Jakobstad			1 kk
13,31	Runar Björkman-11	Hellas	22.07 Vasa			2 DM
13,14	Matti Englund		Drott	22.08 Jakobstad			2 kk
12,89 	Hugo Nyberg-16		KIF	23.09 Lappfjärd			2-18 DM
12,83	I Häggblom		Stand	22.08 Jakobstad			3 kk
12,82	Runar Nyholm-13		NNIF	16.09 Jakobstad			3 nat
12,71	Sturle Moliis-Mellberg	Kronan	22.07 Soklot			2 DM
12,70	Åke Storbjörk-15	Kronan	11.08 Såka
	---10---
12,62	Helge Öhling-07		VIS	22.07 Vasa			3 DM
12,51	Immanuel Sikström-14	NNIF	22.07 Soklot			3 DM
12,50	Åke Holmlund-13		EIK	10.07 Esse			
12,46	Rolf Davidsson-09	P-P	22.08 Jakobstad			4 kk
12,43	M Nystedt		5-r	26.08 Gamla Vasa		1 vandr-pris
12,32	Lars Sjölind-17		Kronan	22.07 Soklot			4 DM
12.32 	Lars Rosenback-17	KIF	23.09 Lappfjärd			3-18 DM
12.30 	Urho Toivonen		KIF	23.09 Lappfjärd			4-18 DM



	kula-34
13,36	Fritiof Sandberg-99	TUS	22.07 Soklot			1 DM
13,34	Lars Bexar-18		SIF	30.05 Vasa			4 nat
13,01	Lennart Franzen-07	P-P	25.08 Kronoby			2 ka
12,93	Verner Fagernäs-10	TUS	25.08 Kronoby			3 ka
12,87	Rafael Sundqvist-12	Stand	19.08 Överpurmo			
12,67	Jarl Grandell-13	Kraft	21.07 Vasa			2 DM
12,57	Karl Ljungberg-04	VIS	21.07 Vasa			3 DM
12,37	Frans Höglund-10	P-P	16-17.6 Kokkola			2 nat	
12,32	Valter Eklöf-04		Drott	11-12.8 Östensö			3 kk
12,22	U Lindsröm		OIF	12.08 Oravais			1 kk
	---10---

	diskus-34
43,65	Verner Ahlskog-11	Stand	22.08 Jakobstad			1 kk
40,59	Lennart Franzen-07	P-P	22.08 Jakobstad			2 kk
40,48	Ernst Bäck-13		NNIF	16.09 Jakobstad			2 ka
38,71	Karl Ljungberg-04	VIS	22.07 Vasa			1 DM
38,70	Rafael Sundqvist-12	Stand	19.08 Överpurmo
38,23	Anselm Nyman		NNIF	03.06 Esse			4 nat
37,97	R Backlund		Drott	22.08 Jakobstad			3 kk
37,66	Frans Höglund-10	P-P	22.08 Jakobstad			4 kk
36,60	Verner Fagernäs-10	TUS	24.06 Kaustinen			3 nat
36,57	Jarl Grandell-13	Kraft	22.07 Vasa			2 DM
	---10---
35,75	J Holmlund		OIF	19.08 Kimo
35,52	Frans Karleman-08	Hellas	22.07 Vasa			3 DM
35,39	Holger Ingberg-09	VIS	22.07 Vasa			4 DM


	slägga-34
42,66	Helmer Österblad-01	VIS	21.07 Vasa			1 DM
41,51	Erik Nyman-08		VIS	21.07 Vasa			2 DM
31,34	Frans Karleman-08	Hellas	21.07 Vasa			3 DM

	spjut-34
62,16	Jarl Grandell-13	Kraft	30.06 Alahärmä			1 nat
61,02	Runar Björkman-11	Hellas	26.08 Vasa			2 nat
57,14	Lars Bexar-18		SIF	22.07 Vasa			3 DM
55,90	Evald Kaitajärvi-06	TUS	22.07 Soklot			1 DM
55,64	Valter Eklöf-04		Drott	16.09 Jakobstad			3 nat
54,05	Gösta Backlund-11	GIF	18.07 Kokkola			1 krets
53,12	Emil Roslund		OIF	12.08 Oravais			1 kk
52.50 	Egil Appel-14		LUIK	18.06 Dagsmark			1 kk
51,07	Ernst Bäck-13		NNIF	30.09 Rauma			semin
50,92	Gunnar Nylund-11	NNIF	00.00 Munsala			1 kk
	---10---
50,75	Göran Nystedt		Drott	02.09 Kokkola			4 nat
50,60	John Gåsström-07	GIF	27.06 Kokkola			1 kt 
50,34	W Stenman		Stand	22.07 Soklot			4 DM
50,13	Lennart Franzen-07	P-P	11-12.8 Östensö			2 kk


	5-kamp-34
278.9  Runar Björkman-11	Hellas	20.08 Kronoby			1 skyddskM
248.4  Helge Öhling-07		VIS	20.08 Kronoby			2 skyddskM
247.6  Lars Bexar-18		SIF	20.08 Kronoby			3 skyddskM
246.3  A Bengs 			5-r	20.08 Kronoby			4 skyddskM
236.8  Åke Storbjörk-15		Kronan	20.08 Kronoby			5 skyddskM
233.2  Åke Sjövall-09			20.08 Kronoby			6 skyddskM
227.3  Bertel Åstrand-13	LUIK	27.08 Lappfjärd			1 skyddskt
219.6  Martin Nystedt-05	5-r	20.08 Kronoby			7 skyddskM
216.7  E Nyqvist		TUS	20.08 Kronoby			8 skyddskM
216.5  Verner Fagernäs-10	TUS	20.08 Kronoby			9 skyddskM
	---10---







	100m-33					
11,0	Gunnar Oljemark-12	NNIF	10.09 Soklot			1 nat	
11,1	Holger Ingberg-09	VIS	13.08 Lappfjärd			1 nat   	
11,3	Martin Andersson	VIS	25.06 Laihia			1 nat
11,3	Immanuel Sikström-14	NNIF	10.09 Soklot			2 nat	
11,4	Harald Myntti-07	Hellas	27.08 Laihia			4 nat	
11,4	Roy Cygnel-12		GIF	30.08 Kokkola			3 nat	
11,5	V Kantola		OIF	02.07 Soklot			3 kk	
11,5e	Per Ole Schauman-14	Drott	16.07 Kokkola			3 dk	
11,6	Karl Kuni-00		NNIF	07.06 Vasa			1h1 nat	
11,7	Martin Nystedt-05	5-r	30.07 Helsingby			1
	---10---
11,7e	Harald Teir-14		LUIK	14.08 Lappfjärd			2 nat	
11,7	Ragnar Hammarström-08	Hellas	27.08 Laihia			7 nat
11,7e	F Söderberg		OIF	02.09 Vasa			6 nat
11,8	Nils Kronqvist-17	Hellas	02.09 Lappfjärd			1-18 DM	
					
				
					
					
	200m-33					
23,3	Gunnar Oljemark-12	NNIF	15.07 Kokkola			1 dk	
23,5	Holger Ingberg-09	VIS	19.08 Hangö			2h1 SFIM	
23,9	Martin Andersson	VIS	24.06 Alahärmä			1 nat	
					
					
					
