(ÖID-40) 1949 1948 1947 1946 1945 1944 1943 1942 1941 1940

	100m-49	
11,1	Sven Karell-25		VIS	14.09 Helsinki-E		2 akadem					
11,2	Lasse Rinta-Luopa-28	Femman	07.08 Alavus			1 int	
11,2	Tore Jansson-22		GIF	07.08 Lohtaja			3 nat
11,3	Lars Ingves-29		KIF	27.06 Sala, SWE			1 kk		
11,3	Lars Hagström		GIF	28.06 Kokkola			1 DM	
11,3	Åke Storrank-18		TUS	28.06 Kokkola			2 DM	
11,4	Leo Österholm-28	KIF	27.06 Sala, SWE			2 kk
11,4	Bertel Björkqvist	SIF	07.07 Vasa			2 granskn-t	
11,4	Ole Brommels-27		Kraft	23.07 Kristinestad		2 DM	
11,5	Stig Snickars		Kraft	23.07 Kristinestad		3 DM	
11,5	Kurt Melin		MaIF	20.09 Vasa			1 skol	
	---10---
11,6	Emerik Djupsjöbacka-26	TUS	24.06 Terjärv			2 kk
11,6	Alfons Snickars-27	Kamp	10.07 Korsnäs			1 kk	
11,6	Erik Stenvall-28	JIF	11.09 Jeppo			1 kk	
11,6	Stig Vilen-25		Kraft						
							
							
	200m-49	
23,0	Lars Rinta-Luopa-28	Femman	14.08 Helsinki-E		3 SFIM	
23,0	Lars Ingves-29		KIF	14.08 Helsinki-E		4 SFIM	
23,4	Sven Karell-25		VIS	15.09 Helsinki-E		6 akadem					
23,7	Tore Jansson-22		GIF	28.08 Kokkola			1 dk	
23,8	Lars Hagström		GIF	28.08 Kokkola			3 dk	
23,9	Leo Österholm-28	KIF	03.06 Kristinestad		1 SFI-veckan	
23,9	Klas Nygård		Kamp	04.09 Övermark			1 kk
24,2	Atle Dahlbäck-25	Kamp	04.09 Övermark			2 kk
24,3	Emerik Djupsjöbacka-26	TUS	29.06 Kokkola			2 DM	
24,3	E Nordman		GIF	29.06 Kokkola			3 DM		
	---10---			
24,3	Bertel Björkqvist	SIF	07.07 Vasa			1 granskn-t	
24,3	Åke Storrank-18		TUS	09.07 Kokkola			5-kamp SFIM				
24,4	Stig Vilen-25		Kraft	06.07 Övermark			5-kamp	

obekräftat
23,8	Leo Österholm-28	KIF					
							
							
	400m-49	
50,5	Lars Rinta-Luopa-28	Femman	13.08 Helsinki-E		3 SFIM	
51,8	Håkan Hellberg-30	GIF					
52,0	Frej Asplund-29		KIF					
52,5	Börje Klemets-26	P-P	04.09 Kållby			2 nat	
52,6	Lars Ingves-29		KIF	27.06 Sala, SWE			1 kk	
53,1	Ruben Casen-16		GIF	29.06 Kokkola			2 DM	
53,2	Gustav Öst-26		P-P	04.09 Kållby			3 nat
53,4	Bertel Björkqvist	SIF	24.07 Vasa			2 DM	
53,4	Leo Österholm-28	KIF	28.08 Kristinestad		3 kk	
53,5	Birger Bergfelt-23	OIF	07.07 Vasa			2 granskn-t
	---10---	
53,7	Sven Karell-25		VIS	24.07 Vasa			3 DM	
53,7	Usko Kauppila-28	Hellas	06.09 Vasa			3 kommun
54,1	Per Hjortman-29		Femman	07.08 Karperö			1 pokal-t	
54,2	Nils Staffans		OIF	24.07 Vasa			4 DM	
54,2	Erik Back		Femman	07.08 Karperö			2	pokal-t
							
							
	800m-49	
1.57,0	Carl-Johan Lill-24	Brahe	13.08 Helsinki-E		3 SFIM	
1.57,8	Sven Nybäck-25		Brahe					
1.59,6	Börje Klemets-26	P-P	13.08 Helsinki-E		6 SFIM					
2.00,2	Ruben Casen-16		GIF	28.06 Kokkola			1 DM	
2.02,0	Allan Auren-24		Myran	04.09 Kållby			2 nat	
2.02,6	Torsten Sundqvist	Stand	02.07 Piteå			2 kk	
2.03,0	Birger Bergfelt-23	OIF	09.08 Vasa			4 int	
2.03,6	Erik Aspholm-31		Femman	23.07 Vasa			2 DM	
2.03,6	Klas Sundholm-26	Femman	23.07 Vasa			3 DM	
2.04,0	Ole Ravall-28		TUS	28.06 Kokkola			6 DM
	---10---	
2.05,0	R Vendelin		Hellas	09.08 Vasa			7 int	
2.05,4	John Finell		GIF	28.08 Kokkola			1-19 dk	
							
							
							
	1500m-49	
4.04,2	Carl-Johan Lill-24	Brahe	27.08 Kokkola			1 dk	
4.04,4	Sven Nybäck-25		Brahe	14.08 Helsinki-E		4 SFIM
4.10,0	Börje Klemets-26	P-P	14.08 Helsinki-E		8 SFIM	
4.11,0	Allan Auren-24		Myran	25.09 Kronoby			1 kk
4.12,0	Lennart Juselius-29	MIK	06.08 Kokkola			5-21 FM			
4.12,4	Kurt Riska-29		Kronan	01.06 Kronoby			1 dt	
4.12,9	Lars Lågbro-23		Kraft	07.08 Pori			1 slaktarM			
4.13,0	Sven Enfors-27		Myran	25.09 Kronoby			2 kk	
4.13,2	Runar Svartsjö-19	TUS	29.06 Kokkola			2 DM	
4.13,8	Paul Wikström-29	Drott	17.09 Tampere			1 skolM	
	---10---
4.14,5	Edvin Jungell		JIF	04.09 Jeppo			1 kk	
4.14,8	Klas Sundholm-26	Femman	24.07 Vasa			1 DM 
4.15,0	Tor Löfroth-28		Kronan	25.09 Kronoby			3 kk	
4.17,0	H Lind			EIK	21.08 Nedervetil		2 kk
4.17,2	Birger Bergfelt-23	VIF	24.07 Vasa			2 DM	
							
							
	3000m-49	
8.59,2	Runar Svartsjö-19	TUS	27.08 Kokkola			2 dk	
9.05,4	Klas Sundholm-26	Femman	10.09 Jakobstad			2 dk	
9.07,0	Kurt Riska-29		Kronan	06.06 Kronoby			2 nat	
9.08,0	Edvin Jungell		JIF	31.07 Terjärv			2 dt	
9.11,5	Carl-Johan Lill-24	Brahe	04.09 Kållby			2 nat	
9.13,0	Karl Gistö-24		TUS	04.09 Kållby			3 nat	
9.13,2	Lars Lågbro-23		Kraft		
9.14,0	Erling Lassila-21	P-P	31.07 Terjärv			3 dt	
9.14,5	Bror Snellman-27	Brahe	09.08 Brahe			7 int
9.18,2	Edvin Engman-28		Länken	10.09 Jakobstad			4 dk
	---10---
9.22,7	Börje Klemets-26	P-P	14.09 Östensö			1 kk	
9.22,8	Lennart Juselius-29	MIK	10.07 Kokkola			2	
	
							
							
	5000m-49	
15.33,0	Runar Svartsjö-19	TUS	28.06 Kokkola			1 DM	
15.35,0	Bror Snellman-27	Brahe	28.06 Kokkola			2 DM	
15.53,2	Karl Gistö-24		TUS	14.08 Helsinki-E		5 SFIM	
16.06,8	Edvin Jungell		JIF	28.06 Kokkola			4 DM	
16.08,0	Boran Enqvist-26	Brahe	28.06 Kokkola			5 DM	
16.24,6	Erik Härtull-27		VIF	23.07 Vasa			1 DM	
16.25,0	Hans-Göran Björkström24	Kronan	28.06 Kokkola			6 DM	
16.31,6	Back			Femman	23.07 Vasa			2 DM	
16.36,0	Sven Ingers-21		P-P	28.06 Kokkola			7 DM	
16.38,0	Tor Löfroth-28		Kronan	28.06 Kokkola			8 DM	
	---10---
16.42,0	Ragnar Riddar		Fyren	23.07 Vasa			3 DM	
							
														
	10000m-49
33.37,0	Runar Svartsjö-19	TUS	18.06 Terjärv			1 DM					
37.20,0	Lasse Ravall-20		TUS	18.06 Terjärv			2 DM					
							
														
	110m häck-49	
16,3	Emerik Djupsjöbacka-26	TUS	13.08 Helsinki-E		2 SFIM	
16,8	Ahti Niemelä-22		GIF	09.06 Kokkola			1 kommun	
17,0	Keijo Muje-19		Drott	29.06 Kokkola			2 DM	
17,0	Ralf Långbacka-32	Kraft	26.06 Närpes			1 kk	
17,1	Stig Snickars		Kraft	26.06 Närpes			2 kk	
17,2	Håkan Hellberg-30	GIF	09.06 Jakobstad			4 kk			 	
17,2	E Nordman		GIF	09.06 Jakobstad			5 kk				
17,4	Börje Forsman-23	P-P	26.06 Närpes			3 kk	
17,4	Edsel Wenman-22		Kraft	26.06 Närpes			4 kk	
17,4	Lars Ingves-29		KIF	24.07 Kristinestad		1 DM
	---10---	
17,8	Erik Granbacka-26	KIF	27.06 Sala, SWE			1 kk
17,9	Jan West		VIS	24.07 Vasa			1 DM	
18,4	Paul Johansson-25	TUS	31.07 Terjärv			D SFIM
18,5	Jörgen Javen-29		VIS	24.07 Vasa			2 DM	
							
							
							
	200m häck-49	
26,8	Emerik Djupsjöbacka-26	TUS	09.07 Kokkola			1 SFIM	
27,5	Styrbjörn Store-26	GIF	09.07 Kokkola			4 SFIM	
28,7	Håkan Hellberg-30	GIF	09.07 Kokkola			5 SFIM							
28,9	Ahti Niemelä-22		GIF	09.07 Kokkola			6 SFIM
29,5	E Nordman		GIF	09.07 Kokkola			8 SFIM							
							
							
	400m häck-49	
58,0	Lars Ingves-29		KIF	23.07 Kristinestad		1 DM	
59,2	Håkan Hellberg-30	GIF	28.06 Kokkola			1 DM	
60,6	Erik Granbacka-26	KIF					
61,2	Ahti Niemelä-22		GIF	28.06 Kokkola			2 DM	
62,5	John Ahlstrand-20	GIF	28.06 Kokkola			3 Dm	
62,6	Leo Österholm-28	KIF	23.07 Kristinestad		2 DM	
63,4	Lars-Erik Antila-31	Kraft	23.07 Kristinestad		3 DM	
64,0	Henry Österås		Kraft	23.07 Kristinestad		4 DM
64,2	Styrbjörn Store-26	GIF	28.06 Kokkola			4 DM	
64,9	Östen Yrjans-28		Kraft	23.07 Kristinestad		5 DM	
	---10---
65,0	Edsel Wenman-22		Kraft	23.07 Kristinestad		6 DM
65,0	Alf Löf			Brahe	28.06 Kokkola			5 DM
							
							
	3000m hinder-49	
9.46,4	Runar Svartsjö-19	TUS	09.07 Kokkola			1 SFIM	
11.42,0	V Norrgård		GIF	09.07 Kokkola			5 SFIM
							
							
							
	höjd-49	
176	Stig Vilen-25		Kraft	07.07 Vasa			1 granskn-t
176	Bruno Köping-20		MaIF	07.07 Vasa			2 granskn-t	 	
175	Åke Storrank-18		TUS	30.07 Terjärv			D SFIM	
175	John Aspås-26		Länken	21.08 Lappfjärd			1 kk
173	Nils Grägg-30		P-P	24.07 Kållby			1 kk	
173	Stig Öst-31		P-P	24.07 Kållby			2 kk	
172	Arne Nylund-27		P-P	18.09 Kållby			1 kk	
172	Ernst Granlund-23	P-P	18.09 Kållby			2 kk	
171	Holger Hudd		Femman	29.05 Skatila			1
170	Veikko Autio-18		Drott	15.06 Jakobstad			1 kk
	-10-	
170	Edsel Wenman-22		Kraft	06.07 Övermark			5-kamp	
170	Kurt Dahlgren-25	Länken	23.07 Kristinestad		2 DM	
170	Fredrik Sundsten	OIF	24.07 Vasa			1 DM	
170	Elmer Sandberg-22	SIF	24.07 Vasa			3 DM	
170	Bror Sandberg-27	TUS	14.08 Kaustinen			1 kk	
170	Karl-Gustav Andtfolk-30	Länken	14.08 Härkmeri			2 kk
170	Keijo Muje-19		Drott	18.08 Jakobstad			2 kk
170	Vilmer Bäck-17		Stand	28.08 Kortesjärvi		1 kk							
170	Gösta Andtfolk-30	SIK	

							
	stav-49	
343	Torolf Kaitajärvi-31	TUS	07.08 Veteli			2 nat	
336	Edsel Wenman-22		Kraft	07.07 Vasa			1 gransk-t			
330	Lars Jakobsson-15	GIF	29.05 Terjärv			2 bygdepokal					
320	Erling Forsen-15	TUS	29.06 Kokkola			2 DM	
320	Henrik Jåfs		VIF	23.07 Vasa			1 DM	
320	Ingmar Finnilä-28	GIF	07.08 Kokkola			3-21 FM	
320	Erik Gullström-20	Kraft	07.08 Närpes			DM 10-kamp
320	Birger Lang-29		VIS	17.09 Tampere			1 skolM	
320	Karl Wikström-28	GIF	
310	Gunnar Åvik-26		GIF	08.06 Kokkola			1 kommunM
	---10---							
310	Ernst Granlund-23	P-P	19.06 Terjärv			Dm 10-kamp		
310	O Asplund		nnnn	11.09 Jakobstad			3 dk			
310	Lars Forss-19		Kronan	29.05 Terjärv			3 bygdepokal					
												
							
	längd-49	
698	Keijo Muje-19		Drott	05.07 Mänttä			2 nat	
669	Emerik Djupsjöbacka-26	TUS	09.08 Kokkola			1 int	
661	Styrbjörn Store-26	GIF	09.08 Kokkola			3 int
634	L Sandberg		PSK	
629	Usko Kauppila-28	Hellas	31.07 Kotka			4 wätrsilä						
629	Bengt Lunden-27		P-P	04.09 Kållby			3 nat
629	Åke Storrank-18		TUS	18.06 Terjärv			10-kamp DM
628	Mikael Bäck-28		Kraft	18.09 Närpes			1 kk				
627	Bruno Köping-20		MaIF	12.06 Oravais			3 nat	
627	Erik Granbacka-26	KIF	12.07 Jalasjärvi		2 nat
	---10---
625	Lars Ingves-29		KIF	
625	Gustav Lillhannus	PSK
622	Albin Enlund-28		Kamp	23.07 Kristinestad		1 DM	
621	Torolf Byskata-28	MIK	03.07 Munsala			1 kk	
							
							
							
