1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990

	100m-99
10.72	Mikael Bäck-74		Kraft	08.06 Korsholm +1,5		1 dt
10.96 	Mats-Johan Hagman-81	Kraft	22.08 Kristinestad +0,3		1 DM
10.97 	Robert Strandvall-77	Åsarna	17.09 Lappajärvi +0,9		D22 FM
11.06 	Simon Sundstedt-78	Falken	22.08 Kristinestad +0,3		2 DM
11.12 	Thomas Asp-72		Kraft	22.08 Kristinestad +0,3		3 DM
11.14 	Kaj Ekman-64		VIS	10.08 Nykarleby -1,2		2A cup
11.15 	Jens Wallin-77		VIS	03.06 Närpes +1,0		2 nat
11.16 	Rami Tuisku-77		Kraft	03.06 Närpes +1,0		3 nat
11.30 	Andreas Osowski-78	Länken	04.09 Mariehamn -0,5		utom tävlan	cup-f
11.44 	Rene Michelsson-79	Kraft	20.06 Eurajoki +1,7		6h5 int
	--- 10 ---
11.46 	Daniel Strandvall-81	Åsarna	18.09 Lappajärvi +0,50		D-19 FM 
11.48 	Tommy Gull-81		Kraft	03.06 Närpes +1,4		2-19 nat
11.51 	Kristoffer Sandell-79	Falken	12.06 Korsholm -0,7		D
11.58 	Toni Myllymäki-76	Åsarna	03.06 Närpes +1,0		6 nat
11.70 	Patrik Sandell-72	Falken	12.06 Korsholm -0,7		D
11.72 	Johan Forsberg-81	VIS	03.06 Närpes +1,4		4-19 nat

medvind
10.60 	Mikael Bäck-74		Kraft	20.06 Eurajoki +5,1		2h2 int

	200m-99
21.58 	Mikael Bäck-74		Kraft	31.07 Närpes +0,2		1 mitt-k
22.06 	Thomas Asp-72		Kraft	21.08 Kristinestad -0,1		1 DM
22.24 	Jens Wallin-77		VIS	07.07 Jyväskylä +1,9		2A-22 u-elit
22.38 	Kaj Ekman-64		VIS	26.07 Alavus +0,1		1 dt
22.38 	Robert Strandvall-77	Åsarna	21.08 Kristinestad -0,1		2 DM
22.56 	Mats-Johan Hagman-81	Kraft	01.09 Korsholm -0,7		1-19 dk
22.9 	Kristoffer Sandell-79	Falken	01.06 Pedersöre +0,8		2 dt
22.9 	Simon Sundsten-78	Falken	17.08 Pedersöre -1,2		1 dt
22.9 	Andreas Osowski-78	Länken	25.09 Kristinestad +1,6		1 dt
23.23 	Toni Myllymäki-76	Åsarna	17.06 Haapajärvi +1,2 		3 nat
	--- 10 ---
23.43 	Daniel Strandvall-81	Åsarna	28.06 Närpes -1,5		1-19 DM
23.6 	Martin Kortell-80	GIF	01.06 Pedersöre +0,8		3 dt
23.7 	Patrik Sandell-72	Falken	01.06 Pedersöre +0,8		4 dt
23.8	Mats Höglund-76		Falken	01.06 Pedersöre +0,8		5 dt

bättre handtid
22.0 	Kaj Ekman-64		VIS	22.07 Nykarleby +0,7		1 dt
22.7 	Toni Myllymäki-76	Åsarna	01.06 Pedersöre +0,8		1 dt



	400m-99
48.16	Thomas Asp-72		Kraft	06.08 Seinäjoki			4 FM
48.77 	Robert Strandvall-77	Åsarna	25.07 Kyrkslätt			2A SFIM
49.49 	Rami Tuisku-77		Kraft	13.06 Alavus			1B nat
49.51 	Mikael Bäck-74		Kraft	29.05 Elimäki			1B int
49.71 	Mikael Asp-77		Kraft	18.07 Jämsänkoski		1B karn
49.85 	Toni Myllymäki-76	Åsarna	27.07 Ähtäri			2 nat
50.55 	Kristoffer Härtull-79	Drott	21.07 Turku			1A PV
50.70 	Rene Michelsson-79	Kraft	13.06 Alavus			3A nat
50.75 	Kristoffer Sandell-79	Falken	12.06 Korsholm			D SFIM
51.23 	Tom Lithen-74		Femman	13.06 Alavus			3B nat
	--- 10 ---
51.53 	Martin Kortell-80	GIF	18.07 Jämsänkoski		3B-19 karn
52.4 	Johan Strandvall-74	Åsarna	03.08 Pedersöre			1 dt
52.75 	Tommy Gull-81		Kraft	22.08 Kristinestad		4 DM
52.8 	Patrik Sandell-72	Falken	03.08 Pedersöre			2 dt
53.09 	Kaj Nyman-63		Drott	10.08 Vasa			2 polFM
53.85 	Andreas Uthardt-79	VIS	09.06 Turku			8B t-paja
53.87 	Staffan Granholm-77	VOM	25.07 Kyrkslätt			SFIM


	800m-99
1.51.78 Kristoffer Härtull-79	Drott	30.06 Oslo			5-20 GP
1.52.91 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	17.07 Lohja			3A karn
1.56.7  Kim Bergdahl-78		GIF	15.06 Pedersöre			1 dt
1.58.02 Martin Kortell-80	GIF	14.08 Orimattila		3h2-19 FM
1.58.20 Mikael Asp-77		Kraft	21.08 Kristinestad		2 DM
1.58.44 Marcus Prest-79		GIF	17.08 Hämeenlinna		6B int
1.58.83 Toni Myllymäki-76	Åsarna	17.08 Hämeenlinna		1C int
2.00.5  Staffan Granholm-77	VOM	04.08 Vörå			1 dt
2.00.77 Kaj Ådjers-63		Länken	07.06 Kristinestad		2 dt
2.00.8  Jari Finnilä-82		GIF	04.08 Vörå			2 dt
	--- 10 ---
2.02.0  Peter Kronqvist-78	GIF	15.06 Pedersöre			4 dt
2.03.5  Nicklas Sandells-84	Falken	24.08 Pedersöre			4 dt


	1500m-99
3.44.49 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	25.07 Lappeenranta		12 elit
3.53.99 Kim Bergdahl-78		GIF	10.06 Helsinki			11-22 GP
4.05.08 Kaj Ådjers-63		Länken	01.07 Lapua			13A nat
4.12.75 Jari Finnilä-82		GIF	01.09 Korsholm			3-17 dk
4.15.28 Niklas Dahllund-72	Falken	04.09 Mariehamn			3 cup-f
4.15.63 Martin Kortell-80	GIF	21.08 Kristinestad		2 DM


	3000m-99
8.19.88 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	14.07 Tampere			1B elit
8.46.28 Kaj Ådjers-63		Länken	13.06 Alavus			5A nat
8.53.62 Kim Bergdahl-78		GIF	28.07 Lahti			elit
9.09.47 Jari Finnilä-82		GIF	13.08 Pori			7-17 FM

	5000m-99
15.21.34 Kim Bergdahl-78	GIF	21.08 Kristinestad		1 DM
15.26.82 Kaj Ådjers-63		Länken	06.07 Vasa			5 nat
16.01.80 Mikael Nyman-66	Länken	21.08 Kristinestad		2 DM
16.05.75 Mats Jakobsson-80	IFN	21.08 Kristinestad		3 DM
16.07.61 Jari Finnilä-82	GIF	21.08 Kristinestad		4 DM 

	10000m-99
33.27.6  Stefan Storvall-61	Åsarna	18.08 Jakobstad			1 DM
33.57.1  Mikael Nyman-66	Länken	18.08 Jakobstad			2 DM
34.18.7  Jouni Hiltunen-74	Drott	18.08 Jakobstad			3 DM
34.28.9  Hans Byggmästar-62	Drott	18.08 Jakobstad			4 DM
34.53.8  Dan-Olav Spets-75	Åsarna	18.08 Jakobstad			5 DM
34.54.33 Kari Granö-64		Länken	15.07 Ilmajoki			2 dt
35.23.06 Johan Storbjörk-73	Falken	31.07 Närpes			5 mitt-k

	halvmaraton-99
1.11.52 Kim Bergdahl-78		GIF	28.08 Kokkola			1 nat
1.13.29 Kaj Ådjers-63		Länken	24.04 Oulainen			23 FM
1.14.38 Mikael Nyman-66		Länken	04.09 Vasa			2 nat
1.14.41 Peter Klemets-53	Femman	23.07 Jakobstad			5 nat
1.14.43 Jouni Hiltunen-74	Drott	19.09 Nedervetil
1.14.52 Stefan Storvall-61	Åsarna	14.07 Kronoby			1 dt
1.14.59 Kaj Portin-67		Femman	14.03 Seinäjoki			2 nat
1.15.07 Tommy Brännkärr-68	Åsarna	19.09 Nedervetil
1.15.32 Dan-Olav Spets-75	Åsarna	18.09 Kronoby			1 nat
1.15.41 Kim Stranden-71		Åsarna	18.09 Kronoby			2 nat
	---10---
1.16.15 Kari Granö-64		Länken	24.04 Ylistaro
1.16.38 Stefan Härmälä-74	P-P	04.09 Vasa			4 nat
1.17.19 Jari Manninen-61	Fyren	04.07 Sideby			1-35 nat
1.17.21 Hans Byggmästar-62	Drott	06.11 Vammala			6 nat
1.17.45 Kaj Kuusisaari-58	LIF	04.07 Sideby			2-35 nat
1.17.47 Jens Wikman-64		Åsarna	23.07 Jakobstad			8 nat
1.18.15 Daniel Wikström-73	P-P	14.07 Kronoby			2 dt
1.18.30 Tommy Haglund-68	Brahe	28.08 Kokkola			3 nat
1.18.36 Janne Mäki-69		Femman	10.07 Alajärvi
1.19.14 Kaj Lindskog-68		Myran	23.07 Jakobstad			10 nat
	---20---

	maraton-99
2.36.01 Peter Klemets-53	Femman	08.08 Gateshead ENG		2-45 VM
2.37.35 Stefan Storvall-61	Åsarna	23.07 Jakobstad			1 nat
2.45.40 Kaj Portin-67		Falken	23.07 Jakobstad			2 nat
2.45.48 Hans Byggmästar-62	Drott	18.09 Kronoby			2 nat
2.45.50 Stefan Härmälä-74	P-P	23.07 Jakobstad			3 nat
2.45.51 Magnus Torrkulla-76	Drott	04.07 Turku			4 int
2.47.02 Kaj Kuusisaari-58	LIF	03.04 Kokkola			1 nat
2.50.10 Max Pesola-62		Drott	18.09 Kronoby			3 nat
2.52.09 Boes Ravall-53		Åsarna	23.07 Jakobstad			1-40 nat
2.52.27 Hans Hästbacka		GIF	03.04 Kokkola			4 nat
	--- 10 ---
2.54.48 Kari Granö-64		Länken	04.09 Vasa			3-35 nat
2.55.47 Håkan Eklund-59		Drott	12.06 Stockholm			203 int
2.56.49 Kaj Nyman-64		Länken	12.06 Stockholm			219 int
2.58.30 Jens Wikman-64		Åsarna	12.06 Stockholm			259 int
2.59.03 Erik Lindholm-46	P-P	23.07 Jakobstad			2-50 nat


	110m häck-99
14.63 	Jens Wallin-77		VIS	30.07 Närpes +0,6		1 mitt-k
14.90 	Daniel Strandvall-81	Åsarna	30.07 Närpes +0,6		3 mitt-k
14.96 	Robert Strandvall-77	Åsarna	18.09 Lappajärvi +0,9		D-22 FM
15.56 	Kristoffer Sandell-79	Falken	13.06 Korsholm -1,0 D		D SFIM
17.01 	Mikael Stenkull-78	VIS	22.08 Kristinestad +2,0		3 DM
18.33 	Patrik Sandell-72	Falken	13.06 Korsholm -1,0		D SFIM
18.33 	Niklas Grannas-77	VOM	25.07 Kyrkslätt -3,7		6 SFIM


	400m häck-99
54.5 	Kristoffer Sandell-79	Falken	01.07 Lapua			3 nat
54.87 	Tom Lithen-74		Femman	25.06 Ylöjärvi			2B nat
55.30 	Mikael Asp-77		Kraft	31.07 Närpes			3 mitt-k
56.0 	Toni Myllymäki-76	Åsarna	21.08 Kristinestad		1 DM
56.6 	Johan Strandvall-74	Åsarna	01.07 Lapua			5 nat
58.84 	Niklas Grannas-77	VOM	24.07 Kyrkslätt			6 SFIM
61.1 	Mikael Stenkull-78	VIS	21.08 Kristinestad		2 DM


	3000m hinder-99
8.43.43 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	07.08 Seinäjoki			1 FM
8.53.62 Kim Bergdahl-78		GIF	28.07 Lahti			2 elit

	höjd-99
221 	Oskari Frösen-76	Länken	28.07 Lahti			1 elit
196 	Kristoffer Sandell-79	Falken	12.06 Korsholm			D SFIM
196 	Daniel Strandvall-81	Åsarna	11.09 Paimio			1-19 skolM
195 	Bror-Erik Storlund-78	VOM	07.07 Kälviä			6 nat
191 	Robert Strandvall-77	Åsarna	17.09 Lappajärvi		D-22 FM
190 	Mikael Westö-82		Femman	15.08 Pori			3-17 FM
190 	Andreas Hatt-77		Åsarna	21.08 Kristinestad		2 DM
180 	Sebastian Widjeskog-81	Åsarna	04.07 Vasa			1-19 SFIM 
179 	Christian Westö-79	Femman	09.06 Turku			6 t-paja
176 	Tommy Gull-81		Kraft	18.09 Lappajärvi		D-19 FM
	--- 10 ---

	stav-99
500 	Mikael Westö-82		Femman	22.08 Kristinestad		1 DM
440 	Stefan Myntti-70	VIS	22.08 Kristinestad		2 DM
430 	Christian Westö-79	Femman	10.08 Nykarleby			2 cup
392 	Tommy Gull-81		Kraft	28.06 Närpes			1-19 DM
380 	Mikael Forsell-77	VOM	22.08 Kristinestad		4 DM
360 	Andreas Hatt-77		Åsarna	10.08 Nykarleby			4 cup 
340 	Patrik Sandell-72	Falken	04.09 Mariehamn			5 cup-f
340 	Robert Strandvall-77	Åsarna	18.09 Lappajärvi		D-22 FM
330 	Kaj Sandell-67		Falken	04.09 Mariehamn			6 cup-f
330 	Johan Finne-85		Femman	04.09 Mariehamn			6 cup-f
	--- 10 ---
320 	Daniel Strandvall-81	Åsarna	19.09 Lappajärvi		D-19 FM

	längd-99
7.73 	Simon Sundsten-78	Falken	06.07 Vasa +1,2			1 nat
7.56 	Robert Strandvall-77	Åsarna	03.06 Närpes +0,9		1 nat
7.13 	Daniel Strandvall-81	Åsarna	13.08 Orimattila +2,0		4-19 FM
6.75 	Tommy Gull-81		Kraft	04.08 Vörå +0,7			1 dt
6.56 	Andreas Osowski-78	Länken	18.09 Kristinestad +1,7		1 dt
6.54 	Kristoffer Sandell-79	Falken	12.06 Korsholm +1,6		D SFIM
6.18 	Mikael Westö-82		Femman	21.08 Kristinestad +2,0		4 DM
6.13 	John Råholm-83		Femman	28.06 Närpes +1,1		1-17 DM
6.06 	Patrik Sandell-72	Falken	30.07 Närpes +1,7		6 mitt-k
6.02 	Christian Westö-79	Femman	21.08 Kristinestad +2,0		6 DM
	--- 10 ---

medvind
7.77	Simon Sundsten-78	Falken	14.08 Raahe +2,7		1-22 FM
7.15 	Daniel Strandvall-81	Åsarna	26.06 Kuortane +2,2		5 elit

	3-steg-99
14.62	Daniel Strandvall-81	Åsarna	15.08 Orimattila +0,3		5-19 FM
12.68 	Jonas Laurila-83	Femman	15.08 Pori -0,5			16q-17 FM
12.52 	Daniel Sjölind-85	Åsarna	14.08 Savonlinna +0,5		1-14 FM
12.31 	Mikael Westö-82		Femman	22.08 Kristinestad +0,5		1 DM
12.01 	John Råholm-83		Femman	29.06 Närpes -2,3		2-17 DM

medvind
12.67	Johan Strandvall-74	Åsarna	31.07 Närpes +2,4		4 mitt-k



	kula-99
16.01	Johan Åkerlund-64	Länken	30.07 Närpes			2 mitt-k
15.77 	Robert Häggblom-82	VIS	30.07 Närpes			3 mitt-k
14.83 	Kaj Ekman-64		VIS	10.08 Nykarleby			1 cup
13.96 	Janne Ketola-78		Falken	24.07 Kyrkslätt			5 SFIM
13.83 	Stefan Kulla-77		Falken	23.05 Sundsvall			1 int
13.66 	Martin Ahlskog-77	Åsarna	10.08 Nykarleby			2 cup
13.03 	Jani Rutanen-78		Falken	21.08 Kannus			2-22 nat
12.75 	Tom Helsing-72		Femman	10.08 Nykarleby			D-22 FM
12.74 	Robert Strandvall-77	Åsarna	17.09 Lappajärvi		D-22 FM
12.55 	Tommy Gull-81		Kraft	21.08 Kristinestad		2 DM
	--- 10 ---
12.33 	Simon Sundsten-78	Falken	10.08 Nykarleby
12.25 	Göran Eklund-62		Länken	06.07 Vasa			4 nat			

	diskus-99
58.23	Johan Åkerlund-64	Länken	07.08 Seinäjoki			5 FM
55.26 	Stefan Kulla-77		Falken	11.07 Jalasjärvi		6A karn
48.71 	Göran Eklund-62		Länken	22.08 Kristinestad		1 DM
48.28 	Robert Häggblom-82	VIS	22.08 Kristinestad		2 DM
46.04 	Johan Ånäs-81		VOM	22.08 Kristinestad		3 DM
45.05 	Tom Helsing-72		Femman	22.08 Kristinestad		4 DM
44.90 	Ralf Högnäs-59		Falken	04.07 Tampere			2-40 FM
42.26 	Janne Ketola-78		Falken	22.05 Sundsvall			3 int
39.80 	Martin Ahlskog-77	Åsarna	19.05 Vörå			1 dt
36.66 	Tuomo Långnabba-82	VOM	21.07 Oravais			4 dt
	--- 10 ---
34.27 	Sebastian Klemets-83	Länken	22.08 Kristinestad		5 DM

	slägga-99
64.23	David Söderberg-79	VOM	07.07 Jyväskylä			3-22 u-elit
58.71 	Staffan Hägg-80		VOM	31.07 Närpes			2 mitt-k
58.21 	Martin Ahlskog-77	Åsarna	19.06 Kaustinen			3 dt
55.61 	Markus Granö-79		Åsarna	08.05 Kaustinen			4 dt
52.91 	Mats Granö-81		Åsarna	30.05 Oravais			4 nat
30.23 	Göran Eklund-62		Länken	18.09 Kristinestad		1 dt

	spjut-99
64.56	Jani Rutanen-78		Falken	22.08 Kristinestad		1 DM
59.04 	Toni Finne-79		IFN	31.07 Närpes			3 mitt-k
58.39 	Benny Tjäru-74		Falken	22.08 Kristinestad		2 DM
57.29 	Juha Mäki-Asiala-81	GIF	25.07 Kyrkslätt			2 SFIM
53.90 	Miika Ek-82		Kraft	22.08 Kristinestad		4 DM
53.47 	Mikael Westö-82		Femman	22.08 Kristinestad		5 DM
53.11 	Patrik Sandell-72	Falken	13.06 Korsholm			D
51.14 	Mikael Forsell-77	VOM	22.08 Kristinestad		7 DM
50.97 	Johan Grannas-80	Falken	29.06 Närpes			1-19 DM
48.80	Robert Strandwall-77	Åsarna	18.09 Lappajärvi		D-22 FM
	---10---

	10-kamp-99
6146	Kristoffer Sandell-79	Falken	11.51-654-10.32-196-50.75-15.56-28.02-270-46.37-4.51.95 13.06 Korsholm		1 SFIM
6077 	Robert Strandvall-77	Åsarna	10.97--NM-12.74-191-49.65-14.96-31.44-340-48.80-4.48.11 18.09 Lappajärvi	4-22 FM
5756 	Patrik Sandell-72	Falken	11.70-588-10.95-172-53.18-18.33-31.37-320-53.11-4.39.77 13.06 Korsholm		3 SFIM

		

	100m-98
10.83	Mikael Bäck-74		Kraft	08.08 Oulu +1,6			6h2 FM
11.12	Mats-Johan Hagman-81	Kraft	19.07 Borgå +0,5		1-17 SFIM
11.14 	Robert Strandvall-77	Åsarna	27.06 Trondheim +0,4		4 mitt-k
11.22 	Jens Wallin-77		VIS	20.08 Seinäjoki +0,2		2 nat
11.31 	Kaj Ekman-64		VIS	30.06 Lapua +1,8		1 nat
11,2	Simon Sundsten-78	Falken	04.06 Nykarleby +0,0		1 dt
11.46 	Mats Höglund-76		Falken	09.07 Vörå +1,1			2 dt
11.47 	Rene Michelsson-79	Kraft	19.07 Borgå +0,3		2-19 SFIM
11.47 	Kristoffer Sandell-79	Falken	20.08 Seinäjoki +1,2		3-19 nat
11.51 	Tom Lunabba-79		VIS	09.07 Vörå +0,6			1-19 dt
	---10---
11.52 	Rami Tuisku-77		Kraft	27.06 Trondheim +0,4		6 mitt-k
11.55 	Andreas Uthardt-79	VIS	01.07 Vörå +0,2			1-19 DM
11.61 	Andreas Osowski-76	Länken	13.09 Kristinestad +0,7		2 dt
11.75 	Tommy Gull-81		Kraft	14.06 Helsinki +1,0		D17 SFIM


	200 m-98
21.97	Mikael Bäck-74		Kraft	09.07 Vörå +0,7			1 dt
22.36 	Thomas Asp-72		Kraft	25.07 Närpes -1,1		4A SFIM
22.47 	Robert Strandvall-77	Åsarna	01.07 Jyväskylä +0,7		2A-22 u-elit
22.47 	Jens Wallin-77		VIS	25.07 Närpes -1,2		1C SFIM
22.61 	Rene Michelsson-79	Kraft	25.07 Närpes +0,9		2A SFIM
22.72 	Andreas Uthardt-79	VIS	25.07 Närpes +0,9		1B SFIM
22.78 	Mats-Johan Hagman-81	Kraft	25.07 Närpes -1,3		2B SFIM
22.93 	Mats Höglund-76		Falken	13.09 Mariehamn -1,7		2A cup-f
22.97 	Rami Tuisku-77		Kraft	28.06 Trondheim +0,5		6 mitt-k
23.34 	Toni Myllymäki-76	Åsarna	25.07 Närpes -0,9		2B SFIM
	--- 10 ---
23.50 	Kristoffer Sandell-79	Falken	13.09 Mariehamn -0,5		5 cup-f
23.56 	Johan Strandvall-74	Åsarna	09.07 Vörå +0,7			4 dt
23.57 	Tommy Wallin-79		VIS	18.07 Borgå +1,0		4-19 SFIM
23.69 	Petri Hautamäki-76	Falken	25.07 Närpes -1,2		5C SFIM
23.83 	Tommy Gull-81		Kraft	21.08 Kälviä +0,8		3-17 dk
23.84 	Kristoffer Härtull-79	Drott	30.06 Vörå +0,7			3-19 DM
23.89	Tom Lithen-74		Femman	09.07 Vörå +0,7			5 dt
23.91 	Hans Nordman-75		Kraft	25.07 Närpes +0,9		5A SFIM
23.91 	Andreas Osowski-76	Länken	13.09 Kristinestad +0,6		1 dt
23.95 	Johan Forsberg-81	VIS	30.06 Vörå +0,0			3-17 DM
	---20---
23.96 	Sebastian Riska-81	Åsarna	30.06 Vörå +0,0			4-17 DM
23.98 	Johan Lahtinen-79	VOM	30.06 Vörå +0,7			4-19 DM