					
	400m-33					
51,8	Holger Ingberg-09	VIS	06.08 Turku			3 SM	
53,8	Bror Strang-09		Drott	16,07 Oravais			2 DM	
55,3	Bertel Helsing		NNIF	02.07 Soklot			1 kk	
55,5	Edvard Björk		NNIF	02.07 Soklot			2 kk	
55,5	K-E Sundström		KIF	13.08 Lappfjärd			2 nat	
55,6	Vilho Forsberg		DIK	13.08 Lappfjärd			3 nat
			
	
travbana
52,8	Sigurd Sandberg-07	Stand	16.07 Kokkola			2 dk	
55,0e	Ragnar Skrabb-09	GIF	17.06 Kokkola			3B nat


rak bana 	
51,9	Gunnar Oljemark-12	NNIF	20.08 Nykarleby			1 pokal-t
54,5	Edvard Björk		NNIF	16.07 Munsala			1 kt		
54,9	Alarik Wiik-09		NNIF	20.08 Nykarleby			2 pokal-t	

					
					
	800m-33				
1.59,4	Alarik Wiik-09		NNIF	15.07 Kokkola			1dk	
2.01,8	Sigurd Sandberg-07	Stand	09.07 Kronoby			1 DM	
2.02,8	Gunnar Skog-11		P-P	15.07 Kokkola			4dk	
2.08,1	Sven Prest-13		GIF	03.09 Kaustinen			2B nat	
2.08,2	Ragnar Åminne-05	Kronan	03.09 Kaustinen			3B nat	
					
					
	1500m-33		
4.15,3	Ragnar Åminne-05	Kronan	08.07 Kronoby			1 DM		
4.15,4	Alarik Wiik-09		NNIF	20.08 Nykarleby			1 pokal-t	
4.16,0	Gunnar Skog-11		P-P	08.07 Kronoby			2 DM	
4.18,0	Sven Prest-13		GIF	08.07 Kronoby			3 DM	
4.17,0	Rafael Lärka-11		Hellas	27.08 Laihia			4 nat	
4.24,0	Helge Strandvall-11	Kronan	23.07 Terjärv			3 bygde-p
4.24,5	Sigfrid Nvorrgård-09	VIS	13.08 Lappfjärd			2 nat    
4.25,0	V Lassfolk		Stand	21.06 Purmo			1 bya-pokal	
4.25,0	Karl Sanden-05		P-P	09.08 Jakobstad			2 kk	
4.25,8	Robert Nybäck-13	NNIF	02.07 Soklot			2 kk	
	---10---
4.28,4	A Vinqvist		OIF	02.09 Vasa			5B nat	
					
										
					
	3000m-33					
9.13,4	Rafael Lärka-11		Hellas	07.06 Vasa			1 nat	
9.17,6	Sigfrid Norrgård-09	VIS	07.06 Vasa			2 nat	
9.25,0	Helge Strandvall-11	Kronan	03.09 Kaustinen			3 nat				
9.29,0	Ragnar Åminne-05	Kronan	05.08 Närpes			2 skyddskM	
					
					
					
					
	5000m-33					
16.01,8	Ragnar Åminne-05	Kronan 	15.07 Kokkola			2 dk	
16.07,7	Einar Hägglund-10	P-P	15.07 Kokkola			3dk	
16.27,8	Sigfrid Norrgård-09	VIS	19.08 Hangö			3 SFIM	
16.39,0	Magnus Gistö-03		TUS	18.06 Kokkola			2 nat	
16.42,4	Helge Strandvall-11	Kronan	18.06 Kokkola			3 nat	
16.55,0	Rafael Lärka-11		Hellas	16,07 Oravais			2 DM	
17.05,0	Hjalmar Nylind		Kraft	13.08 Lappfjärd			3 nat	
					
					
					
	10000m-33			
34.51,8	Ragnar Åminne-05	Kronan	16.07 Kokkola			2 dk	
34.53,0	Magnus Gistö-03		TUS	16.07 Kokkola			3 dk	
35.55	Ivar Lassfolk		Stand	09.07 Kronoby			1 DM	
					
					
					
					
	110mh-33					
16,5	Jarl Nyman-08		VIS	06.08 Turku			3h SM	
17,1	Sigurd Sandberg-07	Stand	15.07 Kokkola			1 dk	
18,0	Eliel Brunell-04	NNIF	09.07 Kronoby			2 DM	
18,2	Martin Nystedt-05	Drott	09.07 Kronoby			3 DM	
18,7	Runar Björkman-11	Hellas 	16,07 Oravais			2 DM	
19,3	Jarl Grandell-13	Kraft	16,07 Oravais			3 DM	
					
					
	höjd-33					
175	Helge Öhling-07		VIS	13.08 Lappfjärd			1 nat   	
175	Sture Mellberg-16	Kronan	11.06 Kaustinen			1-18 nat	
170	Helge Björklund-10	EIK	18.06 Kokkola			3 nat	
170	Jarl Grandell-13	Kraft	30.07 Kaskö			1 skyddskM	
165	Vilmer Bäck-17		NNIF	19.08 Nykarleby			1 pokal-t	
164	Bo-Björn Vestman	VIS	15,07 Oravais			3 DM	
163	Urho Myllyniemi-13	DIK	03.09 Härkmeri			1 kk
162	Anselm Nyman		NNIF	02.07 Soklot			1 kk	
					
					
					
	stav-33					
340	Frans Karleman-08	Hellas 	19.08 Hangö			3 SFIM	
320	Helge Björklund-10	EIK	18.06 Kokkola			1 nat	
310	L Rönnqvist		Drott	18.06 Kokkola			2 nat	
310	Karl Kulla-10		P-P	09.08 Jakobstad			1 kk	
300	Lennart Franzen-07	P-P	18.06 Kokkola			3 nat	
300	Edvin Vikström-05	Kronan	09.07 Kronoby			2 DM	
300	Rune Silvander		Drott	09.08 Jakobstad			3 kk	
298	Birger Skog-12		Hellas	16,07 Oravais			2 DM	
298	Eugen Grandell-06	Kraft	16,07 Oravais			3 DM	

klubbtävling
310	Emil Roslund		OIF	25.08 Oravais

	längd-33					
638	Holger Ingberg-09	VIS	16.07 Oravais			1 DM	
635	Runar Björkman-11	Hellas	19.08 Hangö			6 SFIM	
632	Immanuel Sikström-14	NNIF	10.09 Soklot			1 nat	
630	Roy Cygnel-12		GIF	16.07 Kokkola			3 dk	
629	Helge Öhling-07		VIS	13.08 Lappfjärd			2 nat   	
624	Gunnar Oljemark-12	NNIF	10.09 Soklot			2 nat	
620	Eliel Brunell-04	NNIF	02.07 Soklot			1 kk
613	Edmund Nyqvist-10	Myran	30.08 Kokkola			2 nat	
610	Söderberg		OIF	02.07 Soklot			3 kk	
610	Sigurd Ingå		5-r	16,07 Oravais			2 DM
	---10---
608	E Sandberg		Stand	14.06 Purmo			1 bya-pokal	
605	Holger Sundbäck		Drott	17.06 Kokkola			4 nat	

klubbtävling		
641	Immanuel Sikström-14	NNIF	23.07 Jeppo			1 kt	
					
					
	3-steg-33					
13,38	Runar Björkman-11	Hellas 	15,07 Oravais			1 DM	
13,25	Sturle Moliis-Mellberg-16Kronan	15.07 Kokkola			1 dk	
13,18	Helge Öhling-07		VIS	15,07 Oravais			2 DM	
13,03	Martin Nystedt-05	Drott	15.07 Kokkola			4 dk	
13,07	Nils Kronqvist-17	Hellas	27.08 Laihia			2 nat	
12,70	Anselm Nyman		NNIF	02.07 Soklot			1 kk	
12,64	Runar Nyholm-13		NNIF	17.09 Hirvlax			6-kamp	
12,52	Valter Eklöf-04		Drott	08.08 Jakobstad			2 kk	
12,44	Gunnar Oljemark-12	NNIF	20.08 Nykarleby			1 pokal-t	
					