	3-steg-49	
13.78	Keijo Muje-19		Drott	28.08 Kokkola			1 dk	
13.69	Emerik Djupsjöbacka-26	TUS	11.09 Jakobstad			1 dk	
13.53	Stig Vilen-25		Kraft	04.09 Kållby			2 nat	
13.32	Erik Stenvall-28	JIF	11.09 Jepua			1 kk	
13.22	Usko Kauppila-28	Hellas	24.07 Vasa			1 DM	
13.19	Hugo Nyberg-16		KIF	24.07 Kristinestad		2 DM	
13.19	Mikael Bäck-28		Kraft	04.09 Kållby			4 nat	
13.07	Bengt Lunden-27		P-P	26.06 Närpes			1 kk	
12.76	Erik Gullström-20	Kraft	(25.5) Närpes			1 kk
12.55	Lars Hannus		VIF	31.07				1 kk	
	---10---
12.54	Bo Sundman		VIS	11.08 Vasa			1	
12.53	Atle Dahlbäck-25	Kamp								
							
	kula-49	
14.72	Lars Bexar-18		SIF	13.08 Helsinki-E		1 SFIM	
14.46	Sven Hemdahl-23		Stand	04.09 Kållby			1 nat	
13.91	Helge Nylund-30		Kronan	27.08 Kokkola			2 dk	
13.16	Åke Sundholm-21		Femman	23.07 Vasa			2 DM	
13.16	Börje Forsman-23	P-P	04.09 Kållby			2 nat	
13.10	Rafael Sundqvist-12	Stand	02.06 Purmo			1 SFI-veckan				
13.07	Erik Österholm-15	P-P	04.09 Kållby			3 nat	
12.92	Henrik Högnäs-22	Kronan	14.09 Östensö			2 kk
12.91	Birger Grägg-29		P-P	17.08 Ekenäs			3 nat
12.88	Edvin Lygdbäck-23	OIF	23.07 Vasa			3 DM	
	---10---
12.78	Jarl Grandell-13	Kraft	03.07 Nordingrå, SWE		1 kk
12.71	Bertel Granström	Kamp	29.05 Kristinestad		1 nat
12,70	N Antell		Femman	03.07 Bygdeå			2 kk
12.62	Åke Storrank-18		TUS	28.06 Kokkola			3 DM				
12.56	Ernst Granlund-23	P-P	24.07 Kållby			2 kk					
							
							
							
	diskus-49	
45.59	Elis Backnäs-12		Drott	14.08 Helsinki-E		2 SFIM	
41.23	Åke Storrank-18		TUS	29.06 Kokkola			2 DM	
40.15	Edvin Lygdbäck-23	OIF		
39.65	Ragnar Öström-25	Länken	26.06 Mölntorp, SWE		2 kk				
38.50	Henrik Högnäs-22	Kronan	04.06 Kokkola			4 nat	
38.49	Erik Österholm-15	P-P	04.09 Kållby			2 nat	
38.40	Sven Hemdahl-23		Stand	14.08 Kauhava			2 nat	
38.35	Runar Nyman-16		MIK	04.09 Jeppo			2 kk	
37.73	Börje Forsman-23	P-P	26.06 Närpes			1 kk	
37.65	Åke Sundholm-21		Femman	07.08 Karperö			1 pokal-t
	-10-				
37.24	Gunnar Åvik-26		GIF	04.09 Kållby			4 nat
37.22	Egil Norrvik-28		Länken	07.08 Ömossa			1 dt

							
							
	slägga-49	
46.82	Helmer Österblad-01	VIS	07.09 Vasa			1 kommun	
43.30	Thor Molander-15	GIF	28.06 Kokkola			1 DM	
42.55	Frans Karleman-08	Hellas	07.09 Vasa			3 kommun	
41.93	Gunnar Åvik-26		GIF	28.05 Terjärv			1 bygdepokal					
40.67	Lennart Franzen-07	P-P	14.09 Pedersöre			1 kk	
38.55	Gunnar Rudnäs-12	Kronan	28.06 Kokkola			3 DM	
36.52	Rolf Björklund-27	Kronan	28.06 Kokkola			5 DM	
34.88	Lars Forss-19		Kronan	28.05 Terjärv			4 bygdepokal	
31,84	A Söderlund		P-P	21.08 Kållby			3 kk						
30,08	Hans-Håkan Bjon-29	Kronan	14.09 Pedersöre			5 kk							
	---10---		
					
	spjut-49	
61.49	Lars Bexar-18		SIF	14.08 Helsinki-E		1 SFIM	
58.54	Edsel Wenman-22		Kraft	26.06 Närpes			1 kk	
57.53	Erling Pörnull-27	VIF	12.06 Oravais			1 nat	
56.09	Bernhard Luukkonen-26	P-P	21.08 Kållby			1 kk	
56.01	Jarl Grandell-13	Kraft	06.06 Vörå			2 kk
55.65	Sven Hemdahl-23		Stand	11.07 Kortesjärvi		2 nat	
55.03	Bror Eng-18		NIK	11.09 Jakobstad			2 dk	
54.80	Gunnar Åvik-26		GIF	24.07 Kållby			1 kk	
54.12	Ralf Hummel-28		Kronan	14.09 Pedersöre			1 kk	
52.40	Kenneth Renlund-30	TUS	24.06 Terjärv			1 kk
	---10---
52.37	Börje Forsman-23	P-P	26.06 Närpes			3 kk
51,97	John Nyman-21		MIK	04.09 Jeppo			1 kk
51.82	Åke Ålgars-24		Länken	21.08 Lappfjärd			1 kk
51.19	G Lindqvist		Kraft	26.06 Närpes			5 kk

											
	5-kamp-49	
2792	Ernst Granlund-23	P-P	10.07 Kokkola			2 SFIM
2685	Gunnar Åvik-26		GIF	10.07 Kokkola			3 SFIM									
							
	10-kamp-49	
5615	Åke Storrank-18		TUS	11,6-615-12.51-175-56,4-18,6-38.53-300-40.02-5.23,0	31.07 Terjärv	1 SFIM	
5281	Gunnar Åvik-26		GIF	12,5-----11.60-----56,0-19,6-36.70-290-52.52-4.43,0	31.07 Terjärv	2 SFIM	
5198	Börje Forsman-23	P-P	12,1-573-12.16----------18,5-33.23-300-43.41-4.58,0	31.07 Terjärv	4 SFIM	
5126	Paul Johansson-25	TUS	12,5-----11.47-160-56,2-18,4-------290-43.90-4.34,0	31.07 Terjärv	5 SFIM	
5095	Stig Vilen-25		Kraft	12,0-567-10.48-175-55,2-19,8-33.51-280-41.32-5.05,0	31.07 Terjärv	6 SFIM	
5058	Ernst Granlund-23	P-P	12,3-579-11.91-165-57,6-19,7-29.28-310-44.86-5.03,0	19.06 Terjärv	2 DM	
5007	Edsel Wenman-22		Kraft	12,4-560-10.42-170-59,8-18,7-29.15-320-51.59-5.17,0	07.08 Närpes 	1 DM	
4847	Bernhard Norrby		PSK	12,1-552-10.54-165-57,4-19,3-28.31-270-41.19-4.44,0	07.08 Närpes	2 DM					




	100m-48					
11,1	Sven Karell-25		VIS	24.09 Helsinki-E		2 akadem	
11,2	Jarl Flygar		Hellas	05.07 Vasa			2 DM	
11,3	Bror Granholm-27	GIF	03.07 Jakobstad			1 DM
11,4	Karl-Erik Anderson-23	GIF	03.07 Jakobstad			2 DM					
11,4	Bo Sundman		VIS	05.07 Vasa			3 DM	
11,4	Bertel Björkqvist	SIF	05.07 Vasa			4 DM
11,4	Lars Hagström		GIF	31.07 Nivala			2 dk
11,5	Keijo Muje-19		Drott	03.07 Jakobstad			3 DM		
11,5	Holger Nyby		VIF	05.07 Vasa			5 DM	
11,5	Åke Storrank-18		TUS	05.09 Kaustinen 		1 nat
	---10---
11,5	Lars Ingves-29		KIF		
11,6	L Kaestres		GIF	20.06 Nivala    		1 nat
11,6	Styrbjörn Store-26	GIF	03.07 Jakobstad			4 DM
11,6	Erik Bystrand-25	Kronan	03.07 Jakobstad			5 DM
11,6	Stig Vilen-25		Kraft	04.07 Lappfjärd			1 DM			
11,6	Tore Jansson-22		GIF	31.07 Nivala			4 dk	
11,6	Erik Granbacka-26	TUS	01.08 Kaustinen			1 nat	
11,6	Ole Brommels		Kraft	15.08 Teuva			1 kk							

medvind	
11,1	Lars Hagström		GIF	21.08 Kronoby			1 bygde-pokal   							
11,3	Tore Jansson-22		GIF	21.08 Kronoby			2 bygde-pokal	
							
	200m-48	
23,0	Sven Karell-25		VIS	22.08 Vaasa			3s2 FM	
23,5	Jarl Flygar		Hellas	26.07 Umeå			3 dk	
23,6	Håkan Hellberg-30	GIF	19.09 Kokkola			1-19 kommun	
23,9	Lars Hagström		GIF	01.09 Kokkola			1-19 int
23,9	E Nordman		GIF	19.09 Kokkola			3-19 kommun	
24,0	Bror Granholm-27	GIF	06.06 Kokkola			1 nat	
24,0	Erik Bystrand-25	Kronan	01.08 Nivala			3 dk	
24,2	Styrbjörn Store-26	GIF	06.06 Kokkola			2 dt	
24,2	Emerik Djupsjöbacka-26	TUS	19.09 Terjärv			1 kk	
							
							
							
							
	400m-48	
51,7	Karl-Erik Anderson-23	GIF	22.06 Oulu			1 nat	
52,5	Håkan Hellberg-30	GIF	26.09 Jakobstad			1 skolM	
52,8	Sven Karell-25		VIS	13.07 Härnosand			1 kk	
52,8	Erik Bystrand-25	Kronan	21.08 Kronoby			1 bygde-pokal
53,1	Börje Strandvall-09	Kronan	04.07 Jakobstad			3 DM
53,1	Frej Asplund-29 	KIF	18.07 Närpes			1 dt
53,1	Lars Ingves-28		KIF	28.08 Mikkeli			5-19 Förbunds-k	
53,1	Birger Bergfelt-23	OIF	05.09 Kristinestad		1 dk	
53,2	John Ahlstrand-20	GIF	20.06 Nivala			2 nat	
53,5	Gustav Öst-26		P-P	04.07 Jakobstad			5 DM
	---10---
53,5	Per Hjortman-29		Femman	25.07 Helsingby			1 pokal-t
53,5	Erik Aspholm-31		Femman	25.07 Helsingby			2 pokal-t	
54,0	Evald Nylund-24		P-P	04.07 Jakobstad			6 DM
54,0	Bertel Björkqvist	SIF	06.07 Vasa			2 DM	
54,0	Allan Auren-24		Myran	21.08 Kronoby			3 bygde-p
54,1	Birger Enberg		Kraft	22.07 Närpes			1 kk	
54,2	Folke Johansson-27	GIF	19.09 Kokkola			1 kommun	
							
							
							
	800m-48	
1.57,5	Birger Bergfelt-23	OIF	25.07 Umeå			1 dk	
1.58,4	Ruben Casen-16		GIF	06.06 Kokkola			1 nat	
1.58,7	Carl-Johan Lill-24	Brahe	25.07 Umeå			4 dk	
2.00,0	Håkan Hellberg-30	GIF	19.06 Kokkola			2 kk	
2.00,7	Börje Klemets-26	P-P	01.08 Nivala			2 dk	
2.02,0	Allan Auren-24		Myran	05.09 Kaustinen			2 nat
2.02,0	Sven Nybäck-25		Brahe	05.09 Kållby			2 kk	
2.03,0	Börje Strandvall-09	Kronan	03.07 Jakobstad			3 DM	
2.04,0	Gustav Öst-26		P-P	03.07 Jakobstad			4 DM	
2.04,0	Harry Lillqvist-28	Brahe	05.09 Kållby			4 kk
	---10---
2.04,4	T Sundqvist		Stand	04.07 Purmo			3 kk	
2.04,9	Kurt Riska-29		Kronan	01.08 Nivala			2-19 dk	
2.05,0	Sven Ingers-21		P-P	03.07 Jakobstad			5 DM	
2.05,9	E Granlund		Hellas	05.07 Vasa			1 DM							
2.05,9	Lars Ingves-28		KIF	18.07 Närpes			1-19 nat	
							
							
	1500m-48	
4.04,5	Birger Bergfelt-23	OIF	26.07 Umeå			2 dk	
4.08,8	Ruben Casen-16		GIF	04.07 Jakobstad			1 DM	
4.09,5	Carl-Johan Lill-24	Brahe	26.07 Umeå			4 dk	
4.11,0	Runar Svartsjö-19	TUS	04.07 Jakobstad			3 DM	
4.12,0	Harry Lillqvist-28	Brahe	04.07 Jakobstad			4 DM	
4.12,4	Börje Klemets-26	P-P	11.08 Kronoby			1 kk
4.13,0	Kurt Riska-29		Kronan	19.09 Terjärv			2 kk	
4.13,8	Henry Nygård-25		GIF	18.06 Kokkola			3 kk
4.14,0	Sven Ingers-21		P-P	11.08 Kronoby			2 kk	
4.14,4	Lars Kullström		OIF	06.07 Vasa			2 DM	
	---10---
4.14,5	Sven Nybäck-25		Brahe	04.07 Jakobstad			6 DM	
							
							
							
							
	3000m-48	
8.51,4	Runar Svartsjö-19	TUS	25.07 Umeå			1 dk
8.59,0	Kurt Riska-29		Kronan	29.08 Närpes			2 	
9.00,2	Tauno Isola-15		Drott	25.07 Umeå			4 dk	
9.06,0	Lars Lågbro-23		Kraft	14.08 Ekenäs			6 SFIM	
9.08,0	Henry Nygård-25		GIF	13.06 Lohtaja			2 nat	
9.15,0	Helge Strandvall-11	Kronan	4-5.8 Kronoby			2 dt
9.22,0	Harry Lillqvist-28	Brahe	31.07 Nivala			4 dk	
9.22,4	Karl Gistö-24		TUS	01.08 Kaustinen			2 nat	
9.23,4	Erling Lassila-21	P-P	06.06 Boden, SWE		2 kk	
9.27,4	Lennart Juselius-29	MIK	
	---10---
							
							
	5000m-48	
15.33,4	Runar Svartsjö-19	TUS	26.07 Umeå			1 dk	
15.49,8	Bror Snellman-27	Brahe	26.07 Umeå			3 dk	
15.50,0	Tauno Isola-15		Drott	03.07 Jakobstad			2 DM	
16.05,0	Henry Nygård-25		GIF	03.07 Jakobstad			4 DM	
16.19,0	Edvin Jungell		JIF	03.07 Jakobstad			5 DM	
							
							
	10000m-48	
33.24,2	Runar Svartsjö-19	TUS	26.09 Kokkola			4 nat	
35.59,2	Sigurd Norrgård		GIF	12.07 Kokkola			2 SFIM
36.19,0	V Lindqvist		EIK	26.09 Esse			1	
							
							
							
	110m häck-48		
16,8	Keijo Muje-19		Drott	05.09 Kållby			1 kk
16,9	John Ahlstrand-20	GIF	13.06 Lohtaja			1 nat	
17,0	Ahti Niemelä-22		GIF	04.07 Jakobstad			2 DM	
17,0	Bo Sundman		VIS	14.08 Ekenäs			3 SFIM	
17,1	Erik Granbacka-26	KIF	05.09 Kristinestad		1 dk	
17,2	Jarl Flygar		Hellas	05.09 Kristinestad		2 dk	
17,3	J Hägglund		Drott	05.09 Kållby			2 kk	
17,4	Emerik Djupsjöbacka-26	TUS	04.07 Jakobstad			3 DM
17,4	Gustav Bergroth-28	VIS	24.09 Helsinki-E		3h akadem		
17,5	Erik Gullström-20	Kraft	03.07 Lappfjärd			1 DM
	---10---
17,5	Karl Kronberg-29	Brahe	04.07 Jakobstad			4 DM	
17,7	Bernhard Norrbo		PSK	03.07 Lappfjärd			DM
17,8 e	Jörgen Javen-29		VIS	05.09 Kristinestad		3 dk
17,9	Veikko Autio-18		Drott	05.09 Kållby			4 kk	
							
obekräftat	
16,8	John Ahlstrand-20	GIF							
17,2	Emerik Djupsjöbacka-26	TUS	
							
							
	200m häck-48	
27,1	Styrbjörn Store-26	GIF	11.07 Kokkola			2 SFIM	
27,6	John Ahlstrand-20	GIF	11.07 Kokkola			3 SFIM	
28,2	Ahti Niemelä-22		GIF	18.09 Kokkola			2 kommun
28,9	Tore Jansson-22		GIF	11.07 Kokkola			4 SFIM
							
