1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960

	100m-69	
10,6	Jorma Ehrström-40	Drott	10.06 Seinäjoki  		1 lk-kval	
11,0	Joel Sellberg-42	VIS	29.06 Vörå			3h1 nat	
11,1	Johannes Backlund-47	VIF	20.07 Vasa			3 DM	
11,1	Martin Lax-48		GIF	31.08 Yxpila			1 dt	
11,2	Perttu Virrankoski	Drott	25.06 Evijärvi			2 nat	
11,3	Johan Karjaluoto-49	GIF	20.07 Vasa			3h3 DM					
11,3	Sture Söderman-48	Drott					
11,3	Jan-Åke Sund-50		VIS	03.09 Vasa			1 dt
11,4	Roger Nybäck-46		NIK	29.06 Vörå			2h2 int		
11,4	Clas-Göran Bystedt-50	GIF	23.07 Kokkola			4 dt	
	---10---
11,4	Håkan Snickars-48	Kraft	04.08 Närpes				
11,4	Leif Gustafsson-44	GIF	10.09 Kokkola			3 dt
11,4	Lars Ahlskog-42		Stand	
11,5	Jan-Erik Bergman-51	Kraft	05.07 Tjöck			1-20 DM		
11,5	Tor Prest-40		GIF	16.07 Yxpila			3 dt			
11,5	Magnus Häggblom-51	VIS	20.07 Vasa			4h3 DM				
11,5	Peter-A Storrank-47	TUS	23.08 Vasa			DM 10-kamp					
11,5	Håkan Björklund-50	Stand					
							
							
	200m-69	
21,5	Jorma Ehrström-40	Drott	17.08 Helsinki +0,0		2 FM	
22,6	Bengt Gillberg-47	VIS	19.07 Vasa			1h2 DM						
22,6	Sture Söderman-48	Drott	19.07 Vasa			2h2 DM				
22,7	Roger Nybäck-46		NIK	19.07 Vasa			3h2 DM				
23,0	Joel Sellberg-42	VIS	19.07 Vasa			3 DM	
23,0	Jan-Erik Bergman-51	Kraft	19.07 Vasa			4h2 DM					
23,2	Johannes Backlund-47	VIF	19.07 Vasa			1h3 DM					
23,4	Clas-Göran Bystedt-50	GIF	19.07 Vasa			5 DM	
23,5	Martin Lax-48		GIF	19.07 Vasa			3h3 DM
23,6	Mats-Johan Thylin-50	GIF	19.07 Vasa			3h1 DM		
	---10---			
23,6	Håkan Björklund-50	Stand	31.08 Lappajärvi		4-20 nat	
23,7	Jan-Åke Sund-50		VIS	28.06 Espoo			5-20 SFIM	
23,7	Bengt Rosengård-49	Kraft	19.07 Vasa			4h1 DM				
23,8	Lars Ahlskog-42		Stand	19.07 Vasa			4h3 DM								
							
							
	400m-69	
50,2	Bengt Gillberg-47	VIS	27.07 Lovisa			3 SFIM	
50,9	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	20.07 Vasa			2 DM	
50,9	Roger Nybäck-46		NIK	20.07 Vasa			3 DM	
51,0	Hans Högbjörk-43	NIK	29.06 Vörå			2 nat	
51,0	Olof Nyman-40		Stand	29.06 Vörå			3 nat	
51,1	Bengt Hellsten-49	GIF	20.07 Vasa			4 DM	
51,5	Tor Prest-40		GIF	20.07 Vasa			1h3 DM					
51,8	Tore Grön-38		Stand	29.06 Vörå			4 nat	
52,4	Lars Ahlskog-42		Stand	29.06 Vörå			5 nat								
52,7	Bjarne Östman-52	NIK	27.06 Sibbo			1-18 SFIM
	---10---	
52,8	Sture Söderman-48	Drott	28.05 Vasa			3 nat	
52,8	Håkan Björklund-50	Stand	05.07 Kronoby			2-20 DM	
53,0	Bengt Rosengård-49	Kraft	19.06 Närpes			1 cup	
53,0	Jan-Åke Sund-50		VIS	07.08 Turku			1h2-20 int
53,1	Mats-Johan Thylin-50	GIF	23.07 Kokkola			3-20 dt	
53,2	Leif Gustafsson-44	GIF	30.07 Kokkola			3 dt	
							
							
							
							
	800m-69	
1.52,7	Olof Nyman-40		Stand	31.08 Hämeenlinna		2 int	
1.53,1	Tore Grön-38		Stand	03.07 Turku			10B int				
1.55,9	Sune Backman-48		Stand	05.08 Oulu			4 PV	
1.57,8	Olof Juslin-47		OIF	19.07 Vasa			3 DM	
1.58,4	Per-Erik Lax-50		VIS	19.07 Vasa			5 DM	
1.59,1	Torolf Väglund-50	MaIF	19.07 Vasa			6 DM	
1.59,2	Bjarne Östman-52	NIK	19.07 Vasa				
1.59,9	Håkan Björklund-50	Stand	06.07 Kronoby			1-20 DM	
2.00,6	Bengt Gillberg-47	VIS	26.08 Vasa			1 cup-f	
2.01,1	Pekka Nurminen-39	Drott	05.07 Kälviä			2 nat
	---10---	
2.01,2	Pentti Keituri-43	P-P	06.08 Kaustinen			3 nat	
2.01,4	Henrik Nylund-50	GIF	06.07 Kronoby			-20 DM
2.02,0	Tor Prest-40		GIF	26.07 Yxpila			1 dt	
							
		1000m-69	
2.31,9	Tore Grön-38		Stand	26.08 Purmo			1 dt
2.33,0	Olof Nyman-40		Stand	26.08 Purmo			2 dt		
2.34,1	Olof Juslin-47		OIF	13.09 Seinäjoki			3 saku	
						
							
	1500m-69	
3.49,7	Olof Nyman-40		Stand	17.08 Helsinki			3h1 FM	
3.54,9	Tore Grön-38		Stand	27.07 Lovisa			4 SFIM	
4.02,1	Olof Juslin-47		OIF	20.07 Vasa			3 DM	
4.03,8	Sune Backman-48		Stand						
4.04,2	Max Holmnäs-48		Drott	20.07 Vasa			5 DM	
4.04,9	Per-Erik Lax-50		VIS	26.08 Vasa			1 cup-f	
4.05,4	John Smedslund-42	EIK	20.07 Vasa			6 DM	
4.05,8	Leo Österback-50	TIK					
4.06,0	Stig Snickars-42	Kraft	26.08 Vasa			2 cup-f	
4.07,8	Torolf Väglund-50	MaIF	20.07 Vasa			7 DM	
	---10---
4.10,0	Eino Solax-41		Länken	20.07 Vasa			9 DM	
4.10,2	Stig Haglund-43		Drott	26.08 Vasa			3 cup-f	
4.10,6	Torolf Lyttbacka-50	Kronan	05.07 Kronoby			3-20 DM	
							
							
	3000m-69	
8.33,2	Max Holmnäs-48		Drott	03.08 Äänekoski			8 nat	
8.35,8	Olof Nyman-40		Stand	30.07 Kållby			1 cup	
8.46,4	Lars-Henrik Heselius-47	Drott	19.06 Keuruu			15 int	
8.51,6	Leo Österback-50	TIK	28.06 Espoo			1-20 SFIM	
8.52,6	John Smedslund-42	EIK	15.08 Kokkola			1 cup	
8.53,1	Olof Juslin-47		OIF	10.06 Seinäjoki			3 nat	
9.06,8	Leif Backlund-43	NIK	30.07 Kållby			3 cup	
9.07,2	Stig Snickars-42	Kraft	31.07 Närpes			1 cup	
9.12,5	Rolf Moss		Fyren	31.07 Närpes			2 cup	
9.20,2	Torolf Lyttbacka-50	Kronan	15.08 Kokkola			2 cup	
	---10---						
9.20,4	Pekka Nurminen-39	Drott	06.07 Alavieska			6 nat					
							
							
							
							
	5000m-69	
14.35,0	Max Holmnäs-48		Drott	19.07 Vasa			1 DM	
15.24,6	Leo Österback-50	TIK	19.07 Vasa			2 DM	
15.24,8	Stig Snickars-42	Kraft	19.07 Vasa			3 DM	
15.33,0	Eino Solax-41		Länken	19.07 Vasa			4 DM	
15.40,6	Leif Backlund-43	NIK	30.08 Skellefteå		3 dk	
15.47,8	Torolf Lyttbacka-50	Kronan	19.07 Vasa			5 DM				
15.54,8	Stig Haglund-43		Drott	03.09 Vasa   			1 dt	
16.12,8	Ralf Bredarholm-46	P-P	19.07 Vasa			6 DM	
16.19,6	Rolf Moss		Fyren	19.07 Vasa			7 DM	
							
							
							
	10000m-69	
30.44,8	Max Holmnäs-48		Drott	18.08 Helsinki			6 FM	
31.37,8	Sverker Skogman-44	VIS	09.07 Vasa			1 dt	
31.55,0	Eino Solax-41		Länken	26.06 Nyköoing
32.36,0	John Smedslund-42	EIK	11.09 Kållby			2 DM	
33.26,0	Torolf Lyttbacka-50	Kronan	11.09 Kållby			3 DM	
33.27,8	Ralf Bredarholm-46	P-P	31.08 Lappajärvi		6 vaasan-10	
33.35,0	Tore Grön-38		Stand	11.09 Kållby			4 DM	
33.36,0	Stig Haglund-43		Drott	11.09 Kållby			5 DM	
34.18,0	Antti Vieruaho-40	Drott	11.09 Kållby			6 DM	
34.24,0	Harry Hästö-37		Kronan	11.09 Kållby			7 DM	
	-10-
34.34,0	Stig Snickars-42	Kraft	11.09 Kållby			8 DM	
34.36,0	Pekka Nurminen-39	Drott	11.09 Kållby			9 DM	
34.37,0	Bruno Markus		OIF	11.09 Kållby			10 DM	
							
							
	110m häck-69	
15,5	Tor Prest-40		GIF	30.08 Skellefteå		2 dk	
16,2	Jan-Åke Sund-50		VIS	24.08 Vasa			D-20 DM	
16,2	Anders Torrkulla-50	VIS	24.08 Vasa			D-20 DM	
16,8	Hans Nygård-46		EIK	15.08 Kokkola			2 cup	
16,9	Börje Backlund-49	VIF	24.08 Vasa			D-20 DM	
17,0	Pertti Malinen-47	JIF	19.07 Vasa			5 DM	
17,2	Erik Sved-45		PSK	19.07 Vasa			6 DM	
17,5	Anders Torrkulla-50	VIS	05.06 Kronoby			2-20 DM	
17,8	Peter-A Storrank-47	TUS	24.08 Vasa			DM 10-kamp
18,0	Sture Söderman-48	Drott	30.07 Kållby			1	
	---10---							
							
	200m häck-69	
26,1	Tor Prest-40		GIF	26.08 Vasa			1 cup-f	
26,3	Roger Nybäck-46		NIK	26.08 Vasa			2 cup-f	
26,3	Jan-Åke Sund-50		VIS	
26,8	Jan-Erik Bergman-51	Kraft	19.06 Närpes			1 cup	
27,4	Börje Backlund-49	VIF
27,5	Hans Nygård-46		EIK	25.08 Nykarleby			2 kk					
27,9	Sture Söderman-48	Drott	18.06 Nykarleby			1 cup	
27,9	Tore Grön-38		Stand	18.06 Nykarleby			2 cup	
28,1	Martin Lax-48		GIF	16.07 Kokkola			2 arme			
28,2	Ralf Hermans-50		OIF	26.08 Vasa			4 cup
	--10--
28,4	Jouko Nikula-54		GIF					
29,3	Nils Finskas-49		JIF	18.06 Nykarleby			3 cup	
29,9	Sigvald Blomqvist-37	NIK	18.06 Nykarleby			4 cup	
29,9	Stefan Ingves-53	Kraft	16.07 Tjöck					
							
							
	400m häck-69	
53,4	Bengt Gillberg-47	VIS	20.07 Vasa			1 DM	
55,7	Tor Prest-40		GIF	26.07 Lovisa			3 SFIM	
59,6	Börje Backlund-49	VIF	20.07 Vasa			3 DM	
60,8	Erik Sved-45		PSK	20.07 Vasa			4 DM	
61,7	Johan Karjaluoto-49	GIF	06.07 Kronoby			1-20 DM	
64,2	Lars Irjala		Drott	20.07 Vasa			5 DM	
64,3	Bengt Rosengård-49	Kraft	06.07 Kronoby			2-20 DM	
							
							
							
	3000m hinder-69	
9.13,4	Sverker Skogman-44	VIS	10.06 Stockholm			7	
9.39,0	Stig Snickars-42	Kraft	20.07 Vasa			1 DM	
9.48,0	Stig Haglund-43		Drott	27.07 Lovisa			1 SFIM	
9.51,8	Leif Baclund-43		NIK	20.07 Vasa			2 DM	
10.13,4	Ralf Bredarholm-46	P-P	20.07 Vasa			4 DM	
10.37,0	Lars-Erik Staffans-49	OIF	20.07 Vasa			5 DM	
10.43,4	Jarl Stenman		Stand	20.07 Vasa			6 DM	
							
							
	höjd-69	
197	Hans Nygård-46		EIK	15.08 Kokkola			1 cup	
185	Raimo Hormalainen-48	Drott	30.08 Skellefteå		3 dk	
185	Max Åkersten-48		Fyren	31.07 Närpes			1 cup	
180	Peter-A Storrank-47	TUS	19.08 Kaustinen			1 dt	
180	Mikael Sten-45		MaIF	19.08 Petalax			1 dt	
178	Ole Sundqvist-49	Stand	02.07 Nykarleby			1 dt	
178	Hans Appel-52		Kraft	05.07 Tjöck			1-20 DM	
175	Sven-Olof Forsbacka	NIK	02.07 Nykarleby				
175	Emanuel Kullbäck-47	VIF	29.06 Vörå			5 nat	
175	Göran Storbacka-53	Drott	30.06 Kokkola					
	---10---
174	Nils Finskas-49		JIF	05.07 Kronoby			2-20 DM
172	Yngve Öst-53		P-P	24.07 Kållby			1-16 cup	
172	Sven Holmlund		OIF	20.08 Oravais			1 kk					
171	Kjell Krook-52		GIF					
							
							
							
	stav-69	
400	Viking Brunell-41	GIF	30.08 Skellefteå		3 dk	
390	Peter-And Storrank-47	TUS					
370	Mauri Prosi-39		VIS	26.08 Vasa			2 cup-f	
350	Raimo Hormalainen-48	Drott	18.06 Nykarleby			1 cup	
345	Pertti Malinen-47	JIF	10.07 Jeppo			1 dt	
340	Ole Sundqvist-49	Stand	18.06 Nykarleby			2 cup	
340	Christer Kullbäck-49	VIF	20.07 Vasa			4 DM	
340	Sten Forsen-47		TUS	14.09 Terjärv			2 dt	
340	Helge Hästbacka-51	Myran	27.09 Kokkola			3 skol-mäst	
335	Emanuel Kullbäck-47	VIF	10.07 Jeppo			2 dt	
	---10---
330	Lars Tjäru-44		GIF	20.07 Vasa			5 DM								
330	Eino Kangas-39		Gnistan	17.08			1 kk	
330	Hans Nygård-46		EIK	24.08 Vasa			DM 10-kamp		
330	Kenneth Hulden-54	Myran	14.09 Terjärv			3 dt
							
							
	längd-69	
685	Jouko Nikula-54		GIF	30.08 Skellefteå		2 dk	
668	Lars Snickars-45	VIS	19.07 Vasa			1 DM	
661	Per Olin-51		P-P	18.06 Nykarleby			1 cup	
659	Jan-Åke Sund-50		VIS	30.08 Skellefteå		4 dk	
642	Erik Sved-45		PSK	19.07 Vasa			4 DM	
641	Raimo Hormalainen-48	Drott	18.06 Nykarleby			2 cup	
640	Sigvald Blomqvist-37	NIK	19.07 Vasa			5 DM	
639	Nils Finskas-49		JIF	18.06 Nykarleby			3 cup	
639	Mikael Svahn-40		VIS	26.08 Vasa				
630	Anders Torrkulla-50	VIS	19.07 Vasa			6 DM	
	---10---							
630	Peter-A Storrank-47	TUS	19.08 Kaustinen			1 dt	
630	Eino Kangas-39		OIF	21.09 Oravais			1 kk	
628	Kurt Forsgård-41	Stand	18.06 Nykarleby			4 cup	
628	Ben-Olof Nyström-40	NIK	19.07 Vasa			7 DM	
627	Anders Torrkulla-50	VIS	05.07 Kronoby			1-20 DM	
625	Lars-Erik Zittra-48	NIK	19.07 Vasa			8 DM
622	Bo Thölix-51		SIF	19.07 Vasa			9 DM					
619	Ossian Wassborr-46	Myran	19.07 Vasa			10 DM							
							
	3-steg-69	
14.63	Lars Snickars-45	VIS	30.08 Skellefteå		1 dk	
14.16	Anders Torrkulla-50	VIS	07.08 Turku			5 int	
13.45	Lars-Erik Zittra-48	NIK	20.07 Vasa			3 DM	
13.42	Bo Thölix-51		SIF	20.07 Vasa			4 DM	
13.39	Jouko Nikula-54		GIF	15.08 Kokkola			1 kk	
13.31	Peter Karlsson-51	VIS	20.07 Vasa			5 DM	
13.09	Raimo Hormalainen-48	Drott	30.07 Kållby			1 cup	
13.08	Bror-Erik Karlsson-50	VIS					
13.00	Sven-Olof Forsbacka	NIK	21.09 Oravais			2 kk	
12.89	H Backlund		OIF	21.09 Oravais			3 kk
	---10---	
12.79	Erik Sved-45		PSK	31.07 Närpes			1 cup	
12.68	Torolf Nygård-47	TUS	15.08 Kokkola			2 kk	
12.63	Harry Lund		Drott	06.07 Tjöck			3-18 DM					
							
							
	kula-69	
14.73	Ingmar Dahlström-37	JIF	(10.6) Östensö			1 FSN	
14.11	Christer Westberg-48	PIK	19.08 Petalax			1 dt	
13.93	Göran Skogman-31	Länken	10.07 Petalax			2 dt	
13.76	Matti Lahnalaakso-34	VIS	20.07 Vasa			2 DM	
13.66	Ralf Flen-48		MIFK	21.09 Oravais			2 kk	
13.55	Karl-Göran Lövgren	OIF	02.07 Nykarleby			2 dt	
13.19	Peter-A Storrank-47	TUS	14.09 Terjärv			1 dt				
12.97	Christer Hästbacka-43	GIF	15.08 Kokkola			2 kk	
12.96	Ralf Kulla-43		P-P	(10.6) Östensö			2 FSN	
12.70	Torvald Westerberg-38	OIF	17.08 Oravais				
	---10---						
							
							
	diskus-69	
49.24	Leif Wikblad-45		Drott	06.08 Kaustinen			2 nat	
43.18	Tor-Erik Hägg-45	VIF	19.07 Vasa			2 DM	
42.38	Georg Björklund-45	MIFK	19.07 Vasa			3 DM	
41.84	Christer Westberg-48	PIK	19.07 Vasa			4 DM	
40.90	Ralf Kulla-43		P-P	19.07 Vasa			5 DM	
38.68	Ingmar Dahlström-37	JIF	19.07 Vasa			6 DM	
37.56	Sandfrid Nygård-53	VIS	26.08 Vasa			3 cup-f	
35.84	Jan-Åke Sund-50		VIS					
35.60	Jouko Nikula-54		GIF	
35.46	Ralf Ekman-51		Drott
	---10---				
34.10	Börje Backlund-49	VIF					
							
							
	slägga-69	
54.60	Ralf Kulla-43		P-P	09.07 Kållby				
48.46	Ole Sundqvist-49	Stand	30.08 Skellefteå		3 dk	
42.54	Tor-Erik Hägg-45	VIF	20.07 Vasa			2 DM	
40.68	Ingmar Bobacka-48	OIF	20.07 Vasa			4 DM	
38.80	Mauri Silander-41	GIF	15.08 Kokkola			1 kk	
38.62	Georg Vesterlund-45	EIK	15.08 Kokkola			2 kk	
37.86	Sixten Åman-48		Stand	20.07 Vasa			5 DM	
34.96	Lars-Erik Antila-31	Stand	20.07 Vasa			6 DM	
34.78	Henry Kulla-49		P-P	06.07 Kronoby			2-20 DM	
33.58	Sven Risberg-51		PSK	31.07 Närpes			1 cup	
	---10---
32.14	Matti Lahnalaakso-34	VIS	20.07 Vasa			7 DM	
							
							
	spjut-69	
69.00	Harry Bro-45		JIF	10.07 Jeppo			1 dt	
68.46	Torolf Sandell-43	EIK	02.07 Lapua			1 int	
64.98	Lars Tjäru-44		GIF	19.07 Vasa			2 DM	
63.04	Björn Ljungqvist-46	JIF	12.06 Munsala			2 dt	
62.56	Bror-Erik Karlsson-50	VIS	26.08 Vasa			1 cup-f	
61.94	Georg Björklund-45	MIFK	12.06 Munsala			3 dt	
58.78	Voitto Keskinen		Drott	18.06 Nykarleby			2 cup	
58.70	Leif Lerbacka-39	Kronan	14.08 Kaustinen			3 dt
55.16	Börje Backlund-49	VIF	28.06 Espoo			3-20 SFIM	
53.50	Hans Nygård-46		EIK	24.08 Vasa			DM 10-kamp							
	---10---						
							
	10-kamp-69	
5850	Jan-Åke Sund-50		VIS		13.08 Pörtom			
5735	Börje Backlund-49	VIF	12,0-590-11.86-170-53,8-16,9-32.94-310-49.88-5.12,9	24.08 Vasa		1-20 DM	
5732	Roger Nybäck-46		NIK	11,5-611-11,40-171-52,4-18,0-30,28-300-46,02-5.03,3	12.09 Nykarleby		1 pk					
5665	Hans Nygård-46		EIK	12,8-567-10.58-185-56,0-17,0-28.26-330-53.50-4.39,3	24.08 Vasa		1 DM	
5640	Peter-A Storrank-47	TUS	11,5-588-12.50-175-58,7-17,8-32.80-350-40.42-5.14,3	24.08 Vasa		2 DM	
5276	Erik Sved-45		PSK	11,9-615-11.06-160-55,0-17,9-27.40-290-40.64-5.00,6	24.08 Vasa		3 DM	
5108	Kaj Nygrund		Fyren	12,0-568-11.27-155-56,2-19,8-30.32-310-42.78-4.59,6	24.08 Vasa		
4900	Leif Granqvist-48	Fyren	
4876	Ben-Olof Nyström	NIK						12.09 Nykarleby		2 pk
4796	Anders Torrkulla-50	VIS	12,3-588-10.42-170-61,4-16,2-30.74-260-35.72-5.48,7	24.08 Vasa		3-20 DM
	--10--	
4535	Bror-Erik Karlsson-50	VIS	12,8-540-10.16-160-65,8-20,0-26.96-310-59.78-5.34,5	24.08 Vasa			
4509	Christer Kullbäck-49	VIF	12,2-547-09.80-160-61,4-20,3-29.64-320-41.32-5.53,1	24.08 Vasa			
	


	100m			
10,7	Jorma Ehrström-40	Drott	21.08 Jakobstad			1 dt		
10,9	Martin Lax-48		GIF	21.05 Skellefteå		1 skol-kamp		
11,0	Joel Sellberg-42	VIS	10.07 Vasa			1 dt		
11,1	Johannes Backlund-47	VIF	03.09 Vasa			4 nat		
11,3	Jan-Åke Sund-50		VIS	14.06 Vasa			1-18 cup		
11,4	Lars Ahlskog-41		Stand	16.07 Jeppo			1 dt				
11,4	Jan Hästbacka-46	VIS		
11,4	Clas-Göran Bystedt-50	GIF	21.05 Skellefteå		3 skol-kamp
11,4	Johan Karjaluoto-49	GIF	31.07 Kaustinen			1 dt		
11,4	Roger Nybäck-46		NIK	01.10 Pargas			3 fk
	---10---
11,4	Mats-Johan Thylin-50	GIF		
11,5	Ove Lindström		VIS	14.06 Vasa			2-18 cup	
11,5	Sture Söderman-48	Drott	06.07 Närpes			2-20 DM
11,5	Leif-Åke Sundholm-52	VIF	07.07 Vasa			1-16 DM	
11,5	Fride Henriksson-43	NIK	16.07 Jeppo			2 dt	
11,5	Dan Björkqvist-49	Kraft	11.08 Isojoki			1 nat				
11,5	Rune Lygdbäck		OIF	15.08 Oravais			1 kk	
11,5	Tor Prest-40		GIF	15.08 Kokkola			4 dt			
				
				
	200m-68			
21,8	Jorma Ehrström-40	Drott	25.08 Heinola			1 nat		
22,7	Joel Sellberg-42	VIS	03.07 Vasa			1 dt
22,9	Roger Nybäck-46		NIK	29.09 Turku			h 			
23,1	Martin Lax-48		GIF	27.07 Pargas			6 SFIM		
23,2	Clas-Göran Bystedt-50	GIF		
23,3	Jan-Åke Sund-50		VIS	03.09 Vasa			1-18 nat	
23,6	Johannes Backlund-47	VIF	19.06 Yxpila			3 nat		
23,7	Mats-Johan Thylin-50	GIF	06.07 Vasa			2-18 DM
23,7	Lars Ahlskog-41		Stand	15.09 Kauhava			1 dt		
23,9	Jan-Erik Bergman-51	Kraft	19.06 Vasa			1-18 dt
	---10---	
23,9	Bengt Gillberg-47	VIS	20.07 Purmo			3 DM
23,9	Ove Lindström		VIS		
				