					
					

					
	kula-33					
13.42,5	Fritiof Sandberg-99	TUS	09.07 Kronoby			1 DM	
13,00	Lennart Franzen-07	P-P	08.08 Jakobstad			1 kk	
12,81	Verner Fagernäs-10	TUS	03.09 Kaustinen			3 nat
12,68	Lars Bexar-18		SIF	30.07 Helsingby			p skyddsk		
12,39	Frans Höglund-10	P-P	08.08 Jakobstad			2 kk	
12,02	Vilho Haavisto-13	Hellas	03.09 Vasa			5 nat	
					
					
					
	diskus-33					
41,49	Verner Ahlskog-11	Stand	08.07 Kronoby			1 DM	
38,56	Karl Ljungberg-04	VIS	30.08 Kokkola			2 nat	
38,28	Arne Räbb-10		GIF	17.06 Kokkola			3 nat	
38,20	Lennart Franzen-07	P-P	17.06 Kokkola			4 nat	
37,97	Frans Karleman-08	Hellas	20.08 Hangö			4 SFIM	
36,66	Frans Höglund-10	P-P	17.06 Kokkola			5 nat	
35,98	Vilho Haavisto-13		Hellas	02.09 Vasa			1B nat	
35,84	Herbert Ingberg-08	VIS	13.08 Lappfjärd			3 nat	
35,68	Anselm Nyman		NNIF	20.08 Nykarleby			1 pokal-t	
					
	
klubbtävling
44,19	Verner Ahlskog-11	Stand	06.08 Purmo			3-kamp	
				

	Slägga-33					
43,58	Erik Nyman-08		VIS	20.08 Hangö			2 SFIM	
42,81	Helmer Österblad-01	VIS	27.08 Laihia			1 ka	
32,57	Frans Karleman-08	Hellas	15,07 Oravais			3 DM	
					
					
					
	Spjut-33				
59,54	Egil Appel-14		LUIK	14.08 Lappfjärd			2 nat   	
57,42	Jarl Grandell-13	Kraft	14.08 Lappfjärd			3 nat   	
57,06	Evald Kaitajärvi-06	TUS	18.06 Kokkola			1 nat	
55,54	Lars Bexar-18		SIF	17.07 Vasa			4 nat
55,31	Emil Roslund		OIF	13.08 Oravais			1 pokal-t	
54,86	Johannes Sandkulla-12	TUS	18.06 Kokkola			1B nat	
53,96	Emil Roslund		OIF	27.08 Kimo			1 pokal-t	
53,25	Valter Eklöf-04		Drott	09.08 Jakobstad			1 kk	
52,76	Runar Björkman-11	Hellas	16,07 Oravais			4 DM	
50,80	Frans Höglund-10	P-P	09.08 Jakobstad			2 kk	
	---10---
50,55	Helge Öhling-07		VIS	14.08 Lappfjärd			4 nat	
50,44	Gunnar Backlund		NNIF	02.07 Soklot			1 kk	


	5-kamp-33
248,3	Helge Öhling-07		VIS	07.08 Närpes			1 skyddsk
234,6	Lars Bexar-18		SIF	07.08 Närpes			2 skyddsk
233,7	Jarl Grandell-13	Kraft	07.08 Närpes			3 skyddsk
213,5	Jouko Risku		KaIK	07.08 Närpes			4 skyddsk	


					
100m-32					
11,1	Per Ole Schauman-14	Drott	11.06 Kokkola			1h2 nat	
11,2	Gunnar Oljemark-12	NNIF	26.06 Oravais			1 kk	
11,5	Eliel Brunell-04	OIF	26.06 Oravais			2 kk	
11,5	Holger Ingberg-09	VIS	26.06 Lappfjärd			1 nat	
11,5	Harald Myntti-07	Hellas	23.07 Vasa			2h1 SFIM	
11,5e	Bo-Björn Vestman	VIS	23.07 Vasa			4h2 SFIM	
11,6	V Kantola		OIF	26.06 Oravais			3 kk	
11,6	Martin Andersson	VIS	23.07 Vasa			1h3 SFIM	
11,6e	Ragnar Hammarström-08	Hellas	23.07 Vasa			5h2 SFIM	
11,7	H Nygård		GIF	10.07 Kronoby			1 bygde-p	
	---10---					

	

	200m-32			
23,6	Holger Ingberg-09	VIS	04.09 Vasa			1 nat	
24,0e	Runar Björkman-11	Hellas	04.09 Vasa			3 nat	
24,1	Per Ole Schauman-14	Drott	24.07 Vasa			1 SFIM	
24,1	Martin Andersson	VIS	24.07 Vasa			2 SFIM					
25,0	Sigurd Ingo		5-r	11.09 Vasa			p	
					

					
	400m-32			
53,2	Holger Ingberg-09	VIS	03.07 Närpes 			1 DM	
53,4	Gunnar Oljemark-12	NNIF	10.09 Ekenäs			1 skolM	
54,0	Alarik Wiik-09		NNIF	20-21.8 Jeppo			1 dt	
54,2	Bror Strang-09		PedUS	13-14.08 Jakobstad		1 DM	
54,6	Helge Björklund-10	EIK	25-26.9 Sortavala		1 semin	
55,0	Bertel Helsing		OIF	26.06 Oravais			1 kk	
55,1	R Skrabb
55,5	T Westerholm		NNIF	20-21.8 Jeppo			2 dt	
					
					
					
	800m-32			
2.02,9	Bror Strang-09		P-P	03.09 Vasa			3 ka	
2.04,4	Alarik Wiik-09		NNIF	23.07 Vasa			2 SFIM	
2.06,5	Karl Sanden-05		HVI	13-14.08 Jakobstad		2 DM	
2.06,8	Gunnar Skog-11		PedUS	13-14.08 Jakobstad		3 DM	
2.07,5	Ragnar Åminne-05	Kronan	24-25.09 Kokkola		1 nat	
					
					
					
	1500m-32			
4.12,0	Bertel Sjelvgren-09	Myran	11.06 Kokkola			3 nat	
4.14,9	Bror Strang-09		PedUS	13-14.08 Jakobstad		1 DM	
4.16,5	Ragnar Åminne-05	Kronan	13-14.08 Jakobstad		2 DM	
4.17,5	Gunnar Skog-11		PedUS	13-14.08 Jakobstad		3 DM	
4.18,3	Rafael Lärka-11		Hellas	24.07 Vasa			2 SFIM	
4.18,4	Sigfrid Norrgård-09	VIS	24.07 Vasa			4 SFIM	
4.19,0	Helge Öhling-07		VIS	02.07 Närpes 			1 DM	
4.19,0	Runar Riska-02		Kronan	10.07 Kronoby			2 bygde-p	
4.18,5	Helge Strandvall-11	Kronan	07.08 Kållby			2 dt	
4,22,0	Alarik Wiik-09		GIF	20-21.8 Jeppo			1 dt	
	---10---
4.25,0	Sven Prest-13		GIF	10.07 Kronoby			4 bygde-p	
					
					
					
	3000m-32				
9.22,0	Ragnar Åminne-05	Kronan	07.08 Oravais			1 skyddskM	
9.28,0	Sigfrid Norrgård-09	VIS	07.08 Oravais			2 skyddskM	
9.39,0	Magnus Gistö-03		TUS	07.08 Oravais			3 skyddskM	
9.41,0	Runar Riska-02		Kronan	07.08 Oravais			4 skyddskM	
					

					
					