	400 m-98
48.54	Thomas Asp-72		Kraft	07.08 Oulu			4 FM
49.47 	Mikael Asp-77		Kraft	26.07 Närpes			2 SFIM
49.49 	Andreas Uthardt-79	VIS	14.08 Joensuu			1h1-19 FM
49.57 	Rene Michelsson-79	Kraft	20.08 Seinäjoki			1A nat
50.42 	Kristoffer Härtull-79	Drott	26.07 Närpes			6 SFIM
50.53 	Martin Kortell-80	GIF	19.07 Borgå			2A-19 SFIM
50.62 	Rami Tuisku-77		Kraft	14.06 Alavus			2A nat
51.10 	Toni Myllymäki-76	Åsarna	20.08 Seinäjoki			2A nat
51.15 	Tapio Rajamäki-67	Länken	04.06 Närpes			1 nat
51.1 	Kristoffer Sandell-79	Falken	01.09 Korsholm			1-19 dt
	--- 10 ---
51.30 	Johan Strandvall-74	Åsarna	27.06 Trondheim			5 mitt-k
51.36 	Tom Litehn-74		Femman	14.06 Alavus			3A nat
51.42 	Marcus Prest-79		GIF	01.07 Vörå			4A-19 DM
51.42 	Petri Kangas-76		Åsarna	11.07 Jyväskylä			6h3-22 FM
51.56 	Tommy Wallin-79		VIS	01.07 Vörå			5-19 DM
52.15 	Petri Hautamäki-76	Falken	22.07 Tuusula			6A PV
52.2 	Jan-Erik Salo-75	Åsarna	01.09 Korsholm			2 dt
52.65 	Kaj Nyman-63		Drott	30.07 Helsinki-E		2 polFM
53.30 	Marcus Långs-78		VOM	26.07 Närpes			SFIM
53.33 	Tommy Westerback-79	VIS	04.06 Närpes			nat
	--- 20 ---
53.42 	Johan Lahtinen-79	VOM	01.07 Vörå			7-19 DM
53.50 	Mikael Finell-73	VIS	26.07 Närpes			SFIM
53.81 	Jonas Sirviö-81		Åsarna	13.09 Mariehamn			2 cup-f
53.98 	Tommy Gull-81		Kraft	13.06 Helsinki			D17 SFIM

	800 m-98
1.51.52 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	25.08 Hämeenlinna		3A nat
1.54.36 Kristoffer Härtull-79	Drott	05.08 Stockholm			5-19 GP
1.55.21 Tapio Rajamäki-67	Länken	11.06 Eurajoki			5A int
1.55.65 Marcus Prest-79		GIF	30.06 Vörå			1-19 DM
1.55.71 Kim Bergdahl-78		GIF	25.07 Närpes			1A SFIM
1.56.62 Martin Kortell-80	GIF	04.08 Helsinki-E		3-19 u-elit
2.00.76 Mikael Finell-73	VIS	11.06 Eurajoki			2B int
2.02.15 Niklas Norrbo-80	VIS	11.06 Eurajoki			4B int
2.03.77 Jari Finnilä-82		GIF	25.07 Närpes			7B SFIM
2.04.59 Staffan Granholm-77	VOM	29.07 Nykarleby			cup
	--- 10 ---

	1500 m-98
3.48.22 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	28.07 Kälviä			3 nat
3.50.31 Kim Bergdahl-78		GIF	02.08 Lappeenranta		11 elit
4.08.86 Marcus Prest-79		GIF	28.07 Kälviä			13 nat
4.08.95 Kaj Ådjers-63		Länken	14.06 Alavus			4 nat
4.16.95 Jari Finnilä-82		GIF	21.08 Kälviä			2-17 dk

	3000 m-98
8.22.14 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	27.05 Pori			2 nat
8.37.16 Kim Bergdahl-78		GIF	28.05 Helsinki-E		11 nat
9.07.02 Sam Sundberg-79		IFN	19.07 Borgå			2-19 SFIM

	5000 m-98
14.36.98 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	20.08 Seinäjoki			1 nat
15.38.01 Mats Haldin-75		Femman	25.07 Närpes			2 SFIM
15.48.12 Mikael Nyman-66	Länken	20.08 Seinäjoki			9 nat
16.04.26 Sam Sundberg-79	IFN	01.07 Vörå			1-19 DM
16.10.64 Hans Byggmästar-62	Drott	25.07 Närpes			4 SFIM

	10000 m-98
32.44.53 Mikael Nyman-66	Länken	19.08 Kristinestad		1 DM
33.47.91 Kaj Portin-67		Falken	19.08 Kristinestad		2 DM
33.59.72 Hans Byggmästar-62	Drott	19.08 Kristinestad		3 DM

	halvmaraton-98
1.09.04 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	18.04 Kokkola			1 DM
1.10.28 Stefan Storvall-61	Åsarna	15.07 Kronoby			1 nat
1.10.31 Tommy Brännkärr-69	Åsarna	15.07 Kronoby			2 nat
1.10.55 Hans Byggmästar-62	Drott	18.04 Kokkola			2 DM
1.11.36 Kaj Ådjers-63		Länken	04.04 Imatra			18 FM
1.12.12 Ove Snåre-61		Åsarna	15.07 Kronoby			3 nat
1.13.00 Peter Klemets-53	Femman	15.08 Nurmo			2-40 nat
1.14.20 Kim Stranden-71		Åsarna	15.07 Kronoby			4 nat
1.14.36 Dan-Olof Spets-75	Åsarna	15.07 Kronoby			5 nat
1.14.57 Kaj Portin-67		Femman	15.03 Seinäjoki			1 nat
	---10---
1.15.10 Kari Granö-64		Länken	15.03 Seinäjoki			2 nat
1.15.25 Janne Mäki-69		Femman	06.04 Jakobstad			1 nat
1.15.25 Mikael Nyman-66		Länken	02.05 Ylistaro			3 nat
1.15.56 Timo Rajamäki-67	Länken	29.08 Kokkola			2 nat
1.16.36 Mikael Backlund-62	MaSK	06.04 Jakobstad			3 nat
1.16.59 Kaj Kuusisaari-58	P-P	15.07 Kronoby			nat
1.17.10 Tommy Haglund-68	Brahe	29.08 Kokkola			3 nat
1.17.34 Jan-Erik Nordstedt-63	VIF	24.07 Jakobstad			2 nat
1.17.35 Fredrik Forsbacka-68	Brahe	06.04 Jakobstad			4 nat
1.17.48 Jouni Hiltunen-74	Drott	06.04 Jakobstad			5 nat
	---20---

	maraton-98
2.34.11 Stefan Storvall-61	Åsarna	20.09 Berlin GER		87 int
2.35.51 Peter Klemets-53	Femman	04.10 Vantaa			3 nat
2.36.21 Kaj Ådjers-63		Länken	10.05 Turin ITA			43 int
2.42.54 Janne Mäki-69		Femman	17.10 Umeå			3 int
2.43.27 Kaj Portin-67		Falken	24.05 Prag TCE			59 int
2.44.48 Kaj Kuusisaari-58	P-P	02.05 Ylistaro			1 nat
2.47.19 Hans Byggmästar-62	Drott	17.10 Umeå			2-35 int
2.47.47 Mikael Nyman-66		Länken	05.09 Vasa			2 nat
2.48.13 Boes Ravall-53		Åsarna	29.08 Kokkola			3-40 nat
2.48.53 Mikael Backlund-62	VOM 	02.05 Ylistaro			4 nat
	---10---
2.49.14 Kaj Elenius-65		Drott	07.06 Stockholm			109 int
2.49.35 Timo Rajamäki-67	Länken	20.09 Berlin GER		int
2.54.06 Stefan Härmälä-74	P-P	17.10 Umeå			9 int
2.54.13 Rolf Hellström-53	Åsarna	22.08 Kronoby			nat
2.55.33 Kenneth Högholm-62	P-P	05.09 Vasa			5-35 nat
2.55.51 Markku Mantere-56	Länken	20.09 Berlin			int
2.56.46 Ove Snåre-61		Åsarna	20.09 Berlin			int
2.57.24 Erik Lindholm-46	P-P	24.05 Wien			int

	110 m häck-98
14.95 	Jens Wallin-77		VIS	07.08 Oulu +0,0			5h1 FM
15.85 	Stefan Myntti-70	VIS	26.07 Närpes -1,2		3 SFIM
17.81	Jouko Nikula-54		Femman	25.07 Turku -1,2		1-40 FM
18.03 	Niklas Grannas-77	VOM	26.07 Närpes -1,2		4 SFIM
18.91 	Mikael Stenkull-78	VIS	26.07 Närpes -1,2		5 SFIM

	400 m häck-98
55.02 	Kristoffer Sandell-79	Falken	25.07 Närpes			1A SFIM
55.46 	Tom Lithen-74		Femman	27.06 Trondheim			3 mitt-k
55.98 	Mikael Asp-77		Kraft	25.07 Närpes			2A SFIM
56.90 	Johan Strandvall-74	Åsarna	25.07 Närpes			1B SFIM
58.33 	Niklas Grannas-77	VOM	11.07 Jyväskylä			4h2-22 FM
59.87 	Mikael Finell-73	VIS	02.09 Turku			1 tpajacup
60.34 	Staffan Granholm-77	VOM	13.09 Kristinestad		1 dt
61.45 	Petri Kangas-76		Åsarna	01.09 Vasa			1 dt
61.59 	Tomas Halmesmäki-78	Drott	25.07 Närpes			3B SFIM
61.98 	Mikael Stenkull-78	VIS	25.07 Närpes			4B SFIM
	--- 10 ---

	3000 m hinder-98
8.54.11 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	26.07 Närpes			1 SFIM
9.02.74 Kim Bergdahl-78		GIF	08.08 Oulu			8 FM
10.22.32 Johan Storbjörk-73	Falken	28.06 Trondheim			6 mitt-k

	höjd-98
227 	Oskari Frösen-76	Länken	18.07 Eurajoki			2 NM
196 	Kristoffer Sandell-79	Falken	05.09 Tampere			D19 FM
194 	Stefan Myntti-70	VIS	25.07 Närpes			2 SFIM
193 	Bror-Erik Storlund-78	VOM	22.07 Tuusula			2 PV
190 	Mikael Westö-82		Femman	27.06 Trondheim			6 mitt-k
190 	Daniel Strandvall-81	Åsarna	06.09 Närpes			2-19 skolM
185 	Andreas Hatt-77		Åsarna	25.07 Närpes			3 SFIM
175 	Christian Westö-79	Femman	01.07 Vörå			2-19 DM

	stav-98
476	Mikael Westö-82		Femman	15.08 Helsinki-E		1-17 FM
440 	Stefan Myntti-70	VIS	29.06 Vasa			4 int
420 	Christian Westö-79	Femman	30.06 Vörå			1-19 DM
350 	Tommy Gull-81		Kraft	14.06 Helsinki			D17 SFIM
320 	Kristoffer Sandell-79	Falken	06.09 Tampere			D19 FM

	längd-98
7.53	Robert Strandvall-77	Åsarna	25.07 Närpes +1,8		1 SFIM
7.38 	Simon Sundsten-78	Falken	11.07 Jyväskylä +1,2		3-22 FM
7.04 	Daniel Strandvall-81	Åsarna	14.08 Helsinki-E +1,6		1-17 FM
6.98 	Leif Björkgren-67	Drott	30.07 Ähtäri +2,0		2 nat
6.49 	Kristoffer Sandell-79	Falken	07.06 Alajärvi -0,6		1-19 nat
6.32 	Tommy Gull-81		Kraft	25.07 Närpes +0,3		7 SFIM
6.11	Niklas Storbjörk-81	Falken	30.06 Vörå +0,8			DM
6.01 	Christian Westö-79	Femman	30.06 Vörå +0,2			DM

medvind
6,45	Jouko Nikula-54	Femman	.07 Turku			1-40 FM

	3-steg-98
14.78	Daniel Strandvall-81	Åsarna	16.08 Helsinki-E +1,9		2-17 FM
14.17 	Simon Sundsten-78	Falken	13.09 Mariehamn +1,0		2 cup-f
13.46 	Kristoffer Sandell-79	Falken	29.07 Nykarleby +1,3		1 cup
13.44 	Robert Strandvall-77	Åsarna	13.09 Mariehamn +1,5		5 cup-f
13.35 	Stefan Myntti-70	VIS	29.07 Nykarleby +0,0		2 cup
12.80 	Niklas Storbjörk-79	Falken	29.07 Nykarleby +0,0		cup
12.75 	Johan Strandvall-74	Åsarna	28.06 Trondheim -0,3		6 mitt-k
12.59 	Magnus Sundelin-75	VIS	29.07 Nykarleby +0,9		cup
12.54 	Toni Myllymäki-76	Åsarna	13.09 Marihamn +2,0		cup-f
12.37 	Niklas Grannas-77	VOM	29.07 Nykarleby +0,9		cup
	--- 10 ---
12.36 	Mikael Forsell-77	VOM	29.07 Nykarleby +1,7		cup

	kula-98
14.92	Stefan Särs-80		Åsarna	13.06 Kannus			3-22 nat
14.11 	Stefan Kulla-77		Falken	25.07 Närpes			5 SFIM
14.00 	Martin Ahlskog-77	Åsarna	02.09 Nedervetil		2 dt
13.92 	Janne Ketola-78		Falken	21.07 Kokkola			1 dt
13.92 	Robert Häggblom-82	VIS	25.07 Närpes			6 SFIM
13.41 	Christer Sarin-78	VOM	27.06 Trondheim			6 mitt-k
13.10 	Fredrik Melin-75	MaIF	14.07 Maxmo			1 dt
12.32 	Tommy Gull-81		Kraft	25.07 Närpes			10 SFIM
12.24 	Robert Strandvall-77	Åsarna	10.06 Nedervetil		1 dt

	diskus-98
55.60 	Johan Åkerlund-64	MaIF	09.09 Vörå			1 dt
54.09 	Stefan Kulla-77		Falken	16.07 Nykarleby			1 dt
47.07 	Christer Sarin-78	VOM	09.09 Vörå			3 dt
44.60 	Janne Ketola-78		Falken	21.07 Kokkola			1dt
42.74 	Tom Helsing-72		Femman	16.07 Nykarleby			3 dt
42.33 	Kaj Ekman-64		VIS	29.07 Nykarleby			3 cup
41.14 	Stefan Särs-80		Åsarna	03.08 Vörå			dt
36.65 	Martin Ahlskog-77	Åsarna	13.09 Mariehamn			7 cup-f
35.88 	David Söderberg-79	VOM	29.07 Nykarleby			cup
33.84 	Tuomo Långnabba-82	VOM	26.07 Närpes			12 SFIM
	--- 10 ---

	slägga-98
61.02 	David Söderberg-79	VOM	28.06 Trondheim			1 mitt-k
59.32 	Staffan Hägg-80		VOM	25.07 Närpes			2 SFIM
57.15 	Martin Ahlskog-77	Åsarna	05.09 Kaustinen			2 dt
53.04 	Mats Granö-81		Åsarna	09.09 Vörå			2 dt
52.67 	Markus Granö-79		Åsarna	19.09 Kaustinen			3 dt
44.74 	Tommy Södergård-75	VOM	07.03 Kaustinen			3 vintFM
42.75 	Christer Sarin-78	VOM	25.07 Närpes			6 SFIM

	spjut-98
61.33	Toni Finne-79		IFN	12.09 Korsnäs			1 dt
57.89 	Benny Tjäru-74		Falken	26.07 Närpes			2 SFIM
56.88 	Petri Hautamäki-76	Falken	26.07 Närpes			3 SFIM
54.20 	Patrik Sandell-72	Falken	04.08 Nykarleby			1 dt
53.35 	Mikael Westö-82		Femman	27.06 Trondheim			5 mitt-k
50.07 	Stefan Kula-77		Falken	26.07 Närpes			6 SFIM
49.66	Kenneth Byskog-79	Åsarna	01.07 Vörå			j-DM
49.03	Johan Grannas-80	Falken	19.07 Borgå			j-SFIM



	100m-97	
11,14	Robert Strandvall-77	Åsarna	21.08 Vörå +0,0			1 DM	
11,21	Mikael Bäck-74		Kraft 	21.06 Kuortane –0,3		3B elit	
11,22	Kaj Ekman-64		VIS	22.07 Kauhajoki +0,7		4A nat	
11,23	Thomas Asp-72		Kraft	04.09 Närpes –0,6		1 dt	
11,36	Andreas Osowski-78	Länken 	01.06 Kristinestad +1,9		1-19 dt	
11,48	Tom Lunabba-79		VIS	29.05 Vasa +2,0			1-19 dt	
11,48	Mats-Johan Hagman-81	Kraft	21.08 Vörå +1,5			2h2 DM	
11,52	Hans Nordman-75		Kraft 	21.08 Vörå +1,8			3h2 DM	
11,56	Rene Michelsson-79	Kraft 	03.08 Närpes –0,2		3-19 SFIM	
11,57	Niklas Storbjörk-79	Falken 	21.08 Vörå +0,0			2 DM	
	---10---						
11,61	Harri Eränen-79		Länken 	07.09 Nakkila +1,5		1C dt	
11,62	Andreas Uthardt-79	VIS	14.06 Vähäkyrö +0,8		3-19 dt	
11,63	Mats Höglund-76		Falken	21.08 Vörå +0,0			5 DM	
11,66	Janne Pajunen-68	Drott 	13.08 Kuopio +1,7		1 polFM	
11,68	Mikael Stenkull-78	VIS	03.07 Vasa –0,6			4A-19 int	
11,69	Johan Strandvall-74	Åsarna 	21.08 Vörå +0,0			6 DM	
11,72	Tommy Wallin-79		VIS	29.05 Vasa +2,0			2-19 dt	
11,75	Johan Lahtinen-79	VOM	21.08 Vörå +1,9			4h2 DM	
	
medvind						
11,02	Robert Strandvall-77	Åsarna	08.08 Krokom, SWE		3 mitt-k	
11,19	Andreas Osowski-78	Länken 	16.06 Kristinestad +3,0		1 dt	

bättre manuell tid
10,9	Mikael Bäck-74		Kraft	10.07 Vörå +0,5			1 dt
							
							
							
	200m-97	
21,68	Thomas Asp-72		Kraft	09.08 Krokom, SWE +0,76		2 mitt-k	
22,39	Robert Strandvall-77	Åsarna	27.07 Helsinki –1,4		2h3 SFI	
22,45	Toni Myllymäki-76	Åsarna	09.08 Krokom, SWE +0,76		5 mitt-k	
22,60	Stefan Lithen-70	Femman	20.08 Vörå +0,9			1 DM	
22,89	Mikael Bäck-74		Kraft	01.07 Kristinestad –0,2		3A int	
22,96	Andreas Osowski-78	Länken 	01.07 Kristinestad –0,1		1A-19 int	
23,04	Jens Wallin-77		VIS	03.07 Vasa –1,1			5A int	
23,14	Stefan Bärnas-69	Kraft 	20.06 Ylöjärvi +0,9		2E nat	
23,15	Mikael Asp-77		Kraft 	29.05 Vasa +0,7			2A dt	
23,20	Andreas Uthardt-79	VIS	20.08 Vörå +1,0			2 DM	
	---10---						
23,20	Johan Strandvall-74	Åsarna 	20.08 Vörå +1,0			3 DM	
23,24	Rami Tuisku-77		Kraft 	25.06 Lapua –0,4		5A nat	
23,24	Hans Nordman-75		Kraft 	20.08 Vörå +1,0			4 DM	
23,26	Mats Höglund-76		Falken	26.07 Helsinki-E –2,8		1B SFIM	
23,27	Rene Michelsson-79	Kraft 	02.08 Närpes –1,3		4-19 SFIM	
23,1	Niklas Grannas-77	VOM	10.07 Vörå +0,1			4 dt
23,36	Kristoffer Härtull-79	Drott 	29.05 Vasa +0,7			3A dt	
23,47	Mats-Johan Hagman-81	Kraft	09.07 Nykarleby –0,4		1-17 DM	
23,68	Harri Eränen-79		Länken 	04.09 Närpes –0,4		2 dt	
23,77	Tommy Wallin-79		VIS	09.07 Nykarleby –1,4		4-19 DM
	---20---	
23,79	Tom Lithen-74		Femman 	01.07 Kristinestad –0,4		3B int	
							
							
	400m-97	
47,83	Thomas Asp-72		Kraft	18.07 Lappeenranta		4 FM	
49,63	Andreas Uthardt-79	VIS	26.08 Vasa			1-19 dk	
49,69	Mikael Asp-77		Kraft	15.06 Alavus			3A nat	
49,96	Stefan Lithen-70	Femman	15.06 Alavus			4A nat	
49,98	Toni Myllymäki-76	Åsarna	09.08 Krokom, SWE		5 mitt-k	
50,07	Kristoffer Härtull-79	Drott	26.08 Vasa			2-19 dk	
50,58	Petri Kangas-76		Åsarna	17.08 Lohja			6-22 FM	
50,80	Tom Lithen-74		Femman	28.07 Helsinki-E		1B SFIM	
50,98	Johan Strandvall-74	Åsarna	28.07 Helsinki-E		1C SFIM	
51,21	Hans Nordman-75		Kraft	27.06 Jämsänkoski		3D nat	
	---10---						
51,1	Tapio Rajamäki-67	Länken	21.08 Vörå			1B DM	
51,6	Tommy Wallin-79		VIS	21.08 Vörå			2B DM	
51,90	Rene Michelsson-79	Kraft	13.09 Sibbo			-19 skolM	
51,9	Tomas Halmesmäki-78	Drott	21.08 Vörå			2B DM	
52,0	Martin Kortell-80	GIF	21.08 Vörå			1C DM	
52,62	Mikael Appel-75		Länken 	27.07 Helsinki-E		4B SFIM	
52,74	Marcus Prest-79		GIF	03.08 Närpes			5-19 SFIM	
53,14	Kaj Nyman-63		Drott	14.08 Kuopio			1 polFM
53,0	Markus Jakobsson-79	Drott 	21.08 Vörå			DM	
53,18	Mikael Korin-78		Drott 	24.06 Seinäjoki			3 nat
	---10---							
53,29	Kristoffer Sandell-79	Falken 	14.06 Nykarleby			D SFIM						
53,41	Tomas Löfgren-77	VIS	14.06 Nykarleby			D SFIM	
53,82	Marcus Långs-78		VOM	18.06 Vasa				
							
							
	800m-97	
1.51,74	Kaj Ådjers-63		Länken	01.07 Kristinestad		13A int	
1.53,97	Kristoffer Härtull-79	Drott	30.08 Stockholm			3-18 lk	
1.54,77	Tapio Rajamäki-67	Länken	08.07 Valkeakoski		10A nat	
1.55,07	John Laselle-79		Femman	27.07 Helsinki-E		1 SFIM	
1.55,40	Jan-Erik Salo-75	Åsarna	27.07 Helsinki-E		3 SFIM	
1.57,33	Jukka Koskiaho-64	Länken	01.07 Kristinestad		6B int	
1.57,36	Martin Kortell-80	GIF	20.08 Vörå			3 DM	
1.58,01	Petri Kangas-76		Åsarna 	20.08 Vörå			4 DM	
1.58,10	Marcus Prest-79		GIF	16.08 Nykarleby			1h1-19 FM	
1.59,95	Johan Strandvall-74	Åsarna 	27.07 Helsinki-E		3B SFIM	
	---10---						
2.01,77	Mikael Appel-75		Länken 	26.06 Ilmajoki			2 dt				
2.02,05	Mats Jakobsson-80	IFN	03.08 Närpes			3A-17 SFIM	
2.02,40	Peter Kronqvist-78	GIF	27.07 Helsinki-E		7B SFIM	
2.03,00	Niklas Norrbo-80	VIS	19.07 Urjala			1-17 nat	
2.03,54	Mikael Korin-78		Drott 	02.08 Närpes			2-19 SFIM	

							
	1500m-97	
3.50,57	Kaj Ådjers-63		Länken	19.07 Lappeenranta		5h1 FM	
3.50,83	Jan-Erik Salo-75	Åsarna	05.08 Kälviä			4 nat	
3.52,94	John Laselle-79		Femman	26.06 Stockholm			6B int	
3.54,62	Kim Bergdahl-78		GIF	18.06 Helsinki			11-22 GB	
4.07,18	Mikael Nyman-66		Länken 	25.06 Lapua			11 nat	
4.13,71	Martin Kortell-60	GIF	26.08 Vasa			2-19 dk	
4.15,6	Jukka Koskiaho-64	Länken 	27.05 Karijoki			2 dt				
							
							
							
	3000m-97	
8.20,60	Jan-Erik Salo-75	Åsarna	06.09 Mariehamn			1 cup-f	
8.48,48	Kim Bergdahl-78		GIF	15.06 Alavus			3 nat	
8.55,09	Mikael Nyman-66		Länken 	24.07 Kokemäki			7 nat	
9.05,19	Johan Storbjörk-73	Falken 	30.07 Vasa			cup				
9.10,38	Stefan Storvall-61	Åsarna 	30.07 Vasa			cup	
9.15,61	Mats Jakobsson-80	IFN	13.09 Sibbo			2-19 skolM	
							
							
							