				
				
	400m-68			
50,7	Olof Nyman-40		Stand	24.08 Nykarleby			2 dk		
50,9	Roger Nybäck-46		NIK	17.09 Åbo		PB	4 akadem		
51,0	Sune Backman-48		Stand	28.07 Pargas			5 SFIM		
51,0	Tore Grön-38		Stand	28.08 Jakobstad			1 dt		
51,0	Tor Prest-40		GIF	08.08 Pori			3 polFM		
52,2	Börje Backlund-49	VIF	03.07 Vasa			1-20 dt	
52,3	Lars Ahlskog		Stand	28.08 Jakobstad			2 dt		
52.6	Bengt Gillberg-47	VIS	07.08 Vasa			1 dt		
52,6	Pentti Keituri-43	P-P	05.09 Kållby			1 dt		
52,6	Håkan Björklund-50	Stand	28.08 Jakobstad			3 dt		
	---10---
52,9	Hans Högbjörk-44	JIF	03.07 Vasa			1 dt
53,0	Sven-Erik Franzen-46	VIS	03.07 Vasa			2 dt				
53,3	Jan-Åke Sund-50		VIS	24.08 Ekenäs			D-18 SFI		
53,5	Bengt Hellsten-49	GIF	29.06 Vörå			3-20 DM				
53,8	Christian Wennström	Kraft	29.09 Karis			3-18 skolM		
53,8	Jarl Stenman-40		Standard	
				
	800m-68			
1.49,9	Olof Nyman-40		Stand	31.08 Helsinki			3 lk		
1.53,3	Tore Grön-38		Stand	27.07 Pargas			5 SFIM	
1.54,0	Sune Backman-48		Stand	27.07 Pargas			6 SFIM		
1.59,2	Harald Lillqvist-42	Stand	23.06 Saarijärvi		10r1 int		
1.59,6	Torolf Väglund-50	MaIF	07.07 Vasa			1-18 DM		
1.59,6	Håkan Björklund-50	Stand	29.09 Turku 
2.00,4	Lars-Henrik Holm-48	Femman	23.06 Saarijärvi		3r2 int		
2.01,2	Stig Haglund-43		Drott	07.08 Kokkola			4A nat		
2.01,2	Olof Juslin-47		OIF	20.07 Purmo			4 DM		
2.01,5	Pentti Keituri-43	P-P	26.06 Jakobstad			1 dt
	---10---		
2.02,1	Bengt Hellsten-49	GIF	25.08 Yxpila			3 dt		
2.02,3	Leo Österback-50	TIK	07.07 Vasa			3-18 DM	
2.02,7	Ove Björkfors-37	Kronan	18.06 Kälviä			4 dt	
2.02,8	Åke Cederberg		P-P	26.06 Jakobstad			2 dt
2.03,0	Per-Erik Lax-50		VIS	07.07 Vasa			4-18 DM		
2.03,0	Roger Nybäck-46		NIK	14.07 Nykarleby			1 dt	
2.03,5	Jarl Stenman-40		Stand	11.08 Purmo			5 nat			

obekräftat
1.59,5	Torolf Väglund-50	MaIF			
				
				
	1500m-68			
3.46,1	Olof Nyman-40		Stand	11.09 Oslo			6 lk	
3.56,0	Tore Grön-38		Stand	22.06 Saarijärvi		3r1 int	
3.57,5	Harald Bjon-43		GIF	09.06 Kaarina			2 nat		
3.59,9	Sune Backman-48		Stand	06.07 Närpes			1-20 DM		
4.00,4	Lars-Henrik Holm-48	Femman	22.06 Saarijärvi		6r1 int		
4.03,4	Stig Haglund-43		Drott	28.08 Jakobstad			1 dt		
4.07,2	Torolf Väglund-50	MaIF	03.08 Vantaa-H			11-18 FM		
4.08,2	John Smedslund-42	EIK	13.08 Esse			1 kommun-mäst		
4.09,4	Leo Österback-50	TIK	06.07 Vasa			2-18 DM		
4.11,2	Ove Björkfors-37	Kronan	11.07 Purmo			4 DM
	---10---							
4.12,2	Torolf Lyttbacka-50	Kronan	03.06 Yxpila			1 dt		
4.12,4	Henrik Nylund-50	GIF	03.06 Yxpila			2 dt		
	
obekräftat			
4.00,0	Lars-Henrik Holm-48	Femman			

	maili-68			
4.09,2	Olof Nyman-40		Stand	22.08 Oulu			3 nat	
	
			
	3000m-68			
8.35,0	Olof Nyman-40		Stand	15.09 Hämeenlinna		2 nat		
8.41,2	Max Holmnäs-48		Drott	15.09 Hämeenlinna		4 nat		
8.54,3	Stig Haglund-43		Drott	07.07 Alavieska			2 nat		
8.55,0	John Smedslund-42	EIK	21.08 Esse			
8.56,6	Lars-Henrik Holm-48	Femman	11.06 Vasa			1 dt		
9.10,0	Stig Snickars-42	Kraft	11.08 Isojoki			4 nat		
9.13,6	Ralf Bredarholm-46	P-P		
9.14,8	Leo Österback-50	TIK	28.06 Nykarleby			1-18 SFIM		
9.15,8	Torolf Lyttbacka-50	Kronan	28.06 Nykarleby			2-18 SFIM		
				
				
				
	5000m-68			
14.50,2	Max Holmnäs-48		Drott	04.09 Trondheim			4 förbunds-kamp		
14.57,8	Sverker Skogman-44	VIS	00.00	SWE
15.06,0	Lars-Henrik Holm-48	Femman	27.07 Pargas			3 SFIM		
15.27,6	Stig Haglund-43		Drott	03.08 Lapua			4 int		
15.38,4	Ralf Bredarholm-46	P-P	20.07 Purmo			2 DM		
15.59,6	Harald Bjon-43		GIF	20.07 Purmo			3 DM		
16.04,0	Harry Hästö		Kronan	20.07 Purmo			4 DM		
16.11,6	John Smedslund-42	EIK	20.07 Purmo			6 DM		
16.13,6	Rolf Moss		Fyren	20.07 Purmo			7 DM		
			
obekräftat
15.01,8	Lars-Henrik Holm-48	Femman		
	
				
	10000m-68			
31.05,2	Sverker Skogman-44	VIS	27.08 Stockholm			
31.36,4	Max Holmnäs-48		Drott	30.06 Haapajärvi		2 cup
33.13,0	Ralf Bredarholm-46	P-P	07.08 Kokkola			10 nat		
33.39,8	Stig Haglund-43		Drott	07.09 Vörå			1 DM		
33.48,0	Lars-Henrik Holm-48	Femman	07.09 Vörå			2 DM		
34.15,8	Erik Kalander-45	VIF	07.09 Vörå			3 DM		
36.42,6	Bruno Markus		OIF	07.09 Vörå			5 DM		
37.00,4	Kurt Lassus		OIF	07.09 Vörå			6 DM		

obekräftat
32.06,2	Eino Solax-41		Länken

	25000m-68		
1.37,42	Stig Haglund-43		Drott	29.09 Jakobstad			1 DM			
1.38,07	Ralf Bredarholm-46	P-P	29.09 Jakobstad			2 DM		
1.41,16	Stig Snickars-42	Kraft	29.09 Jakobstad			3 DM	
1.42,00	Göran Back		Fyren			
				
	110mh-68			
15,4	Tor Prest-40		GIF	08.08 Pori			3 polFM	
16,5	Raimo Hormalainen-48	Drott	19.06 Yxpila			1 nat
16,7	Sture Söderman-48	Drott	06.07 Närpes			1-20 DM
16,9	Johan Karjaluoto-49	GIF	06.07 Närpes			2-20 DM		
16,9	Jan Hästbacka-46	VIS	07.08 Jakobstad			DM 10-kamp		
16,9	Viking Brunell-41	GIF	08.09 Purmo			dt 10-kamp 		
17,0	Börje Backlund-49	VIF	19.06 Yxpila			2 ka		
17,0	Jan-Åke Sund-50		VIS	20.07 Purmo			2 DM		
17,0	Hans Nygård-46		EsseIK		
17,7	Erik Sved-45		PSK	07.08 Jakobstad			DM 10-kamp
	---10---			
				
	200mh-68			
26,5	Tor Prest-40		GIF	03.09 Vasa			2B nat		
26,7	Jan-Erik Bergman-51	Kraft	29.05 Vasa			1-20 nat		
27,0	Joel Sellberg-42	VIS	24.07 Vasa			2 dt	
29,0	Peter Höglund-49	VIS	
29,3	Lars Snickars-45	VIS	08.09 Vasa			3 kk		
30,0	Mats Nordberg-52	Kraft	07.07 Vasa			1-16 DM		
				
				
				
	400mh-68			
55,8	Tor Prest-40		GIF	27.07 Saarijärvi		1B int		
56,5	Tore Grön-38		Stand	21.07 Purmo			1 DM		
57,2	Bengt Gillberg-47	VIS	21.07 Purmo			2 DM		
59,6	Börje Backlund-49	VIF	07.07 Närpes			1-20 DM		
61,3	Johan Karjaluoto-49	GIF	21.07 Purmo			4 DM		
64,1	Harry Björk-48		Kraft		
64,6	Kaj Högdahl-47		Stand	21.07 Purmo			5 DM		
				
				
				
	3000mh-68			
9.41,6	Stig Haglund-43		Drott	21.07 Purmo			1 DM		
9.53,4	Ralf Bredarholm-46	P-P	21.07 Purmo			2 DM		
9.56,4	Stig Snickars-42	Kraft	24.08 Nykarleby			3 dk					
10.11,6	Leif Backlund-43	NIK	21.07 Purmo			4 DM		
10.40,8	K-G Nyqvist-50		OIF	21.07 Purmo			5 DM
10.42,6	Kurt Lassus-40		OIF	21.07 Purmo			6 DM
10.42,8	Jarl Stenman-40		Stand	21.07 Purmo			7 DM		
		
				
				
	höjd-68			
193	Hans Nygård-46		EIK	09.06 Ilmajoki			1 nat		
190	Börje Vähämäki-44	VIS	24.08 Nykarleby			4 dk		
180	Ole Sundqvist-49	Stand	06.07 Närpes			1-20 DM		
180	Raimo Hormalainen-48	Drott	
175	Max Åkersten-48		Fyren	30.08 Nykarleby			3-kamp		
175	Henrik Höglund-49	VIS	28.09 Karis			2 skolM		
175	Leif Granqvist-48	Fyren	19.09 Vasa
174	Nils Finskas-49		JIF	15.09 Oravais			1 dt		
173	Viking Brunell-41	GIF	06.08 Jakobstad			DM 10-kamp		
173	Harry Backlund-43	OIF	15.08 Oravais			1 kk
	---10---
173	Jan Björkgren		OIF	15.08 Oravais			2 kk		
172	Martin Lax-48		GIF	06.07 Närpes			2-20 DM		
172	Anders Torrkulla-50	VIS	06.07 Vasa			1-18 DM		
				
				
				
	stav-68			
390	Viking Brunell-41	GIF	21.07 Purmo			1 DM		
350	Peter-And Storrank-47	TUS	24.08 Nykarleby			2 dk		
340	Boris Bystedt-38	Kronan	21.07 Purmo			2 DM		
340	Hans Nygård-46		EIK	21.07 Purmo			3 DM		
340	Christer Kullbäck-49	VIF	21.07 Purmo			4 DM		
330	Helge Hästbacka-51	Myran	07.07 Vasa			1-18 DM
330	M Kullbäck		VIF	21.07 Purmo			5 DM
330	Pertti Malinen-47	JIF	15.09 Oravais			1 dt
330	Nils Finskas-49		JIF	15.09 Oravais			2 dt
330	Leif Granqvist-48	Fyren
	---10---		
320	Göran Sandell-50	EIK	07.07 Vasa			2-18 DM	
320	Jan-Åke Sund-50		VIS	29.09 Karis			skolM 6-kamp			
320	Bror-Erik Karlsson-50	VIS		
				
				
	längd-68			
672	Lars Snickars-45	VIS	10.07 Vasa			utom tävlan		
671	Lars-Erik Zittra-48	NIK	20.07 Purmo			1 DM		
671	Sigvald Blomqvist-37	NIK	20.07 Purmo			2 DM		
667	Raimo Hormalainen-48	Drott	19.06 Yxpila			1-20 nat		
666	Mikael Svahn-40		VIS	27.07 Pargas			4 SFIM		
665	Jan Hästbacka-46	VIS	08.09 Vasa			3 kk		
655	Per Olin-51		P-P	29.09 Karis			2 skolM		
647	Jan-Åke Sund-50		VIS	06.07 Vasa			1-18 DM		
644	Kurt Forsgård-41	Stand	27.07 Pargas			6 SFIM		
643	Anders Torrkulla-50	VIS	
	---10---
641	Göran Eriksson-50	P-P	29.09 Karis			4 skolM			
641	Erik Sved-45		PSK	25.06 Petalax			2 dt
631	Bengt Rosengård-49	Kraft	06.07 Närpes			1-20 DM
627	Lars Kengo-50		MIFK	06.07 Vasa			3-18 DM		
				
obekräftat
674	Lars Snickars-45	VIS		
				
				
	3-steg-68			
15.05	Lars Snickars-45	VIS	24.08 Nykarleby			1 dk		
14.38	Mikael Svahn-40		VIS	24.08 Nykarleby			2 dk		
14.37	Anders Torrkulla-50	VIS	21.07 Purmo			1 DM		
14.06	Lars-Erik Zittra-48	NIK	21.07 Purmo			3 DM		
13.64	Bror-Erik Karlsson-50	VIS	07.07 Vasa			2-18 DM		
13.48	Ole Sundqvist-49	Stand	07.07 Närpes			2-20 DM		
13.41	Raimo Hormalainen-48	Drott	28.07 Pargas			6 SFIM
12.86	Ben Hellman		VIS	07.07 Närpes			3-20 DM
12.82	Leif Hermans-48		OIF	15.08 Oravais			2 kk				
12.69	Bo Thölix-51		SIF	07.07 Vasa			3-18 DM		
	---10---


medvind
15.18	Lars Snickars-45	VIS	30.06 Haapajärvi		2 d-cup				
				
				
	kula-68		
14.62	Ralf Flen		MIFK	07.07 Närpes			1-20 DM			
14.62	Ingmar Dahlström-37	JIF	16.07 Jeppo			1 dt		
14.20	Göran Skogman-31	Länken	01.07 Närpes			1 dt		
13.96	Karl-Göran Lövgren-46	OIF	15.09 Oravais			2 dt		
13.84	Krister Hästbacka-43	Myran	12.09 Terjärv			1 kk		
13.70	Christer Westberg-48	PIK	25.07 Korsnäs			1		
13.30	Peter-A Storrank-47	TUS	12.09 Terjärv			2 kk		
13.05	Mikael Sten-45		MaIF	25.06 Petalax			2 dt		
13.03	Lars Hongell-37		Myran	(6.9) Karleby			2 kommun		

obekräftat
14,07	Matti Lahnalaakso-34	VIS		SWE
				
				
				
	diskus-68		
45.16	Tor-Erik Hägg-45	VIF	20.07 Purmo			1 DM		
44.82	Oiva Hanhikangas-33	Drott	20.07 Purmo			2 DM		
42.66	Georg Björklund-45	MIFK	20.07 Purmo			3 DM		
42.36	Leif Vikblad-45		Drott	07.07 Alavieska			6 nat		
41.74	Åke Envik-31		MIFK	23.07 Munsala			2 dt		
41.74	Ralf Kulla-43		P-P	26.06 Jakobstad			1 dt		
41.28	Ingmar Dahlström-37	JIF	20.07 Purmo			6 DM		
41.08	Christer Westberg-48	PIK	06.07 Närpes			1-20 DM		
39.76	Bengt Kummel-39		MIFK	20.07 Purmo			7 DM
38.60	Veikko Lamminen-38	Drott	26.06 Jakobstad			2 dt
	---10---			
38.12	Boris Jansson-46	EIK	13.08 Esse			1 kommunM				
				
	slägga-68			
54.50	Ralf Kulla-43		P-P	05.09 Kållby			1 dt		
45.26	Tor-Erik Hägg-45	VIF	24.08 Nykarleby			2 dk		
44.13	Ole Sundqvist-49	Stand	21.08 Jakobstad			2 dt		
42.34	Sixten Åman-48		Stand	29.06 Vörå			1-20 SFIM		
41.04	Ingmar Bobacka-48	OIF	07.07 Närpes			1-20 DM
32.06	Henry Kulla-49		P-P	05.09 Kållby			3 dt		
30.44	Lars-Erik Antila-31	VIS	21.07 Purmo			6 DM				
				
				
	spjut-68			
69.26	Harry Bro-45		JIF	04.09 Trondheim			2 förbunds-kamp		
65.98	Lars Tjäru-44		GIF	20.07 Purmo			2 DM		
61.25	Torolf Sandell-43	EIK	26.06 Evijärvi			4 nat		
59.36	Georg Björklund-45	MIFK	20.07 Purmo			3 DM	
58.48	Bror-Erik Karlsson-50	VIS	14.06 Vasa			
58.00	Leif Lerbacka-39	Myran	20.07 Purmo			5 DM		
55.72	Hans Nygård-46		EIK	07.08 Jakobstad			DM 10-kamp			
54.38	Per-Erik Lund-49	Kraft	18.08 Isojoki							
53.30	Börje Backlund-49	VIF	06.07 Närpes			1-20 DM	
53.24	Nils-Erik Granö-51	TUS			
		---10---
51.40	Klas Berg-49		PSK	07.07 Närpes			2-20 DM
	
obekräftat
58.38	Leif Lerbacka-39	Myran		
		
	10-kamp-68			
6082	Viking Brunell-41	GIF	12,2-611-10.90-173-55,2-16,9-33.52-380-48.66-4.30,2	08.09 Purmo	1 dt		
5951	Hans Nygård-46		EIK	12,5-544-11.06-186-54,4-17,5-31.24-340-55.72-4.25,3	07.08 Jakobstad	2 DM		
5567	Tore Grön-38		Stand	08.09 Purmo	3 dt		
5498	Börje Backlund-49	VIF	12,1-595-11.64-170-53,4-17,7-33.10-250-46.36-4.58,4	07.08 Jakobstad	1-20 DM			
5352	Erik Sved-45		PSK	12,0-586-11.09-165-55,2-17,7-29.02-300-42.94-5.00,2	07.08 Jakobstad	3 DM		
5154	Jan Hästbacka-46	VIS	11,6-625-09.71-165-55,2-16,9-25.44-310-29.98-5.14,2	07.08 Jakobstad	4 DM
4708	Leif Granqvist		Fyren

obekräftade
5993	Hans Nygård-46		EsseIK	08.09 Purmo	2 dt
5431	Erik Sved-45		PSK		


	100m-67				
10,7	Jorma Ehrström-40	Drott	13.08 Pori			2 FM			
10,9	Joel Sellberg-42	VIS	30.07 Vasa			2h1 SFIM			
10,9	Martin Lax-48		GIF	16.09 Vasa			1 skolM			
11,0	Sture Söderman-48	Drott	17.06 Borgå			1-20 SFIM			
11,2	Jan Eden-47		VIF	12.06 Vasa			1 dt			
11,2	Johan Karjaluoto-49	GIF	00.00 Kokkola			
11,2	Johannes Backlund-47	VIF	00.00 Tampere			
11,2	Clas-Göran Bystedt-50	GIF	00.00 Kokkola			
11,3	Lars Ahlskog-41		Stand	02.07 Kannus			4 nat	
11,3	Roger Nybäck-46		NIK	13.08 Munsala			1 kk	
	---10---
11,3	Jan-Erik Bjon-46	VIS	14.09 Vasa			3 tekn-skol			
11,4	Jan-Åke Sund-50		PSK	
11,4	Karl-Erik Launonen-38	Kraft	00.00		polFM
11,5	Bengt Rosengård-49	Kraft	11.06 Kronoby		
11,5	Jan-Erik Bergman-51	Kraft	21.09 Närpes				
11,5	S-O Rönnqvist		LIF	00.00 	brigadM	
				
	200m-67				
21,7	Jorma Ehrström-40	Drott	12.08 Pori			3 FM			
22,6	Sture Söderman-48	Drott	18.06 Borgå			1-20 SFIM			
22,7	Joel Sellberg-42	VIS	29.07 Vasa			3 SFIM			
22,9	Martin Lax-48		GIF	29.09 Kokkola			1-16+ skolM			
23,0	Bengt Gillberg-47	VIS	09.08 Vasa			1 dt			
23,0	Clas-Göran Bystedt-50	GIF	29.09 Kokkola			2-16+ skolM			
23,1	Roger Nybäck-46		NIK	19.07 Närpes			4 DM			
23,1	Johannes Backlund-47	VIF	18.06 Borgå			3-20 SFIM			
23,1	Lars Ahlskog-41		Stand	01.06 Kannus			
23,2	Jan Eden-47		VIF	18.06 Borgå			4-20 SFIM			
	---10---					
23,7	Göran Eriksson-50	P-P		
23,7	Nils Finskas-49		JIF	16-17.9 Vasa			skolM 6-kamp	
23,8	Jan-Åke Sund-50		PSK	
					
					
					
	400m-67				
49,6	Bengt Gillberg-47	VIS	30.07 Vasa			2 SFIM			
50,4	Tor Prest-40		GIF	27.08 Vasa			4 cup			
50,7	Sune Backman-48		Stand	30.07 Vasa			4s1 SFIM			
51,2	Olof Nyman-40		Stand	18.06 Lapua			2 nat			
51,4	Tore Grön-38		Stand	24.07 Nykarleby			1 dt
51,5	Hans Högbjörk-44	JIF	31.08 Seinäjoki			4 nat						
51,7	Leif Gustavsson-44	GIF	24.09 Himanka			1 dt			
52,0	Lars Ahlskog-41		Standard			
52,1	Roger Nybäck-46		NIK	30.07 Vasa			3h6 SFIM 										
52,2	Börje Backlund-49	VIF	
	---10---
52,8	Sture Söderman-48	Drott	02.07 Jyväskylä			6-20 FM
52,8	Pentti Keituri-44	P-P	24.07 Nykarleby			3 dt		
53,3	Måns Wiik-47		NIK	17.09 Vasa			4-18 skolM	
53,6	Bengt Hellsten-49	GIF	17.06 Vantaa			4-18 SFIM			
53,6	Håkan Björklund-50	Standard			
					
					
					
	800m-67				
1.49,7	Olof Nyman-40		Stand	12.08 Pori		PB	3 FM			
1.54,8	Sune Backman-48		Stand	18.06 Borgå			1-20 SFIM				
1.56,9	Harald Bjon-43		GIF	29.07 Vasa			4 SFIM			
1.58,1	Tore Grön-38		Stand	19.07 Närpes			2 DM			
1.58,8	Olof Juslin-47		OIF	18.06 Borgå			3-20 SFIM			
1.58,8	Måns Wiik-47		NIK	31.08 Seinäjoki			3 nat			
1.59,6	Lars-Henrik Heselius-47	Drott			
1.59,7	Tor Prest-40		GIF	12.08 Pori			6h1 FM		
2.00,1	Harald Lindqvist-42	Stand	19.07 Närpes			3 DM
2.02,6	Lars-Henrik Holm-48	Femman	18.09 Nykarleby			2 kk
	---10---					
2.02,6	Leo Österback-50	TIK	18.06 Vantaa			3-18 SFIM			
2.03,2	Håkan Björklund-50	Stand	18.06 Vantaa			4-18 SFIM			
2.03,2	Leif Gustafsson-44	GIF	03.09 Yxpila			1 ka					
					
	1500m-67				
3.46,0	Olof Nyman-40		Stand	13.08 Pori		PB	1 FM			
3.57,0	Tore Grön-38		Stand	30.07 Vasa			4 SFIM			
3.57,2	Lars-Henrik Heselius-47	Drott	30.07 Vasa			6 SFIM			
3.59,8	Lars-Henrik Holm-48	Femman	30.07 Vasa			7 SFIM			
4.02,0	Sune Backman-48		Standard			
4.03,7	Harald Bjon-43		GIF	02.09 Umeå			2 dk			
4.04,5	Stig Haglund-43		Drott	08.10 Turku			3BC nat			
4.06,8	Måns Wiik-47		NIK			
4.07,8	John Smedslund-42	EIK	29.08 Esse			1 dt			
4.13,6	Max Holmnäs-48		Drott	14.09 Vasa			2 tekn-skol			
					
4.13,8	Leo Österback-50	TIK			
					
	2000m-67				
5.24,0	Olof Nyman-40		Stand	06.08 Purmo			1 nat		
					
					
					