	5000m-32				
16.12,5	Ragnar Åminne-05	Kronan	13-14.08 Jakobstad		1 DM	
16.13,8	Runar Riska-02		Kronan	13-14.08 Jakobstad		2 DM	
16.24,0	Helge Strandvall-11	Kronan	13-14.08 Jakobstad		3 DM	
16.25,0	Sigfrid Norrgård-09	VIS	03.07 Närpes 			1 DM	
16.27,4	Gustav Thölix-06		Hellas	04.09 Vasa			5 ka	
16.32,0	Helge Strandvall-11	Kronan	12.06 Kokkola			3 nat	
16.36,0	Magnus Gistö-03		TUS	12.06 Kokkola			4 nat	
17.31,0	Rafael Lärka-11		Hellas	03.07 Närpes 			3 DM	
					
	 				
					
	10000m-32					
35.41,4	Sigfrid Norrgård-09	VIS	26.06 Lappfjärd			1 nat	
									

					
	110mh-32					
17,2	Helge Björklund-10	EIK	13-14.08 Jakobstad		1 DM	
17,3	V Blomqvist		LIF	13-14.08 Jakobstad		2 DM	
18,1	Jarl Nyman-08		VIS	03.07 Närpes 			1 DM	
18,3	Martin Nystedt-05	LIF	13-14.08 Jakobstad		3 DM	
18,4	Holger Ingberg-09	VIS	18.09 Vasa			D 					
					
					
	400mh-32					
63,7	Martin Nystedt	-05	LIF	23.07 Vasa			3 SFIM	
66,2	Ragnar Hammarström-08	Hellas	23.07 Vasa			4 SFIM	
					
					
					
	höjd-32				
173	Helge Björklund-10	EIK	07.08 Kållby			3-ott 	
170	Runar Pada-11		5-r	03.07 Närpes 			1 DM	
170	Eugen Grandell-06	Kraft	03.07 Närpes 			2 DM	
170	Egil Appel-14		LUIK	19.07 Dagsmark			1 pokal-t	
170	Helge Öhling-07		VIS	07.08 Oravais			p skyddskM	
168	Frans Höglund-10	PedUS	07.08 Kållby			3-ott 	
167	Sturle Moliis-Mellberg	Kronan	03.07 Terjärv			1-18 DM	
165	Per Ole Schauman-14	Drott	12.06 Kokkola			3 nat	
165	Runar Björkman-11	Hellas	26.06 Lappfjärd			2 nat	
165	Bo-Björn Vestman	VIS	26.06 Lappfjärd			1B nat	
	---10---	
165	Anselm Nyman		NNIF	20-21.8 Jeppo			1 dt	
165	V Blomqvist		LIF	13-14.08 Jakobstad		2 DM	
165	G Fors-07			Kronan	13-14.08 Jakobstad		3 DM	
									
					
					
	stav-32				
342	Frans Karleman-08	Hellas 	24.07 Vasa			3 SFIM	
310	Emil Roslund		OIF	02.07 Närpes 			2 DM	
310	Helge Björklund-10	EIK	13-14.08 Jakobstad		1 DM	
300	L Rönnqvist		LIF	13-14.08 Jakobstad		2 DM	
300	Lennart Franzen-07	P-P	13-14.08 Jakobstad		3 DM	
290	Birger Skog-12		Hellas	02.07 Närpes 			3 DM	
290	Lars Nordlund-15	VIS	18.09 Vasa			1-18 DM	
					


	längd-32					
645	Per Ole Schauman-14	Drott	03.07 Terjärv			1-18 DM	
642	Holger Ingberg-09	VIS	11.09 Kronoby			1 nat	
638	Runar Björkman-11	Hellas	03.09 Vasa			3 ka	
634	Gunnar Oljemark-12	NNIF	26.06 Oravais			1 kk
629	Helge Öhling-07		VIS	26.06 Lappfjärd			4 nat		
620	E Tuori			VIS	23.07 Vasa			4 SFIM	
611	Eliel Brunell-04	OIF	26.06 Oravais			2 kk	
611	T Svartsjö		Kronan	11.09 Kronoby			3 nat	
					
					
					
					
	3-steg-32				
13,43	Martin Nystedt-05	LIF	03.09 Vaasa			2 ka	
13,39	Runar Björkman-11	Hellas 	03.09 Vaasa			3 ka	
12,97	Helge Öhling-07		VIS	03.07 Närpes 			2 DM	
12,72	Egil Appel-14		LUIK	03.07 Närpes 			3 DM	
12,61,5	Anselm Nyman		NNIF	26.06 Oravais			1 kk	
12,61,5	Eliel Brunell-04	OIF	26.06 Oravais			2 kk	
12,56	Birger Olson		NNIF	20-21.8 Jeppo			1 dt	
12,46	Valter Eklöf-04		Drott	13-14.08 Jakobstad		2 DM	
12,41	Nils Kronqvist-17	Hellas	18.09 Vasa			1-18 DM	
12,35	Eugen Grandell-06	Kraft	25.06 Lappfjärd			3 nat	
	---	0---				
12,15	Helge Björklund-10	EIK	27-28.8 Esse			1 bya-p	

					
	kula-32					
13,33	Fritiof Sandberg-99	TUS	10.07 Kronoby			1 bygde-p	
12,90	Karl Ljungberg-04	VIS	14.08 Kaustinen			1 nat	
12,87	Herbert Ingberg-08	VIS	23.07 Vasa			1 SFIM	
12,49	Verner Fagernäs-10	TUS	10.07 Kronoby			2 bygde-p	
12,64	Lennart Franzen-07	PedUS	12.06 Kokkola			2 nat	
12,18	Frans Höglund-10	PedUS	13-14.08 Jakobstad		3 DM	
12,09	Eugen Grandell-06	Kraft	23.07 Vasa			5 SFIM	
					
					
					
	diskus-32				
38,10	Verner Ahlskog-11	PuIK	13-14.08 Jakobstad		1 DM	
38,02	Karl Ljungberg-04	VIS	15.06 Vasa			2 kk   	
36,85	Holger Ingberg-09	VIS	26.06 Lappfjärd			3 nat	
36,74	Anselm Nyman		NNIF	13-14.08 Jakobstad		2 DM	
36,62	Helge Björklund-10	EIK	13-14.08 Jakobstad		3 DM	
35,92	Frans Karleman-08	Hellas	02.07 Närpes 			2 DM	
35,48	Reino Rautiainen	KIF	02.07 Närpes 			3 DM	
35,42	Herbert Ingberg-08	VIS	02.07 Närpes 			4 DM	
35,21	Richard Backlund	NNIF	24.07 Vasa			4 SFIM	
					
					
					
					
	slägga-32			
36,33	Erik Nyman-08		VIS	03.07 Närpes			1 DM	
32,10	Frans Karleman-08	Hellas	24.07 Vasa			4 SFIM	
					
					
				
	spjut-32				
57,50	Runar Björkman-11	Hellas	23-24.7 Vasa			1 SFIM	
56,03	Valter Eklöf-04		Drott	13-14.08 Jakobstad		1 DM	
54,47	Evald Kaitajärvi-06	TUS	22.05 Kaustinen			2 nat	
53,84	Egil Appel-14		LUIK	26.06 Lappfjärd			2 nat	
50,25	Martin Sandvik-08	TUS	10.07 Kronoby			1 bygde-p	
49,78	Richard Backlund	NNIF	13-14.08 Jakobstad		3 DM	
49,70	Johannes Sandkulla-12	TUS	07.08 Oravais			p skyddskM	
					