							
	400m häck-48	
59,3	Ahti Niemelä-22		GIF	11.07 Kalajoki			3 nat	
60,7	Jörgen Javen-29		VIS	15.08 Ekenäs			3 SFIM	
65,7	B Ingström		Kraft								
							
	3000m hinder-48	
10.13,0	Runar Svartsjö-19	TUS	25.08 Oulu			4 ka
10.24,4	Erling Lassila-21	P-P	11.07 Kokkola			4 SFIM

							
	höjd-48	
180	Birger Grägg-29		P-P	19.09 Kållby			1-19 byapokal-tävl					
178	Bruno Köping-20		MaIF	13.07 Härnosand			1 kk
177	Karl Nylund-16		P-P	11.08 Kronoby			1 kk
176	Stig Vilen-25		Kraft	08.08 Kållby			1 kk					
175	Veikko Autio-18		Drott	06.06 Oravais			2 nat	
175	Åke Storrank-18		TUS	18.07 Terjärv			1 pokal-t
174	Bertel Grandell		Kraft	25.07 Närpes			1 kk
172	Karl Sand		SIF	12.09 Malax			2 kk	
171	Vilmer Bäck-17		Stand	04.07 Purmo			2 kk
170	S Granskog		Kraft	13.06 Närpes			2 kk							
	---10---
170	Kurt Dahlgren-25	Länken	04.07 Lappfjärd			3 DM	
170	Vilho Lillsund-19	KIF	11.07 Kristinestad		1 kk	
170	Ernst Granlund-23	P-P	08.08 Kållby			2 kk							
							
	stav-48	
350	Levi Jacobsson-15	GIF	22.06 Oulu			4 int	
340	Ingmar Finnilä-28	GIF	15.08 Ekenäs			3 SFIM	
320	Karl Nylund-16		P-P	06.06 Boden, SWE		2 kk	
320	Henrik Jåfs		VIF	05.07 Vasa			1 DM	
315	Edsel Wenman-22		Kraft	15.08 Teuva			2 kk
310	Erik Gullström-20	Kraft	13.06 Närpes			2 kk	
310	Olof Fagernäs-25	TUS	20.06 Veteli			2 nat	
310	Erling Forsen-15	TUS	20.06 Veteli			3 nat	
310	Allan Venman		Länken	03.07 Lappfjärd			3 DM	
310	Birger Grägg-29		VIF	05.07 Vasa			2 DM	
	---10---						
								

							
	längd-48	
698	Keijo Muje-19		Drott	25.07 Umeå			1 dk	
653	Erik Gullström-20	Kraft	25.07 Närpes			1 kk
649	Styrbjörn Store-26	GIF	25.07 Umeå			4 dk	
648	Åke Storrank-18		TUS	22.08 Kronoby			1 bygde-pokal	
643	Bruno Köping-20		MaIF	05.09 Kristinestad		1 dk	
635	Åke Roos-27		P-P	03.07 Jakobstad			3 DM	
626	Sven Karell-25		VIS	05.09 Kristinestad		2 dk	
622	Erik Granbacka-26	KIF	01.08 Kaustinen			3 nat	
621	Emerik Djupsjöbacka-26	TUS	31.07 Nivala			4 dk	
619	Hugo Nyberg-16		KIF							
	---10---			
618	Lars Ingves-29		KIF	(18.9) Kristinestad		1 skolM
616	Stig Vilen-25		Kraft	20.06 Karijoki			3 nat			

							
	3-steg-48	
13.90	Keijo Muje-19		Drott	04.07 Jakobstad			1 DM	
13.78	Emerik Djupsjöbacka-26	TUS	15.08 Ekenäs			3 SFIM	
13.74	Erik Stenvall-28	JIF	04.07 Jakobstad			2 DM	
13.45	Stig Vilen-25		Kraft	03.07 Lappfjärd			1 DM	
13.33	Erik Gullström-20	Kraft	25.07 Närpes			1 kk				
13.27	Hugo Nyberg-16		KIF	13.06 Kurikka			4 nat	
13.11	Karl Nylund-16		P-P	08.08 Kållby			2 kk	
12.98	Frank Härten-19		MIK	12.09 Oravais			1 kk	
12.90	E Söderman		VIF	06.07 Vasa			1 DM
12.74	Åke Roos-27		P-P	05.09 Kållby			2 kk	
	---10---
12.62	Väinö Kavander-22	MIK	12.09 Oravais			2 kk	
12.58	Mikael Bäck-28		Kraft	11.06 Närpes			1 kk
12.58	Atle Dahlbäck-25	Kamp
12.52	Alfred Härtull		VIF	12.09 Oravais			3 kk	
							
							
							
							
	kula-48	
14.64	Sven Hemdahl-23		Stand	12.09 Purmo			1 kk					
14.61	Lars Bexar-18		SIF	05.07 Vasa			1 DM	
13.57	Erik Österholm-15	P-P	31.07 Nivala			3 dk	
13.19	Åke Storrank-18		TUS	29.08 Veteli			1 nat
13.11	Edvin Lygdbäck-23	OIF	04.07 Vännes, SWE		1 kk
13.08	John Åman-21		MIK	
13.05	Jarl Grandell-13	Kraft	19.09 Närpes			1 kk	
13.01	Åke Sundholm-21		Femman	05.07 Vasa			2 DM	
12.99	Helge Nylund-30		Kronan	19.09 Terjärv			1 kk
12.89	Börje Forsman-23	P-P	05.09 Kållby			1 kk
	---10---
12.87	Rafael Sundqvist-12	Stand	04.07 Purmo			2 kk
12.78	Georg Höijer-29		VIF	13.06 Närpes			1 kk
12.74	Birger Grägg-29		P-P	19.09 Kållby			2 byapokal-tävl	
12.70	Arne Nylen		Kamp
12.68	Henrik Högnäs-22	Kronan	13.06 Lohtaja			1 nat	
12.66	Bertel Granström	Kamp	04.07 Lappfjärd			1 DM	
12.62	Per Calden-32		MIK
12.59	Väinö Kavander-22	MIK	00.00 Kantlax			1 kt
							
							
	diskus-48	
46.35	Elis Backnäs-12		Drott	15.08 Ylihärmä			1 nat	
42.40	Birger Grägg-29		P-P	06.06 Boden, SWE		1 kk	
42.21	Åke Storrank-18		TUS	04.07 Jakobstad			2 DM	
39.69	Sven Hemdahl-23		Stand	04.07 Jakobstad			3 DM	
39.86	Erik Österholm-15	P-P	15.08 Ekenäs			2 SFI	
38.87	Runar Nyman-16		MIK	12.09 Oravais			1 kk	
38.47	Elof Björklund-24	Kronan	04.07 Jakobstad			4 DM	
38.24	Edvin Lygdbäck-23	OIF	12.09 Oravais			2 kk	
37.96	Åke Sundholm-21		Femman	08.08 Övermark			1 kk
37.65	Henrik Högnäs-22	Kronan	04.07 Jakobstad			5 DM	
	---10---
37.63	Ruben Stenbäck-20	Kamp	11.06 Närpes			1 kk
37.52	Börje Forsman-23	P-P	04.07 Jakobstad			6 DM	
37.14	Per Calden-32		MIK							
							
							
	slägga-48	
47.42	Helmer Österblad-01	VIS	13.07 Härnosand			2 kk	
43.45	Thor Molander-15	GIF	19.09 Kokkola			1 kommun	
42.50	Gunnar Åvik-26		GIF	19.09 Kokkola			2 kommun	
41.19	Lennart Franzen-07	P-P	01.08 Nivala			1 dk					
39.99	Eric Nyström-14		Drott	03.07 Jakobstad			3 DM	
39.07	Åke Sundholm-21		Femman	25.07 Helsingby			1	
37.99	Gunnar Rudnäs-12	Kronan	03.07 Jakobstad			4 DM	
36.17	Lars Bexar-18		SIF	05.07 Vasa			2 DM	
33.79	Erik Nyman-08		VIS	05.07 Vasa			3 DM	
33.48	Rolf Björklund-27	Kronan	03.07 Jakobstad 		6 DM	
	---10---						
							
	spjut-48	
65.15	Lars Bexar-18		SIF	22.08 Vasa			4 FM	
59.76	Gunnar Åvik-26		GIF	21.08 Kronoby			1 bygde-pokal
59.10	Sven Hemdahl-23		Stand	06.06 Oravais			1 nat	
58.51	Bror Eng-18		NIK	24.06 Kronoby			1 kk	
58.10	Erling Pörnull-27	VIF	06.06 Oravais			3 nat	
56.47	Jarl Grandell-13	Kraft	08.08 Kållby			1 kk		
54.86	Ralf Hummel-28		Kronan	21.08 Kronoby			2 bygde-pokal	
53.97	Evald Kaitajärvi-06	TUS	18.07 Terjärv			1 pokal-tävl
53.89	Edsel Wenman-22		Kraft	18.07 Närpes			1 dt	
53.65	Yngve Knutar-26		TUS
	---10---
53.60	Gunnar Wiik-28		GIF	13.06 Lohtaja			2 nat	
52.30	Egil Appel-14		KIF	05.09 Kristinestad		1 nat						
51.89	Ruben Stenbäck-20	Kamp
50.89	H Krook			Kraft	08.08 Kållby			3 kk
50.68	Börje Forsman-23	P-P	08.08 Kållby			4 kk							
							
							
	10-kamp-48	
5570	Bruno Köping-20		MaIF	12,1-636-11.99-175-55,5-18,1-33.43-280-47.50-5.09,3	29.08 Närpes	2 SFIM	
4928	Ernst Granlund-23	P-P	12,4-588-12.52-160-58,1-21,0-29.69-280-48.52-5.02,8	29.08 Närpes	3 SFIM	
4894	Erik Gullström-20	Kraft	12,5-604-11.26-160-59,0-18,0-28.76-300-39.73-5.08,2	29.08 Närpes	4 SFIM	
4683	Stig Vilen-25		Kraft	12,0-----------170-58,2					29.08 Närpes	5 SFIM

		

	100m-47	
11,0	Nils Kronqvist-17	Hellas	22.06 Alavus			2 nat	
11,2	Jarl Flygar		VIS	09.08 Vasa			1h1 SFIM
11,3	Sven Karell-25		VIS	09.08 Vasa			2h1 SFIM						
11,3	Karl-Erik Anderson-23	GIF	09.08 Vasa			1h2 SFIM	
11,4	Åke Storrank-18		TUS	13.07 Lohtaja  			1h1 nat	
11,4	Alf Mattila-25		KIF	20.07 Kauhajoki			3 nat	
11,4	Stig Vilen-25		Kraft	20.07 Närpes			1 kk	
11,5	Sven Hannus-22		VIS	09.08 Vasa			3h2 SFIM	
11,5	Styrbjörn Store-26	GIF	14.09 Kalajoki			1 nat	
11,6	Tore Jansson-22		GIF	13.07 Lohtaja			2 nat
	---10---
11,6	Börje Forsman-23	P-P	20.07 Närpes			2 kk

medvind
11,5	Börje Forsman-23	P-P	17.08 Esse			1 kk	
11,6	Lars Höglund-28		P-P	17.08 Esse			2 kk	
							
							
	200m-47	
22,8	Nils Kronqvist-17	Hellas	30.06 Helsinki			2 suur-kisat	
22,9	Karl-Erik Anderson-23	GIF	10.08 Vaasa			1 SFIM	
23,2	Sven Karell-25		VIS	10.08 Vasa			3 SFIM	
23,2	Gustaf Laurell-18	GIF	10.08 Vasa			4 SFIM	
23,5	Jarl Flygar		Hellas	10.08 Vasa			3h2-SFIM	
23,6	Tore Jansson-22		GIF	06.07 Kälviä			1 nat					
							
							
							
							
	400m-47	
50,7	Karl-Erik Anderson-23	GIF	18.08 Tampere			4 FM	
51,3	Gustaf Laurell-18	GIF	18.08 Tampere			2h5 FM
52,4	Birger Bergfelt-23	OIF	24.08 Oravais			1 dk	
52,6	John Ahlstrand-20	GIF					
52,8	Erik Bystrand-25	Kronan	06.07 Oravais			1 int	
52,8	Nils Kronqvist-17	Hellas	29.07 Vasa			2 DM	
53,2	Börje Strandvall-09	Kronan	31.08 Kronoby			2 kk	
53,2	Evald Nylund-24		P-P	06.07 Vörå			3 int				
53,3	Sven Karell-25		VIS	29.07 Vasa			3 DM 	
53,7	Keijo Muje-19		Drott	13.07 Jakobstad			1 so
	---10---	
53,8	Lars Ingves-29		KIF	02.08 Vierumäki			9-19 FM	
53,8	Lars Höglund-28		P-P	17.08 Esse			1 kk							
53,9	Börje Klemets-26	P-P	17.08 Esse			2 kk							
							

	800m-47	
1.54,4	Ruben Casen-16		GIF	17.08 Tampere    		1 FM	
1.57,1	Birger Bergfelt-23	OIF	30.08 Jakobstad			2 int	
1.59,4	Gustaf Laurell-18	GIF	24.08 Kronoby			3 dk	
2.02,5	Lars Kullström		OIF	28.07 Vasa			2 DM	
2.03,8	Carl-Johan Lill-24	HVI-E	21.08 Kokkola			2C int
2.05,0	Henry Nygård-25		GIF	01.06 Kokkola			2 nat	
2.05,0	Torsten Sundqvist	Stand	29.06 Piteå			3 kk	
2.05,0	Börje Klemets-26	P-P	26.07 Östensö			2 DM							
2.05,7	Runar Svartsjö-19	TUS	20.07 Kaustinen			1 nat							
							
							
	1500m-47	
4.04,8	Ruben Casen-16		GIF	04.08 Kokkola  			2 dk	
4.05,8	Birger Bergfelt-23	OIF	09.08 Vasa			4 SFIM	
4.07,0	Helge Strandvall-11	Kronan	23.08 Kronoby			2 dk	
4.09,0	Runar Svartsjö-19	TUS					
4.11,2	Carl-Johan Lill-24	HVI-E	23.08 Kronoby			3 dk	
4.12,0	Henry Nygård-25		GIF	07.06 Kokkola			2 nat	
4.14,0	Börje Klemets-26	P-P	09.08 Vasa			8 SFIM	
4.14,8	Lars Lågbro-23		Kraft	20.07 Närpes			1 kk	
4.15,8	Allan Nylen-26		GIF	09.08 Vasa			4B SFIM	
4.16,0	Albert Buss-20		VIS	03.07 Vasa			3 kk
	---10---
4.16,0	Tauno Isola-15		Drott	13.07 Jakobstad			2 kk	
4.16,0	Artur Javen		VIS	09.08 Vasa			5B SFIM	
4.16,2	E Enström		Hellas	09.08 Vasa			6B SFIM	
							
							
							
	3000m-47	
8.55,6	Runar Svartsjö-19	TUS	10.08 Vasa			3 SFIM	
8.58,4	Tauno Isola-15		Drott	10.08 Vasa			4 SFIM	
9.11,2	Henry Nygård-25		GIF	10.08 Vasa			7 SFIM	
9.23,0	Sven Ingers-21		P-P	06.07 Oravais			2 int	
9.27,0	Edvin Jungell		JIF	06.07 Oravais			3 int	
9.30,8	Ragnar Sundqvist	Stand	29.06 Piteå			2 kk	
9.31,0	Erik Lassila-21		P-P	29.06 Boden			2 kk	
9.35,0	Lars Lågbro-23		Kraft	28.06 Närpes			1 DM							
9.46,0	Åke Ålgars-24		Länken	28.06 Närpes			2 DM							
							