	3000m-67				
8.32,6	Harald Bjon-43		GIF	26.07 Kokkola			1 dt			
8.50,4	Olof Nyman-40		Stand	24.09 Purmo			1 dt			
8.50,8	Lars-Henrik Heselius-47	Drott	18.06 Borgå			1-20 SFIM			
8.54,6	Lars-Henrik Holm-48	Femman	18.06 Borgå			2-20 SFIM			
8.56,8	Max Holmnäs-48		Drott			
9.04,4	Leo Österback-50	TIK	27.07 Mäntsälä			6-17 lk			
9.11,2	Leif Björkbacka-38	PSK	25.08 Göteborg			3 palomPM
9.13,0	Sune Backman-48		Stand	24.09 Purmo			3 dt			
9.16,2	John Smedslund-42	EIK	20.08 Nykarleby			3 nat		
					
					
					
	5000m-67				
15.03,0	Harald Bjon-43		GIF	27.08 Vasa			4 cup			
15.16,0	Max Holmnäs-48		Drott	29.07 Vasa			2 SFIM			
15.24,6	Sverker Skogman-44	VIS	19.07 Närpes			2 DM			
15.27,8	Lars-Henrik Holm-48	Femman	02.07 Jyväskylä			7-20 FM			
15.29,8	Stig Haglund-43		Drott	01.10 Turku			9 nat			
15.32,4	Lars-Henrik Heselius-47	Drott			
15.33,0	Leif Björkbacka-38	PSK	29.07 Vasa			4 SFIM			
					
					
					
	10000m-67			
32.06,0	Max Holmnäs-48		Drott	27.08 Vasa			4 cup			
34.06,6	Tore Grön-38		Stand	23.09 Nykarleby			2 DM			
34.07,4	Erik Kalander-45	VIF	23.09 Nykarleby			3 DM
34.18,0	Ralf Bredarholm-46	P-P	23.09 Nykarleby			4 DM						
					
					
	110mh-67				
16,2	Sture Söderman-48	Drott	17.06 Borgå			1-20 SFIM			
16,4	Tor Prest-40		GIF	04.09 Yxpila			1 nat			
16,8	Lars Snickars-45	VIS			
17,3	Jan-Åke Sund-50		PSK			
17,5	Anders Torrkulla-50	Kraft	19.07 Närpes			3 dt			
17,6	Viking Brunell-41	GIF	(20.8) Närpes			dt 10-kamp
17,9	Erik Sved-45		PSK	30.07 Vasa			6 SFIM
18,0	Raimo Hormalainen-48	Drott	10.06 Purmo			2-20 DM		
					
					
					
	200mh-67				
27,3	Börje Backlund-49	VIF	10.06 Kronoby			1-18 DM			
27,5	Sture Söderman-48	Drott	20.08 Nykarleby			2 nat
27,6	Klaus Knifsund		VIS				
28,0	Johan Karjaluoto	GIF	10.06 Kronoby			2-18 DM			
28,5	Rune Härtull-49		VIS	10.06 Kronoby			3-18 DM			
28,9	Jan-Erik Bergman-51	Kraft	16.08 Vörå			1-16 cup			
28,9	S-G Karlsson		VIF	16.08 Vörå			2-16 cup	
29,5	O Lindström		VIF	10.06 Kronoby			4-18 DM		
29,6	Tor-Erik Påfs		VIF	(1.8) Vörå			2-16		
29,8	Jan Finnholm-52		LIF	16.08 Vörå			3-16 cup	
	---10---
29,9	Alf Vikström-52		LIF	12.06 Purmo					
30,0	Peter Nordman-51	PSK	10.09 Kronoby			1-16 DM			
					
					
					
					
	400mh-67			
53,9	Bengt Gillberg-47	VIS	29.07 Vasa			2 SFIM			
55,2	Tor Prest-40		GIF	03.08 Kuopio			2 int		
56,0	Tore Grön-38		Stand	29.07 Vasa			h SFIM			
59,0	Börje Backlund-49	VIF			
60,1	Johan Karjaluoto-49	GIF	31.05 Kokkola			3 dt			
61,6	Måns Wiik-47		NIK	11.06 Kronoby			2-20 DM			
62,1	Erik Sved-45		PSK			
63,1	Harry Björk-48		Kraft	20.07 Närpes			2 DM					
					
					
					
	3000mh-67			
9.25,8	Sverker Skogman-44	VIS	11.06 Stockholm					
9.33,6	Stig Haglund-43		Drott	02.09 Umeå			3 dk			
10.15,8	Stig Snickars-42	Kraft	02.09 Umeå			4 dk			
10.38,4	Vilhelm Back-39		Femman	20.07 Närpes			4 DM			
10.52,2	Ralf Bredarholm-46	P-P	20.07 Närpes			5 DM			
11.08,0	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	20.07 Närpes			6 DM			
					
					
	höjd-67				
190	Börje Vähämäki-44	VIS	02.07 Mikkeli			3 nat			
190	Hans Nygård-46		EIK	24.09 Alajärvi			2 nat			
185	Mikael Sten-45		MaIF	19.07 Närpes			1 DM			
179	Raimo Hormalainen-48	Drott	17.06 Borgå			2-20 SFIM	
175	Göran Sjöholm-48	Drott	22.05 Jakobstad			2 skol-k			
175	Rune Härtull-49		VIS	17.06 Vantaa			2-18 SFIM			
175	Ole Sundqvist-49	Stand	19.07 Närpes			3 DM	
175	Henry Bergström		VIF	(1.8) Vörå			1 kk							
175	Christer Westberg-48	PIK	10.08 Korsnäs			1-20	
175	Harry Backlund-43	OIF	13.08 Munsala			1 kk
	---10---
175	Anders Torrkulla-50	Kraft	16.08 Vörå			1-18 cup								
175	Bjarne Friman-46	VIF	20.08 Nykarleby	
175	Leif Granqvist-48	Fyren	10.09 Korsnäs			1 kk				
					
					
	stav-67				
390	Viking Brunell-41	GIF	03.09 Vörå			D SFIM		
380	Peter-And Storrank-47	TUS	30.07 Vasa			7 SFIM			
360	Björn Lax-47		VIS	16.09 Vasa			1 skolM			
340	Hans Nygård-46		EIK	03.09 Vörå			D SFIM				
340	Helge Hästbacka-51	Myran	11.08 Kronoby			1-16 DM			
340	Bror-E Karlsson-50	VIS	16.09 Vasa			3 skolM			
330	Sture Nyman-47		TUS			
330	Lars Tjäru-44		GIF	24.08 Nykarleby			D dt			
330	Boris Söderlund-49	EIK	11.06 Kronoby			1-18 DM			
330	Nils Finskas-49		JIF	24.08 Nykarleby			dt 10-kamp 
	---10---			
320	Tor-Erik Berg-48	VIF	11.06 Purmo			1-20 DM		
320	Ole Sundqvist-49	Stand	11.06 Kronoby			3-18 DM				
320	Börje Backlund-49	VIF	01.07 Vasa			1-18 dt	
320	Roger Nybäck-46		NIK	25.08 Nykarleby			dt 10-kamp		
					
					
	längd-67				
689	Lars-Erik Zittra-48	NIK	02.09 Umeå			2 dk			
673	Jan Hästbacka-46	VIS	19.07 Närpes			1 DM			
673	Lars Snickars-45	VIS	02.09 Umeå			4 dk			
662	Kurt Forsgård-41	Stand	23.08 Yxpila			1 dt				
646	Christer Nordström-49	VIS	17.06 Vantaa			3-18 SFIM					
645	Peter-A Storrank-47	TUS	03.08 Terjärv			5-kamp
640	Fride Henriksson-43	MIFK	13.08 Munsala			2 kk				
630	Göran Eriksson-50	P-P			
627	Bengt Rosengård-49	Kraft	
626	Erik Sved-45		PSK	10.08 Korsnäs			1 dt
	---10---		
625	Lars Kengo-50		MIFK	06.07 Munsala			1-17 pdt			
625	Anders Torrkulla-50	Kraft			

medvind
699	Lars-Erik Zittra-48	NIK	25.06 Nivala			3 nat			
					
					
	3-steg-67				
14.89	Lars Snickars-45	VIS	02.09 Umeå			1 dk			
14.47	Mikael Svahn-40		VIS	29.07 Vasa			2 SFIM			
14.34	Lars-Erik Zittra-48	NIK	02.09 Umeå			2 dk		
14.05	Anders Torrkulla-50	Kraft	02.07 Varkaus			6-18 FM			
13.12	Raimo Hormalainen-48	Drott	11.06 Purmo			2-20 DM			
13.09	Frank Slotte-41		Myran	24.08 Nedervetil		1 kk			
13.05	Cay Sundsten-46		MIFK	13.08 Munsala			2 kk			
13.04	Krister Nordström-49	VIS	30.07 Vasa			9 SFIM			
12.92	Seppo Nevala-48		VIS	11.06 Purmo			3-20 DM			
12.92	Bror-Erik Karlsson-50	VIS		
	---10---
12.89	Sven-Olof Forsbacka	NIK	13.08 Munsala			3 kk	
12.79	Ben Hellman-49		VIS	11.06 Kronoby			2-17 DM					
					
					
	kula-67				
14.82	Ingmar Dahlström-37	JIF	02.09 Umeå			1 dk			
14.20	Göran Skogman-31	Länken	23.07 Lappfjärd			1 dt
13.70	Mikael Sten-45		MaIF						
13.44	Christer Westberg-48	PIK			
13.15	Peter-And Storrank-47	TUS	28.08 Terjärv			1 kommun	
13.14	Ralf Flen-48		MIFK	13.08 Munsala			2 kk				
					
					
	diskus-67				
44.02	Tor-Erik Hägg-45	VIF	20.08 Nykarleby			1 nat			
43.74	Åke Envik-31		MIFK	30.07 Vasa			3 SFIM			
42.86	Georg Björklund-45	MIFK	06.07 Munsala			1 dt			
42.58	Oiva Hanhikangas-33	Drott	19.07 Närpes			1 DM			
40.56	Per Calden-32		MIFK	24.07 Nykarleby			3 dt			
40.04	Gunnar Matsson-37	VIS	30.07 Vasa			6 SFIM			
40.03	Ingmar Dahlström-37	JIF	29.08 Esse			1 dt			
39.10	Christer Westberg-48	PIK			
38.20	Bengt Kummel-39		MIFK	06.07 Munsala			4 dt			
37.49	Ralf Kulla-43		P-P	09.08 Larsmo			1 FSN
	---10---
37.04	Bjarne Finne		Femman	19.07 Närpes			6 DM			
36.73	Olof Dahlström		JIF	29.08 Esse			2 dt					
					
					
	slägga-67				
53.00	Ralf Kulla-43		P-P	02.09 Umeå			1 dk			
46.06	Tor-Erik Hägg-45	VIF	02.09 Umeå			3 dk	
44.38	Gunnar Åvik-26		GIF		
41.36	Ingmar Lindqvist-32	VIS	29.07 Vasa			5 SFIM			
38.30	Sixten Åman-48		Stand	29.07 Vasa			7 SFIM			
38.22	Cay Sten-48		MaIF	11.06 Purmo			1-20 DM			
35.08	Ole Sundqvist-49	Stand	29.07 Vasa			9 SFIM			
34.18	Lars-Erik Antila-31	VIS	02.08 Vasa			4 dt		
31.83	Georg Björklund-45	MIFK	
30.38	Henry Kulla-49		P-P					
	---10---				
					
	spjut-67				
70.02	Harry Bro-45		JIF	02.09 Umeå			1 dk		
62.96	Georg Björklund-45	MIFK	02.09 Umeå			2 dk			
60.50	Lars Tjäru-44		GIF	23.09 Nykarleby			2 dt		
60.40	Torolf Sandell-43	EIK	19.07 Närpes			2 DM			
57.18	Leif Lerbacka-39	Myran	26.07 Kokkola			1 dt			
54.54	Max Öberg-35		LIF			
53.94	Hans Nygård-46		EIK	03.09 Värå			D SFIM			
53.92	Lars Hongell-37		Myran	24.08 Nedervetil		2 kk	
52.58	Bjarne Friman-46	VIF	19.07 Närpes			4 DM		
52.50	Ingmar Dahlström-37	JIF			
	---10---
51,81	Klas Berg-49		PSK	11.06 Kronoby			1-18 DM	
51.50	Bror-Erik Karlsson-50	VIS	16-17.9 Vasa			skolM	
50.80	Rune Härtull-49		VIS				

obekräftat					
52.04	Klas Berg-49		PSK
					
	10-kamp-67				
5624	Viking Brunell-41	GIF	12,3-602-11,65-160-58,6-18,2-34,60-390-44,60-4.49,3	03.09 Vörå	2 SFI			
5409	Roger Nybäck-46		NIK	11,8-578-----------54,0-18,3-31.66-320-43.58-----	24.08 Nykarleby	1 dt			
5319	Tore Grön-38		Stand	12,2-595-10.72-170-53,1-19,0-26.52-----------4.31,4	24.08 Nykarleby	2 dt			
5299	Hans Nygård-46		EIK	12,6-569-10,21-170-60,2-18,8-32,38-340-53,94-4.56,0	03.09 Vörå	2 DM			
4873	Erik Sved-45		PSK	12,4-586-11,90-155-59,2-20,0-32,36-280-39,08-5.04,2	03.09 Vörå	3 DM			
4776	Kurt Forsgård-41	Standard			

obekräftat
5710	Viking Brunell-41	GIF			
	

	100m-66			
10,5	Jorma Ehrström-40	Drott	24.07 Vasa			1h DM		
10,7	Jan Hästbacka-46	VIS	08.10 Helsinki-E		1 skolM		
10,9	Lage Sundqvist-45	NIK	12.06 Jakobstad			2 nat	w		
11,0	Joel Sellberg-42	VIS	31.07 Karis					
11,0	Sture Söderman-48	Drott	22.09 Vasa			1 tekn-skol		
11,0	Jan Eden-47		VIF	07.09 Vörå			1 pk		
11,1	Peter-A Storrank-47	TUS	03.09 Pörtom			D-20 DM		
11,1	Bjarne Friman-46	VIF	03.09 Pörtom			D-20 DM		
11,2	Lars Ahlskog-41		Stand	19.06 Kannus			h nat		
11,2	Karl Ahlskog-46		GIF		
	---10---
11,3	Kurt Forsgård		Stand	19.06 Kannus			h nat
11,3	Raimo Hormalainen-48	Drott	27.08 Vantaa			D-20 SFIM			
11,4	Roger Nybäck-46		NIK	09.07 Nykarleby			3-20 DM
11,4	Martin Lax-48		GIF
11,4	Klaus Knifsund		VIS				
				
	200m-66			
21,4	Jorma Ehrström-40	Drott	23.07 Vasa			1 DM		
22,2	Joel Sellberg-42	VIS	23.07 Vasa			2 DM		
22,3	Sture Söderman-48	Drott	23.07 Vasa			3 DM		
22,6	Karl Tallgren-40	MIFK		
22,8	Roger Nybäck-46		NIK		
22,9	Jan Eden-47		VIF	24.08 Vörå			2 dt		
23,1	Karl Ahlskog-46		GIF	12.06 Jakobstad			3-20 nat		
23,1	Hans Högbjörk-44	JIF	24.08 Vörå			3 dt		
23,4	Jan Hästbacka-46	VIS	10.07 Nykarleby			3-20 DM		
23,4	Johannes Backlund-47	VIF	23.07 Vasa			5 DM		
	---10---
	
				
	400m-66			
50,3	Olof Nyman-40		Stand	24.07 Vasa			1 DM		
50,6	Hans Högbjörk-44	JIF	24.07 Vasa			2 DM		
51,2	Tore Grön-38		Stand	24.07 Vasa			3 DM		
51,4	Sune Backman-48		Stand	24.07 Vasa			h DM		
51,5	Roger Nybäck-46		NIK	24.07 Vasa			4 DM		
51,6	Sture Söderman-48	Drott		
51,8	Jan Eden-47		VIF		
52,1	Tore Grön-38		Stand	29.06 Nykarleby			3 dt
52,4	Heino Olli-39		Drott	14.09 Naantali			5 brandM
52,5	Leif Gustafsson-44	GIF	17.09 Kokkola			1 outokumpu
	---10---
53,0	Lars-Erik Irjala-44	Drott	30.05 Purmo			4 dt				
53,0	Börje Backlund-49	VIF	21.08 Vörå			1-17 cup	
53,3	Bengt Gillberg-47	VIS	02.07 Purmo			4h1-20 SFIM	
53,5	Måns Wiik-47		NIK	09.10 Helsinki			6-18 skolM	
				
				
	800m-66			
1.52,0	Olof Nyman-40		Stand	10.07 Alajärvi			3 nat		
1.53,8	Harald Bjon-43		GIF	13.06 Åbo			5 PNG		
1.55,3	Tore Grön-38		Stand	24.07 Vasa			2 DM		
1.56,8	Sune Backman-48		Stand	30.07 Karis			6 SFIM		
1.57,0	Harald Lillqvist-42	Stand	26.06 Saarijärvi		4r2 int		
1.59,7	Lars-Henrik Heselius-47	Drott	24.07 Vasa			4 DM		
2.00,0	Lars-Erik Irjala-44	Drott	30.07 Karis			SFIM	
2.00,1	Hans Högbjörk-44	JIF	12.08 Nykarleby			2 dt		
2.00,3	Stig Haglund-43		Drott	12.08 Nykarleby			3 dt		
2.01,0	Leif Backlund-43	NIK	24.08 Vörå			1 dt	
	---10---			
2.01,2	Måns Wiik-47		NIK	22.06 Nykarleby			1 kommun	
2.01,7	Gustav Strandvall-46	Drott	12.06 Jakobstad			4-20 nat		
2.01,9	Lars-Henrik Holm-48	Femman	24.08 Vörå			3 dt		
				
				
				
				
	1500m-66			
3.51,7	Olof Nyman-40		Stand	04.08 Kaipola			2 alue-m		
3.52,2	Harald Bjon-43		GIF	26.06 Saarijärvi		5 int		
4.04,6	Lars-Henrik Heselius-47	Drott	08.10 Helsinki-E		1 skolM		
4.05,3	Lars-Henrik Holm-48	Femman	26.06 Saarijärvi		4-20 int	
4.06,6	Stig Haglund-43		Drott	31.07 Karis			8 SFIM		
4.07,6	Måns Wiik-47		NIK	08.10 Helsinki-E		2 skolM		
4.08,6	Harald Lillqvist-42	Stand	24.07 Vasa			4 DM		
4.08,6	John Smedslund-42	EIK	17.07 Esse			1 dt		
4.09,7	Ingmar Lyttbacka-35	Kronan	24.07 Vasa			5 DM
4.10,0	Leif Backlund-43	NIK	26.06 Nivala			6 nat
	---10---
4.11,1	Glenn Tast-47		GIF	02.07 Purmo			2-20 SFIM		
			
				
	3000m-66			
8.47,3	Leif Backlund-43	NIK	07.08 Kaustinen			3 nat		
9.02,6	John Smedslund-42	EIK	30.06 Lapua			6 nat		
9.03,4	Glenn Tast-47		GIF	03.07 Purmo			1-20 SFIM		
9.03,8	Lars-Henrik Holm-48	Femman	03.07 Purmo			2-20 SFIM		
9.17,8	Max Holmnäs-48		Drott	03.07 Purmo			3-20 SFIM		
				
				
				
				
	5000m-66			
15.30,4	Sverker Skogman-44	VIS	23.07 Vasa			1 DM		
15.46,0	Lars-Henrik Holm-48	Femman	07.08 Alajärvi			13-20 FM		
15.47,2	Ingmar Lyttbacka-35	Kronan	23.07 Vasa			2 DM		
15.58,0	Leif Backlund-43	NIK	28.08 Kronoby			3 dk			
16.04,0	John Smedslund-42	EIK	23.07 Vasa			4 DM		
16.23,6	Max Holmnäs-48		Drott	28.08 Kronoby			4 dk		
16.46,4	Sten Bäck-46		MIFK	10.07 Nykarleby			2-20 DM	
16.59,0	Stig Snickars-42	Kraft	23.07 Vasa			6 DM	
16.59,6	Reinhold Klockars	SolfIK	23.07 Vasa			7 DM				
17.04,4	Sten Vikström-47	EIK	10.07 Nykarleby			3-20 DM				
	---10---

	10000m-66			
33.11,8	Leif Björkbacka-38	PSK	28.08 Katrineholm		
33.41,8	Eino Solax-41		Länken	28.08 Katrineholm
			
	110mh-66			
15,9	Lars Snickars-45	VIS	27.08 Kronoby			3 dk		
16,3	Raimo Hormalainen-48	Drott	23.07 Vasa			1 DM		
16,3	Sture Söderman-48	Drott	27.08 Kronoby			4 dk		
16,5	Börje Ehrstrand-44	Kamp	31.08 Nykarleby			D semin		
17,0	Viking Brunell-41	GIF	04.09 Pörtom			DM 10-kamp 		
17,8	Börje Vähämäki-44	VIS	23.07 Vasa			4 DM				
17,8	Erik Sved-45		PSK	23.07 Vasa			5 DM	
18,0	Peter-A Storrank-47	TUS	04.09 Pörtom			D-20 pim			
				
				
	200mh-66			
27,8	Börje Backlund-49	VIF	19.06 Munsala			1-17 DM		
28,2	Raimo Hormalainen-48	Drott	08.06 Nykarleby			1 dt
28,2	Erik Sved-45		PSK	16.07 Pörtom			1 dt
28,4	Tore Grön-38		Stand	08.06 Nykarleby			2 dt
28,5	Rune Härtull-49		VIS	16.09 Vasa			1-17 kommun		
28,7	Jan-Åke Sund-50		PSK	19.06 Munsala			2-17 DM		
28,8	Peter Höglund-49	VIS	16.09 Vasa			2-17 kommun		
29,5	Harry Björk-48		Kraft	25.08 Närpes			1-17 dt	
29,9	Johan Karjaluoto-49	GIF	19.06 Munsala			3-17 DM		
30,0	Henrik Andtsjö-50	Fyren	28.09 Vasa		
	---10---
				
				
				
	400mh-66			
56,0	Tore Grön-38		Stand	03.08 Jämsä			3 alue-m		
56,8	Sune Backman-48		Stand	28.08 Kronoby			2 dk		
57,0	Bengt Gillberg-47	VIS	24.07 Vasa			2 DM		
60,4	Måns Wiik-47		NIK	10.07 Nykarleby			2-20 DM	
61,2	Lars-Erik Irjala-44	Drott	24.07 Vasa			3 DM	
64,0	Mats Backholm-46	PSK	10.07 Nykarleby			3 -20 DM		
64,0	Bjarne Friman-46	VIF		
				
				
				
				
				
	3000mh-66			
9.36,6	Leif Backlund-43	NIK	31.07 Karis			1 SFIM		
9.39,8	Sverker Skogman-44	VIS	31.07 Karis			2 SFIM		
9.55,0	Stig Haglund-43		Drott	27.08 Kronoby			3 dk		
11.07,2	Sten Haglund-43		Drott	24.07 Vasa			1 DM		
				
				
	höjd-66			
196	Börje Vähämäki-44	VIS	04.07 Jyväskylä			3 int		
191	Mikael Sten-45		MaIF	28.08 Kvevlax			1 dt		
190	Raimo Hormalainen-48	Drott	27.08 Vantaa			D		
188	Hans Nygård-46		EIK	21.06 Purmo			1 dt	
183	Kaj Mäkinen-46		Drott	09.07 Nykarleby			2-20 DM	
180	Leif Nyberg		VIS	30.09 Vasa				
179	Göran Sjöholm-48	Drott	29.06 Nykarleby			1-20 dt
178	Peter-A Storrank-47	TUS	09.10 Helsinki			skolM 6-kamp				
176	Bjarne Friman-46	VIF	03.09 Pörtom			D-20 Dm
175	Ben-Olof Nyström-40	NIK	08.06 Nykarleby			2 dt		
	---10---
175	Klas-Göran Nyström-46	Drott	02.08 Munsala			2 dt	
175	Yngve Backman-46	MIFK	02.08 Munsala			3 dt	
175	Rune Härtull-49		VIS	22.08 Vasa	
175	Pertti Matilainen-49	Drott	22.08 Vasa					
175	Börje Backlund-49	VIF	27.08 Vantaa			6-kamp SFIM				
173	Ole Sundqvist-49	Stand	02.07 Närpes			2-17 SFIM
				
	stav-66			
416	Viking Brunell-41	GIF	08.09 Yxpila			1 dt		
390	Peter-A Storrank-47	TUS	24.07 Vasa			2 DM		
370	Raimo Hormalainen-48	Drott	10.07 Nykarleby			2-20 DM		
360	Björn Lax-47		VIS	10.07 Nykarleby			3-30 DM		
340	Lars Tjäru-44		GIF	24.07 Vasa			4 DM		
340	Mikael Svahn-40		VIS	24.07 Vasa			5 DM		
340	Leif Ahonen-48		Drott	10.07 Nykarleby			4-20 DM		
330	Tor-Erik Berg-48	VIF	24.07 Vasa			6 DM		
330	Helge Hästbacka-51	Myran	09.10 Helsinki-E		1B skolM	
330	Gustav Segerstam-42	NIK
	---10---
320	Roger Nybäck-46		NIK	26.08 Nykarleby			dt 10-kamp
	
				
	längd-66			
693	Sigvald Blomqvist-37	NIK	27.08 Kronoby			1 dk		
690	Jan Hästbacka-46	VIS	09.10 Helsinki-E		1 skolM		
677	Mikael Svahn-40		VIS	23.07 Vasa			2 DM		
661	Lars Snickars-45	VIS	23.07 Vasa			4 DM
650	Seppo Nevala		VIS	21.09 Vasa				
648	Ben-Olof Nyström-40	NIK	23.07 Vasa			5 DM		
642	Lars-Erik Zittra-48	NIK	12.08 Nykarleby			1 dt		
641	Kurt Forsgård-41	Stand	19.06 Kannus			4 nat		
639	Christer Sandvik-45	NIK	24.08 Vörå			1 dt
637	Berndt Grannas-46	VIF	13.07 Vörå			1 dt
	---10---		
636	Peter-A Storrank-47	TUS	09.07 Nykarleby			1-20 DM	
631	Viking Brunell-41	GIF	03.09 Pörtom			DM 10-kamp
630	Raimo Hormalainen-48	Drott	27.08 Vanda			D-SFIM
628	Göran Sjöholm-48	Drott	12.06 Jakobstad			2-20 nat		
622	Krister Nordström-49	VIS