	5000m-97	
14.32,53 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	17.08 Lohja			3-22 FM	
15.14,0	 Kaj Ådjers-63		Länken	20.08 Vörå			1 DM	
15.17,36 Mikael Nyman-66	Länken	03.07 Vasa			10 nat	
15.29,0	 Johan Storbjörk-73	Falken	20.08 Vörå			3 DM	
15.33,7	 Stefan Storvall-61	Åsarna	20.08 Vörå			4 DM	
16.17,8	 Jan-Erik Nordstedt-63	VOM	20.08 Vörå			5 DM	
16.18,7	 Sam Sundberg-79	IFN	20.08 Vörå			6 DM	
							
							
							
							
							
	10000m-97	
33.03,25 Mikael Nyman-66	Länken	08.08 Krokom, SWE		3 mitt-k	
33.49,47 Stefan Storvall-61	Åsarna	30.06 Kokkola			2 DM	
34.02,06 Hans Byggmästar-62	Drott 	30.06 Kokkola			3 DM	
							
							
							
							
	halvmaraton-97	
1.12.09	Mikael Nyman-66		Länken 	06.09 Vasa			4 nat	
1.12.25	Timo Rajamäki-67	Länken	06.09 Vasa			5 nat	
1.13.07	Kari Granö-64		Länken	06.09 Vasa			6 nat	
1.13.12	Janne Mäki-69		Femman 	06.09 Vasa			7 nat	
1.15.32	Mikael Backlund-62	VOM	06.07 Sideby			1-35 nat	
1.16.04	Robert Berkulla-69	Femman 	06.09 Vasa			8 nat	
1.17.33	Markku Mantere-56	Länken 	06.07 Sideby			2-35 nat	
1.17.58	Ove Snåre-61		Åsarna	30.08 Kokkola			2 nat
1.19.09	Tommy Haglund-68	LIF	30.08 Kokkola			4 nat
1.19.28	Peter Sjöwall-61	GIF	30.08 Kokkola			5 nat
	---10---
1.19.31	Kaj Portin-67		Femman 	06.09 Vasa			15 nat	
							
							
	maraton-97	
2.35.10	Stefan Storvall-61	Åsarna	25.07 Jakobstad			1 nat	
2.38.09	Timo Rajamäki-67	Länken	28.09 Berlin			176 int	
2.44.19	Kaj Kuusisaari-58	P-P	06.09 Vasa			2 nat	
2.46.43	Hans Byggmästar-62	Drott 	26.10 Venetsia			int				
2.47.28	Mikael Backlund-62	VOM	06.09 Vasa			1-35 nat				
2.49.05	Kari Granö-64		Länken	07.06 Stockholm			95 int				
2.49.42	Peter Klemets-53	Femman 	28.06 Skellefteå		2 int				
2.50.03	Bjarne Östman-52	IFN	30.08 Kempele				
2.51.40	Thomas Furu-62		Åsarna 	17.05 Köpenhamn			int				
2.55.24	Alf Granvik-47		IFN	16.08 Kronoby				
	---10---						
2.55.58	Tommy Brännkärr-69	Åsarna 	07.06 Stockholm			163 int		
2.56.51	Håkan Eklund-59		P-P	16.08 Kronoby				
2.58.15	Ralf Björkskog-58	GIF	30.08 Kokkola			5 nat				
2.58.18	Leif Källman-53		Drott 	25.07 Jakobstad				
2.58.23	Markku Mantere-56	Länken 	28.09 Berlin			973 int				
2.59.23	Stig Nyman-37		Drott 	16.08 Kronoby				
2.59.57	Markus Holmlund-73	Femman 	06.09 Vasa			5 nat				
							
							
							
	110m häck-97	
15,03	Jens Wallin-77		VIS	17.08 Lohja +0,3		3h2-22 FM	
15,22	Robert Strandvall-77	Åsarna	06.09 Mariehamn +0,2		1A cup-f	
15,44	Stefan Myntti-70	VIS	30.07 Vasa +1,3			2B dk	
15,83	Kristoffer Sandell-79	Falken	30.07 Vasa +1,3			3B dk	
16,22	Mikael Stenkull-78	VIS	21.08 Vörå +1,9			2 DM	
16,53	Tomas Löfgren-77	VIS	01.07 Kristinestad –1,8		5 int	
17,09	Andreas Hatt-77		Åsarna	06.09 Mariehamn +0,3		3B dk	
18,14	Mikael Westö-82		Femman 	30.07 Vasa +1,3				
							
							
							
	400m häck-97	
52,88	Stefan Lithen-70	Femman	27.07 Helsinki			1 SFI	
54,60	Tom Lithen-74		Femman	27.07 Helsinki			2 SFI	
55,2	Toni Myllymäki-76	Åsarna	20.06 Ylöjärvi			2B nat	
56,08	Mikael Asp-77		Kraft 	05.06 Närpes			1 nat	
57,20	Niklas Grannas-77	VOM	27.07 Helsinki			4 SFI	
58,10	Tomas Halmesmäki-78	Drott	27.07 Helsinki			5 SFI	
61,18	Jukka Koskiaho-64	Länken	21.07 Kristinestad		1 dt	
							
							
							
	3000m hinder-97	
8.47,54	 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	20.08 Lahti			4 elit	
8.53,35	 Kim Bergdahl-78	GIF	13.07 Hämeenlinna		1 nat	
10.01,90 Johan Storbjörk-73	Falken	08.08 Krokom, SWE		6 int	
							
							
							
							
	höjd-97	
226	Oskari Frösen-76	Länken	16.08 Lohja			1-22 FM	
200	Stefan Myntti-70	VIS	27.07 Helsinki			1 SFIM	
196	Kristoffer Sandell-79	Falken	25.05 Sundsvall			1-18 int	
196	Bror-Erik Storlund-78	VOM	30.07 Vasa			2 cup	
190	Daniel Strandvall-81	Åsarna	02.08 Närpes			1-17 SFIM	
189	Tomas Löfgren-77	VIS	14.06 Nykarleby			D SFIM	
188	Andreas Hatt-77		Åsarna	20.08 Vörå			3 DM	
187	Mikael Westö-82		Femman	15.08 Lappajärvi		1-15 FM	
184	Christian Westö-79	Femman 	06.09 Mariehamn			1 cup-f	
181	Sebastian Widjeskog-81	Åsarna	09.07 Nykarleby			1-17 DM	
	---10---						
180	Robert Strandvall-77	Åsarna 	30.07 Vasa			cup				
180	Andreas Osowski-78	Länken 	04.09 Kristinestad		2 skol-k	
175	Kenneth Byskog-79	Åsarna 	06.09 Mariehamn			6 cup-f	
							
							
	stav-97	
460	Mikael Westö-82		Femman	27.06 Somero			2-17 int	
445	Stefan Myntti-70	VIS	03.07 Vasa			8 nat	
425	Christian Westö-79	Femman	21.08 Vörå			2 DM	
390	Andreas Hatt-77		Åsarna	28.07 Helsinki-E		4 SFIM	
360	Tommy Gull-81		Kraft 	07.09 Helsinki-E		D-17 FM	
320	Kristoffer Sandell-79	Falken 	15.06 Nykarleby			D SFIM	
320	Tomas Löfgren-77	VIS	15.06 Nykarleby			D SFIM	
320	Bror-Erik Storlund-78	VOM	18.06 Vasa				
							
							
							
	längd-97	
751	Robert Strandvall-77	Åsarna	23.08 Huddinge +0,5		1-20 lk	
736	Simon Sundsten-78	Falken	31.05 Elimäki +1,3		3 tähti	
705	Leif Björkgren-67	Drott	27.07 Helsinki +1,3		1 SFIM	
692	Kristoffer Sandell-79	Falken	13.09 Sibbo +1,9		2-19 skol	
681	Daniel Strandvall-81	Åsarna	13.09 Sibbo +1,2		3-19 skol	
658	Andreas Osowski-78	Länken 	27.09 Kristinestad +1,6		1 dt	
657	Oskari Frösen-76	Länken	29.07 Kristinestad +0,9		1 dt	
654	Nicklas Storbjörk-79	Falken	15.08 Nykarleby +1,5		12q-19 FM	
642	Jouko Nikula-54		Femman 	28.06 Hyvinkää –2,6		1-40 FM	
636	Janne Pajunen-68	Åsarna 	13.08 Kuopio +1,5		2 polFM	
	---10---						
618	Tommy Gull-81		Kraft 	06.09 Helsinki +2,0		D-17 FM	
							
							
	3-steg-97	
13.82	Daniel Strandvall-81	Åsarna	28.07 Helsinki +1,1		1 SFIM	
13.16	Kristoffer Sandell-79	Falken	21.08 Vörå +0,9			2 DM	
12.45	Andreas Norrgrann-79	Femman 	10.07 Nykarleby +0,0		1-19 DM	
12.33	Christian Westö-79	Femman 	10.07 Nykarleby +1,4		2-19 DM	
12.33	Mikael Westö-82		Femman 	16.09 Korsholm +0,2		1-16 kommun	
12.10	Harri Eränen-79		Länken 	24.08 Kristinestad +1,8		1-19 dt	
							
ej vindnoterat							
13.59	Robert Strandvall-77	Åsarna 	09.08 Krokom, SWE		4 mitt-k	
							
							
	kula-97	
14.69	Fredrik Melin-75	MaIF	03.07 Korsnäs			1 dt	
14.37	Martin Ahlskog-77	Åsarna	08.08 Krokom, SWE		5 mitt-k	
14.32	Kaj Ekman-64		VIS	05.06 Närpes			1 nat	
14.28	Christer Sarin-78	VOM	27.07 Helsinki			5 SFIM	
13.77	Janne Ketola-78		VOM	24.05 Sundsvall			int				
12.51	Göran Eklund-62		Länken 	21.07 Kristinestad		1 dt	
12.41	Stefan Kulla-77		Falken 	24.05 Sundsvall			int				
							
							
							
	diskus-97	
54.78	Johan Åkerlund-64	MaIF	10.07 Vörå			3 dt	
53.58	Stefan Kulla-77		Falken	08.06 Oravais			1 nat	
47.82	Christer Sarin-78	VOM	28.07 Helsinki			4 SFI	
46.46	Kaj Ekman-64		VIS	05.06 Närpes			4 nat	
45.00	Göran Eklund-62		Länken	29.05 Vasa			1 dt	
43.98	Tom Helsing-72		Femman	21.08 Vörå			4 DM	
43.80	Robert Högkull-74	Falken	21.08 Vörå			5 DM	
41.06	Johan Ånäs-81		VOM	21.08 Vörå			7 DM	
39.98	Janne Ketola-78		VOM	24.05 Sundsvall			int				
31.82	Tomas Löfgren-77	VIS	15.06 Nykarleby			D	
	---10---						
							
	slägga-97	
59.06	David Söderberg-79	VOM	25.05 Sundsvall			1 int	
54.32	Martin Ahlskog-77	Åsarna	08.08 Krokom, SWE		3 int	
53.10	Staffan Hägg-80		VOM	27.07 Helsinki			2 SFI	
49.14	Markus Granö-79		Åsarna	20.08 Vörå			3 DM	
46.92	Mats Granö-81		Åsarna	20.08 Vörå			4 DM	
44.06	Christer Sarin-78	VOM	20.08 Vörå			5 DM	
43.30	Tommy Södergård-75	VOM	14.05 Vörå				
37.00	Tom Helsing-72		Femman 	06.09 Mariehamn			5 cup-f	
35.36	Robert Högkull-74	Falken 	30.07 Vasa			cup				
							
							
	spjut-97	
66.26	Peter Björkroth-64	GIF	21.08 Vörå			1 DM	
63.50	Petri Hautamäki-76	Falken	21.08 Vörå			2 DM	
61.72	Toni Finne-79		IFN	10.07 Nykarleby			1-19 DM	
58.62	Benny Tjäru-74		Falken 	27.07 Helsinki-E		4 SFIM	
57.88	Lars Backlund-66	IFN	21.08 Vörå			4 DM	
54.74	Juha Mäki-Asiala-81	GIF	27.07 Helsinki-E		6 SFIM	
53.08	Miika Ek-82		Kraft 	21.08 Vörå			7 DM	
50.70	Patrik Sandell-72	Falken 	21.08 Vörå			8 DM	
49.50	Kenneth Byskog-79	Åsarna	10.07 Nykarleby
49.30	Stefan Kulla-77		Falken	27.07 Helsinki-D
	---10---
							
							
	10-kamp-97	
5745	Tomas Löfgren-77	VIS	11,93-603-11.13-189-53,41-16,86-31.82-320-41.50-5.00,84	14.06 Nykarleby		2 SFIM	
	


	100m-96		
10,93	Kaj Ekman-64		VIS	14.07 Vasa +1,9			1A SFIM		
11,04	Simon Sundsten-78	Falken	25.07 Kokkola +1,3		1-19 DM		
11,12	Thomas Asp-72		Kraft	30.05 Närpes +1,4		5A nat		
11,31	Robert Strandvall-77	Åsarna	14.07 Vasa +1,6			1h2 SFIM		
11,31	Mikael Bäck-74		VOM	14.07 Vasa +1,9			5A SFIM		
11,50	Jens Wallin-77		VIS	14.09 Lohja +0,4		D-19 FM					
11,60	Tomas Löfgren-77	VIS	14.07 Vaasa +1,4		3h1 SFIM		
11,61	Niklas Storbjörk-79	Falken	14.07 Vasa +1,6			5h2 SFIM		
11,64	Mats Höglund-78		Falken 	14.07 Vasa +0,4			2B SFIM		
11,65	Andreas Osowski-78	Länken 	06.09 Vörå +0,1			4-20 skolM		
	---10---							
11,66	Rami Tuisku-77		Kraft 	14.07 Vasa +0,4			4B SFIM		
11,70	Johnny Berglund-73	VOM	18.08 Sibbo +1,2		D		
11,71	Kristoffer Sandell-79	Falken 	17.08 Sibbo +0,4		D		
11,73	Hans Nordman-75		Kraft 	14.07 Vasa +1,4			6h1 SFIM		
11,74	Tom Lunabba-79		VIS	14.07 Vasa +1,6			6h2 SFIM		
		
medvind						
10,94	Simon Sundsten-78	Falken 	30.07 Nykarleby +3,9		1 cup		
								
								
	200m-96		
22,33	Thomas Asp-72		Kraft	23.05 Vasa +1,6			4A nat		
22,34	Kaj Ekman-64		VIS	07.07 Tampere –1,6		6h2 FM		
22,36	Jens Wallin-77		VIS	24.07 Kokkola +1,3		1-19 DM		
22,48	Sören Kronqvist-68	IFN	13.07 Vasa +1,2			1A SFIM		
22,85	Robert Strandvall-77	Åsarna	24.07 Kokkola +1,3		2-19 DM		
22,88	Kent Alm-71		Femman	13.07 Vasa +1,8			1h3 SFIM		
22,95	Petri Hautamäki-76	Falken 	26.05 Sundsvall +1,8		int					
23,03	Stefan Bärnas-69	Kraft	13.07 Vasa +1,2			6A SFIM		
23,15	Stefan Ivars-76		Kraft	29.06 Kuopio +0,6		3-22 karn		
23,35	Mikael Asp-77		Kraft 	24.07 Kokkola +1,3		3-19 DM		
	---10---							
23,39	Stefan Lithen-70	Femman	19.06 Nykarleby –3,7		1 dt		
23,54	Andreas Uthardt79	VIS	24.07 Kokkola +1,2		1-17 DM		
23,56	Tapio Rajamäki-67	Länken	22.08 Kristinestad +1,6		2 dt		
23,59	Rene Michelsson-79	Kraft 	24.07 Kokkola +1,2		2-17 DM		
23,61	Jim Snickars-77		Kraft 	24.07 Kokkola +1,3		4-19 DM		
23,69	Mats Höglund-76		Falken 	13.07 Vasa +1,8			5h3 SFIM		
23,86	Patrik Björklund-77	VOM	24.07 Kokkola +1,3		5-19 DM		
23,92	Kristoffer Härtull-79 	Drott 	20.08 Närpes –1,1		1 dt		
								
								
	400m-96		
48,85	Thomas Asp-72		Kraft	11.06 Alavus			1A nat		
49,82	Stefan Lithen-70	Femman	11.06 Alavus			2B nat		
50,13	Mikael Asp-77		Kraft	10.08 Nurmijärvi		5-19 FM		
50,26	Tom Nordman-72		Kraft	04.08 Ähtäri			4B nat		
50,7	Kaj Nyman-63		VIS	09.08 Helsinki			1 polNM		
50,85	Toni Myllymäki-76	Åsarna	10.08 Hämeenlinna		6h2-22 FM		
50,90	Kristoffer Härtull-79	Drott	29.06 Kuopio			2-17 karn		
51,13	Kent Alm-71		Femman	11.06 Alavus			4B nat		
51,13	Petri Hautamäki-76	Falken	08.09 Varkaus			2h5-20 skol		
51,19	Stefan Ivars-76		Kraft	11.06 Alavus			3A nat		
	---10---							
51,23	Stefan Bärnas-69	Kraft	13.08 Jyväskylä			7 int		
51,46	Mikael Appel-75		Länken	30.05 Närpes			3 nat		
51,52	Tapio Rajamäki-67	Länken 	30.05 Närpes			4 nat		
51,60	Hans Nordman-75		Kraft 	11.06 Alavus			4h3 nat					
51,62	Petri Kangas-76		Åsarna 	10.08 Hämeenlinna		7h1-22 FM		
51,65	Jim Snickars-77		Kraft	09.06 Espoo 			2A-19 SFIM		
51,82	Rami Tuisku-77		Kraft 	10.08 Nurmijärvi		7h2-19 FM		
51,93	Andre Forsström-77	Åsarna	09.06 Espoo			4A-19 SFIM		
52,0	Mikael Finell-73	VIS	01.08 Vörå					
52,1	Mikael Korin-78		Drott 	01.08 Vörå					
	---20---							
52,51	Rene Michelsson-79	Kraft	25.07 Kokkola			-17 DM		
52,52	Andreas Uthardt-79	VIS	18.06 Vasa			1-19 cup		
52,55	John Lasselle-79	Femman	25.07 Kokkola			3-17 DM		
52,66	Patrik Björklund-77	VOM	25.07 Kokkola			3-19 DM		
52,80	Marcus Långs-78		VOM	18.07 Jyväskylä			4h1-19 u-elit					
52,86	Staffan Grönholm-77	VOM	09.06 Esbo			1B-19 SFIM		
52,92	Tomas Löfgren-77	VIS	09.06 Esbo			5A-19 SFIM		
53,02	Johnny Berglund-73	VOM	18.08 Sibbo			D		
53,19	Kristoffer Sandell-79	Falken 	17.08 Sibbo			D		
53,38	Marcus Prest-79		GIF	25.07 Kokkola			5-17 DM		
	---30---							
53,43	Tomas Halmesmäki-78	Drott 	07.09 Vörå			6-20 skolM		
53,49	Tom Lithen-74		Femman 	14.07 Vasa			4h2 SFIM		
53,62	Roland Björkskog-80	GIF	08.06 Esbo			2h2-17 SFIM		
53,79	Kaj Ådjers-63		Länken 	30.07 Närpes			7 nat		
								
								
	800m-96		
1.55,26	John Laselle-79		Femman	18.07 Jyväskylä			1A-17 ne		
1.55,46	Tapio Rajamäki-67	Länken	28.07 Toijala			7 nat		
1.55,99	Kristoffer Härtull-79	Drott	11.08 Kajaani			1-17 FM		
1.56,71	Kaj Ådjers-63		Länken 	26.05 Kristinestad		1 dt		
1.57,77	Kim Bergdahl-78		GIF	06.09 Vörå			1-20 skol		
1.57,96	Marcus Prest-79		GIF	18.07 Jyväskylä			2B-17 ne		
1.58,26	Jukka Koskiaho-64	Länken	11.06 Alavus			4 nat		
1.58,33	Mikael Finell-73	VIS	14.08 Turku			6 cup		
1.58,82	Mikael Asp-77		Kraft	06.09 Vörå			3-20 skolM		
1.59,09	Mikael Appel-75		Länken 	26.06 Kristinestad		2 dt		
	---10---							
1.59,25	Staffan Holmberg-66	Kraft	11.06 Alavus			5 nat		
1.59,57	Jorma Kauranen-67	Länken 	26.06 Janakkala			7 ka					
2.00,43	Jan-Erik Salo-75	Åsarna 	13.07 Vasa			10A SFIM		
2.00,57	Mikael Korin-78		Drott	24.07 Kokkola			2-19 DM		
2.01,12	Roland Kock-76		Falken 	11.06 Alavus			6 nat					
2.03,18	Johan Strandvall-74	Åsarna 	13.07 Vasa			7B SFIM		
								
								
	1500m-96		
3.59,6	Kim Bergdahl-78		GIF	19.07 Vörå			5 mitt-k		
4.00,0	Jorma Kauranen-67	Länken	19.07 Vörå			6 mitt-k		
4.02,21	Jan-Erik Salo-75	Åsarna	31.08 Mariehamn			2 cup-f		
4.02,24	Kaj Ådjers-63		Länken	09.07 Kristinestad		8A int		
4.09,4	Mikael Nyman-66		Länken 	18.08 Kauhajoki			2 nat		
4.11,96	Marcus Prest-79		GIF	22.08 Kannus			2-17 dk		
4.12,98	Johnny Wallsten-67	Drott 	30.07 Nykarleby			2 cup		
4.13,94	Jukka Koskiaho-64	Länken 	14.07 Vasa 			6 SFIM		
4.14,27	Kaj Elenius-65		Drott 	30.07 Nykarleby			3 cup		
4.15,79	Harri Liukku-66		Länken 	14.07 Vasa			8 SFIM		
	---10---							
								
	3000m-96		
8.51,32	Johnny Wallsten-67	Drott 	26.05 Kannus			4 nat					
8.58,28	Harri Liukku-66		Länken 	05.08 Lahti			16 nat					
9.07,14	Kim Bergdahl-78		GIF	07.09 Vörå			1-20 skolM		
								
								
								
	5000m-96		
15.07,88 Kaj Ådjers-63		Länken	19.07 Vörå			4 mitt-k		
15.09,82 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	20.08 Närpes			1 dt		
15.26,39 Jonny Wallsten-67	Drott	23.05 Vasa			2 nat		
15.33,12 Kari Granö-64		Länken 	19.07 Vörå			6 mitt-k								
15.35,17 Mikael Nyman-66	Länken 	22.08 Seinäjoki			1 ka					
15.42,28 Peter Sundstedt-75	Åsarna 	20.08 Närpes			2 dt		
15.43,03 Stefan Storvall-61	Åsarna 	13.07 Vasa			5 SFIM		
16.03,59 Timo Rajamäki-67	Länken 	13.07 Vasa			8 SFIM		
16.03,74 Hans Byggmästar-62	Drott 	13.07 Vasa			9 SFIM		
16.06,39 Kim Bergdahl-78	GIF	09.06 Espoo			1-19 SFIM		
	---10---							
								
								
	10000m-96		
31.54,53 Kari Granö-64		Länken	20.07 Vörå			2 mitt-k		
32.08,40 Stefan Storvall-61	Åsarna	26.06 Kristinestad		2 DM		
32.13,61 Mikael Nyman-66	Länken	20.07 Vörå			3 mitt-k		
33.47,28 Timo Rajamäki-67	Länken 	26.06 Kristinestad		4 DM					
33.48,09 Hans Byggmästar-62	Drott 	26.06 Kristinestad		5 DM			
34.05,58 Peter Klemets-53	Femman 	16.06 Lapua			3-40 FM					
34.19,5	 Kaj Ådjers-63		Länken 	29.08 Karijoki			1 dt					
36.39,7	 Markku Mantere-56	Länken 	29.08 Karijoki			2 dt		
								
	halvmaraton-96		
1.11.22	Kim Stranden-71		Åsarna 	21.09 Kronoby			1 nat		
1.12.01	Kari Granö-64		Länken	07.07 Sideby			1 nat
1.13.01 Peter Klemets-53	Femman	19.07 Jakobstad			1 nat
1.13.20 Jan-Erik Nordstedt-63	VOM	19.07 Jakobstad			2 nat		
1.13.34	Timo Rajamäki-67	Länken 	07.09 Vasa			7 nat		
1.14.39 Hans Byggmästar-62	Drott	19.07 Jakobstad			3 nat
1.14.44 Mikael Nyman-66		Länken	20.10 Ylistaro			3 nat
1.16.03	Kaj Portin-67		Femman 	07.09 Vasa			9 nat
1.16.24 Niklas Wallenius	Brahe	19.07 Jakobstad			5 nat
1.16.50	Markku Mantere-56	Länken 	07.07 Sideby			2-35 nat		
	---10---
1.17.36	Kaj Ådjers-63		Länken	07.09 Vasa			11 nat			
1.18.17	Jouni Hiltunen-74	Drott 	25.05 Jakobstad			1 nat
1.18.32	Kaj Kuusisaari-58	Drott	25.05 Jakobstad			2 nat	
1.19.44	Tommy Brännkärr-69	Åsarna 	31.08 Kokkola			1 nat		

