1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950

	100m-59						
10,7	Per Fagerström-37	LIF	26.07 Borgå    			1 SFIM	
10,9	Bengt Silen-40		VIS	26.07 Borgå   			3 SFIM	
11,0	Jorma Ehrström-39	Hellas	21.06 Alajärvi   		1 nat	
11,1	Nils Smedlund-42	VIS	24.09 Vasa    			dt 10-kamp	
11,3	Heino Olli-39		Drott	07.06 Alahärmä   		2 nat	
11,3	Ulf Berg-37		VIS	19.07 Lappfjärd			5 DM							
11,3	Alfons Hagroos-40	Femman	23.08 Vörå			3 nat
11,4	Leif Forsell-36		Myran	05.07 Larsmo			2 nat
11,4	Nils Granberg		VIF	23.08 Vörå			4 nat
11,5	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	06.06 Jakobstad			1 skol-k
	---10---
11,5	Sigvald Blomqvist-37	TUS	01.08 Vasa			FM 10-kamp
	
						
	200m-59						
22,6	Jorma Ehrström-39	Hellas	09.09 Vasa    			1 dt	
22,9	Per Fagerström-37	LIF	25.07 Porvoo    		4 SFIM	
23,1	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	18.07 Lappfjärd			3 DM					
23,3	Bengt Silen-40		VIS	01.07 Vasa    			3 nat	
23,4	Heino Olli-39		Drott	18.07 Lappfjärd			4 DM								
23,6	Ulf Berg-37		VIS
23,7	Mauri Prosi-39		Länken	26.06 Malax			1 kk	
23,8	Börje Snickars-35	VIS	09.09 Vasa			3 dt
24,0	Björn Fant		MaIF	26.06 Malax			2 kk
24,1	Karl-Johan Sandberg-34	TUS	09.09 Jakobstad			3 dt
	---10---						
	
						
	400m-59						
49,7	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	22.08 Stockholm			5-20 lk
51,0	Gösta Lithen-32		Femman	14.06 Helsingby			1 kk				
51,2	Ingvald Wik-34		Drott	26.07 Borgå			3h1 SFIM					
51,4	Heino Olli-39		Drott	26.07 Borgå   			4h1 SFIM	
52,6	Lars Juselius-30	MIFK	25.06 Munsala			1 kk
52,7	Helge Hollmen-38	Kronan	10.06 Kronoby			3 kk
52,8	Sigvald Blomqvist-37	TUS	01.08 Vasa			D FM	
53,2	Harry Suojanen-30	VIS	05.08 Vasa			4 dt	
53,3	Mauri Prosi-39		Länken	29.05 Vasa			2 nat
53,3	Ulf Berg-37		VIS	25.06 Munsala			2 kk
	---10---
53,3	Roy Carlstedt-32	MIFK	25.06 Munsala			3 kk						
	
						
	800m-59						
1.52,8	Gösta Lithen-32		Femman	19.08 Vasa    			1 nat	
1.55,4	Lars Juselius-30	MIFK	19.08 Vasa    			3 nat	
1.56,6	Roy Carlstedt-32	MIFK	01.07 Vasa    			2 nat	
1.58,7	Ingvald Wik-34		Drott	28.06 Jakobstad			3 nat
1.58,7	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	22.09 Helsinki-E		5 akadem					
1.59,6	Harry Suojanen-30	VIS	01.07 Vasa    			5 nat	
1.59,8	Helge Svahn		Femman	01.07 Vasa    			6 nat	
1.59,8	Olof Nyman-40		Stand	09.08 Tampere			6-20 FM
2.00,8	Eero Peräsaari		Drott	19.08 Vasa			4 nat
2.01,5	Lars Mattlar-32		VIS	04.09 Vasa			2C nat							
	---10---						
							
	1500m-59						
3.53,2	Gösta Lithen-32		Femman	17.08 Helsinki			4 FM					
3.57,4	Lars Juselius-30	MIFK	12.07 Munsala			1 nat					
4.01,3	Torsten Pettersson-30	EsseIK	12.08 Vasa    			2 dt	
4.02,4	Lennart Juselius-29	MIFK	12.08 Vasa    			3 dt	
4.06,0	Roy Carlstedt-32	MIFK	12.07 Munsala    		2 nat	
4.06,6	Harry Suojanen-30	VIS	12.08 Vasa    			6 dt	
4.08,4	Olof Nyman-40		Stand	17.06 Esse			2 kk
4.08,4	Eero Peräsaari		Drott	12.08 Vasa			7 dt
4.08,9	Lars Mattlar-32		VIS	12.08 Vasa			8 dt
4.09,9	Bertel Pått		VIS	12.08 Vasa			9 dt	
	---10---						

	maili-59						
4.31,8	Torsten Pettersson-30	EsseIK	28.06 Jakobstad			2 nat
4.35,8	Ingmar Isakas-34	P-P	28.06 Jakobstad			3 nat
							
	3000m-59						
8.27,4	Lennart Juselius-29	MIFK	08.06 Lidingö, SWE		3 int					
8.47,6	Torsten Pettersson-30	EsseIK	05.07 Kauhava			1 nat
8.59,0	Bertel Pått		VIS	29.05 Vasa			6 nat
9.11,0	Eero Peräsaari		Drott	03.06 Esse			2 dt
9.16,0	Ingmar Isakas-34	P-P	03.06 Esse			3 dt
9.25,4	Rainer Flen-39		MIFK	12.07 Kronoby			1-20 SFIM
9.25,4	Lars Mattlar-32		VIS	23.08 Vörå			2 nat						
							
							
							
	5000m-59						
14.44,6	Lennart Juselius-29	MIFK	16.08 Helsinki			6 FM					
15.15,2	Torsten Pettersson-30	EsseIK	19.08 Vasa			2 nat					
15.45,2	Ingmar Isakas-34	P-P	19.08 Vasa		PB	8 nat								
15.47,2	Bertel Pått		VIS
15.55,2	Kurt Björklund		NIK	18.07 Lappfjärd			2 DM
16.02,4	Bjarne Nygård-35	Drott	21-22.9 Helsinki		2 akadem 
17.28,2	Kaj Wik			VIS	04.09 Vasa			3 nat										
							
	10000m-59						
34.23,4	Lars Mattlar-32		VIS	02.10 Vasa			1 DM
34.51,8	Ingmar Isakas-34	P-P	02.10 Vasa			2 DM					
35.50,8	Bertel Pått		VIS	02.10 Vasa			3 DM							
							
							
	110m häck-59						
15,8	Sigvald Blomqvist-37	TUS	02.08 Vasa    			D FM	
16,5	Kalevi Karke-23		VIS	(8.7) Vasa			1 vandring-p					
16,6	Kristian Hulden-37	VIS	12.08 Vasa    			3 dt	
16,8	Bengt Silen-40		VIS	05.07 Oravais			1-20 DM
16,8	Harri Hoffman-36	VIS	19.07 Lappfjärd			1 DM
17,0	Henrik Hult-33		VIS	01.07 Vasa			3 nat
17,8	Nils Smedlund-42	VIS	25.09 Vasa			dt 10-kamp							
							
							
	200m häck-59						
25,6	Börje Snickars-35	VIS	05.08 Vasa    			3 dt	
26,2	Henrik Hult-33		VIS	05.08 Vasa    			4 dt
26,7	Leif Ekholm-39		P-P	27.07 Kuopio			4 PV					
26,8	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	29.08 Munsala			2 DM	
27,0	Bengt Ohls-40		Drott	27.07 Kuopio			5 PV					
27,6	Kristian Hulden-37	VIS	19.08 Vasa			7 nat
27,7	Ulf Berg-37		VIS	04.06 Vasa			3 SFI-veckan
27,8	Kalevi Karke-23		VIS	19.08 Vasa			8 nat							
							
							
	400m häck-59						
58,4	Börje Snickars-35	VIS	08.07 Vasa    			4 dt	
60,8	Fingal Sjelvgren-35	Myran	01.07 Kokkola 			1 dt
61,0	Ingvald Wik-34		Drott	18.07 Lappfjärd			3 DM		
61,1	Kalevi Karke-23		VIS	18.07 Lappfjärd			4 DM	
61,3	Henrik Hult-33		VIS	18.07 Lappfjärd			5 DM	
61,6	Carl-Johan Palm-36	GIF	01.07 Kokkola			3 dt
62,1	Mauri Prosi-39		Länken	18.07 Lappfjärd			6 DM						
66,9	Ingmar Öst-37		P-P	26.07 Borgå			5 SFIM							
							
	3000m esteet-59						
9.26,4	Torsten Pettersson-30	EsseIK	09.09 Jakobstad		PB	1 DM
10.15,0	Ingmar Isakas-34	P-P	25.07 Borgå			4 SFIM	
10.23,8	Lars Mattlar-32		VIS	25.07 Borgå			5 SFIM
10.52,0	Eero Peräsaari		Drott	09.09 Jakobstad			3 DM
							
							
	korkeus-59						
193	Georg Lång-32		Femman	25.07 Borgå    			1 SFIM	
181	Bertel Påhls-36		Vörå IF	24.06 Vörå			1 kk
180	Göran Brunell-36	JIF	08.07 Jeppo			1 kk B-final
180	Sigvald Blomqvist-37	TUS	18.07 Lappfjärd			1 DM
180	Alf Spåra-39		MIFK	09.08 Jeppo			1-20 kk	
178	Stefan Gustavsson	JIF	03.06 Esse			1 dt					
178	Folke Österbacka-40	TUS	09.09 Jakobstad			1 dt	
178	Nils Björk		Femman	
176	Leif Ekholm-39		P-P	10.06 Munsala			1 kk
175	Bror-Erik Södergård-27	VIS	08.06 Vasa			2 kk
	---10---
175	Martin Svahn		VIS	17.06 Vasa			1 kk	
175	Stig Åminneborg-41	MaIF	05.07 Oravais			2-20 SFIM
	
						
	seiväs-59						
376	Mauri Prosi-39		Länken	19.07 Lappfjärd			1 DM	
360	Viking Brunell-41	JIF	11.09 Nykarleby			1 dt							
350	Erik Stenman-35		LIF	19.07 Lappfjärd			3 DM
350	Karl Åfors-33		TUS	19.07 Lappfjärd			4 DM
350	Jan-Erik Silvander-38	GIF	02.09 Kokkola			3 dt
345	Helge Lund-43		MIFK	05.07 Kokkola			1-17 DM	
330	Harri Hoffman-36	VIS	19.07 Lappfjärd			5 DM
325	Nils Smedlund-42	VIS	25.09 Vasa			dt 10-kamp
320	Boris Wassborr-41	Myran	29.07 Kokkola			5 dt
320	Sigvald Blomqvist-37	TUS	02.08 Vasa			FM 10-kamp
	---10--
320	Per-Evind Sundqvist-37	GIF	(10.9 Kokkola			D dt	
310	Frej Åkerblom		GIF	12.07 Kronoby			4-20 DM
310	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	06.09 Jakobstad			dt 10-kamp						
310	Frej Forsbacka-41	TUS	
						
	pituus-59						
681	Sigvald Blomqvist-37	TUS	25.07 Borgå			1 SFIM					
679	Bengt Silen-40		VIS	25.07 Porvoo			2 SFIM					
674	Nils Smedlund-42	VIS	01.07 Vasa   			1 nat	
672	Rurik Bengs-33		Hellas	13.09 Replot			1 dt					
665	Leif Forsell-36		Myran	25.07 Borgå			4 SFIM
651	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	20.09 Åbo			1 skolM
637	Niilo Kontiainen-30	Drott	11.09 Nykarleby			2 pk
626	Mauri Prosi-39		Länken	06.09 Isojoki			1 kk	
621	Martin Svahn		VIS	4-5.07 Oravais			2-20 DM					
616	Åke Hammarberg-36	Länken	12.08 Lappfjärd			1 kk								
	---10---
						
	kolmiloikka-59						
13.89	Rurik Bengs-33		Hellas	18.07 Lappfjärd			1 DM					
13.58	Erik Stenman-35		LIF	05.07 Larsmo			1 nat
13.56	Åke Hammarberg-36	Länken	08.08 Jeppo
13.37	Nils Smedlun-42		VIS	17.06 Vasa			1 kk
13.29	Stefan Gustavsson	JIF	08.07 Jeppo			2 kk B-final
13.27	Niilo Kontiainen-30	Drott	28.06 Jakobstad			3 nat
13.20	Frejvid Ingo-37		Femman	08.06 Vasa			1 kk
13.20	Lars Näs-35		MIFK	02.08 Munsala			3 SFI-final
13.19	Bengt Silen-40		VIS	04.07 Oravais			1-20 DM
13.18	Harry Timgren-33	TUS	05.07 Larsmo			2 nat							
	---10---		
13.08	Viking Brunell-41	JIF	28.06 Jakobstad			6 nat	
12.89	Lars Åstrand-36		Länken	12.08 Lappfjärd			3 kk		
12.74	Mauri Prosi-39		Länken	18.06 Kristinestad		1 kk	
							
	kuula-59						
14.34	Helge Nylund-30		Kronan	10.06 Kronoby			1 kk					
14.10	Åke Envik-31		MIFK	25.06 Munsala			1 kk					
14.05	Per Calden-32		MIFK	11.09 Nykarleby			1 dt					
14.04	Rainer Engstrand-35	Myran	24.06 Nedervetil		2 kk					
14.03	Börje Brännbeck-30	VIS	02.10 Vasa			1 dt					
13.99	Göran Skogman-31	Länken	08.07 Jeppo			1 kk B-final				
13.36	Ingmar Dahlström-37	JIF	11.09 Nykarleby			3 dt
13.22	Sven Hemdahl-23		Stand	17.06 Esse			1 kk
13.08	Lars Bexar-18		SIF	26.07 Borgå			7 SFIM							
13.07	John Sohlström		Fyren	16.08 Korsnäs			1 kk
	---10---
13.00	Sigvald Blomqvist-37	TUS	02.09 Kokkola			3 dt	
12.98	Georg Lång-32		Femman	24.06 Kållby			1 kk						
	
						
	Kiekko-59						
49.50	Åke Envik-31		MIFK	05.07 Luoto			1 nat				
46.25	Per Calden-32		MIFK	29.08 Munsala			2 dt					
42.11	Börje Brännbeck-30	VIS	23.08 Vörå			4 nat						
41.90	Elis Backnäs-12		Drott	24.06 Jakobstad			1 kk
41.49	Runar Nyman-16		MIFK	29.08 Munsala			3 dt
39.80	Erik Stenman-35		LIF	05.08 Lappfjärd			1 kk B-final	
39.70	Erik Kaitfors-33	Myran	17.06 Nedervetil		2 kk
38.92	Åke Storrank-18		TUS	24.06 Jakobstad			2 kk
38.81	Sven Hemdahl-23		Stand	24.06 Purmo			1 kk	
38.52	Göran Skogman-31	Länken	26.06 Malax			1 kk			
	---10---	
37,47	Bertel Blusi-31		VIF	09.09 Vörå			3 dt
37.43	Egil Norrvik-28		Länken	26.06 Malax			2 kk					
							
	Moukari-59						
48.27	Gunnar Åvik-26		GIF	26.07 Borgå			1 SFIM					
44.44	Ingmar Lindqvist-32	VIS	05.08 Vasa			1 dt	
43.99	Mauri Silander-41	GIF	01.07 Kokkola			3 dt					
40.06	Leif Lerbacka-39	Myran	26.07 Borgå			6 SFIM	
30,54	Sven Hemdahl-23		Stand	23.08 Kortesjärvi		3 nat
28.12	Åke Sundholm-21		Femman	19.07 Lappfjärd			5 DM						
							
							
	Keihäs-59						
59.60	Ralf Hummel-28		Kronan	28.06 Jakobstad			1 nat
57.60	Leif Lerbacka-39	Myran	31.05 Kronoby			1 dt
56.64	Max Öberg		LIF	05.07 Larsmo			2 nat	
56.31	Sigvald Blomqvist-37	TUS	23.08 Vörå			5 nat
54.49	Nils Björk		Femman	06.09 Yttermark			1 kk
54.19	Jörgen Eriks-35		Fyren	10.08 Övermark			1 kk
53.55	Roy Wenman-38		Kraft	12.08 Närpes			1 kk
53.52	Helge Nylund-30		Kronan	12.08 Kronoby			3 dt		
53,40	Gerald Blusi-27		VIF	09.09 Vörå			1 dt
52,86	Lars Hongell-37		Myran	05.07 Larsmo			4 nat
	---10---		
							
	10-ottelu-59						
5752	Sigvald Blomqvist-37	TUS	11,5-659-12.14-176-52,8-15,8-35.05-320-53.30-5.00,1	02.08 Vasa	5 FM					
4989	Nils Smedlund-42	VIS	11,1-659-10.18-165-54,8-17,8-32.50-325-43.23-4.55,5	25.09 Vasa  	3 dt	
4681	Mauri Prosi-39		Länken  -----------------------------------370-------4.40,2	02.08 Kauhava	15-20 FM							
4426	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	11,6-626-08.65-160-51,9-18,6-23.26-310-32.24-4.31,0	06.09 Jakobstad	1 dt				
		