				
				
	3-steg-66			
14.81	Mikael Svahn-40		VIS	31.07 Karis			1 SFIM		
14.70	Lars Snickars-45	VIS	28.08 Kronoby			1 dk		
14.46	Raimo Hormalainen-48	Drott	24.07 Vasa			1 DM		
13.76	Lars-Erik Zittra-48	NIK	10.07 Nykarleby			2-20 DM		
13.40	Anders Torrkulla-50	Kraft	29.06 Vörå			1-17 DM		
13.29	Börje Vähämäki-44	VIS	28.08 Kronoby			4 dk	
13.17	Christer Sandvik-45	NIK	07.09 Nykarleby			1 kk	
13.03	Krister Nordström-49	VIS	03.07 Närpes			2-17 SFIM
13.02	Göran Sjöholm-48	Drott	03.07 Purmo			4-20 SFIM
12.99	Bror Karlsson-50	VIS	29.06 Vörå			2-17 
	---10---
12.86	Lars Finell-36		EIK	24.07 Vasa			6 DM				
12.83	Caj Sundsten-46		MIFK	10.07 Nykarleby			3-20 DM
12.74	Ole Sundqvist-49	Stand	03.07 Närpes			5-17 SFIM				
12,54	Rune Härtull-49		VIS	22.06 Vasa			1-17 cup					
				
				
	kula-66			
14.91	Ingmar Dahlström-37	JIF	04.09 Kortesjärvi	PB	2 nat		
14.18	Göran Skogman-31	Länken	28.08 Kronoby			2 dk		
13.48	Christer Westberg-48	PIK		
13.42	Mauritz Smulter-46	Femman	00.00 Ekenäs		
13.34	Jan-Erik Bjon-46	VIS	19.07 Vasa			
12.98	Peter-A Storrank-47	TUS	10.07 Nykarleby			2-20 DM		
12.97	Lars Hongell-37		Myran	24.08 Terjärv			1 kk		
12.96	Mikael Sten-45		MaIF	10.07 Nykarleby			n-20 DM		
12.73	Börje Granfors-44	Kamp		
			
				
				
	diskus-66			
44.32	Tor-Erik Hägg-45	VIF	13.07 Vörå			1 dt		
42.78	Åke Envik-31		MIFK	27.08 Kronoby			2 dk		
40.20	Georg Björklund-45	MIFK	13.07 Vörå			2 dt		
39.02	Veikko Lamminen-38	Drott	29.06 Nykarleby			1 dt		
38.78	Börje Granfors-44	Kamp		
38.70	Peter-A Storrank-47	TUS	13.07 Kronoby			1 nykterhets-f
38.10	Ingmar Dahlström-37	JIF	12.06 Jakobstad			3 nat		
37.92	Jan-Erik Sandström-48	Drott	16.09 Jakobstad		
37.40	Ralf Kulla-43		P-P	23.07 Vasa			3 DM		
37.10	Bjarne Finne		Femman	07.09 Vörå			2 dt		
	--10--
37,07	Gustav Segerstam	NIK	17.07 Esse				
36,52	Christer Westberg-48	PIK				
				
				
	slägga-66			
51.68	Ralf Kulla-43		P-P	03.08 Jämsä			2 alue-m		
45.24	Tor-Erik Hägg-45	VIF	30.07 Karis			3 SFIM		
42.18	Cay Sten-48		MaIF	24.07 Vasa			3 DM		
38.38	Georg Vesterlund-44	EIK	30.07 Karis			6 SFIM		
37.54	Sixten Åman-48		Stand	03.07 Purmo		
35.10	Lars-Erik Antila-31	Stand	24.07 Vasa			4 DM		
				
				
				
	spjut-66			
65.90	Harry Bro-45		JIF	27.08 Kronoby			1 dk		
61.06	Leif Lerbacka-39	Myran	27.08 Kronoby			3 dk		
60.41	Torolf Sandell-43	EIK	31.08 Larsmo			1 dt		
59.08	Lars Tjäru-44		GIF	00.00 Jakobstad		
56.80	Georg Björklund-45	MIFK	02.08 Munsala			2 dt		
56.29	Ingmar Dahlström-37	JIF	18.07 Jeppo			2 dt		
55.47	Bjarne Friman-46	VIF	27.07 Kokkola			1 dt	
54.52	Max Öberg-35		LIF	07.07 Kållby			2 dt	
53.66	Klas Berg-49		PSK	05.07 Pörtom
53.08	Raimo Hormalainen-48	Drott	10.07 Nykarleby			2-20 DM		
	--10--			
50,76	H Pääjärvi		Drott
			
				
	10-kamp-66			
6335	Raimo Hormalainen-48	Drott	11,3-630-11.51-190-53,6-16,5-32.16-330-46.22-4.40.8	28.08 Vantaa	2-20 SFIM		
6209	Viking Brunell-41	GIF	11,5-631-11.55-170-56,3-17,0-35.08-385-49.96-4.45,2	04.09 Pörtom	1 DM		
5812	Peter-A Storrank-47	TUS	11,1-619-12.78-176-57,4-18,0-36.62-350-40.32-5.41,5	04.09 Pörtom	1-20 DM		
5570	Roger Nybäck-46		NIK	11,5-594-10,25-165-53,4-18,2-32.24-320-42.90-5.02,0	26.08 Nykarleby	1 dt		
5433	Börje Granfors-44	Kamp	11,5-611-12.24-155-58,8-18,4-34.00-310-49.98-5.25,0	04.09 Pörtom	2 DM		
5244	Bjarne Friman-46	VIF	11,1-596-11.43-176-59,2-18,5-26.54-270-49.28-5.41,9	04.09 Pörtom	2-20 DM		
5152	Christer Strandvall-44	Drott	12,1-574-10.78-160-55,7-19,2-----------------4.33,6			
5107	Erik Sved-45		PSK	11,8-618-11.21-165-56,9-18,2-27.88-270-35.28-5.06,3	04.09 Pörtom	3 DM			
5033	Kaj Nygrund		Fyren	11,6-554-11.05-155-58,1-20,1-29.34-310-42.50-5.00,8	04.09 Pörtom	3-20 DM	
		



	100m-65				
10,5	Jorma Ehrström-40	Drott	18.06 Riihimäki			1 nat			
10,9	Jan Hästbacka-67	VIS	13.06 Jakobstad			3 int			
11,0	Nils Smedlund-42	VIS	13.06 Jakobstad			4 int			
11,1	Joel Sellberg-42	VIS	18.07 Jakobstad			3h1 SFIM			
11,1	Lage Sundqvist-45	NIK	03.07 Vörå			1-20 DM			
11,1	Sture Söderman-48	Drott	01.10 Jakobstad			1-17 skolM			
11,1	Roger Nybäck-46		NIK	01.10 Jakobstad			1-17+ skolM			
11,3	Åke Blomqvist-40	NIK	13.06 Jakobstad			4h2 int
11,3	Jan Eden-47		VIF	03.07 Vörå			4-20 DM						
11,3	Erik Ellfolk-37		Länken	15.09 Lappfjärd			1 dt		
	---10---	
11,3	Christer Lunabba-45	GIF	00.00 Jakobstad			
11,3	Karl Ahlskog-46		GIF	00.00 Jakobstad			
11,3	Leif Gustavsson-44	GIF			
11,4	Berndt Grannas-46	VIF	03.07 Vörå			4-20 pim
11,4	Johannes Backlund-47	VIF	03.07 Vörå			5-20 pim
11,4	Christer Sandvik	NIK	20.07 Larsmo			1-20
11,4	Gustav Ellfolk-43	Länken	15.09 Lappfjärd			2 dt
11,4	Jan-Erik Bjon-46	VIS					
11,4	Sven-Erik Franzen-46	VIS
11,6	Raimo Hormalainen-48	Drott
	---20---
					
medvind
10,9	Lage Sundqvist-45	NIK				
			
		
	200m-65				
21,8	Jorma Ehrström-40	Drott	17.07 Jakobstad			1 SFIM			
22,5	Nils Smedlund-42	VIS	17.07 Jakobstad			1h2 SFIM	
22,6	Karl Tallgren-40	MIFK	22.06 Kolbäck, SWE								
23,0	Joel Sellberg-42	VIS	29.07 Vasa			1 dt			
23,0	Sture Söderman-48	Drott			
23,2	Jan Hästbacka-46	VIS	04.07 Vörå			1-20 DM
23,3	Heino Olli-39		Drott	17.07 Jakobstad			5h1 SFIM	
23,3	Lage Sundqvist-45	NIK	04.07 Vörå			2-20 DM					
23,3	Roger Nybäck-46		NIK	04.07 Vörå			3-20 DM			
23,3	Jan Eden-47		VIF			
	---10---				
23,6	Johannes Backlund-47	VIF
23,6	Harry Åkervall		Kamp					
					
					
	400m-65				
51,0	Olof Nyman-40		Stand	13.06 Jakobstad			2 int			
51,1	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	18.07 Jakobstad			4h1 SFIM			
51,5	Karl Tallgren-40	MIFK	22.08 Skellefteå		3 dk			
51,6	Harald Bjon-43		GIF			
51,6	Leif Gustavsson-44	GIF	22.08 Kokkola			2 outokumpu			
51,7	Hans Högbjörk-44	JIF	22.08 Skellefteå		4 dk			
51,8	Heino Olli-39		Drott	01.06 Vasa			1 int			
52,6	Sune Backman-48		Stand	11.08 Munsala			3 dt			
52,7	Tore Grön-38		Stand	13.06 Jakobstad			4 nat			
53,0	Harald Lillqvist-42	Stand	27.07 Purmo			4 dt			
	---10---		
53,0	Harry Åkervall		Kamp	29.07 Närpes			1-20 dt		
53,2	Jan Eden-47		VIF	11.08 Munsala			6 dt			
53,3	Roger Nybäck-46		NIK	19.09 Jakobstad			5 skolM					
					
					
	800m-65				
1.53,6	Olof Nyman-40		Stand	12.09 Hämeenlinna	
1.56,4	Harald Bjon-43		GIF	21.08 Skellefteå		2 dk			
1.57,0	Tore Grön-38		Stand	16.06 Turku			6 PNG			
1.57,4	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	17.07 Jakobstad			7 SFIM			
1.59,6	Harald Lillqvist-42	Stand	20.06 Purmo			4 nat			
2.01,0	Stig Haglund-43		Drott	20.06 Purmo			5 nat
2.02,0	John Smedslund-42	EIK	07.06 Östensö			4 dt			
2.02,0	Hans Högbjörk-44	JIF	28.07 Jeppo			2 dt			
2.02,7	Pentti Ylinen-41	Drott			
2.02,7	Leif Gustavsson-44	GIF			
	---10---			
2.04,0	Måns Wiik		NIK
2.04,6	Elof Norrvik-45		Länken	08.07 Lappfjärd			1 dt

obekräftat
1.59,5	Harald Lillqvist-42	Stand				
	
					
					
	1500m-65				
3.55,7	Harald Bjon-43		GIF	18.07 Jakobstad			5 SFIM			
3.57,8	Olof Nyman-40		Stand	25.07 Nivala			5 alue-m			
4.04,4	John Smedslund-42	EIK	18.07 Jakobstad			10 SFIM	
4.07,2	Harald Lillqvist-42	Stand	16.06 Turku			6 B-C PNG					
4.07,4	Pentti Ylinen-41	Drott	01.06 Vasa			2 nat			
4.10,0	Leif Björkbacka-38	PSK			
4.10,5	Lars-Henrik Holm-48	Femman	18.07 Jakobstad			13 SFIM			
4.12,7	Tore Grön-38		Stand	27.07 Purmo			1 dt	
4.13,0	Leif Backlund-43	NIK	06.07 Kållby			2 dt		
4.13,1	Sverker Skogman-44	VIS	01.07 Vasa			1 dt	
	---10---		
4.13,7	Dage Högberg		LIF	03.06 Jakobstad			1 dt			
4.15,0	Mikko Vuorimaa-47	Länken	00.06 Sverige			
					
					
					
	3000m-65				
8.38,3	Harald Bjon-43		GIF	15.09 Turku						
9.05,2	John Smedslund-42	EIK	13.07 Esse			1 dt			
9.08,6	Olof Nyman-40		Stand	04.08 Kållby			1 dt			
9.14,8	Sverker Skogman-44	VIS	17.06 Karperö			1 dt			
9.16,6	Leif Backlund-43	NIK	30.06 Nykarleby			1 dt				
9.18,6	Tore Grön-38		Stand	29.07 Vasa			2 dt			
9.20,0	Lars-Henrik Holm-48	Femman	10.07 Alavus			6-17 FM			
9.20,4	Vilhelm Back-39		Femman	29.07 Vasa			3 dt			
9.20,9	Pentti Ylinen-41	Drott	06.08 Evijärvi			2 pk
9.29,8	Glenn Tast-47		GIF	17.06 Kronoby			1 dt
	---10---		
9.29,8	Daniel Björkgren	Femman	17.06 Karperö			3 dt
9.36,0	Lars Udd-43		MaIF	23.06 Vörå			1 dt	
9.38,8	Max Holmnäs-48		Drott	15.07 Alavus			
					
					
					
	5000m-65				
15.35,6	Harald Bjon-43		GIF	01.10 Jyväskylä			2 akadem			
16.06,2	Vilhelm Back-39		Femman	22.08 Skellefteå		3 dk			
16.13,4	Peter Forslund		Drott	01.10 Jakobstad			
16.17,0	Pentti Ylinen-41	Drott	21.07 Alavus			16 Ilkan-5			
16.29,8	Lars-Henrik Holm-48	Femman	22.08 Skellefteå		4 dk			
16.30,0	Glenn Tast-47		GIF	04.07 Vörå			1-20 DM			
16.42,6	Mikko Mäkelä-45		GIF	04.07 Vörå			2-20 DM			
16.47,6	Max Holmnäs-48		Drott	17.07 Jakobstad			5 SFIM			
17.05,4	Mikko Vuorimaa-47	Länken	04.07 Vörå			3-20 DM					
					
	10000m-65			
32.45,6	Oskar Back-33		Femman	29.08 Jakobstad			1 SFIM			
33.47,0	Vilhelm Back-39		Femman	29.08 Jakobstad			2 SFIM	
34.40,0	Pentti Ylinen-41	Drott	05.09 Evijärvi			10 Vaasa-10		
37.51,8	Gustav Strandvall-46	Drott	29.08 Jakobstad			3 SFIM			
38.17,8	Ingmar Isakas-34	P-P	25.08 Pedersöre			1 DM			
38.53,4	Ralf Bredarholm-66	P-P	25.08 Pedersöre			2 DM			
39.14,4	Bjarne Skog-46		P-P	25.08 Pedersöre			3 DM			
					
					
	110mh-65			
16,4	Torolf Söderlund-43	Länken	17.07 Jakobstad			4h1 SFI			
16,6	Sigvald Blomqvist-37	NIK	21.08 Skellefteå		3 dk			
16,9	Börje Vähämäki-44	VIS	10.07 Purmo			2 DM			
16,9	Mats Backholm-46	PSK	10.08 Pörtom			1-20 dt	
16,9	Viking Brunell-41	GIF	05.09 Munsala			dt 10-kamp									
17,1	Börje Ehrstrand-44	Kamp	10.08 Pörtom			1 dt			
17,8	Hans Nygård-46		EIK	29.08 Jakobstad			D-20 SFIM	
17,8	Tore Grön-78		Stand	05.09 Munsala			dt 10-kamp		
18,1	Lars Snickars-45	VIS	03.07 Vörå			1-20 DM
18,2	Jan Hästbacka-46	VIS	29.08 Jakobstad			D-20 SFIM							
	---10---				
					
	200mh-65				
26,5	Nils Smedlund-42	VIS			
27,2	Joel Sellberg-42	VIS			
27,7	Hans Nygård-46		EIK	13.09 Jakobstad			1 dt			
27,8	Tore Grön-38		Stand	25.08 Pedersöre			1 DM			
28,4	Rafael Söderberg-39	Drott	22.09 Jakobstad			2-17 dt			
29,0	Olof Nyman-40		Stand	25.08 Pedersöre			2 DM			
29,2	Viking Brunell-41	GIF	25.08 Pedersöre			3 DM					
29,4	Sune Backman-48		Stand	25.08 Pedersöre			4 DM			
29,5	Rune Härtull-49		VIF					
29,7	Johan Karjaluoto-49	GIF					
	---10---				
29,8	Leif Ahonen-48		Drott
					
	400mh-65				
56,5	Tore Grön-38		Stand	18.07 Jakobstad			5 SFIM			
57,6	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	11.07 Purmo			1 DM			
58,5	Mats Backholm-46	PSK	22.08 Skellefteå		4 dk
62,3	Torolf Söderlund-43	Länken	11.07 Purmo			3 DM			
62,6	Harry Åkervall		Kamp	04.07 Vörå			2-20 DM			
63,3	Nils Nyman-47		VIS	04.07 Vörå			3-20 DM			
					
					
					
					
	3000mh-65				
9.48,4	Oskar Back-33		Femman	11.07 Purmo			1 DM			
9.51,4	Vilhelm Back-39		Femman	21.08 Skellefteå		2 dk			
9.59,4	Sverker Skogman-44	VIS	21.08 Skellefteå		3 dk			
10.01,2	Leif Backlund-43	NIK	18.07 Jakobstad			2 SFIM
10.27,2	Lars Udd-43		MaIF	11.07 Purmo			4 DM		
10.48,6	Stig Haglund-43		Drott	18.07 Jakobstad			3 SFIM			

					
					
					
	höjd-65				
196	Börje Vähämäki-44	VIS	22.08 Skellefteå		2 extra-tävl			
190	Mikael Sten-45		MaIF	01.06 Vasa			2 nat			
187	Raimo Hormalainen-48	Drott	28.08 Jakobstad			6-kamp SFI			
186	Hans Nygård-46		EIK	04.08 Kållby			1 dt			
185	Sigvald Blomqvist-37	NIK	01.09 Nykarleby			1 kk			
180	Johan Backström-41	EIK	10.08 Esse			2 dt			
180	Mikael Svahn-40		VIS	10.07 Purmo			4 DM			
180	Peter-A Storrank-47	TUS	18.09 Jakobstad			6-kamp skolM			
180	Kai Mäkinen-46		Drott	24.09 Jakobstad			2 dt			
180	Georg Lång-32		Femman	22.08 Skatila			1 kk			
	---10---				
178	Göran Sjöholm-48	Drott	26.05 Jakobstad			2 dt			
176	Harry Backlund-43	OIF	12.09 Vörå			1 dt					
176	Bjarne Friman-46	VIF	12.09 Vörå			2 dt					n
175	Christer Westberg-48	PIK	10.06 Malax			1-17 dt
175	Ben-Olof Nyström-40	NIK	30.06 Nykarleby			1 dt					
175	Max Åkersten-48		Fyren	17.07 Malax
175	Matts Andersen-42	Kraft	29.07 Närpes			2 dt	
173	Yngve Backman-46	MIFK	23.06 Vörå			3 dt		
					
	stav-65				
410	Helge Lund-43		MIFK	27.08 Kokkola			1 dt			
400	Viking Brunell-41	GIF	27.08 Kokkola			2 dt		
360	Peter-A Storrank-47	TUS	29.08 Jakobstad			D-20 SFIM			
350	Boris Bystedt-38	Kronan	11.07 Purmo			5 DM						
350	Hans Nygård-46		EIK	29.08 Jakobstad			D-20 SFIM			
345	Raymond Granholm-43	TUS	10.06 Terjärv			1 dt			
340	Björn Lax		VIS	19.09 Jakobstad			3-18 skolM			
340	Leif Ahonen-48		Drott	01.10 Jakobstad			
335	Bo Skytte-41		TUS	10.06 Terjärv			2 dt
325	Karl Åfors-33		TUS	10.06 Terjärv			3 dt
	---10---		
325	Olav Fagernäs-42	TUS	10.06 Terjärv			4 dt	
320	Tor-Erik Berg-48	VIF	09.06 Oravais			1-17 dt			
320	Mikael Sten-45		MaIF	29.08 Jakobstad			D-20 SFIM					
320	Helge Hästbacka-51	Myran	18.09 Jakobstad			1-16 skolM			
315	Sture Nyman-47		TUS		
					
	längd-65				
713	Sigvald Blomqvist-37	NIK	21.08 Skellefteå		1 dk			
695	Mikael Svahn-40		VIS	21.08 Skellefteå		3 dk			
665	Lars-Erik Zittra-48	NIK	13.06 Jakobstad			2-20 int		
661	Jan Hästbacka-46	VIS	17.07 Jakobstad			7 SFIM			
659	Peter-A Storrank-47	TUS	09.09 Terjärv			5-kamp			
656	Ben-Olof Nyström-40	NIK	11.07 Purmo			2 DM			
654	Raimo Hormalainen-48	Drott			
651	Berndt Grannas-46	VIF	11.07 Purmo			3 DM			
648	Erik Ellfolk-37		Länken	05.08 Lappfjärd			1 dt			
647	Matts Andersen-42	Kraft	17.07 Jakobstad			9 SFIM			
	---10---
643	Kurt Forsgård-41	Stand	01.06 Purmo			1 dt				
640	Göran Sjöholm-48	Drott	24.07 Lovisa			3-17 SFIM			
639	Lars Snickars-45	VIS	03.07 Vörå			3-20 DM			
631	Niilo Kontiainen-30	Drott	01.09 Kortesjärvi		2 dt
627	Mikael Sten-45		MaIF					
622	Christer Sandvik-45	NIK	03.07 Vörå			4-20 DM					
621	Helge Lund-43		MIFK	04.09 Munsala			D dt
620	Mats Backholm-46	PSK
620	Kaj Snickars		VIS
					
	3-steg-65				
14.69	Mikael Svahn-40		VIS	18.07 Jakobstad			2 SFIM			
14.32	Raimo Hormalainen-48	Drott	11.07 Alavus			1-17 FM			
14.15	Lars Snickars-45	VIS	11.07 Kuusankoski		6-20 FM			
13.58	Lars-Erik Zittra-48	NIK	08.06 Östensö			1-17 pdt		
13.54	Lars Finell-36		EIK	08.06 Östensö			1 dt			
13.33	Helge Lund-43		MIFK	02.06 Nykarleby			2 dt			
13.28	Niilo Kontiainen-30	Drott	18.07 Jakobstad			8 SFIM	
13.17	Göran Sjöholm-48	Drott		
13.13	Christer Sandvik-45	NIK	04.07 Vörå			2-20 DM			
13.12	Viking Brunell-41	GIF	11.07 Purmo			3 DM				
	-10-
13.06	Matts Andersen-42	Kraft	29.08 Närpes			1 dt
13,02	Christer Hästbacka	Myran	10.08 Esse			1 dt
13.00	Klas-Ole Vikström-47	Stand	04.07 Vörå			3-20 DM			
12.86	Berndt Grannas-46	VIF	04.07 Vörå			4-20 DM					
12.82	Mikael Sten-45		MaIF	23.06 Vörå			2 dt
12,73	C Sandvik		NIK	02.06 Nykarleby			2-20 dt
12.57	N-E Snickars		Kvarken	04.07 Skatila			2-17 DM												
12.57	Leif Sandbacka-47	EIK	10.08 Esse			3-20 dt
12,51	Kari Kessunmaa-48	Drott	25.07 Borgå			5-17 SFIM
12,51	Cay Sundsten-46		MIFK	04.08 Kållby			3-20 dt
	-20-		
			
	kula-65				
14.67	Göran Skogman-31	Länken	05.08 Lappfjärd			1 dt			
14.30	Ingmar Dahlström-37	JIF	28.07 Jeppo			1 dt			
14.22	Matti Lahnalaakso-34	VIS	01.07 Vasa			1 dt			
13.38	Lars Hongell-37		Myran	24.06 Nedervetil		1 dt			
13.35	Jan-Erik Bjon-46	VIS	20.06 Purmo			3 nat			
13.22	Hilding Bergström-43	PSK	22.07 Tjöck			1 dt			
13.19	Helge Nylund-30		Kronan	24.06 Nedervetil		2 dt			
13.14	Mikael Sten-45		MaIF	12.09 Malax			1 kk			
13.06	Krister Hästbacka-43	Myran	22.07 Nedervetil		2 dt	
13,01	Å Bergström		PSK	15.07 Övermark			1 dt
	-10-	
13.00	Sigvald Blomqvist-37	NIK				
12.96	Peter-A Storrank-47	TUS	28.08 Jakobstad			D-20 SFIM	
12,86	Torvald Vesterberg-38	OIF	07.07 Oravais			2 dt		
12.63	P-E Björknäs		PIK					
12,37	Christer Westberg-48	PIK					
					
	diskus-65			
46.16	Oiva Hanhikangas-33	Drott	17.07 Jakobstad			2 SFIM			
45.32	Åke Envik-31		MIFK	30.06 Nykarleby			1 dt			
43.24	Tor-Erik Hägg-45	VIF	02.06 Nykarleby			1 dt			
41.60	Georg Björklund-45	MIFK	14.07 Munsala			2 dt			
37.81	Matti Lahnalaakso-34	VIS			
37.76	Ralf Kulla-43		P-P	18.08 Kållby			1 FSN			
37.15	Kurt Söderberg		VIF	23.09 Nykarleby			1 kk			
37.02	Bengt Kummel-39		MIFK	02.06 Nykarleby			2 dt
36.87	Göran Skogman-31	Länken	15.08 Replot			2 dt
36.87	Börje Granfors-44	Kamp	22.08 Skatila			1 kk		
	---10---	
36.82	Bjarne Finne		Femman	08.07 Malax			1 dt
36.80	Hilding Bergström-43	PSK	22.07 Tjöck			1 dt
36.67	Sigvald Blomqvist-37	NIK	01.09 Nykarleby			1 kk		
36.60	Gustav Segerstam-42	NIK	06.07 Kållby			1 dt			
					