	10-kamp-32	
6151	Holger Ingberg-09	VIS	11,5-624-11,18-160-53,2-18,4-33,82-260-45,75-4.51,9	18.09 Vasa	1 DM	
	
	5-kamp-32
241,9	Egil Appel-14		LUIK	04.08 Lappfjärd			1 skyddsk
226,5	G Hinds			TPUF	04.08 Lappfjärd			2 skyddsk


					
	100m-31					
11,2e	Martin Andersson	VIS	02.08 Helsinki			2 SFIM	
11,3e	Gunnar Oljemark-12	LIF	20.09 Kronoby			2 nat	
11,3e	Per Ole Schauman-14	Drott	02.08 Helsinki			4 SFIM	
11,5e	Holger Ingberg-09	VIS	26.07 Lappfjärd			2 DM	
11,6e	Roy Cygnel-12		GIF	21.06 Kokkola			3 nat	
11,6e	E Tuori			VIS	26.07 Lappfjärd			3 DM   	
11,6e	Runar Björkman-11	Hellas	26.07 Lappfjärd			4 DM	
11,7	Elmer Rosengren-09	DIK	30.08 Dagsmark			1 kk	
11,9	Martin Nystedt-05	LIF	22.08 Jakobstad			3 pokal-t	
11,9	Uno Heselius-05		HVI	22.08 Jakobstad			4 pokal-t	
	---10---				
11,9	Valter Eklöf-04		Drott	22.08 Jakobstad			5 pokal-t	
11,9	Evert Förnäs-05		LUIK	30.08 Dagsmark			2 kk
					
medvind				
11,0	Martin Andersson	VIS	23.08 Närpes			1 nat	
11,2	Holger Ingberg-09	VIS	23.08 Närpes			2 nat	
11,4	E Tuori			VIS	23.08 Närpes			3 nat	
11,5	Otto Kotamäki-08	Hellas	23.08 Närpes			4 nat	
11,6	Harald Knuts-02		Hellas	23.08 Närpes			2h2 nat	

					
	200m-31				
23,0	Martin Andersson	VIS	02.08 Helsinki			1 SFIM	
24,5e	Runar Björkman-11	Hellas	06.09 Vaasa			3B ka	
24,7	Sigurd Ingo		5-r	30.08 Skatila			1 kt	
25,0	Robert Svahn-08		5-r	30.08 Skatila			2 kt	
					
									
travbana	
23,8	Martin Nystedt-05	LIF	26.07 Kokkola			1B nat	
24,0	Per Ole Schauman-14	Drott	26.07 Kokkola			2B nat	

					
	400m-31					
52,0	Martin Andersson	VIS	02.08 Helsinki			2 SFIM	
52,5	Martin Nystedt-05	LIF	02.08 Helsinki			4 SFIM	
53,7e	Gunnar Oljemark-12	LIF	21.06 Kokkola			2 nat		
54,0e	Helge Öhling-07		VIS	27.05 Vasa			3 kk	
54,0	Holger Ingberg-09	VIS	12.09 Vasa			D	
56,0	Harald Knuts-02		Hellas	26.07 Lappfjärd			3 DM
56,0	Artur Mitts-02		DIK	30.08 Dagsmark			2 kk	
56,2	Joacim Hästbacka-10	TUS	21.06 Terjärv			2 inbj	
		

travbana
54,5	Bertel Helsing		NNIF	05.09 Kokkola			1 nat	
55,1e	Karl Sanden-05		HVI	05.09 Kokkola			3 nat	

					
	800m-31					
2.01,6	Vilho Myllyniemi-09	VIS	29.08 Viipuri			2 PV	
2.05,3e	Paul Lillbjörk-07	Kronan	21.06 Kokkola			2 nat
2.05,8e	Sven Prest-13		GIF	21.06 Kokkola			3 nat	
2.06,5	Sigurd Sandberg-07	Stand	05.09 Kokkola			1 nat	
2.08,1	Joacim Hästbacka-10	TUS	05.99 Kokkola			2 nat	
2.08,9	Lennart Stenman-07	GIF	05.09 Kokkola			3 nat	
					
					
					
	1500m-31					
4.14,4	Vilho Myllyniemi-09	VIS	25.07 Lappfjärd			1 DM	
4.20,4	Bertel Sjelvgren-09	Myran	05.09 Kokkola			1 nat	
4.20,8	Runar Riska-02		Kronan	05.09 Kokkola			2 nat	
4.14,0	Viktor Flöjt		PUIK	26.07 Kokkola			4 nat	
4.21,4	Sigfrid Norrgård-09	VIS	25.07 Lappfjärd			2DM	
4.22,0	Joacim Hästbacka-10	TUS	15.08 Terjärv			3 kk	
4.22,6	Lennart Stenman-07	GIF	05.09 Kokkola			5 nat	
4.22,7	Magnus Gistö-03		TUS	05.09 Kokkola			6 nat	
4.23,0	Rafael Lärka-11		Hellas	25.07 Lappfjärd			3DM	
4.23,6	Uno Heselius-05		HVI	23.08 Jakobstad			1 pokal-t	
	---10---				
4.24,0	Einar Hägglund-10	PedUS	23.08 Jakobstad			2 pokal-t	
4.24,2	Sigurd Sandberg-07	Purmo	23.08 Jakobstad			3 pokal-t	
4.26,0	Alarik Wiik-09		NNIF	26.05 Vasa			1 kk	
					
					
					
	3000m-31				
9.04,0	Sigfrid Norrgård-09	5-r	30.08 Helsinki			16 skyddskFM	
9.25,5	Viktor Flöjt		PUIK	09.08 Terjärv			2 skyddskM	
9.34,5	Runar Riska-02		Kronan	09.08 Terjärv			3 skyddskM	
9.34,5	Magnus Gistö-03		TUS	09.08 Terjärv			4 skyddskM	
9.42,0	Rafael Lärka-11		Hellas	09.08 Terjärv			5 skyddskM	
9.43,0	Verner Smeds			VIS	17.09 Vaasa			1 so	
					
					
					
					
	5000m-31	
16.18,4	Magnus Gistö-03		TUS	27.09 Kaustinen			2 nat	
16.21,4	Sigfrid Norrgård-09	VIS	26.07 Lappfjärd			1 DM	
16.30,1	Viktor Flöjt		PUIK	13.09 Jakobstad			1 nat	
16.45,3	Runar Riska-02		Kronan	06.09 Kokkola			3 nat	
16.52,3	E Kronqvist		PIK	13.09 Jakobstad			3 nat	
17.03,0	I Lassfolk		PIK	30.08 Purmo			3
17.07,5	V Lassfolk		PIK	30.08 Purmo			4
17.49,5	Hilding Lassfolk-05	LUIK	26.07 Lappfjärd			2 DM	
17.56,6	E Smeds			VIS	23.08 Närpes			2 nat	
					