	
								
	maraton-96		
2.27.11	Jan-Erik Salo-75	Åsarna 	21.09 Kronoby			1 nat		
2.27.42	Stefan Storvall-61	Åsarna	21.09 Kronoby			2 nat		
2.28.01	Thore Björkgren-61	MaIF	21.09 Kronoby 			3 nat	
2.35.20	Peter Klemets-53	Femman	27.07 Vindelälv SWE		int						
2.35.42	Tommy Brännkärr-69	Åsarna 	21.09 Kronoby			4 nat		
2.38.25	Timo Rajamäki-67	Länken	29.09 Berlin			322 int		
2.40.53	Ove Snåre-61		Åsarna	01.06 Stockholm			64 int	
2.42.15	Hans Byggmästar-62	Drott	15.04 Boston   			469 int		
2.42.28	Kari Granö-64		Länken	18.05 Seinäjoki			1 nat			
2.44.17	Magnus Torrkulla-76	Femman	19.07 Jakobstad			4 nat		
	---10---							
2.45.13	Bjarne Östman-52	IFN	07.09 Kempele			3-40 nat					
2.45.15	Kaj Kuusisaari-58	Drott 	07.09 Vasa			4 nat		
2.49.38	Leif Källman-53		LIF	01.06 Stockholm			154 int		
2.51.33	Lars Fagerudd-58	Drott 	01.06 Stockholm			185 int		
2.52.59	Markku Mantere-56	Länken 	01.06 Stockholm			214 int		
2.53.18	Kaj Portin-67		Falken	15.04 Boston			1313 int					
2.54.05	Mikael Backlund-62	VOM	07.09 Vasa			8 nat		
2.54.41	Rolf Hellström-53	Åsarna 	03.08 Haapajärvi					
2.56.43	Johnny Wallsten-67	Drott 	01.12 Puerto del Carmen SPA	int					
2.57.23	Sune Ekstrand-60	LIF	07.09 Vasa			12 nat					
	---20---							
2.57.34	Mikael Nyman-66		Länken	01.12 Puerto del Carmen	SPA	int
2.57.51	Håkan Eklund-59		P-P	01.06 Stockholm			325 int
2.58.02	Erik Lindholm-46	P-P	01.06 Stockholm			329 int
	
							
								
	110m häck-96		
14.60	Jens Wallin-77		VIS	14.07 Vasa +0,9			1-19 SFIM		
16,14	Johnny Berglund-73	VOM	18.08 Sibbo +0,6		D SFIM		
16,78	Mikael Stenkull-78	VIS	14.07 Vasa +0,9			4 SFIM		
18,14	Jukka Koskiaho-64	Länken 	01.09 Kauhajoki +1,9		D		
																
bättre handtid								
15,8	Johnny Berglund-73	VOM	19.07 Vörå +0,2			6 mitt-k		
								
								
								
	400m häck-96		
52,44	Sören Kronqvist-68	IFN	04.05 Arlington, USA		4		
53,67	Stefan Lithen-70	Femman	22.06 Kuortane			6 elit		
55,45	Mikael Asp-77		Kraft 	19.07 Vörå			1 mitt-k		
55,91	Toni Myllymäki-76	Åsarna	22.06 Saarijärvi		6B int		
56,68	Juha Nyman-66		IFN	19.07 Vörå			3 mitt-k		
57,71	Tom Lithen-74		Femman	13.07 Vasa			4A SFIM		
58,58	Mikael Korin-78		Drott	13.07 Vasa			2B SFIM		
58,81	Mikael Stenkull-78	VIS	13.07 Vasa			3B SFIM		
59.37	Mikael Appel-75		Länken 	25.08 Kristinestad		1 dt		
59,78	Tomas Halmesmäki-78	Drott	13.07 Vasa			4B SFIM
	---10---		
60,09	Niklas Grannas-77	VOM	13.07 Vasa			6A SFIM		
61,88	Jukka Koskiaho-64	Länken 	25.08 Kristinestad		2 dt		
								
								
	3000m hinder-96		
9.15,91	 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	15.08 Hämeenlinna		8 nat		
9.36,33	 Harri Liukku-66	Länken	20.07 Vörå			4 mitt-k		
10.03,18 Jukka Koskiaho-64	Länken 	15.09 Kristinestad	 	1 dt		
10.34,62 Staffan Granholm-77	VOM	14.07 Vasa			3 SFI		
								
								
								
								
	höjd-96		
224	Oskari Frösen-76	Länken	11.06 Pori			1 nat		
203	Simon Sundsten-78	Falken	06.09 Vörå			1-20 skol		
202	Stefan Myntti-70	VIS	19.07 Vörå			1 mitt-k		
199	Kristoffer Sandell-79	Falken	29.06 Viitasaari		1-17 karn		
190	Bror-Erik Storlund-78	VOM	13.07 Vasa			4 SFIM		
186	Robert Strandvall-77	Åsarna	21.08 Kronoby			1-19		
185	Mikael Wästö-82		Femman	31.08 Kankaanpää		1-14 FM		
185	Daniel Strandvall-81	Åsarna	06.09 Vörå			1-15 skol		
184	Johnny Berglund-73	VOM	17.06 Sibbo			D		
183	Mikael Appel-75		Länken 	18.07 Närpes			1 dt		
	---10---							
183	Christian Westö-79	Femman 	24.07 Kokkola			3-17 DM		
183	Tomas Löfgren-77	VIS	17.08 Sibbo			D		
181	Roger Lindholm-60	Fyren 	03.07 Korsnäs			1 dt					
180	Andreas Hatt-77		Åsarna 	09.06 Esbo			3-19 SFIM		
179	Sebastian Widjeskog-81	Åsarna	06.09 Vörå			3-15 skolM		
178	Tommy Gull-81		Kraft 	01.07 Vasa			1-15 dt		
								
								
	stav-96		
465	Stefan Myntti-70	VIS	20.07 Vörå			1 mitt-k		
430	Mikael Westö-82		Femman	14.07 Vasa			3 SFIM		
410	Andreas Hatt-77		Åsarna	14.07 Vasa			4 SFIM		
405	Christian Westö-79	Femman 	20.08 Närpes			3 dt		
390	Mikael Forsell-77	VOM	07.09 Vörå			1-20 skolM		
380	Ove Forsen-74		Åsarna 	14.07 Vasa 			6 SFIM		
370	Johnny Berglund-73	VOM	30.07 Nykarleby			4 cup		
370	Sten Forsen-47		Åsarna	30.07 Nykarleby			5 cup		
350	Tommy Gull-81		Kraft	31.08 Kankaanpää		D-15 FM		
340	Bror-Erik Storlund-78	VOM	06.09 Vörå			2-20 skolM		
	---10---							
330	Jukka Koskiaho-64	Länken 	01.09 Kauhajoki			D		
320	Patrik Sandell-72	Falken 	18.08 Sibbo			D		
320	Robert Högkull-74	Falken 	18.08 Sibbo			D		
								
								
	längd-96		
774	Kenneth Kastren-75	Åsarna	29.06 Koski +0,9		- karn				
745	Simon Sundsten-78	Falken	18.06 Tampere +0,5		1-19 nat		
741	Leif Björkgren-67	Drott	13.07 Vasa +2,0			- SFIM		
722	Robert Strandvall-77	Åsarna	13.07 Vasa +1,3			3 SFIM		
658	Jens Wallin-77		VIS	14.09 Lohja +1,1		D-19 FM					
643	Niklas Storbjörk-79	Falken 	06.09 Vörå –0,1			2-19 skolM					
636	Kristoffer Sandell-79	Falken	31.08 Mariehamn +1,1		1-17 cup-f		
634	Daniel Strandvall-81	Åsarna	06.09 Vörå ok			1-16 skolM		
627	Johnny Berglund-73	VOM	17.08 Sibbo +1,3		D SFIM		
619	Jouko Nikula-54		Femman 	15.06 Lapua +1,7		1-40 FM					
	---10---							
619	Christian Westö-79	Femman	24.07 Kokkola +0,9		1-17 DM		
618	Toni Finne-79		IFN	30.07 Nykarleby +1,4		3-17 cup		
614	Kristoffer Härtull-79	Drott	30.07 Nykarleby +2,0		4-17 cup		
								
medvind								
778	Kenneth Kastren-75	Åsarna	29.06 Koski +3,3		1 karn					
750	Leif Björkgren-67	Drott	13.07 Vasa +2,3			2 SFIM		
								
								
	3-steg-96		
14.31	Robert Strandvall-77	Åsarna	20.07 Vörå +0,9			2 mitt-k		
13.41	Johnny Berglund-73	VOM	20.07 Vörå +1,0			6 mitt-k		
13.28	Daniel Strandvall-81	Åsarna	31.08 Kankaanpää +1,8		2-15 FM		
12.30	Niklas Storbjörk-79	Falken 	09.06 Esbo –0,6			2-17 SFIM		
12.30	Fredrik Berg-77		VOM	25.07 Kokkola –0,4		2-19 DM		
12.29	Andre Forsström-77	Åsarna 	25.07 Kokkola +1,7		3-19 DM		
12.28	Christian Westö-79	Femman 	15.08 Vörå +0,1			1-17 dt		
12.04	Mikael Forsell-77	VOM	22.08 Kannus –0,2		dk		


medvind
12.67	Jonas Strandvall-74	Åsarna	31.07 Närpes +2,4		4 mitt-k			
								
								
								
	kula-96		
15.02	Martin Ahlskog-77	Åsarna	19.07 Vörå			4 mitt-k		
14.74	Kaj Ekman-54		VIS	30.07 Nykarleby			1 cup		
14.24	Stefan Kulla-77		Falken 	26.05 Sundsvall			int					
14.03	Jarmo Mäkelä-63		Drott	13.07 Vasa			6 SFIM		
13.77	Christer Sarin-78	VOM	26.05 Sundsvall			int		
12.78	Johnny Berglund-73	VOM	17.08 Sibbo			D SFIM		
12.55	Henrik Broman-61	VIS	30.07 Nykarleby			4 cup		
12.13	Jouko Nikula-54		Femman 	23.09 Vasa					
12.04	Leif Björkgren-67	Drott 	30.07 Nykarleby			6 cup		
								
								
	diskus-96		
54.44	Johan Åkerlund-64	MaIF	28.06 Lapua			2 dt		
54.34	Stefan Kulla-77		Falken	27.06 Ikaalinen			1-22 karn		
44.54	Christer Sarin-78	VOM	12.09 Vörå			1		
43.10	Kaj Ekman-64		VIS	13.07 Vasa			6 SFIM		
42.80	Tom Helsing-72		Femman	15.08 Vörå			1 dt		
42.44	Robert Högkull-74	Falken 	18.08 Sibbo			D SFIM		
40.90	Jarmo Mäkelä-63		Drott	14.07 Vasa			10 SFI		
38.84	Johnny Berglund-73	VOM	18.08 Sibbo			D SFIM		
36.54	Janne Ketola-78		VOM	12.09 Vörå					
35.28	Jouko Nikula-54		Femman 	23.09 Vasa					
								
								
	slägga-96		
59.12	David Söderberg-79	VOM	20.07 Vörå			1 mitt-k		
56.12	Martin Ahlskog-77	Åsarna	13.07 Vasa			3 SFIM		
51.48	Staffan Hägg-80		VOM	21.09 Kaustinen			2 dt		
47.06	Markus Granö-79		Åsarna	13.07 Vasa			5 SFIM		
41.76	Tommy Södergård-75	VOM	01.08 Vörå			1 dt		
39.26	Robert Högkull-74	Falken 	13.07 Vasa			6 SFIM		
34.64	Stefan Kulla-77		Falken 	13.07 Vasa			7 SFIM		
								
								
								
	spjut-96		
67.84	Peter Björkroth-64	GIF	18.06 Haapajärvi		3 nat		
61.26	Toni Finne-79		IFN	08.09 Korsnäs			1 dt					
60.42	Benny Tjäru-74		GIF	14.07 Vasa			2 SFI		
57.70	Petri Hautamäki-76	Falken 	14.07 Vasa			3 SFIM		
55.18	Patrik Sandell-72	Falken 	18.08 Sibbo			D		
54.62	Martin Ahlskog-77	Åsarna 	09.06 Esbo			1-19 SFIM		
51.14	Robert Högkull-74	Falken 	18.08 Sibbo			D		
48.36	Stefan Kulla-77		Falken	09.06 Espoo
48,12	Johnny Berglund-73	VOM	18.08 Sibbo			D SFIM								
								
								
	10-kamp-96		
6404	Johnny Berglund-73	VOM	11,70-627-12.78-184-53,02-16,14-38.84-370-48.12-4.53,59	18.08 Sibbo		1 SFIM		
5613	Jukka Koskiaho-64	Länken	12,29-611-10.52-171-54,31-18,14-30.90-330-43.32-4.22,02	01.09 Kauhajoki		5 DM		
5366	Patrik Sandell-72	Falken	12,42-580-10.52-172-55,45-19,17-28.98-320-55.18-4.43,48	18.08 Sibbo		4 SFIM		
4788	Robert Högkull-74	Falken 	12,93-529-11.88-160-62,19-19,42-42.44-320-51.14-5.41,81	18.08 Sibbo		6 SFIM		

					
	100m-95	
11,04	Mikael Bäck-74		VOM	16.07 Lohja +1,2		4A SFIM	
11,22	Stefan Lithen-70	Femman	04.06 Oravais +0,4		2 nat	
11,23	Stefan Ivars-76		Kraft	18.06 Nykarleby +0,7		3-19 SFIM	
11,34	Robert Strandvall-77	Åsarna	06.08 Kristinestad +1,7		2-19 DM	
11,35	Sören Kronqvist-68	IFN	16.07 Lohja +1,2		2B SFIM	
11,37	Markus Brännström-76	Åsarna	01.08 Kokkola +1,2		2 dt	
11,4	Mats Höglund-76		Falken	18.06 Nykarleby +0,7		5-19 SFIM	
11,42	Simon Sundsten-78	Falken	18.06 Nykarleby +1,5		2-17 SFIM	
11,43	Jens Wallin-77		VIS	09.09 Kyrkslätt +0,2		3-20 skolM	
11,50	Andreas Osowski-78	Länken	01.07 Vasa +1,3			D-17 SFIM	
	---10---						
11,53	Toni Myllymäki-76	Åsarna 	06.08 Kristinestad +1,7		4-19 DM	
11,59	Rami Tuisku-76		Kraft 	11.07 Kristinestad +1,1		2-19 int	
11,63	Kent Alm-71		Femman 	04.06 Oravais +0,5		3 nat				
11,64	Petri Hautamäki-76	Falken 	01.07 Vasa +0,3			D SFIM	
11,64	Roland Asplund-76	Kraft 	06.08 Kristinestad +1,8		2A-19 DM	
11,69	Anton Boman-76		Drott 	07.06 Nykarleby +0,5		2-19 dt	
11,70	Tomas Löfgren-77	VIS	01.07 Vasa +0,3			D SFIM	
11,70	Andreas Uthardt-79	VIS	25.07 Nykarleby +0,8		1-17 cup	
11,71	Andreas Hatt-77		Åsarna 	09.09 Kyrkslätt +0,6		skolM				
11,72	Rene Lindell-76		Falken 	06.08 Kristinestad +1,7		6-19 DM	
	---20---						
11,74	Jonas Wägar-79		Kraft 	18.06 Nykarleby –1,5		6-17 SFIM	
							
bättre handtid							
11,0	Sören Kronqvist-68	IFN	06.07 Vörå +1,2			1 dt	
11,2	Hans Nordman-75		Kraft 	29.06 Kristinestad –0,5		2 dt	
11,3	Jim Eriksson-75		Kraft 	29.06 Kristinestad –0,5		3 dt	
11,5	Tom Lithen-74		Femman 	06.07 Vörå +1,2			2 dt	
		
medvind					
10,90	Kaj Ekman-64		VIS	09.08 Ähtäri +2,1		3B nat	
							
							
	200m-95	
21,54	Kaj Ekman-64		VIS	25.07 Nykarleby +0,2		1A cup	
22,13	Mikael Söderman-65	Drott	02.09 Mariehamn +2,0		1A cup-f	
22,34	Sören Kronqvist-68	IFN	25.07 Nykarleby +0,2		3A cup	
22,42	Stefan Ivars-76		Kraft	08.08 Närpes +1,1		1-19 nat	
22,44	Thomas Asp-72		Kraft	08.08 Närpes +1,1		3-19 nat	
22,46	Mikael Bäck-74		VOM	21.06 Nykarleby +0,9		1 dt	
22,52	Stefan Lithen-70	Femman	06.06 Vasa –1,4			1A nat	
22,64	Toni Myllymäki-76	Åsarna	25.07 Nykarleby +0,2		4A cup	
22,80	Stefan Myntti-70	VIS	02.09 Mariehamn +2,0		4A cup-f	
22,85	Stefan Bärnas-69	Kraft	15.07 Lohja +1,0		4A SFI	
	---10---						
22,86	Mats Höglund-76		Falken	20.08 Pieksämäki +1,7		2h2-19 SM	
22,94	Staffan Holmberg-66	Kraft	15.07 Lohja +1,0		5A SFIM	
22,98	Jens Wallin-77		VIS	02.09 Mariehamn +1,5		1B cup-f	
23,02	Kaj Nyman-63		Drott	02.09 Mariehamn +1,5		2B cup-f	
23,04	Kent Alm-71		Femman	08.06 Närpes +0,5		2B nat	
23,04	Roland Asplund-76	Kraft	09.08 Nykarleby +0,8		2-19 dk	
23,07	Markus Brännström-76	Åsarna	25.07 Nykarleby +1,2		2B cup	
23,20	Jim Eriksson-75		Kraft	15.07 Lohja +1,9		2B SFIM	
23,49	Hans Nordman-75		Kraft 	08.06 Närpes +0,5		4B nat				
23,56	Andre Forsström-77	Åsarna 	05.06 Kokkola +0,3		2r2 dt				
	---20---						
23,57	Petri Kangas-76		Åsarna 	05.06 Kokkola +0,3		3r1 dt				
23,68	Tom Lithen-74		Femman 	25.07 Nykarleby +0,2		6A cup				
23,69	Anton Boman-76		Drott 	05.06 Kokkola +0,3		3r2 dt				
23,77	Johan Rönnqvist-75	Drott 	15.07 Lohja –0,6		4B SFIM	
23,86	Juha Nyman-66		IFN	25.07 Nykarleby +1,2		4B cup				
23,88	Marcus Långs-78		VOM	21.06 Nykarleby +1,53		1-17 dt				
			
bättre handtid				
22,9	Stefan Ivars-76		Kraft	17.06 Nykarleby +1,8		1-19 SFIM	
22,3	Mats Höglund-76		Falken	17.06 Nykarleby +1,8		3-19 SFIM	
22,4	Rokand Asplund-76	Kraft 	17.06 Nykarleby +1,8		5-19 SFIM	
22,7	Markus Brännström-76	Åsarna	17.06 Nykarleby +1,8		7-19 SFIM	
23,6	Rami Tuisku-76		Kraft 	17.06 Nykarleby –0,6		4h2-19 SFIM				
23,6	Rene Lindell-76		Falken 	17.06 Nykarleby –0,6		5h2-19 SFIM				
							
							
	400m-95	
47,92	Mikael Söderman-65	Drott	20.06 Parkano			1B nat	
48,59	Stefan Lithen-70	Femman	16.07 Lohja			2A SFIM	
48,62	Kaj Ekman-64		VIS	21.07 Lapua			4h2 SM	
49,28	Stefan Bärnas-69	Kraft	16.07 Lohja			3A SFIM	
49,51	Staffan Holmberg-66	Kraft	04.07 Alavus			3 nat	
49,55	Toni Myllymäki-76	Åsarna	13.07 Jyväskylä			2A-19 ne	
50,00	Tom Nordman-72		Kraft	04.07 Alavus			6 nat	
50,03	Jim Eriksson-75		Kraft	16.07 Lohja			4A SFIM	
50,22	Stefan Ivars-76		Kraft	06.08 Kristinestad		1-19 DM	
50,33	Kaj Nyman-63		Drott	10.08 Pieksämäki		1 polFM	
	---10---						
50,69	Kent Alm-71		Femman	04.07 Alavus			3B nat				
50,7	Petri Kangas-76		Åsarna	18.06 Nykarleby			2-19 SFIM	
50,96	Roland Asplund-76	Kraft	04.07 Alavus			2-19 nat	
51,12	Rami Tuisku-76		Kraft	04.07 Alavus			3-19 nat	
51,0	Hans Nordman-75		Kraft	18.06 Ilmajoki			3 nat	
51,24	Mikael Asp-77		Kraft	04.07 Alavus			4-19 nat	
51,29	Markus Brännström-76	Åsarna	18.08 Pieksämäki		5h2-19 FM	
51,32	Andreas Uthardt-79	VIS	18.08 Hyvinkää			3h2-17 FM	
51,33	Petri Hautamäki-76	Falken	06.08 Kristinestad		3-19 DM	
51,39	Andre Forsström-77	Åsarna	18.08 Pieksämäki		6h1-19 FM	
	---20---						
51.71	Mikael Appel-75		Länken	08.08 Närpes			3-22 ne	
51,8	Tapio Rajamäki-67	Länken 	17.08 Tampere			2r1 nat	
52,05	Robert Strandvall-77	Åsarna 	10.09 Kyrkslätt			2-20 skolM	
52,09	Kristoffer Härtull-79	Drott	06.08 Kristinestad		1-17 DM	
52,12	Mikael Bäck-74		Kraft 	04.07 Alavus			6E nat				
52,33	Kim Bergdahl-78		GIF	06.08 Kristinestad		2-17 DM	
52,4	Marcus Långs-78		VOM	08.08 Närpes			1-17 nat	
52,49	Jim Snickars-77		Kraft 	04.07 Alavus				
52,53	Mikael Finell-73	VIS	08.06 Närpes			3A nat	
52,73	Jukka Koskiaho-64	Länken	26.06 Kristinestad		2 dt	
	---30---						
52,79	Kaj Ådjers-63		Länken 	26.06 Kristinestad		3 dt	
52,85	Juha Nyman-66		IFN	06.06 Vasa			2 nat	
52,87	Johnny Berglund-73	VOM	19.08 Nastola			D-22 FM	
53,13	Tomas Löfgren-77	VIS	22.06 Vammala			4-19 nat				
53,65	Simon Sundsten-78	Falken 	01.07 Vasa			D-17 SFIM	
							
							
	800m-95	
1.47,08	Mikael Söderman-65	Drott	16.07 Lappeenranta		8A elit	
1.53,82	Kaj Ådjers-63		Länken	30.07 Levanger, NOR		3 mitt-k	
1.55,43	Kaj Nyman-63		Drott	15.07 Lohja			2A SFIM	
1.55,48	Mikael Appel-75		Länken 	04.07 Valkeakoski		3-22 ne	
1.55,53	Jorma Kauranen-67	Länken	06.07 Hämeenlinna		2A nat	
1.56,59	Tapio Rajamäki-67	Länken	11.07 Kristinestad		4B int	
1.56,91	Jukka Koskiaho-64	Länken	22.06 Keuruu			7B nat	
1.57,49	Jim Eriksson-75		Kraft	11.07 Kristinestad		5B int	
1.57,49	Kaj Elenius-65		Drott	15.07 Lohja			6A SFIM	
1.57,65	Jan-Erik Salo-75	Åsarna	09.08 Lahti			9B nat	
	---10---						
1.57,90	Harri Liukku-66		Länken	22.06 Keuruu			9B nat	
1.57,94	Mikael Rönnholm-70	Drott	24.06 Kuortane			7C elit	
1.59,21	Kristoffer Härtull-79	Drott	02.09 Mariehamn			1-17 cup-f	
1.59,23	Roland Kock-76		Falken 	15.07 Ylivieska				
1.59,47	Kim Bergdahl-78		GIF	01.08 Kokkola			1 dt	
2.00,26	Mikael Finell-73	VIS	15.07 Lohja			10A SFIM	
2.00,2	Petri Kangas-76		Åsarna	17.06 Nykarleby			1-19 SFIM	
2.01,59	Mikael Asp-77		Kraft 	15.07 Lohja			3B SFIM	
2.02,48	John Laselle-79		Femman	05.08 Kristinestad		3-17 DM	
2.02,56	Marcus Prest-79		GIF	27.07 Kannus			12 nat				
	---20---						
2.02,6	Andre Forsström-77	Åsarna 	17.06 Nykarleby			2-19 SFIM	
2.03,05	Johan Rönnqvist-75	Drott 	21.06 Nykarleby			2 dt				
2.03,34	Jonas Pettil-76		Falken 	15.07 Lohja			7B SFIM	
2.03,52	Peter Kronqvist-78	GIF	21.06 Nykarleby			1-17 dt	
2.03,53	Staffan Granholm-77	VOM	09.09 Kyrkslätt			4-20 skolM	
							