					
					
	slägga-65				
49.94	Ralf Kulla-43		P-P	12.09 Östensö			1 dt		
43.18	Tor-Erik Hägg-45	VIF	04.07 Vörå			1-20 DM				
43.18	Ingmar Lindqvist-32	VIS	18.07 Jakobstad			4 SFIM			
42.42	Georg Vesterlund-44	EIK	08.06 Östensö			2 dt			
35.72	Cay Sten-48		MaIF	10.08 Pörtom			1-20			
34.94	Helge Lund-43		MIFK	11.08 Munsala			2 dt			
34.68	Hilding Bergström-43	PSK	10.08 Pörtom			1 dt
33.69	S Åhman			Stand	16.08 Purmo			1-20 dt
32.17	Gunnar Rudnäs-12	Kronan	17.06 Kronoby			1 dt			
31.10	Georg Björklund-45	MIFK	23.06 Vörå			3 dt			
	---10---				
					
	spjut-65				
66.70	Harry Broo-45		JIF	24.07 Lovisa			1-20 SFIM			
64.06	Leif Lerbacka-39	Myran	25.08 Kokkola			1 dt			
58.74	Georg Björklund-45	MIFK			
57.52	Roy Wenman-38		Kraft	29.07 Närpes			1 dt			
56.23	Torolf Sandell-43	EIK	13.07 Esse			2 dt			
55.77	Lars Hongell-37		Myran	24.06 Nedervetil		2 dt			
54.92	Lars Tjäru-44		GIF	10.08 Esse			2 dt			
53.04	Mats-Erik Klockars-41	Kamp			
52.56	Max Öberg-35		LIF	10.07 Purmo			4 DM
52.28	Ingmar Dahlström-37	JIF	21.07 Vörå			1 dt		
	---10---	
51.19	S Nylund		Stand	29.06 Purmo			2 dt
50.90	Bjarne Friman-46	VIF	03.07 Vörå			3-20 DM			
					
					
					
	10-kamp-65					
5945	Viking Brunell-41	GIF	12,1-597-11.79-173-55,2-16,9-26.46-380-47.54-4.31,6	05.09 Munsala	1 DM		
5873	Börje Vähämäki-44	VIS
5674	Hans Nygård-46		EIK	12,4-520-10.40-185-54,1-17,8-32.64-350-43.86-4.35,6	29.08 Jakobstad	2-20 SFIM				
5621	Peter-A Storrank-47	TUS	11,7-635-12.96-175-56,3-20,7-34.30-360-40.80-5.29,0	29.08 Jakobstad	3-20 SFIM				
5588	Helge Lund-43		MIFK	12,2-621-11.64-173-59,7-19,6-34.36-390-45.92-5.08,6	05.09 Munsala	2 DM				
5492	Tore Grön-38		Stand	12,1-552-11.29-165-53,6-17,8-28.02-300-42.64-4.27,6	05.09 Munsala	3 DM				
5384	Mikael Sten-45		MaIF	12,2-585-12.75-180-57,2-22,0-31.16-320-45.68-4.57,8	29.08 Jakobstad	6-20 SFIM
5058	Jan Hästbacka-46	VIS	11,4-649-09.91-150-54,4-18,2-26.92-270-38.40-5.23,1	29.08 Jakobstad	8-20 SFIM	
	
		
		


	100m-64			
10,7	Jorma Ehrström-40	Drott	20.08 Riihimäki			4 nat		
11,0	Nils Smedlund-42	VIS	17.06 Vörå			1 kk		
11,1	Jan Hästbacka-46	VIS	17.06 Vörå			2 kk		
11,1	Sigvald Blomqvist-37	NIK	05.09 Kokkola			D FM		
11,2	Börje Ehrstrand-44	Kamp	18.07 Nykarleby			5-20 SFIM		
11,2	Joel Sellberg-42	VIS	19.07 Lapua			1 dt		
11,2	Åke Blomqvist-40	NIK	02.08 Purmo			2 nat		
11,2	Seppo Haapaniemi-42	OIF	31.05 Isokyrö			2 nat		
11,2	Mats-Erik Klockars-41	Kamp	07.06 Yttermark			1 maraton-k	
11,3	Johannes Backlund-47	VIF	17.06 Vörå			3 kk		
	---10---
11,3	Heino Olli-39		Drott	02.08 Purmo			3 nat	
11,3	Sture Söderman-48	Drott	12.08 Purmo			2 dt		
11,3	Perttu Virrankoski	Drott	09.08 Kortesjärvi		2 nat				
11,4	Berndt Grannas-46	VIF				
				
	200m-64			
21,6	Jorma Ehrström-40	Drott	04.09 Lahti			2 int		
22,4	Nils Smedlund-42	VIS	04.10 Helskinki			4 Helsinki-Tartto		
23,3	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	12.06 Jakobstad			1h2 int		
23,3	Åke Blomqvist-40	NIK	18.08 Kokkola			3 nat		
23,3	Börje Ehrstrand-44	Kamp	19.07 Nykarleby			6-20 SFIM		
23,6	Karl Tallgren-40	MIFK	04.07 Karperö			2 DM		
23,7	Heino Olli-39		Drott	12.06 Jakobstad			5 int		
23,7	Sture Söderman-48	Drott	20.07 Jakobstad			1-17 kk		
23,8	Ralf Stenvik		JIF	26.07 Vörå			2 dt		
23,9	Seppo Haapaniemi-42	OIF	12.06 Jakobstad			2h2 int	
	---10---	
23,9	Mats Backholm-46	PSK	02.09 Vasa			2-20 int	
				
				
				
	400m-64			
49,9	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	14.06 Kokkola			4 int		
51,4	Heino Olli-39		Drott	30.08 Vasa			3 dk		
51,9	Olof Nyman-40		Stand	30.07 Jeppo			1 dt		
52,0	Karl Tallgren-40	MIFK	02.09 Vasa			5 int
52,1	Hans Högbjörk-44	JIF	18.08 Kokkola			1-20 nat				
52,1	Mats Backholm-46	PSK	20.09 Borgå			3-18 skolM		
52,4	Sigvald Blomqvist-37	NIK	05.09 Kokkola			D FM		
52,5	Peter Wistbacka-42	Femman	05.07 karperö			2 DM		
52,7	Tore Grön-38		Stand	30.07 Jeppo			3 dt	
52,8	Robert Udd-41		Kraft	19.08 Vasa			1 dt
	---10---	
53,0	Elis Joensuu-41		Stand	12.07 Purmo			2 dt
53,2	Leif Gustavsson-44	GIF	15.07 Kokkola			4 dt			
53,2	Harald Lillqvist-42	Stand	30.07 Jeppo			4 dt
53,4	Sven-Erik Franzen-46	VIS	20.09 Borgå			2h2 skolM					
				
				
	800m-64			
1.52,9	Olof Nyman-40		Stand	30.08 Vasa			1 dk		
1.54,1	Tore Grön-38		Stand	22.06 Kauhava			7 dt		
1.55,0	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	20.08 Åbo			3 PV		
1.59,0	Peter Wistbacka-42	Femman	04.07 Karperö			2 DM		
1.59,5	Harald Lillqvist-42	Stand	06.08 Nykarleby			2 dt		
1.59,6	Stig Haglund-43		Drott	06.08 Nykarleby			3 dt		
1.59,8	Dage Högberg		LIF	04.07 Karperö			4 DM		
2.01,4	John Smedslund-42	EIK	02.08 Purmo			4 nat
2.01,6	Hans Högbjörk-44	JIF	05.08 Alahärmä			1 dt		
2.02,1	Bo Larsson-41		VIF	26.07 Vörå			1 dt	
	---10---	
2.02,2	Gustav Strandvall-46	Drott	12.06 Jakobstad			8 int				
2.02,2	Nils Lindskog-39	Myran	16.07 Kaustinen			1 pk	
2.03,1	Roland Storskrubb	Femman	19.07 Nykarleby			6-20 SFIM		
2.03,4	Mats Backholm-46	PSK	27.05 Vasa			1 dt		
				
				
	1500m-64			
3.55,2	Olof Nyman-40		Stand	29.08 Vasa			1 dk		
4.03,6	Stig Haglund-43		Drott	29.08 Vasa			4 dk		
4.06,2	John Smedslund-42	EIK	18.08 Kokkola			8 nat		
4.06,2	Leif Björkbacka-38	PSK	07.06 Vesterås		
4.08,0	Pentti Ylinen-41	Drott	24.06 Jakobstad			1 kk		
4.09,0	Dage Högberg		LIF	09.06 Purmo			2 kk		
4.09,0	Nils Lindskog-39	Myran	24.06 Nedervetil		1 kk		
4.09,2	Harald Bjon-43		GIF		
4.11,6	Leif Backlund-43	NIK	24.06 Jakobstad			3 kk		
4.12,0	Alvin Nylund-31		Standard		
	---10---
4.12,3	Harald Lillqvist-42	Stand	18.08 Kokkola			12 nat
4.12,4	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	08.06 Vasa			1 kk
4.12,8	Carl-Johan Löfdahl	Drott	24.06 Jakobstad			4 kk
4.13,4	Gustav Strandvall-46	Drott	21.08 Turku			14 PV		
4.13,7	Hans Högbjörk-44	JIF	01.07 Jeppo			3 kk				
				
				
				
	3000m-64			
8.50,5	Nils Lindskog-39	Myran	12.06 Jakobstad			3 int		
8.58,7	Alvin Nylund-31		Stand	12.06 Jakobstad			5 int		
9.06,4	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	12.06 Jakobstad			7 int		
9.07,6	Pentti Ylinen-41	Drott	02.08 Purmo			2 nat		
9.10,0	Leif Backlund-43	NIK	02.08 Purmo			3 nat		
9.16,4	Sverker Skogman-44	VIS	10.06 Vasa			1 dt		
9.17,2	Olof Nyman-40		Stand	27.09 Purmo			1 dt		
9.27,6	Egil Lund-39		PSK		
9.32,4	Lars Udd-43		MaIF		
				
				
				
	5000m-64			
15.28,2	Alvin Nylund-31		Stand	04.07 Karperö			1 DM		
15.32,0	Nils Lindskog-39	Myran	25.07 Esbo			3 SFIM		
15.50,3	Sverker Skogman-44	VIS	19.07 Nykarleby			2-20 SFIM		
16.08,9	Harald Bjon-43		GIF	24.09 Helsinki			4 akadem		
16.18,4	Pekka Agarth-45		GIF	28.06 Kronoby			2-20 DM		
16.21,8	Leif Backlund-43	NIK	04.07 Karperö			3 DM		
				
				
				
	10000m-64		
33.35,8	Sverker Skogman-44	VIS	16.08 Skatila			1 DM		
33.53,7	Leif Backlund-43	NIK	16.08 Skatila			2 DM		
34.28,3	Nils Lindskog-39	Myran	16.08 Skatila			3 DM		
36.27,7	L-E Holm		Femman	16.08 Skatila			4 DM		
				
				
				
	110mh-64			
15,5	Sigvald Blomqvist-37	NIK	20.07 Jakobstad			1 dt		
16,1	Bengt Ohls-40		Drott	20.07 Jakobstad			2 dt		
16,5	Jan Hästbacka-46	VIS	18.07 Nykarleby			3-20 SFIM		
16,8	Börje Vähämäki-44	VIS	04.07 Karperö			1 DM	
16,8	Viking Brunell-41	GIF	13.09 Nykarleby			DM 10-kamp 	
17,5	Esa Virkkala-34		VIS	04.07 Karperö			2 DM
17,5	Rafael Söderberg-39	Drott	20.07 Jakobstad			3 dt		
17,8	Lars Snickars-45	Kvarken	27.06 Kronoby			1-20 DM						
17,9	Tore Grön-38		Stand	13.09 Nykarleby			DM 10-kamp				
				
	200mh-64			
25,7	Sigvald Blomqvist-37	NIK	06.08 Nykarleby			1 dt		
27,1	Jan Hästbacka-46	VIS	15.08 Vasa			1 DM		
27,2	Viking Brunell-41	GIF	15.08 Vasa			2 DM		
27,9	Rafael Söderberg-39	Drott	06.08 Nykarleby			3 dt
28,0	Tore Grön-38		Stand	06.08 Nykarleby			4 dt
28,2	Joel Sellberg-42	VIS	12.08 Vasa			1 dt		
28,3	Nils Nyman-47		VIS	19.07 Oravais			1-17 SFIM		
28,8	Sture Söderman-48	Drott	19.07 Oravais			2-17 SFIM		
29,1	Hans-Erik Sund-48	PSK	02.09 Vasa			3-17 int		
29,3	Johannes Backlund-47	VIF	28.06 Vörå			2-17 DM		
	---10---	
29,3	Mauri Prosi-39	Länken	11.07 Ekenäs			3 brigadM			
				
				
	400mh-64			
56,4	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	29.08 Vasa			1 dk		
56,6	Tore Grön-38		Stand	29.08 Vasa			2 dk	
59,7	Mats Backholm-46	PSK	19.07 Nykarleby			3-20 SFIM	
60,8	Börje Ehrstrand-44	Kamp	12.07 Närpes			1 maraton-k		
62,0	Esa Virkkala-34		VIS	05.07 Karperö			3 DM		
62,4	Nils Nynäs-37		P-P	21.07 Kållby			1 dt
62,9	Harry Åkervall		Kamp	12.07 Närpes			3 maraton-k		
63,4	Erik Sved-45		PSK	12.07 Närpes			4 maraton-k
63,6	Robert Udd-41		Kraft	12.07 Närpes			5 maraton-k		
63,8	Hassel Nordberg-39	Kraft	05.07 Karperö			4 DM		
	---10---		
64,1	Börje Granfors	-44	Kamp	12.07 Närpes			6 maraton-k	
64,4	Henry Mäkelä		PSK	28.06 Kronoby			3 DM				
64,7	Sverker Skogman-44	VIS	28.06 Kronoby			4 DM				
				
				
	3000mh-64			
9.51,0	Nils Lindskog-39	Myran	05.07 Karperö			1 DM		
9.52,1	Sverker Skogman-44	VIS	29.08 Vasa			2 dk		
9.54,8	Leif Backlund-43	NIK	29.08 Vasa			3 dk		
10.20,2	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	05.07 Karperö			3 DM				
				
				
	höjd-64			
195	Börje Vähämäki-44	VIS	27.06 Kronoby			1-20 DM		
190	Mikael Sten-45		MaIF	27.06 Kronoby			2-20 DM		
185	Mikael Svahn-40		VIS	09.05 Pargas			1 kk		
184	Sigvald Blomqvist-37	NIK	05.09 Kokkola			D FM
180	Johan Backström-41	EIK	10.07 Esse			1 kommun	
180	Stig Åminneborg-41	MaIF	22.07 Vasa			1 dt	
179	Hans Nygård-46		EIK		
178	Ben-Olof Nyström-40	NIK	26.07 Vörå			1 dt		
177	Håkan Sjö-43		P-P	17.06 Esse			2 kk		
175	Leif Nyberg		VIS	17.06 Vörå			3 kk
	---10---
175	Harry Backlund-43	OIF	17.06 Karperö			
175	Lars Blomström		Drott	18.07 Nykarleby			7-20 SFIM
175	Tage Granqvist		OIF	26.07 Vörå			3 dt				
				
				
				
				
	stav-64			
395	Viking Brunell-41	GIF	05.07 Karperö			1 DM		
370	Peter-And Storrank-47	TUS	30.08 Vasa			4 dk		
360	Helge Lund-43		MIFK	20.08 Turku			4 PV					
353	Raimo Hormalainen-48	Drott	27.09 Jakobstad		
350	Boris Bystedt-38	Kronan	02.08 Purmo			3 nat		
340	Mikael Svahn-40		VIS	05.07 Karperö			3 DM	
340	Raymond Granholm-43	TUS	14.08 Terjärv
340	Börje Vähämäki-44	VIS	13.09 Nykarleby			DM 10-kamp	
340	Jan-Erik Silvander-38	GIF		
330	Jan-Erik Söderlund-46	EIK	28.06 Kronoby			1-20 DM
	---10---
330	Mikael Sten-45		MaIF	12.07 Närpes			1 maraton-k		
330	Hans Nygård-46		EIK	19.07 Nykarleby			3-20 SFIM			
330	Olav Fagernäs-42	TUS	25.08 Kronoby			4 dt	
330	Leif Ahonen-48		Drott	20.07 Jakobstad			1-17 kk				
				
				
				
	längd-64			
720	Sigvald Blomqvist-37	NIK	25.07 Esbo			1 SFIM	
692	Mikael Svahn-40		VIS	25.07 Esbo			4 SFIM			
667	Jan Hästbacka-46	VIS	20.09 Borgå			1-18 skolM		
663	Lars Snickars-45	Kvarken	27.06 Kronoby			1-20 DM		
655	Leif Furu-44		TUS	17.06 Terjärv			1 kk		
654	Ben-Olof Nyström-40	NIK	26.07 Vörå			2 dt		
650	Börje Vähämäki-44	VIS	12.09 Nykarleby			DM 10-kamp 		
645	Berndt Grannas-46	VIF	26.07 Vörå			2 dt		
643	Boris Wassborr-41	Myran		
639	Viking Brunell-41	GIF	12.09 Nykarleby			DM 10-kamp				
	---10---			
638	Niilo Kontiainen-30	Drott	17.06 Munsala			1 kk
638	Kurt Forsgård-41	Stand	02.08 Purmo			3 dt
625	Göran Sjöholm-48	Drott	20.07 Jakobstad			1-17 kk
623	Lars-Erik Zittra-48	NIK	27.06 Vörå			1-17 DM

				
	3-steg-64			
14.94	Mikael Svahn-40		VIS	05.07 Karperö			1 DM					
14.46	Lars Snickars-45	Kvarken	05.07 Karperö			2 DM
13.37	Niilo Kontiainen-30	Drott	01.09 Esse			1 dt				
13.30	Viking Brunell-41	GIF	05.07 Karperö			3 DM
13,25	Niilo Kontiainen-30	Drott	06.09 Lappajärvi		
13.12	Jan Hästbacka-46	VIS	02.06 Vasa			2 dt		
13.09	Lars Finell-36		EIK	01.09 Esse			2 dt		
13.05	Klas-O Vikström-47	Stand	01.09 Esse			3 dt		
12.86	Berndt Grannas-46	VIF	28.06 Kronoby			2-20 DM		
12.71	John Blomqvist-46	NIK	19.07 Nykarleby			4-20 SFIM		
	-10-
12.66	Nils-Erik Snickars	Kvarken	28.06 Vörå			1-17 DM				
			

medvind
15.02	Mikael Svahn-40		VIS	26.07 Esbo			2 SFIM								
	
				
	kula-64			
14.44	Ingmar Dahlström-37	JIF	24.08 Vasa			1 dt		
14.29	Matti Lahnalaakso-34	VIS	05.07 Karperö			1 DM		
14.20	Göran Skogman-31	Länken	05.07 Karperö			2 DM		
13.51	Veikko Lamminen-38	Drott	17.06 Munsala			1 kk		
13.44	Lars Hongell-37		Myran	24.06 Nedervetil		1 kk				
13.32	Helge Nylund-30		Kronan	10.06 Terjärv			1 kk		
13.20	Sven Hemdahl-23		Stand	09.06 Purmo			1 kk				
13.15	Rainer Engstrand-35	Myran	10.06 Nedervetil		1 kk
13.07	Christer Westberg-48	PIK	10.06 Yttermark			2 dt
13.01	Åke Envik-31		MIFK	30.07 Jeppo			2 dt
	---10---
12.97	Per-Erik Cederberg-41	P-P	10.06 Esse			1 kk
12.97	Bernhard Jansson-36	EIK	24.06 Purmo
12.79	Mikael Sten-45		MaIF	19.07 Nykarleby			2-20 SFIM	
				
				
	diskus-64		
46.25	Oiva Hanhikangas-33	Drott	04.07 Karperö			1 DM		
45.70	Veikko Lamminen-38	Drott	18.08 Kokkola			2 nat		
44.29	Tor-Erik Hägg-45	VIF	18.07 Nykarleby			1-20 SFIM		
43.88	Åke Envik-31		MIFK	26.07 Vörå			1 dt		
40.43	Torvald Vesterberg-38	OIF	16.08 Skatila			2 nat		
39.32	Georg Björklund-45	MIFK	18.07 Nykarleby			2-20 SFIM		
39.09	Gustav Segerstam-42	NIK	02.06 Purmo			1 dt		
38.97	Åke Storrank-18		TUS	17.06 Terjärv			1 kk		
38.00	Svante Österbacka-38	Drott	24.06 Jakobstad			3 kk		
37.91	Sigvald Blomqvist-37	NIK	(29.8) Nykarleby		1		
	---10---			
37,24	Ingmar Dahlström-37	JIF	01.07 Jeppo			3 kk	
	
obekräftat			
46.24	Veikko Lamminen-38	Drott			
				
				
				
	slägga-64			
46.92	Ralf Kulla-43		P-P	01.09 Esse			1 dt		
46.91	Gunnar Åvik-26		GIF	27.07 Sverige		
45.82	Mauri Silander-41	GIF	14.10 Kokkola		
44.67	Tor-Erik Hägg-45	VIF	26.07 Vörå			1 dt		
44.36	Ingmar Lindqvist-32	VIS	02.06 Vasa			1 dt		
38.05	Georg Vesterlund-44	EIK	01.09 Esse			2 dt	
34.60	Helge Lund-43		MIFK	11.07 Ekenäs			1 brigadM					
33.30	Gunnar Rudnäs-12	Kronan	25.08 Kronoby			3 dt		
				
				
				
	spjut-64			
62.63	Leif Lerbacka-39	Myran	14.08 Nedervetil		1 dt		
58.95	Harry Bro-45		JIF	29.08 Vasa			2 dk		
57.41	Lars Tjäru-44		GIF	18.08 Kokkola			2-20 nat		
56.99	Roy Wenman-38		Kraft	25.07 Esbo			5 SFIM		
56.41	Torolf Sandell-43	EIK	04.07 Karperö			2 DM		
55.69	Lars Hongell-37		Myran	26.09 Kokkola			1 dt		
54.35	Max Öberg-35		LIF		
54.30	Mats-Erik Klockars-41	Kamp	10.06 Yttermark			1 dt
52,54	Lars Finell-36		EIK	14.08 Nedervetil			2 dt
50.75	Georg Björklund-45	MIFK	27.06 Kronoby			2-20 DM		
	-10-				
				
	10-kamp-64			
5960	Sigvald Blomqvist-37	NIK	11,1-705-12.02-184-52,4-16,9-36.25-310-49.35-4.46,8	06.09 Kokkola		
5510	Viking Brunell-41	GIF	11,6-639-11.51-170-53,9-16,8-31.02-370-44.35 4.27,7	13.09 Nykarleby	1 DM 	
5430	Börje Vähämäki-44	VIS	11,6-650-11.97-190-56,0-17,1-32.99-340-43.46-4.44,6	13.09 Nykarleby	2 DM 	
4754	Tore Grön-38		Stand	11,8-599-10.45-170-53,3-17,9-24.33-310-41.09-4.24,5	13.09 Nykarleby	3 DM		
4576	Ben-Olof Nyström-40	NIK	11,8-631-11.82-170-56,0-19,3-32.38-290-45.37-4.54,2	13.09 Nykarleby	4 DM		




	100m-63				
10,7	Jorma Ehrström-40	Drott	15.09 Umeå			1 dk		
10,9	Nils Smedlund-42	VIS	07.07 Kronoby			1 SFIM			
11,0	Joel Sellberg-42	VIS	14.07 Terjärv			2 DM			
11,1	Erik Sundell-37		GIF	27.07 Seinäjoki			2 dt			
11,2	Fride Henriksson-43	MIFK	14.07 Terjärv			3 DM			
11,2	Bengt Silen-40		VIS	14.07 Terjärv			4 DM			
11,2	Jan Hästbacka-46	VIS	15.09 Vasa			1 skol-t	
11,3	Alfons Hagroos-40	Femman	04.08 Replot			2 dt			
11,4	Per Fagerström-37	LIF	12.06 Larsmo			1 kk			
11,4	Åke Blomqvist-40	NIK	12.06 Nykarleby			1 kk
	---10---
11,4	Lage Sundqvist-45	NIK	19.06 Jakobstad			2-20 nat	
11,4	Ralf Stenvik		JIF	26.06 Jeppo			1 kk	
11,4	Heino Olli-39		Drott	28.07 Kortesjärvi		2 nat									
					