							
	5000m-47	
15.30,2	Runar Svartsjö-19	TUS	09.08 Vasa			3 SFIM					
16.03,5	Tauno Isola-15		Drott	26.07 Östensö			2 DM	
16.05,0	Helge Strandvall-11	Kronan	26.07 Östensö			3 DM	
16.54,5	A Ravall			26.07 Östensö			4 DM	
							
							
							
	110m häck-47	
16,4	Ahti Niemelä-22		GIF	27.07 Östensö			1 DM	
16,7	John Ahlstrand-20	GIF	23.08 Kronoby			2 dk	
16,9	Veikko Autio-18		Drott	27.07 Östensö			2 DM	
17,1	Gustav Bergroth-28	VIS		
17,3	Erik Gullström-29	Kraft	12.08 Närpes			1 kk			
17,8	Gustaf Laurell-18	GIF	27.07 Östensö			3 DM	
17,8	Emerik Djupsjöbacka-26	TUS	04.08 Kokkola			4 dk	
18,1	Bruno Köping-20		MaIF	29.07 Vasa			1 DM	
18,2	Edsel Wenman-22		Kraft	12.08 Närpes			2 kk
18,3	Jarl Flygar		Hellas	21.08 Vasa			DM 10-kamp
	--10--							
18,4	Åke Storrank-18		TUS	31.08 Jakobstad			D SFIM							
18,8	Bertel Grandell		Kraft	12.08 Närpes			3 kk							
				
			
	200m häck-47	
26,8	Styrbjörn Store-26	GIF	21.08 Kokkola			1 int	
27,2	John Ahlstrand-20	GIF	21.08 Kokkola			2 int					
28,4	Ahti Niemelä-22		GIF	21.08 Kokkola			4 int							
28,7	Tore Jansson-22		GIF	21.08 Kokkola			6 int							
							
							
							
	400m häck-47	
56,5	Gustaf Laurell-18	GIF	31.08 Oulu			1 nat	
57,3	John Ahlstrand-20	GIF	17.08 Tampere			3h3 FM	
59,0	Ahti Niemelä-22		GIF	31.08 Oulu			1h2 nat							
62,8	Jörgen Javen-29		VIS	10.08 Vasa			5 SFIM	
							
							
							
	höjd-47	
183	Åke Storrank-18		TUS	20.07 Kaustinen			1 nat
180	Bruno Köping-20		MaIF	07.09 Sundom			1 kk	
178	Veikko Autio-18		Drott	30.08 Jakobstad			1 int	
175	Vilmer Bäck-17		Stand	29.06 Piteå   			1 dk	
175	Elmer Sandberg-22	SIF	24.08 Oravais			1 dk
174	Stig Vilen-25		Kraft	20.07 Närpes			1 kk	
174	Karl Nylund-16		P-P	20.07 Närpes			2 kk	
173	Bertel Grandell		Kraft	13.07 Närpes			2 kk					
171	S Granskog		Kraft	20.07 Närpes			3 kk	
170	Antti Heikkilä-21	Länken	29.06 Närpes			1 DM
	---10---
170	Väinö Kavander-22	MIK	19.07 Purmo			3 nat	
					
							
	stav-47	
360	Lars Jakobsson-15	GIF	10.08 Vaasa			2 SFIM	
320	Erik Gullström-20	Kraft	13.08 Närpes			1 kk					
320	Edsel Wenman-22		Kraft						
320	Gunnar Kotkamaa-20	GIF	08.06 Kokkola			2 nat	
320	Birger Grägg-29		P-P	20.07 Närpes			1 kk	
310	Karl Nylund-16		P-P	20.07 Närpes			2 kk	
310	Erling Forsen-15	TUS	26.07 Östensö			3 DM	
310	Bruno Köping-20		MaIF	28.07 Vasa			1 DM	
							
							
	längd-47	
689	Keijo Muje-19		Drott	30.08 Jakobstad			1 int	
668	Åke Roos-27		P-P	06.07 Oravais			2 int	
656	Åke Storrank-18		TUS	06.07 Oravais			3 int	
646	Erik Gullström-20	Kraft			
639	Sven Karell-25		VIS	03.07 Vasa			1 kk		
639	Styrbjörn Store-26	GIF	04.08 Kokkola			4 dk	
635	Jarl Flygar		Hellas	07.09 Kristinestad		2 nat	
629	O Mäkelä		OIF	06.07 Oravais			4 int	
623	Elmer Sandberg-22	SIF	17.08 Sundom			1
622	Väinö Kavander-22	MIK	17.08 Vexala			1 kk
	---10---	
622	Usko Kauppila-28	Hellas	07.09 Kristinestad		1-19 nat
620	Erik Bystrand-25	Kronan	08.06 Pedersöre			2 kk	
						
							
							
	3-steg-47	
14.05	Keijo Muje-19		Drott	03.08 Kokkola			1 dk	
13.78	Emerik Djupsjöbacka-26	TUS	03.08 Kokkola    		2 dk	
13.27	Erik Gullström-20	Kraft	28.06 Närpes			1 DM					
13.22	Hugo Nyberg-16		KIF	20.07 Kauhajoki			3 nat	
13.17	Å Sundman		VIS	31.08 Jakobstad			3 int	
12.97	Åke Roos-27		P-P	06.07 Oravais			4 int	
12.93	Stig Vilen-25		Kraft	13.07 Närpes			2 kk					
12.88	Karl Nylund-16		P-P	29.06 Boden			1 kk	
12.83	Usko Kauppila-28	Hellas	18.09 Vasa			1-19 pojk-tävl
12.78	Bernhard Norrbo		PSK	20.07 Övermark			1 kk
	---10---
12.76	Erik Stenvall-28	JIF	31.08 Oravais			1 kk	
12.73	Åke Storrank-18		TUS	08.06 Kokkola			3 nat	
12.63	E Söderman		VIF	29.07 Vasa			1 DM	
							
							
							
	kula-47	
14.80	Sven Hemdahl-23		Stand	07.06 Purmo			1	
14.61	Lars Bexar-18		SIF	07.09 Sundom			1 kk	
13.10	Åke Storrank-18		TUS	20.07 Kaustinen			1 nat	
12.97	Jarl Grandell-13	Kraft	07.09 Ömossa			1 dt					
12.88	Edvin Lygdbäck-23	OIF	06.07 Oravais			3 int	
12.79	J Strand		VIS	24.08 Oravais			2 dk
12.71	Erik Österholm-15	P-P	29.06 Boden			1 kk
12.65	Bruno Köping-20		MaIF	17.07 Malax			1 kk	
12.65	Karl Nylund-16		P-P	17.08 Esse			1 kk
12.62	Paul Ohde-21		VIS	03.07 Vasa			1 kk
	---10---
12.62	Arne Nylen		Kamp	17.08 Skatila			1 kk
12.62	Henrik Högnäs-22	Kronan	31.08 Kronoby			1 kk	
	
		
					
	diskus-47	
46.89	Elis Backnäs-12		Drott	31.08 Jakobstad			1 int	
41.00	Åke Storrank-18		TUS	31.08 Jakobstad			2 int	
40.44	Birger Grägg-29		P-P	19.07 Purmo			2 nat	
39.45	Erik Österholm-15	P-P	31.08 Jakobstad			3 int	
39.40	Elof Björklund-24	Kronan	31.08 Kronoby			1 kk	
39.13	Ragnar Öström-25	Länken	07.09 Ömossa			1 kk					
39.03	Edvin Norrvik-24	Länken	13.08 Ömossa			1 dt
38.05	Sven Hemdahl-23		Stand	13.07 Evijärvi			4 nat						
37.89	Henrik Högnäs-22	Kronan	31.08 Kronoby			2 kk
37.80	Runar Nyman-16		MIK	27.07 Östensö			4 DM
	---10---	
37.38	Esko Erkinheimo-17	Drott	13.07 Jakobstad			2 kk
37.19	Åke Sundholm-21		Femman	29.07 Vasa			1 DM	
							
							
							
	slägga-47	
45,70	Helmer Österblad-01	VIS	09.08 Vasa			1 SFIM					
43,24	Thor Molander-15	GIF	14.09 Kalajoki			2 nat
40,93	Lennart Franzen-07	P-P	30.08 Jakobstad			2 int		
40,92	Eric Nyström-14		Drott	30.08 Jakobstad			3 int	
40,54	Frans Karleman-08	Hellas	29.07 Vasa			2 DM	
37,55	Gunnar Rudnäs-12	Kronan	26.07 Östensö			2 DM	
34,95	Lars Fors		VIS	14.07 Vasa			4 kk	
32,09	Lars Bexar-18		SIF	29.07 Vasa			4 DM	

obekräftat
47,70	Helmer Österblad-01	VIS				
							
							
							
							
	spjut-47	
61.96	Lars Bexar-18		SIF	07.09 Sundom			1 kk	
59.76	Bror Eng-18		NIK	26.07 Östensö			1 DM	
56.46	Jarl Grandell-13	Kraft	20.07 Närpes			1 kk	
56.25	Edsel Wenman-22		Kraft	20.07 Närpes			2 kk	
56.10	Gunnar Åvik-26		GIF	08.06 Kokkola			1 nat	
55.59	Gerald Blusi-27		VIF	31.08 Jakobstad			1 int	
54.07	Georg Höijer-29		VIF	29.06 Munsala			1 kk	
54.00	Ralf Hummel-28		Kronan	31.08 Kronoby			1 kk	
53.48	Sven Hemdahl-23		Stand	22.06 Nurmo			2 nat	
52.38	Henry Krook-17		Kraft	20.07 Närpes			3 kk
	---10---
51.79	Åke Ålgars-24		Länken	29.06 Närpes			2 DM
51.67	Egner Kärr-24		Länken	17.08 Härkmeri			1 kk

							
	10-kamp-47	
5534	Åke Storrank-18		TUS	11,6-638-12.03-170-59,0-18,4-39.92-300-39,92-5.23,0	31.08 Jakobstad	1 SFIM	
5434	Börje Forsman-23	P-P		31.08 Jakobstad		2 SFIM	
5193	Erik Gullström-20	Kraft		13.08 Närpes		1 dt
5062	Bruno Köping-20		MaIF	12,3-584-11.52-170-57,1-18,8-33.43-300-43.14-5.34,8	21.08 Vasa	1 DM	
4820	Ernst Granlund-23	P-P		31.08 Jakobstad		3 SFIM	
4712	Gunnar Åvik-26		GIF		31.08 Jakobstad		4 SFIM	
4561	Gustav Bergroth-28	VIS		23.09 Helskinki-E	8 akadem
4537	Paul Johansson-25	TUS		31.08 Jakobstad		5 SFIM	
4524	Jarl Flygar		Hellas	11,8-571-09.61-150-56,0-18,3-29.94-280-40.89-5.34,8	21.08 Vasa	2 DM	
4511	Bertel Grandell		Kraft		13.08 Närpes		2 dt
4431	Edsel Wenman-22		Kraft		13.08 Närpes		3 dt			


	100m-46	
11,1	Nils Kronqvist-17	Hellas	15.09 Rauma			1					
11,2	Bror Granholm-27	GIF	24.06 Kokkola   		1 kk
11,2	Karl-Erik Anderson-23	LIF	01.10 Helsinki-E		5-kamp		
11,3	Åke Storrank-18		TUS	24.06 Evijärvi			1 nat	
11,3	Sven Hannus-22		VIS	28.06 Örnsköldsvik		1 kk	
11,4	Rurik Buss-18		VIS	28.06 Örnsköldsvik		2 kk
11,5	Lars Ingves-29		KIF	25.08 Ilmajoki			nat
11,6	Jarl Flygar		Hellas	07.06 Vasa			2	
11,6	Bo Sundman		VIS	28.06 Örnsköldsvik		1-19	
11,6	Veikko Autio-18		Drott	30.06 Alahärmä			1 nat
	---10---		
11,6	K-G Hannus		VIS	25.08 Vasa			2 nat
11,7	Gustaf Laurell-18	GIF	09.06 Kokkola  			1 nat
11,7	K H Itäinen		GIF	24.06 Kokkola			4 kk	
11,7	Gustav Lillhannus	PSK	14.07 Pörtom			1 kk
11,7	E Ahlskog		PSK	14.07 Pörtom			2 kk
11,7	Alfons Snickars-27	Kamp
11,7	Klas Nygård		Kamp
								
	200m-46	
22,6	Nils Kronqvist-17	Hellas	01.09 Köpenhamn			2 lk					
23,5	Karl-Erik Anderson-23	LIF	08.08 Kokkola			1 nat	
24,0	Tore Jansson-22		GIF	04.08 Kälviä			2 nat	
24,1	Åke Storrank-18		TUS	04.08 Kälviä			3 nat	
24,1	Börje Strandvall-09	Kronan	08.08 Kokkola			3 nat	
24,1	Bror Granholm-27	GIF	01.09 Jakobstad			1-19 int
24,3	Sven Hannus-22		VIS	25.08 Vasa			6 nat	
							
							
							
	400m-46	
51,4	Gustaf Laurell-18	GIF					
52,2	Karl-Erik Anderson-23	LIF	01.09 Jakobstad			1 int	
52,5	Ruben Casen-16		GIF	27.06 Jakobstad			1 DM	
53,0	T Nyberg		VIS	28.06 Örnsköldsvik		2 kk	
53,4	Erik Bystrand-25	Kronan	13.08 Terjärv     		1 kk	
53,6	Erik Gullström-20	Kraft	01.09 Närpes			1 dk	
54,1	Birger Bergfelt-23	OIF	01.09 Närpes			2 dk	
54,2	Sven Karell-25		VIS	25.07 Vasa			2 kk	
54,5	Börje Strandvall-09	Kronan	27.06 Jakobstad			3 DM	
55,1	Lars Ingves-29		KIF	01.09 Närpes			3 dk							
	---10---							
							
	800m-46	
1.56,8	Ruben Casen-16		GIF	01.09 Lohtaja			1 nat	
2.01,0	Birger Bergfelt-23	OIF	26.06 Jakobstad			utom tävlan (2)				
2.02,5	Albert Buss-20		VIS	21.06 Vasa			2 DM	
2.03,0	Tauno Isola-15		Drott	26.06 Jakobstad			2 DM	
2.03,2	Gustaf Laurell-18	GIF	02.06 Seinäjoki			2 nat
2.03,6	Kurt Jakobsson-17	TUS	08.08 Kokkola			4 nat		
2.04,0	Carl-Johan Lill-24	HVI	26.06 Jakobstad			3 DM	
							
							
							
	1500m-46	
4.02,2	Ruben Casen-16		GIF	14.07 Umeå			3 dk	
4.06,6	Birger Bergfelt-23	OIF	14.07 Umeå			utom tävlan (3) 
4.07,2	Helge Strandvall-11	Kronan	15.08 Skellefteå		3 int					
4.08,0	Runar Svartsjö-19	TUS	25.08 Veteli			1 nat					
4.08,6	Henry Nygård-25		GIF	14.07 Umeå			4 dk	
4.11,0	Tauno Isola-15		Drott	01.09 Jakobstad			6 int	
4.12,4	Albert Buss-20		VIS	28.06 Örnsköldsvik		2 kk	
4.13,0	Kurt Jakobsson-17	TUS	31.07 Kronoby			3 kk
4.15,5	Hans Tast		GIF	27.06 Jakobstad			4 DM	
4.16,0	Runar Norrman-20	P-P	27.06 Jakobstad			5 DM
	---10---	
4.17,0	Runar Nylund		P-P	04.08 Östensö			1 kk
4.17,8	E Simons		VIS	07.06 Vasa			2	
4.18,0	Evald Nylund-24		P-P	21.07 Oravais			5 nat	
4.19,0	Carl-Johan Lill-24	HVI	21.07 Oravais			6 nat	
							