1958
100m-58 11,0 Bengt Silen-40 VIS 10.08 Terjärv 1 SFIM 11,1 Per Fagerström-37 LIF 02.07 Larsmo 1 kk 11,3 Jorma Ehrström-40 Hellas 06.07 Lappfjärd 2-20 DM 11,3 Helge Holmen-38 Kronan 13.06 Kronoby 1 kk 11,3 Nils Smedlund-42 VIS 11.09 Vasa 1-17 kommun 11,4 Valde Antell-31 MIFK 27.06 Jakobstad 3 DM 11,4 Leif Forsell-36 Myran 27.06 Jakobstad 4 DM 11,4 Edgar Stenbacka OIF 06.07 Lappfjärd 3-20 DM 11,4 Heino Olli-39 Stand 06.07 Lappfjärd 4-20 DM 11,4 Erik Ellfolk-37 Länken 08.07 Övermark 1 kk ---10--- 11,4 Sigvald Blomqvist-37 NIK 19.07 Vasa DM 10-kamp 11,4 Karl-Gustav Kunnas-40 Drott 06.08 Munsala 2 kk A-final 200m-58 23,3 Per Fagerström-37 LIF 26.06 Jakobstad 1 DM 23,3 Jorma Ehrström-40 Drott 03.09 Vasa 2 kk 23,5 Karl-Gustav Kunnas-40 Drott 26.06 Jakobstad 2 DM 23,5 Valde Antell-31 MIFK 26.06 Jakobstad 3 DM 23,6 Bengt Silen-49 VIS 23,6 Heino Olli-39 Stand 23,8 Leif Forsell-36 Myran 01.08 Kronoby 1 kk 23,8 Karl-Johan Sandberg-34 TUS 24.08 Kronoby 3 dt 23,9 Henrik Hult-33 VIS 27.08 Vasa 5 nat 24,2 Ulf Berg-37 VIS 26.06 Jakobstad 5 DM ---10--- 24,2 Börje Snickars-35 VIS 03.09 Vasa 3 kk 400m-58 50,6 Gösta Lithen-32 Femman 27.07 Jakobstad 1 dk 50,8 Karl-Gustav Kunnas-40 Drott 12.07 Mariehamn 1-20 SFIM 51,9 Ingvald Wik-34 Drott 10.08 Terjärv 3 SFIM 52,1 Lars Juselius-30 MIFK 31.08 Munsala 1 dt 52,4 Heino Olli-39 Stand 10.08 Terjärv 4 SFIM 53,0 Henrik Hult-33 VIS 22.07 Umeå 1 kk 53,1 Max Forsbacka-32 TUS 17.09 Helsinki-E 6 akadem 53,2 Rainer Ståhlberg-40 VIS 18.06 Munsala 1 kk 53,3 Mauri Prosi-39 Länken 28.09 Lapua 1 skolM 53,4 Bo Hanelius NIK 31.08 Munsala 2 dt ---10--- 53,5 Helge Holmen-38 Kronan 13.06 Kronoby 3 kk 53,7 Åke Nyblom-38 MIFK 06.07 Lappfjärd 5-20 DM !! 53,3 Bo Hanelius NIK 800m-58 1.52,4 Gösta Lithen-32 Femman 05.08 Åbo 2 int 1.54,6 Lars Juselius-30 MIFK 27.08 Vasa 3 nat 1.59,3 Rainer Ståhlberg-40 VIS 26.09 Vasa 1 dt 1.59,8 Helge Svahn Femman 26.06 Jakobstad 2 DM 2.00,7 Roy Carlstedt-32 MIFK 09.08 Terjärv 5 SFIM 2.01,2 Per Vikman-33 Myran 09.08 Terjärv 6 SFIM 2.01,2 Ingvald Wik-34 Drott 31.08 Munsala 1 dt 2.02,0 Torsten Pettersson-30 Drott 15.06 Vasa 6 nat 2.02,3 Eero Peräsaari Drott 06.07 Vimpeli 3 nat 2.02,8 Ove Björkfors-38 Kronan 24.08 Kronoby 1-20 pdt ---10--- 2.03,2 Stig-E Dahlfors Femman 15.06 Vasa 8 nat 2.04,0 Pentti Kronqvist-38 Brahe 26.06 Jakobstad 5 DM 1500m-58 3.52,9 Gösta Lithen-32 Femman 22.07 Pori 5 ka, mellantid på en engelsk mil 3.56,8 Lars Juselius-30 MIFK 27.07 Jakobstad 1 dk 4.04,0 Lennart Juselius-29 MIFK 27.06 Jakobstad 1 DM 4.06,9 Torsten Pettersson-30 Drott 06.08 Munsala 2 kk A-final 4.08,0 Roy Carlstedt-32 MIFK 10.07 Terjärv 9 SFIM 4.09,6 Helge Svan Femman 27.06 Jakobstad 4 DM 4.11,4 Eero Peräsaari Drott 08.07 Kokkola 1 dt 4.12,2 Clas Häger-30 NIK 13.07 Munsala 1C nat 4.13,2 Ove Björkfors-38 Kronan 12.07 Mariehamn 4-20 SFIM 4.14,4 Per Vikman-33 Myran 24.08 Kronoby 1 dt ---10--- 4.15,0 Lars Mattlar-32 VIS 03.09 Vasa 3 kk 4.15,9 Ralf Flen-39 MIFK 27.08 Vasa 5C nat 3000m-58 8.29,0 Lennart Juselius-29 MIFK 15.06 Kvarnsveden, SWE 8.47,8 Torsten Pettersson-30 Drott 9.07,4 Clas Häger-30 NIK 26.06 Jakobstad 3 DM 9.13,6 Rainer Flen-39 MIFK 17.08 Borgå 16-20 FM 9.25,2 Eero Peräsaari Drott 01.06 Alahärmä 1 nat 5000m-58 14.14,8 Lennart Juselius-29 MIFK 02.07 Helsinki 5 int 15.49,2 Clas Häger-30 NIK 27.06 Jakobstad 1 DM 16.17,8 Eero Peräsaari Drott 27.06 Jakobstad 2 DM 17.53,4 Boris Heikkilä GIF 27.06 Jakobstad 3 DM 10000m-58 34.21,0 Eero Peräsaari Drott 20.07 Vasa 1 DM 40.35,6 Bror Lönnfors VIS 20.07 Vasa 2 DM 110m häck-58 16,3 Kalevi Karke-23 VIS 27.07 Jakobstad 3 dk 16,4 Leif Ekholm-39 P-P 27.07 Jakobstad 4 dk 16,6 Sigvald Blomqvist-37 NIK 20.07 Vasa DM 10-kamp 16,7 Harri Hoffman-36 VIS 20.07 Vasa 2 dt 16,7 Kristian Hulden-37 VIS 20.07 Vasa 3 dt 17,4 Henrik Hult-33 VIS 17.09 Helsinki-E 6h akadem 17,5 Ingmar Öst-37 P-P 10.07 Terjärv 6 SFIM 17,9 Bengt Karlå-31 Kraft 27.06 Jakobstad 6 DM 18,0 H Nordberg Kraft 18,0 Bengt Ohls-40 Drott ---10--- 200m häck-58 26,1 Börje Snickars-35 VIS 25.06 Vasa 2 dt 26,3 Henrik Hult-33 VIS 19.07 Vasa 2 DM 26,5 Valde Antell-31 MIFK 19.07 Vasa 3 DM 26,8 K Myntti Hellas 26,8 Kalevi Karke-23 VIS 25.06 Vasa 3 dt 27,2 Kristian Hulden-37 VIS 19.07 Vasa 5 DM 27,3 Bengt Silen-40 VIS 26.09 Vasa 4 dt 27,5 Ulf Berg-37 VIS 19.07 Vasa 6 DM 27,7 Bengt Ohls-40 Drott 19.07 Vasa 7 DM 27,8 Harri Hoffman-36 VIS 19.07 Vasa 8 DM 400m häck-58 57,3 Max Forsbacka-32 TUS 05.10 Helsinki-E 4 Helsinki-Tartto 58,9 Henrik Hult-33 VIS 18.09 Helsinki-E 2 59,3 Börje Snickars-35 VIS 05.09 Vasa 2 dt 59,9 Kalevi Karke-23 VIS 05.09 Vasa 3 dt 59,9 Kristian Hulden-37 VIS 05.09 Vasa 4 dt 60,8 Fingal Sjelvgren-35 Myran 26.06 Jakobstad 2 DM 61,0 Mauri Prosi-39 Länken 26.06 Jakobstad 3 DM 62,5 Carl-Johan Palm-36 GIF 26.06 Jakobstad 4 DM 62,6 Onni Välimäki Drott 26.06 Jakobstad 5 DM 3000m hinder-58 9.46,0 Torsten Pettersson-30 Drott 10.24,4 Lars Mattlar-32 VIS 02.09 Vasa 4 kk 10.45,6 Kaj Wik VIS 02.09 Vasa 5 kk höjd-58 185 Georg Lång-32 Femman 02.08 Lapua 2 FM-B 180 Göran Brunell-36 JIF 09.08 Terjärv 2 SFIM 178 Stefan Gustavsson JIF 06.07 Lappfjärd 1-20 DM 178 Svante Nylund-36 Kronan 24.06 Kållby 1 kk 178 Bertel Påhls-36 VIF 17.08 Vörå 2 nat 177 Bror-Erik Södergård-27 VIS 22.07 Umeå 1 kk 176 Mikael Svahn-40 VIS 06.07 Lappfjärd 2-20 DM 175 Alf Spåra-39 MIFK 18.06 Munsala 1 kk 175 Sigvald Blomqvist-37 NIK 03.07 Esse 1 FSN 175 Olavi Koivunen-32 VIF 03.07 Vörå 1 kk ---10--- 175 Helge Lund-43 MIFK 06.07 Vasa 1-17 DM 175 P-O Kjällman P-P 11.07 Ekenäs 1 brigadM 175 Henry Raak Stand 14.09 Purmo 1 kk stav-58 360 Mauri Prosi-39 Länken 28.09 Lapua 2 skolM 355 Viking Brunell-41 JIF 24.08 Nykarleby 1-20 kk 355 Karl Åfors-33 TUS 350 Erik Stenman-35 LIF 27.06 Jakobstad 1 DM 330 Helmer Mattbäck-35 EIK 27.06 Jakobstad 5 DM 330 Harri Hoffman-36 VIS 27.06 Jakobstad 6 DM 330 Jan-Erik Silvander-38 GIF 17.08 Öja 1 kk 330 Helge Lund-43 MIFK 24.08 Nykarleby 2-20 kk 325 Paul Björkqvist JIF 320 Åke Hammarberg-36 Länken 23.07 Karijoki 2 kk ---10--- 320 Stig-Erik Backlund-38 Drott 21.09 Turku 1 skolM 320 J-E Haglund LIF längd-58 698 Sigvald Blomqvist-37 NIK 17.08 Vörå 1 nat 680 Leif Forsell-36 Myran 13.07 Munsala 1 nat 677 Bengt Silen-40 VIS 09.08 Terjärv 2 SFIM 666 Frejvid Ingo-37 Femman 14.09 Kurikka 2 nat 665 Erik Ellfolk-37 Länken 17.08 Karijoki 2 nat 661 Karl-Gustav Kunnas-40 Drott 24.08 Kronoby 1 dt 657 Rurik Bengs-33 Hellas 13.06 Nykarleby 2 kk 653 Nils Smedlund-42 VIS 12.09 Vasa 1-17 kommun 644 Valde Antell-31 MIFK 17.08 Vörå 2 nat 644 Rolf Nyblom-33 MIFK 17.08 Vörå 3 nat ---10--- 635 Mauri Prosi-39 Länken 06.07 Lappfjärd 3 DM 3-steg-58 14,10 Rurik Bengs-33 Hellas 27.07 Jakobstad 3 dk 13,73 Erik Stenman-35 LIF 27.06 Jakobstad 1 DM 13,48 Niilo Kontiainen-30 Drott 10.08 Terjärv 4 SFIM 13,29 Nils Smedlund-42 VIS 03.09 Vasa 3 kk 13,15 Rolf Nyblom-33 MIFK 27.06 Jakobstad 2 DM 13,12 Erik Ellfolk-37 Länken 14.09 Lappfjärd 1 kommun-mäst 12,95 Göran Djupsjöbacka-38 TUS 11.07 Ekenäs 1 brigadM 12,89 Åke Hammarberg-36 Länken 23.07 Karijoki 2 kk 12,88 Leif Ekholm-39 P-P 27.07 Jakobstad 4 dk 12,67 Mauri Prosi-39 Länken 14.09 Lappfjärd 2 kommun-mäst ---10--- kula-58 14.86 Helge Nylund-30 Kronan 24.06 Kållby 1 kk 14.73 Åke Envik-31 MIFK 06.08 Munsala 1 kk A-final 14.31 Per Calden-32 MIFK 06.08 Munsala 2 kk A-final 14.27 Göran Skogman-31 Länken 23.07 Karijoki 1 kk 13.39 Georg Lång-32 Femman 24.06 Vasa 1 kk 13.20 Rainer Engstrand-35 Myran 02.07 Kokkola 1 kk 13.09 Sven Hemdahl-23 Stand 24.08 Purmo 1 kk 12.99 Bertel Blomqvist-38 PSK 31.08 Pörtom 1 kk 12.95 Rolf Nyblom-33 MIFK 31.08 Munsala 4 dt 12.94 Börje Brännbeck-30 VIS 22.07 Umeå 1 kk ---10--- 12.88 Georg Höijer-29 VIF 24.08 Kronoby 2 dt diskus-58 52.22 Åke Envik-31 MIFK 27.07 Jakobstad 1 dk 48.79 Per Calden-32 MIFK 06.08 Munsala 2 kk A-final 42.50 Elis Backnäs-12 Drott 02.07 Jakobstad 1 kk 40.23 Börje Brännbeck-30 VIS 22.07 Umeå 1 kk 39.10 Runar Nyman-16 MIFK 31.08 Munsala 3 dt 39.02 Rolf Nyblom-33 MIFK 18.06 Munsala 3 kk 38.82 Erik Kaitfors-33 Myran 02.07 Kokkola 1 kk 38.42 Åke Storrank-18 TUS 23.06 Kokkola 1 kk 37.52 Börje Forsman-23 EIK 02.07 Larsmo 1 kk 37.27 Egil Norrvik-28 Länken 10.07 Lappfjärd 1 kk ---10--- 36.98 Torvald Vesterberg-38 OIF 02.07 Oravais 1 kk 36.70 Edgar Norrvik-34 Länken 10.07 Lappfjärd 2 kk !! 42.59 Elis Backnäs-12 Drott slägga-58 49.15 Gunnar Åvik-26 GIF 20.06 Kalajoki 5 nat 46.02 Mauri Silander-41 GIF 10.08 Terjärv 2 SFIM 43.83 Ingmar Lindqvist-32 VIS 26.07 Jakobstad 4 dk 37.73 Albert Björkbacka-20 Kraft 14.09 Purmo 1 kk 32.61 Kalevi Karke-23 VIS 30.56 Sven Hemdahl-23 Stand 14.09 Purmo 2 kk 28.08 Gösta Ömossa-33 Kraft 14.09 Purmo 3 kk 21.76 Åke Envik-31 MIFK 27.06 Jakobstad 5 DM 21.55 Bo Bonds Stand 14.09 Purmo 4 kk spjut-58 59.19 Salomo Tolonen-26 Drott 26.06 Jakobstad 1 DM 59.07 Ralf Hummel-28 Kronan 24.08 Kronoby 1 dt 58.69 Roy Wenman-38 Kraft 27.08 Vasa 4 nat 57.57 Leif Lerbacka-39 Myran 24.08 Kronoby 2 dt 57.16 Georg Höijer-29 VIF 17.08 Vörå 3 nat 54.72 Bertel Blomqvist-38 PSK 26.06 Jakobstad 2 DM 54.22 Eskil Ingström-31 Kraft 14.09 Purmo 1 kk 53.63 Helge Nylund-30 Kronan 01.08 Kronoby 2 kk 53.12 Allan Plogman-36 Myran 01.08 Kronoby 3 kk 53.00 Bengt Kullman VIF 17.08 Vörå 5 nat ---10--- 52.38 Sigvald Blomqvist-37 NIK 17.08 Vörå 6 nat 51.95 Pauli Pätäri-38 VIS !! 59.13 Ralf Hummel-28 Kronan 10-kamp-58 5288 Sigvald Blomqvist-37 NIK 11,4-660-11.69-175-56,8-16,6-34.23-310-52.36-5.02,5 20.07 Vasa 1 DM 4359 Ingvald Wik-34 Drott 4160 Rolf Nyblom-33 MIFK 20.07 Vasa 2 DM 3181 M Norrdal VIS 20.07 Vasa 3 DM 1957
100m-57 11,1 Helge Holmen-38 Kronan 18.06 Nedervetil 1 kk 11,1 Per Fagerström-37 LIF 03.08 Äänekoski 4-20 FM 11,2 Leif Forsell-36 Myran 18.06 Nedervetil 2 kk 11,2 Ulf Berg-37 VIS 19.06 Vasa 1 kk 11,4 Pentti Latva-27 VIS 07.07 Vasa 2 DM 11,4 Bengt Silen-40 VIS 19.06 Vasa 2 kk 11,4 Erik Ellfolk-37 Länken 15.09 Övermark 1 dt 11,5 Göran Forsström-31 Myran 18.06 Nedervetil 3 kk 11,5 Karl-Johan Sandberg-34 TUS 05.07 Munsala 1 nykterh-f 11,5 Valde Antell-31 MIFK 29.08 Helsinki 3 kk-final ---10--- 200m-57 23,0 Per Fagerström-37 LIF 04.08 Äänekoski 4-20 FM 23,4 Ulf Berg-37 VIS 06.07 Vasa 1 DM 23,6 Pentti Latva-27 VIS 06.07 Vasa 2 DM 23,6 Gösta Lithen-32 Femman 06.07 Vasa 3 DM 23,8 Stig Rosenback-38 Länken 30.06 Närpes 1 kk 23,8 Valde Antell-31 MIFK 27.09 Vasa 5 nat 23,8 Sigurd Jörgensen Drott 24,0 Ingvald Wik-34 EIK 06.07 Vasa 4 DM 24,0 Leif Forsell-36 Myran 24,1 Erik Ellfolk-37 Länken 30.06 Närpes 2 kk ---10--- 24,1 Karl-Gustav Kunnas-40 Drott 24,2 Åke Hammarberg-36 Länken 30.06 Närpes 3 kk 24,2 S-E Håkans Kraft 30.06 Närpes 3 kk 24,2 Göran Forsström-31 Myran 14.07 Kaustinen 3 nat 400m-57 51,4 Gösta Lithen-32 Femman 07.07 Vasa 1 DM 51,7 Harry Suojanen-30 VIS 07.07 Vasa 2 DM 51,9 Ingvald Wik-34 EIK 07.07 Vasa 3 DM 51,9 Max Forsbacka-32 TUS 52,1 Karl-Gustav Kunnas-40 Drott 07.07 Vasa 4 DM 53,0 Lars Juselius-30 MIFK 14.08 Munsala 2 kk-final 53,2 Åke Nyblom-38 MIFK 04.08 Munsala 1-20 nat 53,3 Esko Koivisto-31 GIF 09.06 Kokkola 4 nat 53,3 Helge Hollmen-38 Kronan (30.6) Bodö, NOR 1 53,7 Pentti Latva-27 VIS 06.06 Jakobstad 2 kk -10- 53,8 Sigurd Jörgensen Drott 06.06 Jakobstad 3 kk 53,8 Kurt Flink-57 EIK 04.08 Munsala 2-20 nat 800m-57 1.54,0 Gösta Lithen-32 Femman 17.08 Tampere 8 FM 1.56,7 Bjarne Nygård-35 Drott 1.57,5 Erkki Vahtiala-32 GIF 16.06 Vasa 1 nat 2.00,2 Harry Suojanen-30 VIS 06.07 Vasa 3 DM 2.01,0 Torsten Pettersson-30 P-P 16.06 Vasa 3 nat 2.01,0 Lars Juselius-30 MIFK 04.08 Munsala 4 nat 2.03,0 Karl Kronberg-29 Brahe 06.07 Vasa 5 DM 2.03,0 Helge Svahn Femman 06.07 Vasa 6 DM 2.03,0 Ingvald Wik-34 EIK 04.08 Munsala 5 nat 1500m-57 3.58,2 Gösta Lithen-32 Femman 28.07 Kauhava 1 dk 3.59,2 Bjarne Nygård-35 Drott 07.07 Vasa 1 DM 4.03,6 Lars Juselius-30 MIFK 29.08 Helsinki 1 SFI-final 4.04,2 Lennart Juselius-29 MIFK 4.05,0 Erkki Vahtiala-32 GIF 07.07 Kyyjärvi 3 nat 4.05,8 Torsten Pettersson-30 P-P 07.07 Vasa 2 DM 4.11,0 Karl Kronberg-29 Brahe 07.07 Vasa 3 DM 4.12,0 Kurt Riska-29 Kronan 05.06 Kållby 1 kk 4.12,0 Stig Mård-37 EIK 07.07 Vasa 5 DM 4.12,0 Ray Carlstedt-32 MIFK 14.08 Munsala 4 kk-final --10-- 4.13,0 Eero Peräsaari Drott 17-18.8 Åbo 3 Wärtsilä 4.13,5 Sven Backlund-32 P-P 4.13,5 Ingmar Isakas-34 P-P 4.13,8 Per Vikman-33 Myran 18.08 Bureå, SWE 1 kk 4.14,0 A Lundqvist Drott 19.06 Munsala 4.14,2 Helge Svahn Femman 3000m-57 8.44,0 Lennart Juselius-29 MIFK 8.47,2 Bjarne Nygård-35 Drott 29.09 Grankulla 2 dt 8.53,0 Torsten Pettersson-30 P-P 06.07 Vasa 1 DM 8.57,0 Clas Häger-30 NIK 06.09 Vasa 2 nat 9.00,6 A Granlund GIF 05.06 Kokkola 2 dt 9.15,2 Eero Peräsaari Drott 08.09 Kauhava 4 nat 9.20,8 Ingmar Isakas-34 Drott 22.09 Jakobstad 3 dt 5000m-57 14.51,2 Lennart Juselius-29 MIFK 15.46,4 Clas Häger-30 NIK 07.07 Vasa 1 DM 16.20,8 Eero Peräsaari Drott 07.07 Vasa 2 DM 10000m-57 32.47,0 Clas Häger-30 NIK 15.09 Lapua 4 nat 38.12,8 Boris Heikkilä GIF 25.08 Jakobstad 2 DM 38.27,6 Bror Lönnfors VIS 110m häck-57 16,2 Egil Wenman-34 Kraft 16,5 Sigvald Blomqvist-37 NIK 25.08 Jakobstad D DM 16,7 Kalevi Karke-23 VIS 28.07 Kauhava 4 tk 16,9 Gösta Ömossa-33 Kraft 25.08 Jakobstad D DM 17,1 Max Forsbacka-32 TUS 07.07 Vasa 3 DM 17,4 Bengt Karlå-31 Kraft 29.06 Närpes 2 kk 17,5 Leif Ekholm-39 P-P 07.07 Vasa 4 DM 17,7 Henrik Hult-33 VIS 07.07 Vasa 5 DM 17,8 F Östman Kraft 10.07 Teuva 3 kk 200m häck-57 27,0 Henrik Hult-33 VIS 05.09 Vasa 1 dt 27,4 Max Forsbacka-32 TUS 24.08 Jakobstad 1 DM 27,7 Per Fagerström-37 LIF Brigad-M 28,2 Kalevi Karke-23 VIS 05.09 Vasa 2 dt 28,4 Onni Välimäki Drott 24.08 Jakobstad 3 DM 28,4 Raimo Sandelin-40 VIS 05.09 Vasa 3 dt 28,6 Kurt Flink-57 EIK 24.08 Jakobstad 4 DM 28,8 Kristian Hulden-37 VIS 05.09 Vasa 4 dt 400m häck-57 56,4 Max Forsbacka-32 TUS 06.10 Tartto 1 60,1 Henrik Hult-33 VIS 27.07 Kauhava 4 dk 60,2 Esa Virkkala-34 Drott 23.07 Kokkola 1 kv 61,6 Fingal Sjelvgren-35 Myran 06.07 Vasa 3 DM 64,6 Raimo Sandelin-40 VIS obekräftat 60,1 Esa Virkkala-34 Drott 76,2cm 61,0 Mauri Prosi-39 Länken 13.07 Kållby 5-20 SFIM 61,1 Kurt Flink-57 EIK 13.07 Kållby 6-20 SFIM 3000m hinder-57 9.49,8 Torsten Pettersson-30 P-P 24.08 Jakobstad 1 DM 10.04,0 Stig Mård-37 EIK 24.08 Jakobstad 2 DM 10.07,2 Clas Häger-30 NIK 24.08 Jakobstad 3 DM höjd-57 183 Georg Lång-32 Femman 27.07 Kauhava 1 dk 180 Bertel Båhls-36 VIF 17.06 Vörå 1 kk 178 Bror-Erik Södergård-27 VIS 06.07 Vasa 2 DM 178 Lars Söderström JIF 06.07 Vasa 3 DM 177 Helmer Mattbäck-35 EIK 05.06 Nykarleby 1 kk 176 Alf Spåra-39 MIFK 17.07 Munsala 1 bya-tävl 175 Niilo Kontiainen-30 Drott 17.06 Vörå 2 kk 175 Sigvald Blomqvist-37 NIK 19.06 Purmo 1 kk 175 Göran Djupsjöbacka-38 TUS 06.07 Vasa 5 DM 175 Stefan Gustavsson JIF 13.07 Kållby 2-20 SFI -10- 175 Leif Ekholm-39 P-P 18.08 Bureå, SWE 1 kk stav-57 370 Karl Vikström-28 GIF 26.06 Kokkola 1 dt 353 Karl Åfors-33 TUS 25.08 Veteli 2 nat 340 Åke Hammarberg-36 Länken 07.07 Vasa 2 DM 340 Jan-Erik Silvander-38 GIF 07.08 Kokkola 1 dt 332 Mauri Prosi-39 Länken 29.06 Närpes 1-20 kk 330 Erik Ellfolk-37 Länken 02.07 Kållby 1-20 DM 330 Vidar Palm-37 GIF 02.07 Kållby 3-20 DM 330 Helmer Mattbäck-35 EIK 07.07 Vasa 3 DM 330 Börje Brännbeck-30 VIS 07.07 Vasa 4 DM 330 Gösta Ömossa-33 Kraft 25.08 Jakobstad DM 10-kamp --10-- 330 Erik Stenman-35 LIF 25.09 Larsmo 2 dt 325 Paul Björkqvist JIF 14.07 Kållby 2-20 SFIM 320 Boris Nyberg-36 GIF 15.09 Öja 320 Hans Blomqvist-39 Drott 29.09 Grankulla 3A skolM 320 P Mattfolk P-P !! 