					
	200m-63				
22,1	Jorma Ehrström-40	Drott	30.05 Salo			2 nat			
22,4	Nils Smedlund-42	VIS	27.07 Köpenhamn			1 dk			
23,1	Joel Sellberg-42	VIS	17.05 Vasa			1 dt			
23,1	Mauri Prosi-39		Länken	06.07 Kronoby			4h2 SFIM			
23,1	Heino Olli-39		Drott	12.08 Jakobstad			2			
23,1	Börje Ehrstrand-44	Kamp	20.06 Lappfjärd			1 kk			
23,2	Åke Blomqvist-40	NIK	06.07 Kronoby			5h2 SFIM			
23,3	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	12.08 Jakobstad			3			
23,4	Karl Tallgren-40	MIFK	13.07 Terjärv			5 DM			
23,5	Fride Henriksson-43	MIFK	06.07 Kronoby			4h1 SFIM
	---10---
23,6	Elis Joensuu-41		Stand	21.08 Jakobstad			2 dt
23,9	Erik Ellfolk-37		Länken	18.07 Närpes			1 kk										
23,9	S Nyman-43		GIF									
					
	400m-63				
49,3	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	13.06 Åbo			2 PNG			
50,3	Heino Olli-39		Drott	06.08 Vasa			1 int			
50,4	Jorma Ehrström-40	Drott	29.05 Lohja			3 nat			
50,9	Elis Joensuu-41		Stand	28.07 Kortesjärvi	PB	1 nat			
51,7	Nils Smedlund-42	VIS	05.06 Karperö			1 kk			
51,7	Gösta Lithen-32		Femman	18.08 Karperö			1 dt			
51,9	Karl Tallgren-40	MIFK	06.08 Vasa			4 int			
52,0	Olof Nyman-40		Stand	01.08 Nykarleby			2 dt			
52,1	Bengt Ohls-40		Drott	24.06 Jakobstad			2 kk			
52,5	Tore Grön-38		Stand	05.06 Jakobstad			2 kk
	---10---
52,8	Peter Vistbacka-42	Femman	03.06 Karperö			2 dt	
52,8	Helge Hollmen-38	Kronan	26.06 Terjärv			1 kk		
53,0	Mats Backholm-46	PSK	22.09 Pargas			4-18 skolM
53,1	Börje Ehrstrand-44	Kamp	21.08 Jakobstad			1-20 dt	
53,2	Karl-Johan Sandberg-34	TUS	26.06 Terjärv			2 kk			
53,7	Lars Krokvik		GIF	28.07 Purmo			2-20 DM									
										
	800m-63				
1.52,6	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	19.09 Helsinki			2			
1.53,6	Olof Nyman-40		Stand	14.09 Umeå			1 dk		
1.57,1	Antti Vieruaho-40	Drott	29.05 Vasa			1B nat			
1.57,1	Elis Joensuu-41		Stand	08.08 Purmo			2 kk			
1.58,9	Peter Vistbacka-42	Femman	11.07 Vasa			2 dt			
1.59,2	Tore Grön-38		Stand	25.08 Kokkola			4 int			
2.00,2	Lars Höglund-40		TUS	28.07 Kaustinen			2 nat
2.00,5	Stig Haglund-43		Drott	06.08 Vasa			2-20 int		
2.02,0	Erling Vesterlund-41	EIK			
2.02,2	Roland Storskrubb	Femman	21.07 Karis			4-20 SFIM	
	---10---		
2.02,4	Stig Sarelin		JIF	18.07 Jeppo			4 dt			
2.02,6	Sten Haglund-43		Drott	06.08 Vasa			4-20 int					
2.03,5	Hans Högbjörk-44	JIF					
					
	1500m-63				
4.01,1	Olof Nyman-40		Stand	27.07 Köpenhamn			1 dk			
4.05,1	Bo Rönnvall-42		Drott			
4.05,6	Antti Vieruaho-40	Drott	14.07 Terjärv			2 DM			
4.06,2	Leif Björkbacka-38	PSK			
4.11,8	Nils Lindskog-39	Myran	14.07 Terjärv			3 DM			
4.12,5	Georg Glasberg		Femman	05.06 Karperö			1 kk			
4.12,6	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	05.06 Karperö			2 kk			
4.12,8	Alf Cederlöf-45		Drott
4.14,7	John Smedslund-42	EIK	12.08 Jakobstad			2 dt						
4.14,7	Gustav Strandvall-46	Drott	22.09 Pargas			1-18 skolM			
	---10---					
4.15,1	Pentti Kronqvist-38	Drott	24.06 Jakobstad			1 kk
4.15,3	Leif Backlund-43	NIK	12.08 Jakobstad			3 dt
4.15,4	Sten Haglund-43		Drott	05.06 Jakobstad			2 kk
4.15,5	Tore Grön-38		Stand	28.06 Purmo			2 kk
4.15,6	Stig Haglund-43		Drott	19.06 Jakobstad			2
					
					
	3000m-63				
8.46,0	Leif Björkbacka-38	PSK		
8.58,4	Alvin Nylund-31		Stand	16.06 Kokkola			9 nat				
9.06,4	Olof Nyman-40		Stand	29.08 Purmo			1 dt			
9.07,4	Nils Lindskog-39	Myran	13.07 Terjärv			1 DM			
9.12,2	Lars Höglund-40		TUS	13.07 Terjärv			3 DM			
9.20,2	Georg Glasberg		Femman	13.07 Terjärv			4 DM			
9.20,4	Leif Backlund-43	NIK	13.07 Terjärv			5 DM			
9.26,3	Roy Höglund-46		EIK	21.07 Karis			1-17 SFIM			
9.28,0	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	13.07 Terjärv			6 DM			
9.29,6	Mikko Mäkelä		GIF	11.09 Kokkola			
	---10---				
					
					
	5000m-63				
15.42,0	Oskar Back-33		Femman	15.09 Umeå			3 dk		
15.53,0	Nils Lindskog-39	Myran	28.07 Kaustinen			2 nat			
16.07,2	Leif Backlund-43	EIK	21.07 Karis			2-20 SFIM			
16.18,2	Alvin Nylund-31		Stand	15.09 Umeå			4 dk		
16.21,4	Sverker Skogman-44	VIS	28.07 Purmo			2-20 DM			
16.40,9	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	07.07 Kronoby			6 SFIM			
16.50,0	Peter Forslund		Drott	21.07 Karis			4-20 SFIM		
16.50,6	Karl-Erik Ahlskog-38	NIK	07.07 Kronoby			7 SFIM	
17.04,2	Lars Udd-43		MaIF	28.07 Purmo			3-20 DM			
					
					
					
	10000m-63			
32.53,4	Oskar Back-35		Femman	08.09 Kokkola			1 DM			
33.36,2	Alvin Nylund-31		Stand	08.09 Kokkola			2 DM			
34.25,8	Nils Lindskog-39	Myran	08.09 Kokkola			3 DM			
35.58,8	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	08.09 Kokkola			4 DM			
36.53,4	Karl-Erik Ahlskog-38	NIK	08.09 Kokkola			5 DM		
					
					
					
					
	110mh-63				
15,5	Bengt Ohls-40		Drott	07.07 Kronoby			h SFIM			
15,6	Sigvald Blomqvist-37	NIK	14.09 Umeå			3 dk		
16,0	Joel Sellberg-42	VIS	14.07 Terjärv			2h1 DM			
16,4	Jan Hästbacka-46	VIS	14.07 Terjärv			3 DM			
16,5	Ingmar Öst-37		P-P	07.07 Kronoby			6 SFIM			
16,9	Börje Vähämäki-44	VIS	21.07 Karis			5-20 SFIM			
17,1	Viking Brunell-41	JIF	08.09 Kokkola			DM 10-kamp 			
17,4	Mikael Svahn-40		VIS	14.07 Terjärv			2h2 DM		
17,4	Alf Sundqvist		Drott	29.09 Jakobstad			dt 10-kamp
17,6	Tore Grön-38		Stand	08.09 Kokkola			DM 10-kamp
	---10---			
17,8	Hannu Strang-47		Drott	14.07 Terjärv			3h2 DM					
17,8	Rafael Söderberg-39	Drott	14.09 Umeå			4 dk					
					
					
	200mh-63				
25,8	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	14.08 Munsala			1 dt			
25,8	Sigvald Blomqvist-37	NIK	14.08 Munsala			2 dt			
26,3	Jan Hästbacka-43	VIS	24.09 Vasa			1-17 kommun			
26,5	Joel Sellberg-42	VIS	06.08 Vasa			3 int	
27,6	Bengt Gillberg-47	VIS	24.09 Vasa			2-17 kommun			
27,7	Nils Nyman-47		VIS	21.07 Karis			3-17 SFIM			
27,7	Tore Grön-38		Stand	08.09 Kokkola			2 DM			
27,9	Ingmar Öst-37		P-P	14.08 Munsala			3 dt
28,1	Karl Tallgren-40	MIFK	08.09 Kokkola			3 DM		
28,5	Matti Hahto-45		VIS	24.09 Vasa			3-20 kommun			
	---10---		
28,8	Esa Virkkala-34		VIS	11.09 Vasa			1 dt			
29,1	Krister Rauma		Myran
29,2	Sture Söderman-48	Drott					
		
			
	400mh-63				
55,3	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	26.06 Hyvinkää			3A nat			
57,6	Tore Grön-38		Stand	15.09 Umeå			2 dk		
60,5	Rafael Söderberg-39	Drott	13.07 Terjärv			2 DM			
61,9	Börje Ehrstrand-44	Kamp	27.07 Purmo			1-20 DM			
63,0	Klas Sandvik-40		TUS	13.07 Terjärv			3 DM			
63,8	Erik Sved-45		Drott	27.07 Purmo			2-20 DM			
64,1	Esa Virkkala-34		VIS	13.07 Terjärv			4 DM			
					
					
					
					
	3000mh-63				
10.03,0	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	06.07 Kronoby			3 SFIM			
10.06,6	Stig Haglund-43		Drott	07.09 Kokkola			1 DM			
10.09,8	Nils Lindskog-39	Myran	07.09 Kokkola			2 DM			
10.12,4	Leif Backlund-43	NIK	07.09 Kokkola			3 DM			
10.15,6	Vilhelm Back-39		Femman	07.09 Kokkola			4 DM			
10.36,2	Sverker Skogman-44	VIS	07.09 Kokkola			6 DM			
10.59,0	Sten Haglund-43		Drott	07.09 Kokkola			7 DM			
					
					
					
	höjd-63				
194	Börje Vähämäki-44	VIS	05.10 Stockholm			1	
187	Alf Spåra-39		MIFK	
186	Stig Åminneberg-41	MaIF	03.06 Karperö			1 dt							
186	Mikael Svahn-40		VIS	30.06 Karperö			1 nat			
185	Mikael Sten-45		MaIF	20.07 Karis			2-20 SFIM			
183	Sigvald Blomqvist-37	NIK	30.06 Karperö			2 nat	
181	Folke Österbacka-40	TUS	29.08 Terjärv			1 kommunM		
178	Tage Granqvist		OIF	03.06 Karperö			3 dt			
178	Henning Vasberg		Femman	04.07 Ekenäs			2 brigadM			
175	Leif Ekholm-39		Drott	05.06 Karperö			1 kk
	---10---			
175	Ben-Olof Nyström-40	NIK	12.06 Nykarleby			1 kk			
175	Johan Backström-41	EIK	12.06 Esse			1 kk			
175	Göran Djupsjöbacka-38	TUS	26.06 Terjärv			1 kk			
175	Folke Österbacka-40	TUS	26.06 Terjärv			2 kk			
175	Georg Lång-32		Femman	18.08 Karperö			2 dt	
173	Kaj Mäkinen		Drott	18.08 Kållby			1 dt
173	J-E Sundqvist		Drott	18.08 Kållby			2 dt
171	Klas-Göran Nyström-46	MIFK	28.07 Malax			1-17 DM		
					
					
	stav-63				
390	Boris Bystedt-38	Kronan	07.07 Kronoby			3 SFIM			
382	Helge Lund-43		MIFK	14.08 Munsala			1 dt			
380	Viking Brunell-41	JIF	14.07 Terjärv			1 DM			
380	Mauri Prosi-39		Länken	31.07 Karijoki			1 kk			
360	Jan-Erik Silvander	GIF	07.07 Kronoby			7 SFIM			
345	Mikael Svahn-40		VIS	14.08 Munsala			4 dt
345	Henrik Ackren-43	VIS						
340	Lars Tjäru-44		GIF	08.09 Kokkola			DM 10-kamp	
340	Börje Vähämäki-44	VIS	08.09 Kokkola			DM 10-kamp
340	Bengt Gillberg-47	VIS	08.09 Kokkola			
	---10---					
340	Raimo Hormalainen-48	Drott	25.09 Jakobstad			1 skolM	
330	Håkan Nygård-46		EIK	28.07 Malax			1-17 DM
330	Peter-A Storrank-47	TUS	28.07 Malax			2-17 DM
330	Jan-Erik Söderlund-46	EIK	28.07 Malax			3-17 DM					
					
					
	längd-63				
701	Sigvald Blomqvist-37	NIK	08.08 Purmo			1 kk			
689	Mikael Svahn-40		VIS	06.07 Kronoby			5 SFIM			
668	Jan Hästbacka-46	VIS			
659	Börje Vähämäki-44	VIS	21.07 Karis			2-20 SFIM			
653	Erik Sundell-37		GIF			
652	Mauri Prosi-39		Länken	17.06 Oslo			1 kadetti-k			
649	Leif Forsell-36		Myran	06.07 Kronoby			8 SFIM			
647	Erik Ellfolk-37		Länken	06.07 Kronoby			9 SFIM			
644	Ben-Olof Nyström-40	NIK	08.08 Purmo			2 kk			
642	Lars Snickars-45	Kvarken	30.06 Karperö			3 nat			
	---10---
638	Fride Henriksson-43	MIFK	27.07 Purmo			1-20 DM	
637	Ralf Stenvik		JIF	26.06 Jeppo			1 kk
633	Arvo Salonen-42		NIK	19.06 Jakobstad			2 nat
631	Max Hatt-39		EIK	06.07 Kronoby			SFIM
629	Lars Finell-36		EIK	12.06 Esse
629	Berndt Grannas-46	VIF	
625	Håkan Lillsunde-45	GIF	19.06 Kokkola
623	Gustav Sandberg-44	TUS	21.07 Karis			7-20 SFIM		
621	Börje Ehrstrand-44	Kamp	20.06 Lappfjärd			kk
620	Erik Sved-45		PSK	10.08 Petalax	
	---20---
					
	3-steg-63				
14.62	Mikael Svahn-40		VIS	07.07 Kronoby			2 SFIM			
14.20	Lars Snickars-45	Kvarken	25.08 Umeå				
13.28	Folke Österbacka-40	TUS			
13.21	Erik Sundell-37		GIF	07.07 Kronoby			4 SFIM			
13.19	Bo Skytte-41		TUS			
12.98	Viking Brunell-41	JIF	13.07 Terjärv			4 DM			
12.78	Christer Sandvik-45	NIK	27.07 Purmo			2-20 DM			
12.78	Elis Norrgård		Kvarken	28.07 Malax			1-17 DM
12.75	Raimo Hormalainen-48	Drott	06.10 Esse			1 dt						
12.68	Berndt Grannas-46	VIF	28.07 Malax			2-17 DM			
	---10---
12.62	Lars Åstrand-36		Länken	31.07 Karijoki			3 kk
12,45	K-G Vikström		Standard					
					
	kula-63				
14.51	Göran Skogman-31	Länken	07.07 Kronoby			2 SFIM			
14.51	Matti Lahnalaakso-34	VIS	11.07 Vasa			1 dt			
14.43	Börje Brännbeck-30	Femman	11.07 Vasa			2 dt			
14.29	Veikko Lamminen-38	Drott	15.09 Umeå			1 dk		
13.89	Ingmar Dahlström-37	JIF	18.07 Jeppo			1 dt			
13.65	Lars Hongell-37		Myran	09.08 Nedervetil		1 dt
13.37	Svante Österbacka-38	Drott	29.05 Östensö			1 dt			
13.35	Sven Hemdahl-23		Stand	28.06 Purmo			1 kk			
13.34	Helge Nylund-30		Kronan	01.07 Kronoby			1 kk			
13.26	Rainer Engstrand-35	Myran	07.07 Kronoby			8 SFIM			
	---10---
13.14	Åke Envik-31		MIFK	03.07 Munsala			1 kk			
13.02	Torvald Westerberg-38	OIF	18.06 Vasa			2 kk
12.59	Jan-Erik Bjon-46	VIS					
12,43	Hilding Bergström	PSK					
					
	diskus-63				
47.01	Veikko Lamminen-38	Drott	13.07 Terjärv			1 DM			
46.47	Åke Envik-31		MIFK	13.07 Terjärv			2 DM			
45.85	Tor-Erik Hägg-45	VIF	30.06 Karperö			1-20 nat			
43.35	Börje Brännbeck-30	Femman	04.08 Kvarken			1 dt			
41.57	Sigvald Blomqvist-37	NIK	13.07 Terjärv			4 DM			
40.52	Torvald Vesterberg-38	OIF	18.06 Vasa			1 kk			
39.60	Runar Nyman-16		MIFK	26.06 Munsala			3 kk			
39.45	Ingmar Dahlström-37	JIF	13.07 Terjärv			5 DM			
39.03	Gustav Segerstam-42	NIK	04.08 Kvarken			4 dt		
37,90	Åke Storrank-18		TUS	21.08 Terjärv	
	---10---
37.33	Svante Österbacka-38	Drott	26.06 Munsala			4 kk			
37.10	Erik Kaitfors-33	Myran	12.06 Kronoby			1 kk					
36,82	Börje Granfors-44	Kamp					
					
	slägga-63				
49.70	Gunnar Åvik-26		GIF			
45.95	Ingmar Lindqvist-32	VIS			
45.15	Mauri Silander-41	GIF	15.09 Umeå			2 dk			
42.97	Ralf Kulla-43		P-P	21.07 Karis			1-20 SFIM			
36.41	Leif Lerbacka-39	Myran	14.07 Terjärv			2 DM			
35.65	Tor-Erik Hägg-45	VIF			
33.14	Börje Brännbeck-30	Femman	18.07 Vasa			2 dt			
32.71	Gunnar Rudnäs-12	Kronan	14.07 Terjärv			3 DM			
32.47	Matti Lahnalaakso-34	VIS			
					
					
					
	spjut-63				
64.10	Bertel Blomqvist-38	PSK	11.09 Vasa			2 dt			
61.91	Harry Bro-45		JIF	18.07 Jeppo			1 dt			
60.99	Leif Lerbacka-39	Myran	04.08 Kälviä			3 nat			
60.18	Roy Wenman-38		Kraft	19.09 Helsinki-E		5 akadem			
58.37	Rauno Luoma-36		Drott	14.07 Terjärv			2 DM			
56.73	Lars Hongell-37		Myran	09.08 Nedervetil		1 dt			
54.96	Ralf Hummel-28		Kronan	07.07 Kronoby			4 SFIM			
54.84	Ingmar Dahlström-37	JIF	29.05 Vasa			8 nat			
54.79	Torolf Sandell-43	EIK	21.07 Karis			4-20 SFIM			
54.40	Max Öhberg-35		LIF	20.09 Larsmo
	---10---
52.80	Sigvald Blomqvist-37	NIK	02.06 Jeppo			3 dt		
52.09	Lars Tjäru-44		GIF		
50.69	Mats-Erik Klockars-41	Kamp	08.09 Skatila			1 kk	
50.16	Börje Granfors-44	Kamp			
					
					
	10-kamp-63		
5073	Börje Vähämäki-44	VIS	12,0-627-11.44-185-56,5-17,2-32.05-340-42.98-4.45,2	25.09 Helsinki-E	2 akadem					
4911	Viking Brunell-41	JIF	12,0-598-10.27-160-55,8-17,1-34.35-380-45.72-4.50,2	08.09 Kokkola		1 DM						
4545	Tore Grön-38		Stand	12,0-571-10.47-155-55,2-17,6-30.38-320-41.17-4.29,3	08.09 Kokkola		3 DM				
4156	Elis Joensuu-41		Stand	11,6-601-08.85-142-51,9-20,5-23.96-310-38.00-4.30,8	29.09 Jakobstad		1 dt				
4081	Ben-Olof Nyström-40	NIK	12,4-614-11.55-165-57,4-18,6-31.12-270-42.03-5.06,2	29.09 Jakobstad		2 dt				
4043	Folke Österbacka-40	TUS	25.09 Kaustinen	2 dt	
3959	Heino Olli-39		Drott	11,7-561-09.76-142-52,0-19,3-24.78-270-42.94-4.54,4	29.09 Jakobstad		3 dt
3955	Börje Ehrstrand-44	Kamp
3801	Christer Strandvall-44	Drott	12,1-564-10.19-142-55,8-19,4-28.35-280-40.50-4.45,4	29.09 Jakobstad		4 dt
3775	Alf Sundqvist		Drott	12,3-547-09.11-150-56,3-17,4-27.71-270-36.65-4.48,4	29.09 Jakobstad		5 dt	
		
	
			
	


	100m-62						
10,6	Jorma Ehrström-40	Drott	15.07 Lovisa			1 SFIM				
10,7	Nils Smedlund-42	VIS	06.10 Vasa			dt 10-kamp				
11,1	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	19.10 Helsinki-E		2 univ-k	
11,2	Fride Henriksson-43	MIFK	17.06 Vörå			2h3-20 SFIM									
11,2	Seppo Haapaniemi-42	OIF	29.07 Munsala			2-20 DM					
11,2	Alfons Hagroos-40	Femman	12.08 Isokyrö			2 nat					
11,3	Tor-Erik Hägg-45	VIF	16.06 Vörå			3-17 SFIM					
11,3	Håkan Vikberg-42	Femman	17.06 Vörå			3h3-20 SFIM	
11,3	Elis Mannfolk		Fyren	21.06 Pörtom			1 dt									
11,3	Joel Sellberg-42	VIS	22.09 Vasa			2s2 skolM					
	---10---
11,4	Elis Joensuu-41		Stand	28.06 Larsmo			1 kk
11,4	Per Fagerström-37	LIF	28.06 Larsmo			2 kk					
11,4	Bengt Ahlström		Drott	29.07 Munsala			3-20 DM
11,4	Jan Hästbacka-46	VIS	22.09 Vasa			1-16 skolM				

							
	200m-62						
21,7	Jorma Ehrström-40	Drott	14.07 Lovisa			1 SFIM			
21,8	Nils Smedlund-42	VIS	22.09 Vasa			5-kamp							
22,9	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	10.06 Jakobstad			4 nat					
23,1	Seppo Haapaniemi-42	OIF	26.08 Kokkola			3-20 nat				
23,2	Heino Olli-39		Drott	10.06 Jakobstad			5 nat					
23,6	Fride Henriksson-43	MIFK	07.07 Kronoby			3 DM					
23,6	Erik Ellfolk-37		Länken	19.07 Närpes			1 kk					
23,6	Mauri Prosi-39		Länken	19.07 Närpes			1 kk
23,6	Yngve Nygårdas		Fyren					
23,7	Alfons Hagroos-40	Femman	18.07 Vasa			2 dt	
	---10---				
23,7	Börje Ehrstrand-44	Kamp	28.07 Munsala			4-20 DM
23,8	Matts Andersen-42	Kraft	19.07 Närpes			3 kk					
23,9	Gustav Ellfolk-43	Länken	19.07 Närpes			4 kk										
							
							
	400m-62						
48,8	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	26.07 Lahti			1			
50,0	Jorma Ehrström-40	Drott	04.09 Jyväskylä			2 brandM	
51,3	Heino Olli-39		Drott					
51,7	Nils Smedlund-42	VIS	06.10 Vasa			dt 10-kamp					
51,9	Elis Joensuu-41		Stand	08.07 Kronoby			2 DM					
52,2	Peter Vistbacka-42	Femman	08.07 Kronoby			3 DM					
52,3	Stig Lillkåll-33	P-P	08.07 Kronoby			4 DM								
52,5	Rafael Söderberg-39	Drott	24.08 Vasa						
53,2	Olof Nystedt		MIFK	08.07 Kronoby			5 DM					
53,2	Olof Nyman-40		Stand	28.06 Larsmo			2 kk
	---10---					
53,3	Lars Finell-36		EIK	08.07 Kronoby			6 DM					
53,3	Hassel Nordberg-39	Kraft	18.08 Vörå			1 kk
53,4	Harald Lillqvist-42	Stand	20.06 Purmo			3 kk	
53,5	Ingvald Wik-34		VIF	18.08 Vörå			2 kk
53,5	Christer Stenros-44	VIF	18.08 Vörå			3 kk

obekräftat				
52,4	Rafael Söderberg-39	Drott							
							
							
							