							
	3000m-46	
8.57,6	Runar Svartsjö-19	TUS	14.07 Umeå			3 dk	
9.01,6	Helge Strandvall-11	Kronan	14.07 Umeå			4 dk
9.09,6	Henry Nygård-25		GIF	16.06 Skellefteå		2 kk	
9.18,0	Sven Ingers-21		P-P	08.08 Kokkola			5 nat	
9.23,0	Kurt Jakobsson-17	TUS	13.08 Terjärv			1 kk	
9.25,0	V Norrgård			13.08 Terjärv			2 kk	
9.25,0	Börje Torrkulla-15	Kronan	13.08 Terjärv			3 kk	
9.27,0	E Simons		VIS	21.06 Vasa			1 DM	
9.28,0	E Söderback			13.08 Terjärv			4 kk	
9.29,0	H Tast			GIF	24.06 Kokkola			3 kk	
	---10---
9.29,8	E Grims			5-r	21.06 Vasa			2 DM	
9.30,0	Lars Lågbro-23		Kraft	01.09 Närpes			1 dk	
							
							
							
	5000m-46	
15.49,6	Runar Svartsjö-19	TUS	19.08 Kokkola			1 dk	
15.59,2	Helge Strandvall-11	Kronan	19.08 Kokkola			4 dk	
16.38,0	S Blomqvist		HVI	26.06 Jakobstad			3 DM	
							
							
							
	110m häck-46	
17,1	Erik Gullström-20	Kraft	21.07 Kristinestad		1 DM	
17,2	Håkan Sjöblad-27	KIF	04.08 Kristinestad		1 kk	
17,2	Veikko Autio-18		Drott	18.08 Kokkola			1 dk	
17,6	Elmer Sandberg-22	Kraft	21.07 Kristinestad		3 DM	
17,9	Bernhard Norrbo		PSK	21.07 Kristinestad		4 DM
18,0	John Ahlstrand-20	GIF	17.06 Skellefteå		3 kk
18,0	Leif Hanhikoski-17	GIF	22.06 Kokkola 			3 kk	
18,6	Sven Hannus-22		VIS	21.06 Vasa			1 DM	
18,8	Arn Backman		VIS	21.06 Vasa			2 DM	
18,9	Karl-Gustaf Bjon	Kronan	27.06 Jakobstad			3 DM
	---10---	
18,9	Bruno Köping-20		MaIF	16.08 Vasa			DM 10-kamp						
							
							
							
							
	200m häck-46	
28,6	Styrbjörn Store-26	GIF	04.08 Kälviä			2 nat	


	3000m-h-46
10.56,0	Ingmar Slotte-21	P-P	30.06 Kokkola			6 SFIM
							
							
							
							
	höjd-46	
181	Ingvald Björkvall-21	MIK	14.07 Vörå			1 kk	
180	Åke Storrank-18		TUS	24.06 Evijärvi			1 nat	
176	E Söderman		VIF	14.07 Vörå			2 kk	
176	Väinö Kavander-22	MIK	14.07 Vörå			3 kk	
175	Veikko Autio-18		Drott	09.06 Kokkola   		2 nat
175	Vilho Lillsund-19	SIK	24.06 Kristinestad		2 int	
175	Karl Nylund-16		P-P	27.08 Pedersöre			1 kk			
175	Leif Hanhikoski-17	GIF	08.08 Kokkola			1 nat	
175	Bruno Köping-20		MaIF	11.08 Korsnäs  			1 kk	
175	Elmer Sandberg-22	Kraft	11.08 Närpes			2 kk
	---10---	
172	Antti Heikkilä-21	Länken	25.08 Lappfjärd			1 kommun-mäst					
171	Bertel Grandell		Kraft	09.06 Kristinestad		2 nat	
							
							
	stav-46	
340	Lars Jakobsson-15	GIF	17.06 Skellefteå		1 kk	
330	Gunnar Kotkamaa-20	GIF	17.06 Skellefteå		2 kk	
320	Bruno Köping-20		MaIF	20.06 Vasa			1 DM	
320	L Forss			VIS	20.06 Vasa			2 DM	
320	Erik Gullström-20	Kraft	04.08 Östensö			1 kk	
320	Henrik Jåfs		VIF	16.08 Vasa			DM 10-kamp	
312	S Storck		GIF	04.08 Kälviä			3 nat	
310	L Asplund		VIS	20.06 Vasa			3 DM	
310	Karl Nylund-16		P-P	27.06 Jakobstad			3 DM	
310	Gunnar Söderlund-18	P-P	04.08 Östensö			3 kk	
	---10---
310	Erik Kulla-12		P-P	04.08 Östensö			4 kk	
310	Allan Venman		Länken	18.08 Isojoki			1 kk	
							
							
	längd-46	
661	Keijo Muje-19		Drott	18.08 Kokkola			1 dk		
653	Erik Gullström-20	Kraft	11.08 Närpes			1 kk
643	Karl Nylund-16		P-P	28.07 Pedersöre			1 kk		
637	Lauri Sandberg		SIK	31.08 Skaftung			1 kk					
635	Jarl Flygar		Hellas	01.06 Vasa			1 kk	
634	Hugo Nyberg-16		KIF					
628	Viking Sjöroos		VIS	25.07 Vasa			2 kk	
626	Ragnar Rasmus-16	GIF	17.06 Skellefteå		2 kk
625	Valdemar Hintz		TIK	07.07 Tjöck			1 dt					
623	Åke Storrank-18		TUS	27.06 Jakobstad			2 DM
	---10---	
623	Nils Kronqvist-17	Hellas	14.07 Umeå			4 dk
623	O Mäkelä		OIF	21.07 Oravais			3 nat	
622	Väinö Kavander-22	MIK	14.07 Vörå			kk
620	Karl-Erik Anderson-23	LIF	25.08 Öja			1	
							
!!
638	Åke Storrank-18		TUS	10.06 Kronoby			1							
							
							
	3-steg-46	
13.79	Hugo Nyberg-16		KIF	08.09 Alavus			3 nat	
13.63	Erik Gullström-20	Kraft	14.07 Umeå			2 dk	
13.46	Keijo Muje-19		Drott	19.08 Kokkola			2 dk	
13.36	Ragnar Rasmus-16	GIF	16.06 Skellefteå		3 kk
13.24	Åke Storrank-18		TUS	26.06 Jakobstad			2 DM
13.16	Karl Nylund-16		P-P	28.07 Pedersöre			1 kk	
12.75	Johannes Linden		JIF	25.08 Oravais			1 kk	
12.63	Ruben Ellfolk		Kraft	21.07 Kristinestad		3 DM	
12.58	R Hellström		5-ring	21.06 Vasa			1 DM	
12.55	John Ahlstrand-20	GIF	16.06 Skellefteå		4 kk	
	---10---
12.54	Bernhard Norrbo		PSK	21.07 Kristinestad		4 DM					
							
							
							
							
	kula-46	
15.23	Lars Bexar-18		SIF	27.07 Helsinki			1 lk-kval	
13.19	Sven Hemdahl-23		Stand	18.08 Kokkola			2 dk	
13.16	Rafael Sundqvist-12	Stand	14.07 Umeå			2 dk	
13.13	Erik Österholm-15	P-P	17.06 Östensö			1 SFI-veckan					
13.08	Bruno Köping-20		MaIF	26.05 Malax			1	
12.94	Jarl Grandell-13	Kraft	14.06 Närpes			1 SFI-veckan					
12.94	Arne Nylen		Kamp	14.07 Pörtom			1 kk					
12.87	Paul Ohde-21		VIS	25.07 Vasa			1 kk
12.87	Elof Björklund-24	Kronan	31.07 Kronoby			1 kk	
12.85	Åke Storrank-18		TUS	31.07 Kronoby			2 kk
	---10---
12.77	Börje Forsman-23	P-P	11.09	
12.71	Magnus Södergran	Fyren
12.69	Åke Sundholm-21		Femman	17.08 Övermark			1 kk	
12.67	Bertel Granström	Kamp	05.06 Övermark			2 SFI-veckan
12.67	Henrik Högnäs-22	Kronan	
12.63	Vilho Lillsund-19	SIK	
12.61	Henrik Storbacka-21	TUS
12.60	John Åman-21		MIK	14.07 Vörå			1 kk	
12.52	Elgot Norrvik-26	Länken	07.07 Lappfjärd			1 dt					
12.50	Edvin Lygdbäck-23	OIF	20.06 Vasa			2 DM	
	---20---						
							
							
	diskus-46	
45.41	Elis Backnäs-12		Drott	01.09 Jakobstad			2 int	
41.57	Erik Österholm-15	P-P	04.08 Östensö			1 kk	
41.02	Åke Storrank-18		TUS	04.08 Kälviä			2 nat	
39.13	Edvin Norrvik-24	Länken	01.09 Närpes			1 dk	
39.10	Henrik Högnäs-22	Kronan	15.09 Kokkola			3 int	
38.90	Vilho Lillsund-19	SIK	30.08 Kristinestad		2 int					
38.00	Verner Ahlskog-11	Stand	25.08 Kortesjärvi		1 kk	
37.61	Rafael Sundqvist-12	Stand	25.08 Kortesjärvi		2 kk	
36.24	Ragnar Öström-25	Länken	25.08 Lappfjärd			2 kommun-mäst					
36.23	Jarl Grandell-13	Kraft	21.07 Kristinestad		2 DM	
	---10---							
							
							
							
	slägga-46	
44.45	Helmer Österblad-01	VIS	26.06 Härnösand			2 kk	
43.34	Frans Karleman-08	Hellas	21.06 Umeå			1 kk	
41.91	Thor Molander-15	GIF	27.07 Pargas			3 SFIM				
41.17	Eric Nyström-14		Drott	01.09 Jakobstad			1 int	
39.08	Lennart Franzen-07	P-P	09.06 Kokkola			2 nat	
35.90	Lars Forss-20		VIS	26.06 Härnösand			3 kk	
31,18	Arne Räbb-10		GIF	17.06 Skellefteå		3 kk							
							
							
							
	spjut-46	
64.66	Lars Bexar-18		SIF	01.10 Helsinki-E		5-kamp	
60.87	Bror Eng-18		NIK	25.08 Oravais			1 kk
57.57	Erling Pörnull-27	VIF	25.08 Pori			2-19 förbunds-kamp		
56.95	Elis Backnäs-12		Drott	01.09 Jakobstad			3 int	
56.10	Jarl Grandell-13	Kraft	01.09 Närpes			2 dk					
54.63	Börje Forsman-23	P-P	04.08 Östensö			1 kk	
53.58	Evald Kaitajärvi-06	TUS	27.06 Jakobstad			3 DM	
52.20	H Krook			Kraft	21.07 Kristinestad		1 DM	
52.18	E Åkerberg		MaIF	11.08 Korsnäs			1 kk	
51.84	Ruben Stenbäck-20	Kamp	17.08 Övermark			1 kk								
	---10---	
51,65	Gunnar Åvik-26		GIF	17.06 Skellefteå		1 kk					
50.50	B Smeds			Femman	17.08 Övermark			2 kk							
							
	10-kamp-46	
5109	Bernhard Norrbo		PSK	12,3-569-11.13-160-56,6-18,6-30.90-260-46.10-4.35,0	25.08 Terjärv	2 SFIM
4996	Börje Forsman-23	P-P	12,2-569-12.07-155-59,0-19,9-32.97-290-49.10-5.04,0	25.08 Terjärv	3 SFIM
4949	Bruno Köping-20		MaIF	12,1-578-11.70-168-59,1-18,9-30.69-310-45.53-5.51,6	16.08 Vasa	1 DM	
4856	Karl Nylund-16		P-P	12,2-572--9.96-165-57,2-20,5-28.98-310-38.45-4.50,0	25.08 Terjärv	4 SFIM
4807	Jarl Flygar		Hellas	11,7-567-10.51-150-56,2-19,6-30.74-280-44.18-5.12,4	16.08 Vasa	2 DM	
4782	Alfred Härtull		VIF	-----550-------160-57,8-21,2-31.24-270-43.41-4.49,2	16.08 Vasa	3 DM	
4517,5	Viking Sjöroos		VIS	12,3-584-----------57,8-21,1-26.70-270-50.60-4.56,4	16.08 Vasa	4 DM	
4484	Gottfrid Hansson-17	TUS	12,5-535-10.45-155-59,2-20,1-32.00-260-36.10-4.42,0	25.08 Terjärv	5 SFI
4417	Henrik Jåfs		VIF	---------11.49----------21,8-31.67-320-45.06-4.49,6	16.08 Vasa	5 DM	



	100m-45	
11,0	Nils Kronqvist-17	Hellas	15.07 Vasa      		1 dk	
11,4	Gustaf Laurell-18	GIF	08.07 Kronoby			1 DM	
11,4	Åke Storrank-18		TUS	08.09 Jakobstad			1 nat	
11,5	Börje Strandvall-09	Drott	(10.6) Kronoby			2
11,5	Karl-Erik Andersson-23	LIF	08.07 Kronoby			2 DM	
11,6	John Ahlstrand-20	GIF	12.06 Kokkola			3-kamp	
11,6	Sven Hannus-22		VIS	21.06 Helsinki-S		2B int
11,6	B Granholm		GIF	16.09 Kokkola			1 SFI-dag
11,7	O Sundqvist vai Erik	HVI	08.07 Kronoby			4 DM
11,7	Valdemar Hintz		TIK	24.07 Dagsmark			1 kk
	--10--	
11,7	Edvin Lygdbäck-23	OIF	12.08 Jeppo			1 kk	
11,7	Jarl Flygar		Hellas	04.09 Vasa			2 kk		
11,8	John Åhman-21		MIK	19.08 Munsala			1 dt				
		
					
	200m-45	
22,5	Nils Kronqvist-17	Hellas	12.08 Åbo			1 FM	
23,4	Gustaf Laurell-18	GIF	28.07 Helsinki-S		3 SFIM	
24,2	Jarl Flygar		Hellas	26.08 Oravais			1 nat	
24,5	Åke Storrank-18		TUS	22.07 Terjärv			2 bygdepokal
24,5 e	K-G Hannus		VIS	26.08 Oravais			2 nat	
							
							
							
	400m-45	
52,0	Gustaf Laurell-18	GIF	12.08 Turku			1h7 FM					
52,9	Ruben Casen-16		GIF	15.07 Vasa			3 dk	
53,5	Gunnar Nyman-19		MIK	19.08 Munsala			1 dt					
53,6	Erik Gullström-20	Kraft	01.07 Vasa			1 DM	
54,0	Birger Bergfelt-23	OIF	08.07 Oravais			1kk	
54,3	E Nylund		HVI	08.07 Kronoby			2 DM	
54,5	Dage Östman-23		P-P	08.07 Kronoby			3 DM	
54,5	Nils Staffans		OIF	08.07 Oravais			2 kk	
54,6	Börje Strandvall-09	Drott	07.07 Kronoby			1h DM	
54,7	Gunnar Jussil		VIF	08.07 Oravais			3 kk
	---10---	
55,0	K H Itäinen		GIF	08.07 Kronoby			4 DM	
55,0	Tauno Isola-15		Drott	19.08 Pedersöre			3	
55,2	Erik Högnäs-20		Myran	08.07 Kronoby			5 DM	
55,3	Gustav Lillhannus	PSK	22.07 Övermark			1 kk
55,3	Runar Norrman-20	P-P	19.08 Pedersöre			4	
	
	
							
	800m-45	
1.57,9	Ruben Casen-16		GIF	21.08 Härnösand, SWE		1 int	
2.03,9	Gunnar Jussil		VIF	30.06 Vasa			1 DM	
2.03,9	Gustaf Laurell-18	GIF	09.09 Laihia			2 nat	
2.04,0	Runar Norrman-20	P-P	08.07 Kronoby			2 DM	
2.04,2	Albert Buss-20		VIS	30.06 Vasa			2 DM	
2.05,0	Dage Östman-23		P-P	08.07 Kronoby			3 DM	
2.06,0	Kurt Jakobsson-17	TUS	08.07 Kronoby			4 DM	
							
							
							
	1500m-45	
4.10,5	Runar Svartsjö-19	TUS	22.07 Terjärv			1 bygdepokal	
4.10,7	Ruben Casen-16		GIF	25.08 Jakobstad			1 dk	
4.10,8	Helge Strandvall-11	Kronan	22.07 Terjärv			2 bygdepokal	
4.13,0	Kurt Jakobsson-17	TUS	22.07 Terjärv			3 bygdepokal
4.14,0	Runar Norrman-20	P-P	15.07 Vasa			3 dk	
4.16,4	Gunnar Jussil		VIF	17.06 Vasa			4 nat	
4.17,0	S Blomqvist		HVI	07.07 Kronoby			5 DM	
4.17,0	Edvin Jungell		JIF	19.08 Munsala			1 dt
4.18,0	Tauno Isola-15		Drott	07.07 Kronoby			6 DM	
4.18,0	Birger Bergfelt-23	OIF	26.08 Oravais			2 nat	
	---10---						
							