							
	1500m-95	
3.52,31	Jorma Kauranen-67	Länken	20.06 Parkano			9A int	
3.53,83	Kaj Ådjers-63		Länken	20.06 Parkano			11A int	
4.00,06	Jukka Koskiaho-64	Länken	20.06 Parkano			4B int	
4.00,41	Harri Liukku-66		Länken	08.06 Järvenpää			7 nat	
4.00,68	Jan-Erik Salo-75	Åsarna	08.08 Närpes			2-22 nat	
4.00,94	Mikael Rönnholm-70	Drott	04.06 Nurmijärvi		12 elit	
4.04,98	Kim Bergdahl-78		GIF	08.08 Närpes			1-17 nat	
4.05,02	Kaj Elenius-65		Drott	16.07 Lohja			7 SFIM	
4.09,0	Roland Kock-76		Falken	20.07 Kälviä			1-19	
4.17,45	Mikael Nyman-66		Länken 	11.07 Kristinestad		6B int	
							
							
	3000m-95	
8.26,95	Jorma Kauranen-67	Länken	27.07 Lahti			8 elit	
8.33,36	Harri Liukku-66		Länken	18.06 Tampere			15B elit	
8.54,1	Kim Bergdahl-78		GIF	25.05 Kannus				
9.09,77	Timo Rajamäki-67	Länken 	22.06 Keuruu			16 int	
							
							
							
	5000m-95	
15.08,07 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	20.08 Nastola			7-22 FM	
15.17,78 Peter Sundstedt-75	Åsarna	20.08 Nastola			10-22 FM	
15.24,97 Tommy Brännkärr-69	Åsarna	06.06 Vasa			2 nat	
15.34,35 Harri Liukku-66	Länken 	22.08 Hämeenlinna		7 nat	
15.39,00 Timo Rajamäki-67	Länken 	06.06 Vasa			5 nat	
15.46,91 Johnny Wallsten-67	Drott 	15.07 Lohja			6 SFIM	
15.49,62 Kaj Elenius-65		Drott 	02.09 Mariehamn			5 cup-f	
15.51,64 Mikael Nyman-66	Länken 	15.07 Lohja			7 SFIM	
15.57,46 Stefan Storvall-61	Åsarna 	25.07 Nykarleby			2 cup				
16.06,76 Mikael Rönnholm-70	Drott 	25.07 Nykarleby			3 cup				
	---10---						
16.08,0	 Roland Kock-76		Falken 	25.07 Nykarleby			4 cup	
16.09,33 Hans Byggmästar-62	Drott 	06.06 Vasa			9 nat				
							
							
	10000m-95	
31.58,82 Jorma Kauranen-67	Länken	10.09 Turku			14 nat	
32.44,52 Johnny Wallsten-67	Drott	05.08 Närpes			1 DM	
32.50,27 Stefan Storvall-61	Åsarna	02.07 Vasa			2 DM	
32.51,98 Mikael Nyman-66	Länken	30.07 Levanger, NOR		4 mitt-k	
33.22,52 Timo Rajamäki-67	Länken 	02.07 Vasa			4 DM	
34.12,21 Hans Byggmästar-62	Drott 	02.07 Vasa			5 DM	
34.53,23 Johan Storbjörk-73	Falken 	02.07 Vasa			6 DM	
35.20,36 David Wikström-73	P-P	02.07 Vasa			7 DM	
							
							
	halvmaraton-95	
1.11.44	Göran Björkgren-62	MaIF	02.07 Sideby			3 nat	
1.11.56	Timo Rajamäki-67	Länken	09.09 Vasa			4 nat	
1.11.59	Krister Blomqvist-67	Falken 	09.09 Vasa			5 nat	
1.14.32	Hans Byggmästar-63	Drott 	09.09 Vasa			9 nat	
1.16.40	Hannu Riiki-59		MaIF	21.07 Jakobstad			6 nat	
1.17.01	Ove Snåre-61		Åsarna 	21.07 Jakobstad			7 nat	
1.17.14	Fredrik Forsbacka-68	MaBlåb	09.09 Vasa			12 nat 	
1.18.27	Jens Hagback-71		TIK	09.09 Vasa			14 nat	
1.18.35	Robert Bergkulla-69	Femman 	09.09 Vasa			16 nat	
1.18.37	Niklas Wallenius	Brahe	21.07 Jakobstad			10 nat	
							
							
	maraton-95	
2.33,03	Peter Klemets-53	Femman	29.07 Vindelälv			3 int	
2.36.47	Ove Snåre-61		Åsarna	10.06 Stocholm			70 int	
2.37.04	Timo Rajamäki-67	Länken	24.09 Berlin				
2.43.47	Stefan Storvall-61	Åsarna	21.07 Jakobstad			2 nat	
2.47.09	Leif Källman-53		LIF	10.06 Stockholm			164 int	
2.48.14	Hans Byggmästar-63	Drott 	24.09 Berlin				
2.48.58	Kaj Kuusisaari-58	Drott 	21.07 Jakobstad			5 nat	
2.49.29	Kaj Portin-67		Falken 	21.07 Jakobstad			7 nat	
2.51.38	Thomas Furu-62		Åsarna 	24.09 Berlin				
2.51.52	Rolf Hellström-53	Åsarna 	21.07 Jakobstad			2-40 nat	
	---10---						
2.53.44	Jens Hagback-71		TIK	10.06 Stocholm			310 int	
2.53.57	Krister Blomqvist-67	Falken 	10.06 Stocholm			314 int	
2.54.12	Alf Granvik-47		IFN	26.08 Kokkola				
2.54.18	Markku Mantere-56	Länken 	10.06 Stockholm			324 int	
2.56.43	Sune Ekstrand-60	LIF	09.09 Vasa			14 nat	
2.59.49	Olav Kirsilä-51		LeBoys	26.03 Toholampi			4-40 nat	
							
							
							
							
	110m häck-95	
15,24	Leif Björkgren-67	Drott	16.07 Lohja +1,1		1h1 SFIM	
15,63	Jens Wallin-77		VIS	16.07 Lohja +1,0		3h2 SFIM	
15,94	Johnny Berglund-73	VOM	16.07 Lohja +1,1		5h1 SFIM	
16,01	Juha Nyman-66		IFN	16.07 Lohja +1,0		5h2 SFIM	
							
							
							
	400m häck-95	
51,65	Stefan Lithen-70	Femman	22.07 Lapua			1h3 FM	
52,00	Sören Kronqvist-68	IFN	15.04 San Ang, USA		1	
54,65	Toni Myllymäki-76	Åsarna	08.06 Haapajärvi		1 dt	
55,26	Juha Nyman-66		IFN	15.07 Lohja			5A SFIM	
57,14	Tom Lithen-74		Femman	15.07 Lohja			7A SFIM	
57,70	Kim-Olof Dahlbacka-72	IFN	15.07 Lohja			1B SFIM	
58,76	Mikael Finell-73	VIS	11.07 Kristinestad		1B int	
61,18	Mats Höglund-76		Falken	15.07 Lohja			3B SFIM	
61,33	Mikael Stenkull-78	VIS	15.07 Lohja			4B SFIM	
62,17	Niklas Grannas-77	VOM	15.07 Lohja			5B SFIM	
	---10---						
							
							
	3000m hinder-95	
9.10,50	 Harri Liukku-66	Länken	22.07 Lapua			7 FM	
9.11,50	 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	30.07 Levanger, NOR		2 mitt-k	
9.19,89	 Jorma Kauranen-67	Länken	16.07 Lohja			2 SFIM	
9.58,11	 Jonny Wallsten-67	Drott	16.07 Lohja			6 SFIM	
10.02,40 Bengt Norrbo-75	VIS	19.08 Nastola			14-22 FM	
10.05,26 Timo Rajamäki-67	Länken	30.07 Levanger, NOR		6 mitt-k
10.32,72 Niklas Grannas-77	VOM	16.07 Lohja			8 SFIM	
10.32,75 Staffan Granholm-77	VOM	16.07 Lohja			9 SFIM	
							
							
							
	höjd-95	
220	Oskari Frösen-76	Länken	17.08 Tampere			1 nat	
202	Stefan Myntti-70	VIS	21.06 Nykarleby			1 dt	
200	Simon Sundsten-78	Falken	17.06 Nykarleby			1-17 DM	
190	Kristoffer Sandell-79	Falken	17.06 Nykarleby			2-17 DM	
187	Johnny Berglund-73	VOM	19.08 Nastola			D-22 FM	
185	Bror-Erik Storlund-78	VOM	17.06 Nykarleby			3-17 DM	
185	Nicklas Storbjörk-79	Falken	17.06 Nykarleby			3-17 DM	
185	Tomas Löfgren-77	VIS	18.06 Nykarleby			1-19 SFIM	
180	Roger Lindholm-60	Fyren 	05.07 Korsnäs			2 nat	
180	Andreas Hatt-77		Åsarna 	23.08 Nedervetil		1-19 dt	
	---10---						
180	Andreas Osowski-78	Länken 	31.08 Kristinestad		1 skol-k	
175	Christian Westö-79	Femman 	05.08 Kristinestad		3-17 DM	
175	Tommy Hammarberg-78	Länken 	31.08 Kristinestad		3 skol-k	
175	Jens Krook-77		Kraft 	31.08 Kristinestad		4 skol-k	
							
							
							
	stav-95	
455	Stefan Myntti-70	VIS	16.07 Lohja			2 SFIM	
415	Andreas Hatt-77		Åsarna	16.07 Lohja			4 SFIM	
415	Christian Westö-79	Femman	17.08 Vörå			1-19 dt	
410	Mikael Forsell-77	VOM	17.06 Nykarleby			3-19 SFIM	
400	Ove Forsen-75		Åsarna	19.07 Nedervetil		1 dt	
395	Mikael Westö-82		Femman	14.09 Korsholm			1-13	
390	Sten Forsen-47		Åsarna	10.08 Alavieska			3 dt	
385	Niklas Myntti-72	VIS	16.07 Lohja			5 SFIM	
385	Johnny Berglund-73	VOM	16.07 Lohja			5 SFIM	
340	Kristoffer Härtull-79	Drott 	02.07 Vasa			D SFIM	
	---10---						
340	Simon Sundsten-78	Falken 	25.07 Nykarleby			3-17 cup				
320	Tomas Halmesmäki-78	Drott 	18.06 Nykarleby			7-17 SFIM	
320	Tommy Gull-81		Kraft 	24.08 Närpes			1 dt	
							
							
	längd-95	
763	Kenneth Kastren-75	Åsarna	28.05 Leppävirta +1,6		- int			
722	Simon Sundsten-78	Falken	18.08 Hyvinkää +1,9		- FM			
717	Leif Björkgren-67	Drott	02.09 Mariehamn +0,5		1 cup-f	
703	Robert Strandvall-77	Åsarna	18.08 Pieksämäki +1,8		4q-19 FM	
679	Stefan Myntti-70	VIS	02.09 Mariehamn +1,0		2 cup-f	
676	Oskari Frösen-76	Länken	05.08 Kristinestad –0,3		2-19 DM	
670	Tom Lithen-74		Femman	06.07 Vörå +1,4			1 dt	
665	Andreas Hatt-77		Åsarna	05.08 Kristinestad –0,6		3-19 DM	
661	Jens Wallin-77		VIS	02.09 Mariehamn +0,5		3 cup-f	
635	Jouko Nikula-54		Femman 	30.06 Kajaani +1,4		1-40 NM	
	---10---						
628	Tom Nordman-72		Kraft 	24.08 Närpes +0,5		1 dt	
622	Nicklas Storbjörk-79	Falken 	17.06 Nykarleby +2,0		5-17 SFIM	
622	Christian Westö-79	Femman 	06.07 Vörå +0,7			1-17 dt	
							
							
	3-steg-95	
14.15	Robert Strandvall-77	Åsarna	30.07 Levanger, NOR –0,2	1 mitt-k	
13.57	Johnny Berglund-73	VOM	30.07 Levanger, NOR –0,5	4 mitt-k	
13.21	Simon Sundsten-78	Falken	07.06 Nykarleby +0,0		1-17 dt	
12.99	Jens Wallin-77		VIS	16.07 Lohja +0,3		5 SFIM	
12.65	Magnus Sundelin-75	VIS	16.07 Lohja –1,8		6 SFIM	
12.41	Oskari Frösen-76	Länken 	06.08 Kristinestad +0,1		2-19 DM	
12.23	Fredrik Bärg-77		VOM	18.06 Nykarleby +0,2		3-19 SFIM	
12.17	Daniel Strandvall-81	Åsarna 	18.06 Nykarleby –0,2		2-17 SFIM	
12.00	Tommy Gull-81		Kraft 	13.08 Vasa –0,8			1-14 DM	
							
							
	kula-95	
18.98	Jan Sandvik-69		VIS	06.07 Vörå			1 dt	
15.45	Fredrik Melin-75	MaIF	08.06 Närpes			2 nat	
13.81	Martin Ahlskog-77	Åsarna	29.07 Levanger, NOR		5 mitt-k	
12.93	Stefan Kulla-77		Falken 	15.07 Lohja			9 SFIM	
12.52	Tom Helsing-72		Femman 	27.07 Vörå			1 dt				
12.38	Johnny Berglund-73	VOM	01.07 Vasa			D SFIM	
							
							
							
	diskus-95	
61.40	Jan Sandvik-69		VIS	23.07 Lapua			2 FM	
51.88	Johan Åkerlund-64	MaIF	23.07 Lapua			16q FM	
47.10	Tom Helsing-72		Femman	24.07 Kristinestad		1 dt	
46.80	Stefan Kulla-77		Falken	06.07 Alavieska			5 nat	
45.90	Robert Högkull-74	Falken	06.07 Alavieska			6-22 nat	
37.32	Fredrik Melin-75	MaIF	16.07 Lohja 			SFIM	
37.32	Mats Nickull-71		VOM	17.09 Helsinki				
36.12	Johnny Berglund-73	VOM	02.07 Vasa			D SFIM	
							
							
	slägga-95	
54.66	David Söderberg-79	VOM	15.07 Lohja			3 SFIM	
53.64	Martin Ahlskog-77	Åsarna	30.07 Levanger, NOR		2 mitt-k	
44.50	Tommy Södergård-75	VOM	06.07 Vörå			1 dt	
43.42	Markus Granö-79		Åsarna	30.09 Kaustinen			2 dt	
43.22	Robert Högkull-74	Falken	19.07 Nedervetil		1 dt	
42.96	Stefan Kulla-77		Falken	30.07 Levanger, NOR		6 mitt-k	
							
							
							
	spjut-95	
65.80	Peter Björkroth-64	GIF	01.08 Kokkola			1 dt	
61.12	Benny Tjäru-74		GIF	29.07 Levanger, NOR		2 mitt-k	
61.04	Petri Hautamäki-76	Falken	29.07 Levanger, NOR		4 mitt-k	
57.20	Toni Finne-79		IFN	31.07 Maxmo			1-19 dt	
56.38	Bo-Göran Ljung-65	Femman 	25.07 Nykarleby			1 cup				
53.26	Leif Björkgren-67	Drott 	02.09 Mariehamn			5 cup-f	
52.76	Kaj Sandell-67		Falken 	07.06 Nykarleby			3 dt	
52.16	Patrik Sandell-72	Falken 	02.07 Vasa			D				
52.10	Joakim Rännar-73	IFN	25.07 Nykarleby			2 cup				
52.00	Lars Backlund-66	IFN	25.07 Nykarleby			3 cup				
	---10---						
51.12	Johnny Eklund-74	VOM	12.09 Vörå				
51.06	Niklas Myntti-72	VIS	02.09 Mariehamn			6 cup-f	
50.24	Kenneth Särs-73		Åsarna	25.07 Nykarleby			5 cup				
49.54	Johnny Berglund-73	VOM	20.08 Nastola

							
							
	10-kamp-95	
6473	Johnny Berglund-73	VOM	11,47-643-12.26-187-52,87-16,10-35.04-370-49,54-4.47,51	20.08 Nastola		4-22 FM	
4925	Patrik Sandell-72	Falken 	12,4-546-10.02-171-57,1-20,0-26.24-310-50.84-4.41,5	03.09 Nykarleby			
						
								
					
	100m-94		
10,87	Kenneth Kastren-75	Åsarna	18.06 Kuopio +1,2		7A nat		
11,05	Mikael Bäck-74		VOM	03.07 Vörå +1,6			3 SFIM		
11,05	Stefan Ivars-76		Kraft	31.07 Pargas +2,0		1-18 SFIM		
11,07	Thomas Asp-72		Kraft	07.06 Vasa +0,3			1B int		
11,12	Jörgen Holmberg-69	Kraft	03.07 Vörå +1,6			4 SFIM		
11,21	Toni Myllymäki-76	Åsarna	15.08 Kälviä +1,7		1-18 dk		
11,31	Patrik Söderlund-72	Kraft	16.06 Närpes +1,1		2B nat		
11,34	Staffan Holmberg-66	Kraft	03.07 Vörå +1,6			7 SFIM		
11,34	Roland Asplund-76	Kraft	11.07 Nykarleby +1,3		2-18 DM		
11,35	Hans Nordman-75		Kraft	03.07 Vörå +1,9			2h3 SFIM		
	---10---							
11,36	Mats Höglund-76		Falken	23.08 Vasa –0,4			2B fk		
11,37	Mikael Söderman-65	Drott	07.06 Vasa +0,3			2B int		
11,39	Mika Eränen-71		Länken 	06.08 Närpes –1,2		DM		
11,41	Stefan Myntti-70	VIS	04.09 Mariehamn +0,3		2 cup-f		
11,44	Jens Wallin-77		VIS	30.08 Vasa +2,0			2-18		
11,2	Stefan Lithen-70	Femman	05.06 Oravais +1,0		3 nat		
11,53	Simon Sundsten-78	Falken	12.07 Nykarleby +1,6		1-16 DM		
11,57	Petri Hautamäki-76	Falken	11.07 Nykarleby +0,4		3h2-18		
11,61	Leif Björkgren-67	Drott 	23.08 Vasa +1,7					
11,68	Petri Kangas-76		Åsarna 	09.09 Jakobstad –1,1		skolM					
	---20---							
11,72	Johan Rönnqvist-75	Drott 	16.06 Närpes +1,3		4-20 nat		
11,72	Jim Snickars-77		Kraft 	12.07 Nykarleby +1,3		6-18 DM		
11,5	Jan-Erik Höglund-72	VIS	27.08 Nykarleby -1,1		D 		
11,75	Johnny Berglund-73	VOM	11.06 Sibbo –0,9		D SFIM		
11,77	Jim Eriksson-75		Kraft 	26.07 Närpes +1,2		4-20 nat		
11,81	Oskari Frösen-76	Länken 	11.07 Nykarleby +1,2		4A-18 DM		
			
medvind					
10,71	Kenneth Kastren-75	Åsarna	12.07 Nykarleby +3,4		1-20 DM		
10,85	Mikael Bäck-74		VOM	19.07 Kristinestad +4,1		2A int		
10,97	Thomas Asp-72		Kraft	16.06 Närpes +2,2		1A int		
								
								
	200m-94		
22,01	Thomas Asp-72		Kraft	02.07 Vörå +0,2			1A SFIM		
22,01	Stefan Ivars-76		Kraft	07.08 Harjavalta +2,0		1A-18 nat		
22,13	Jörgen Holmberg-69	Kraft	05.08 Närpes –0,3		2A DM		
22,14	Mikael Söderman-65	Drott	02.07 Vörå +0,7			1h4 SFIM		
22,23	Mikael Bäck-74		VOM	05.08 Närpes –0,3		3A DM		
22,43	Stefan Lithen-70	Femman	09.06 Järvenpää –2,5		3 nat		
22,52	Sören Kronqvist-68	IFN	02.07 Vörå +0,4			2h5 SFIM		
22,53	Staffan Holmberg-66	Kraft	02.07 Vörå +2,0			1h2 SFIM		
22,61	Patrik Söderlund-72	Kraft	02.07 Vörå +0,9			2B SFIM		
22,69	Toni Myllymäki-76	Åsarna	07.06 Kokkola –0,3		1 dt		
	---10---							
22,83	Hans Nordman-75		Kraft	05.08 Närpes –0,4		2h2 DM		
22,85	Roland Asplund-76	Kraft	05.07 Valkeakoski +0,8		1B-18 IBM		
22,87	Petri Kangas-76		Åsarna	05.07 Kokkola +2,0		1-18 dt		
22,93	Mats Höglund-76		Falken	21.08 Espoo –1,7		6-18 FM		
22,96	Kent Alm-71		Femman	02.07 Vörå +2,0			3h1 SFIM		
23,35	Petri Hautamäki-76	Falken	25.08 Alavus –0,5		2-20 skolM		
23,38	Jim Snickars-77		Drott 	12.07 Nykarleby +1,1		2h2-18 DM		
23,48	Jens Wallin-77		VIS	05.08 Närpes –0,5		2B DM		
23,54	Anton Boman-76		Drott	12.07 Nykarleby +1,0		3h2-18 DM		
23,55	Andre Forsström-77	Åsarna	05.07 Kokkola +2,0		4-18 dt		
	---20---							
23,57	Kaj Nyman-63		Drott	09.06 Vähäkyrö –3,0		nat					
23,64	Jim Eriksson-75		Kraft	11.07 Nykarleby +1,1		2-20 DM		
23,67	Markus Brännström-76	Åsarna 	05.07 Kokkola +2,0		5-18 dt					
23,69	Patrik Westlin-74	Femman 	02.07 Vörå +2,0			2h3 SFIM		
23,84	John Forslund-74	Femman 	11.07 Nykarleby +1,1		3-20 DM		
23,89	Rami Tuisku-76		Kraft 	30.07 Pargas –1,1		2E-18 SFIM		
23,91	Tom Lithen-74		Femman 	11.07 Nykarleby +1,1		4-20 DM		
23,92	Aron Holmblad		Kraft 	05.08 Närpes –0,4		4B DM		
23,97	Rene Lindell-76		Falken 	12.07 Nykarleby +0,8		3A-18 DM		
23,98	Markus Backlund		IFN	12.07 Nykarleby +1,0		5B-18 DM		
	---30---							
23,99	Mikael Appel-75		Länken 	09.06 Paimio +1,8					
								
								
	400m-94		
47,17	Mikael Söderman-65	Drott	02.07 Vörå			1A SFIM		
47,18	Kaj Ekman-64		VIS	06.08 Närpes			1A DM		
47,92	Staffan Holmberg-66	Kraft	09.07 Tuusula			4 FM		
47,96	Thomas Asp-72		Kraft	09.07 Tuusula			5 FM		
48,84	Hans Nordman-75		Kraft	21.06 Tampere			3C elit		
49,13	Stefan Lithen-70	Femman	02.07 Vörå			3 SFIM		
49,14	Toni Myllymäki-76	Åsarna	20.08 Espoo			2-18 FM		
49,2	Jörgen Holmberg-69	Kraft	25.06 Kuortane			1B elit		
49,35	Kaj Nyman-63		Drott	23.07 Sundsvall			4 int		
49,60	Stefan Bärnas-69	Kraft	16.06 Närpes			5 nat		
	---10---							
49,6	Kent Alam-71		Femman	25.06 Kuortane			3B elit		
50,00	Petri Kangas-76		Åsarna	19.08 Espoo			1h2-18 FM		
50,31	Petri Hautamäki-76	Falken	02.07 Vörå			5 SFIM		
50,35	Stefan Ivars-76		Kraft	11.06 Hämeenlinna		6-18 u-elit		
50,4	Patrik Söderlund-72	Kraft	16.06 Närpes			9 nat		
50,61	Jim Eriksson-75		Kraft	26.07 Närpes			2-20 IBMe		
50,82	Johan Rönnqvist-75	Drott	02.07 Vörå			7 SFIM		
51,02	Andre Forsström-77	Åsarna	02.07 Vörå			9 SFIM		
51,39	Tom Lithen-74		Femman 	06.08 Närpes			2B DM		
51,62	Jukka Koskiaho-64	Länken 	30.07 Kristinestad		6 dt		
	---20---							
51,65	Mikael Finell-73	VIS	03.07 Vörå			14 SFIM		
51,65	Tom Nordman-72		Kraft	12.07 Lapua			8r2 int				
51,89	Jim Snickars-77		Kraft	02.07 Vörå			15 SFIM		
52,00	Björn Kronholm-77	Drott 	16.06 Närpes			4-18 nat		
52,06	Jan-Erik Höglund-72	VIS	06.08 Närpes			3B DM		
52,11	Roland Asplund-76	Kraft	11.06 Hämeenlinna		11-18 u-elit	
52,13	Anton Boman-76		Drott	02.07 Vörå			16 SFIM		
52,14	Markus Brännström-76	Åsarna	16.08 Seinäjoki			7 nat		
52,45	Rami Tuisku-76		Kraft 	06.08 Närpes			4C DM		
	---30---							
52,52	Stefan Myntti-70	VIS	28.05 Turku			D FM		
52,57	Johnny Berglund-73	VOM	28.05 Turku			D FM		
52,75	Rene Lindell-76		Falken 	26.07 Närpes			2-18 nat		
52,78	Kaj Sandell-67		Falken 	03.07 Vörå			20 SFIM		
52,8	Marcus Långs-78		VOM	05.06 Oravais			1-16 nat					
52,99	Mats Höglund-76		Falken 	27.08 Nykarleby			D		
53,01	Kaj Ådjers-63		Länken 	16.06 Närpes			12 nat		
53,39	Mikael Asp-77		Kraft 	06.08 Närpes			4C DM		
53,74	Mikael Rönnholm-70	Drott 	16.06 Närpes			13 nat		
								