	800m-62						
1.53,0	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	07.10 Åbo			5 int				
1.55,6	Pentti Kronqvist-38	Drott	15.09 Jakobstad			4 dk					
1.58,0	Olof Nyman-40		Stand	07.07 Kronoby			1 DM					
1.58,2	Antti Vieruaho-40	Drott	05.08 Alavus						
2.00,0	Peter Vistbacka-42	Femman	14.07 Lovisa			5 SFIM					
2.00,6	Elis Joensuu-41		Stand					
2.00,8	Bo Rönnvall-42		Drott	28.07 Munsala			1-20 DM					
2.01,2	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	31.05 Vasa			4 nat					
2.02,2	Leif Björkbacka-38	PSK	14.07 Lovisa			8 SFIM					
2.02,6	Harald Bjon-43		GIF	22.07 Kokkola			1-20 nat
	---10---					
2.02,6	Harald Lillqvist-42	Stand	
2.02,8	John Smedslund-42	EIK
2.03,5	Stig Haglund-43		NIK
2.04,2	D Högberg		LIF

obekräftat
1.58,1	Antti Vieruaho-40	Drott				
							
							
							
	1500m-62						
4.03,3	Pentti Kronqvist-38	Drott	15.07 Lovisa			2 SFIM				
4.03,3	Leif Björkbacka-38	PSK	15.07 Lovisa			3 SFIM					
4.04,0	Bo Rönnvall-42		Drott					
4.06,2	Lars Juselius-30	MIFK	26.08 Kokkola			5 nat						
4.08,1	Antti Vieruaho-40	Drott	10.08 Jakobstad			2 kk					
4.10,7	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	10.08 Jakobstad			3 kk								
4.11,7	John Smedslund-42	EIK	02.09 Esse			1 kk					
4.12,2	Olof Nyman-40		Stand	16.09 Jakobstad			4 dk	
4.14,0	Lennart Juselius-29	MIFK				
4.16,0	Harald Bjon-43		GIF	02.07 Skellefteå			1 kk						
	--10--
4.16,1	Ingmar Isakas-34	P-P	13.06 Larsmo			1 kk							
							
							
	3000m-62						
8.44,4	Lars Juselius-30	MIFK	15.09 Jakobstad			3 dk				
8.47,0	Leif Björkbacka-38	PSK					
9.01,2	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	24.07 Vasa			2 dt					
9.08,2	Ingmar Isakas-34	P-P	22.07 Kokkola			utom tävlan nat						
9.11,4	Pentti Kronqvist-38	Drott	21.08 Kållby			1 dt					
9.16,0	Harald Bjon-43		GIF	28.07 Munsala			1-20 DM
9.15,2	Ingmar Lyttbacka-35	Kronan	22.07 Kokkola			4 nat					
9.16,7	Georg Glasberg		Femman	24.07 Vasa			3 dt					
9.16,8	John Smedslund-42	EIK	28.07 Munsala			2-20 DM
9.19,0	Lars Mattlar-32		VIS	26.09 Vasa			3 dt	
	---10---	
9.20,0	Lennart Juselius-29	MIFK	22.07 Kokkola			5 nat							
9.20,0	Vilhelm Back-39		Femman	22.07 Kokkola			6 nat					
							
							
							
	5000m-62						
15.25,2	Lars Juselius-30	MIFK	15.07 Lovisa			3 SFIM				
15.37,4	Bertel Pått		VIS	15.07 Lovisa			5 SFIM					
15.51,8	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	24.08 Vasa			4 int					
16.12,8	Ingmar Isakas-34	P-P	24.08 Vasa			6 int					
16.22,0	Vilhelm Back-39		Femman	31.05 Vasa			4 nat	
16.34,0	Rainer Flen-39		MIFK	17.07 Lovisa			7 SFIM						
16.54,5	Lennart Juselius-29	MIFK	08.07 Kronoby			2 DM					
17.03,4	Georg Glasberg		Femman	31.05 Vasa			5 nat					
17.10,0	Karl-Erik Ahlskog	NIK	08.07 Kronoby			3 DM					
							
							
							
	10000m-62						
33.28,6	Oskar Back-33		Femman	07.10 Vasa			1 dt
34.19,2	Pentti Kronqvist-38	Drott	07.10 Vasa			2 dt	
34.20,0	Georg Glasberg		Femman	07.10 Vasa			3 dt
34.44,4	Lars Mattlar-32		VIS	07.10 Vasa			4 dt				
34.46,6	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	07.10 Vasa			5 dt	
35.47,6	J Dahlfors		Femman	07.10 Vasa			6 dt							
							
							
	110mh-62						
15,5	Bengt Ohls-40		Drott	18.09 Åbo			3 akadem			
16,6	Ingmar Öst-37		P-P	21.08 Kållby			1 dt
16,7	Kristian Hulden-37	VIS	18.09 Åbo			h akadem		
16,9	Kurt Söderström-44	GIF	29.07 Munsala			1-20 DM				
17,0	Sigvald Blomqvist-37	NIK	08.07 Kronoby			2 DM			
17,0	Joel Sellberg-42	VIS	29.07 Munsala			2-20 DM								
17,0	Torolf Söderlund-43	Länken	29.07 Munsala			3-20 DM
17,1	Matts Andersen-42	Kraft	29.07 Munsala			4-20 DM		
17,2	Nils Smedlund-42	VIS	16.06 Vörå			2-20 SFIM
17,5	Mikael Svahn-40		VIS	21.08 Vasa			2 dt
	---10---
17,6	Börje Vähämäki-44	VIS	08.07 Kronoby			3 DM
17,8	Henrik Hult-33		VIS	21.08 Kållby			2 dt							
	
						
							
	200mh-62					
26,0	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	01.06 Jakobstad			1 dt					
26,1	Bengt Ohls-40		Drott	01.06 Jakobstad			2 dt					
26,1	Nils Smedlund-42	VIS	20.09 Vasa			1-20 kommun					
26,7	Sigvald Blomqvist-37	NIK	05.08 Kokkola			1 DM
27,7	Jan Hästbacka-46	VIS	20.09 Vasa			1-17 kommun					
27,8	Joel Sellberg-42	VIS	03.09 Vasa			1 dt				
28,1	Rafael Söderberg-39	Drott	05.08 Kokkola			2 DM	
28,3	Mikael Svahn-40		VIS	24.07 Vasa			2 dt							
28,6	Guy Henrik Wiik-40		GIF	05.08 Kokkola			3 DM	
28,7	Kurt Söderström-44	GIF	22.08 Kokkola			2 dt
	---10---
28,7	Matti Hahto-45		VIS	
29,1	Börje Vähämäki-44	VIS	24.07 Vasa			4 dt						
							
	400mh-62						
54,4	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	18.08 Lappeenranta			
58,4	Rafael Söderberg-39	Drott					
60,2	Harald Lillqvist-42	Stand	07.07 Kronoby			2 DM					
60,8	Henrik Hult-33		VIS	07.07 Kronoby			3 DM					
61,5	Hassel Nordberg-39	Kraft	07.07 Kronoby			5 DM					
61,9	Elis Joensuu-41		Stand	01.07 Purmo			2 kk					
							
							
							
	3000mh-62						
9.54,0	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	05.08 Kokkola			1 DM				
10.10,0	Rainer Flen-39		MIFK	05.08 Kokkola			2 DM					
10.22,0	Ingmar Isakas-34	P-P	14.07 Lovisa			5 SFIM					
10.24,6	Olof Nyman-40		Stand	05.08 Kokkola			3 DM					
10.29,2	Leif Backlund-43	NIK	05.08 Kokkola			4 DM					
10.43,0	Sverker Skogman-44	VIS	05.08 Kokkola			5 DM					
							
							
	höjd-62						
192	Georg Lång-32		Femman	07.06 Karperö			1 dt				
185	Stig Åminneborg-41	MaIF	07.08 Malax			1 glass-tävl					
184	Börje Vähämäki-44	VIS	08.09 Espoo			D-20 SFIM					
183	Mikael Svahn-40		VIS	07.06 Karperö			2 dt					
180	Folke Österbacka-40	TUS	30.08 Terjärv			1 dt					
178	Göran Brunell		JIF	07.07 Kronoby			5 DM					
178	Sigvald Blomqvist-37	NIK					
176	Ben-Olof Nyström-40	NIK					
175	Mikael Sten-45		MaIF	16.06 Malax	
175	Håkan Sjö-43		P-P	28.07 Munsala			2-20 DM
	---10---
175	Helge Lund-43		MIFK	28.07 Munsala			3-20 DM
175	Bertel Finnman-37	VIF	18.08 Vörå			1 kk								
172	Matts Andersen-42	Kraft	04.07 Närpes			1 kk							
						
							
	stav-62						
390	Viking Brunell-41	JIF	11.06 Kokkola			3 nat				
380	Boris Bystedt-38	Kronan	11.06 Kokkola			4 nat					
380	Mauri Prosi-39		Länken	26.07 Mikkeli			4 PV					
375	Helge Lund-43		MIFK	29.07 Munsala			1-20 DM					
355	Jan-Erik Silvander	GIF	25.07 Kokkola			4 dt							
350	Erik Stenman-35		LIF	08.07 Kronoby			4 DM
340	Boris Vassborr-41	Myran	15.06 Nedervetil		2 kk							
340	Mikael Svahn-40		VIS	20.06 Vasa			1 kk			
340	Henrik Achren		VIS	21.08 Vasa			2 dt								
335	Georg Lång-32		Femman	10.08 Jakobstad			1 kk-final							
	---10---
330	Lars Tjäru-44		GIF	29.06 Kokkola			2 kk
330	Vidar Palm-37		GIF	29.06 Kokkola			3 kk
330	Ingmar Englund-44	OIF	29.07 Munsala			2-20 DM
330	Börje Vähämäki-44	VIS	09.09 Espoo			SFIM-20 10-kamp
330	Erik Furu-44		GIF
330	Gustav Segerstam-42	NIK
328	Svante Nylund		Stand	21.06 Purmo			1 kk
328	Lars-Erik Antila-31	Stand	21.06 Purmo			2 kk
320	Stig Streng		Drott	23.09 Vasa			4-18 skolM
320	Martin Bäck-43		Femman	20.06 Vasa
	---20---
320	H Lillqvist		Standard
320	J-E Nyman		Drott
						
	längd-62						
690	Nils Smedlund-42	VIS	16.06 Vörå			1-20 SFIM				
674	Bengt Silen-40		JIF	14.06 Jeppo			1 kk					
669	Frejvid Ingo-37		Femman	01.07 Västerås					
663	Erik Ellfolk-37		Länken	19.07 Närpes			1 kk					
654	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	10.08 Jakobstad			1 kk-final					
653	Matts Andersen-42	Kraft	04.07 Närpes			1 kk					
652	Jan Hästbacka-46	VIS	29.08 Karperö			1-17 kk						
650	Lars Snickars-45	Kvarken	17.06 Vörå			2-17 SFIM					
642	Kurt Forsgård-41	Standard					
641	Börje Vähämäki-44	VIS	26.08 Kurikka			4 nat	
	--10--
641	Max Högnäs		Fyren	12.08 Pörtom			1-17 kk				
640	Arvo Salonen-42		NIK	08.07 Koronoby			2 DM
636	Mauri Prosi-39		Länken	19.07 Närpes			2 kk		
636	Erik Furu-44		GIF	08.08 Kokkola			1 dt
632	Ben-Olof Nyström-40	NIK	11.06 Purmo			1 dt
632	Sigvald Blomqvist-37	NIK	08.07 Kronoby			3 DM
629	Elis Joensuu-41		Stand	26.09 Jakobstad			D
629	Kurt Söderstöm-44	GIF
628	Fride Henriksson	MIFK
628	J-E Nyman		Drott
	--20--
627	Max Hatt-39		EIK	13.06 Terjärv			1 kk
627	Mikael Svahn-40		VIS	11.08 Vasa			D
627	Håkan Lillsunde-45	GIF	16.06 Vörå			4-17 SFIM
624	Berndt Grannas-46	VIF
621	M Högnäs		Fyren
620	Bo-Göran Källström	Länken
							
							
	3-steg-62						
14.48	Mikael Svahn-40		VIS	16.09 Jakobstad			1 dk				
14.39	Lars Snickars-45	Kvarken	16.09 Jakobstad			2 dk					
13.38	Folke Österbacka-40	TUS	30.08 Terjärv			1 dt					
13.29	Lars Finell-36		EIK	02.09 Esse			1 kk					
13.03	Bo Skytte-41		TUS	31.07 Terjärv			1 bya-kamp					
12.92	Christer Ingo		Femman	07.07 Kronoby			3 M
12.85	Kurt Forsgård-41	Stand	02.09 Esse			2 kk					
12.84	Tage Granqvist		OIF	05.08 Replot			1 dt					
12.82	Helge Lund-43		MIFK	28.07 Munsala			1-20 DM					
12.69	Arvo Salonen-42		NIK					
	---10---
12.61	K-E Åminneborg		MaIF	21.08 Vasa			3 dt					
12.59	Christer Sandvik	NIK	05.08 Kokkola			2-17 DM
12.57	K-E Svanberg		LIF							
12,46	J-E Ekblom		MaIF
12,40	Bo-Göran Källström	Länken							
							
	kula-62						
14.54	Börje Brännbeck-30	VIS	07.10 Vasa				
14.44	Göran Skogman-31	Länken	19.07 Närpes			1 kk				
14.18	Veikko Lamminen-38	Drott	22.06 Kauhava			2 nat					
14.02	Matti Lahnalaakso-34	VIS					
13.54	Hilding Bergström-43	PSK					
13.50	Torvald Vesterberg-38	OIF	18.07 Vasa			3 dt					
13.49	Åke Envik-31		MIFK	27.06 Jeppo			1 kk					
13.47	Helge Nylund-30		Kronan	17.08 Nedervetil		1 kk					
13.39	Rainer Engstrand-35	Myran	07.07 Kronoby			5 DM					
13.38	Georg Lång-32		Femman	20.06 Vasa			3 kk
	---10---					
13.31	Ingmar Dahlström-37	JIF	15.08 Jeppo			1 kk					
13.18	Bertel Blomqvist-38	PSK	19.08 Korsnäs			1 kk
13,07	John Sohlström		Fyren	19.08 Korsnäs			2 kk							
							
							
	diskus-62						
47.39	Åke Envik-31		MIFK	18.07 Vasa			1 dt				
46.76	Veikko Lamminen-38	Drott	27.09 Jakobstad			dt 10-kamp					
43.56	Börje Brännbeck-30	VIS	23.05 Vasa			2 dt					
42.45	Tor-Erik Hägg-45	VIF	10.06 Jakobstad			3 nat					
42.10	Torvald Vesterberg-38	OIF	14.07 Lovisa			5 SFIM					
38.54	Gustav Segerstam-42	NIK	17.08 Vasa			1-20 dt					
38.21	Ingmar Dahlström-37	JIF	01.07 Karperö			3 nat
36.00	Matti Lahnalaakso-34	VIS	03.09 Vasa			1 dt					
35.99	Börje Granfors-44	Kamp	29.07 Munsala			2-20 DM
35.80	Stig Särs-41		TUS
	---10---	
35.63	Kurt Söderberg-44	VIF	16.06 Vörå			1-20 SFIM																
							
	slägga-62						
49.09	Gunnar Åvik-26		GIF					
46.78	Ingmar Lindqvist-32	VIS	15.07 Lovisa			2 SFIM					
46.04	Mauri Silander-41	GIF	11.07 Karleby			2 dt					
37.95	Ralf Kulla-43		P-P	29.07 Munsala			1-20 DM						
32.67	Gunnar Rudnäs-12	Kronan	08.07 Kronoby			2 DM					
30.98	Börje Brännbeck-30	VIS	16.09 Jakobstad			4 dk					
							
							
	spjut-62						
62.39	Rauno Luoma-36		Drott	19.08 Alajärvi			2 dt					
62.24	Tauno Mäntynen		Drott	15.09 Jakobstad			3 dk					
60.04	Roy Wenman-38		Kraft	08.07 Kronoby			3 DM					
59.71	Ralf Hummel-28		Kronan	09.09 Jakobstad					
59.53	Leif Lerbacka-39	Myran	26.08 Kokkola			4 nat					
59.21	Ingmar Dahlström-37	JIF	30.08 Larsmo			2 pk					
57.26	Max Öhberg-35		LIF	30.08 Larsmo			3 dt					
56.43	Harry Bro-45		JIF	08.07 Krononby			5 DM					
56.37	Sigvald Blomqvist-37	NIK	13.06 Purmo			1 kk					
55.36	Torolf Sandell-43	EsseIK	02.09 Esse			1 kk					
	---10---
54.90	Bertel Blomqvist-38	PSK	19.08 Korsnäs
53.92	Per Westlin-38		MIFK	27.06 Jeppo			2 kk	
53,79	Mats-Erik Klockars-41	Kamp	08.09 Övermark	
52,88	Veikko Lamminen-38	Drott	14.06 Jeppo			3 kk
52.63	Nils Smedlund-42	VIS	20.06 Vasa			1 kk	
52.38	Egil Hannus		Kamp	19.07 Närpes			2 kk
51.76	Lars Tjäru-44		GIF	17.06 Vörå			4-20 SFIM					
							
	10-kamp-62						
5338	Nils Smedlund-42	VIS	10,7-632-12.06-160-51,7-18,7-33.79-310-44.95-4.46,3	07.10 Vasa	1 dt			
4850	Börje Vähämäki-44	VIS	12,0-614-11.45-184-58,0-17,9-28.81-330-40.78-4.36,5	09.09 Espoo	3-20 SFIM			
4820	Mauri Prosi-39		Länken	11,8-613-10.40-160-53,5-19,0-31.30-370-44.04-4.42,5	12.08 Vasa	1 DM							
4263	Mikael Svahn-40		VIS	12,1-627-11.53-175-56,5-18,3-30.10-340-31.11-5.34,0	12.08 Vasa	3 DM	
4252	Tore Grön-38		Stand								27.09 Jakobstad	1 dt
4241	Elis Joensuu-41		Stand	11,6-629-08,63-150-53,7-20,1-25,40-290-40,46-4.26,7	27.09 Jakobstad 2 dt			

obekräftade
4504	Tore Grön-38		Standard
4369	Elis Joensuu-41		Standard


	100m-61							
10,7	Jorma Ehrström-40	Hellas	16.06 Åbo			1 PNG	
10,8	Nils Smedlund-42	VIS	30.07 Karperö			1 DM	
10,9	Per Fagerström-37	LIF	03.09 Jakobstad   		2 SFI	
11,2	Bengt Ahlström-43	Drott	16.06 Nedervetil		1 kk					
11,2	Bengt Silen-40		VIS	07.07 Vasa			3 kk					
11,2	Alfons Hagroos-40	Femman	30.07 Karperö			3 DM	
11,2	Seppo Haapaniemi-42	OIF	13.08 Replot			1 Nat					
11,3	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	16.08 Vasa			2 kk-final	
11,4	Elis Mannfolk		Fyren	13.08 Korsnäs			1 kk					
11,4	Heino Olli-39		Drott	16.08 Vasa			4 kk-final	
	---10---
11,4	Erik Ellfolk-37		Länken					
11,5	Tor-Erik Hägg-45	VIF	06.08 Närpes			1 kk	
							
	200m-61	
21,8	Jorma Ehrström-40	Hellas	12.08 Mikkeli			2 FM				
22,4	Nils Smedlund-42	VIS	03.09 Varkaus			3-20 lk					
23,1	Per Fagerström-37	LIF	02.09 Jakobstad   		3 SFIM	
23,3	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott					
23,4	Seppo Haapaniemi-42	OIF	17.09 Oravais			1 dt	
23,7	Erik Ellfolk-37		Länken	29.07 Karperö			3 DM	
23,8	Heino Olli-39		Drott	02.09 Jakobstad			5 SFIM	
23,8	Fride Henriksson-43	MIFK	17.09 Oravais			2 dt	
24,1	Åke Blomqvist-40	NIK	19.09 Nykarleby			1 kk					
24,3	Bengt Ahlström-43	Drott	09.07 Munsala			3-20 nat
	---10---					
24,3	Ingmar Öst-37		P-P	16.08 Kållby								
24,3	Bengt Ohls-40		Drott					
							
	400m-61	
49,9	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	20.09 Helsinki-E		2 akadem	
50,8	Gösta Lithen-32		Femman	07.06 Vasa			1 kk	
51,7	Heino Olli-39		Drott	16.08 Vasa			1 kk-final	
52,4	Bengt Ohls-40		Drott	16.08 Vasa			2 kk-final	
52,5	Peter Vistbacka-42	Femman					
53,4	Göran Galls		Femman	11.07 Vasa			2 kk					
53,5	Ulf Berg-37		VIS	07.06 Vasa			3 kk	
53,6	Seppo Haapaniemi-42	OIF	15.08 Vörå			1 dt	
53,6	Ingvald Wik-34		Drott	16.08 Vasa			3 kk-final	
53,7	Elis Joensuu-41		Stand	16.07 Kronoby   		1-20 DM	
	---10---
53,8	Carl-Johan Palm-36	GIF	12-13.8 Skellefteå		1 kk
53,9	Harald Lillqvist-42	Stand	27.08 Purmo			kk	
							
	800m-61	
1.51,0	Gösta Lithen-32		Femman	01.08 Oslo			6 NM				
1.58,1	Bo Rönnvall-42		Drott	02.09 Jakobstad   		3 SFIM	
1.58,2	Leif Björkbacka-38	PSK	27.08 Sverige					
2.00,3	Lars Juselius-30	MIFK	27.08 Munsala    		1 dt	
2.00,5	Peter Vistbacka-42	Femman	02.09 Jakobstad			5 SFIM	
2.00,9	Lars Mattlar-32		VIS	01.09 Vasa			6 nat					
2.02,2	Ingmar Isakas-34	P-P	12.07 Jakobstad			1 kk				
2.02,2	Pentti Kronqvist-38	Drott	12.07 Jakobstad			2 kk					
2.02,3	Carl-Johan Palm-36	GIF	02.09 Jakobstad			6 SFIM	
2.02,9	Olof Nyman-40		Stand	16.08 Pedersöre			2	
							
	1500m-61	
3.51,1	Gösta Lithen-32		Femman	25.07 Helsinki			5 lk				
3.55,6	Lars Juselius-30	MIFK	17.09 Turku			9 int					  
4.04,1	Leif Björkbacka-38	PSK					
4.06,0	Bo Rönnvall-42		Drott	22.07 Porvoo			2-20 SFIM	
4.08,2	Ove Björkfors-38	Kronan					
4.08,4	Lars Mattlar-32		VIS	11.07 Vasa			1 kk					
4.09,4	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	07.06 Vasa			2 kk	
4.09,5	Lars-Erik Lövdahl-41	Drott	16.08 Vasa			2 kk-final	
4.10,9	Mikko Lipponen-31	Drott	12.07 Jakobstad					
4.12,7	Bertel Pått		VIS	07.06 Vasa			4 kk				
	---10---	
4.13,2	Oskar Back-33		Femman	07.06 Vasa			5 kk	
							
							
	3000m-61	
8.56,0	Lars-Erik Lövdahl-41	Drott	06.08 Turku			8-20 FM					
9.01,6	Mikko Lipponen-31	Drott	24.06 Kuortane			3 nat	
9.02,2	Bertel Pått		VIS	31.05 Vasa			3 nat					
9.05,0	Lars Juselius-30	MIFK	23.07 Kortesjärvi			1 nat					
9.13,6	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	31.05 Vasa			4 nat								
9.17,0	Ingmar Isakas-34	P-P	05.09 Nykarleby    		1 dt	
9.20,8	C Lithens-38		MIFK	29-30.7 Karperö			5 DM	
							
obekräftat		
9.04,3	Lars Juselius-30	MIFK					
					
	5000m-61	
15.33,8	Lennart Juselius-29	MIFK					
15.40,6	Oskar Back-33		Femman	30.07 Karperö			1 DM						
15.56,2	Bertel Pått		VIS	21.06 Teuva			1 nat	
16.33,0	Mikko Lipponen-31	Drott	30.07 Karperö			2 DM					
17.20,3	Carl-Johan Palm-36	GIF					
							
							
	10000m-61	
32.58,8	Mikko Lipponen-31	Drott	11.06 Kokkola			6 int	
34.01,6	Lars Mattlar-32		VIS	26.09 Vasa			1 DM	
36.37,4	Karl-Erik Ahlskog	NIK	26.09 Vasa			2 DM	
							
	110mh-61	
15,5	Bengt Ohls-40		Drott	03.09 Jakobstad    		2 SFIM	
16,7	Ingmar Öst-37		P-P	29.07 Karperö  			2 DM	
16,8	Kristian Hulden-37	VIS	29.07 Karperö  			3 DM	
16,9	Henrik Hult-33		VIS	29.07 Karperö  			4 DM	
17,0	Harri Hoffman-36	VIS	29.07 Karperö  			5 DM	
17,2	Lars-Erik Antila-31	Stand	20.08 Purmo  			1 kk	
17,4	Viking Brunell-41	JIF	16.07 Kronoby			1-20 DM   			
17,9	Bengt Silen-40		VIS					
18,3	Christer Ingo		Femman	20.08 Närpes			DM 10-kamp
18,3	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott
	---10---
obekräftade
15,7	Egil Wenman-34		Kraft	19.06 Lappfjärd			1 kk
16,4	Hassel Nordberg-39	Kraft	19.06 Lappfjärd			2 kk
16,7	Paul Sandelin-38	Länken	19.06 Lappfjärd			3 kk					