				
	110mh-31					
16,3	Jarl Nyman-08		VIS	21.06 Kokkola			2 nat 	
17,0	Helge Björklund-10	EIK	23.08 Jakobstad			1 pokal-t	
17,2	V Blomqvist		LIF	06.09 Kokkola			1 nat	
17,8	Runar Björkman-11	Hellas 	26.07 Lappfjärd			2 DM	
17,9	Valter Eklöf-04		Drott	23.08 Jakobstad			3 pokal-t	
18,3	Eugen Grandell-06	Kraft	26.07 Lappfjärd			3 DM	
18,3	Martin Nystedt-05	LIF	23.08 Jakobstad			4 pokal-t	
18,6	Holger Ingberg-09	VIS	26.07 Lappfjärd			4 DM	
18,8	Sigurd Sandberg-07	PUS	23.08 Jakobstad			5 pokal-t	
19,2	V Sandsund		HVI	20.06 Jakobstad			3 inbj	
	---10---				

					
	höjd-31				
178	Helge Björklund-10	EIK	26.07 Kokkola			1 nat	
175	Helge Öhling-07		VIS	26.05 Vasa			1 kk	
175	Eugen Grandell-06	Kraft	26.07 Lappfjärd			1 DM	
170	Sigurd Ingo		5-r	02.08 Gamla Vasa		5-kamp
165	Edvin Forsbacka-02	TUS	26.07 Nedervetil		1 kk	
165	Karl Kuni-00		Kraft	26.07 Lappfjärd			3 DM	
165	Jarl Nyman-08		VIS	26.07 Lappfjärd			4 DM	
162	G Hinds			TPUF	18.07 Lappfjärd			1 skyddsk	
162	Egil Appel-14		LUIK	12.09 Vasa			1-18 DM
160	Bertel Åstrand-13	LUIK	18.07 Lappfjärd			3 skyddsk
	---10---	
160	Ruben Österbacka-07	TUS	26.07 Nedervetil		2 kk
160	Runar Pada-11		5-r	26.07 Lappfjärd			p DM	
160	Runar Björkman-11	Hellas	09.08 Terjärv			p DM	
160	Harald Knuts-02		Hellas	09.08 Terjärv			p DM						
160	T Svartsjö		Kronan	09.08 Terjärv			p DM	
160	Holger Ingberg-09	VIS	23.08 Närpes			1 nat	
160	A Backman		5-r	30.08 Skatila			2kt	
					

klubbtävling
170	Runar Björkman-11	Hellas	12.06 Vasa			

					
	stav-31			
340	Helge Björklund-10	EIK	02.08 Helsinki			2 SFIM	
310	Johannes Snellman-10	EIK	23.08 Jakobstad			1 pokal-t
310	Edvin Wikström-05	EIK	23.08 Jakobstad			2 pokal-t
310	Lennart Franzen-07	PUS	23.08 Jakobstad			4 pokal-t	
300	Eugen Grandell-06	Kraft	25.07 Lappfjärd			1 DM	
300	Karl Kuni-00		Kraft	25.07 Lappfjärd			2 DM	
300	E Sanden		HVI	23.08 Jakobstad			5 pokal-t
300	L Rönnqvist		LIF	23.08 Jakobstad			6 pokal-t
300	H Stenman		PIK	23.08 Jakobstad			7 pokal-t
300	V Barkar		HVI	23.08 Jakobstad			8 pokal-t
	---10---
290	N Saari			GIF	5-6.9 Kokkola			2 nat	
290	Lars Ivars		LUIK	13.09 Vasa   			1-18 DM	
					
					
					
					
	längd-31				
630	Helge Öhling-07		VIS	21.06 Terjärv			1 inbj	
629	E Tuori			VIS	25.07 Lappfjärd			1 DM	
621	Gunnar Oljemark-12	LIF	05.09 Kokkola			1 nat	
621	Holger Ingberg-09	VIS	12.09 Vasa			D	
617	Toivo Metsänheimo-08	ÖIK	23.08 Härkmeri			1 kk	
613	Martin Nystedt-05	LIF	05.09 Kokkola			2 nat	
612	Per Ole Schauman-14	Drott	22-23.8 Jakobstad		1 pokal-t	
611,5	V Blomqvist		LIF	05.09 Kokkola			3 nat
611	Runar Björkman-11	Hellas	27.09 Vasa			1 pokal-t	
609	Valter Eklöf-04		Drott	12.09 Jakobstad			2 nat
	---10---	
604	Ruben Österbacka-07	TUS	21.06 Terjärv			2 inbj	
					
					
					
	3-steg-31					
13,24	Martin Nystedt-05	LIF	02.08 Helsinki			2 SFIM	
13,26	Runar Björkman-11	Hellas 	06.09 Vaasa			2 ka	
13,04	Helge Öhling-07		VIS	26.07 Lappfjärd			1 DM	
12,86	Viktor Smirnoff-13	VIS	13.09 Vasa			1-18 DM	
12,85	V Blomqvist		LIF	02.08 Helsinki			4 SFIM	
12,84	Eugen Grandell-06	Kraft	26.07 Lappfjärd			2 DM	
12,78	Valter Eklöf-04		Drott	06.09 Kokkola			1 nat	
12,75	S Lindahl		KIF	26.07 Lappfjärd			3 DM	
12,65,5	Edvin Forsbacka-02	TUS	06.09 Kokkola			3 nat	
12,61	T Svartsjö		Kronan	17.08 Kokkola			1 kk	
	---10---
12,49	Verner Österbacka-99	TUS	17.08 Kokkola			3 kk	
12,45	Holger Ingberg-09	VIS	23.08 Närpes			1 nat	
12,43	Egil Appel-14		LUIK	23.08 Härkmeri			1 kk	
12,23	Albert Dahlmars-11	LUIK	23.08 Härkmeri			2 kk	
12,02	L Kokki			VIS	14.09 Vasa			3-18 DM	
12,00	Toivo Metsänheimo-08	ÖIK	23.08 Härkmeri			3 kk	
					
					
	kula-31			
13,19	Fritiof Sandberg-99	TUS	26.07 Nedervetil		1 kk
12,63	Herbert Ingberg-08	VIS	27.09 Vasa			1 pokal-t	
12,62	Frans Höglund-10	PUS	22.08 Jakobstad			1 pokal-t	
12,61	Lennart Franzen-07	P-P	16.08 PUS			1 bya-p	
12,58	Valter Eklöf-04		Drott	06.09 Kokkola			2 nat	
12,43	Karl Ljungberg-04	VIS	16.09 Vaasa			5 so	
12,28,5	G Nystedt		LIF	05.07 Kronoby			1 DM	
12,20	E Sundqvist		LIF	05.07 Kronoby			1 DM					
12,14	A Beijar		5-r	23.08 Närpes 			1 nat	
				

klubbtävling
13,38	Fritiof Sandberg-99	TUS	16.05 Terjärv			1
12,93	Runar Nyberg-07		TUS	16.05 Terjärv			2
					
					
					
	diskus-31				
38,06	Karl Ljungberg-04	VIS	05.09 Kokkola			3 nat	
36,60	Fritiof Sandberg-99	TUS	07.06 Kaustinen			1 kk	
36,05	Reino Rautiainen	KIF	26.07 Lappfjärd			1 DM	
35,83	Holger Ingberg-09	VIS	13.09 Vasa			D
35,82	Anselm Nyman		NNIF	05.09 Kokkola			4 nat	
35,81	Verner Ahlskog-11	Stand	27.06 Purmo
35,17	Holger Ingberg-09	VIS	27.05 Vasa			4 kk	
34,56	Lennart Franzen-07	P-P	20.09 Kronoby			4 nat	
34,10	Arne Räbb-10		GIF	21.06 Kokkola			2 nat	
34,05	V Hed			HVI	22-23.8 Jakobstad		3 pokal-t	
	---10---				

klubbtävling
39,47	Fritiof Sandberg-99	TUS	16.05 Terjärv			1
34,42	A Furu			TUS	16.05 Terjärv			2