355 Karl Åfors-33 TUS längd-57 672 Leif Forsell-36 Myran 09.06 Kokkola 4 nat 667 Åke Hammarberg-36 Länken 10.06 Närpes 1 kk 666 Rurik Bengs-33 Hellas 27.07 Kauhava 3 dk 664 Bengt Silen-40 VIS 23.06 Närpes 1-17 DM 651 Erik Ellfolk-37 Länken 17.08 Lappfjärd 1 kk 648 Sigvald Blomqvist-37 NIK 13.07 Kållby 1-20 SFIM 647 Karl-Gustav Kunnas-40 Drott 01.06 Kokkola 1 skol 641 Niilo Kontiainen-30 Drott 17.06 Vörå 1 kk 640 Frejvid Ingo Femman 637 Karl-Johan Sandberg-34 TUS 22.09 Jakobstad 1 dt ---10--- 636 Stig Rosenback-38 Länken 29.06 Närpes 2 kk 636 Erik Sundell-37 GIF 635 Göran Dövnäs-32 TUS 02.06 Nedervetil 2 kk 629 Torolf Fröjdö TUS 06.07 Vasa 4 DM 628 Lars Näs MIFK 10.06 Munsala 1 kk 627 Kaj Myntti Hellas 3-steg-57 13.74 Rurik Bengs-33 Hellas 28.07 Kauhava 3 dk 13.44 Niilo Kontiainen-30 Drott 22.09 Jakobstad 1 dt 13.41 Gösta Ömossa-33 Kraft 30.06 Närpes 1 kk 13.29 Åke Hammarberg-36 Länken 07.08 Lappfjärd 1 dt 13.13 Göran Djupsjöbacka-38 TUS 07.07 Vasa 2 DM 13.05 Frejvid Ingo-37 Femman 14.07 Kållby 3-20 SFIM 12.98 Erik Stenman-35 LIF 12.96 Erik Sundell-37 GIF 23.07 Kokkola 3 int 12.91 Erik Ellfolk-37 Länken 07.08 Lappfjärd 3 dt 12.85 Bengt Silen-40 VIS 20.08 Vörå 1 dt ---10--- 12.84 Jorma Ehrström-40 Drott 22.09 Jakobstad 3 dt 12.71 Eero Koivuluoma-32 KIF 21.08 Kristinestad 2 kk 12.63 M Huhtamäki Hellas kula-57 14.58 Åke Envik-31 MIFK 29.08 Helsinki 1 SFI-final 14.49 Per Calden-32 MIFK 10.07 Kvarnsveden, SWE 1 kk 14.47 Helge Nylund-30 Kronan 06.07 Vasa 1 DM 13.47 Börje Brännbeck-30 VIS 19.06 Vasa 1 kk 13.36 Georg Höijer-29 VIF 13.22 Gösta Ömossa-33 Kraft 07.08 Lappfjärd 2 dt 13.03 Edvin Lygdbäck-23 OIF 07.07 Oravais 2 kk 13.02 Sven Hemdahl-23 Stand 26.06 Esse 1 kk 12.93 Göran Skogman-31 Länken 22.09 Härkmeri 1 kk 12.91 Rainer Engstrand-35 Myran 18.06 Nedervetil 1 kk ---10--- 12.85 Kaj Strandvall-40 Drott 25.09 Larsmo 2 dt 12.85 Bertel Blomqvist-38 PSK 12.75 Börje Forsman-23 P-P 12.64 S Storrank TUS diskus-57 52.32 Åke Envik-31 MIFK 04.08 Munsala 1 nat 46.16 Per Calden-32 MIFK 25.09 Larsmo 1 dt 41.53 Elis Backnäs-12 Drott 06.06 Jakobstad 1 kk 40.99 Åke Storrank-18 TUS 15.09 Kaustinen 3 dt 39.41 Erik Kaitfors-33 Myran 09.08 Pedersöre 1 kk 38.83 Edvin Lygdbäck-23 OIF 07.07 Oravais 2 kk 38.18 Börje Brännbeck-30 VIS 19.06 Vasa 1 kk 38.11 Sven Hemdahl-23 Stand 26.06 Esse 1 kk 38.09 Gunnar Åvik-26 GIF 07.08 Oulu 4 int 37.78 Runar Nyman-16 MIFK 19.06 Munsala 3 kk ---10--- 36.95 Bertel Blomqvist-38 PSK obekräftat 41.99 Åke Storrank-18 TUS slägga-57 51.52 Gunnar Åvik-26 GIF 27.07 Kauhava 3 dk 42.93 Ingmar Lindqvist-32 VIS 27.07 Kauhava 4 dk 41.21 Rolf Björklund-27 Kronan 37.76 Edgar Storhannus-23 Länken 18.08 Lappfjärd 1 kk 37.32 Albert Björkbacka-20 Kraft 18.08 Lappfjärd 2 kk 34.72 Stig Nelson-30 Länken 18.08 Lappfjärd 3 kk 33.90 Birger Reinlund-18 KIF 21.08 Kristinestad 2 kk 33.33 Åke Sundholm-21 Femman 06.07 Vasa 2 DM 31.39 Lars Bexar-18 SIF 06.07 Vasa 3 DM 30.00 Risto Hautala-31 KIF 21.08 Kristinestad 3 kk ---10--- obekräftat 38.72 Edgar Storhannus-23 Länken spjut-57 59.16 Salomo Tolonen-26 Drott 07.07 Vasa 1 DM 57.39 Bertel Blomqvist-38 PSK 06.08 Vasa 1 klassif-tävl 54.03 Eskil Ingström-31 Kraft 07.07 Vasa 3 DM 53.71 Paul Björkqvist JIF 14.07 Kållby 1-20 SFIM 52.99 Gunnar Åvik-26 GIF 28.07 Kauhava 3 dk 52.89 Egil Hannus Kamp 15.08 Övermark 1 kk 52.43 Per Westlin-38 MIFK 02.07 Kållby 3-20 DM 52.41 E Vickström Kraft 10.09 Östermark 2 kk 52.16 Sigvald Blomqvist-37 NIK 14.07 Kållby 3-20 SFIM 50.82 Lars Hongell-37 Myran ---10--- 10-kamp-57 4939 Sigvald Blomqvist-37 NIK 11,8-624-11.27-170-54,8-16,5-28.98-300-49.79-4.56,2 25.08 Jakobstad 1 DM 4888 Gösta Ömossa-33 Kraft 12,3-588-11.85-160-54,7-16,9-33.61-330-48.52-4.45,6 25.08 Jakobstad 2 DM 4855 Max Forsbacka-32 TUS -------------------53,0---------------------------- 04.09 Terjärv 1 4337 Niilo Kontiainen-30 Drott 12,0-610-11.42-165-54,7-19,6-33.70-270-40.81-4.53,2 25.08 Jakobstad 3 DM 100m-56 11,1 Per Fagerström-37 LIF 29.07 Vasa 2 dk 11,2 Pentti Latva-27 VIS 20.06 Vasa 4 int 11,5 Stig Rosenback-38 Länken 15.07 Lappfjärd 3-20 SFIM 11,5 Börje Brännbeck-30 VIS 19.08 Vasa 3 SFIM 11,5 Ulf Berg-37 VIS 11.09 Vasa 2-20 kommunM 11,5 Gösta Lithen-32 Femman 16.09 Vasa 1 kk-final 11,6 Göran Forsström-31 Myran 17.07 Pedersöre 1 kk-final 11,6 Ole Rönnqvist-34 MaIF 22.07 Jakobstad 3 DM 11,6 Åke Envik-31 MIFK 16.09 Vasa 2 kk-final 11,6 Bengt Silen-40 VIS ---10--- 200m-56 23,1 Pentti Latva-27 VIS 23,5 Per Fagerström-37 LIF 28.07 Vasa 4 dk 23,8 Gösta Lithen-32 Femman 07.06 Vasa 2 dt 23,8 Stig Rosenback-38 Länken 00.06 Lappfjärd 24,0 Ulf Berg-37 VIS 18.08 Vasa 2 SFIM 24,1 Rurik Bengs-33 Hellas 09.06 Replot 1 dt 24,2 Åke Hammarberg-36 Länken 24,3 Ole Rönnqvist-34 MaIF 21.07 Jakobstad 3 DM 24,3 Ingvald Wik-34 EIF 24,5 Henrik Hult-33 VIS 07.06 Vasa 4 dt ---10--- 24,5 Per-Erik Fant-36 Femman 24,5 Börje Brännbeck-30 VIS 400m-56 51,0 Gösta Lithen-32 IF-5 10.06 Vaasa 1 int 52,0 Pentti Latva-27 VIS 52,9 Olle Rönnqvist-34 MaIF 19.08 Vasa 3 SFIM 53,2 Esko Koivisto-31 GIF 19.08 Vasa 4 SFIM 53,5 Henrik Hult-33 VIS 19.08 Vasa 5 SFIM 53,6 Bjarne Nygård-35 Drott 19.08 Vasa 6 SFIM 53,6 Torsten Pettersson-30 P-P 27.06 Pedersöre 1 kk 53,7 Bo Bonds-31 Stand 27.06 Pedersöre 2 kk 53,9 Holger Snickars-31 MaIF 20.06 Vasa 1B int 53,9 M Haapaniemi Kraft 24.06 Närpes 1 kk ---10--- 54,0 Göran Forsström-31 Myran 05.09 Larsmo 1 dt 54,0 Ulf Berg-37 VIS 800m-56 1.53,8 Gösta Lithen-32 Femman 28.07 Vasa 1 dk 1.55,2 Erkki Vahtiala-32 GIF 09.09 Kauhava 2 nat 1.57,6 Bjarne Nygård-35 Drott 28.07 Vasa 4 dk 2.01,3 Torsten Pettersson-30 P-P 21.06 Jakobstad 5 int 2.02,2 Lauri Mörsky GIF 2.03,6 Lars Sundberg Brahe 01.08 Nykarleby 1-20 DM 2.03,8 Lars Mattlar-32 VIS 31.08 Vasa 3 kk 2.04,0 Carl-Johan Palm-36 GIF 1500m-56 3.57,2 Erkki Vahtiala-32 GIF 16.09 Tampere 2 nat 3.59,4 Gösta Lithen-32 Femman 19.08 Vasa 1 SFIM 4.02,4 Bjarne Nygård-35 Drott 29.07 Vasa 3 dk 4.07,0 Torsten Pettersson-30 P-P 05.08 Yxpila 2 nat 4.10,0 Antti Maanselkä-30 Drott 4.12,2 Clas Häger-30 NIK 05.09 Larsmo 2 dt 4.12,2 Oskar Back-33 Femman 16.09 Vasa 1 kk-final 4.14,0 Sven Backlund-32 P-P 17.07 Pedersöre 2 kk 4.14,0 Olof Påhls-34 VIF 10.06 Vasa 5 int 4.14,8 Ingvar S Melin-32 Brahe 10.06 Vasa 6 int ---10--- 4.14,8 Lauri Mörsky GIF 14.08 Kokkola 3 dt 4.15,0 Stig Mård-37 EIK 31.07 Nykarleby 1-20 DM 3000m-56 8.53,4 Bjarne Nygård-35 Drott 29.07 Vasa 2 dk 8.54,6 Torsten Pettersson-30 P-P 29.07 Vasa 2 dk 9.00,0 Oskar Back-33 Femman 29.07 Vasa 3 dk 9.01,6 Clas Häger-30 NIK 21.06 Jakobstad 3 nat 9.10,0 Tor Korsman-27 Brahe 9.15,0 Harry Lillqvist-28 Brahe 9.18,4 Antti Maanselkä-30 Drott 20.06 Vasa 3 int 9.20,2 Ingmar Isakas-34 P-P 21.07 Jakobstad 4 DM 9.20,6 Ingmar Lyttbacka-35 Kronan 06.09 Larsmo 2 dt obekräftat 8.54,0 Torsten Pettersson-30 P-P 5000m-56 15.20,2 Oskar Back-33 Femman 28.07 Vaasa 1 dk 15.29,8 Curt Häger-30 NIK 19.08 Vasa 1 SFIM 16.02,0 Bjarne Nygård-35 Drott 27.09 Helsinki-E 3 akadem 16.07,4 Tor Korsman-27 Brahe 22.07 Jakobstad 2 DM 16.22,0 Mauno Ahonen-37 Drott 16.22,8 Antti Maanselkä-30 Drott 16.24,0 Eero Peräsaari Drott 16.26,0 Ingmar Isakas-34 P-P 19.08 Vasa 3 SFIM 16.48,0 Albert Gädda Femman 13.06 Vasa 2 kk 17.02,4 Johan Heinonen-35 Länken 12.08 Kristinestad 1 DM ---10--- 110mh-56 16,4 Egil Wenman-34 Kraft 01.08 Närpes 2 kk 16,6 Olle Rönnqvist-34 MaIF 16,7 John Finell-31 GIF 16,7 Harri Hoffman-36 VIS 16,9 Max Forsbacka-32 TUS 26.09 Helsinki-E 1 akadem 17,2 Göran Forsström-31 Myran 17,6 Gösta Ömossa-33 Kraft 24.06 Närpes (1) kk utom tävlan 17,6 Olli Isosaari GIF 17,7 Henrik Hult-33 VIS 19.08 Vasa 3 SFIM 18,1 Esa Virkkala-34 Drott 03.09 Kokkola 4 int ---10--- 200mh-56 26,6 Henrik Hult-33 VIS 30.08 Vaasa 2 kk 28,0 Esko Koivisto-31 GIF (16.9 Kokkola 1 kt 28,4 John Finell-31 GIF (16.9 Kokkola 2 kt 28,8 Raimo Sandelin-40 VIS 10.09 Vasa 4-20 kommun 29,8 Vidar Palm GIF (16.9 Kokkola 3 kt 29,8 Harri Hoffman-36 VIS 14.09 Vasa 5-20 kommun 29,9 H Lassus VIS 14.09 Vasa 6-20 kommun 400mh-56 59,0 Egil Wenman-34 Kraft 59,4 Henrik Hult-33 VIS 18.08 Vasa 2 SFIM 59,6 Esa Virkkala-34 Drott 18.08 Vasa 1B SFIM 60,3 Esko Koivisto-31 GIF 18.08 Vasa 4 SFIM 60,4 Allan Malm-35 Kraft 21.07 Jakobstad 1 DM 61,2 John Finell-31 GIF 21.07 Jakobstad 4 DM 62,0 Carl-Johan Palm-36 GIF 15.07 Lappfjärd 2-20 SFIM 62,0 Göran Nylund-33 MaIF 18.08 Vasa 5 SFI 62,5 Guy Karlsson-34 MIFK 21.07 Jakobstad 5 DM 62,8 Gustav Öst-26 P-P 21.07 Jakobstad 7 DM ---10--- 64,2 G Påhls VIF 15.09 Vörå 2 DM 65,3 Paul Sandelin-38 KIF 15.07 Lappfjärd 4-20 SFIM obekräftade 60,2 Esko Koivisto-31 GIF 60,2 Allan Malm-35 Kraft 3000mh-56 10.25,0 Torsten Pettersson-30 P-P 12.08 Kokkola 1 dt 10.25,6 Olof Påhls-34 VIF 18.08 Vasa 3 SFIM 10.26,6 Ingmar Lyttbacka-35 Kronan 12.08 Kokkola 2 dt 10.34,0 Ingmar Isakas-34 P-P 12.08 Kokkola 3 dt höjd-56 186 i Georg Lång-32 Femman 24.03 Kuortane 183 Göran Brunell-36 JIF 15.07 Lappfjärd 1-20 SFIM 180 Bertel Påhls-36 Vörå IF 01.07 Hörnefors, SWE 4 dk 178 Stig Öst-31 P-P 178 Nils Grägg-30 P-P 178 Nils Björk Femman 12.08 Malax 1 kk 175 Bror-Erik Södergård-27 VIS 30.08 Vasa 2 kk 175 Sigvald Blomqvist-37 NIK 175 Alf Spåra-39 MIFK 174 B Kullman VIF ---10--- 173 Stig Vilen-25 Kraft 26.08 Purmo 1 kk Stav-56 360 Karl Vikström-28 GIF 30.06 Hörnefors, SWE 2 dk 360 Vidar Palm-37 GIF 19.08 Vasa 4 SFIM 350 Åke Hammarberg-36 Länken 14.07 Lappfjärd 2-20 SFIM 350 Arne Klemets-30 Femman 19.08 Vasa 5 SFIM 340 Harri Hoffman-36 VIS 13.06 Vasa 1 kk 340 Birger Grägg-29 P-P 11.07 Terjärv 1 kk 340 Börje Brännbeck-30 VIS 19.08 Vasa 6 SFIM 340 Erik Ellfolk-37 Länken 19.08 Vasa 7 SFIM 340 Karl Åfors-33 TUS 05.09 Larsmo 2 dt 340 Erik Stenman-35 LIF 05.09 Larsmo 3 dt ---10--- 330 Mauri Prosi-39 Länken 15.08 Lappfjärd 1 kk 330 Gösta Ömossa-33 Kraft 322 Paul Björkqvist JIF längd-56 694 Rurik Bengs-33 Hellas 30.06 Hörnefors, SWE 1 dk 650 Sigvald Blomqvist-37 NIK 14.07 Lappfjärd 1-20 SFIM 648 Åke Hammarberg-36 Länken 14.07 Lappfjärd 2-20 SFIM 642 Albin Enlund-28 Kamp 641 Leif Forsell-36 Myran 21.07 Jakobstad 1 DM 641 Rolf Nyblom-33 MIFK 23.09 Munsala 2 SFI-f 640 Frejvid Ingo-37 Femman 01.09 Yttermark 1 kk 638 Niilo Kontiainen-30 Drott 633 Stig Rosenback-38 Länken 14.07 Lappfjärd 4-20 SFIM 631 Per Calden-32 MIFK 05.06 Nykarleby 1 kk ---10--- 630 Göran Forsström-31 Myran 30.06 Hörnefors, SWE 4 dk 628 P Lunden P-P 11.07 Terjärv 1 kk 626 Bengt Silen-40 VIS 624 B Rönnholm Kraft obekräftat 642 Rolf Nyblom-33 MIFK 3-steg-56 14.48 Rurik Bengs-33 Hellas 01.07 Hörnefors, SWE 2 dk 13.85 Åke Hammarberg-36 Länken 15.07 Lappfjärd 1-20 SFIM 13.36 Niilo Kontiainen-30 Drott 05.09 Larsmo 1 dt 13.26 Gösta Ömossa-33 Kraft 02.09 Yttermark 1 kk 13.00 Frejvid Ingo-37 Femman 02.09 Yttermark 2 kk 13.00 R Leinonen Drott 05.09 Larsmo 2 dt 12.94 Erik Sundell-37 GIF 21.09 Kokkola 2 dt 12.90 Bengt Silen-40 VIS 12.86 Erik Ellfolk-37 Länken 06.07 Karijoki 1 kk 12.77 Börje Ahlö-32 Brahe 22.07 Jakobstad 1 DM ---10--- 12.71 Göran Dövnäs-32 TUS 12.08 Veteli 2 nat 12.62 B Finne Femman 02.09 Yttermark 3 kk 12.61 Rainer Nyholm-35 MIFK 22.07 Jakobstad 2 DM 12.60 Edgar Stenbacka OIF 12.60 Erik Stenman-35 LIF 12.58 Lars Näs-35 MIFK 22.07 Jakobstad 3 DM 12.56 Stig Rosenback-38 Länken kula-56 14.53 Per Calden-32 MIFK 27.06 Munsala 1 kk 14.40 Helge Nylund-30 Kronan 15.06 Jakobstad 1 kk 14.24 Sven Hemdahl-23 Stand 27.06 Östensö 1 kk 14.12 Åke Envik-31 MIFK 3-10.6 SFI-veckan 14.09 Birger Grägg-29 P-P 27.06 Östensö 2 kk 13.97 Lars Bexar-18 SIF 28.07 Vasa 3 dk 13.82 Karl-Erik Ahlskog-33 Stand 27.06 Östensö 3 kk 13.44 Rolf Nyblom-33 MIFK 23.09 Munsala 4 SFI-f 13.35 Rainer Engstrand-35 Myran 13.30 Börje Brännbeck-30 VIS 15.07 Laihia 1 dt ---10--- 12.94 Åke Sundholm-21 Femman 02.09 Yttermark 1 kk 12.88 Georg Lång-32 Femman 02.09 Yttermark 2 kk 12.82 Georg Höijer-29 VIF diskus-56 50.44 Åke Envik-31 MIFK 29.07 Vasa 1 dk 44.85 Per Calden-32 MIFK 29.07 Vasa 3 dk 43.40 Birger Grägg-29 P-P 21.07 Jakobstad 3 DM 42.84 Börje Brännbeck-30 VIS 05.09 Vasa 1 kk 42.24 