								
	800m-94		
1.45,20	Mikael Söderman-65	Drott	26.07 Lappeenranta		4 elit		
1.52,91	Kaj Nyman-63		Drott	02.07 Tuusula			5h1 FM		
1.53,47	Kaj Ådjers-63		Länken	05.08 Närpes			1 DM		
1.53,64	Jan-Erik Salo-75	Åsarna	05.08 Närpes			2 DM		
1.54,49	Petri Kangas-76		Åsarna	05.08 Närpes			3 DM		
1.54,74	Jukka Koskiaho-64	Länken	25.06 Saarijärvi		5B int		
1.56,38	Harri Liukku-66		Länken 	14.07 Hämeenlinna		6A nat		
1.56,83	Kaj Elenius-65		Drott	05.08 Närpes			5 DM		
1.57,67	Peter Sundstedt-75	Åsarna	30.07 Kuopio			1-20 nat		
1.58,19	Petri Hautamäki-76	Falken	03.07 Vöyri			4 SFIM		
	---10---							
1.58,49	Mikael Finell-73	VIS	02.07 Vörå			6 SFIM		
1.58,62	Mikael Appel-75		Länken 	16.06 Tuusula			5 PV					
1.58,75	Jim Eriksson-75		Kraft 	04.09 Kankaanpää		3 nat				
1.59,99	Jorma Kauranen-67	Länken 	03.09 Vantaa			7 nat					
2.00,61	Mikael Rönnholm-70	Drott 	02.07 Vörå			10 SFIM		
2.00,92	Roland Kock-76		Falken 	12.07 Nykarleby			3-18 DM		
2.02,36	Andre Forsström-77	Åsarna 	12.06 Hämeenlinna		7-18 nat					
2.02,57	Mikael Asp-77		Kraft 	30.07 Pargas			4-18 SFIM		
								
								
	1500m-94		
3.49,98	Kaj Ådjers-63		Länken	02.08 Jyväskylä			8 tähti		
3.54,51	Jan-Erik Salo-75	Åsarna	02.07 Vöyri			2 SFIM		
3.56,07	Harri Liukku-66		Länken	02.07 Vöyri			4 SFIM		
3.57,28	Jukka Koskiaho-64	Länken	02.07 Vöyri			5 SFIM		
3.58,39	Jorma Kauranen-67	Länken	23.08 Hämeenlinna		2 nat		
4.03,25	Peter Sundstedt-75	Åsarna 	13.08 Järvenpää			5-20 nat		
4.06,34	Mikael Nyman-66		Länken 	02.08 Ilmajoki			2 nat		
4.11,19	Roland Kock-76		Falken	02.07 Vöyri			12 SFIM		
4.12,83	Tommy Brännkärr-69	Åsarna 	14.06 Viitasaari		6B nat					
4.13,87	Tom Sörhannus-68	Länken 	19.07 Kristinestad		6B int		
	---10---							
								
								
	3000m-94		
8.31,08	Kaj Ådjers-63		Länken	31.05 Helsinki			3 int		
8.34,39	Harri Liukku-66		Länken	14.06 Hamina			4 int		
8.37,22	Jorma Kauranen-67	Länken	31.05 Helsinki			6 int		
8.49,18	Mikael Nyman-66		Länken 	14.07 Alavus			7 nat					
8.56,33	Jukka Koskiaho-64	Länken 	02.06 Parkano			5 nat		
9.08,51	Kim Bergdahl-78		GIF	20.08 Nokia			8-16 FM		
9.35,6	Rainer Tunturi-56	Länken	03.07 Teuva			1-35 vetka								
								
	5000m-94		
14.51,93 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	21.08 Nivala			3-20 FM		
15.13,6	 Harri Liukku-66	Länken 	03.09 Vantaa			4 nat		
15.14,67 Mikael Nyman-66	Länken	16.08 Seinäjoki			4 nat		
15.17,59 Johan Storbjörk-73	Falken	02.07 Vörå			3 SFIM		
15.20,57 Stefan Storvall-61	Åsarna	02.07 Vörå			4 SFIM		
15.27,07 Tommy Brännkärr-69	Åsarna 	07.06 Vasa			5 int		
15.28,56 Johnny Wallsten-67	Drott 	05.08 Närpes			2 DM		
15.32,59 Peter Sundstedt-75	Åsarna	21.08 Nivala			15-20 FM		
15.33,50 Timo Rajamäki-67	Länken 	05.08 Närpes			4 DM		
15.42,49 Mats Spets-71		Åsarna 	02.07 Vörå			6 SFIM		
	---10---							
15.59,04 Kaj Portin-67		Falken 	02.07 Vörå			9 SFIM		
16.06,7	 Johnny Fagerholm-66	Drott 	08.08 Jakobstad					
16.07,7	 Hans Byggmästar-62	Drott 	08.08 Jakobstad					
16.16,74 Roland Kock-76		Falken	05.07 Valkeakoski		10-20 nat		
								
								
								
								
	10000m-94		
31.14,28 Jorma Kauranen-67	Länken	07.09 Turku			6 nat		
32.21,59 Mikael Nyman-66	Länken	24.07 Sundsvall			3 mitt-k		
32.29,87 Timo Rajamäki-67	Länken	03.07 Vörå			2 SFIM		
32.31,72 Stefan Storvall-61	Åsarna	03.07 Vörå			3 SFIM		
33.05,9	 Johnny Wallsten-67	Drott 	04.09 Ilmajoki								
33.16,85 Kaj Portin-67		Falken 	03.07 Vörå			5 SFIM		
33.36,73 Hans Byggmästar-62	Drott 	03.07 Vörå			6 SFIM		
34.03,84 Jan-Erik Nordstedt-63	VOM	03.07 Vörå			7 SFIM		
34.15,95 Kim Stranden-71	Åsarna 	03.07 Vörå			9 SFIM		
								
								
	halvmaraton-94		
1.12.32	Kaj Ådjers-63		Länken 	10.09 Vasa			5 nat		
1.12.36	Timo Rajamäki-67	Länken 	10.09 Vasa			6 nat		
1.14.40	Jan-Erik Nordstedt-63	VOM	10.09 Vasa			8 nat		
1.16.50	Johnny Fagerholm-66	LIF	22.07 Jakobstad			10 nat		
1.17.17	Markku Mantere-56	Länken 	03.07 Sideby			2-35 nat		
1.17.42	Hannu Riiki-59		MaIF	22.07 Jakobstad			12 nat		
1.17.46	Peter Sjöwall-61	GIF	10.09 Vasa			14 nat		
1.18.19	Krister Blomqvist-67	Drott 	10.09 Vasa			17 nat	
1.18.41	Mikael Backlund-62	MaSK	22.07 Jakobstad			13 nat
1.18.45	Boes Ravall-53		Åsarna	22.07 Jakobstad			3-40 nat
	---10---	
1.19.57	Torbjörn Berg		VIS	01.05 Ylistaro			1-45 dt
							
								
								
	maraton-94		
2.30.57	Peter Klemets-53	Femman 	10.09 Kittilä			2 nat					
2.32.44	Stefan Storvall-61	Åsarna	22.07 Jakobstad			1 nat		
2.38.06	Timo Rajamäki-67	Länken 	25.09 Berlin			140 int		
2.40.59	Hans Byggmästar-62	Drott	12.09 Vasa			4 nat		
2.45.03	Boes Ravall-53		Åsarna 	28.05 Oulu			4-40 nat		
2.48.20	Kaj Portin-67		Falken 	06.12 Kuopio					
2.49.19	Bjarne Östman-52	IFN	04.06 Stockholm			203 int		
2.50.22	Kim Stranden-71		Åsarna 	04.06 Stockholm			220 int		
2.50.40	Jan-Erik Nordstedt-63	VOM	22.07 Jakobstad			6 nat		
2.52.41	Mikael Ehrs-60		Kraft	04.06 Stockholm			264 int		
	---10---							
2.53.06	Erik Lindholm-46	Drott 	27.08 Kokkola			4 venetsia					
2.54.58	Rolf  Hellström-53	Åsarna 	04.06 Stockholm			314 int		
2.55.34	Alf Granvik-47		JoggMix	27.08 Kokkola			5 venetsia					
2.55.53	Kaj Kuusisaari-58	Drott	31.07 Terjärv			2 nat		
2.55.55	Markku Mantere-56	Länken 	04.06 Stockholm			341 int		
2.56.33	Nils Svenfors-54	LIF	04.06 Stockholm			364 int		
2.56.44	Gösta Blom		MaSK	27.08 Kokkola			7 venetsia					
2.57.07	Mikael Brännkärr-59	Åsarna 	29.05 Jyväskylä			8 finlandia					
2.57.48	Mikael Backlund-62	MaSK	12.09 Vasa			18 nat								
2.57.51	Peter Backlund-53	LeBoys	29.05 Jyväskylä			9 finlandia					
	---20---								
2.59.47	Niklas Dahllund-72	Falken	04.06 Stockholm			503 int
2.59.52	Olav Kirsilä-51		LeBoys	27.08 Kokkola			9 venetsia								
								
								
	110m häck-94		
15,45	Stefan Myntti-70	VIS	12.06 Sibbo +1,5		D SFIM		
15,99	Johnny Berglund-73	VOM	12.06 Sibbo +1,5		D SFIM		
16,04	Jan-Erik Höglund-72	VIS	28.08 Nykarleby +0,8		D DM		
16,09	Leif Björkgren-67	Drott	06.08 Närpes –2,0		2 DM		
17,49	John Forslund-74	Femman 	11.07 Nykarleby +0,7		1-20 DM		
18,15	Mats Höglund-76		Falken 	06.08 Närpes –2,0		3 DM		
																
								
								
	400m häck-94		
51,94	Stefan Lithen-70	Femman	10.07 Tuusula			6 FM		
54,91	Toni Myllymäki-76	Åsarna	02.07 Vörå			2 SFIM		
55,25	Tom Lithen-74		Femman	21.08 Nivala			3A-20 FM		
57,16	Jan-Erik Salo-75	Åsarna	31.07 Kokkola			1		
57,26	John Forslund-74	Femman 	02.07 Vörå			7 SFIM		
58,09	Kim-Olof Dahlbacka-72	IFN	05.08 Närpes			2 DM		
58,78	Mikael Finell-73	VIS	02.08 Vasa			2 dt		
60,66	Stefan Bärnas-69	Kraft	24.07 Sundsvall			6 mitt-k		
61,07	Mats Höglund-76		Falken 	05.08 Närpes			4 DM		
62,09	Mikael Asp-77		Kraft 	05.08 Närpes			5 DM		
	---10---							
								
	3000m hinder-94		
9.00,85	 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	02.07 Vörå			1 SFIM		
9.06,24	 Harri Liukku-66	Länken 	24.07 Sundsvall			1 mitt-k		
9.12,80	 Jorma Kauranen-67	Länken	24.06 Keuruu			8 int		
9.30,49	 Peter Sundstedt-75	Åsarna	20.08 Nivala			5-20 FM		
10.06,67 Bengt Norrbo-75	VIS	20.08 Nivala			15-20 FM		
								
								
	höjd-94		
221	Oskari Frösen-76	Länken	17.09 Cagliari, ITA		3 int		
201	Stefan Myntti-70	VIS	11.06 Sibbo			D SFIM		
198	Simon Sundsten-78	Falken	20.08 Nokia			3-16 FM		
183	Bror-Erik Storlund-78	VOM	01.09 Närpes			1-16 dt		
182	Kristoffer Sandell-79	Falken 	09.09 Jakobstad			1-15 skolM		
181	Johnny Berglund-73	VOM	28.05 Turku			D FM 		
180	Roger Lindholm-60	Fyren 	01.06 Korsnäs			dt					
180	Nicklas Storbjörk-79	Falken 	12.06 Hämeenlinna		3-16 dt		
180	Robert Strandvall-77	Åsarna 	30.08 Kokkola			1-18 dt					
178	Jouni Suokas-79		Länken 	05.08 Karijoki			1-16 dt	
	---10---	
177	Jan-Erik Höglund-72	VIS	27.08 Nykarleby			D		
175	Magnus Sundelin-75	VIS	30.06 Korsnäs			5 nat		
175	Sami Rokala-74		GIF	12.07 Nykarleby			1-20 DM		
175	Ronnie Salonen-76	VOM	09.09 Jakobstad			3-18 skolM		
								
								
	stav-94		
465	Stefan Myntti-70	VIS	02.08 Vasa			1 dt		
405	Andreas Hatt-77		Åsarna	10.09 Jakobstad			1-20 skolM		
401	Christian Westö-79	Femman	02.08 Vasa			1-16 dt		
390	Sten Forsen-47		Åsarna	20.07 Nedervetil		1 dt		
381	Mikael Forsell-77	VOM	01.09 Närpes			1-18 dt		
380	Johnny Berglund-73	VOM	29.05 Turku			D FM		
380	Jan-Erik Höglund-72	VIS	02.08 Nykarleby			D DM		
380	Niklas Myntti-72	VIS	02.08 Vasa			2 dt		
370	Ove Forsen-74		Åsarna 	11.07 Nykarleby			1-20 DM		
360	Kristoffer Härtull-79	Drott	12.07 Nykarleby			2-16 DM		
	---10---							
352	Mikael Westö-82		Femman	30.08 Vasa			1-14		
340	Tomas Halmesmäki-78	Drott 	11.08 Vörå			2 dt		
330	Kenneth Byskog-79	Åsarna 	20.07 Nedervetil		dt					
320	Robert Högkull-74	Falken 	28.08 Nykarleby			D		
								
								
	längd-94		
790	Kenneth Kastren-75	Åsarna	09.07 Tuusula +1,5		2 FM		
728	Leif Björkgren-67	Drott	24.06 Keuruu +0,6		3 int		
694	Tom Lithen-74		Femman	23.07 Sudsvall +1,6		3 int 		
680	Stefan Myntti-70	VIS	28.05 Turku +0,3		D FM		
674	Simon Sundsten-78	Falken	06.08 Vantaa +1,4		5-16 FM		
669	Robert Strandvall-77	Åsarna	16.06 Närpes +1,2		2-18 nat		
667	Jouko Nikula-54		Femman	16.07 Kuusankoski –0,4		1-40 FM		
649	Oskari Frösen-76	Länken	08.06 Kristinestad +1,8		2-18 dt		
632	Johnny Berglund-73	VOM	12.06 Sibbo –0,4		D SFIM		
632	Jan-Erik Höglund-72	VIS	27.08 Nykarleby +1,0		D		
	---10---							
627	Johan Lahtinen-79	VOM	05.08 Närpes +1,1		4 DM		
626	Magnus Sundelin-75	VIS	11.07 Nykarleby –0,3		2-18 DM		
617	Andreas Hatt-77		Åsarna 	05.08 Närpes +0,8		6 DM		
								
								
								
	3-steg-94		
14.24	Leif Björkgren-67	Drott	24.07 Sundsvall –0,2		2 mitt-k		
13.84	Jens Wallin-77		VIS	23.08 Vasa +0,5			1 cup		
13.59	Johnny Berglund-73	VOM	24.07 Sundsvall –0,1		5 mitt-k		
13.33	Magnus Sundelin-75	VIS	03.07 Vörå +1,4			6 SFIM		
13.03	Robert Strandvall-77	Åsarna	23.08 Vasa +0,2			4 cup		
12.84	Jan-Magnus Söderlund-75	Kraft 	06.08 Närpes +0,8		3 DM		
12.59	Tommy Wallin-79		VIS	31.07 Pargas +0,9		3-16 SFIM		
12.55	Petri Hautamäki-76	Falken 	23.08 Vasa +1,7			cup					
12.34	Matts Nylund-76		Åsarna 	23.08 Vasa +1,1			cup		
12.23	Simon Sundsten-78	Falken 	11.06 Hämeenlinna +0,4		3-16 u-elit					
	---10---							
								
								
	kula-94		
16.64	Jan Sandvik-69		VIS	08.07 Tuusula			10q FM		
15.75	Johan Åkerlund-64	MaIF	08.07 Tuusula			16q FM		
15.67	Fredrik Melin-75	MaIF	26.07 Närpes			1-20 nat		
13.67	Martin Ahlskog-77	Åsarna	03.09 Kronoby			1 dt		
12.76	Jan-Erik Höglund-72	VIS	27.08 Nykarleby			D						
12.74	Johnny Berglund-73	VOM	05.08 Närpes			3 DM		
12.65	Stefan Kulla-77		Falken 	02.07 Vörå			4 SFIM		
12.52	Robert Högkull-74	Falken 	14.06 Nykarleby			1 dt		
								
								
	diskus-94		
54.26	Jan Sandvik-69		VIS	06.08 Närpes			1 DM		
51.58	Johan Åkerlund-64	MaIF	12.07 Lapua			3 int		
46.26	Robert Högkull-74	Falken	24.05 Pedersöre			1 dt		
46.22	Tom Helsing-72		Femman 	03.08 Oravais			1 dt		
43.12	Stefan Kulla-77		Falken	03.07 Vörå			6 SFIM		
42.06	Tommy Rosbäck-67	Fyren	25.05 Vasa			2 laji-p		
41.88	Kaj Ekman-64		VIS	23.08 Vasa			4 cup		
41.44	Jarmo Mäkelä-63		Drott	11.06 Espoo			9 dt		
39.58	Johnny Berglund-73	VOM	11.06 Sibbo			D SFIM		
38.54	Mats Nickull-71		VOM	06.08 Närpes			6 DM		
	---10---							
38.22	Fredrik Melin-75	MaIF	06.08 Närpes			7 DM		
								
								
								
	slägga-94		
49.56	Martin Ahlskog-77	Åsarna	06.06 Oravais			1 nat		
45.86	David Söderberg-79	VOM	03.07 Vörå			3 SFIM		
44.42	Robert Högkull-74	Falken	20.07 Nedervetil		1-20 dt		
43.40	Tommy Södergård-75	VOM	12.06 Hämeenlinna		9-20 nat		
32.82	Jarkko Ahola-66		Länken 	28.08 Kristinestad		1 dt		
32.58	Fredrik Melin-75	MaIF	05.08 Närpes			3 DM		
31.36	Magnus Häggblom-51	VIS	05.08 Närpes			4 DM		
31.14	Stefan Kulla-77		Falken 	05.08 Närpes			5 DM		
								
								
	spjut-94		
66.28	Peter Björkroth-64	GIF	11.06 Haapajärvi		7 nat		
58.48	Benny Tjäru-74		GIF	03.07 Vörå			3 SFIM		
55.04	Kaj Sandell-67		Falken 	06.06 Oravais			2 nat		
55.00	Petri Hautamäki-76	Falken	31.07 Pargas			2-18 SFIM		
54.74	Joakim Rännar-72	IFN	06.08 Närpes			2 DM		
53.32	Lars Backlund-66	IFN	02.07 Vörå			5 SFIM		
52.24	Jan-Erik Höglund-72	VIS	28.08 Nykarleby			D		
51.20	Patrik Sandell-72	Falken 	20.07 Nedervetil		dt					
50.10	Robert Högkull-74	Falken 	20.07 Nedervetil		dt			
48.00	Oskari Frösen-76	Länken	01.09 Kuortane			dt
	---10---							
								
								
	10-kamp-94		
6437	Stefan Myntti-70	VIS	11,53-664-10.16-201-53,90-15,45-28.92-440-46.28-5.09,51		12.06 Sibbo	2 SFIM		
6340	Jan-Erik Höglund-72	VIS	11,51-632-12.76-177-52,37-16,04-36,12-380-52.24-4.51,82		28.08 Nykarleby	1 DM		
6389	Johnny Berglund-73	VOM	11,75-632-12.16-180-52,60-15,99-39,58-360-44.64-4.40,11		12.06 Sibbo	3 SFIM		
5129	Kaj Sandell-67		Falken	12,0-585-09.06-159-53,20-19,70-25,88-310-50.94-4.41,63		28.08 Nykarleby	2 DM		
5126	Robert Högkull-74	Falken	12,2-560-12.11-162-58,10-19,26-43.94-320-47.68-5.36,36		28.08 Nykarleby	1-20 DM		
4824	Patrik Sandell-72	Falken 	12,5-577-09.50-168-59,17-20,15-28.64-310-50.62-4.54,17		28.08 Nykarleby				


	100m-93	
10,81	Janne Pajunen-68	Åsarna	27.05 Närpes +1,5		1 nat	
10,88	Kenneth Kastren-75	Åsarna	07.08 Kemi +0,4			4-18 FM	
10,98	Jörgen Holmberg-69	Kraft	13.07 Kristinestad +0,9		2 int	
10,99	Mikael Bäck-74		VOM	27.05 Närpes +1,5		2 nat	
11,08	Hans Nordman-75		Kraft	04.09 Borgå +1,4		2-20 skol	
11,16	Thomas Asp-72		Kraft	12.07 Alavus +0,9		5A nat	
11,18	Stefan Ivars-76		Kraft	04.09 Borgå +1,4		3-20 skol	
11,25	Staffan Holmberg-66	Kraft	06.06 Ähtäri –1,2		1h1 nat	
11,27	Toni Myllymäki-76	Åsarna	04.09 Borgå +1,4		5-20 skol	
11,34	Mika Eränen-71		Länken	13.07 Kristinestad +0,9		7A int	
	---10---						
11,38	Stefan Myntti-70	VIS	30.07 Mikkeli –0,2		D FM	
11,38	Patrik Söderlund-72	Kraft	15.08 Jakobstad +0,9		3h2 DM
11,42	Patrik Westlin-74	Femman	07.07 Närpes +0,1		2-20 DM	
11,2	Mikael Söderman-65	Drott 	06.06 Oravais –0,4		2 nat	
11,51	Roland Asplund-76	Kraft	07.07 Närpes +0,3		3-18 DM	
11,53	Johan Rönnqvist-75	Drott 	25.07 Mariehamn +1,9		3h1-18 SFIM	
11,61	Johnny Berglund-73	VOM	27.05 Närpes +1,5		7 nat	
11,62	Anton Boman-76		Drott 	07.07 Närpes +0,3		4-18 DM	
11,63	Patrik Häggman-74	IFN	07.07 Närpes +0,1		3-20 DM	
11,65	Jim Snickars-77		Kraft 	27.05 Närpes +1,4		1-16 nat	
	---20---						
11,65	Kent Alm-71		Femman 	13.07 Kristinestad +0,8		5B int	
							
							
	200m-93	
21,97	Janne Pajunen-68	Åsarna	01.08 Mikkeli +0,9		4h1 FM	
22,03	Staffan Holmberg-66	Kraft	14.08 Jakobstad +2,0		1 DM	
22,04	Mikael Söderman-65	Drott	29.05 Jakobstad +0,78		1A nat	
22,08	Thomas Asp-72		Kraft	25.06 Ylöjärvi +1,0		5A nat	
22,15	Jörgen Holmberg-69	Kraft	14.08 Jakobstad +2,0		3 DM	
22,29	Mikael Bäck-74		VOM	29.05 Jakobstad +0,78		3A nat	
22,42	Stefan Ivars-76		Kraft	08.08 Kemi +0,5			4sf1-18 FM	
22,48	Stefan Lithen-70	Femman	14.08 Jakobstad +2,0		6 DM	
22,61	Kenneth Kastren-75	Åsarna	29.05 Jakobstad +0,78		4A nat	
22,72	Toni Myllymäki-76	Åsarna	08.06 Kokkola +0,6		1 dt	
	---10---						
22,72	Stefan Bärnas-69	Kraft	25.06 Ylöjärvi +0,6		2h6 nat	
22,74	Hans Nordman-75		Kraft	08.08 Kemi +1,0			5sf2-18 FM	
23,01	Kaj Nyman-63		Drott	29.05 Jakobstad +0,78		5A nat
23,08	Johan Rönnqvist-75	Drott	01.09 Lappajärvi +1,7		1-18 cup	
23,28	Kent Alm-71		Femman 	29.06 Lapua +0,3		6A nat	
23,28	Roland Asplund-76	Kraft	08.08 Kemi +1,6			7h3-18 FM	
23,29	Patrik Westlin-74	Femman 	29.06 Lapua +1,0		3B int	
23,49	Krister Storbacka-66	Drott 	29.05 Jakobstad +0,7		nat
23,50	Mikael Appel-75		Länken 	16.08 Närpes +2,0		1-18 dt	
23,51	Petri Kangas-76		Åsarna	29.06 Lapua +1,0		5B nat	
	---20---						
23,51	Juha Nyman-66		IFN	26.08 Kristinestad +1,2		5 dt	
23,55	Anton Boman-76		Åsarna 	29.05 Jakobstad +1,1		9 dt	
23,64	Mats Rönnback-76	Drott 	24.07 Mariehamn +1,7		1h2 SFIM	
23,67	John Forslund-74	Femman 	29.05 Jakobstad +1,0		nat				
							