							
	3000m-45	
9.01,4	Runar Svartsjö-19	TUS	15.07 Vasa			3 dk	
9.08,2	Helge Strandvall-11	Kronan	15.07 Vasa			4 dk	
9.27,0	Valter Björkmark-14	Myran	17.06 Kokkola			5 nat	
9.29,0	Erling Lassila-21	P-P	08.07 Kronoby			3 DM	
9.30,0	S Blomqvist		HVI	08.07 Kronoby			4 DM	
							
							
							
							
	5000m-45	
15.43,0	Runar Svartsjö-19	TUS	19.08 Gävle, SWE		4 dk	
16.13,0	Helge Strandvall-11	Kronan	26.08 Jakobstad			3 dk	
17.47,2	Lars Lågbro-23		Kraft	30.06 Vasa			1 DM	
							
							
							
							
	110m häck-45
16,6	John Ahlstrand-20	GIF	29.07 Helsinki-S		2 SFIM	
17,1	Veikko Autio-18		Drott	15.07 Vasa			1 dk
17,5	Styrbjörn Store-26	GIF	
18,1	Erik Gullström-20	Kraft	17.06 Närpes			1 dt
18,2	Bengt Lund		Kronan	07.07 Kronoby			3 DM
18,8	Edsel Wenman-22		Kraft	17.06 Närpes			2 dt	
19,0	E Nylund		HVI	07.07 Kronoby			4 DM	
19,0	Sven Hannus-22		VIS	01.07 Vasa			1 DM
19,0	Gustaf Laurell-18	GIF	25-26.8 Jakobstad		4 dk	
							
							
							
							
							
	400m häck-45	
59,2	Gustaf Laurell-18	GIF	28.07 Helsinki-S		4 SFI					
							
							
							
	höjd-45	
180	Vilho Lillsund-19	SIK	01.07 Vasa			1 DM	
180	Veikko Autio-18		Drott	09.09 Jakobstad			1 nat	
180	Åke Storrank-18		TUS	14.07 Fiskars			D SFIM
180	Ingvald Björkvall-21	MIK	19.08 Munsala			1 dt			
178	Elmer Sandberg-22	Kraft	01.07 Vasa			2 DM		
176	J Forsman		TIK	16.08 Tjöck			1 dt
176	Willmer Bäck-17		Stand	16.09 Purmo			1 SFI-veckan		
175	Antti Heikkilä-21	LUIK	01.07 Vasa			3 DM
170	Esko Erkinheimo-17	Drott	08.07 Kronoby			4 DM	
170	Bror Storrank-15	TUS	08.07 Kronoby			5 DM
	---10---	
170	Karl Nylund-16		P-P	22.07 Purmo			2 kk
170	Åke Isomaa-22		Drott	22.07 Purmo			4 kk	
170	Bertel Grandell		Kraft	12.08 Närpes			2 kk	
							
							
	stav-45	
330	Lars Jakobsson-15	GIF	03.06 Seinäjoki			2 nat	
330	Erik Gullström-20	Kraft	01.07 Vasa			1 DM	
320	Frans Karleman-08	Hellas	01.07 vasa			2 DM 	
320	Gunnar Kotkamaa-20	GIF	22.07 Terjärv			1 bygdepokal	
311	B Ikkala		OIF	26.08 Oravais			1 nat	
310	Bjarne Snåre		Kronan	22.07 Terjärv			3 bygdepokal
310	Elmer Sandberg-22	Kraft	12.08 Närpes    		2 kk	
300	Karl Nylund-16		P-P	07.07 Kronoby			3 DM	
300	E Franzen		TUS	07.07 Kronoby			4 DM	
300	A Hemming		OIF	08.07 Oravais			2 kk	
	---10---
300	Allan Venman		Kraft	12.08 Närpes    		3 kk
300	Erik Kulla-12		P-P	02.09 Närpes			2 kk	
290	Gunnar Söderlund-18	P-P	02.09 Närpes			3 kk							
	
obekräftat
310	Åke Storrank-18		TUS	
						
							
	längd-45	
660	Erik Gullström-20	Kraft	26.08 Teuva			1 kk	
646	Keijo Muje-19		Drott	26.08 Jakobstad			1 dktz
645	Valdemar Hintz		TIK	04.08 Kristinestad		1 dt	
640	Åke Storrank-18		TUS	08.09 Jakobstad			2 nat	
626	Karl Nylund-16		P-P	05.08 Esse			1 kk	
621	John Ahlstrand-20	GIF	12.06 Kokkola			3-kamp	
616	E Sundqvist		HVI	07.07 Kronoby			3 DM	
611	Bruno Köping-20		MaIF	12.09 Vasa			DM 10-kamp	
610	O Mäkelä		OIF	09.09 Jeppo			1	
608	Jarl Flygar		Hellas	12.09 Vasa			DM 10-kamp
	---10---
605	Bror Storrank-15	TUS	22.07 Terjärv			2 bygdepokal	
604	Paul Jansson-22		Kraft	12.08 Närpes			2 kk	
							
							
							
							
	3-steg-45	
13.56	Erik Gullström-20	Kraft	26.08 Teuva			1 kk	
13.41	Åke Storrank-18		TUS	25.08 Jakobstad			1 dk	
13.01	Sven Boström		HVI	25.08 Jakobstad			3 dk	
12.78	Keijo Muje-19		Drott	09.09 Jakobstad			3 nat	
12.75	Emerik Djupsjöbacka-26	TUS	08.07 Kronoby			4 DM	
12.75	Hugo Nyberg-16		VIS	15.07 Vasa			3 dk	
12.66	Johannes Linden		JIF	12.08 Jeppo			1 kk	
12.47	Väinö Kavander-22	MIK	12.08 Jeppo			2 kk	
12.33	Vilho Lillsund-19	SIK	15.08 Härkmeri			1 kk							
12.30	Aimo Lumme-25		KaIK	19.08 Kristinestad		4 nat
	---10---							
							
							
							
	kula-45	
14.96	Lars Bexar-18		SIF	20.09 Helsinki-E		1 akadem	
13.24	Erik Österholm-15	P-P	16.09 Pedersöre			1 SFI-veckan	
13.10	Edvin Lygdbäck-23	OIF	12.08 Jeppo			1 kk
13.00	Åke Storrank-18		TUS	16.09 Terjärv			SFI-veckan	
12.90	John Åhman-21		MIK	00.00 Munsala			1 SFI-veckan			
12.82	Rafael Sundqvist-12	Stand	22.07 Purmo			1 kk
12.73	Jarl Grandell-13	Kraft	02.09 Närpes			2 kk	
12.72	Alarik Högnäs		Fyren
12.66	Arne Nylen		ÖUIK	19.08 Kristinestad		1 dt	
12.62	Vilho Lillsund-19	SIK	29.07 Härkmeri			1 kk
	---10---
12.61	Rafael Sundqvist-12	Stand	08.07 Kronoby			1 DM
12.50	Gustav Nyman-20		Fyren	
12.33	Runar Korsbäck-24	LUIK	19.08 Härkmeri			2 kk						
12.32	Åke Sundholm-21		Femman	12.09 Vasa			DM 10-kamp 
								
							
	diskus-45	
46.94	Elis Backnäs-12		Drott	10.06 Kauhava  			1 nat	
42.41	Erik Österholm-15	P-P	02.09 Närpes			1 kk	
40,98	Esko Erkinheimo-17	Drott	09.09 Jakobstad			2 ka		
39.62	Jarl Grandell-13	Kraft	02.09 Närpes			2 kk	  
38.71	Åke Storrank-18		TUS	08.07 Kronoby			3 DM	
38.12	Ernst Bäck-13		VIS	01.07 Vasa			1 pim	
37.89	Runar Nyman-16		MIK	26.08 Oravais			2 nat	
37.57	Runar Kullberg		Kraft	02.09 Närpes			3 kk	
37.28	Lennart Franzen-07	P-P	02.09 Närpes			4 kk	
37.02	Elof Björklund-24	Kronan	08.07 Kronoby			5 DM
	---10---	
36.97	Arne Räbb-10		GIF	(10.6) Kronoby			2	
36.40	Vilho Lillsund-19	SIK	19.08 Härkmeri			1 kk							
36,12	Edvin Norrvik-24	DIK	10.06 Dagsmark			1 kt							

!!
41.26	Esko Erkinheimo-17	Drott	
							
	slägga-45	
44.56	Frans Karleman-08	Hellas	28.07 Helsinki-S		4 SFIM	
43.88	Helmer Österblad-01	VIS	30.06 Vasa			1 DM	
42.46	Thor Molander-15	GIF	22.07 Terjärv			1 bygdepokal		
39.86	Eric Nyström-14		Drott	25.08 Jakobstad			2 dk	
35.50	Lennart Franzen-07	P-P	07.07 Kronoby			3 DM	
34.77	Lars Bexar-18		SIF	21.09 Helsinki-E		2 akadem	
31.99	Herbert Inberg-08	VIS	30.06 Vasa			4 DM	
30.83	Gunnar Rudnäs-12	P-P	22.07 Terjärv			2 bygdepokal							
							
							
	spjut-45	
61.95	Lars Bexar-18		SIF	29.07 Helsinki-S		1 SFIM	
58.86	Bror Eng-18		NIK	29.07 Helsinki-S		2 SFIM	
58.20	Elis Backnäs-12		Drott	09.09 Jakobstad			1 nat	
54.58	Egner Kärr-24		LUIK	04.07 Härkmeri			1 kk
52.82	Erling Pörnull-27	VIF	12.08 Närpes			1 so		
52.80	Evald Kaitajärvi-06	TUS	20.07 Terjärv			1 kt	
51.96	Jarl Grandell-13	Kraft	12.08 Närpes			2 kk	
51.64	Edsel Wenman-22		Kraft	02.09 Närpes			1 kk	
51.22	John Åhman-21		MIK	19.08 Munsala			2 dt
50.97	Paul Hällund-24		EIK	05.08 Esse			1 kk	
	--10--				
							
							
							
	10-kamp-45	
5342	Åke Storrank-18		TUS	11,9-620-12.10-180-58,9-19,5-36.85-290-39.71-5.20,3	15.07 Fiskars	3 SFIM	
4988	Jarl Flygar		Hellas	11,8-608-10.59-150-56,0-19,1-32.92-270-43.92-5.04,8	13.09 Vasa	1 DM	
4924	Alfred Härtull		VIF	12,6-568-11.84-155-57,5-20,2-30.82-280-48.46-4.48,2	13.09 Vasa	2 DM	
4408	Viking Sjöroos		SolvIK	12,6-569-09.83-155-58,1-21,2-25.70-270-44.20-4.52,4	13.09 Vasa	3 DM	
4243	Åke Sundholm-21		Femman	13,1-515-12.32-155-61,6-21,6-34.15-230-40.31-5.04,8	13.09 Vasa	4 DM	
4103	R Kavander		VIS	12,1-555-09.91-145-58,1-21,4-29.87-260-33.90-5.23,6	13.09 Vasa	5 DM



	100m-44
11,5	Nils Kronqvist-17	Hellas	04.06 Lappeenranta		1 nat	
12,2	Valdemar Hintz		TIK	02.08 Vasa			1-18 DM	
12,2	R Sundqvist		HVI	10.09 Kokkola			3-18 dk	
12,4	Gunnar Nyman-19		MIK	06.08 Munsala			1 kt	
12,4	S Byggmästar			10.09 Kokkola			4-18 dk	
					
					
	200m-44					
23,9	Nils Kronqvist-17	Hellas	24.09 Helsinki			2h FM	
25,3e	Artur Javen		VIS	07.09 Vasa			2-18 dt	
26,3e	Aarne Kärkinen-16	Hellas	07.09 Vasa			2 dt	
26,3	K H Itäinen		GIF	10.09 Kokkola			3 dt	
27,5	Bror Södergård		VIS	09.07 Vasa			P	



	400m-44					
55,4	Gunnar Nyman-19		MIK	06.08 Munsala			1 kt	
56,9e	L Gullström		MIK	06.08 Munsala			2 kt	
58,4	Artur Javen		VIS	13.09 Vasa			3	
		
	800m-44
	inga resultat					

	1500m-44
4.16,4	Helge Strandvall-11	Kronan	24.09 Helsinki			11 FM	

	3000m-44
	inga resultat
					
	5000m-44
	inga resultat					
					
	10000m-44
	inga resultat					
		
						
	110mh-44
	inga resultat					
					
					
	200mh-44					
32,2	Veikko Autio-18		Drott	04.06 Lappeenranta		1 nat	
		
			
	400mh-44
	inga resultat					

					
	höjd-44					
176	Ingvar Björkvall-21	MIK	06.08 Munsala			1 kt	
156	P Spåra			MIK	06.08 Munsala			2 kt	
155	Evald Nylund		P-P	07.08 Jakobstad			1-18 DM	
										
					
					
	stav-44					
280	B Hellöre		JT	30.07 Helsinki-E		1-20 dövFM	
250	Erling Pörnull		VIF	02.08 Vasa			1-18 DM	
					

					
	längd-44				
580	Torolf Byskata-28	MIK	10.09 Kokkola			2-18 dk	
562	R Sundqvist		HVI	10.09 Kokkola			4-18 dk	
547	Gunnar Nyman-19		MIK	06.08 Munsala			1 kt	
534	Runar Nyman-16		MIK	06.08 Munsala			2 kt	
533	Valdemar Hintz		TIK	02.08 Vasa			1-18 DM	
					
	
	3-steg-44
	inga resultat					
				
					
	kula-44					
12,38	John Åhman-21		MIK	06.08 Munsala			1 kt	
11,47	Gunnar Nyman-19		MIK	06.08 Munsala			2 kt	
					

					
					
	diskus-44					
42,45	Elis Backnäs-12		Drott 	24.09 Helsinki			5 FM	
38,51	Runar Nyman-16		MIK	06.08 Munsala			1 kt	
34,24	Gunnar Nyman-19		MIK	06.08 Munsala			2 kt	
32,30	Helmer Österblad-01	VIS	07.09 Vasa  			3 dt	
					
	
	slägga-44
	inga resultat


	spjut-44
	inga resultat					



	100m-43					
11,0	Nils Kronqvist-17	Hellas	27.06 Viipuri			1 nat	
11,6	Gustaf Kråkström	GIF	24.07 Lohja			2-18 SFI-TUL
11,7	Gustaf Laurell-18	GIF	02.10 Helsinki-E		2 dt	
11,9	Harald Friman		VIF	04.07 Jakobstad			2-18 dk	
11,9	Sven Karell-25		VIS	25.08 Vasa			2-18 nat	
12,0	Ragnar Rasmus-16	GIF	01.08 Jakobstad			2 DM
12,0	Åke Knus-16		LUIK	05.09 Dagsmark			1 kt	
12,1	O Sundqvist		HVI	01.08 Jakobstad			3 DM	
12,2	Junier Fors		VIF	06.06 Vörå			1-18 kt	
					
					
					
	200m-43					
22,9	Nils Kronqvist-17	Hellas	15.08 Helsinki			4 FM	
					
					
					
	400m-43					
53,0	Gustaf Laurell-18	GIF	10.10 Helsinki			1	
53,2	Levi Nord		Kraft	25.08 Vasa			2 nat
53,7	Nils Kronqvist-17	Hellas	18.07 fronten					
54,9	Jakob Lassfolk		Stand	01.08 Jakobstad			1 DM	
56,0	E Nylund		HVI	01.08 Jakobstad			2 DM	
56,5	A Holmgård		P-P	01.08 Jakobstad			3 DM	
56,8	Torsten Englund-12	P-P	01.08 Jakobstad			4 DM	
					