Elis Backnäs-12 Drott 21.07 Jakobstad 4 DM 42.19 Åke Storrank-18 TUS 05.09 Larsmo 2 dt 38.85 Erik Kaitfors-33 Myran 05.09 Larsmo 4 dt 38.56 Sven Hemdahl-23 Stand 26.08 Purmo 1 kk 38.41 Gunnar Åvik-26 GIF 21.07 Jakobstad 6 DM 37.72 B Kullman VIF ---10--- 37.54 Bertel Blusi-31 VIF 15.09 Vörå 2 DM 37.12 Karl-Erik Ahlskog-33 Stand 26.08 Purmo 2 kk slägga-56 51.66 Gunnar Åvik-26 GIF 23.09 Nivala 1 dt 40.34 Helmer Österblad-01 VIS 01.07 Hörnefors, SWE 3 kk 39.44 Ingmar Lindqvist-32 VIS 30.08 Vasa 3 kk 38.37 Albert Björkbacka-20 Kraft 01.08 Närpes 2 kk 35.87 Rolf Björklund-27 Kronan 22.07 Jakobstad 3 DM 33.48 Eric Nyström-14 Drott 06.09 Larsmo 2 dt 33.01 Gerald Blusi-27 VIF 15.09 Vörå 2 DM 32.51 Sven Hemdahl-23 Stand 06.09 Purmo 3 dt 32.32 Birger Reinlund-18 KIF 25.07 Närpes 2 kk 30.33 Johan Heinonen-35 Länken 12.08 Kristinestad 2 DM ---10--- spjut-56 60.38 Salomo Tolonen-26 Drott 59.53 Gunnar Åvik-26 GIF 21.07 Jakobstad 1 DM 58.22 B Kullman VIF 57.86 Esko Koivisto-31 GIF 21.07 Jakobstad 2 DM 57.51 Roy Wenman-38 Kraft 26.08 Purmo 1 kk 56.96 Esko Uusitupa-32 Drott 15.06 Jakobstad 1 cup 56.93 Eskil Ingström-31 Kraft 26.08 Purmo 2 kk 56.06 Lars Bexar-18 SIF 21.07 Jakobstad 3 DM 55.82 John Hästbacka-35 TUS 27.07 Terjärv 1 kk 55.49 Bror Åström-34 OIF ---10--- 54.99 S Nylund Kronan (3.10) Kajaani 4 semin 54,79 R Hummel Kronan 06.09 Larsmo 3 dt 54,73 H Snellman P-P 17.07 Östensö 1 kk 54,72 Leif Lerbacka-39 Myran 27.07 Terjärv 2 kk 54,19 E Nygård MIFK 7.7) nnn 2 kk 54.17 Paul Björkqvist JIF 53.65 Bertel Blomqvist-38 PSK 01.07 Kristinestad 3 nat 53.65 Lars Hongell-37 Myran 53.49 Georg Höijer-29 VIF 1 DM 10-kamp-56 4766 Göran Forsström-31 Myran 13.08 Kokkola 1 DM 4642 Esko Koivisto-31 GIF 13.08 Kokkola 2 DM 4477 Olli Isosaari GIF 13.08 Kokkola 3 DM 4170 Paul Johansson-25 TUS 13.08 Kokkola 4 DM 4071 Bengt Granlund-31 P-P 13.08 Kokkola 5 DM 100m-55 11,0 Pentti Latva-27 VIS 24.07 Lapua 1 dk 11,2 Lars Forsman-28 PP 24.07 Lapua 4 dk 11,4 Helge Holmen-38 Kronan 17.07 Kokkola 1 DM 11,5 Börje Brännbeck-30 VIS 28.06 Vasa 2 kk 11,6 Göran Forsström-31 Myran 19.06 Nedervetil 1 kk 11,6 Rolf Finne-35 GIF 23.07 Drumsö 3-20 SFIM 11,6 Göran Björklund-30 GIF 07.07 Kokkola 1 kk 11,6 Holger Hilden-32 GIF 17.07 Kokkola 3 DM 11,6 Per Fagerström-37 LIF 18.09 Kållby 1 kk 11,6 Ulf Berg-37 VIS 01.09 Vasa 3 kk ---10--- 11,6 Olli Isosaari GIF 04.09 Pargas 1 kk-final 200m-55 22,8 Pentti Latva-27 VIS 23.07 Lapua 2 dk 23,1 Helge Holmen-38 Kronan 16.07 Kokkola 1 DM 23,7 Börje Brännbeck-30 VIS 02.07 Vasa 2 DM 23,8 Gösta Lithen-32 Femman 30.05 Skatila 1 SFI-veckan 23,8 Åke Hammarberg-36 Länken 12.06 Pörtom DM 5-kamp 23,8 Göran Björklund-30 GIF 16.07 Kokkola 2 DM 23,8 Lars Forsman-28 P-P 16.07 Kokkola 3 DM 24,0 Holger Snickars-31 MaIF 02.07 Vasa 3 DM 24,1 Olle Rönnqvist-34 MaIF 02.07 Vasa 4 DM 24,1 Stig Rosenback-38 Länken 11.09 Närpes 1 kk ---10--- 24,2 Eero Koivuluoma-32 KIF 24,2 Bengt Rönnholm-36 Kraft 16.07 Närpes 1 DM 24,2 Per Fagerström-37 LIF 30.08 Kälviä 4 dk 24,2 Göran Lindvall-34 Kronan 16.07 Kokkola 4 DM 24,2 R Finne-35 GIF 400m-55 50,0 Gösta Lithen-32 Femman 16.09 Tampere 1 nat 51,0 Göran Björklund-30 GIF 25.09 Vasa 2 nat 53,2 Pentti Latva-27 VIS 28.06 Vasa 2 kk 53,3 Bo Bonds-31 Stand 30.06 Terjärv 1 kk 53,5 Holger Snickars-31 MaIF 03.07 Vasa 2 DM 53,6 Frej Asplund-29 GIF 17.07 Kokkola 2 DM 53,6 Nils Granberg VIF 12.07 Vörå 53,7 Carl-Johan Palm-36 GIF 23.07 Drumsö 3-20 SFIM 53,8 Göran Luoto-36 Drott 09.07 Jakobstad 1-20 DM 53,9 Ole Lönnqvist-32 Brahe 21.06 Jakobstad 1 kk ---10--- 54,0 Helge Hollmen-38 Kronan 29.06 Kokkola 2 kk 54,0 Eero Koivuluoma-32 KIF 17.07 Närpes 1 DM 54,0 Erik Aspholm-31 Femman 02.07 Vasa 3 DM 800m-55 1.53,8 Gösta Lithen-32 Femman 30.07 Grankulla 1 SFIM 1.59,0 Göran Björklund-30 GIF 21.09 Kokkola 2 dt 1.59,8 Bjarne Nygård-35 Drott 24.07 Drumsö 1-20 SFIM 2.00,1 Erkki Vahtiala-32 GIF 16.07 Kokkola 1 DM 2.00,7 Kurt Riska-29 Kronan 16.07 Kokkola 2 DM 2.01,0 Frej Asplund-29 GIF 16.07 Kokkola 3 DM 2.02,6 Carl-Johan Palm-36 GIF 24.07 Drumsö 3-20 SFIM 2.02,6 Lars Sandvik-32 Brahe 16.07 Kokkola 4 DM 2.02,8 Nils Granberg VIF 24.07 Drumsö 4-20 SFIM 2.04,5 Fingal Sjelvgren-35 Myran ---10--- 2.04,6 Leevi Kankaanpää-35 KIF obekräftat 2.02,2 Carl-Johan Palm-36 GIF 1500m-55 3.57,6 Lennart Juselius-29 Drott 21.08 Vasa 1 Wärtsilä 4.02,8 Erkki Rantala-35 Drott 07.07 Kokkola 2 kk 4.04,2 Kurt Riska-29 Kronan 14.06 Jakobstad 1 kk 4.07,8 Harry Lillqvist-28 Brahe 21.06 Jakobstad 1 kk 4.09,4 Bjarne Nygård-35 Drott 14.06 Jakobstad 3 kk 4.12,0 Ulrik Nyman-34 Brahe 00.06 Purmo 2 kk 4.13,8 Erkki Vahtiala-32 GIF 15.06 Kokkola 1 kk 4.14,4 Gösta Lithen-32 Femman 03.06 Vasa 1 SFI-veckan 4.14,6 Clas Häger-30 NIK 28.08 Vasa 1C int 4.14,8 Alvin Nylund-31 Stand 06.07 Purmo 1 kk ---10--- 4.15,2 Lars Sandvik-32 Brahe 28.08 Vasa 2C int 4.15,4 Ingmar Lyttbacka-35 Kronan 23.07 Drumsö 6-20 SFIM 4.16,2 Bertel Mattson-30 GIF 28.08 Vasa 3C int 3000m-55 8.25,8 Lennart Juselius-29 Drott 01.07 Helsinki 5 8.33,0 Erkki Rantala-35 Drott 20.08 Trondheim 1-20 lk 8.49,6 Harry Lillqvist-28 Brahe 19.06 Kokkola 6 nat 9.01,8 Kurt Riska-29 Kronan 23.07 Lapua 4 dk 9.09,0 Clas Häger-30 NIK 21.08 Vasa 3 nat 9.11,2 Herbert Lindahl-28 Femman 28.08 Vasa 4 int 9.11,2 Kalle Jaskari-27 NIK 28.08 Vasa 5 int 9.13,0 Bertel Matsson-30 GIF 21.08 Vörå 4 nat 9.14,0 Max Kjerp VIF 21.08 Vörå 5 nat 9.14,2 Erik Härtull-27 VIF 25.08 Vörå 1 DM ---10--- 5000m-55 14.29,0 Lennart Juselius-29 Drott 13.08 Kuopio 4 FM 14.49,8 Erkki Rantala-35 Drott 16.09 Tampere 1 nat 15.39,2 Clas Häger-30 NIK 24.07 Lapua 3 dk 15.59,0 Herbert Lindahl-28 Femman 16.12,2 Bertel Mattson-30 GIF 17.07 Kokkola 2 DM 16.46,6 Max Kjerp VIF 02.07 Vasa 2 DM 110m häck-55 16,5 Karl Wikström-28 GIF 17.07 Kokkola 1 DM 16,5 Edsel Wenman-22 Kraft 16,8 Bengt Karlå-31 Kraft 17.07 Närpes 1 DM 17,0 Östen Yrjans-28 Kraft 17.07 Närpes 2 DM 17,4 Egil Wenman-34 Kraft 24.08 Teuva 1 kk 17,9 Harri Hoffman-36 VIS 03.07 Vasa 1 DM 18,1 Göran Forsström-31 Myran 11.09 Esse D DM !! 16,4 Karl Wikström-28 GIF 200m häck-55 27,4 Henrik Hult-33 VIS 28.08 Vasa 3 int 27,9 Karl Wikström-28 GIF 17.08 Kokkola 1 kommun 28,2 Esko Koivisto-31 GIF 17.08 Kokkola 2 kommun 28,6 B Söderman Drott 04.09 Jakobstad 2 nat 400m häck-55 59,2 Nils Barkar-31 P-P 30.07 Grankulla 4 SFIM 59,7 Guy Karlsson-34 MIFK 21.08 Alahärmä 4 nat 60,8 Esko Koivisto-31 GIF 16.07 Kokkola 2 DM 60,8 Vidar Palm-37 GIF 61,0 Leevi Kankaanpää-35 KIF 63,0 Nils Granberg VIF 02.07 Vasa 1 DM 63,7 Henrik Hult-33 VIS 02.07 Vasa 2 DM 63,8 Allan Malm-35 Kraft 16-17.7 Närpes 2 DM 64,6 Göran Luoto-36 Drott 3000m hinder-55 9.37,0 Harry Lillqvist-28 Brahe 15.08 Kokkola 1 FM-B höjd-55 191 Georg Lång-32 Femman 04.09 Jakobstad 1 nat 183 Bertel Påhls-36 VIF 17.07 Jurva 1-20 nat 181 Bror-Erik Södergård-27 VIS 09.07 Åbo 1 dövFM 180 Göran Brunell-36 JIF 21.08 Vörå 2-20 nat 177 Stig Öst-31 P-P 18.09 Kållby 1 kk 177 Nils Grägg-30 P-P 18.09 Kållby 2 kk 175 Olavi Koivunen-32 VIF 03.07 Vasa 2 DM 174 Ralf Långbacka-32 Kraft 174 Stig Vilen-25 Kraft 174 Gustav Sandlund KIF ---10--- 173 Esko Uusitupa-32 Drott 07.09 Jakobstad 2 kommun stav-55 402 Karl Wikström-28 GIF 19.06 Kokkola 1 nat 342 Karl Åfors-33 TUS 340 Arne Klemets-30 Femman 28.06 Vasa 1 kk 340 Väinö Koskinen GIF 29.06 Kokkola 2 kk 330 Vidar Palm-37 GIF 19.06 Kokkola 4 nat 330 Erik Stenman-35 LIF 09.08 Jeppo 1 kk 330 Harri Hoffman-36 VIS 28.06 Vasa 2 kk 325 Gösta Ömossa-33 Kraft 16.07 Närpes 1 DM 320 Allan Lillqvist-29 Kronan 29.06 Kokkola 4 kk 320 M Ylivainio JIF 09.08 Jeppo 2 kk ---10--- 320 Åke Hammarberg-36 Länken 10.08 Lappfjärd 1 kk 320 Lars Näs-35 MIFK 04.09 Jakobstad 3 nat 320 Esko Uusitupa-32 Drott 11.09 Esse DM 10-kamp längd-55 694 Rurik Bengs-33 Hellas 24.07 Lapua 2 dk 657 Göran Forsström-31 Myran 24.07 Lapua 4 dk 643 Rolf Nyblom-33 MIFK 04.09 Jakobstad 3 nat 638 Gösta Ömossa-33 Kraft 04.09 Närpes 1 kk 630 Sigvald Blomqvist-37 NIK 10.07 Jakobstad 1-20 DM 628 Torolf Fröjdö-31 Kronan 14.06 Jakobstad 1 kk 628 Per Calden-32 MIFK 10.09 Esse DM 10-kamp 626 Bengt Rönnholm-36 Kraft 17.07 Närpes 1 DM 626 Albin Enlund-28 Kamp 14.08 Korsnäs 1 kk 622 Lars Näs-35 MIFK ---10--- 620 Bror-Erik Södergård-27 VIS 01.09 Vasa 3 kk 618 Edsel Wenman-22 Kraft 617 Rainer Gröndahl-33 Länken 21.08 Lappfjärd 4 nat 613 Åke Hammarberg-36 Länken 12.06 Pörtom DM 5-kamp 3-steg-55 14.18 Rurik Bengs-33 Hellas 02.07 Vasa 1 DM 13.52 Gösta Ömossa-33 Kraft 24.08 Teuva 1 kk 13.34 Lars Näs-35 MIFK 23.07 Lapua 4 dk 13.26 Niilo Kontiainen-30 Drott 13.13 Per Calden-32 MIFK 03.08 Munsala 1 bypokalen 13.03 Bengt Lunden-27 P-P 17.07 Kokkola 2 DM 12.87 Åke Hammarberg-36 Länken 19.06 Närpes 4 nat 12.73 Frejvid Ingo-37 Femman 02.07 Vasa 2 DM 12.71 Rolf Nyblom-33 MIFK 17.07 Kokkola 3 DM 12.58 Stig Rosenback-38 Länken 17.07 Närpes 3 DM ---10--- 12.58 Leif Ekholm-39 P-P 17.07 Kokkola 4 DM 12.56 Pertti Santamäki-31 Länken 12.56 Erik Stenman-35 LIF 12.53 Erik Ellfolk-37 Länken 11.09 Närpes 2 kk 12.52 Stig Vilen-25 Kraft 24.08 Teuva 3 kk kula-55 14.74 Helge Nylund-30 Kronan 30.08 Kälviä 1 dk 14.35 Sven Hemdahl-23 Stand 28.08 Kortesjärvi 1 nat 14.28 Åke Envik-31 MIFK 23.07 Lapua 3 dk 14.08 Birger Grägg-29 P-P 1 SFI-veckan 14.05 Lars Bexar-18 SIF 18.09 Malax 1 kk 13.88 Per Calden-32 MIFK 21.08 Alahärmä 2 nat 13.54 Georg Höijer-29 VIF 19.06 Oravais 2 nat 13.50 John Sohlström-30 Fyren 13.36 Karl-E Ahlskog Stand 18.09 Kållby 2 kk 13.36 Ingvald Korsman-33 Fyren ---10--- 13.35 Börje Brännbeck-30 VIS 09.08 Vasa 2 dt 13.21 Åke Sundholm-21 Femman 03.06 Vasa 1 SFI-veckan 13.07 Börje Forsman-23 P-P 05.08 Kållby 2 kk 13.00 Gösta Ömossa-33 Kraft 12.97 Birger Grägg-29 P-P 21.06 Kållby 1 kk 12.91 Bror Smeds Femman 14.08 Skatila 1 kk 12,90 Rainer Engstrand-35 Myran 12.08 Terjärv 1 kk 12.90 Leevi Hakala-26 KIF 28.08 Isojoki 1 nat diskus-55 49.96 Åke Envik-31 MIFK 30.06 Helsinki 1 int 46.47 Per Calden-32 MIFK 24.07 Lapua 4 dk 41.01 Åke Storrank-18 TUS 17.07 Kokkola 3 DM 40.57 Börje Brännbeck-30 VIS 03.07 Vasa 1 DM 39.22 Edvin Lygdbäck-23 OIF 19.06 Oravais 1 nat 39.00 Bertel Blusi-31 VIF 25.08 Vörå 5-kamp DM 38.91 Gunnar Åvik-26 GIF 28.08 Alavieska 2 nat 38.65 Gunnar Mattson-37 Länken 21.08 Lappfjärd 1 nat 37.94 Georg Höijer-29 VIF 21.08 Vörå 6 nat 37.60 Egil Norrvik-28 Länken 19.06 Närpes 4 nat ---10--- 37.40 Henrik Kennola-37 JIF 37.39 Erik Stenman-35 LIF 09.07 Jakobstad 1-20 DM 37.29 Leif Forsell-36 Myran slägga-55 50.37 Gunnar Åvik-26 GIF 31.07 Grankulla 1 SFIM 39.57 Rolf Björklund-27 Kronan 23.07 Lapua 4 dk 38.98 Albert Björkbacka-20 Kraft 18.09 Kristinestad 1 kk 37.11 Helmer Österblad-01 VIS 02.09 Vasa 2 kk 35.34 Gunnar Rudnäs-12 Kronan 16.07 Kokkola 3 DM 34.81 Åke Sundholm-21 Femman 02.07 Vasa 1 DM 32.91 Leevi Hakala-26 KIF 32.60 Birger Reinlund-18 KIF 17.07 Närpes 2 DM spjut-55 61.97 Ralf Hummel-28 Kronan 05.06 Kannus 1 dt 60.92 Georg Höijer-29 VIF 25.08 Vörå 5-kamp DM 58.86 Gunnar Åvik-26 GIF 15.06 Kokkola 1 kk 58.03 Esko Koivisto-31 GIF 21.08 Vörå 2 nat 56.83 Salomo Tolonen-26 Drott 21.06 Kållby 1 kk 55.73 Esko Uusitupa-32 Drott 21.06 Kållby 2 kk 55.63 Bengt Kullman VIF 12.07 Vörå 2 kk 55.36 Bror Åström-34 OIF 21.08 Vörå 5 nat 54.42 Henry Snellman-30 P-P 05.08 Kållby 2 kk 54.25 Helge Dahlvik-26 TUS 04.09 Jakobstad 2 nat ---10--- 53.86 Eskil Ingström-31 Kraft 17.07 Närpes 1 DM 53.54 Erik Nygård-28 MIFK 06.07 Purmo 1 kk 53.34 Nils Kronqvist-31 Kronan 14.06 Jakobstad 3 kk 53.19 Ingmar Udd-34 MaIF 18.09 Malax 1 kk 52.67 Leevi Hakala-26 KIF 21.08 Lappfjärd 3 nat 52.60 Åke Ålgars-24 Länken 21.08 Lappfjärd 4 nat 52.36 I Stenbacka OIF 10-kamp-55 4536 Gösta Ömossa-33 Kraft 4447 Per Calden-32 MIFK 12,0-628-13.49-160-59,0-18,7-40.48-290-46.40-5.42,0 11.09 Esse 1 DM 4403 Göran Forsström-31 Myran 11,9-624-11.07-165-55,3-18,1-------290-38.75-4.49,0 11.09 Esse 2 DM 4255 Börje Brännbeck-30 VIS 12,1-534-12.57-155-57,4-19,4-38.56-310-47.72-5.15,8 12.10 Vasa 2 dt 4193 Edsel Wenman-22 Kraft 3907 Esko Uusitupa-32 Drott 12,5-557-12.10-170------19,9-30.70-320-52.75------ 11.09 Esse 3 DM 3902 Paul Johansson-25 TUS -----551-11.87-155-57,8-18,9-30.86-280-41.60-4.54,0 11.09 Esse 4 DM 3890 Lars Forsman-28 PP -----588-11.68-----56,5-18,7-31.05-260-44.38-5.34,0 11.09 Esse 5 DM 3882 Åke Finne Femman 17.08 Vasa 1 Dm 1954