??
38,00	Helge Björklund-10	EIK	23.09 Nykarleby			1 semin	

		
				
	slägga-31				
25,10	Otto Kotamäki-08	Hellas	25.07 Lappfjärd			1 DM	
					
					
					
	spjut-31				
60,63	Valter Eklöf-04		Drott	06.09 Kokkola			1 nat	
55,15	Runar Björkman-11	Hellas	09.08 Terjärv			p DM	
53,91	Egil Appel-14		LUIK	12.07 Lappfjärd			p skyddsk	
52,93	Evald Kaitajärvi-06	TUS	15.08 Terjärv			1 kk	
51,94	Helge Öhling-07		VIS	20.06 Jakobstad			2 inbj	
50,65	Richard Backlund	NNIF	15,07 Munsala			1 kt	
50,16	O Bäckström		SIF	16.08 Sundom			1 kt
49,74	Emil Roslund		OIF	26.07 Lappfjärd			2 DM	
49,55	Martin Sandvik-08	TUS	21.06 Terjärv			1 inbj	
49,39	Hannes Sandkulla-12	TUS	15.08 Terjärv			2 kk
	---10---				
48,65	E Edberg		5-r	23.08 Närpes			3nat	
					
						
	10-kamp-31					
6030,58	Holger Ingberg-09	VIS	11,7-621-11,70-160-54,0-18,3-35,83-250-43,26-5.00,5	13.09 Vasa	1 DM	
5606,41	Helge Öhling		VIS	12,5-595-10,67-170-55,8-20,7-26,30-290-47,28-4.39,8	13.09 Vasa	2 DM	
4918,66	Runar Pada-11		5-r	12,6-553-11,47-160-58,2-22,8-32,73-237-48,58-5.14,0	13.09 Vasa	3 DM	
4688,21	Herbert Ingberg-08	VIS	12,4-540-12,29-145-58,1-21,3-33,46-220-39,70-5.06,7	13.09 Vasa	4 DM	
			
		
	5-kamp-31
266,1	Helge Öhling		VIS			26.07 Lappfjärd	1 DM
239,1	Runar Pada-11		5-r			26.07 Lappfjärd	2 DM
238,0	A Häggman		OIF			26.07 Lappfjärd	3 DM
232,8	Egil Appel-14		LUIK			12.07 Lappfjärd	1 skyddsk
226,3	Eliel Brunell-04	OIF			26.07 Lappfjärd	4 DM	
	

					
	100m-30				
11,1	Börje Strandvall-09	Kronan	21.09 Lahti			1 PV					
11,5	Martin Andersson	VIS	22.05 Vasa			1 kk	
11,5	Eliel Brunell-04	OIF	16.08 Lappfjärd			p skyddskM	
11,6	Gunnar Oljemark-12	VIS	06.09 Jakobstad			1h1 nat	
11,7	Per Ole Schauman-14	Drott	23-24.08 Pedersöre		1 pokal-t	
11,8	Harry Björk-06		GIF	07.09 Jakobstad			3 nat	
11,9	K Tuori			VIS	12.07 Vasa			2 DM	
11,9	Richard Backlund	NNIF	20-21.9 Nykarleby		1 kt	
12,0	Eugen Grandell-06	KIF	22.06 Dagsmark			1 kk	
12,0	Valter Eklöf-04		Drott	23-24.08 Pedersöre		3 pokal-t	
		
					
					
	200m-30		
22,3	Börje Strandvall-09	Kronan	21.09 Lahti			1 PV				
23,4	Martin Andersson	VIS	31.08 Vasa			1 nat	
24,0	Holger Ingberg-09	VIS	09.09 Vasa			2 kk	
					
					
					
	400m-30	
52,9	Börje Strandvall-09	Kronan	07.09 Jakobstad			1 nat	
54,4	Martin Andersson	VIS	23.05 Vaasa			1 kk	
54,4	Uno Heselius-05		HVI	19-20.07 Terjärv		2 DM	
54,8e	Martin Nystedt-05	Drott	13.07 Seinäjoki			2 nat  	
56,0	Vilho Myllyniemi-09	VIS	09.08 Lappfjärd			1 krets-t
56,0	Harald Knuts-02		Hellas	11.09 Vasa			1 kk	
56,2	Alarik Wiik-09		NNIF	17.08 Nykarleby			1 dt
56,3	Helge Öhling-07		5-r	13.07 Vasa			1 DM		
56,5	Paul Lillbjörk-07	Kronan	19-20.07 Terjärv		3 DM	
56,7	Elmer Rosengren-09	DIK	21.06 Dagsmark			1 kk	
	---10---				
	
travbana
50,9	Börje Strandvall-09	Kronan	31.08 Kokkola			1 kk		
					
	800m-30				
2.04,2	Sigurd Sandberg-07	Stand	30.08 Vasa			2 nat	
2.04,9	Helge Öhling-07		5-r	30.08 Vasa			3 nat	
2.06,0	Helge Strandvall-11	Kronan	19-20.07 Terjärv		1 DM	
2.07,0	Uno Heselius-05		HVI	19-20.07 Terjärv		2 DM	
2.07,7	Karl Sanden-05		HVI	06.09 Jakobstad			2 nat	
2.08,0	Åke Viklöf-12		PUS	19-20.07 Terjärv		3 DM	
					
					
	1500m-30					
4.15,2	Vilho Myllyniemi-09	VIS	03.08 Ekenäs			3 SFIM	
4.21,0	Alarik Wiik-09		NNIF	17.08 Nykarleby			1 dt	
4.22,1	Erik Hallbäck		VIFK	31.08 Ähtäri			2 nat	
4.26,2	Runar Riska-02		Kronan	19-20.07 Terjärv		1 DM	
4.27,0	Paul Lillbjörk-07	Kronan	21.09 Kokkola			2 nat	
4.26,0	Helge Öhling-07		5-r	24.08 Seinäjoki			p skyddsk	
4.28,4	Rafael Lärka-11		Hellas	12.07 Vasa			2 DM	
4.29,0	Karl Sanden-05		HVI	23-24.08 Pedersöre		1 pokal-t	
4.30,2	Ragnar Åminne-05	Kronan	19-20.07 Terjärv		2 DM	
4.31,0	F Lillqvist		Purmo	23-24.08 Pedersöre		2 pokal-t	
	---10---				
4.31,2	Per Hästbacka-12	TUS	19-20.07 Terjärv		3 DM	
					
					
					
					
	3000m-30			
9.14,0	Vilho Myllyniemi-09	VIS	24.08 Seinäjoki			skyddskFM	
9.26,0	Runar Riska-02		Kronan	17.08 Lappfjärd			1 skyddskM	
9.42,0	Magnus Gistö-03		TUS	17.08 Lappfjärd			3 skyddskM	
9.45,0	Paul Lillbjörk-07	Kronan	17.08 Lappfjärd			4 skyddskM	
9.47,0	Gustav Thölix-06	Hellas	17.08 Lappfjärd			5 skyddskM	
9.54,5	Elis Björses		LUIK	30.08 Lappfjärd			1-18 DM	
9.54,8	Verner Smeds		VIS	9-10.9 Vasa			2 kk				
			
	  				
					
	5000m-30					
16.09,4	Vilho Myllyniemi-09	VIS	02.08 Ekenäs			3 SFIM	
16.18,0	Runar Riska-02		Kronan	19-20.07 Terjärv		1 DM	
16.53,0	Ragnar Åminne-05	Kronan	19-20.07 Terjärv		2 DM	
17.20,1	Gustav Thölix-06	Hellas	13.07 Vasa			2 DM	
17.24,5	Paul Lillbjörk-07	Kronan	21.09 Kokkola			3 nat	
17.32,0	I Lassfolk		Purmo	07.09 Jakobstad			4 nat	
					