							
	200mh-61	
26,6	Börje Snickars-35	VIS	26.09 Vasa			1 DM	
27,5	Henrik Hult-33		VIS	29.08 Vasa			2 dt					
27,6	Kristian Hulden-37	VIS					
27,7	Rafael Söderberg-39	VIF	26.09 Vasa			2 DM	
28,0	Guy-Henrik Viik	GIF	(10.9) Kokkola			1 kommunM					
28,6	Carl-Johan Palm-36	GIF	(10.9) Kokkola			2 kommunM					
							
	400mh-61	
55,0	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	21.09 Helsinki-E		1 akadem	
60,2	Rafael Söderberg-39	VIF	29.07 Karperö			2 DM	
60,5	Hassel Nordberg-39	Kraft	02.09 Jakobstad    		5 SFIM	
60,9	Henrik Hult-33		VIS	29.07 Karperö			3 DM		
61,9	Kristian Hulden-37	VIS	29.07 Karperö			4 DM	
63,1	Ingmar Öst-37		P-P	29.07 Karperö			5 DM	
							
	3000mh-61	
9.49,4	Lars Mattlar-32		VIS	02.09 Jakobstad   		3 SFIM	
10.21,2	Stig-Erik Dahlfors-38	Femman	13.08 Kurikka			8 FM-B	
							
							
							
	höjd-61	
189	Georg Lång-32		Femman	12.08 Kurikka    		3 FM-B	
180	Mikael Swahn-40		VIS	29.07 Karperö			2 DM	
178	Bror-Erik Södergård-27	VIS	01.07 Tampere			1 döv-tävl					
177	Nils Grägg-30		P-P	02.07 Kållby			1 byakamp						
175	Tage Granqvist		NIK	29.07 Karperö			3 DM	
175	Jan-Erik Svenlin-42	VIF	27.08 Oravais			1 kk	
175	Christer Ingo		Femman	02.09 Jakobstad   		6 SFIM	
175	Bertel Påhls-36		VIF	27.08 Oravais			2 kk	
173	Mikael Sten-45		MaIF	03.09 Korsnäs			1 kk
172	Ben-Olof Nyström-40	NIK	19.09 Nykarleby			1 kk					
							
							
	stav-61	
385	Viking Brunell-41	JIF	24.09 Joensuu    		2 semin	
380	Boris Bystedt-38	Kronan	03.09 Jakobstad    		3 SFIM	
370	Erik Stenman-35		LIF	11.06 Gamlakarleby    		6 int	
370	Mauri Prosi-39		Länken	10.08 Turku 	   		4 PV	
360	Boris Wassborr-41	Myran	10.09 Kaustinen 		2-20 nat	
350	Erik Ellfolk-37		Länken	09.07 Lappfjärd			1 dt					
350	Jan-Erik Silvander	GIF	09.06 Gamlakarleby   		1 kk	
350	Helge Lund-43		MIFK	15.07 Kronoby   		2-20 DM	
340	Vidar Palm-37		GIF	09.06 Kokkola			2 kk					
340	Sune Jungar-36		JIF	21.06 Jeppo    			2 kk
	---10---	
340	Nils-Erik Jakobsson-43	Drott	16.08 Vasa			1 kk					
							
	längd-61	
700	Nils Smedlund-42	VIS	22.07 Borgå    			2-20 SFIM	
682	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	11.06 Gamlakarleby    		2 nat	
676	Erik Ellfolk-37		Länken	12.08 Kurikka			3 FM-B	
668	Bengt Silen-40		VIS	07.06 Vasa			2 kk	
648	Rurik Bengs-33		Kraft					
648	Per Fagerström-37	LIF	16.08 Larsmo   			1 kk B-final	
648	Erik Furu-44		GIF	13.08 Skellefteå		1 kk					
647	Fride Henriksson-43	MIFK	17.09 Oravais			1 dt	
644	Arvo Salonen-42		NIK	10.09 Purmo			1 kk	
641	Sigvald Blomqvist-37	TUS	28.06 Terjärv			1 kk	
	---10---
638	Niilo Kontiainen-30	Drott	20.08 Jakobstad			2 wärtsilä
636	Kurt Forsgård		Stand	
635	Viking Brunell-41	JIF	30.08 Nykarleby			D semin
631	Tore Grön-38		Stand	21.06 Purmo			
630	P-O Lång		Femman	26.06 Lappfjärd			2 kk
629	Matts Andersen-42	Kraft	26.06 Närpes			1 kk
625	Karl-Johan Fagerudd-42	LIF	17.09 Lovisa			3-18 skolM
623	Boris Wassborr-41	Myran	22.07 Borgå			6-20 SFIM
621	Elis Mannfolk		Fyren	10.09 Närpes			1 kk

medvind
706	Nils Smedlund-42	VIS	10.09 Nykarleby				

						
	3-steg-61	
14.10	Mikael Swahn-40		VIS	11.08 Turku    			3 PV	
13.83	Rurik Bengs-33		Kvarken	13.08 Replot			1 nat					
13.71	Lars Snickars-45	Kvarken	13.08 Replot			2 nat					
13.43	Niilo Kontiainen-30	Drott	03.09 Jakobstad			4 SFIM	
13.36	Viking Brunell-41	JIF	01.10 Pedersöre    		1 dt	
13.09	Per-Erik Krook-39	P-P	07.06 Terjärv			1 kk	
13.08	Kurt Forsgård-41	Stand	01.10 Pedersöre    		2 dt	
13.04	Lars Finell-36		EsseIK	03.09 Jakobstad			6 SFIM	
12.98	Karl-Erik Svanberg-43	LIF	26.09 Larsmo    		1 dt	
12.96	Harry Timgren-33	TUS	07.06 Terjärv			2 kk	
	---10---
12.94	Helge Lund-43		MIFK	17.09 Oravais			2-20 pdt				
12.76	Paul Sandelin-38	Länken	03.08 Karijoki			2 kk							
							
							
	kula-61	
14.27	Göran Skogman-31	Länken	03.09 Jakobstad			2 SFIM	
14.24	Börje Brännbeck-30	VIS	12.06 Vasa			1 kk	
14.12	Matti Lahnalaakso-34	VIS	27.08 Vasa			1 dt						
13.90	Åke Envik-31		MIFK	21.06 Munsala	 		1 kk	
13.60	Georg Lång-32		Femman	07.06 Vasa			2 kk	
13.39	Helge Nylund-30		Kronan	14.06 Pedersöre    		1 kk	
13.26	Torvald Vesterberg-38	OIF	28.06 Oravais			1 kk	
13.11	Lars Bexar-18		SIF	17.09 Terjärv			1 dt	
13.10	Bertel Blomqvist-38	PSK	29.07 Karperö			5 DM	
13.08	Ingmar Dahlström-37	JIF	17.08 Jeppo    			1 kk-final	
							
	diskus-61	
47.96	Åke Envik-31		MIFK	18.06 Kauhava			3 nat	
42.87	Börje Brännbeck-30	VIS	29.07 Karperö			2 DM					
40.86	Torvald Vesterberg-38	OIF	31.05 Vasa			4 nat					
40.51	Åke Storrank-18		TUS	17.09 Terjärv			1 dt	
38.58	Ingmar Dahlström-37	JIF					
37.77	Christer Ingo		Femman	2-3.9 Jakobstad    		11 SFIM	
37.68	Tor-Erik Hägg-45	VIF	17.09 Oravais			3 dt	
37.23	Helge Hedström-41	VIF	10.09 Karperö					
36.98	Runar Nyman-16		MIFK	27.08 Munsala			2	
36.81	Sigvald Blomqvist-37	TUS	17.09 Terjärv			2 dt	
	---10---
36.50	Göran Sandberg-32	Kronan					
36.43	Gustav Segerstam-42	NIK	19.09 Nykarleby			1 kk	
							
	slägga-61	
49,72	Gunnar Åvik-26		GIF					
46,05	Mauri Silander-41	GIF	30.07 Karperö			2 DM					
44,84	Ingmar Lindqvist-32	VIS	27.08 Vasa			1 dt					
37,00	Ralf Kulla-43		P-P					
35,80	Leif Lerbacka-39	Myran	30.07 Karperö			4 DM					
							
	spjut-61	
66.88	Bertel Blomqvist-38	PSK	19.08 Katrineholm, SWE	PB	1 dk					
61.03	Ralf Hummel-28		Kronan	16.08 Kronoby			1 kk	
60.52	Leif Lerbacka-39	Myran	03.09 Jakobstad			3 SFIM	
59.98	Ingmar Dahlström-37	JIF	03.09 Jakobstad			4 SFIM	
59.89	Roy Wenman-38		Kraft	10.09 Närpes			1 kk	
55.33	Mats-Erik Klockars-41	Kamp					
55.10	Max Öberg-35		LIF	11.10 Larsmo   			2 dt
55.03	Salomo Tolonen-26	Drott	23.08 Jakobstad			1 kommun	
54.99	Sigvald Blomqvist-37	TUS	07.09 Terjärv			1 dt	
54.62	Antti Siltanen-40	Länken	00.00 Karijoki			kk				
	---10---			
53.60	A Rintaniemi		Drott	12.07 Jakobstad   		1 dt
53.57	Torolf Sandell-43	EIK	07.09 Terjärv			2 dt

extra kast
60.54	Roy Wenman-38		Kraft	10.09 Närpes	
							
	10-kamp-61	
4437	Viking Brunell-41	JIF	12,4-635-----------58,1-17,6-32.03-365-------------	31.08 Nykarleby	1 semin					
4336	Karl-Gustav Kunnas-40	Drott	11,5-645-08.26-155-52,5-18,3-23.00-280-31.61-4.28,2	12.09 Jakobstad	1 dt			
4279	Niilo Kontiainen-30	Drott	12,0-616-11.17-170-55,7-19,4-32.86-270-35.70-4.46,9	12.09 Jakobstad	2 dt 						
4137	Bengt Silen-40		VIS	11,9-639-12,34-nn.nn-17,9-nn. 300-nn-nn		31.08 Nykarleby					
3964	Heino Olli-39		Drott	11,7-594-10.07-150-53,7-20,0-22.14-260-41.63-4.39,8	12.09 Jakobstad	3 dt			
3781	Christer Ingo		Femman	12,5-583-12.37-170-60,4-18,3-34.34-260-37.62-5.48,0	20.08 Närpes	1 DM	
3751	Paul Sandelin-38	Länken	---------------165-56,4----------------45.00-4.38,3	31.08 Nykarleby	3 semin					
3732	Lars-Erik Antila-31	Stand	12.09 Jakobstad			
3541	F Slotte		GIF					
3439	Gösta Ömossa-33		Kraft	12,3-559-11.89-155-61,0-19,2-31.80-280-33.30-5.40,9	20.08 Närpes	2 DM	
			


1960

100m 10,7 Jorma Ehrström-40 Hellas 18.09 Turku 2 int 10,9 Per Fagerström-37 LIF 22.07 Turku 3 lk-kval 11,2 Bengt Silen-40 VIS 19.06 Jakobstad 2 nat 11,2 Nils Smedlund-42 VIS 10.07 Munsala 2 nat 11,3 Erik Ellfolk-37 Länken 18.09 Lappfjärd 1 dt 11,4 Karl-Gustav Kunnas-40 Drott 03.07 Vörå 3-20 DM 11,4 Alfons Hagroos-40 Femman 10.07 Munsala 4 nat 11,4 Leif Forsell-36 Myran 10.07 Munsala 5 nat 11,5 Gustav Ellfolk-43 Länken 10.07 Merikarvia 2 dt 11,5 Mauri Prosi-39 Länken 18.09 Lappfjärd 2 dt ---10--- 200m-60 22,0 Jorma Ehrström-40 Hellas 25.09 Paris 3 lk 22,2 Per Fagerström-37 LIF 06.08 Pargas 2 SFIM 22,8 Erik Ellfolk-37 Länken 04.09 Seinäjoki 3 int 23,0 Karl-Gustav Kunnas-40 Drott 02.07 Vörå 2-20 DM 23,4 Bengt Silen-40 VIS 16.07 Kronoby 3 DM 23,6 Leif Forsell-36 Myran 16.07 Kronoby 4 DM 23,6 Gustav Ellfolk-43 Länken 11.09 Jeppo 1 kk 23,7 Elis Joensuu-41 Stand 02.07 Vörå 3-20 DM 23,7 Mauri Prosi-39 Länken 16.07 Kronoby 5 DM 23,7 Heino Olli-39 Drott 16.07 Kronoby 6 DM ---10--- 23,8 Folke Österbacka-40 TUS 02.07 Vörå 4-20 DM 400m-60 49,6 Karl-Gustav Kunnas-40 Drott 07.08 Pargas 1 SFIM 50,1 Gösta Lithen-32 Femman 10.07 Munsala 1 nat 51,5 Max Forsbacka-32 Femman 07.08 Pargas 2 SFIM 52,1 Henrik Hult-33 VIS 52,9 Ulf Berg-37 VIS 22.06 Vasa 2 kk 53,0 Lars Juselius-30 MIFK 22.06 Vasa 3 kk 53,0 Elis Joensuu-41 Stand 17.07 Kronoby 3 DM 53,1 Heino Olli-39 Drott 17.07 Kronoby 4 DM 53,4 Rainer Nyholm-35 MIFK 22.06 Vasa 4 kk 53,4 Börje Snickars-35 VIS 29.06 Vasa 5 kk ---10--- 53,6 Ingvald Wik-34 Drott 25.08 Jakobstad 4 nat 800m-60 1.50,2 Gösta Lithen-32 Femman 29.07 Helsinki PB 3 lk 1.56,0 Lars Juselius-30 MIFK 06.08 Pargas 3 SFIM 1.57,0 Karl-Gustav Kunnas-40 Drott 24.07 Vanda 2-20 SFIM 1.59,0 Olof Nyman-40 Stand 10.07 Kauhava 2 nat 1.59,1 Max Forsbacka-32 Femman 04.08 Vasa 4 nat 1.59,2 Bo Rönnvall-42 Drott 16.07 Kronoby 3 DM 1.59,5 Pentti Kronqvist-38 Drott 06.08 Pargas 9 SFIM 2.01,4 Lars Mattlar-32 VIS 04.08 Vasa 5 nat 2.01,8 Ove Björkfors-38 Kronan 02.06 Kannus 2 dt 2.02,0 Peter Vistbacka-42 Femman 16.07 Kronoby 4 DM ---10--- 2.02,1 Carl-Johan Palm-36 GIF 25.0n Jakobstad 8 nat 2.02,5 Roy Carlstedt MIFK 16.07 Kronoby 5 DM 2.02,7 Henrik Hult-33 VIS 04.08 Vasa 7 nat 2.02,8 Carl-Johan Lövdahl-41 Drott 16.07 Kronoby 6 DM 1500m-60 3.47,6 Gösta Lithen-32 Femman 04.08 Vaasa 2 nat 3.56,8 Lars Juselius-30 MIFK 22.07 Turku 9 int 4.09,4 Stig-Erik Dahlfors-38 Femman 29.06 VIS 2 kk 4.09,8 Lars Mattlar-32 VIS 28.08 Mariehamn 6 kk-final 4.11,0 Pentti Kronqvist-38 Drott 17.08 Pedersöre 2 nykt 4.11,7 Torsten Pettersson-30 Esse IK 17.08 Pedersöre 3 nykt 4.13,0 Roy Carlstedt-32 MIFK 22.06 Vasa 3 kk 4.13,1 Ove Björkfors-38 Kronan 06.06 Terjärv 1 dt 4.13,5 Ingmar Isakas-34 P-P 29.06 Esse 2 kk 4.14,2 Olof Nyman-40 Stand 17.07 Kronoby 3 DM ---10--- 4.14,2 Bo Rönnvall-42 Drott 23.07 Vanda 1-20 SFIM 4.15,4 Lars-Erik Lövdahl-41 Drott 06.08 Pargas 8-20 SFIM 4.15,8 Carl-Johan Lövdahl-41 Drott 06.08 Pargas 9-20 SFIM 4.16,8 S Dahlfors Kronan 06.08 Pargas 10-20 SFIM 4.17,2 Leif Björkbacka-38 PSK 26.07 Lappfjärd 1 kk obekräftat 4.14,0 Curt Litens MIFK 3000m-60 8.48,1 Lars Juselius-30 MIFK 25.08 Jakobstad 1 nat 8.50,4 Torsten Pettersson-30 EsseIK 04.08 Vaasa 3 nat 8.54,0 Lars Mattlar-32 VIS 25.08 Jakobstad 3 nat 8.54,3 Bertel Pått VIS 04.08 Vaasa 4 nat 9.06,0 Ingmar Isakas-34 P-P 16.07 Kronoby 4 DM 9.19,0 Lars-Erik Lövdahl-41 Drott 24.07 Vanda 1-20 SFIM 9.22,2 Carl-Johan Lövdahl-41 Drott 24.07 Vanda 3-20 SFIM 9.29,7 Tapani Korkeamäki VIF 24.07 Vanda 4-20 SFIM 5000m-60 16.02,2 Oskar Back-33 Femman 17.07 Kronoby 1 DM 16.15,6 Ingmar Isakas-34 P-P 17.07 Kronoby 2 DM 16.21,0 Lars Mattlar-32 VIS 07.08 Pargas 3 SFIM 16.23,0 Torsten Pettersson-30 EIK 17.09 Esse 1 dt 110m häck-60 16,0 Leif Ekholm-39 Drott 16,4 Henrik Hult-33 VIS 04.08 Vaasa 3 nat 16,4 Harri Hoffman-36 VIS 17,0 Bengt Silen-40 VIS 18,1 Kristian Hulden-37 VIS 16.07 Kronoby 3 DM 200m häck-60 25,7 Börje Snickars-35 VIS 04.09 Vasa 1 DM 26,2 Karl-Gustav Kunnas-40 Drott 04.09 Vasa 2 DM 26,7 Henrik Hult-33 VIS 01.06 Vasa 2 nat 27,2 Leif Ekholm-39 Drott 01.06 Vasa 5 nat 400m häck-60 57,3 Max Forsbacka-32 Femman 06.08 Pargas 4 SFIM 57,5 Henrik Hult-33 VIS 16.07 Kronoby 1 DM 57,8 Börje Snickars-35 VIS 06.08 Pargas 5 SFIM 62,0 Stefan Gustafsson JIF 16.07 Kronoby 4 DM 3000m hinder-60 9.51,6 Lars Mattlar-32 VIS 06.08 Pargas 4 SFIM 9.53,4 Bertel Pått VIS 06.08 Pargas 5 SFIM 10.00,8 Torsten Pettersson-30 EsseIK 21.08 Pori 3 int 10.06,2 Ingmar Isakas-34 P-P 06.08 Pargas 7 SFIM 10.08,2 Stig-Erik Dahlfors-38 Femman 06.08 Pargas 8 SFIM höjd-60 188 Georg Lång-32 Femman 29.06 Vasa 1 kk 180 Folke Österbacka-40 TUS 23.07 Helsinge 2-20 SFIM 178 Mikael Swahn-40 VIS 16.07 Kronoby 2 DM 176 Helge Lund-43 MIFK 29.06 Munsala 1 kk 175 Nils Björk Femman 29.06 Vasa 3 kk 175 Göran Djupsjöbacka-38 TUS 31.07 Terjärv 3 kk 175 Bror-Erik Södergård-27 VIS 28.08 Mariehamn 7 cup-f 175 Johan Backström-41 EIK 174 Viking Brunell-41 JIF 25.05 Nykarleby 5-kamp 172 Bengt Silen-40 VIS 25.05 Nykarleby 5-kamp ---10--- stav-60 390 Mauri Prosi-39 Länken 22.06 Lappfjärd 1 kk 375 Viking Brunell-41 JIF 12.06 Jeppo 1 kk 370 Erik Stenman-35 LIF 21.06 Kållby 1 kk 350 Jan-Erik Silvander GIF 30.06 Kokkola 1 kk 350 Vidar Palm-37 GIF 30.06 Kokkola 1 kk 350 Boris Bystedt-38 Kronan 07.08 Pargas 7 SFIM 350 Erik Ellfolk-37 Länken 11.09 Jeppo 3 kk B-final 344 Helge Lund-43 MIFK 31.07 Oravais 2-20 so 342 Harri Hoffman-36 VIS 10.08 Trondheim 1 so 340 Karl Åfors-33 TUS 17.07 Kronoby 5 pim ---10--- 330 Mikael Swahn-40 VIS 320 Johan Backström-41 EIK 03.07 Vörå 2-20 DM 312 Rolf Rosbäck Fyren längd-60 688 Erik Ellfolk-37 Länken 10.07 Merikarvia 1 dt 684 Bengt Silen-40 VIS 06.08 Pargas 2 SFIM 670 Nils Smedlund-42 VIS 18.09 Jurva 3 dt 669 Leif Forsell-36 Myran 02.08 Karleby 2 nat 658 Mauri Prosi-39 Länken 10.07 Merikarvia 2 dt 638 Per Fagerström-37 LIF 21.06 LIF-PP 1 kk 633 Tore Grön-38 Stand 08.07 Vörå 1 kk 627 Niilo Kontiainen-30 Drott 19.06 Jakobstad 3 nat 625 Johan Dahlbäck-38 Kronan 624 Mikael Svahn-40 VIS 03.07 Vörå 2-20 pim ---10--- 623 Bo Auren-38 Myran 10.06 Kronoby 2 dt 622 P-O Lång Femman 17.07 Kronoby 5 DM 617 Lars Åstrand-36 Länken 30.07 Myrkky 2 nat wind 689 Bengt Silen-40 VIS 17.07 Kronoby 1 DM 3-steg-60 13.73 Mikael Swahn-40 VIS 07.08 Pargas 2 SFIM 13.30 Bengt Silen-40 VIS 29.06 Vasa 2 kk 13.14 Göran Galls Femman 14.06 Munsala 1 kk 13.09 Nils Smedlund-42 VIS 28.08 Mariehamn 4 kk-final 12.98 Harry Timgren-33 TUS 31.07 Terjärv 1 kk 12.94 Folke Österbacka-40 TUS 31.07 Terjärv 2 kk 12.81 Niilo Kontiainen-30 Drott 29.06 Munsala 1 kk 12,79 Viking Brunell-41 JIF 00.00 2 kk 12.76 Erik Stenman-35 LIF 07.08 Pargas 7 SIFM 12.75 Lars Finell-36 EIK 03.07 Kälviä 2 nat ---10--- 12.58 Lars Åstrand-36 Länken 03.08 Isojoki 2 kk kula-60 14.64 Göran Skogman-31 Länken 26.07 Lappfjärd 1 kk 14.50 Helge Nylund-30 Kronan 14.28 Börje Brännbeck-30 VIS 10.08 Trondheim 1 kk 13.90 Per Calden-32 MIFK 29.06 Munsala 1 kk 13.68 Åke Envik-31 MIFK 14.06 Munsala 1 kk 13.44 Ingmar Dahlström-37 JIF 10.06 Kronoby 13.24 Bertel Blomqvist-38 PSK 26.07 Lappfjärd 2 kk 13.23 Georg Lång-32 Femman 29.06 Vasa 2 kk 13.21 Rainer Engstrand-35 Myran 16.07 Kronoby 3 DM 13.08 Sven Hemdahl-23 Stand 11.09 Purmo 1 kk ---10--- 13.03 Torvald Westerberg-38 OIF 26.06 Vörå 2 nat 13,01 Bengt Silen-40 VIS 29.08 Nykarleby D semin 12.80 Rolf Rosbäck Fyren diskus-60 48.56 Åke Envik-31 MIFK 28.08 Vörå 1 dt 45.63 Per Calden-32 MIFK 22.06 Vasa 1 kk 42.90 Gunnar Mattsson-37 VIS 10.08 Trondheim 1 kk 42.88 Börje Brännbeck-30 VIS 10.07 Munsala 2 nat 39.26 Torvald Westerberg-38 OIF 06.08 Pargas 6 SFIM 38.37 Christer Ingå Femman 14.08 Övermark 1 kk 37.76 Erik Stenman-35 LIF 10.07 Munsala 4 nat 36.67 Åke Storrank-18 TUS 31.07 Terjärv 1 kk 35.61 H Hjortman Femman 14.08 Övermark 2 kk obekräftat 39.47 Christer Ingå Femman slägga-60 44.95 Gunnar Åvik-26 GIF 07.08 Pargas 1 SFIM 44.85 Ingmar Lindqvist-32 VIS 12.06 Kurikka 3 nat 39.04 Mauri Silander-41 GIF 06.07 Gamlakarleby 3 dt 35.55 Leif Lerbacka-39 Myran 17.07 Kronoby 2 DM spjut-60 60.33 Bertel Blomqvist-38 PSK 26.07 Lappfjärd 1 kk 59.41 Ralf Hummel-28 Kronan 10.06 Kronoby 1 dt 57.70 Ingmar Dahlström-37 JIF 17.07 Kronoby 3 DM 57.39 Salomo Tolonen-26 Drott 25.08 Jakobstad 2 nat 57.00 Leif Lerbacka-39 Myran 17.07 Kronoby 4 DM 54.98 Lars Hongell-37 Myran 17.07 Kronoby 5 DM 53.15 Max Öhberg-35 LIF 22.06 Kållby 1 kk 50.89 Nils Smedlund-42 VIS 24.07 Vanda 5-20 SFIM 10-kamp-60 4613 Christer Ingå Femman 04.09 Vasa 1 DM 4379 Viking Brunell-41 JIF 12,3-542-nn-165-58,9-17,4-33,57-355-40,00-5.03,2 28.08 Nykarleby 1 semin 4329 Mikael Swahn-40 VIS 04.09 Vasa 2 DM 4064 Tore Grön-38 Stand 25.09 Jakobstad 1 dt