100m 10,9 Rolf Finne-35 GIF 27.08 Kokkola 1 nat 11,2 Pentti Latva-27 VIS 22.08 Vörå 1 nat 11,4 Lars Forsman-28 P-P 26.09 Heinola 4 semin 11,5 Ole Lönnqvist-32 Brahe 09.06 Jakobstad 1 kk 11,5 Roland Finne-35 GIF 11.07 Pargas 2-20 SFIM 11,5 Allan Lillqvist-29 Kronan 09.06 Kronoby 1 kk 11,5 Helge Holmen-38 Kronan 09.06 Kronoby 2 kk 11,5 Ernst Nordman-26 PSK 11,6 Börje Brännbeck-30 VIS 30.06 Vasa 2 kk 11,6 Göran Lindvall-34 Kronan 11.07 Pargas 3-20 SFIM ---10--- 11,6 Frej Asplund-29 GIF 26.09 Helsinki-E 5 SFI-final 11,6 Sulo Nivukoski-32 OIF 200m-54 23,0 Rolf Finne-35 GIF 24.08 Jakobstad 1 DM 23,1 Pentti Latva-27 VIS 26.08 Vasa 1 kk 23,6 Helge Holmen-38 Kronan 24.08 Jakobstad 2 DM 23,6 Roland Finne-35 GIF 11.07 Pargas 1-20 SFIM 23,7 Ingmar Björklund-34 Drott 11.07 Pargas 3-20 SFIM 23,8 Lars Ingves-29 KIF 17-18.7 Närpes 1 DM 23,8 Per-Erik Kasslin-29 LIF 24.08 Jakobstad 3 DM 24,0 Göran Lindvall-24 Kronan 22.08 Vörå 2-20 nat 24,3 Bengt Karlå-31 Kraft 04.06 Närpes 1 SFI-veckan 24,3 Göran Björklund-30 TUS 19.08 Kokkola 3 kommun ---10--- 24,3 Gunnar Pått-34 VIS 22.08 Vörå 3-20 24,3 Olle Rönnqvist SIF 24,4 Erik Aspholm-31 Femman 11.06 Vasa 4 nat 24,4 Georg Lång-32 Femman SFI-veckan 24,4 L Fagerström LIF 400m-54 51,7 Frej Asplund-29 GIF 25.08 Jakobstad 1 DM 52,3 Gösta Lithen-32 Femman 22.08 Vörå 2 nat 52,3 Roy Wikström-33 Drott 25.08 Jakobstad 2 DM 52,6 Göran Björklund-30 TUS 08.08 Vasa 4 kk 52,6 Ole Lönnqvist-32 Brahe 08.09 Jakobstad 2 kk 53,1 Holger Snickars-31 MaIF 22.08 Vörå 4 nat 53,3 Pentti Latva-27 VIS 30.06 Vasa 1 kk 53,4 Nils Siren-28 GIF 10.06 Braunschweig 3 kk 53,8 Bo Bonds-31 Stand 09.07 Munsala 1 kk 54,0 Kurt Riska-29 Kronan 09.06 Kronoby 2 kk ---10--- 54,0 Nils Granberg-35 VIF 30.06 Vasa 2 kk 54,1 Erkki Vahtiala-32 GIF 29.07 Kokkola 2 kk 54,1 Matti Miettinen Drott 03.10 Alavus 2 EPOU 54,2 Bengt Karlå-31 Kraft 11.07 Närpes 1 kk 54,2 Göran Luoto-36 Drott 14.07 Jakobstad 3 kk 54,2 Erik Aspholm-31 Femman 02.09 Kållby 2 kk !! 54,1 Göran Luoto-36 Drott 800m-54 1.55,7 Frej Asplund-29 GIF 27.08 Kokkola 3 nat 1.58,4 Gösta Lithen-32 Femman 16.08 Vasa 1 nat 1.58,7 Kurt Riska-29 Kronan 24.08 Jakobstad 2 DM 1.58,9 Erkki Vahtiala-32 GIF 07.08 Vasa 4 dk 2.00,3 Torsten Pettersson-30 P-P 24.08 Jakobstad 3 DM 2.00,4 Carl-Johan Lill-24 Brahe 24.08 Jakobstad 4 DM 2.01,4 John Finell-31 GIF 18.08 Kokkola 4 kommunM 2.01,9 Nils Siren-28 GIF 24.08 Jakobstad 5 DM 2.02,0 Lennart Juselius-29 Drott 06.06 Kokkola 5 nat 2.02,8 Harry Lillqvist-28 Brahe 26.09 Jakobstad 1 kk ---10--- 2.03,0 Lars Sandvik-32 Brahe 26.09 Jakobstad 2 kk 2.03,3 Bjarne Nygård-35 Drott 24.08 Jakobstad 6 DM 2.04,5 Gunnar Öst-34 P-P 2.05,0 Clas Häger-30 NIK 15.08 Munsala 2 nat 2.05,2 Roy Wikström-33 Drott 21.06 Oravais 1C nat 2.05,6 Carl-Johan Palm-36 GIF 27.08 Kokkola 2-20 nat 2.06,3 Unto Ahonen-34 Drott 11.07 Pargas 2-20 SFIM 1500m-54 3.59,2 Lennart Juselius-29 Drott 30.06 Jakobstad 1 dk 3.59,4 Kurt Riska-29 Kronan 30.06 Jakobstad 2 dk 4.05,2 Erkki Vahtiala-32 GIF 22.08 Lappeenranta 1 rikkihappo 4.07,4 Carl-Johan Lill-24 Brahe 25.08 Jakobstad 3 DM 4.09,2 Bjarne Nygård-35 Drott 22.08 Vörå 1-20 nat 4.09,2 Torsten Pettersson-30 P-P 25.08 Jakobstad 4 DM 4.09,6 Nils Siren-28 GIF 25.08 Jakobstad 5 DM 4.09,8 Alvin Nylund-31 Stand 09.06 Purmo 2 kk 4.09,8 Nils Nyman-27 Brahe 17.06 Jakobstad 2 nat 4.10,6 Lars Sandvik-32 Brahe 25.08 Jakobstad 6 DM ---10--- 4.14,8 Olof Påhls-34 VIF 11.07 Pargas 2-20 SFIM 4.14,8 Allan Auren-24 Myran 25.08 Jakobstad 7 DM 4.15,0 Harry Lillqvist-28 Brahe 23.06 Purmo 1 kk 4.15,0 Gösta Lithen-32 Femman 06.07 Helsingby 1 kk 4.15,4 Erik Härtull-27 VIF 30.06 Vasa 2 kk 3000m-54 8.34,6 Lennart Juselius-29 Drott 17.06 Jakobstad 2 nat 8.54,8 Kurt Riska-29 Kronan 07.08 Vasa 3 dk 9.06,8 Clas Häger-30 NIK 24.08 Jakobstad 2 DM 9.11,2 Bertel Matsson-30 GIF 24.08 Jakobstad 3 DM 9.17,4 Erik Härtull-27 VIF 22.08 Vörå 2 nat 9.21,0 Torsten Pettersson-30 P-P 15.08 Munsala 2 nat 9.26,6 Ingmar Lyttbacka-35 Kronan 24.08 Jakobstad 4 DM 9.29,6 Olof Påhls-34 VIF 11.07 Pargas 1-20 SFIM 5000m-54 14.37,6 Lennart Juselius-29 Drott 16.07 Helsinki 6 int 15.39,6 Clas Häger-30 NIK 16.03,0 Bertel Mattsson-30 GIF 25.08 Jakobstad 2 DM 16.29,0 Kurt Riska-29 Kronan 01.07 Jakobstad 4 dk 16.48,4 Bjarne Torrkulla-28 Kronan 25.08 Jakobstad 3 DM 16.57,0 Oskar Back-33 Femman 03.07 Oravais 1 DM 10000m-54 32.36,0 Lennart Juselius-29 Drott 01.08 Borgå 1 SFIM 34.29,6 Bertel Mattsson-30 GIF 01.08 Borgå 4 SFIM 110m häck-54 15,9 Bengt Karlå-31 Kraft 07.08 Vasa 3 dk 16,7 John Finell-31 GIF 07.08 Vasa 4 dk 17,2 Karl Wikström-28 GIF 22.08 Veteli 3 nat 17,6 Östen Yrjans-28 Kraft 27.07 Vasa 1 dt 17,9 Paul Johansson-25 TUS 25.08 Jakobstad 2 DM 18,0 Olof Påhls-34 VIF 16.08 Vasa 3 nat 18,3 Gunnar Pått-34 VIS 04.07 Oravais 1 DM 18,3 Lars-Olof Storbjörk-32 Kronan 25.08 Jakobstad 3 DM 18,8 Börje Brännbeck-30 VIS 04.07 Oravais 2 DM 18,8 Esko Uusitupa-32 Drott 19.08 Jakobstad DM 10-kamp ---10--- !! 17,4 Östen Yrjans-28 Kraft 200m häck-54 27,4 Roland Finne-35 GIF 10.06 Braunschweig 1 kk 27,8 Börje Snickars-35 VIS 23.09 Vasa 2-20 kommun 28,2 Frej Asplund-29 GIF 10.06 Braunschweig 3 kk 28,4 Nils Söderudd-35 VIS 23.09 Vasa 3-20 kommun 28,8 John Finell-31 GIF 11.06 Hildesheim, GER 3 kk 400m häck-54 58,4 John Finell-31 GIF 01.07 Jakobstad 1 dk 59,2 Ole Lönnqvist-32 Brahe 24.08 Jakobstad 2 DM 61,5 Roy Wikström-33 Drott 24.08 Jakobstad 3 DM 61,6 Nils Käcko-29 Stand 24.08 Jakobstad 4 DM 61,8 Paul Johansson-25 TUS 24.08 Jakobstad 5 DM 61,9 Göran Luoto-36 Drott 24.08 Jakobstad 6 DM 62,4 Göran Nylund-33 MaIF 24.07 Mariehamn 5 SFIM 63,8 Lars-Erik Antila-31 Stand 01.07 Jakobstad 4 dk 63,9 Pentti Latva-27 VIS 03.07 Oravais 2 DM 64,4 Bengt Karlå-31 Kraft 11.07 Närpes 1 DM ---10--- 3000m hinder-54 9.56,2 Harry Lillqvist-28 Brahe 05.10 Jakobstad 1 DM 10.17,4 Torsten Pettersson-30 P-P 05.10 Jakobstad 2 DM 10.18,4 Clas Häger-30 NIK 05.10 Jakobstad 3 DM 10.18,4 Lars Sandvik-32 Brahe 05.10 Jakobstad 4 DM höjd-54 193 Georg Lång-32 Femman 24.07 Mariehamn 1 SFIM 180 Olavi Koivunen-32 VIF 18.07 Vörå 1 kk 180 Bertel Påhls-36 VIF 22.08 Vörå 2 nat 180 Bruno Köping-20 MaIF 22.08 Vörå 3 nat 178 Stig Öst-31 P-P 26.09 Jakobstad 1 kk 175 Nils Grägg-30 P-P 17.06 Jakobstad 1 nat 175 Lars-Olof Storbjörk-32 Kronan 17.06 Jakobstad 2 nat 175 Sven-Olof Bjongbacka-31 Kronan 25.08 Jakobstad 3 DM 175 Göran Brunell-36 JIF 05.09 Jeppo 1-20 kk 173 Ralf Långbacka-32 Kraft 15.08 Närpes 1 kk ---10--- 171 P Nygård VIF 03.07 Oravais 3 DM stav-54 406 Karl Wikström-28 GIF 22.08 Veteli 1 nat 360 Birger Grägg-29 P-P 25.07 Mariehamn 2 SFIM 340 Karl Åfors-33 TUS 25.07 Mariehamn 5 SFIM 340 Arne Klemets-30 Femman 15.06 Vasa 1 kk 330 Uno Skata-31 VIF 15.06 Vörå 1 kk 330 Kaj Libäck-35 Kronan 05.08 Jakobstad 1 kk 330 Bror Åström-34 OIF 22.08 Vörå 1 nat 330 Lars-Olof Storbjörk-32 Kronan 24.08 Jakobstad 2 DM 330 Birger Lang-29 VIS 25.08 Vasa 2 kk 330 Erik Stenman-35 LIF ---10--- 322 Börje Brännbeck-10 VIS 04.07 Oravais 2 DM 322 Esko Uusitupa-32 Drott 19.08 Jakobstad DM 10-kamp 320 Lars Näs-35 MIFK 09.06 Jakobstad 1 kk 320 Bengt Granlund-31 P-P 20.07 Kållby 3 kk 320 Göran Luoto-36 Drott 05.08 Jakobstad 3 kk 320 John Sjölind-35 Kronan 05.08 Jakobstad 4 kk 320 Vidar Palm-37 GIF 19.09 Helsinki 1-16 skolM 320 Johan Lindholm-36 Drott 19.09 Helsinki 2-18 skolM längd-54 678 Rurik Bengs-33 Hellas 07.08 Vasa 1 dk 655 Niilo Kontiainen-30 Drott 11.07 Lohtaja 3 nat 650 Torolf Fröjdö-31 Kronan 09.06 Kronoby 1 kk 637 Göran Forsström-31 Myran 25.08 Jakobstad 2 DM 628 Bror-Erik Södergård-27 VIS 25.08 Vasa 4 kk 620 Göran Lindvall-34 Kronan 05.08 Jakobstad 3 kk 620 Elmer Örndahl-33 Femman 618 Bengt Karlå-31 Kraft 11.07 Närpes 1 kk 617 Åke Storrank-18 TUS 09.06 Kronoby 2 kk 616 Karl-Johan Sandberg-34 TUS 22.06 Terjärv 1 kk ---10--- 3-steg-54 14.00 Rurik Bengs-33 Hellas 08.08 Vasa 1 dk 13.58 Niilo Kontiainen-30 Drott 11.07 Lohtaja 1 nat 13.57 Börje Ahlö-32 Brahe 01.07 Jakobstad 3 dk 13.34 Bengt Karlå-31 Kraft 18.07 Närpes 1 DM 13.27 Stig Vilen-25 Kraft 15.08 Närpes 2 kk 13.04 Pertti Santamäki-31 Länken 18.07 Närpes 2 DM 13.04 Lars Näs-35 MIFK 24.08 Jakobstad 2 DM 12.85 Gösta Ömossa-33 Kraft 11.06 Närpes 2 SFI-veckan 12.72 Antero Gråbbil-28 VIF 22.08 Vörå 4 nat 12.68 Eero Koivuluoma-32 KIF ---10--- 12.67 Sulo Nivukoski-32 OIF 03.07 Oravais 2 DM 12.66 Erik Sundell GIF 24.08 Jakobstad 3 DM 12.62 Olavi Koivunen-32 VIF 22.08 Vörå 5 nat 12.55 Åke Hammarberg-36 Länken 04.07 Karijoki 2 kk obekräftad 14.01 Gösta Ömossa-33 Kraft 00.05 Ekenäs 3 militär-kamp kula-54 14.97 Helge Nylund-30 GIF 07.08 Vasa 1 dk 14.48 Per Calden-32 MIFK 14.08 Kerava 2 FM-B 13.93 Sven Hemdahl-23 Stand 20.06 Oravais 1 nat 13.90 Birger Grägg-29 P-P 22.06 Kållby 1 kk 13.87 Åke Envik-31 MIFK 13.76 Georg Lång-32 Femman 02.09 Kållby 1 kk 13.59 Edvin Lygdbäck-23 OIF 04.07 Oravais 1 Dm 13.50 Åke Sundholm-21 Femman 02.09 Kållby 2 kk 13.38 Georg Höijer-29 VIF 19.09 Munsala 2 kk 13.13 Börje Forsman-23 P-P 02.09 Kållby 4 kk ---10--- 13.12 Bertil Granström-24 Kamp 12.81 Bror Smeds Femman 02.09 Kållby 5 kk 12.76 Leevi Hakala-26 KIF diskus-54 47.46 Åke Envik-31 MIFK 17.06 Jakobstad 1 ka 43.65 Per Calden-32 MIFK 16.08 Vasa 3 nat 43.12 Elis Backnäs-12 Drott 09.06 Purmo 1 kk 42.36 Birger Grägg-29 P-P 24.07 Mariehamn 3 SFIM 41.93 Åke Storrank-18 TUS 39.38 Gunnar Åvik-26 GIF 18.08 Kokkola 1 kommun 39.14 Runar Nyman-16 MIFK 09.07 Munsala 3 kk 39.05 Börje Brännbeck-30 VIS 15.09 Helsinki-E 4 brandmFM 38.96 Karl-Erik Ahlskog-33 Stand 09.07 Munsala 4 kk 38.81 Egil Norrvik-28 Länken 11.07 Närpes 1 kk ---10--- 38.64 Edvin Lygdbäck-23 OIF 29.06 Oravais 1 kk 38.45 Rolf Beijar-35 Femman 19.09 Vasa 1 kk-final 37.60 Erik Österholm-15 P-P 29.07 Kokkola 2 kk 36.97 Åke Sundholm-21 Femman 02.09 Kållby 4 kk 36.83 Göran Bodman Länken 15.08 Härkmeri 2 kk slägga-54 49.48 Gunnar Åvik-26 GIF 05.09 Kalajoki 1 nat 38.19 Rolf Björklund-27 Kronan 24.08 Jakobstad 2 DM 37.49 Albert Björkbacka-20 Kraft 15.08 Närpes 3 kk 36.88 Helmer Österblad-01 VIS 08.08 Vasa 2 dk 36.66 Eric Nyström-14 Drott 24.08 Jakobstad 3 DM 34.20 Håkan Bjon-29 Kronan 24.08 Jakobstad 4 DM 33.67 Lennart Franzen-07 P-P 24.08 Jakobstad 5 DM 32.98 Erik Nyman-08 VIS 03.07 Oravais 1 DM 31.70 Åke Sundholm-21 Femman 03.07 Oravais 2 DM spjut-54 62.75 Ralf Hummel-28 Kronan 22.08 Vörå 1 nat 58.25 Salomo Tolonen-26 Drott 56.91 Georg Höijer-29 VIF 22.08 Vörå 3 nat 56.88 Esko Uusitupa-32 Drott 55.77 Gunnar Åvik-26 GIF 25.07 Mariehamn 4 SFIM 54.66 Eskil Ingström-31 Kraft 11.07 Närpes 1 DM 53.64 Henry Snellman-30 P-P 25.08 Jakobstad 4 DM 53.14 Gerald Blusi-27 VIF 22.08 Vörå 5 nat 52.95 Rolf Nyblom-33 MIFK 22.08 Vörå 6 nat 52.89 Åke Ålgars-24 Länken 11.07 Närpes 2 DM ---10--- 51.67 Leevi Hakala-26 KIF 11.07 Närpes 3 DM 10-kamp-54 4371 Paul Johansson-25 TUS 12,4-552-11.61-155-57,2-18,0-33.19-300-48.62-4.41,0 19.08 Jakobstad 1 DM 4315 Per Calden-32 MIFK 12,4-609-13.34-165-59,4-19,2-41.44-300-44.71-5.42,2 19.08 Jakobstad 4 DM 4300 Roy Wikström-33 Drott 12,3-583-09.81-165-54,4-19,3-29.88-271-43.56-4.25,4 19.08 Jakobstad 2 DM 4211 Esko Uusitupa-32 Drott 12,3-546-12.30-160-57,6-18,8-31.11-322-51.14-5.17,6 19.08 Jakobstad 3 DM 4182 Göran Luoto-36 Drott 11,9-606-09.07-165-55,3-19,0-26.10-310-39.83-4.46,2 19.08 Jakobstad 5 DM 1953
100m-53 11,2 Rolf Blomqvist Stand 12.08 Nykarleby 1 kk 11,2 Rolf Finne-35 GIF 18.07 Köklax 1h-20 SFIM 11,3 Roland Finne-35 GIF 18.07 Köklax 2sf-20 SFIM 11,3 Lars Forsman-28 P-P 06.09 Kokkola 4 dk 11,4 Åke Storrank-18 TUS 22.07 Terjärv 1 kk 11,4 Pentti Latva-27 VIS 07.08 Vasa 1 kk 11,5 Erik Granbacka-26 TUS 22.07 Terjärv 3 kk 11,5 Börje Brännbeck-30 VIS 07.08 Vasa 2 kk 11,5 Ole Lönnqvist-32 Brahe 08.09 Jakobstad 1 kk 11,6 Torolf Fröjdö-31 Kronan 22.07 Nykarleby 1 kk ---10--- 11,6 Stig Vilen-25 Kraft 26.08 Närpes 1 kk 11,6 Sven Sjögren Fyren 06.09 Övermark 1 kk 11,6 L Sandberg PSK 200m-53 23,6 Rolf Blomqvist Stand 05.09 Kokkola 2 dk 23,8 Roland Finne-35 GIF 03.07 Kokkola 1 DM 23,8 Börje Brännbeck-30 VIS 08.09 Vasa 1 dt 23,8 Pentti Latva-27 VIS 08.09 Vasa 2 dt 24,0 Frej Asplund GIF 26.08 Vasa 3-20 nat 24,1 Olof Bergman VIF 24,1 Birger Lang-29 VIS 07.06 Vasa 3h1 nat 24,2 Lars Forsman-28 P-P 03.07 Kokkola 2 DM 24,2 Göran Forsström-31 Myran 03.07 Kokkola 3 DM 24,2 Lars Ingves-29 KIF 12.07 Kristinestad 1 DM ---10--- 24,4 Stig Nelson-30 Länken 31.05 Lappfjärd 1 SFI-veckan 24,4 Thure Paro-33 Femman 20.08 Vasa 3 dt 24,4 Gösta Lithen-32 Femman 08.09 Vasa 3 dt 400m-53 51,5 Frej Asplund-29 GIF 14.06 Kokkola 1 nat 52,6 Ole Lönnqvist-32 Brahe 06.06 Jakobstad 1 kk 53,0 Lars Ingves-29 KIF 11.07 Kristinestad 1 DM 53,1 Thure Paro-33 Femman 20.09 Vasa 1-18 skolM 53,6 Ulrik Nyman-34 Brahe 20.09 Vasa 3-18 skolM 53,8 Erik Aspholm-31 Femman 04.07 Vasa 1 DM 53,9 Nils Granberg VIF 06.09 Oravais 1 kk 53,9 Rolf Finne-35 GIF 07.06 Jakobstad 1 skol-k 54,0 Birger Lang-29 VIS 04.07 Vasa 2 DM 54,1 Nils Siren-28 GIF 11.06 Kokkola 4 kommunM ---10--- 54,1 Börje Brännbeck-30 VIS 12.08 Vasa DM 10-kamp 54,2 Gösta Lithen-32 Femman 06.06 Jakobstad 2 kk 54,5 Nils Käcko-29 Stand 02.07 Kokkola 3 DM 54,5 Lars-Erik Antila-31 Kraft 11.07 Kristinestad 2 DM 54,5 Bror Lönnqvist OIF 06.09 Oravais 2 kk 54,5 Curt Sippus VIF 06.09 Oravais 3 kk 800m-53 1.56,7 Frej Asplund-29 GIF 10.07 Pori 2 int 2.00,0 Gösta Lithen-32 Femman 21.07 Vasa 1 kk 2.00,7 Carl-Johan Lill-24 Brahe 03.07 Kokkola 2 DM 2.01,2 Sven Nybäck-25 Brahe 03.07 Kokkola 3 DM 2.01,7 Nils Siren-28 GIF 10.06 Kokkola 3 kommunM 2.02,1 Gunnar Öst-34 P-P 21.08 Jakobstad 2-20 dk 2.02,5 Roy Wikström-33 Drott 25.08 Kokkola 1C nat 2.03,0 Karl Kronberg-29 Brahe 03.07 Kokkola 5 DM 2.03,5 Torsten Pettersson-30 P-P 13.09 Kållby 2 SFI-final 2.04,0 Erik Aspholm-31 Femman 21.07 Vasa 2 kk ---10--- 2.04,1 Lars Ingves-29 KIF 12.07 Kristinestad 1 DM 2.04,5 Nils Barkar-31 P-P 30.08 Kållby 2 kk 2.04,6 Gustav Evars-28 Länken 2.05,0 Lennart Juselius-29 MIFK 13.06 Kållby 2 kk 2.05,8 Curt Sippus VIF 30.08 Kållby 4 kk 1500m-53 4.01,6 Harry Lillqvist-28 Brahe 02.07 Kokkola 1 DM 4.02,8 Carl-Johan Lill-24 Brahe 02.07 Kokkola 2 DM 4.04,0 Gösta Lithen-32 Femman 21.06 Oravais 3 nat 4.04,4 Kurt Riska-29 Kronan 17.08 Mikkeli 5 FM-B 4.05,8 Sven Nybäck-25 Brahe 02.07 Kokkola 4 DM 4.07,6 Torsten Pettersson-30 P-P 02.07 Kokkola 5 DM 4.10,8 Nils Siren-28 GIF 4.11,0 Nils Nyman-27 Brahe 10.06 Jakobstad 4 kk 4.11,0 Alvin Nylund-31 Stand 02.07 Kokkola 5 DM 4.12,0 Karl Kronberg-29 Brahe 10.06 Jakobstad 5 kk ---10--- 4.13,6 Erik Härtull-27 VIF 03.06 Vörå 1 SFI-veckan 4.13,8 Lennart Juselius-29 MIFK 05.07 Kållby 1 FSN 4.15,4 Gustav Evars-28 Länken 3000m-53 8.40,2 Harry Lillqvist-28 Brahe 03.07 Kokkola 1 DM 8.43,2 Lennart Juselius-29 MIFK 07.07 Kokkola 2 int 8.44,6 Kurt Riska-29 Kronan 03.07 Kokkola 2 DM 8.52,0 Torsten Pettersson-30 P-P 03.07 Kokkola 4 DM 8.57,2 Nils Nyman-27 Brahe 02.08 Kållby 2 nat 9.16,8 Gösta Lithen-32 Femman 20.08 Vasa 1 DM 9.19,0 Clas Häger-30 NIK 07.06 Munsala 3 nat 9.20,0 Bertel Matsson-30 GIF 10.06 Kokkola 3 kommun 9.21,6 Carl-Johan Lill-24 Brahe 02.08 Kållby 5 nat 9.24,0 Erling Lassila-21 P-P 13.06 Kållby 2 kk ---10--- 9.24,4 Olof Påhls-34 VIF 20.08 Vasa 2 DM 5000m-53 14.56,2 Lennart Juselius-29 MIFK 15.08 Pori 12 FM 15.38,6 Nils Nyman-27 Brahe 06.09 Kokkola 3 dk 15.41,2 Kurt Riska-29 Kronan 26.07 Kokkola 4 SFIM 15.47,0 Harry Lillqvist-28 Brahe 26.07 Kokkola 6 SFIM 16.26,0 Torsten Pettersson-30 P-P 06.09 Kokola 4 dk 16.41,0 Bertel Matsson-30 GIF 02.07 Kokkola 2 DM 16.54,0 Erling Lassila-21 P-P 02.07 Kokkola 3 DM 10000m-53 33.50,0 Lennart Juselius-29 MIFK 06.08 Terjärv 1 DM 35.58,0 Bertel Matsson-30 GIF 27-28.06 Karis 3 SFIM 36.29,0 Harry Byskata-29 TUS 06.08 Terjärv 3 DM 110m häck-53 16,1 Östen Yrjans-28 Kraft 11.07 Kristinestad 1 DM 16,2 Bengt Karlå-31 Kraft 07.06 Munsala 1 16,8 Ralf Långbacka-32 Kraft 25.05 Kristinestad 3 nat 17,2 John Finell-31 GIF 06.09 Kokkola 2 dk 17,5 Håkan Granqvist-28 MIFK 06.09 Kokkola 3 dk 17,7 Börje Brännbeck-30 VIS 13.08 Vasa DM 10-kamp 18,0 B Lönnqvist OIF 06.09 Oravais 1 kk 18,2 Lars-Erik Antila-31 Kraft 07.06 Munsala 3 18,3 P Nygård VIF 05.07 Vasa 1 DM 18,4 Henrik Hult-33 VIS 05.07 Vasa 2 DM ---10--- 18,4 Pentti Latva-27 VIS 05.07 Vasa 3 DM 18,4 Ahti Niemelä-22 GIF 200m häck-53 27,9 Börje Snickars-35 VIS 08.09 Vasa 1 dt 28,3 Nils Söderudd-35 VIS 08.09 Vasa 2 dt 28,8 Henrik Hult-33 VIS 23.09 Vasa 2 dt 28,9 Börje Brännbeck-30 VIS 08.09 Vasa 3 dt 29,1 K Ehrström VIF 08.09 Vasa 4 dt 29,5 Pentti Latva-27 VIS 08.09 Vasa 5 dt 400m häck-53 59,5 Ole Lönnqvist-32 Brahe 03.07 Kokkola 1 DM 59,7 Östen Yrjans-28 Kraft 12.07 Kristinestad 1 DM 59,7 Lars-Erik Antila-31 Kraft 12.07 Kristinestad 2 DM 60,7 John Finell-31 GIF 03.07 Kokkola 2 DM 61,0 Bengt Karlå-31 Kraft . 