			
	110mh-30				
16,2	Jarl Nyman-08		VIS	17.08 Tampere			4	
17,6	Helge Björklund-10	EIK	01.09 Nykarleby			2 semin	
18,0	Eugen Grandell-06	KIF	13.07 Vasa			2 DM	
18,8	Börje Strandvall-09	Kronan	31.08 Kokkola			1 kk	
19,7	Ragnar Åminne-05	Kronan	31.08 Kokkola			2 kk	
19,9	Viktor Smirnoff-13	VIS	13.07 Vasa			3 DM	
19,9	Martin Sandvik-08	TUS	01.09 Nykarleby			2 semin	
20,1	Harry Björk-06		GIF	31.08 Kokkola			4 kk	
					
					
	höjd-30				
175	Karl Kuni-00		Kraft	12.07 Vasa			1 DM	
175	Helge Öhling-07		5-r	17.08 Lappfjärd			p skyddskM	
174	Eugen Grandell-06	KIF	22.06 Dagsmark     		1 kk	
170	Harry Björk-06		GIF	19-20.07 Terjärv		1 DM
170	Helge Björklund-10	EIK	01.09 Nykarleby			1 semin		
165	V Lindqvist		VIS	22.05 Vasa			2 kk	
165	Valter Eklöf-04		Drott	23-24.08 Pedersöre		1 pokal-t	
160	Edvin Forsbacka-02	TUS	15.06 Terjärv			1 kk	
160	Evald Kaitajärvi-06	TUS	15.06 Terjärv			2 kk	
160	Lennart Laxen		NNIF	20-21.9 Nykarleby		1 kt	
	---10---				
					
					
	stav-30					
320	Karl Kuni-00		Kraft	13.07 Vasa			1 DM	
310	Jarl Nyman-08		VIS	03.08 Ekenäs			4 SFIM
300	Edvard Nyström-00	KIF	13.07 Vasa			2 DM	
300	Helge Björklund-10	EIK	19-20.07 Terjärv		1 DM	
290	Eugen Grandell-06	KIF	13.07 Vasa			3 DM	
290	E Timmmerbacka		TUS	31.08 Kokkola			1 kk	
280	Åke Sjövall-09		Myran	31.08 Kokkola			2kk	
280	Harry Björk-06		GIF	31.08 Kokkola			3kk	
					
					
					
	längd-30					
644	Helge Öhling-07		5-r	31.08 Vasa			1 nat	
625	Börje Strandvall-09	Kronan	19-20.07 Terjärv		1 DM	
620	Gunnar Oljemark-12	LIF	06.09 Jakobstad			1 nat	
613	Valter Eklöf-04		Drott	06.09 Jakobstad			2 nat	
604	Sven Jungar		JIF	31.08 Jeppo			1 uf	
601	Sigurd Ingo		5-r	10.08 Vasa			2	
599	Eugen Grandell-06	KIF	12.07 Vasa			1 DM	
598	K Tuori			VIS	12.07 Vasa   			2 DM	
591	Harald Knuts-02		Hellas	12.07 Vasa			3 DM	
590	Harry Björk-06		GIF	19-20.07 Terjärv		3 DM	
	---10---				
585	Elmer Rosengren-09	DIK	03.08 Dagsmark			1 kk
				

	3-steg-30					
13,16	Harry Björk-06		GIF	19-20.07 Terjärv		1 DM	
13,16	Martin Nystedt-05	LIF	19-20.07 Terjärv		2 DM	
13,01	Eugen Grandell-06	KIF	13.07 Vasa			1 DM	
12,65	Runar Björkman-11	Hellas	13.07 Vasa			2 DM	
12,65	Ruben Österbacka-07	TUS	31.08 Kokkola			2 kk	
12,62	Gunnar Hinz		VIS	30.08 Vasa			4B nat	
12,60	Valter Eklöf-04		Drott	23-24.08 Pedersöre		1 pokal-t	
12,55	Helge Öhling-07		5-r	13.07 Vasa			3 DM	
12,48	Ivar Ohls-96		VIS	13.07 Vasa			4 DM	
12,39	Holger Ingberg-09	VIS	30.08 Vasa			4 nat	
	---10---
12,35	V Blomqvist		LIF	23-24.08 Pedersöre		2 pokal-t				
12,25	Jarl Nyman-08		VIS	09.09 Vasa			4 kk	
12,21	Sigfrid Ingves-00	LUIK	10.08 Lappfjärd			1 krets-t
12,18	E Forsbacka		TUS	31.08 Kokkola			3 kk
12,16	Albert Dahlmars-11	LUIK	18.07 Härkmeri			1 kt	
									
					
					
	kula-30					
13,20	Fritiof Sandberg-99	TUS	19-20.07 Terjärv		1 DM	
12,40	Eugen Grandell-06	KIF	21.06 Dagsmark			1 kk  	
12,24	Valter Eklöf-04		Drott	23-24.08 Pedersöre		1 pokal-t	
12,12	Herbert Ingberg-08	VIS	12.07 Vasa			2 DM	
12.08,5	Verner Fagernäs-10	TUS	19-20.07 Terjärv		3 DM	
12,08	Lennart Franzen-07	P-P	27.06 Pedersöre			1 pokal-t	
					

	
	diskus-30					
37,95	Fritiof Sandberg-99	TUS	31.08 Kokkola			1 kk	
36,78	Anselm Nyman		NNIF	19-20.07 Terjärv		2 DM	
36,02	Holger Ingberg-09	VIS	30.08 Vasa			5 nat	
35,59	Frans Höglund-10	PedUS	10.08 Pedersöre			1 bya-p	
34,72	Martin Sandvik-08	TUS	19-20.07 Terjärv		3 DM	
33,61	Valter Lindell-05	DIK	22.06  Dagsmark    		1 kk	
					
			
		
	slägga-30			
29,16	Wilhelm Scheveleff-92	VIS	12.07 Vasa			1 DM	
26,61	Erik Nyman-08		VIS	12.07 Vasa			2 DM	
					
				
					
	Spjut-30					
60,39	Valter Eklöf-04		Drott	17.08 Tampere			8 FM	
54,00	Evald Kaitajärvi-06	TUS	03.08 Kaustinen			1 kk	
51,49	Emil Höglund-01		HVI	20.07 Terjärv			2 DM	
50,53	Helge Öhling-07		5-r	10.08 Vasa			1 	
49,10	Martin Sandvik-08	TUS	03.08 Kaustinen			2 kk	
48,32	Sven Jungar		JIF	31.08 Jeppo			1 uf	
48,36	I Nickels		KIF	13.07 Vasa			2 DM	
47,89	Eugen Grandell-06	KIF	13.07 Vasa			3 DM	
47,41	Verner Fagernäs-10	TUS	03.08 Kaustinen			3 kk	
					
						
	5-kamp-30						
277,0	Helge Öhling-07		5-r	--------175----------4.27,5	17.08 Lappfjärd		1 skyddskM	
241,0	Eliel Brunell-04	OIF	11,5---				17.08 Lappfjärd		2 skyddskM	
240,5	Eugen Grandell-06	KIF					17.08 Lappfjärd		3 skyddskM	
240,0	Fr Slotte		5-r					17.08 Lappfjärd		4 skyddskM	
224,4	Herbert Ingberg-08	VIS					17.08 Lappfjärd		5 skyddskM	
223,6	Martin Sandvik-08	TUS	--------------46,80---		17.08 Lappfjärd		6 skyddskM	
216,8	Verner Österbacka-99	TUS					17.08 Lappfjärd		7 skyddskM	
215,8	Verner Fagernäs-10	TUS					17.08 Lappfjärd		8 skyddskM	
212,6	Harald Knuts-02		Hellas					17.08 Lappfjärd		9 skyddskM	
211,6	Karl Kuni-00		Kraft					17.08 Lappfjärd		10 skyddskM	
	---10---