					
	800m-43					
2.01,0	Tauno Isola-15		Drott	31.07 Jakobstad			4 SFIM	
2.02,0	Runar Nylund		P-P	31.07 Jakobstad			5 SFIM	
2.02,0	Jakob Lassfolk		Stand	31.07 Jakobstad			6 SFIM	
2.03,7	G Wilhelms		Drott	31.07 Jakobstad			9 SFIM

					
	1500m-43					
4.09,8	Tauno Isola-15		Drott 	01.08 Jakobstad			4 SFIM	
4.10,4	Helge Strandvall-11	Kronan 	15.08 Helsinki			13 FM		
4.13,0	Runar Nylund		P-P	01.08 Jakobstad			5 SFIM	
					
					
					
	3000m-43			
9.09,4	Helge Strandvall-11	Kronan 	20.06 Riihimäki			4 nat
9.31,0	D Jansson		HVI	31.07 Jakobstad			6 SFIM
9.37,0	John Bäckström		SIF	31.07 Jakobstad			8 SFIM				
10.21,9	Jakob Lassfolk		Stand	13.06 Evijärvi			2 nat	
					
					
					
	5000m-43				
16.53,8	John Bäckström		SIF	01.08 Jakobstad			5 SFIM				
16.54,2	Runar Viklöf		P-P	01.08 Jakobstad			6 SFIM	
16.56,0	D Jansson		HVI	01.08 Jakobstad			7 SFIM
16.58,5	S Blomqvist		HVI	01.08 Jakobstad			8 SFIM
17.00,0	Börje Torrkulla-15	Kronan	01.08 Jakobstad			9 SFIM	
					


	10000m-43
	inga resultat
	
					
	110mh-43					
17,2	Veikko Autio-18		Drott	01.08 Jakobstad			2 SFIM	
17,6	O Sikström		Drott	01.08 Jakobstad			2 DM	
17,9	John Ahlstrand-20	GIF	01.08 Jakobstad			3 DM	
18,2	E Nylund		HVI	01.08 Jakobstad			4 DM	



	400mh-43	
62,8	E Nylund		HVI	31.07 Jakobstad			6 SFIM	
			
					
					
	höjd-43					
180	Veikko Autio-18		Drott	08.08 Kannas			2	
175	Åke Storrank-18		TUS	24-25.7 Keski-Kannas		2	
165	Leif Hanhikoski-17	GIF	31.07 Jakobstad			2 DM
165	Vilho Lillsund-19	LUIK	08.08 Härkmeri			1 bygde-pok	
163	Atle Dahlbäck-25	ÖUIK	07.08 Helsinki			P-18 FM	
160	Harald Friman		VIF	13.06 Kurikka			2-18 nat	
160	H Hollsten		VIS	15.08 Oravais			1 dt	
					
					
	stav-43				
320	Sanfrid Jåfs		VIF	24.07 Lohja			1-18 SFI-TUL		
320	Frans Karleman-08	Hellas	31.07 Jakobstad			2 SFIM	
320	Gunnar Kotkamaa-20	GIF	25.08 Vasa			1 nat	
301	Henrik Jåfs		VIF	06.06 Vörå			2 kt
300	Lars Jakobsson-15	GIF	01.08 Jakobstad			6 SFIM	
300	Lars Forss-19		Kronan	01.08 Jakobstad			3 DM	

					
	längd-43		
668	Nils Kronqvist-17	Hellas	18.07 fronten					
615	Erik Gullström-20	Kraft	11.07 fronten			2
615	Åke Storrank-18		TUS	15.08 fronten			1
575	Gustaf Krokström	GIF	04.07 Jakobstad			1-18 dk	
575	John Ahlstrand-20	GIF	31.07 Jakobstad		
570	Ragnar Rasmus-16	GIF	31.07 Jakobstad		
563	Sven Karell-25		VIS	04.07 Jakobstad			2-18 dk	
561	J Fors			VIF	15.08 Oravais			1 dt	
561	Åke Knus-16		LUIK	05.09 Dagsmark			1 kk

					
	3-steg-43					
13,00	Erik Gullström-20	Kraft	25.08 Vasa			2 nat	
12,36	Ragnar Rasmus-16	GIF	31.07 Jakobstad			1 DM	
					
					
					
	kula-43					
12,41	Erik Österholm-15	P-P	(27.7) Äänislinna		3	
12,27	Elis Backnäs-12		Drott 	01.08 Jakobstad			6 SFIM	
11,63	Ragnar Lillsjö		DIK	05.09 Dagsmark			1 kk	
11,50	Vilho Lillsund-19	LUIK	08.08 Härkmeri			1 bygde-p				
					
					
	diskus-43					
44,85	Elis Backnäs-12		Drott 	15.08 Helsinki			2 FM	
38,29	Erik Österholm-15	P-P	24.07 Karhunmäki		6
35,70	Åke Storrank-18		TUS	15.08 fronten				
31,44	Gunnar Grahn		NIK	31.07 Jakobstad			2 DM	
					
					
					
	slägga-43					
40,22	Frans Karleman-08	Hellas	31.07 Jakobstad			4 SFIM	
27,54	J A Backlund		Drott	31.07 Jakobstad		
					
					
					
	spjut-43					
58,10	Lars Bexar-18		SIF	17.07 Karhumäki			4	
57,83	Elis Backnäs-12		Drott 	08.08 Kannas			5	
53,82	Bror Eng-18		JutasIF	01.08 Jakobstad			2 SFIM	
53,60	Erik Österholm-15	P-P	19.09 Karjala			1
52,20	Alvar Furu		GIF	29.08 Syväri			1
49,99	R Nyholm		VIF	25.08 Vasa			3 nat	
48,24	Erling Pörnull		VIF	25.08 Vasa			4 nat	
					



	100m-42					
11,0	Nils Kronqvist-17	Hellas	23.08 Koivisto			1 rykmM	
11,6	G Ahlstrand		GIF
12,0	Gustav Lillhannus	PSK	12.07 Vasa			1 döv-s	
12,0	Gustaf Laurell-18	GIF	09.08 Kokkola			1 fk	
12,1	Karl-Erik Andersson-23	LIF	19.07 fronten			1	
					
					
	200m-42					
22,7	Nils Kronqvist-17	Hellas	30.08 Helsinki			1 FM	
23,5	Gustaf Laurell-18	GIF	21.09 Helsinki			4	
					
					
	400m-42					
52,0	Nils Kronqvist-17	Hellas	15.09 Vasa			2 nat	
53,2	Gustaf Laurell-18	GIF	21.09 Helsinki			3 SFIM	
56,0	Ruben Casen-16		GIF	09.08 Kokkola			2 fk	
56,1	Gustav Lillhannus	PSK	08.08 Tampere			1 dövFM	
56,8	Helmer Rönnqvist	GIF	09.08 Kokkola			3 fk	
57,6	Harald Friman		VIF	27-28.6 Vörå			1-18 	
	
				
					
	800m-42					
2.01,2	Tauno Isola-15		Drott	20.09 Helsinki-E		4 SFIM	
2.01,8	Jakob Lassfolk		Stand	20.09 Helsinki-E		5 SFIM	
2.01,9	Runar Nylund		P-P	20.09 Helsinki-E		6 SFIM	

					
	1500m-42					
4.14,8	Tauno Isola-15		Drott 	21.09 Helsinki-E		5 SFIM	
4.20,8	John Bäckström		SIF	15.09 Vasa			3 nat	
4.nn,n	Runar Nylund		P-P	21.09 Helsinki-E		6 SFIM	
					

landsväg
4.18,8	John Bäckström		SIF	00.09 Aunus				


	3000m-42					
9.29,4	John Bäckström		SIF	20.09 Helsinki-E		5 SFIM
9.29,4	Torsten Sandler-12	VIS	20.09 Helsinki-E		6 SFIM


	5000m-42					
17.07,5	Erik Granvik-18		EIK	21.09 Helsinki-E		5 SFIM

					
	110mh-42					
17,2	G Ahlstrand		GIF	21.09 Helsinki-E		4 SIFM	
					
					
					
	höjd-42					
168	Åke Storrank-18		TUS	26.07 Keski-Kannas		2 divM	
165	Vilho Lillsund-19	LUIK	28.06 Härkmeri			1 kk
					
					
	stav-42
300	Sanfrid Jåfs		VIF	28.06 Vörå			kt				
					
					
	längd-42					
665	Nils Kronqvist-17	Hellas 	23.08 Koivisto			1 rykmM	
583	John Isakas		P-P	19.07 fronten			1	
566	Gustav Lillhannus	PSK	09.08 Tampere			3 dövFM	
					
					
	3-steg-42
13,13	Erik Gullström-20	Kraft	00.09 Kannas			1
12,97	Hugo Nyberg-16		KIF	26-27.7 Karhunmäki		5
12,60	G Ahlstrand		GIF	00.09 Kannas			3				

					
	kula-42				
13,85	Lars Bexar-18		SIF	13.09 Äänislinna		1 sot-ott	
12,38	Elis Backnäs-12		Drott 	19.07 fronten			1	
12,07	Vilho Lillsund-19	LUIK	28.06 Härkmeri			1 kk
					
					
	diskus-42				
45,55	Elis Backnäs-12		Drott 	30.08 Helsinki			1 FM	
38,41	Runar Nyman-16		MIF	15.09 Vasa			2 nat
38,30	G Ahlstrand		GIF
38,10	Esko Erkinheimo-17	Drott	25-26.7 Karhunmäki		5	
34,50	P Riska				19.07 fronten			2	
					
					
					
	slägga	
	inga resultat				
					
					
					
	Spjut-42					
61,05	Lars Bexar-18		SIF	21.09 Helsinki			2 SFIM	
59,78	Elis Backnäs-12		Drott 	1-2.8 fronten				
53,87	Bror Eng-18		JutasIF	15.09 Vasa			4 nat	
52,01	Runar Nyman-16		MIK	15.09 Vasa			6 nat	
					
	

	
	100m-41		
11,6	Gustaf Laurell-18	GIF	16.06 Turku			2 fk  
11,7	Ragnar Rasmus-16	GIF	2-3.6 Kokkola			1 SFI-dagen	
11,7	Karl-Erik Andersson-23	LIF	15.06 Kokkola			1-19 nat	
11,9	John Lybäck		Kronan	02.06 Kronoby			1 SFI-dagen	
11,9	Ernst Bergström		PSK	2-3.6 Pörtom		
11,8	Ola Klockars		GIF	2-3.6 Kokkola			2 SFI-dagen	
12,0e	Martti Jääskeläinen-16	Hellas 	01.06 Kristinestad		2 nat	
12,0e	Sven Hannus-22		VIS	01.06 Kristinestad		3 nat	
12,0	Holger Ingberg-09	VIS	03.06 Vasa			1 SFI-dagen	
12,0	R Kylkis		VIF	02.06 Vörå			1 SFI-dagen
	---10---	
12.0	P Lillhannus		PSK	2-3.6 Pörtom		
12,0	Sigfrid Udd		PSK	2-3.6 Pörtom		
					
	
medvind
11,6	Karl-Erik Andersson-23	LIF	2-3.6 Larsmo			SFI-dagen
				
					
	200m-41					
24,0	Ragnar Rasmus-16	GIF	15.06 Kokkola			1 nat	
24,7	T Englund		P-P	15.06 Kokkola			3 nat	
					
					
					
	400m-41					
54,4	Ruben Casen-16		GIF	02.06 Seinäjoki			2 nat	
55,8	Martti Jääskeläinen-16	Hellas 	15.06 Kurikka			4 nat	
					
					
					
	800m-41					
2.04,0	Jakob Lassfolk		Stand	15.06 Kokkola			2 nat	
2.06,1	Helge Strandvall-11	Kronan	15.06 Kokkola			3 nat	
					
					
					
	1500m-41					
4.20,8	Helge Strandvall-11	Kronan	02.06 Kronoby			1 SFI-dagen	
4.22,0	John Bäckström		SIF	02.06 Sundom			1 SFI-dagen
4.22,5	Ruben Casen-16		GIF	2-3.6 Kokkola			1 SFI-dagen	
4.24,0	Gunnar Rudnäs-12	Kronan	02.06 Kronoby			2 SFI-dagen	
4.27,0	Sven Prest-13		GIF	2-3.6 Kokkola			2 SFI-dagen	
4.28,8	Gunnar Norrgård		VIS	03.06 Vasa			1 SFI-dagen	
4.29,0	B Häggblom		Kronan	02.06 Kronoby			3 SFI-dagen	
4.29,0	R Vickström		GIF	2-3.6 Kokkola			3 SFI-dagen	
4.29,4	Erkki Puska-17		Hellas	03.06 Vasa			1 SFI-dagen	
4.30,0	Valter Björkmark-14	Myran	02.06 Nedervetil		1 SFI-dagen	
	---10---
4.30,0	Aarne Kärkinen-16	Hellas	03.06 Vasa			2 SFI-dagen	
4.31,0	Rainer Björk		GIF	2-3.6 Kokkola			4 SFI-dagen	
4.32,0	Gunnar Jussil		VIF	02.06 Vörå			1 SFI-dagen	
4.33,0	D Wiik			EIK	02.06 Esse			1 SFI-dagen	
4.33,0	Tauno Isola-15		Drott	2-3.6			1 kt
4.36,0	Jakob Lassfolk		Stand	02.06 Purmo			1 SFI-dagen	


	3000m-41
	inga resultat	
					


	5000m-41
	inga resultat	
					

	10000m-41
	inga resultat	
									


	110mh-41
17,4	Runar Björkman-11	Hellas	16.06 Turku			4	
					
					
	200mh-41					
28,9	E Nylund		HVI	15.06 Kokkola			1 nat	
29,6	Veikko Autio-18		Drott	15.06 Kokkola			3 nat	
29,8	Sven Rosendahl-22	GIF	15.06 Kokkola			4 nat					


	400mh-41
61,4	Ruben Casen-16		GIF	11.06 Helsinki			5 int

					
	3000mh-41					
10.43,2	Ragnar Wickström-05	GIF	15.06 Kokkola			1 nat	

					
	höjd-41					
175	Vilmer Bäck-17		Stand 	02.06 Purmo			1 SFI-dagen	
175	Bengt Eriksson-18	MIK	02.06 Munsala			SFI-dagen
170	Veikko Autio-18		Drott	2-3.6 Jakobstad			1 SFI-dagen
170	E Björkvall		OIF	02.06 Oravais			SFI-dagen		
168	Antti Heikkilä-21	LUIK	01.06 Kristinestad		1 nat	
165	Sven Nyqvist		VIS	01.06 Kristinestad		2 nat	
165	Elmer Sandberg-22	Kraft 	02.06 Närpes			1 SFI-dagen
165	Vilho Lillsund-19	LUIK	27.07 Härkmeri			1 kk		
163	Åke Isomaa-22		Drott	15.06 Kokkola			2-19 nat	
162	G Kaustinen		VIF	02.06 Vörå			1 SFI-dagen	
	---10---
162	S Bertlin		VIF	02.06 Vörå			3SFI-dagen	
162	H Kullas		VIF	02.06 Sundom			2 SFI-dagen	
162	Lars Bexar-18		SIF	02.06 Sundom			1 SFI-dagen	
					
					
	stav-41	
340	Lars Jakobsson-15	GIF	16.06 Turku			4		
310	Karl Nylund-16		P-P	15.06 Kokkola			2 nat	
310	Lars Forss-19		Kronan	15.06 Kokkola			3 nat


	längd-41
670	Hugo Nyberg-16		KIF	15.06 Turku			2	
					
					
	3-steg-41					
13,69	Hugo Nyberg-16		VIS	01.06 Kristinestad		1 nat	
12,69	S Nyqvist		VIS	01.06 Kristinestad		3 nat
12,08	R Nyström		VIF	14.06 Vörå			1 kt	

					
	kula-41					
13,72	Lars Bexar-18		SIF	02.06 Sundom			1 SFI-dagen	
12,69	Ernst Bäck-13		VIS	03.06 Vasa			1 SFI-dagen	
12,66	Verner Fagernäs-10	TUS	02.06 Terjärv			SFI-dagen
12,55	Gunnar Grahn		JutasIF	02.06 Nykarleby			SFI-dagen
12,53	Lennart Franzen-07	P-P	02.06 Pedersöre			SFI-dagen
12,50	S Storrank		TUS	02.06 Terjärv			SFI-dagen
12,46	H Nordgren		VIF	02.06 Vörå			1 SFI-dagen
12,41	Rafael Sundqvist-12	Stand 	02.06 Purmo			1 SFI-dagen		
12,39	John Åhman-21		MIK	02.06 Oravais			SFI-dagen		
12,24	Karl Ljungberg-14	VIS	03.06 Vasa			2 SFI-dagen	
	---10---
12,17	Fredrik Tast-13		Myran	02.06 Nedervetil		1 SFI-dagen	
12,09	Elo Vainio		Kraft	02.06 Närpes			1 SFI-dagen	
					
					
	diskus-41					
42,96	Elis Backnäs-12		Drott 	16.06 Turku			2 dk	
36,33	Runar Kullberg		Kraft 	01.06 Kristinestad		3 nat	
36,19	Arne Räbb-10		GIF	15.06 Kokkola			2 nat	
35,44	Erik Österholm-15	P-P	15.06 Kokkola			3 nat	
					
					
	slägga-41					
38,96	Thor Molander-15	GIF	15.06 Kokkola			2 nat	
					
					
	spjut-41					
62,60	Runar Björkman-11	Hellas 	16.06 Turku			4 dk	
52,00	Egil Appel-14		LUIK	01.06 Kristinestad		2 nat	
51,14	Johannes Sandkulla-12	TUS	15.06 Kokkola			2 nat	
51,04	R Jåssis		VIF	14.06 Vörå			kt
						