61,5 Nils Käcko-29 Stand 03.07 Kokkola 3 DM 61,8 Paul Johansson-25 TUS 03.07 Kokkola 4 DM 3000m hinder-53 9.38,8 Harry Lillqvist-28 Brahe 05.08 Terjärv 1 DM utan vattengrav 9.47,4 Torsten Pettersson-30 P-P 05.08 Terjärv 2 DM 9.52,2 Kurt Riska-29 Kronan 05.08 Terjärv 3 DM höjd-53 180 Karl-Gustav Andtfolk-30 Länken 07.06 Karijoki 4 nat 180 Bengt Karlå-31 Kraft 180 Georg Lång-32 Femman 28.07 Ekenäs 1 brigadM 178 Nils Grägg-30 P-P 13.09 Kållby 2 SFI-final 178 Stig Öst-31 P-P 08.09 Jakobstad 1 kk 178 Lars-Erik Antila-31 Kraft 176 Bertel Löf-32 Brahe 19.07 Larsmo 1 kk 175 Robert Slotte-34 GIF 11.06 Kokkola 1 kommun 175 Henner Skytte-29 TUS 14.06 Kokkola 1 nat 175 P Nygård VIF 05.07 Vasa 1 DM ---10--- 175 Bror-Erik Södergård-27 VIS 19.08 Bryssel 1 dövEM 175 Lars-Olof Storbjörk-32 Kraft 19.09 Tornio 5 semin 175 Stig Vilen-25 Kraft 173 Ralf Långbacka-32 Kraft 06.09 Övermark 1 kk 173 Bertel Påhls-36 VIF stav-53 386 Karl Wikström-28 GIF 03.07 Kokkola 1 DM 350 Börje Brännbeck-30 VIS 13.08 Vasa DM 10-kamp 350 Lars-Olof Storbjörk-32 Kraft 17.09 Tornio 4 semin 330 Arne Klemets-30 Femman 04.07 Vasa 2 DM 320 R Vest OIF 04.07 Vasa 3 pim 320 Östen Yrjans-28 Kraft 11.07 Kristinestad 1 DM 320 Gösta Ömossa-33 Kraft 11.07 Kristinestad 3 DM 315 Edsel Wenman-22 Kraft 313 G Lillvik Kraft 310 Åke Hammarberg-36 Länken 09.08 Isojoki 2 kk ---10--- 310 Birger Lang-29 VIS 13.08 Vasa DM 10-kamp 310 Lars Näs-35 MIFK 23.08 Jeppo 1-19 kk 310 Bror Åström-34 OIF 23.08 Jeppo 2-19 kk längd-53 657 Keijo Muje-19 Drott 08.09 Jakobstad 1 kk 650 Olof Bergman VIF 13.09 Vörå 1 kk 650 Rolf Blomqvist Stand 20.09 Purmo 1 kk 648 Bengt Lunden-27 P-P 13.09 Kållby 3 SFI-final 646 Torolf Fröjdö-31 Kronan 05.07 Kållby 1 FSN 641 Sulo Nivukoski-32 OIF 16.08 Malax 1 kk 638 Göran Forsström-31 Myran 04.06 Nedervetil 1 SFI-veckan 638 Rurik Bengs-33 Hellas 04.07 Vasa 1 DM 638 Karl Snellman-31 P-P 05.07 Kållby 2 FSN 625 Ole Lönnqvist-32 Brahe 19.07 Larsmo 1 kk ---10--- 624 Bengt Linden-28 MIFK 07.06 Munsala 3 nat 624 Erik Granbacka-26 TUS 22.07 Terjärv 1 kk 622 Karl-Gustav Andfolk-30 Länken 12.07 Kristinestad 1 DM 622 Lars-Olof Storbjörk-32 Kraft 13.09 Kristinestad 3 kk 620 Åke Storrank-18 TUS 22.07 Terjärv 2 kk 619 H Lindqvist Stand 00.06 Purmo 1 SFI-veckan 3-steg-53 13.54 Börje Ahlö-32 Brahe 25.09 Jakobstad 1 dt 13.52 Rurik Bengs-33 Hellas 05.07 Vasa 1 DM 13.45 Sulo Nivukoski-32 OIF 13.32 Erik Stenvall-28 P-P 13.09 Kållby 2 SFI-final 13.32 Bengt Karlå-31 Kraft 13.09 Kristinestad 2 kk 13.27 Stig Vilen-25 Kraft 13.17 Nils Grägg-30 P-P 13.09 Kållby 3 SFI-final 13.17 Keijo Muje-19 Drott 03.07 Kokkola 1 DM 12.97 Bengt Lunden-27 P-P 13.09 Kållby 4 SFI-final 12.95 Göran Dövnäs-32 TUS 15.07 Munsala 1 kk ---10--- 12.75 Gösta Ömossa-33 Kraft 29-30.08 Yttermark 1 kk 12.75 Eero Koivuluoma-32 KIF 12.72 Pertti Santamäki-31 Länken 09.08 Isojoki 2 kk 12.70 Birger Lang-29 VIS 07.08 Vörå 1 kk obekräftat 13.52 Erik Stenvall-28 P-P kula-53 14.78 Sven Hemdahl-23 Stand 21.06 Oravainen 1 nat 14.66 Helge Nylund-30 Kronan 19.08 Kronoby 1 kk 13.87 Åke Envik-31 MIFK 12.07 Laihia 1 nat 13.85 Georg Höijer-29 VIF 13.09 Vörå 1 kk 13.79 Karl-Erik Ahlskog-33 Stand 12.08 Nykarleby 2 kk 13.47 Birger Grägg-29 P-P 02.08 Kållby 3 nat 13.39 Edvin Lygdbäck-23 OIF 05.07 Vasa 1 DM 13.38 Åke Sundholm-21 Femman 29.07 Vasa 1 kk 13.36 Bertil Granström-24 Kamp 07.06 Munsala 2 nat 13.28 Erik Österholm-15 P-P 22.07 Terjärv 2 kk ---10--- 13.13 Karl-Gustav Antfolk-30 Länken 28.06 Karis 5-kamp 13.12 John Sohlström-30 Fyren 31.05 Korsnäs SFI-veckan 12.86 Östen Yrjans-28 Kraft 12.63 H Skott VIF 30.08 Kållby 3 kk 12.50 Leevi Hakala-26 Länken 09.08 Isojoki 3 kk diskus-53 43.76 Birger Grägg-29 P-P 05.07 Kållby 1 nykterhets-f 43.18 Per Calden-32 MIFK 25.07 Kokkola 2 SFIM 42.94 Åke Envik-31 MIFK 13.06 Kållby 1 kk 42.75 Elis Backnäs-12 Drott 07.07 Kokkola 2 int 42.34 Åke Storrank-18 TUS 07.07 Kokkola 3 int 40.23 Rolf Beijar-35 Femman 25.07 Kokkola 5 SFIM 39.76 Erik Österholm-15 P-P 02.08 Kållby 5 nat 39.52 Edvin Lygdbäck-23 OIF 06.09 Oravais 1 kk 39.47 Karl-Erik Ahlskog-33 Stand 21.08 Jakobstad 1-20 dk 38.30 Georg Höijer-29 VIF ---10--- 37.82 Gunnar Åvik-26 GIF 03.07 Kokkola 6 DM 37.66 Lars Höglund-28 P-P 08.09 Jakobstad 3 kk 37.62 Runar Nyman-16 MIFK 13.06 Kållby 5 kk 37.47 Åke Sundholm-21 Femman 29-30.08 Yttermark 1 kk 37.47 Börje Brännbeck-30 VIS 29.07 Vasa 2 kk 37.25 Bertel Blusi-31 VIF 04.07 Vasa 2 DM slägga-53 46.26 Gunnar Åvik-26 GIF 05.09 Kokkola 1 dk 43.18 Helmer Österblad-01 VIS 04.07 Vasa 1 DM 38.43 Erik Nyman-08 VIS 04.07 Vasa 2 DM 37.57 Rolf Björklund-27 Kronan 05.09 Kokkola 3 dk 34,95 Albert Björkbacka-20 Kraft 13.09 Kristiina 3 kk 33.61 Åke Sundholm-21 Femman 04.07 Vasa 3 DM 33,50 Börje Scheweleff-23 VIS 26.08 Vasa 4 int 33.35 Gunnar Rudnäs-12 Kronan 03.07 Kokkola 3 DM 31.40 Lars Granfors-35 Kraft 30.45 Henrik Högnäs-22 Kronan ---10--- !!! 35.85 Albert Björkbacka-20 Kraft spjut-53 61.38 Ralf Hummel-28 Kronan 26.07 Kokkola 1 SFIM 57.55 Georg Höijer-29 VIF 30.08 Kållby 1 kk 55.07 Gunnar Åvik-26 GIF 26.07 Kokkola 4 SFIM 54.81 Erik Nygård-28 MIFK 15.07 Munsala 1 kk 54.06 Salomo Tolonen-26 Drott 02.09 Jakobstad 1 53.94 Karl-Gustav Antfolk-30 Länken 12.07 Kristinestad 1 DM 53.59 Ingmar ö-34 MaIF 16.08 Malax 1 kk 53.42 Nils Kronqvist-31 Kronan 10.06 Jakobstad 2 kk 53.05 Gerald Blusi-27 VIF 13.09 Vörå 2 kk 52.44 P Nygård Femman 21.07 Vasa 2 kk ---10--- 51.97 Sven Hemdahl-23 Stand 15.07 Purmo 1 kk 51,85 Lars Forsman-28 P-P 04.06 Nykarleby 5-kamp 51.68 Helge Dahlvik-26 TUS 02.07 Kokkola 3 DM 51.56 Börje Forsman-23 P-P 13.09 Kållby 1 SFI-serie 51.20 Edsel Wenman-22 Kraft 51.07 Åke Ålgars-24 Länken 12.07 Kristinestad 2 DM 5-kamp-53 2776 Karl-Gustav Andtfolk Länken 13,13-25,1-52,21-175-4.50,8 28.06 Karis 1 SFIM 10-kamp-53 5190 Börje Brännbeck-30 VIS 11,5-565-12.20-170-54,1-17,7-36.07-350-48.02-4.51,0 13.08 Vasa 1 DM 4212 Åke Envik-31 MIFK 12,4-570-12.69-165-57,6-21,2-40.25-270-44.52-4.57,0 06.08 Terjärv 1 DM 4185 Paul Johansson-25 TUS 12,6-555-11.76-155-56,5-18,8-30.34-280-47.11-4.35,0 06.08 Terjärv 2 DM 4181 P Nygård VIF 12,3-563-10.96-170-56,4-19,4-29.03-290-49.82-4.56,2 13.08 Vasa 2 DM 3793 Roy Wikström-33 Drott 12,1-561-09.42-160-56,9-19,2-28,0n-270-39.26-4.48,0 06.08 Terjärv 3 DM 3699 Birger Lang-29 VIS 11,9-507-09.91-145-55,2-19,8-24.49-310-35.59-4.43,0 13.08 Vasa 3 DM 3627 Arne Klemets-30 Femman 12,4-560-11.15-155-62,6-21,0-31.29-310-46.15-5.14,8 13.08 Vasa 4 DM 3322 G Nylund MaIF 12,4-520-09.63-145-57,4-20,6-29.57-230-37.49-4.39,4 13.08 Vasa 5 DM 2960 Göran Luoto-36 Drott 13,1-555-08.79-155-60,4-21,8-21.48-260-40.44-4.56,0 06.08 Terjärv 4 DM 1952
100m-52 11,2 Pentti Latva-27 VIS 06.07 Vasa 1 DM 11,3 Börje Brännbeck-30 VIS 06.07 Vasa 2 DM 11,4 Rolf Finne-35 GIF 02.07 Kokkola 1-17 dt 11,4 Roland Finne-35 GIF 02.07 Kokkola 2-17 dt 11,4 Birger Lang-29 VIS 06.07 Vasa 3 DM 11,4 Erik Aspholm-31 Femman 06.07 Vasa 4 DM 11,4 Rolf Blomqvist-32 Stand 13.07 Kållby 1 kk 11,4 Lars Ingves-29 KIF 11,5 Stig Vilen-25 Kraft 05.07 Närpes D 11,5 Allan Lillqvist-29 Kronan 11.07 Kronoby 1 kk ---10--- 11,5 Lars Forsman-28 P-P 11.07 Kronoby 2 kk 11,6 Max Forsbacka-32 TUS 18.06 Kronoby 1 kk 11,6 Ernst Nordman-26 PSK 07.09 Pörtom 1 kk 200m-52 23,3 Rolf Blomqvist-32 Stand 29.06 Alahärmä 1 nat 23,4 Lars Ingves-29 KIF 19.09 Helsinki 5 akadem 23,9 Frej Asplund-29 GIF 1-8.6 Kokkola SFI-vecka 23,9 Lars Juselius-30 MIFK 29.06 Alahärmä 3 nat 23,9 Roland Finne-35 GIF 09.09 Kokkola 1-19 ka 24,0 Lars Lervik Länken 05.06 Kristinestad 2 SFI-vecka 24,1 Pentti Latva-27 VIS 05.08 Vasa 4 kommunM 24,1 Max Forsbacka-32 TUS 1-8.6 Terjärv SFI-vecka 24,2 Frej Asplund-29 GIF 01.06 Oulu 5 nat 24,2 Ingvald Wik-34 EIK 00.06 Esse 1 SFI-veckan ---10--- 24,2 Birger Lang-29 VIS 05.08 Vasa 5 kommunM 24,3 Börje Brännbeck-30 VIS 30.05 Vasa 1 kt 24,3 Frej Asplund-29 GIF 08.06 Munsala 4 nat 24,3 Lars Forsman-28 P-P 08.07 Jakobstad 2 DM 24,4 Gustav Evars-28 Länken 05.06 Kristinestad 3 SFI-vecka 24,4 A Lindell VIS 400m-52 51,1 Frej Asplund-29 GIF 16.08 Karis 3 SFIM 51,2 Lars Ingves-29 KIF 18.09 Helsinki-E 4 akadem 52,8 Birger Lang-29 VIS 05.07 Vasa 1 DM 53,0 Per Hjortman-29 Femman 01.06 Karperö 1 53,0 Levi Nabba-28 P-P 10.08 Kållby 1 nat 53,2 Rolf Blomqvist-32 Stand 29.07 Purmo 1 kk 53,6 Nils Siren-28 GIF 09.07 Jakobstad 2 DM 53,9 E Tallskog PSK 07.09 Pörtom 1 kk 54,0 Magnus Sigg-33 Kraft 27.07 Närpes 2 kk 54,0 Lars Juselius-30 MIFK 08.06 Munsala 4 nat ---10--- 54,2 Nils Käcko-29 Stand 10.08 Kållby 2 nat 54,2 Paul Johansson-25 TUS 10.08 Kållby 3 nat 54,2 Lars-Erik Antila-31 Kraft 01.06 Munsala 2 54,2 Birger Bergfelt-23 OIF 25.08 Vasa 3 nat 54,3 Erik Aspholm-31 Femman 05.07 Vasa 2 DM 800m-52 1.58,0 Frej Asplund-29 GIF 17.08 Karis 4 SFIM 1.58,4 Carl-Johan Lill-24 Brahe 17.08 Karis 6 SFIM 2.00,0 Harry Lillqvist-28 Brahe 08.07 Jakobstad 2 DM 2.00,8 Gösta Lithen-32 Femman 06.07 Vasa 1 DM 2.01,0 Nils Siren-28 GIF 08.07 Jakobstad 3 DM 2.02,0 Kurt Riska-29 Kronan 20.09 Jakobstad 3 dk 2.03,0 Karl Kronberg-29 Brahe 08.07 Jakobstad 5 DM 2.03,5 J Lindfors EIK 08.07 Jakobstad 6 DM 2.04,0 Birger Bergfelt-23 OIF 06.07 Vasa 2 DM 2.04,0 John Finell-20 GIF 08.07 Jakobstad 8 DM ---10--- 2.04,1 Lennart Juselius-29 MIFK 13.07 Munsala 1 kk 2.04,7 Lars Ingves-29 KIF 12.07 Närpes 1 DM 2.05,4 Erik Härtull-27 VIF 13.07 Munsala 2 kk 2.05,6 Gustav Evars-28 Länken 12.07 Närpes 2 DM 1500m-52 4.02,4 Harry Lillqvist-28 Brahe 16.08 Karis 3 SFIM 4.05,0 Carl-Johan Lill-24 Brahe 16.08 Karis 5 SFIM 4.06,2 Kurt Riska-29 Kronan 09.07 Jakobstad 2 DM 4.06,4 Lennart Juselius-29 MIFK 09.07 Jakobstad 3 DM 4.08,0 Gösta Lithen-32 Femman 05.07 Vasa 1 DM 4.08,6 Torsten Pettersson-30 P-P 11.07 Kronoby 2 kk 4.10,2 Erik Härtull-27 VIF 05.07 Vasa 2 DM 4.11,0 Karl Ekstrand-28 P-P 11.07 Kronoby 3 kk 4.11,2 Birger Bergfelt-23 OIF 02.07 Vörå 1 kk 4.12,0 Karl Kronberg-29 Brahe 09.07 Jakobstad 5 DM ---10--- 4.14,6 Edvin Engman-28 Länken 19.06 Kristinestad 1 kk 4.14,8 Gustav Evars-28 Länken 19.06 Kristinestad 2 kk 3000m-52 8.46,4 Lennart Juselius-29 MIFK 16.08 Karis 2 SFIM 8.49,0 Harry Lillqvist-28 Brahe 09.09 Kokkola 5 nat 9.09,2 Kurt Riska-29 Kronan 05.07 Vasa 1 9.16,6 Erik Härtull-27 VIF 12.08 Vasa 1 DM 9.20,6 Erik Back-28 Femman 12.08 Vasa 2 DM 9.22,0 Alvin Nylund-31 Stand 29.06 Alahärmä 3 nat 9.45,2 Oskar Back-33 Femman 12.08 Vasa 3 DM 5000m-52 15.08,2 Lennart Juselius-29 MIFK 17.08 Karis 2 SFIM 15.16,0 Harry Lillqvist-28 Brahe 17.08 Karis 3 SFIM 16.13,0 Torsten Pettersson-30 P-P 08.07 Jakobstad 2 DM 16.16,6 Erik Härtull-27 VIF 06.07 Vasa 1 DM 16.20,0 Edvin Engman-28 Länken 12-13.07 Närpes 1 DM 16.34,0 Kurt Riska-29 Kronan 21.09 Jakobstad 4 dk 16.35,4 Nils Klåvus-30 Länken 12-13.07 Närpes 2 DM 16.49,0 Bertel Mattsson-30 GIF 08.07 Jakobstad 3 DM 16.55,0 Byskata GIF 08.07 Jakobstad 4 DM 17.04,0 Oskar Back-33 Femman 10000m-52 33.03,0 Lennart Juselius-29 MIFK 06.09 Purmo 1 DM 36.14,0 Bertel Mattsson-30 GIF 06.09 Purmo 2 DM 36.19,0 Georg Rif-25 P-P 06.09 Purmo 3 DM 36.51,0 V Lindqvist EIK 06.09 Purmo 4 DM 110m häck-52 16,0 Östen Yrjans-28 Kraft 13.07 Närpes 1 DM 16,3 Bengt Karlå-31 Kraft 20.09 Turku 1h2 semin 17,0 Ralf Långbacka-32 Kraft 16.08 Karis h SFIM 17,1 Ahti Niemelä-22 GIF 29.06 Veteli 1 nat 17,6 Gunnar Nygård-29 VIF 06.07 Vasa 1 DM 17,6 Håkan Granqvist-28 MIFK 09.07 Jakobstad 2 DM 18,0 Henrik Hult-33 VIS 07.09 Kristinestad 3 dk 18,1 Bror Sandberg-27 TUS 06.07 Kaustinen 2 nat 18,2 Kurt Långbacka Kraft 02.06 Kristinestad 3 nat 18,3 Edsel Wenman-22 Kraft 17.08 Närpes 2 kk ---10--- 18,4 Lars-Erik Antila-31 Kraft 13.07 Närpes 4 DM 18,5 Stig Vilen-25 Kraft 17.08 Närpes 3 kk 18,5 Börje Brännbeck-30 VIS 21.08 Vasa DM 10-kamp 18,5 Pentti Latva-27 VIS 07.09 Kristinestad 4 dk obekräftat 17,0 Ahti Niemelä-22 GIF 200m häck-52 26,9 Börje Snickars-35 VIS 25.08 Vasa 3 nat 28,0 Frej Asplund-29 GIF 28.06 Borgå 5 SFIM 28,8 Karl Wikström-28 GIF 06.07 Kokkola 1 kommun 29,9 Per-Erik Hassel-25 GIF 06.07 Kokkola 2 kommun 400m häck-52 60,1 Östen Yrjans-28 Kraft 12.07 Närpes 1 DM 60,3 Lars-Erik Antila-31 Kraft 12.07 Närpes 2 DM 60,3 Ahti Niemelä-22 GIF 08.07 Jakobstad 1 DM 