							
	400m-93	
46,88	Mikael Söderman-65	Drott	15.07 Nurmijärvi		3 int	
47,38	Kaj Ekman-64		VIS	15.08 Jakobstad			1A DM	
48,04	Janne Pajunen-68	Åsarna	27.06 Lapinlahti		2A int	
48,47	Staffan Holmberg-66	Kraft	21.08 Vasa			2 mitt-k	
48,51	Stefan Lithen-70	Femman 	29.06 Lapua			2A int	
48,58	Thomas Asp-72		Kraft	31.07 Mikkeli			5 FM	
49,17	Hans Nordman-75		Kraft	07.08 Kemi			4-18 FM	
49,46	Kaj Nyman-63		Drott	15.08 Jakobstad			5 DM	
49,63	Jörgen Holmberg-69	Kraft	10.08 Jyväskylä			2B int	
49,95	Stefan Bärnas-69	Kraft	18.07 Borgå			2h1 SFIM	
	---10---						
49,96	Patrik Söderlund-72	Kraft	18.07 Borgå			2h2 SFIM	
50,14	Juha Nyman-66		IFN	10.08 Jyväskylä			3B int	
50,16	Petri Kangas-76		Åsarna	06.08 Kemi			3h1-18 FM	
50,21	Toni Myllymäki-76	Åsarna	07.07 Närpes			2-18 DM	
50,27	Tom Nordman-72		Kraft	29.06 Lapua			4B int	
50,30	Stefan Ivars-76		Kraft	06.08 Kemi			2h5-18 FM	
50,47	Kent Alm-71		Femman 	18.07 Borgå			1h4 SFI	
50,81	Johan Rönnqvist-75	Drott	15.08 Jakobstad			9 DM	
50,87	Krister Storbacka-66	Drott	29.06 Lapua			1C int	
51,06	Jim Snickars-77		Kraft	07.08 Jalasjärvi		2-16 FM	
	---20---						
51,39	Mikael Appel-75		Länken	07.07 Närpes			5-18 DM	
51,60	Johnny Berglund-73	VOM	12.06 Vasa			D DFIM	
51,68	Roland Asplund-76	Kraft	25.06 Ylöjärvi			2B-18 nat	
51,78	Tapio Rajamäki-67	Länken 	18.07 Borgå			SFIM	
51,95	Patrik Westlin-74	Femman 	22.07 Närpes			1-20 dt	
52,07	John Forslund-74	Femman 	22.07 Närpes			2-20 dt	
52,14	Anton Boman-76		Drott	07.07 Närpes			6-18 DM	
52,26	Tom Lithen-74		Femman 	18.07 Borgå			h SFIM	
52,38	Markus Brännström-76	Åsarna	11.07 Kannus			nat				
52,58	Tomas Björkman-73	IFN	07.07 Närpes			2-20 DM	
	---30---						
52,62	Jim Eriksson-75		Kraft 	25.06 Ylöjärvi			2C-18 nat				
52,63	Petri Hautamäki-76	Falken 	16.05 Sundsvall			int	
52,73	Rene Lindell-76		Falken 	17.07 Kuopio			13-18 elit	
53,13	Björn Kronholm-77	Drott 	24.07 Mariehamn			2-16 SFIM	
53,19	Kaj Sandell-67		Falken 	15.08 Jakobstad			14 DM	
53,37	Mikael Rönnholm-70	Drott 	29.06 Lapua			6C int	
53,46	Mats Rönnback-76	Drott 	07.07 Närpes			10-18 DM	
53,92	Andre Forsström-77	Åsarna 	24.07 Mariehamn			3-16 SFIM	
							
							
	800m-93	
1.46,23	Mikael Söderman-65	Drott	13.07 Kristinestad		4A int	
1.50,77	Kaj Nyman-63		Drott	26.06 Saarijärvi		8A int	
1.53,22	Kaj Elenius-65		Drott	22.06 Tampere			7B int	
1.53,28	Kaj Ådjers-63		Länken	17.07 Borgå			1 SFIM	
1.54,37	Mikael Appel-75		Länken	13.07 Kristinestad		1-18 int	
1.54,40	Jan-Erik Salo-75	Åsarna	13.07 Kristinestad		2-18 int	
1.55,04	Mikael Rönnholm-70	Drott	30.05 Punkalaidun		11A int	
1.55,09	Tapio Rajamäki-67	Länken	08.08 Ruovesi			2 nat	
1.55,84	Krister Storbacka-66	Drott	26.06 Saarijärvi		4B int	
1.57,68	Petri Kangas-76		Åsarna	18.07 Kuopio			2-18 u-elit	
	---10---						
1.57,99	Juha Nyman-66		Drott	26.08 Kristinestad		3 dt	
1.58,1	Peter Sundstedt-75	GIF	29.07 Pyhäsalmi			3	
1.59,18	Sven-Erik Swanson-73	Falken 	13.07 Kristinestad		7B int	
2.00,28	Johan Rönnqvist-75	Drott 	24.07 Mariehamn			3-18 SFIM	
2.00,37	Roland Kock-76		Falken 	18.07 Kuopio			8-18 u-elit	
2.00,86	Jim Eriksson-75		Kraft 	13.07 Kristinestad		3-18 int	
2.01,6	Johnny Wallsten-67	Drott 	06.06 Oravais			1 nat	
2.02,30	Dan Norrbo-73		VIS	08.07 Närpes			2-20 DM	
2.03,23	Timo Perkiömäki-74	Länken 	13.07 Kristinestad		8B int	
2.03,72	Kaj Sandell-67		Falken 	17.07 Borgå			7 SFIM	
	---20---						
2.03,78	Petri Hautamäki-76	Falken 	15.05 Sundsvall			int				
							
							
	1500m-93	
3.45,80	Kaj Ådjers-63		Länken	13.07 Kristinestad		9A int	
3.56,09	Mikael Rönnholm-70	Drott	06.06 Elimäki			6A int	
3.56,8	Jan-Erik Salo-75	Åsarna	25.07 Jalasjärvi		5 nat	
3.59,98	Jonny Wallsten-67	Drott	15.08 Jakobstad			3 DM	
4.00,55	Mikael Nyman-66		Länken 	13.07 Kristinestad		3B nat	
4.02,07	Dan Norrbo-73		VIS	15.08 Jakobstad			4 DM	
4.02,27	Kaj Elenius-65		Drott	29.06 Lapua			14A nat		
4.03,51	Peter Sundstedt-75	GIF	06.08 Kemi			11A-18 FM	
4.09,66	Tapio Rajamäki-67	Länken 	26.06 Kuortane			6B elit				
4.12,03	Peter Söderlund-76	Länken	29.06 Lapua			12B nat	
	---10---						
4.13,58	Roland Kock-76		Falken 	15.08 Jakobstad			7 DM	
							
							
	3000m-93	
8.16,97	Kaj Ådjers-63		Länken	22.06 Tampere			13A int	
8.42,80	Johnny Wallsten-67	Drott 	03.08 Alajärvi			1 nat	
8.45,38	Jan-Erik Salo-75	Åsarna	05.09 Borgå			1-20 Skol	
8.46,65	Mikael Nyman-66		Länken 	03.08 Alajärvi			5 nat	
8.50,3	Dan Norrbo-73		VIS	12.09 Mariehamn			4 cup-f	
8.51,6	Tommy Brännkärr-69	Åsarna 	01.09 Kankaanpää		4 nat		
9.11,49	Mikael Rönnholm-70	Drott	11.08 Vasa			cup		
9.18,20	Peter Söderlund-76	Länken 	26.06 Saarijärvi		7-18 int		
							
							
	5000m-93	
15.04,36 Tommy Brännkärr-69	Åsarna	15.06 Vasa			6 int	
15.05,36 Kaj Ådjers-63		Länken	22.08 Vasa			1 mitt-k	
15.09,49 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	12.09 Tampere			4-20 skol	
15.10,36 Jonny Wallsten-67	Drott	15.06 Vasa			8 int	
15.16,75 Mikael Nyman-66	Länken 	17.07 Borgå			4 SFI	
15.17,4	 Johan Storbjörk-73	Falken 	14.08 Jakobstad			3 DM	
15.19,89 Dan Norrbo-73		VIS	08.08 Turku			9-20 FM	
15.21,7	 Stefan Storvall-61	Åsarna	14.08 Jakobstad			4 DM	
15.48,49 Peter Sundstedt-75	GIF	08.07 Närpes			2-18 DM	
15.48,9	 Mats Spets-71		Åsarna 	14.08 Jakobstad			5 DM	
	---10---						
15.57,40 Kaj Portin-67		Falken 	15.06 Vasa			20 nat	
15.58,0	 Johnny Fagerholm-66	LIF	14.08 Jakobstad			8 DM	
							
							
	10000m-93	
31.52,81 Mikael Nyman-66	Länken	06.07 Seinäjoki			10 nat	
32.09,62 Stefan Storvall-61	Åsarna	21.08 Vasa			2 mitt-k	
32.16,24 Tommy Brännkärr-69	Åsarna	15.08 Jakobstad			1 DM	
32.26,12 Rainer Tunturi-56	Länken	15.08 Jakobstad			3 DM	
32.45,27 Jan-Erik Nordstedt-63	VOM	15.08 Jakobstad			4 DM	
33.36,96 Krister Blomqvist-67	Falken 	15.08 Jakobstad			6 DM	
33.50,89 Hans Byggmästar-62	Drott 	21.08 Vasa			6 mitt-k	
34.20,42 Johnny Fagerholm-66	Drott  	15.08 Jakobstad			7 DM	
34.36,26 Timo Rajamäki-67	Länken 	15.08 Jakobstad			8 DM	
35.34,7	 Tom Sörhannus-68	Länken 	26.08 Kristinestad		1 dt	
	---10---						
35.35,9	 Markku Mantere-56	Länken 	26.08 Kristinestad		2 dt	
							
	halvmaraton-93
1.09.06	Kaj Ådjers-63		Länken	11.09 Vasa			3 nat
1.09.32	Peter Klemets-53	Femman	04.06 Laihia			2 nat	
1.12.56	Krister Blomqvist-67	Drott	24.07 Jakobstad			3 nat	
1.13.05	Jan-Erik Nordstedt-63	VIF	24.07 Jakobstad			4 nat		
1.13.32	Mikael Nyman-66		Länken	04.07 Sideby			2 nat
1.13.43	Johnny Fagerholm-66	LIF	24.07 Jakobstad			5 nat
1.14.00	Timo Rajamäki-67	Länken	04.07 Sideby			3 nat
1.15.07	Kaj Portin-67		Femman	11.09 Vasa			10 nat
1.15.35	Niklas Dahllund-72	Falken	24.07 Jakobstad			9 nat
1.15.40	Boes Ravall-53		Åsarna	11.09 Vasa			11 nat
	---10---
1.15.53	Sören Pått-55		SIK	04.06 Laihia			5 nat
1.16.19	Jens Hagback-71		TIK	04.07 Sideby			4 nat
1.16.24	Jarkko Kiuasperä-47	Länken	04.07 Sideby			1-45 nat
1.17.30	Torbjörn Berg		SIK	11.09 Vasa			12 nat
1.18.02	Fredrik Forsbacka-68	Drott	24.07 Jakobstad			11 nat
1.18.17	Markku Mantere-56	Länken	11.09 Vasa			15 nat	
1.18.44	Mikael Backlund-62	MaSK	24.07 Jakobstad			14 nat
1.18.51	Henry Sandkulla-39	Drott	24.07 Jakobstad			1-50 nat
1.18.54 John Haglund		PSK	12.10 Mariehamn			1-40 kanonloppet


						
	maraton-93	
2.26.39	Peter Klemets-53	Femman	11.09 Kittilä			1 nat				
2.32.59	Stefan Storvall-61	Åsarna	24.07 Jakobstad			1 nat	
2.37.12	Mikael Nyman-66		Länken	24.07 Jakobstad			4 nat	
2.40.05	Hans Byggmästar-62	Drott 	10.10 Umeå			2 int				
2.44.30	Ove Snåre-61		Åsarna 	24.07 Jakobstad			6 nat	
2.44.59	Kaj Portin-67		Falken 	24.07 Jakobstad			7 nat	
2.46.04	Peter Backlund-53	LeBoys	29.05 Oulu			3-40 nat	
2.47.22	Alf Granvik-47		JoggMix	28.08 Kokkola			2-40 nat
2.47.39	Bjarne Östman-52	IFN	05.06 Stockholm			120 int
2.49.18	Boes Ravall-53		Åsarna	05.06 Stockholm			140 int
	---10---
2.51.11	Peter Sjöwall-61	GIF	06.08 Helsinki		
2.52.33	Kim Stranden-71		Åsarna	05.06 Stockholm			187 int
2.53.10	Erik Lindholm-46	P-P	24.07 Jakobstad			3-40 nat	
2.53.55	Timo Aatsinki-64	Länken 	06.08 Helsinki			
2.54.00	Mats Slangar		IFN	05.06 Stockholm			216 int	
2.55.21	Olav Kirsilä-51		Drott 	28.08 Kokkola			5-40 nat	
2.55.48	Lars Haglund-44		Drott	28.08 Kokkola			7-40 nat
2.56.09	Jens Brännström		GIF	28.08 Kokkola			1-35 nat
2.57.38	Stig Snickars-42	Kraft	28.08 Kokkola			1-50 nat
2.58.16	Esa Luhtasela-52	MaIF	06.08 Helsinki
	---20---
2.58.24	Ralf Bredarholm-46	Falken	28.08 Kokkola			9-40 nat
2.58.35	Kenneth Högholm-62	P-P	11.09 Vasa			20 nat	
2.58.51	Gösta Blom		MaSK	28.08 Kokkola			2-50 nat
2.59.15	Håkan Rauma		GIF	28.08 Kokkola			11-40 nat
2.59.32	Guy Träisk-54		Drott	11.09 Vasa			23 nat
2.59.46	Mikael Backlund-62	MaSK	11.09 Vasa			24 nat
							
							
							
	110m häck-93	
15,23	Stefan Myntti-70 	VIS	21.08 Vasa –1,1			3 mitt-k	
15,40	Juha Nyman-66		IFN	15.08 Jakobstad –0,3		2 DM	
15,61	Leif Björkgren-67	Drott	15.08 Jakobstad –0,3		3 DM	
15,64	Johnny Berglund-73	VOM	18.07 Borgå –1,6		5 SFIM	
15,87	John Forslund-74	Femman	15.08 Jakobstad –0,3		5 DM	
17,07	Toni Myllymäki-76	Åsarna 	11.08 Vasa –1,1				
17,35	Patrik Westlin-74	Femman 	11.08 Vasa –1,2				
17,38	Jouko Nikula-54		Drott 	18.07 Virrat –0,4		1-35 FM	
17,80	Mikael Finell-73	VIS	15.08 Jakobstad –0,3		6 DM	
18,82	Magnus Sundelin-75	VIS	11.08 Vasa –1,1				
	---10---						
							
							
							
	400m häck-93	
51,08	Stefan Lithen-70	Femman	06.06 Elimäki			1A int	
51,88	Sören Kronqvist-68	IFN	02.04 Austin Texas		1	
53,10	Juha Nyman-66		IFN	31.07 Mikkeli			4h3 FM	
54,17	Patrik Söderlund-72	Kraft	17.07 Borgå			2 SFIM	
55,75	John Forslund-74	Femman	27.05 Närpes			6 nat	
56,13	Tom Lithen-74		Femman	17.07 Borgå			5 SFIM	
57,67	Patrik Westlin-74	Femman	17.07 Borgå			4h1 SFI	
58,15	Kim-Olof Dahlbacka-72	IFN	14.08 Jakobstad			5 DM	
61,11	Mikael Finell-73	VIS	16.06 Hämeenlinna		6B-20 FM	
	---10---						
							
							
	3000m hinder-93	
9.22,33	 Jan-Erik Salo-75	Åsarna	21.08 Vasa			2 mitt-k	
9.22,50	 Dan Norrbo-73		VIS	21.08 Vasa			3 mitt-k	
9.53,3	 Jonny Wallsten-67	Drott	01.06 Vasa			1 DM	
9.57,7	 Mikael Nyman-66	Länken	01.06 Vasa			2 DM	
10.27,7	 Sami Rokala		GIF	06.06 Vasa			2-20 DM	
10.32,28 Stig Haglund-43	Drott	18.07 Virrat			1-50 FM	
							
							
	höjd-93	
215	Oskari Frösen-76	Länken	20.05 Lapua			1-18 nat	
204	Stefan Myntti-70	VIS	12.06 Vasa			D SFIM	
192	Johnny Berglund-73	VOM	12.06 Vasa			D-20 SFI	
190	Roger Lindholm-60	Fyren	06.07 Korsnäs			9 nat	
187	Simon Sundsten-78	Falken	06.08 Jalasjärvi		Team-16 FM	
185	Jarkko Ahola-66		Länken 	01.07 Karijoki			1 dt	
185	Johan Ingberg-77	VIS	18.07 Kristinestad		1-16 dt	
185	Mikael Appel-75		Länken 	14.08 Jakobstad			3 DM	
184	Tomas Löfgren-77	VIS	12.06 Vasa			D-16 SFI	
181	Sami Rokala-74		GIF	18.06 Turku			8 PV				
	---10---						
178	Magnus Sundelin-75	VIS	17.04 USA				
178	Kristoffer Sandell-79	Falken 	28.08 Hamina			2-14 FM	
175	Pasi Välineva-77	Länken 	08.06 Pori			3-18 nat	
175	Mats Nylund-76		Åsarna 	11.08 Vasa				
175	Johan Boman-77		IFN	01.09 Lappajärvi		2-18 kk				
							
							
	stav-93	
470	Stefan Myntti-70	VIS	22.08 Vasa			2 mitt-k	
390	Sten Forsen-47		Åsarna	15.08 Jakobstad			2 DM	
370	Mikael Finell-73	VIS	13.06 Vasa			D SFIM	
370	Christian Westö-79	Femman	13.07 Haapajärvi		1-14 nat	
370	Andreas Hatt-77		Åsarna	25.07 Mariehamn			1-16 SFI	
370	Johnny Berglund-73	VOM	27.07 Vähäkyrö				
340	Ove Forsen-74		Åsana 	07.07 Närpes			1-20 DM	
340	Mikael Forsell-77	VOM	18.08 Jakobstad			6-16 dk	
340	Kristoffer Härtull-79	Drott 	29.08 Mariehamn			4-14 FM	
330	Thomas Löfgren-77	VIS	13.06 Vasa			D SFIM	
	---10---						
330	Matts Nylund-76		Åsarna 	21.07 Nedervetil		dt				
315	Mikael Westö-82		Femman 	20.07 Alajärvi				
							
							
	längd-93	
770	Kenneth Kastren-75	Åsarna	28.08 Stockholm –0,8		1-18 lk	
691	Leif Björkgren-67	Drott	26.06 Kuortane +0,8		10 int	
684	Stefan Myntti-70	VIS	30.07 Mikkeli +1,1		D FM	
677	Johan Näs-69		IFN	12.07 Alavus –0,6		1 nat	
665	Tom Lithen-74		Femman	06.08 Turku +1,0		16q-20 FM	
661	Johnny Berglund-73	VOM	12.06 Vasa +1,8			D SFIM	
660	Oskari Frösen-76	Länken	07.07 Närpes +0,2		2-18 DM	
650	Jouko Nikula-54		Drott 	17.07 Virrat –0,4		1-35 FM	
643	Simon Sundsten-67	Falken	07.08 Jalasjärvi +1,8		6-16 FM	
621	Toni Myllymäki-76	Åsarna 	12.07 Alavus +0,3		2 nat				
	---10---						
617	Robert Strandvall-78	Åsarna	05.09 Borgå +1,2		1-15 skolM	
							
medvind							
716	Leif Björkgren-67	Drott 	17.07 Borgå +3,4		3 SFIM	
695	Johan Näs-69		IFN	17.07 Borgå +3,0		4 SFIM	
							
							
							
	3-steg-93	
14.92	Johan Näs-69		IFN	15.08 Jakobstad +1,6		1 DM	
14.11	Johnny Berglund-73	VOM	22.08 Vasa +0,8			3 mitt-k	
12.98	Magnus Sundelin-75	VIS	10.04 USA +1,3				
12.81	Simon Sundsten-67	Falken	11.08 Vasa +1,7			1-16 cup	
12.72	Jouko Nikula-54		Drott 	18.07 Virrat +0,4		2-35 FM	
12.72	Jens Wallin-77		VIS	07.08 Jalasjärvi –1,5		13q-16 FM	
12.58	Mats Nylund-76		Åsarna 	08.07 Närpes +0,5		1-18 DM	
12.36	Johan Ingberg-77	VIS	11.08 Vasa +1,5			2-16 cup	
							
							
							
	kula-93	
18.89	Jan Sandvik-69		VIS	25.07 Jalasjärvi		1 nat	
16.10	Johan Åkerlund-64	MaIF	05.09 Ilmajoki			1 alue-r	
14.10	Fredrik Melin-75	MaIF	12.09 Korsnäs			dt	
14.01	Jarmo Mäkelä-64		Drott	17.07 Borgå			3 SFIM	
12.55	Jouko Nikula-54		Drott 	14.08 Jakobstad			5 DM	
12.33	Johnny Berglund-73	VOM	08.07 Närpes			1-20 DM	
							
							
							
	diskus-93	
56.54	Jan Sandvik-69		VIS	21.08 Vasa			1 mitt-k	
49.42	Johan Åkerlund-64	MaIF	21.08 Vasa			2 mitt-k	
48.66	Kaj Ekman-64		VIS	26.06 Kuortane			7 int	
44.84	Tommy Rosbäck-67	Fyren	15.08 Jakobstad			3 DM	
44.32	Jarmo Mäkelä-64		Drott	18.07 Borgå			4 SFIM	
43.64	Robert Högkull-74	Falken 	15.08 Jakobstad			4 DM	
42.72	Stefan Kulla-77		Falken	18.07 Borgå			5 SFIM	
42.72	Tom Helsing-72		Femman	15.08 Jakobstad			5 DM	
40.34	Jarkko Ahola-66		Länken 	26.07 Kristinestad		1 dt	
40.06	Matts Nickull-71	VOM	27.07 Maxmo			1 dt	
	---10---						
39.66	Johnny Berglund-73	VOM	27.07 Maxmo			2 dt	
38.00	Peter Ek-58		Kraft 	26.07 Kristinestad		2 dt	
37.60	Magnus Häggblom-51	VIS	15.08 Jakobstad			7 DM	
							
							
							
	slägga-93	
52.88	Martin Ahlskog-77	Åsarna	14.08 Jakobstad			1 DM	
46.96	Jan Sandvik-69		VIS	14.08 Jakobstad			2 DM	
44.02	Tommy Rosbäck-67	Fyren	22.08 Vasa			6 mitt-k	
42.00	Robert Högkull-74	Falken 	18.07 Borgå			8 SFI	
41.48	Tommy Södergård-75	VOM	12.09 Korsnäs			1 dt	
40.16	Johan Åkerlund-64	MaIF	02.06 Korsnäs			1 dt	
36.96	Peter Björkroth-64	Åsarna	11.08 Vasa			3 cup	
36.54	Henry Kulla-49		Falken	11.08 Vasa			4 cup	
35.04	Henrik Broman-61	VIS	12.09 Mariehamn			4 cup-f	
34.90	Magnus Häggblom-51	VIS	12.09 Mariehamn			5 cup-f	
	---10---						
32.83	Jarkko Ahola-66		Länken 	02.06 Korsnäs			2 dt	
							
							
	spjut-93	
72.30	Peter Björkroth-64	Åsarna	03.08 Alajärvi			2 nat	
59.58	Lars Backlund-66	IFN	15.08 Jakobstad			2 DM	
58.30	Benny Tjäru-74		GIF	15.08 Jakobstad			3 DM	
55.50	Bo-Göran Ljung-65	Femman 	15.08 Jakobstad			4 DM	
55.12	Kaj Sandell-67		Falken 	15.08 Jakobstad			5 DM	
53.12	Joakim Rännar-72	IFN	06.06 Oravais			4 nat	
51.20	Timo Lithen-75		VIS	04.09 Borgå			2-20 skolM	
50.72	Patrik Sandell-72	Falken 	06.06 Oravais			6 nat	
50.04	Jens Hagback-71		TIK	01.07 Kristinestad		1 dt			
49.94	Johnny Berglund-73	VOM	08.08 Turku				
	---10---						
							