								
	100m-40					
10,8	Nils Kronqvist-17	Hellas	10.09 Tampere			1 int	
11,5e	Martti Jääskeläinen-16	Hellas 	16.08 Vasa			3 nat	
11,6	P Lillhannus		PSK	30.06 Pörtom			1 SFI-dag	
11,6e	Gustaf Laurell-18	GIF	16.08 Vasa			4 ka	
11,6	Ola Klockars-22		GIF	22.09 Jakobstad			1-19 aluem	
11,7	Åke Storbjörk-15	Kronan 	25.08 Kronoby			1 bygde-pok	
11,7	Ragnar Rasmus-16	GIF	25.08 Kronoby			2 bygde-pok	
11,7	Ruben Casen-16		GIF	25.08 Kronoby			3 bygde-pok	
11,7	Sven Hannus-22		VIS	22.09 Jakobstad			2-19 aluem	
11,7e	Valdemar Ahlstedt	P-P	22.09 Jeppo			3 kk	
	---10---
11,8	Torsten Englund		P-P	11.08 Oravais			2 nat				
11,8e	John Isakas		P-P	22.09 Jeppo		
11,8	R Högström		VIS	22.09 Jakobstad			3-19 aluem	
11,9	Lars Bexar-18		SIF	30.06 Sundom			1 SFI-d	
11,9	Karl-Erik Andersson-23	LIF	14.07 Jakobstad			1-19 DM	
11,9	Alf Rosendahl-18	GIF	25.08 Kronoby			5 bygde-pok	
11,9	Börje Strandvall-09	Drott 	04.09 Jakobstad			1 kk	
11,9	R Schauman		GIF	04.09 Jakobstad			2 kk	
	
obekräftade				
11,5	Robert Nybäck		JIF	14.07				3 kk	

medvind
11,6	Torsten Englund		P-P	18.08 Bennäs			1 pokal-t				
					
					
	200m-40					
22,1	Nils Kronqvist-17	Hellas	08.09 Helsinki			3	
24,0	Gustaf Laurell-18	GIF	14.09 Jakobstad			2 dk	
24,1	Martti Jääskeläinen-16	Hellas 	14.09 Jakobstad			3 dk	
24,6	Åke Storbjörk-15	Kronan 	14.09 Jakobstad			4 dk	

					
	400m-40					
52,4	Ruben Casen-16		GIF	25.08 Kronoby			1 bygde-pok	
53,6	Gustaf Laurell-18	GIF	12.08 Helsinki			2	
53,7	Martti Jääskeläinen-16	Hellas 	15.09 Jakobstad			3 dk	
53,8	Åke Storbjörk-15	Kronan 	25.08 Kronoby			3 bygde-pok	
54,2	Jakob Lassfolk		Stand	28.07 Kokkola			2 DM	
54,6	Sven Prest-13		GIF	25.08 Kronoby			4 bygde-pok	
54,8	Erik Nyman-21		MIK	04.08 Kantlax			1 (dt)	
54,9	Torsten Englund-12	P-P	28.07 Kokkola			3 DM	
55,0	Robert Nybäck-13	JIF	28.07 Kokkola			4 DM	
55,1	E Nylund		HVI	28.07 Kokkola			5 DM	
	---10---					
55,1	Lars Boström		HVI	14-15.9 Tampere			3 skolM	

obekräftat
54,3	Torsten Englund-12	P-P	
					
					
	800m-40					
1.59,8	Ruben Casen-16		GIF	11.08 Helsinki			4 SFI	
2.02,8	Robert Nybäck-13	JIF	14.09 Jakobstad			2 dk
2.03,2	Albert Buss-20		VIS	14.09 Jakobstad			3 dk	
2.04,3	Helge Strandvall-11	Kronan	27.07 Kokkola			2 DM	
2.08,2	Aarne Kärkinen-16	Hellas 	14.09 Jakobstad			4 dk	
2.09,0	Tauno Isola-15		Drott 	27.07 Kokkola			4 DM	
2.09,5	Kurt Jakobsson-17	TUS	27.07 Kokkola			5 DM	
					
					
					
	1500m-40				
4.10,5	Helge Strandvall-11	Kronan	04.08 Seinäjoki			2 alue-m	
4.17,0	John Bäckström		SIF	16.08 Vasa			4 nat	
4.17,1	Tauno Isola-15		Drott 	04.08 Seinäjoki			7 aluem	
4.17,7	Valter Björkmark-14	Myran	28.07 Kokkola			2 DM	
4.18,3	Ruben Casen-16		GIF	01.09 Bennäs			1 dt	
4.19,6	Albert Buss-20		VIS	15.09 Jakobstad			2 dk	
4.23,0	Runar Wiklöf		P-P	01.09 Bennäs			2 dt	
4.23,9	Lars Boström		HVI	15.09 Tampere			3 skolM	
4.25,0	Aarne Kärkinen-16	Hellas 	31.08 Vasa			2 DM	
					
					
					
	3000m-40					
8.58,0	Helge Strandvall-11	Kronan 	12.09 Helsinki			4 SFI	
9.12,0	Valter Björkmark-14	Myran	25.08 Kronoby			2 bygde-pok	
9.30,0	Runar Vickström-05	GIF	25.08 Kronoby			3 bygde-pok	
9.32,0	Yngve Storbjörk		Kronan 	25.08 Kronoby			4 bygde-pok	
9.33,0	Kurt Jakobsson-17	TUS	25.08 Kronoby			5 bygde-pok	
9.34,6	John Bäckström		SIF	15.09 Jakobstad			2 dk	
					
					
	5000m-40					
16.09,2	Helge Strandvall-11	Kronan 	14.09 Jakobstad			1 dk	
16.09,4	Valter Björkmark-14	Myran	14.09 Jakobstad			2 dk	
16.10,6	John Bäckström		SIF	14.09 Jakobstad			3 dk	
16.43,0	F Stenmark		Stand	27.07 Kokkola			3 DM	
17.02,0	Runar Viklöf		P-P	27.07 Kokkola			4 DM	
17.19,0	Yngve Storbjörk		Kronan 	27.07 Kokkola			5 DM	


	10000m-40	
	inga resultat				
					
	110mh-40					
16,7	Runar Björkman-11	Hellas 	14.09 Jakobstad			1 dk	
17,0	Nils Sundqvist		NIK	14.09 Jakobstad			2 dk	
17,6	Alf Eriksson-18		Drott 	14.09 Jakobstad			3 dk	
					
					
	200m-h-40					
28,2	Nils Kronqvist-17	Hellas 	14.07 Kurikka			2 ka	
					
					


	400mh-40	
	inga resultat
					
	höjd-40					
180	Ingvald Björkvall-21	MIK	30.06 Munsala			1 SFI-dagen	
180	Alf Eriksson-18		Drott 	00.06 Jakobstad			1 SFI-dagen	
173	Åke Storrank-18		TUS	29.06 Terjärv			1 SFI-dagen	
173	Bror Storrank-15	TUS	29.06 Terjärv			2 SFI-dagen
172,5	Karl Nylund-16		P-P	18.08 Bennäs			1 pokal-t		
172	Lars Bexar-18		SIF	30.06 Sundom			1 SFI-dagen
170	Antti Heikkilä-21	LUIK	21.07 Dagsmark			1 kk	
170	Alvar Furu		GIF	27.07 Kokkola			3 DM	
170	Vilmer Bäck-17		Stand 	27.07 Kokkola			4 DM	
170	Jarl Grandell-13	Kraft 	14.09 Jakobstad			3 dk	
	---10---				
168	Elmer Sandberg-22	Kraft 	29.06 Närpes			1-19 SFI-dagen	
168	S Granskog		Kraft 	29.06 Närpes			1 SFI-dagen	
168	S Nyqvist		VIS	01.09 Vasa			2 DM	

					
	stav-40					
350	Lars Jakobsson-15	GIF	11.08 Helsinki			2 SFIM	
330	Alf Eriksson-18		Drott 	28.07 Kokkola			2 DM	
320	Karl Nylund-16		P-P	28.07 Kokkola			3 DM	
310	Lars Forss-19		Kronan 	28.07 Kokkola			4 DM	
310	Birger Ikkala		OIF	31.08 Vasa			1 DM	
310	Runar Björkman-11	Hellas 	31.08 Vasa			2 DM	
300	Sandfrid Jåfs		VIF	04.08 Vörå			2	


obekräftat
300	Vilmer Bäck-17		Stand 		

					
	längd-40					
654	Hugo Nyberg-16		KIF	15.09 Jakobstad			1 dk	
646	Nils Kronqvist-17	Hellas 	15.09 Jakobstad			2 dk
640	Birger Sundqvist	Stand 	01.08 Purmo			1 bya-k	
624	Alf Eriksson-18		Drott 	04.09 Jakobstad			1 kk	
622	Ragnar Rasmus-16	GIF	27.07 Kokkola			1 DM	
622	Åke Storbjörk-15	Kronan	15.09 Jakobstad			3 dk	
617	H Rintala		OIF	31.08 Vasa			2 DM	
616	Paul Förnäs		KIF	08.09 Kristinestad		1-19 dt	
608	O Tuori			VIS	31.08 Vasa			3 DM	
602	John Isakas		P-P	18.08 Bennäs			1 pokal-t
	---10---
601	R Sundell		VIF	04.08 Vörå			1 dt
		
			
	3-steg-40					
13,98	Hugo Nyberg-16		KIF	14.09 Jakobstad			1 dk	
13,37	Ragnar Rasmus-16	GIF	14.09 Jakobstad			2 dk	
12,90	Alf Eriksson-18		Drott 	05.09 Jakobstad			1 kk	
12,86	Runar Björkman-11	Hellas 	14.09 Jakobstad			3 dk	
12,76	Ruben Casen-16		GIF	25.08 Kronoby			2 bygde-pok	
12,74	Jarl Sandberg		Stand 	28.07 Kokkola			2 DM	
12,68	S Nyqvist		VIS	16.08 Vasa			6 nat	
12,66	John Isakas		P-P	14.09 Jakobstad			4 dk	
12,54	G Israels		VIS	01.09 Vasa			2 DM	
12,46	L Sjölind		Kronan 	25.08 Kronoby			3 bygde-pok	
	---10---
12,40	Olef Sandbacka		Kronan 	25.08 Kronoby			4 bygde-pok	
12,40	Levi Nord		Kraft	01.09 Vasa			3 DM	
12,31	Antti Heikkilä-21	LUIK	08.09 Lappfjärd			1 kommun

obekräftat
12,78	Levi Finnilä-13		LIF
					

	kula-40					
15,13	Lars Bexar-18		SIF	30.06 Sundom			1 SFI-dag	
13,48	Rafael Sundqvist-12	Stand 	27.07 Kokkola			1 DM	
13,39	Erik Österholm-15	P-P	04.09 Östensö			1 kk	
12,71	Elis Backnäs-12		Drott 	04.09 Jakobstad			1 kk	
12,60	Lennart Franzen-07	P-P	04.09 Östensö			2 kk	
12,57	Jarl Grandell-13	Kraft 	15.09 Jakobstad			3 dk	
12,37	Åke Storbjörk-15	Kronan 	04.09 Östensö			3 kk	
12,35	Hugo Nyberg-16		KIF	08.09 Kristinestad		1 dt	
12,25	John Åman-21		MIK	30.06 Munsala			1 SFI-dag
12,22	Vilhelm Marander	SIF	30.06 Sundom			2 SFI-dag	
	---10---
12,17	Gunnar Rudnäs-12	Kronan 	04.09 Östensö			4 kk	
12,00	Arne Bergvik		LUIK	28.07 Härkmeri			1 kk				

					
	diskus-40					
46,52	Elis Backnäs-12		Drott 	11.08 Helsinki			1 SFI	
40,82	Rafael Sundqvist-12	Stand 	04.09 Östensö			1 kval	
40,22	Runar Nyman-16		MIK	04.08 Kantlax			1	
39,90	Erik Österholm-15	P-P	04.09 Östensö			2 kval	
39,22	Ernst Bäck-13		VIS	04.08 Kantlax			2	
38,30	Runar Kullberg		Kraft 	16.06 Närpes			1 trän-t	
36,95	Lennart Franzen-07	P-P	27.07 Kokkola			4 DM	
35,71	Jarl Grandell-13	Kraft 	14.09 Jakobstad			4 dk	
		

obekräftat
38,93	Lennart Franzen-07	P-P		
			
					
	slägga-40					
47,66	Helmer Österblad-01	VIS	01.09 Kurikka			1 nat	
39,08	Erik Nyman-08			15.09 Jakobstad			2 dk	
35,67	Thor Molander-15	GIF	28.07 Kokkola			1 DM	
33,97	Eric Nyström-14		P-P	04.09 Östensö			1 kval	
32,87	Lennart Franzen-07	P-P	04.09 Östensö			2 kval	
32,78	Gunnar Rudnäs-12	Kronan 	04.09 Östensö			3 kval	
31,28	J A Backlund		Drott 	28.07 Kokkola			4 DM
31,15	Artur Björkqvist	JIF	28.07 Kokkola			5 DM
30,90	Bertel Hongell-12	Myran	21.07 Nedervetil		1 kt	
30,54	Lars Bexar-18		SIF	31.08 Vasa			2 DM	
	---10---
					
					
	spjut-40					
68,00	Runar Björkman-11	Hellas 	21.07 Helsinki			4 nat	
61,57	Lars Bexar-18		SIF	15.09 Jakobstad			2 dk	
59,63	Elis Backnäs-12		Drott 	04.08 Seinäjoki			4 alue-m	
58,60	Evald Kaitajärvi-06	TUS	28.07 Kokkola			2 DM	
55,31	Runar Nyman-16		MIK	11.08 Oravais			1	
54,30	Johannes Sandkulla-12	TUS	25.08 Kronoby			2 bygde-pok	
53,50	G Backlund		GIF	25.08 Kronoby			3 bygde-pok	
52,18	R Jåssis		VIF	25.08 Oravais			1 kk	
51,55	Levi Bergdahl-18	Myran	21.07 Nedervetil		1 kt
51,06	Erik Finnilä-22		GIF	07.08 Kokkola
	---10---
51,02	J Puranen		OIF	11.08 Oravais			3
50,83	S Kulp			VIF	25.08 Oravais			2 kk	
50,56	U Wikström		EIK	01.09 Esse
50,40	Alvar Furu		GIF	25.08 Kronoby			4 bygde-pok	
					
obekräftat
61,74	Lars Bexar-18		SIF		
52,20	T Österholm