60,7 Ole Lönnqvist-32 Brahe 08.07 Jakobstad 2 DM 60,8 John Finell-31 GIF 09.09 Kokkola 4 nat 61,1 Frej Asplund-29 GIF 01.06 Oulu 3 nat 62,0 Bengt Karlå-31 Kraft 12.07 Närpes 3 DM 62,2 Egil Norrvik-28 Länken 12.07 Närpes 4 DM 62,9 Karl Kronberg-29 Brahe 08.07 Jakobstad 3 DM 3000m hinder-52 10.13,6 Harry Lillqvist-28 Brahe 07.09 Purmo 1 DM 10.38,4 Torsten Pettersson-30 P-P 07.09 Purmo 2 DM 11.11,5 Erling Lassila-21 P-P 07.09 Purmo 3 DM höjd-52 188 Georg Lång-32 Femman 03.08 Teuva 1 nat 178 Stig Vilen-25 Kraft 12.07 Närpes 1 DM 177 Karl-Gustav Andtfolk-30 Länken 15.06 Kristinestad 1 kk 176 Nils Grägg-30 P-P 14.09 Köklax 1 SFI-final 175 Lars-Olof Storbjörk-32 Kraft 30-31.8 Övermark 2 kk 175 Torsten Grön-31 Stand 30.06 Purmo 1 kk 175 Robert Slotte-34 GIF 31.08 Purmo 1-19 SFIM 175 Birger Grägg-29 P-P 04.07 Terjärv 2 kk 175 Paul Storbacka GIF 02.06 Oulu 2 nat 175 Henner Skytte-29 TUS 09.07 Jakobstad 3 DM ---10--- 175 Keijo Muje-19 Drott 170 Börje Brännbeck-30 VIS 20.08 Vasa DM 10-kamp 170 Bengt Karlå-31 Kraft 20.09 Turku 3 semin 169 Ralf Långbacka-32 Kraft stav-52 391 Karl Vikström-28 GIF 09.09 Kokkola 1 nat 356 Börje Brännbeck-30 VIS 21.08 Vasa DM 10-kamp 340 Birger Grägg-29 P-P 08.07 Jakobstad 2 DM 340 Karl Åfors-33 TUS 08.07 Jakobstad 3 DM 340 Arne Klemets-30 Femman 330 Edsel Wenman-22 Kraft 12-13.07 Närpes 1 DM 330 Östen Yrjans-28 Kraft 12-13.07 Närpes 2 DM 322 Magnus Sigg-33 Kraft 09.08 Kristinestad 1-19 DM 321 Gösta Ömossa-33 Kraft 320 Birger Lang-29 VIS 05.07 Vasa 2 DM ---10--- 320 Nils Snellman-33 P-P 2-3.8 Munsala 2-20 DM längd-52 658 Keijo Muje-19 Drott 1-6.6 Jakobstad SFI-veckan 654 Bengt Lunden-27 P-P 08.07 Jakobstad 2 DM 642 Rurik Bengs-33 Hellas 30.08 Purmo 1-19 SFIM 629 Lars-Olof Storbjörk-32 Kraft 10.07 Yttermark 1 dt 625 Max Forsbacka-32 TUS 18.06 Kronoby 1 kk 623 Pentti Latva-27 VIS 19.06 Vasa 1 kk 622 Erik Stenvall-28 JIF 08.06 Munsala 2 nat 622 Torolf Kaitajärvi-31 TUS 04.07 Terjärv 1 kk 621 Albin Enlund-28 Kamp 30-31.8 Övermark 1 kk 620 Per Calden-32 MIFK 08.06 Munsala 3 nat ---10--- 620 Usko Kauppila-28 Hellas 10.07 Vasa 2 kk 620 Per Hjortman-29 Femman 30-31.8 Övermark 2 kk 619 P Ede-33 Stand 00.06 Purmo 1 SFI-veckan 617 M Forsbacka KIF 00.06 Kristinestad 1 SFI-veckan 615 Karl-Gustav Andtfolk-30 Länken 3-steg-52 13.34 Keijo Muje-19 Drott 09.07 Jakobstad 1 DM 13.34 Per Calden-32 MIFK 13.07 Munsala 1 kk 13.19 Rurik Bengs-33 Hellas 06.07 Vasa 1 DM 13.09 Stig Vilen-25 Kraft 12-13.07 Närpes 1 DM 12.97 Erik Stenvall-28 JIF 21.09 Jakobstad 3 dk 12.77 Bengt Karlå-31 Kraft 13.08 Teuva 2 kk 12.71 Nils Grägg-30 P-P 09.07 Jakobstad 3 DM 12.58 Gunnar Nygård-29 VIF 13.07 Munsala 2 kk 12.50 Gerald Blusi-27 VIF 13.07 Munsala 3 kk 12.36 Erik Gullström-20 Kraft ---10--- kula-52 14.86 Helge Nylund-30 Kronan 20.09 Jakobstad 1 dk 14.03 Lars Bexar-18 SIF (28.6) Vasa 1 kk 13.92 Birger Grägg-29 P-P 10.08 Kållby 3 nat 13.84 Erik Österholm-15 PP 11.07 Kronoby 1 kk 13.63 Georg Höijer-29 VIF 1-8.6 Vörå SFI-veckan 13.37 Åke Sundholm-21 Femman 20.06 Vasa 1 kk 13.34 Bertil Granström-24 Kamp 01.06 Munsala 1 SFI-veckan 13.34 Per Calden-32 MIFK 01.07 Kållby 2 kk 13.18 Åke Envik-31 MIFK 21.09 Oravais 2 nat 13.08 Karl-Gustav Andtfolk-30 Länken 24.08 Härkmeri 1 kk ---10--- 13.08 Elis Backnäs-12 Drott 13.05 Edvin Lygdbäck-23 OIF 12.92 Egil Norrvik-28 Länken 05.06 Dagsmark 1 SFI-veckan diskus-52 44.17 Per Calden-32 MIFK 08.06 Munsala 1 nat 43.73 Birger Grägg-29 P-P 16.08 Karis 2 SFIM 43.38 Elis Backnäs-12 Drott 21.09 Jakobstad 1 dk 42.27 Åke Storrank-18 TUS 09.07 Jakobstad 3 DM 41.55 Erik Österholm-15 P-P 21.09 Oravais 1 nat 40.78 Åke Envik-31 MIFK 08.06 Munsala 2 nat 40.22 Rolf Beijar-35 Femman 9-10.8 Helsingby 1 kk 39.34 Egil Norrvik-28 Länken 38.79 Åke Sundholm-21 Femman 06.07 Vasa 1 DM 37.80 Gunnar Åvik-26 GIF 06.07 Kokkola 1 kommunM ---10--- 37.78 Edvin Lygdbäck-23 OIF 21.09 Oravais 3 nat 37.36 Rolf Nyblom-33 MIFK 17.08 Oravais 1 kk obekräftat 40.82 Åke Envik-31 MIFK slägga-52 44.50 Gunnar Åvik-26 GIF 20.09 Jakobstad 2 dk 44.30 Helmer Österblad-01 VIS 05.07 Vasa 1 DM 39.45 Eric Nyström-14 Drott 08.07 Jakobstad 2 DM 38.14 Gunnar Rudnäs-12 Kronan 08.07 Jakobstad 3 DM 36.77 Rolf Björklund-27 Kronan 08.07 Jakobstad 4 DM 35.28 Åke Sundholm-21 Femman 05.07 Vasa 2 DM 34.53 Börje Scheweleff-23 VIS 05.07 Vasa 3 DM 34.47 Erik Nyman-08 VIS 05.07 Vasa 4 DM 32.03 Albert Björkbacka-20 Kraft 14.09 Närpes 1 dk 30.48 Birger Reinlund-18 KIF 13.07 Närpes 1 DM ---10--- 30.00 Rafael Ström-21 Kraft 13.07 Närpes 2 DM spjut-52 61.33 Ingmar Udd-34 MaIF 05.07 Sundom 1 kk 58.65 Elmer Ahinko VIS 10.07 Vasa 1 kk 58.56 Georg Höijer-29 VIF 57.87 Gunnar Åvik-26 GIF 15.06 Kannus 3 nat 57.45 Lars Bexar-18 SIF 56.85 Ralf Hummel-28 Kronan 55.70 Gerald Blusi-27 VIF 13.07 Munsala 1 kk 54.41 Erik Nygård-28 MIFK 24.08 Munsala 1 kk 54.12 Helge Dahlvik-26 TUS 17.07 Purmo 1 kk 53.68 Nils Kronqvist-31 Kronan 18.06 Kronoby 1 kk ---10--- 53.66 Edsel Wenman-22 Kraft 12.07 Närpes 1 DM 53.20 P Karleman Hellas 20.06 (Vasa) 2 kk 52.39 Nils Luukkonen P-P 14.09 Köklax 1 SFI-final 52.35 Åke Ålgars-24 Länken 12.07 Närpes 2 DM 51.68 Albin Enlund-28 Kamp 31.08 Övermark 2 kk 10-kamp-52 5706 Börje Brännbeck-30 VIS 11,7-559-11.83-170-55,0-18,5-34.33-356-47.42-5.08,6 21.08 Vaasa 1 DM 5216 Stig Vilen-25 Kraft 11,5-589-11.20-176-57,2-19,1-33.44-285-40.75-5.23,6 06.07 Närpes 1 klubb-tävl 4660 Edsel Wenman-22 Kraft 12,3-555-10.53-164-58,9-19,2-27,63-300-49.49-5.50,0 07.09 Tjöck 1 DM 4037 Georg Höijer-29 VIF 12,6-528-13.19-155-58,1-21,2-34.54-260-54.19-4.49,6 21.08 Vaasa 2 DM 3970 Kurt Långbacka Kraft 3883 Egil Wenman-34 Kraft 12,4-510-09.83-146-62,6-19,7-27.90-255-39.04-5.39,4 06.07 Närpes 3 klubb-tävl 3768 Gerald Blusi-27 VIF 12,8-581-11.35-155-59,3-21,2-34.00-300-50.60-5.19,0 21.08 Vaasa 3 DM 3585 R Norrback EIK 07.09 Purmo 1 DM 3584 P Nygård VIF 13,2-524-10.18-160-59,4-19,1-30.38-300-46.73-5.10,2 21.08 Vaasa 4 DM 3551 Bertel Ådjers TIK 07.09 Tjöck 3 DM 3508 Rolf Nyblom-33 MIFK 2 DM 100m-51 11,2 Bertel Björkqvist SIF 26.08 Malax 1 kk 11,3 Börje Brännbeck-30 VIS 28.07 Sundom 1 DM 11,4 Bruno Köping-20 MaIF 26.08 Malax 2 kk 11,4 Lars Forsman-28 P-P 23.09 Ekenäs 5 semin 11,5 Helge Ahlström-27 SIK 28.07 Sundom 2 DM 11,5 Rolf Finne-35 GIF 29.07 Jeppo 1-17 DM 11,5 Stig Vilen-25 Kraft 19.08 Närpes 1 kk 11,5 Stig Snickars Kraft 19.08 Närpes 2 kk 11,5 Lars Ingves-29 KIF 09.09 Helsingby 1 kk 11,5 Ernst Nordman-26 PSK ---10--- 11,6 Gustav Öst-26 P-P 19.08 Närpes 3 kk 200m-51 23,6 Helge Ahlström-27 SIK 27.5-3.6 Vasa SFI-veckan 23,7 Håkan Hellberg-30 GIF 01.09 Haapajärvi 2 dk 23,9 Lars Ingves-29 KIF 03.06 Kristinestad 1 SFI-veckan 23,9 Lars Forsman-28 P-P 01.09 Haapajärvi 4 dk 23,9 Börje Brännbeck-30 VIS 26.08 Vasa 4 nat 24,1 Bertel Björkqvist SIF 27.5-3.6 Vasa SFI-veckan 24,1 Åke Storrank-18 TUS (1.6) Terjärv SFI-veckan 24,3 B Renlund GIF (3.6) Kokkola SFI-veckan 24,3 K Indola GIF (3.6) Kokkola SFI-veckan 24,3 Ole Brommels-27 Kraft 02.06 Närpes 1 SFI-veckan ---10--- 400m-51 51,8 Lars Ingves-29 KIF 09.09 Helsingby 1 dk 51,8 Per Hjortman-29 Femman 8-9.09 Övermark 1 kk 51,9 Håkan Hellberg-30 GIF 15.07 Vännäs, SWE 2 dk 52,8 Frej Asplund-29 GIF 07.10 Kokkola 2 kommun 52,9 Birger Bergfelt-23 OIF 29.07 Sundom 2 DM 53,0 Levi Nabba-28 P-P 02.09 Haapajärvi 4 dk 53,3 Lars-Erik Antila-31 Kraft 19.08 Närpes 2 kk 53,5 Carl-Johan Lill-24 Brahe 22.07 Kållby 1 pdt 53,7 Usko Kauppila-28 Hellas 06.09 Vasa 2 kommun 54,0 Birger Lang-29 VIS 29.08 Vasa DM 10-kamp ---10--- 54,0 C Sippus VIF 54,1 Helge Ahlström-27 SIK 29.07 Sundom 3 DM rak bana 52,8 Lars-Erik Antila-31 Kraft 31.08 Nykarleby D semin 800m-51 1.57,6 Carl-Johan Lill-24 Brahe 14.07 Vännes 1 dk 1.59,6 Sven Nybäck-25 Brahe 14.07 Vännes 2 dk 2.00,4 Usko Kauppila-28 Hellas 09.09 Helsingby 1 kk 2.00,6 Kurt Riska-29 Kronan 01.09 Haapajärvi 2 dk 2.00,7 Gösta Lithen-32 Femman 26.08 Vasa 1-19 nat 2.03,8 Birger Bergfelt-23 OIF 28.07 Sundom 3 DM 2.04,6 Lennart Juselius-29 MIFK 16.09 Oravais 1 kk 2.05,0 E Sundholm Femman 15.09 Vasa 3 dt 2.05,6 V Strengell-27 JIF 1500m-51 4.03,2 Carl-Johan Lill-24 Brahe 26.08 Äänekoski 1 Wärts 4.06,4 Sven Nybäck-25 Brahe 15.07 Vännäs, SWE 2 dk 4.09,0 Gösta Lithen-32 Femman 11.08 Kouvola 4-19 FM 4.11,0 Harry Lillqvist-28 Brahe 4.11,8 Kurt Riska-29 Kronan 11.08 Lovisa 5 SFIM 4.13,0 Klas Sundholm-26 Femman 8-9.9 Övermark 1 kk 4.13,4 Lennart Juselius-29 MIFK 4.14,0 Karl Kronberg-29 Brahe 17.06 Oravais 4 nat 4.14,1 Torsten Pettersson-30 P-P 23.09 Kållby 2kk 4.16,2 Tor-Alf Strandvall-28 Kronan 22.07 Kållby 3 dt ---10--- 4.18,0 Lars-Erik Antila-31 Kraft 3000m-51 8.53,0 Harry Lillqvist-28 Brahe 01.09 Haapajärvi 1 dk 8.53,8 Lennart Juselius-29 MIFK 11.08 Lovisa 2 SFIM 9.03,0 Carl-Johan Lill-24 Brahe 11.08 Lovisa 4 SFIM 9.05,0 Sven Nybäck-25 Brahe 01.09 Haapajärvi 4 dk 9.10,1 Klas Sundholm-26 Femman 10.06 Vasa 3 kk 9.10,2 Kurt Riska-29 Kronan 15.07 Vännäs 3 dk 9.13,6 Erik Back-28 Femman 5000m-51 15.18,4 Lennart Juselius-29 MIFK 31.08 Helsinki-S 4 int 15.34,6 Harry Lillqvist-28 Brahe 12.08 Lovisa 3 SFIM 16.23,0 Erik Back-28 Femman 14.07 Vännäs 4 dk 16.31,6 Sven Enfors-27 Myran 04.07 Kokkola 2 DM 16.32,6 Kalle Jaskari-27 Drott 21.06 Kållby 2 kk 16.33,2 Klas Sundholm-26 Femman 28.07 Sundom 1 DM 16.41,6 Tor Löfroth-28 Kronan 04.07 Kokkola 3 DM 16.52,0 Harry Byskata-29 TUS 04.07 Kokkola 5 DM 16.56,0 Paul Wiksröm-29 Drott 21.06 Kållby 3 kk 10000m-51 34.01,4 Erik Back-28 Femman 30.06 Jakobstad 2 SFIM 35.46,0 Carl-Johan Lill-24 Brahe 29.07 Kållby 1 DM 36.28,0 Erling Lassila-21 P-P 29.07 Kållby 2 DM 36.50,0 Tor Löfroth-28 Kronan 29.07 Kållby 3 DM 37.13,0 Carl-Johan Karlsson-25 P-P 29.07 Kållby 4 DM 37.38,6 Georg Rif-25 P-P 30.06 Jakobstad 4 SFIM 110m häck-51 16,2 Östen Yrjans-28 Kraft 04.08 Nordingrå; SWE 1 kk 16,4 Bengt Karlå-31 Kraft 04.08 Nordingrå; SWE 2 kk 16,5 Bengt Lunden-27 P-P 19.08 Närpes 2 kk 16,6 Ahti Niemelä-22 GIF 19.08 Nivala 1 nat 16,9 Keijo Muje-19 Drott 21.06 Kållby 1 kk 17,0 Kurt Långbacka Kraft 19.08 Närpes 3 kk 17,1 Stig Öst-31 P-P 19.08 Närpes 4 kk 17,1 B Sundman VIS 06.09 Vasa 3 kommun 17,4 Per Calden-32 MIFK 16.09 Oravais 1 kk 17,6 R Finne GIF 26-27.6 Purmo 1-19 DM ---10--- 17,7 Frej Asplund-29 GIF 01.09 Haapajärvi 2 dk 200m häck-51 27,5 Frej Asplund-29 GIF 07.10 Kokkola 1 kommunM 27,8 Styrbjörn Store-26 GIF 08.09 Kokkola 2 int 27,9 Ahti Niemelä-22 GIF 08.09 Kokkola 3 int 29,0 Emerik Djupsjöbacka-26 TUS 08.09 Kokkola 4 int 400m häck-51 60,0 Ahti Niemelä-22 GIF 24.06 Nivala 1 nat 61,1 Lars Ingves-29 KIF 28.07 Kristinestad 1 DM 62,4 Per Erik Hassel-25 GIF 24.06 Nivala 3 nat 62,4 Karl Kronberg-29 Brahe 04.07 Kokkola 2 DM 63,0 John Finell-31 GIF 04.07 Kokkola 3 DM 63,2 Lars-Erik Antila-31 Kraft 63,6 Bror Hästö-27 Kronan 04.07 Kokkola 4 DM 3000m hinder-51 9.52,8 Carl-Johan Lill-24 Brahe 28.07 Kållby 1 DM 10.03,0 Kurt Riska-29 Kronan 28.07 Kållby 2 DM 10.43,4 Karl Ekstrand-28 P-P 28.07 Kållby 3 DM 11.03,4 Carl-Johan Karlsson-25 P-P 28.07 Kållby 4 DM höjd-51 183 Georg Lång-32 Femman 15.07 Vännäs, SWE 1 dk 175 Stig Öst-31 P-P 22.06 Kållby 1 dt 175 Stig Vilen-25 Kraft 19.08 Närpes 1 kk 175 Paul Storbacka-27 JIF 01.09 Haapajärvi 2 dk 175 Karl-Gustav Andtfolk-30 Länken 09.09 Helsingby 1 dk 172 F Sundsten OIF 05.08 Oravais 2 kk 172 Keijo Muje-19 Drott 08.08 Ykspihlaja 1 kk 171 Bengt Karlå-31 Kraft 18.07 Närpes 2 kk 170 Arne Nylund-27 P-P 22.06 Kållby 2 kk 170 Göran Dövnäs-32 TUS 27-28.6 Purmo 1-19 DM --10-- 170 Robert Slotte-34 GIF 27-28.6 Purmo 2-19 DM 170 Nils Grägg P-P 05.07 Kokkola 3 DM 170 Bengt Gröndahl-34 Länken 22.07 Karijoki 2 nat 170 Birger Grägg-29 P-P 22.07 Kållby 3 dt 170 Lars-Erik Antila-31 Kraft stav-51 360 Karl Wikström-28 GIF 01.07 Kokkola 2 int 345 Börje Brännbeck-30 VIS 15-16.8 Vasa 6-kamp, valbar 343 Birger Grägg-29 P-P 02.09 Haapajärvi 2 dk 325 Östen Yrjans-28 Kraft 04.08 Nordingrå 2 kk 322 Birger Lang-29 VIS 15-16.8 Vasa 6-kamp, valbar 320 Lars-Erik Antila-31 Kraft 28.07 Kristinestad 1 DM 320 Magnus Sigg-33 Kraft 28.07 Kristinestad 2 DM 320 A Lunden P-P 19.08 Närpes 1 kk 320 Ole Fagernäs-25 TUS 26.08 Terjärv 1 kommun-mäst 320 Gerald Blusi-27 VIF 30.08 Vasa DM 10-kamp ---10--- 320 Uno Skata VIF längd-51 697 Keijo Muje-19 Drott 19.08 Helsinki 4 FM 650 Bengt Lunden-27 P-P 23.09 Kållby 1 kk 638 Åke Storrank-18 TUS 12.08 Veteli 1 nat 633 Erik Granbacka-26 KIF 28.07 Kristinestad 1 DM 628 Torolf Kaitajärvi-31 TUS (1.6) Terjärv SFI-veckan 625 Usko Kauppila-28 Hellas 622 Magnus Sigg-33 Kraft 14.07 Kristinestad 1-19 DM 622 Harry Ljung-35 JIF 26.08 Munsala 1 dt 621 Stig Vilen-25 Kraft 19.08 Närpes 2 kk 618 K F Indola GIF 06.10 Kokkola 2-19 kommun ---10--- medvind 707 Keijo Muje-19 Drott 11.08 Lovisa 1 SFIM obekräftat 652 Bengt Lunden-27 P-P 3-steg-51 13.79 Keijo Muje-19 Drott 02.09 Haapajärvi 1 dk 13.78 Mikael Bäck-28 Kraft 29.07 Kristinestad 1 DM 13.57 Bengt Lunden-27 P-P 02.09 Haapajärvi 3 dk 13.29 Stig Vilen-25 Kraft 18.07 Närpes 1 kk 13.19 Göran Dövnäs-32 TUS 12.08 Veteli 1 nat 13.15 Emerik Djupsjöbacka-26 TUS 26.08 Terjärv 1 kommun-mäst 12.86 Nils Pellfolk-26 Kraft 8-9.9 Övermark 2 kk 12.77 Elmer Örndahl-33 Femman 28.07 Sundom 1 DM 12.70 Per Calden-32 MIFK 26.08 Munsala 1kk 12.69 Bengt Karlå-31 Kraft 19.08 Närpes 2 kk ---10--- 12.66 Nils Grägg-30 P-P 19.08 Närpes 3 kk 12.61 Ole Fagernäs-25 TUS 07.07 Terjärv 2 kk 12,61 Sulo Nivukoski-32 OIF 26.08 Munsala 2 kk 12.60 A Lunden P-P 19.08 Närpes 5 kk 12.60 Rurik Bengs-33 Hellas 07.09 Vasa 1 kommun kula-51 14.67 Lars Bexar-18 SIF 00.06 Sundom 1 SFI-veckan 14.63 Helge Nylund-30 Kronan 22.07 Kållby 1 dt 13.81 Georg Höijer-29 VIF 09.09 Helsingby 1 dk 13.59 Erik Österholm-15 P-P 11.07 Kokkola 1 kk 13.54 Birger Grägg-29 P-P 11.08 Lovisa 5 SFIM 13.36 Åke Sundholm-21 Femman 13.30 Bertil Granström-24 Kamp (31.5) Övermark SFI-veckan 13.06 Per Calden-32 MIFK 26.08 Munsala 1 13.02 Edvin Lygdbäck-23 OIF 05.08 Oravais 1 kk 12.97 Åke Envik-31 MIFK 01.07 Kokkola 1 int ---10--- 12.61 Karl-Gustav Adtfolk-30 Länken 09.09 Helsingby 3 dk 12.57 Egil Norrvik-28 Länken 09.09 Helsingby 4 dk diskus-51 45.18 Elis Backnäs-12 Drott 24.06 Nivala 1 nat 44.29 Birger Grägg-29 P-P 05.07 Kokkola 1 DM 42.63 Per Calden-32 MIFK 09.09 Turku 1 lk 42.14 Edvin Lygdbäck-23 OIF 05.08 Oravais 1 kk 41.51 Åke Storrank-18 TUS 08.09 Kokkola 3 int 39.79 Erik Österholm-15 P-P 23.09 Kållby 2 kk 38.95 Åke Sundholm-21 Femman 26.08 Vasa 2 nat 38.73 Åke Envik-31 MIFK 01.07 Kokkola 6 int 38.27 Egil Norrvik-28 Länken 04.07 Dagsmark 1 kk 35,64 N Söderbacka P-P 19.08 Närpes 2 kk ---10--- slägga-51 45.65 Helmer Österblad-01 VIS 07.09 Vasa 1 kommun 44.95 Gunnar Åvik-26 GIF 09.09 Oulu 2 nat 38.28 Rolf Björklund-27 Kronan 05.07 Kokkola 2 DM 36.61 Lennart Franzen-07 P-P 23.09 Kållby 1 kk 34.46 Erik Nyman-08 VIS 12.06 Vasa 2 dt 33.85 Åke Sundholm-21 Femman 28.07 Sundom 2 DM 33.78 Lars Bexar-18 SIF 28.07 Sundom 3 DM 33.77 Gunnar Rudnäs-12 Kronan 05.07 Kokkola 4 DM 32.10 Börje Scheweleff-23 VIS 30.33 Bertil Granström-24 Kamp 29.07 Kristinestad 1 DM ---10--- spjut-51 61.19 Lars Bexar-18 SIF 15.07 Vännes 1 dk 58.75 Gunnar Åvik-26 GIF 08.07 Kälviä 1 nat 58.21 Georg Höijer-29 VIF 29.07 Sundom 1 DM 57.29 Erling Pörnull VIF 11.07 Vasa 2 kk 56.48 Gerald Blusi-27 VIF 29.07 Sundom 3 DM 54.77 O Mäkelä OIF 05.08 Oravais 1 kk 54.35 T Vest Femman 22.07 Helsingby 1 52,93 Salomo Tolonen-26 Drott 19.09 Jakobstad 1 stadsM 50,84 Börje Forsman-23 P-P 29.07 Kållby D 5-kamp-51 nnnn Georg Höijer-29 VIF 01.07 Jakobstad 2 SFIM 2530 Bertil Granström-24 Kamp 01.07 Jakobstad 3 SFIM 10-kamp-51 5706 Birger Grägg-29 P-P 11,9-604-13.11-170-58,9-18,0-41.52-330-44.15-5.35,0 29.07 Kållby 1 DM 5625 Börje Brännbeck-30 VIS 11,8-558-12.29-165-54,6-18,7-34.72-340-45.47-5.01,2 30.08 Vasa 1 DM 5191 Georg Höijer-29 VIF 12,1-581-13.77-165-57,3-21,2-28.04-270-48.25-4.46,0 30.08 Vasa 2 DM 4960 Börje Forsman-23 P-P 12,2-580-12.22-160-61,6-19,8-33.94-290-50.84-5.26,0 29.07 Kållby 2 DM 4921 Bengt Lunden-27 P-P 12,1-648-10.23-150-58,3-18,6-29.23-270-43.60-5.00,8 29.07 Kållby 3 DM 4862 Egil Norrvik-28 Länken 13,8-517-12.38-150-56,2-21,8-36.50-140-36.04-4.41,8 25.08 Pörtom 1 DM 4650 Gerald Blusi-27 VIF 13,2-521-11.83-155-59,6-21,2-33.92-320-47.23-5.13,4 30.08 Vasa 2 DM 4594 Birger Lang-29 VIS 12,8-546-09.92-145-54,0-19,7-27.21-310-34.41-4.40,2 30.08 Vasa 3 DM 100m-50 11,4 Keijo Muje-19 Drott 15.07 Kållby 1 DM 11,4 Gustav Öst-26 P-P 02.09 Närpes 1 dk 11,4 Åke Storrank-18 TUS 02.09 Närpes 2 dk 11,4 Lars Ingves-29 KIF 10.09 Kristinestad 1 dk 11,5 Ole Brommels-27 Kraft 25.06 Närpes 1 kk 11,5 Tore Jansson-22 GIF 29.08 Nedervetil 1 bygdepokal 11,5 Bertel Björkqvist SIF 02.09 Närpes 4 dk 11,5 Stig Vilen-25 Kraft 11,6 Rolf Blomqvist-32 Stand 27.08 Kronoby 1-19 dk 11,6 Erik Granbacka-26 KIF 16.07 Tjöck 1 kk ---10--- 11,6 Ernst Nordman-26 PSK 11,7 L Höglund KIF 16.07 Tjöck 2 kk 11,7 Styrbjörn Store-26 GIF 29.08 Nedervetil 3 bygdepokal 11,7 Håkan Hellberg-30 GIF 29.08 Nedervetil 3 bygdepokal 11,7 Bror Hästö-27 Kronan 29.08 Nedervetil 5 bygdepokal 11,7 Frej Asplund-29 GIF 29.08 Nedervetil 6 bygdepokal 11,7 Magnus Sigg-33 Kraft 20.09 Pedersöre 3 kk 200m-50 23,3 Lars Ingves-29 KIF 11.06 Karis 4 int 23,6 Gustav Öst-26 P-P 03.09 Närpes 1 dk 23,7 Håkan Hellberg-30 GIF 03.09 Närpes 3 dk 23,8 Birger Bergfelt-23 OIF 00.06 Oravais 1 SFI-veckan 23,8 Bertel Björkqvist SIF 03.09 Närpes 4 dk 23,9 Rolf Blomqvist NIK 20.08 Oravais 3 nat 24,0 V Sundström OIF 00.06 Oravais 2 SFI-veckan 24,0 Erik Stenvall-28 JIF 00.06 Jeppo 1 SFI-veckan 24,0 Lars-Erik Antila-31 Kraft 00.06 Närpes 1 SFI-veckan 24,1 Keijo Muje-19 Drott 16.07 Kållby 1 DM ---10--- 24,2 Stig Vilen-25 Kraft 02.06 Närpes 2 SFI-veckan 400m-50 51,4 Håkan Hellberg-30 GIF 02.09 Närpes 1 dk 52,0 Lars Ingves-29 KIF 02.09 Närpes 2 dk 52,5 Usko Kauppila-28 Hellas 02.09 Närpes 3 dk 52,7 Gustav Öst-26 P-P 02.09 Närpes 4 dk 53,0 Lars-Erik Antila-31 Kraft 29.08 Nykarleby D semin 53,2 Erik Aspholm-31 Femman 2-3.9 Helsinki 2-19 SFIM 53,3 Birger Bergfelt-23 OIF 02.07 Jeppo 1 nat 53,5 Börje Klemets-26 P-P 26.08 Kronan 3 dk 53,6 Per Hjortman-29 Femman 01.07 Skatila 1 pokal-tävl 54,0 Bertel Björkvist SIF 13.07 Vasa 2 DM ---10--- 54,2 Ingvar Sigfrids-28 MIK 02.07 Jeppo 4 nat 54,2 Curt Sippus VIF 13.07 Vasa 3 DM 54,2 Albin Enlund-28 Kamp 800m-50 1.58,9 Carl-Johan Lill-24 Brahe 17.06 Kokkola 1 nat 1.58,9 Sven Nybäck-25 Brahe 02.09 Närpes 1 kk 2.00,4 Börje Klemets-26 P-P 27.08 Kronan 3 dk 2.01,2 Allan Auren-24 Myran 17.06 Kokkola 4 nat 2.01,8 Lars Lågbro-23 Kraft 02.09 Närpes 3 dk 2.02,1 John Finell-31 GIF 27.08 Kronoby 1-19 dk 2.02,8 Håkan Hellberg-30 GIF 05.08 Kållby 6 SFIM 2.03,0 Tor-Alf Strandvall-28 Kronan 30.07 Terjärv 2 nat 2.03,1 Ole Lönnqvist-32 Brahe 27.08 Kronoby 3-19 dk 2.03,2 Usko Kauppila-28 Hellas ---10--- 2.03,9 Caj Sippus VIF 08.06 Vasa 1 dt 1500m-50 4.02,0 Carl-Johan Lill-24 Brahe 13.08 Jyväskylä 10 FM 4.03,8 Sven Nybäck-25 Brahe 13.08 Rauma 4 FM-B 4.09,8 Harry Lillqvist-28 Brahe 16.07 Kållby 3 DM 4.10,0 Lars Lågbro-23 Kraft 16.07 Kuopio 1 slaktarM 4.10,2 Allan Auren-24 Myran 16.07 Kållby 4 DM 4.11,0 Lennart Juselius-29 MIFK 06.08 Kållby 4 SFI 4.13,0 Tor-Alf Strandvall-28 Kronan 16.07 Kållby 5 DM 4.14,5 Klas Sundholm-26 Femman 18.06 Teuva 2 nat 4.15,4 Caj Sippus VIF 09.07 Munsala 1 kk 4.16,6 Erling Lassila-21 P-P 16.07 Kållby 6 DM ---10--- 4.17,6 Edvin Engman-28 Länken 06.08 Karijoki 1 kk 3000m-50 8.46,8 Carl-Johan Lill-24 Brahe 05.08 Kållby 2 SFIM 8.49,6 Harry Lillqvist-28 Brahe 05.08 Kållby 3 SFIM 8.55,4 Karl Gistö-24 TUS 26.08 Kronan 3 dk 8.55,6 Lennart Juselius-29 MIK 05.08 Kållby 5 SFIM 9.08,6 Klas Sundholm-26 Femman 02.09 Närpes 2 dk 9.16,0 Erling Lassila-21 P-P 9.26,2 Edvin Jungell JIF 02.07 Jeppo 2 nat 9.26,9 Edvin Engman-28 Länken 02.09 Närpes 4 dk 9.27,0 Erik Härtull-27 VIF 17.09 Oravais 2 kk 5000m-50 15.17,8 Karl Gistö-24 TUS 12.08 Rauma 4 FM-B 15.30,4 Lennart Juselius-29 MIK 27.08 Kronoby 3 dk 15.58,6 Harry Lillqvist-28 Brahe 15.07 Kållby 3 DM 16.09,8 V Kivimäki PSK 30.07 Närpes 1 DM 16.15,8 Edvin Engman-28 Länken 30.07 Närpes 2 DM 16.18,0 Kalle Jaskari-27 Drott 15.06 Jakobstad 1 kk 16.22,2 Erling Lassila-21 P-P 15.07 Kållby 5 DM 16.24,0 Paul Wikström-29 Drott 15.06 Jakobstad 2 kk 16.25,0 Klas Sundholm-26 Femman 03.09 Närpes 2 dk 16.33,0 Bror Snellman-27 Brahe 15.06 Jakobstad 3 kk ---10--- 16.34,0 Sven Ingers-21 P-P 15.06 Jakobstad 4 kk 10000m-50 37.21,0 Lasse Ravall-20 TUS 30.07 Terjärv 1 DM 37.22,0 V Lindqvist EIK 30.07 Terjärv 2 DM 110m häck-50 16,2 Östen Yrjans-28 Kraft 09.08 Teuva 1 kk 16,4 Emerik Djupsjöbacka-26 TUS 27.08 Kronoby 1 DM 16,9 F Sundsten OIF 17.09 Oravais 1 kk 17,0 Bengt Karlå-31 Kraft 09.08 Teuva 2 kk 17,1 Mikael Bäck-28 Kraft 25.06 Närpes 2 kk 17,2 Håkan Granqvist-28 MIK 17.09 Oravais 2 kk 17,4 Gustav Bergroth-28 VIS 27.08 Vasa D SFIM 17,4 Paul Nyholm-31 MIK 17.09 Oravais 3 kk 17,6 Erik Granbacka-26 KIF 30.07 Närpes 2 DM 18,0 Birger Grägg-29 P-P 14.06 Jakobstad 1 kk -10- 18,0 Karl Kronberg-29 Brahe 14.06 Jakobstad 2 kk 18,0 Kurt Långbacka-31 Kraft 16.06 Närpes 1 kk wind 16,2 Emerik Djupsjöbacka-26 TUS 03.09 Närpes 1 dk w 16,5 Ahti Niemelä-22 GIF 03.09 Närpes 3 dk w 400m häck-50 60,0 Håkan Hellberg-30 GIF 15.07 Kållby 1 DM 60,0 Lars Ingves-29 KIF 29.07 Närpes 1 DM 60,1 Lars-Erik Antila-31 Kraft 29.07 Närpes 2 DM 62,3 Ahti Niemelä-22 GIF 15.07 Kållby 2 DM 62,3 Per-Erik Hassel-25 GIF 15.07 Kållby 3 DM 64,5 Ole Lönnqvist-32 Brahe 15.07 Kållby 4 DM 65,1 Erik Granbacka-26 KIF 29.07 Närpes 3 DM 3000m hinder-50 9.58,0 Karl Gistö-24 TUS 30.07 Terjärv 1 DM 10.00,0 Erling Lassila-21 P-P 30.07 Terjärv 2 DM 10.12,0 Harry Lillqvist-28 Brahe 30.07 Terjärv 3 DM höjd-50 183 Georg Lång-32 Femman 09.07 Vasa 1 kk 176 Arne Nylund-27 P-P 176 Karl-Gustav Andtfolk-30 Länken 16.07 Tjöck 1 kk 175 Stig Vilen-25 Kraft 18.06 Teuva 175 Paul Storbacka JIF 12.07 Purmo 1 kk 175 Stig Öst-31 P-P 05.08 Kållby 4 SFIM 175 Keijo Muje-19 Drott 24.09 Purmo 1 171 Holger Hudd Femman 170 Bror Smeds Femman 10.07 Kristinestad 4 dk 170 John Aspås-26 Länken 06.08 Karijoki 1 kk ---10--- 170 Nils Grägg-30 P-P 06.08 Kållby 5 SFIM 170 Birger Grägg-29 P-P 26.08 Vasa D SFIM 170 Bengt Karlå-31 Kraft 16.09 Rauma 4 semin stav-50 350 Birger Grägg-29 P-P 27.08 Vasa D SFIM 340 Edsel Wenman-22 Kraft 27.08 Vasa D SFIM 340 Uno Skata VIF 09.09 Vasa 1-19 DM 340 Karl Wikström-28 GIF 340 Börje Forsman-23 P-P 330 G Svens VIF 09.09 Vasa 2-19 DM 320 Erling Forsen-15 TUS 16.07 Kållby 3 DM 320 Börje Brännbeck-30 VIS 12.07 Vasa 1 pik 320 Ernst Granlund-23 P-P 30.07 Terjärv DM 10-kamp 320 Arne Klemets-30 Femman 12.07 Vasa 2 DM ---10--- 315 Lars-Olof Storbjörk-32 Kraft 13.08 Kristinestad 1-19 DM 315 Henrik Jåfs VIF 16.07 Närpes 1 kk längd-50 703 Keijo Muje-19 Drott 15.07 Kållby 1 DM 658 Emerik Djupsjöbacka-26 TUS 15.07 Kållby 2 DM 644 Bengt Lunden-27 P-P 639 Torolf Kaitajärvi-31 TUS 15.07 Kållby 3 DM 636 Kurt Långbacka-31 Kraft 13.08 Kristinestad 1-19 DM 632 Erik Granbacka-26 KIF 18.06 Övermark 1 kk 628 K-F Indola GIF 06.06 Kokkola 1-19 kommun 627 Erik Stenvall-28 JIF 12.07 Purmo 1 kk 627 P Eden-33 Stand 623 L Sandberg PSK ---10--- 621 T Byskata Stand 12.07 Purmo 2 kk 621 Åke Storrank-18 TUS 30.08 Nedervetil 1 bygdepokal 619 Mikael Bäck-28 Kraft 618 E Romar 12.07 Purmo 3 kk 3-steg-50 13.84 Keijo Muje-19 Drott 27.08 Kronoby 1 dk 13.69 Stig Vilen-25 Kraft 30.07 Närpes 1 DM 13.57 Mikael Bäck-28 Kraft 10.09 Kristinestad 1 dk 13.48 Emerik Djupsjöbacka-26 TUS 27.08 Kronoby 3 dk 13.30 Erik Stenvall-28 JIF 16.07 Kållby 2 DM 13.17 Edsel Wenman-22 Kraft 13.12 Bengt Lunden-27 P-P 20.09 Pedersöre 3 kk 12.79 Bengt Karlå-31 Kraft 25.06 Närpes 4 kk 12.77 Holger Hudd Femman 13.07 Vasa 1 DM 12.71 Nils Pellfolk-26 Kraft 20.09 Pedesöre 4 kk ---10--- 12.69 H Lindqvist-35 Stand 20.08 Purmo 2 kk 12.63 Karl Nylund-16 P-P 02.07 jeppo 2 nat 12.57 L Hannus VIF 12.56 Pertti Santamäki-31 Länken 23.06 Kristinestad 2 int 12.54 L Höglund KIF 18.06 Övermark 1 kk 12.52 Erik Gullström-20 Kraft 23.07 Yttermark 3 kk 12.50 Birger Lang-29 VIS 15.06 Vasa 1 dt kula-50 15.05 Sven Hemdahl-23 Stand 04.06 Nurmo 1 nat 14.80 Lars Bexar-18 SIF 02.09 Trebic, TCH 1 int 14.76 Helge Nylund-30 Kronan 12.08 Jyväskylä 1 FM 13.39 Erik Österholm-15 P-P 02.07 Jeppo 2 nat 13.37 Bertil Granström-24 Kamp 18.06 Övermark 2 kk 13.32 Åke Sundholm-21 Femman 11.06 Vasa 3 int 13.13 Edvin Lygdbäck-23 OIF 20.08 Oravais 2 nat 13.11 Karl-Gustav Andtfolk-30 Länken 27.08 Härkmeri 1 kk 12.94 Georg Höijer-29 VIF 09.07 Rökiö 1 kk 12.82 John Åman-21 MIK 02.07 Jeppo 3 nat ---10--- 12.73 Nils Antell Femman 01.07 Skatila 12.68 Birger Grägg-29 P-P 26.08 Vasa DM 10-kamp 12.65 Börje Forsman-23 P-P 20.09 Pedersöre 2 kk 12.60 G Wenman Kraft 02.06 Närpes 1 SFI-veckan 12.54 Rafael Ström-21 Kraft 12.53 Leevi Hakala-26 Länken 01.06 Lappfjärd 1 SFI-vecka obekräftat 15.09 Sven Hemdahl-23 Stand SFI-veckan diskus-50 46.70 Elis Backnäs-12 Drott 23.07 Jakobstad 1 dk 43.06 Åke Storrank-18 TUS 23.07 Jakobstad 3 dk 41.41 Birger Grägg-29 P-P 16.07 Kållby 3 DM 40.76 Bertel Blusi-31 VIF 06.08 Rökiö 1 kk 40.61 Erik Österholm-15 P-P 02.07 Jeppo 1 nat 39.97 Per Calden-32 MIK 24.09 Oravais 1 kk 39.06 Egil Norrvik-28 Länken 09.08 Dagsmark 1 kk 38.91 Edvin Lygdbäck-23 OIF 09.07 Umeå 1 kk 38.53 Runar Nyman-16 MIK 02.07 Jeppo 2 nat 38.35 Åke Sundholm-21 Femman 13.07 Vasa 1 DM ---10--- 38.04 Sven Hemdahl-23 Stand 12.07 Purmo 1 kk 37.93 Jarl Beijar-26 Femman 09.07 Vasa 1 kk 37.03 Åke Envik-31 MIK 30.07 Vexala 1 kk slägga-50 47.89 Helmer Österblad-01 VIS 23.07 Jakobstad 1 dk 44.65 Frans Karleman-08 Hellas 23.07 Jakobstad 2 dk 43.67 Gunnar Åvik-26 GIF 03.09 Närpes 2 dk 39.43 Lennart Franzen-07 P-P 06.08 Kållby 6 SFIM 39.05 Gunnar Rudnäs-12 Kronan 05.07 Kronoby 1 träningstävlan 38.91 Edvin Lygdbäck-23 OIF 07.07 Umeå 1 kk 37.49 Eric Nyström-14 Drott 15.07 Kållby 2 DM 36.89 Rolf Björklund-27 Kronan 15.07 Kållby 3 DM 33.28 Lars Bexar-18 SIF 10.09 Kristinestad 2 dk 33.04 Valdemar Hammarberg-16 Kraft 10.09 Kristinestad 3 dk ---10--- spjut-50 63.13 Lars Bexar-18 SIF 06.08 Kållby 1 SFIM 61.86 Ralf Hummel-28 Kronan 02.07 Jeppo 1 nat 56.28 Edsel Wenman-22 Kraft 25.06 Närpes 1 kk 56.25 Egil Appel-14 KIF 16.07 Tjöck 1 kk 55.74 Elmer Ahinko VIS 10.09 Kristinestad 2 dk 55.52 Gerald Blusi-27 VIF 55.51 T Vainio Hellas 55.50 Gunnar Åvik-26 GIF 26.08 Kronoby 4 dk 55.10 Bror Eng-18 NIK 06.08 Kållby 5 SFIM 54.40 Jörgen Nyman-26 MIK 17.09 Oravais 1 kk ---10--- 54.12 Helge Dahlvik-26 TUS 30.07 Terjärv 2 nat 53.89 Erling Pörnull-27 VIF 17.09 Oravais 2 kk 52.70 Karl-Gustav Andtfolk-30 Länken 16.07 Tjöck 2 kk 52.42 V Huovinen Brahe 06.08 Kållby 6 SFIM obekräftat 55.70 Jörgen Nyman-26 MIK 10-kamp-50 5398 Ernst Granlund-23 P-P 12,1-586-12.05-165-57,5-18,6-33.35-320-43.22-5.09,0 30.07 Terjärv 1 DM 5384 Birger Grägg-29 P-P 12,2-577-12.68-170-59,9-18,9-37.87-350-42.95-5.35,2 27.08 Vasa 3 SFIM 5004 Paul Johansson-25 TUS 12,2-553-11.94-155-57,3-18,6-33.30-280-43.78-4.48,8 30.07 Terjärv 2 DM 4908 Gustav Bergroth-28 VIS 17,4 27.08 Vasa 8 SFIM 4880 Stig Vilen-25 Kraft 11,9-575-10.79-170-56,2-20,1-28.79-290-37.62-5.06,6 27.08 Vasa 9 SFIM 4856 Edsel Wenman-22 Kraft 13,1-576-10.66-160-58,6-18,5-30.32-340-37.80-4.58,4 27.08 Vasa 10 SFIM 4853 Östen Yrjans-28 Kraft 4823 Bror Hästö-27 Kronan 4780 Bernhard Norrbo PSK 4607 H Sandbacka 12,2-544-10,51-160-59,6-18,3-34,17-300-31.28-5.31,0 30.07 Terjärv 3 DM 4580 L Forsman 12,1-548-10,65-155-57,7-20,2-31.30-260-40,39-5.03,0