							
	10-kamp-93	
6650	Johnny Berglund-73	VOM	11,41-660-12.02-185-52,06-15,75-38.18-360-49.94-4.41,18	08.08 Turku	2-20 FM	
5040	Mikael Finell-73	VIS	12,78-540-09.27-165-55,37-18,46-25,66-370-43.60-4.44,31	13.06 Vasa	4 SFIM	
5023	Kaj Sandell-67		Falken	12,31-540-08.43-162-53,50-19,22-22.68-310-50.12-4.31,92	13.06 Vasa  	5 SFIM	
4619	Patrik Sandell-72	Falken 	12,85-543-09.42-168-59,91-20,60-28.06-310-49.84-4.58,78	13.06 Vasa	6 SFIM	



	100m-92	
10,68	Janne Pajunen-68	Åsarna	01.08 Stjørdal, NOR +0,8	2 mitt-k	
10,82	Jörgen Holmberg-69	Kraft	14.06 Parkano +1,5		6 int	
10,88	Kaj Ekman-64		VIS	16.05 Brescia, ITA –0,2		D int	
11,03	Kenneth Kastren-75	Åsarna 	21.06 Lapinlahti +0,7		4h1 int	
11,18	Mika Eränen-71		Länken 	11.06 Vähäkyrö +1,6		2 nat	
11,22	Stefan Myntti-70	VIS	18.06 Närpes +1,4		1C int	
11,24	Tom Nordman-72		Kraft	01.07 Kristinestad –1,4		1-20 DM	
11,34	Mikael Bäck-74		VOM	15.08 Vammala +1,4		3h3-18 FM	
11,40	Stefan Lithen-70	Femman	07.06 Oravais –0,9		1 nat	
11,41	Stefan Ivars-76		Kraft	04.09 Närpes +0,2		2sf1-20	
	---10---						
11,48	Thomas Asp-72		Kraft 	01.07 Kristinestad –1,4		2-20 DM	
11,57	Patrik Söderlund-72	Kraft 	01.07 Kristinestad –1,4		3-20 DM	
11,59	Mikael Söderman-65	Drott 	07.06 Oravais –0,9		2 nat				
11,4	Johnny Berglund-73	VOM	06.06 Nedervetil +1,2		D	
11,65	Toni Myllymäki-76	Åsarna 	30.08 Kälviä +0,7		2-16 dk	
11,66	Patrik Moliis-76	Femman	16.06 Kokkola +1,9		1-16 dt	
11,69	Kaj Nyman-63		Drott 	15.07 Helsinki +0,2				
11,71	Patrik Westlin-74	Femman 	01.07 Kristinestad +1,8		2-18 DM	
11,74	Mats Höglund-76		Falken 	02.08 Vasa –1,4			1-16 dt	
11,84	Niclas Södergård-75	IFN	01.07 Kristinestad +1,8		3-18 DM	
	---20---		

medvind				
10,3	Stefan Myntti-70	VIS	22.08 Nykarleby +2,1		D	
							
							
	200m-92	
21,49	Kaj Ekman-64		VIS	12.08 Vasa +1,4			1 dt	
21,54	Janne Pajunen-68	Åsarna	16.08 Lappeenranta +2,0		7 int	
22,02	Mikael Söderman-65	Drott	05.08 Nykarleby +1,2		2 cup	
22,07	Stefan Myntti-70	VIS	20.09 Mariehamn +0,8		1 cup-f	
22,10	Jörgen Holmberg-69	Kraft 	09.06 Vasa +1,5			1 dt	
22,14	Stefan Lithen-70	Femman	09.06 Vasa +1,5			2 dt	
22,19	Tom Nordman-72		Kraft 	16.08 Iisalmi +1,5		1h3-20 FM	
22,57	Thomas Asp-72		Kraft 	09.06 Vasa +1,5			4A dt	
22,74	Staffan Holmberg-66	Kraft 	25.07 Jakobstad –1,2		5 SFIM	
22,81	Kenneth Kastren-75	Åsarna 	16.08 Vammala +0,9		3s2-18 FM	
	---10---						
22,85	Stefan Ivars-76		Kraft 	26.08 Kristinestad –0,4		2 dt	
23,13	Kaj Nyman-63		Drott 	05.08 Nykarleby +1,2		6 cup	
23,16	Kent Alm-71		Femman 	16.05 Sundsvall –2,2		2B int	
23,17	Mika Eränen-71		Länken 	05.08 Nykarleby +1,2		7 cup	
23,56	Mikael Bäck-74		VOM	17.05 Sundsvall –2,7		3C int	
23,56	Patrik Moliis-76	Femman 	03.06 Jakobstad +0,4		2A-16 nat	
23,64	Juha Nyman-66		IFN	12.08 Vasa +1,4			2 dt
23,71	Niklas Södergård-75	Femman 	08.08 Kyrkslätt –2,3		3-18 SFIM				
23,79	Patrik Häggman-74	IFN	26.08 Nykarleby ok				
23,81	Krister Storbacka-66	Drott 	03.06 Jakobstad +1,1		int
	---20---				
23,89	Patrik Söderlund-72	Kraft 	03.06 Jakobstad +1,1		int							
23,90	Patrik Westlin-74	Femman 	25.07 Jakobstad +1,1		int				
23,92	Tomas Björkman-73	IFN	18.07 Nykarleby -1,7		7 DM	
							
							
	400m-92	
47,00	Kaj Ekman-64		VIS	19.08 Jalasjärvi		1A int	
47,01	Mikael Söderman-65	Drott	01.08 Stjørdal, NOR		1 mitt-k	
47,76	Janne Pajunen-68	Åsarna	10.08 Seinäjoki			1 nat	
48,00	Stefan Lithen-70	Femman	01.08 Stjørdal, NOR		2 mitt-k	
49,03	Staffan Holmberg-66	Kraft 	18.06 Närpes			2A nat	
49,13	Tom Nordman-72		Kraft 	18.06 Närpes			3A nat	
49,21	Kaj Nyman-63		Drott	26.07 Jakobstad			5 SFIM	
49,24	Thomas Asp-72		Kraft 	06.06 Hämeenlinna		1A-20 nat	
50,53	Juha Nyman-66		IFN	26.07 Jakobstad			3h4 SFIM	
50,58	Stefan Ivars-76		Kraft 	18.07 Kuopio			1A-16 int	
	---10---						
50,72	Kent Alm-71		Femman 	13.06 Tampere			6B int	
50,85	Patrik Söderlund-72	Kraft 	14.08 Iisalmi			5h1-20 FM	
50,97	Krister Storbacka-66	Drott 	14.06 Kalajoki			1A nat	
51,62	Mikael Appel-75		Länken 	19.07 Nykarleby			8 DM	
51,67	Jörgen Holmberg-69	Kraft 	19.08 Jalasjärvi		2C int				
51,69	Toni Myllymäki-76	Åsarna 	08.08 Kyrkslätt			2-16 SFIM	
51,78	Stefan Myntti-70	VIS	31.05 Mariehamn			D SFIM	
51,79	Johnny Berglund-73	VOM	15.08 Iisalmi			D-20 FM	
51,87	Johan Rönnqvist-75	Drott 	19.07 Nykarleby			9 DM	
51,87	Tapio Rajamäki-67	Länken 	26.07 Jakobstad			4h1 SFIM	
	---20---						
51,98	Tomas Björkman-73	IFN	26.07 Jakobstad				
52,11	Petri Kangas-76		Åsarna	18.07 Kuopio			3A-16 nat	
52,23	Mikael Bäck-74		VOM	01.07 Kristinestad		1-18 DM	
52,36	Kim-Olof Dahlbacka-72	IFN	12.09 Kuortane			D	
52,63	Jan-Henrik Pellas	Kraft 	01.07 Kristinestad		2-18 DM	
52,74	Roland Asplund-76	Kraft 	14.08 Vantaa			2h5-16 DM	
52,78	Erkki Jääskeläinen-56	IFN	14.06 Kalajoki			4 ka				
52,94	Patrik Moliis-76	Femman 	19.07 Nykarleby			12 DM	
52,98	Jens Holmberg-74	Länken 	01.07 Kristinestad		4-18 DM	
53,14	Hans Nordman-75		Kraft 	19.07 Nykarleby			13 DM	
	---30---						
53,17	Markus Brännström-76	Åsarna 	05.09 Närpes			2h2-20 skol	
53,24	Rene Lindell-76		Falken 	14.06 Helsinki-E		1B-16 nat	
53,28	Kaj Sandell-67		Falken 	14.06 Kalajoki				
53,75	Mats Rönnback-76	Drott 	19.07 Nykarleby			15 DM	
53,87	Mikael Finell-73	VIS	17.06 Närpes			10 nat	
53,92	Jim Snickars-77		Kraft 	01.07 Nykarleby			4-16 DM	
							
	600m-92	
1.18,8	Mikael Söderman-65	Drott	(27.5) Jakobstad			1 dt
1.21,1	Kaj Elenius-65		Drott	(27.5) Jakobstad			2 dt
1.21,2	Kaj Nyman-63		Drott	(27.5) Jakobstad			3 dt
1.26,4	Erkki Jääskeläinen-56	Drott	(27.5) Jakobstad			4 dt

	800m-92	
1.47,65	Mikael Söderman-65	Drott	12.08 Nokia			1A int	
1.50,89	Kaj Nyman-63		Drott	20.06 Saarijärvi		9A int	
1.52,94	Kaj Elenius-65		Drott	28.06 Pieksämäki		7 int	
1.53,96	Mikael Rönnholm-70	Femman	06.06 Lempäälä			4 nat	
1.54,38	Kaj Ådjers-63		Länken 	15.07 Kristinestad		4B int	
1.55,80	Krister Storbacka-66	Drott 	08.07 Lapua			1B nat	
1.56,66	Erkki Jääskeläinen-56	Drott 	08.07 Lapua			3B nat	
1.57,07	Juha Nyman-66		IFN	05.08 Nykarleby			3 cup	
1.57,89	Jörgen Salo-66		Åsarna 	05.08 Nykarleby			4 cup	
1.58,45	Jan-Erik Salo-75	Åsarna 	05.08 Nykarleby			5 cup	
	---10---						
1.58,60	Johan Rönnqvist-75	Drott 	08.07 Lapua			1C nat	
1.58,73	Mikael Appel-75		Länken 	08.08 Kyrkslätt			1-18 SFIM	
1.58,79	Tapio Rajamäki-67	Länken 	10.08 Seinäjoki			17 nat				
1.59,02	Johnny Wallsten-67	Drott 	08.07 Lapua			23 nat	
1.59,07	Kim-Olof Dahlbacka-72	IFN	05.08 Nykarleby			6 cup	
1.59,32	Thomas Asp-72		Kraft 	16.08 Iisalmi			8-20 FM	
1.59,73	Sven-Erik Swanson-73	Falken 	04.09 Närpes			3-18 skolM	
2.00,19	Dan Norrbo-73		VIS	20.09 Mariehamn			5 cup-f	
2.00,56	Petri Kangas-76		Åsarna 	19.07 Kuopio				
2.00,97	Timo Perkiömäki-74	Länken 	19.07 Ilmajoki			2-20 int	
	---20---						
2.01,09	Aleksis Hahn-75		VOM	02.07 Kristinestad		3-18 DM	
2.02,01	Stefan Qvisen-69	Länken 	09.07 Kokemäki			int				
2.02,52	Peter Sundstedt-75	GIF	08.08 Kirkkonummi		3-18 SFIM	
2.03,11	Roland Kock-76		Falken 	03.08 Lapua			1-16 nat	
							
							
	1500m-92	
3.49,37	Mikael Rönnholm-70	Femman	28.06 Pieksämäki		8 int	
3.49,58	Kaj Ådjers-63		Länken 	26.07 Jakobstad			2 SFIM	
3.50,96	Jörgen Salo-66		Åsarna 	26.07 Jakobstad			4 SFIM	
3.54,56	Kaj Elenius-65		Drott	20.06 Kuortane			13A int	
4.02,12	Johnny Wallsten-67	Drott 	20.06 Kuortane			2C int				
4.04,44	Jan-Erik Salo-75	Åsarna 	08.09 Kokkola			2-18 dt	
4.07,44	Sven-Erik Swanson-73	Falken 	01.07 Kristinestad		20 DM utom tävlan						
4.07,52	Dan Norrbo-73		VIS	03.08 Lapua			4-20 nat	
4.09,18	Peter Sundstedt-75	GIF	23.08 Nivala				
4.10,9	Tommy Brännkärr-69	Åsarna 	22.08 Nivala				
	---10---						
4.11,71	Mikael Nyman-66		Länken 	23.07 Kauhajoki			10B int	
4.12,53	Timo Perkiömäki-74	Länken 	01.07 Kristinestad		2-18 DM	
4.13,39	Tapio Rajamäki-67	Länken 	05.08 Seinäjoki			2 lärarM	
4.13,52	Johan Storbjörk-73	Falken 	01.07 Kristinestad		2-20 DM	
							
							
	3000m-92	
8.07,78	Jörgen Salo-66		Åsarna 	13.06 Tampere			8A int	
8.29,66	Mikael Rönnholm-70	Femman	26.05 Seinäjoki			16A nat	
8.37,39	Kaj Ådjers-63		Länken 	07.06 Seinäjoki			5 int	
8.52,64	Jan-Erik Salo-75	Åsarna 	05.09 Närpes			1-20 skolM	
9.00,10	Tommy Brännkärr-69	Åsarna 	08.07 Lapua			12 nat	
9.01,91	Mikael Nyman-66		Länken 	19.08 Jalasjärvi		19 nat				
9.08,30	Rainer Tunturi-56	Länken 	17.05 Sundsvall			3 int	
9.11,18	Sven-Erik Swanson-73	Falken 	05.09 Närpes			3-20 skolM	
9.16,47	Hans Byggmästar-62	Drott 	09.06 Kokkola				
9.29,55	Roland Kock-76		Falken 	05.09 Närpes				
	---10---						
							
							
	5000m-92	
14.12,29 Jörgen Salo-66		Åsarna 	25.07 Jakobstad			1 SFIM	
14.52,57 Kaj Ådjers-63		Länken 	01.08 Stjördal			2 mitt-k	
15.26,64 Johan Storbjörk-73	Falken 	16.08 Iisalmi			4-20 FM	
15.27,59 Mikael Nyman-66	Länken 	10.08 Seinäjoki			6 nat				
15.33,20 Tommy Brännkärr-69	Åsarna 	10.08 Seinäjoki			7 nat	
15.36,75 Hans Byggmästar-62	Drott 	25.07 Jakobstad			4 SFIM	
15.38,96 Johnny Wallsten-67	Drott 	18.07 Nykarleby			2 DM	
15.41,96 Jan-Erik Salo-75	Åsarna 	16.08 Vammala			1B-18 FM	
15.42,27 Rainer Tunturi-56	Länken 	18.07 Nykarleby			3 DM	
15.50,07 Stig Haglund-43	Drott 	01.07 Kristiansand, NOR		7-45 FM	
	---10---						
15.51,70 Peter Klemets-53	Femman 	18.07 Nykarleby			7 DM	
16.02,16 Johnny Fagerholm-66	LIF	18.07 Nykarleby				
							
							
							
							
	10000m-92	
32.30,52 Mikael Nyman-66	Länken 	01.08 Stjördal			3 mitt-k	
32.31,51 Tommy Brännkärr-69	Åsarna 	01.08 Stjördal			4 mitt-k	
32.36,52 Rainer Tunturi-56	Länken 	19.07 Nykarleby			3 DM	
32.40,97 Peter Klemets-53	Femman 	19.07 Nykarleby			4 DM	
33.06,84 Timo Rajamäki-67	Länken 	19.07 Nykarleby			5 DM	
33.15,49 Jan-Erik Nordstedt-63	VOM	19.07 Nykarleby			6 DM	
33.22,26 Hans Byggmästar-62	Drott 	19.07 Nykarleby			7 DM	
34.15,80 Johnny Fagerholm-66	LIF	26.07 Jakobstad			8 SFIM	
35.21,76 Kenneth Engström-67	VOM	19.07 Nykarleby			8 DM	

							
	halvmaraton-92
1.13.55	Rainer Tunturi-56	Länken	
1.14.55	Mikael Nyman-66		Länken	05.07 Sideby			2 nat
1.15.17	Stefan Storvall-61	Åsarna	25.07 Jakobstad			1 nat
1.15.38	Markku Mantere-56	Länken	05.07 Sideby			2-35 nat
1.16.27	Kaj Ådjers-63		Länken	29.08 Kokkola			2 nat
1.16.36	Niklas Dahllund-72	Falken	25.07 Jakobstad			2 nat
1.16.40	Timo Rajamäki-67	Länken	05.07 Sideby			3 nat
1.18.05	Sören Pått-55		SIF	05.09 Vasa			11 nat
1.18.19	Jan-O Sundgren		Brahe	25.07 Jakobstad			3 nat
1.18.55	Ove Snåre-61		Åsarna	29.08 Kokkola			4 nat
	---10---
				
	maraton-92	
2.26.43	Peter Klemets-53	Femman 	16.08 Söderhamn			2 int				
2.35.40	Hans Byggmästar-62	Drott 	05.09 Vasa			7 nat	
2.36.58	Stefan Storvall-61	Åsarna 	30.05 Stockholm			55 int	
2.39.54	Leif Källman-53		Drott 	25.07 Jakobstad			3 nat	
2.40.24	Ove Snåre-61		Åsarna 	25.07 Jakobstad			4 nat	
2.41.44	Bjarne Östman-52	IFN	30.05 Stockholm			82 int	
2.41.53	Kaj Ådjers-63		Länken 	27.09 Berlin			280 int	
2.44.02	Boes Ravall-53		Åsarna 	05.09 Vasa			12 nat				
2.44.40	Timo Rajamäki-67	Länken 	27.09 Berlin			355 int	
2.47.45	Johnny Fagerholm-66	LIF	30.05 Stockholm			139 int
	---10---
2.48.40	Göran Björkgren-62	MaIF	05.09 Vasa			13 nat									
2.48.43	Jari Manninen-61	Fyren 	05.09 Vasa			15 nat				
2.48.48	Hilding Enberg		Fyren 	05.09 Vasa			6-40 nat	
2.49.59	Kaj Portin-67		Falken 	25.07 Jakobstad			7 nat	
2.50.57	Rolf Hellström-53	Åsarna 	30.05 Stockholm			184 int	
2.51.16	Peter Sjöwall-61	GIF	29.08 Kokkola			12 nat	
2.53.40	Krister Långbacka-53	Åsarna 	29.08 Kokkola			12-40 nat	
2.54.37	Stig Snickars-42	Kraft 	05.09 Vasa			2-50 nat	
2.55.22	Lars Haglund-44		Drott 	26.09 Kajaani			6-40 nat	
2.55.27	Peter Backlund-53	LeBoys	26.09 Kajaani			4 nat
	---20---			
2.56.35	Markku Mantere-56	Länken 	30.05 Stockholm			295 int	
2.56.47	Sune Westman		VIS	05.09 Vasa			8-40 nat							
2.56.52	Tom Lillqvist-55	GIF	29.08 Kokkola			nat
2.57.08	Elis Björk		Femman	15.08 Helsinki			124 int
2.57.10	Roger Rönnqvist		GIF	05.09 Vasa			9-40 nat
2.57.54	Esa Luhtasela-52	MaIF	15.08 Helsinki			int
2.58.03	Olav Kirsilä-51		LeBoys	01.05 Ylistaro			9-40 nat
2.59.25	Vesa Berg		Brahe	25.07 Jakobstad			nat							
							
	110m häck-92	
14,86	Stefan Myntti-70	VIS	01.08 Stjørdal, NOR +0,8	2 mitt-k	
15,49	Juha Nyman-66		IFN	01.08 Stjørdal, NOR		5 mitt-k	
15,65	Jan-Erik Romar-57	IFN	19.07 Nykarleby –3,7		2 DM	
15,77	Johnny Berglund-73	VOM	16.08 Iisalmi –0,2		D-20 FM	
15,9	Johan Näs-69		IFN	23.08 Nykarleby +0,7		D	
16,71	Kim-Olof Dahlbacka-72	IFN	13.09 Kuortane +0,8		D	
16,6	Jouko Nikula-54		Drott 	19.07 Kajaani -1,3		1-35 FM				
17,72	Mikael Finell-73	VIS	01.07 Kristinestad +1,8		3-20 DM	
18,09	Joakim Rännar-72	IFN	13.09 Kuortane +0,8		D	
18,9	Kaj Sandell-67		Falken 	23.08 Nykarleby –0,7		D	
	---10---						
							
	400m häck-92	
50,65	Stefan Lithen-70	Femman	30.08 Helsinki			3 lk	
52,33	Sören Kronqvist-68	IFN	20.06 Kuortane			5A int	
53,45	Juha Nyman-66		IFN	18.07 Nykarleby			1 DM	
54,81	Patrik Söderlund-72	Kraft 	16.08 Iisalmi			2-20 FM	
55,96	Kim-Olof Dahlbacka-72	IFN	16.08 Iisalmi			4-20 FM	
55,98	Krister Storbacka-66	Drott	18.07 Nykarleby			3 DM	
58,98	Tom Lithen-74		Femman	18.07 Nykarleby			5 DM	
59,84	Mikael Finell-73	VIS	18.07 Nykarleby			6 DM	
61,75	Marcus Dahlfors-72	IFN	18.07 Nykarleby			7 DM	
64,2	Jarkko Ahola-66		Länken	13.07 Kristinestad		1 kt
	---10---							
							
							
	3000m hinder-92	
8.30,46	 Jörgen Salo-66		Åsarna 	15.07 Nice, FRA			8 int	
9.36,06	 Jan-Erik Salo-75	Åsarna 	09.07 Hämeenlinna		4 int	
9.44,32	 Dan Norrbo-73		VIS	15.08 Iisalmi			6-20 FM	
10.07,71 Stig Haglund-43	Drott	29.06 Kristiansand		5-45 EM	
							
							
							
							
	höjd-92	
216	Oskari Frösen-76	Länken	04.07 Caen, FRA			1-17 int	
213	Stefan Myntti-70	VIS	01.08 Stjørdal             	1 mitt-k	
195	Roger Lindholm-60	Fyren 	18.07 Nykarleby			2 DM	
191	Kaj Ekman-64		VIS	16.05 Brescia, ITA		D int	
190	Johnny Berglund-73	VOM	18.07 Nykarleby			3 DM	
185	Toni Myllymäki-76	Åsarna 	04.09 Närpes			3-20 skolM	
183	Jarkko Ahola-66		Länken 	06.06 Nedervetil		D	
181	Johan Broman-77		IFN	26.07 Munsala			1 kt	
180	Sami Rokala-74		GIF	09.08 Kyrkslätt			3-18 SFIM	
180	Johan Ingberg-77	VIS	29.08 Vasa			1-16 kommun				
	---10---						
178	Kaj Högkull-69		Falken 	22.08 Nykarleby			D	
178	Johan Näs-69		IFN	22.08 Nykarleby			D	
177	Simon Sundsten-78	Falken 	13.08 Närpes			1-14 FM	
175	Fredrik Strengell-76	IFN	08.07 Oravais			dt				
							
							
	stav-92	
471	Stefan Myntti-70	VIS	23.08 Nykarleby			D	
400	Jan-Erik Romar-57	IFN	26.07 Jakobstad			5 SFIM	
391	Mikael Finell-73	VIS	23.08 Nykarleby			D	
385	Sten Forsen-47		Åsarna 	16.09 Nedervetil		dt			
360	Johnny Berglund-73	VOM	16.08 Iisalmi			D-20 FM	
360	Andreas Hatt-77		Åsarna 	30.08 Kälviä			3-16 dk	
341	Johan Näs-69		IFN	23.08 Nykarleby			D	
340	Jouko Nikula-54		Drott 	19.07 Kajaani			2-35 FM				
340	Ove Forsen-75		Åsarna 	26.07 Jakobstad			8 SFIM	
330	Jarkko Ahola-66		Länken 	07.06 Nedervetil		D	
	---10---						
330	Patrik Sandell-72	Falken 	07.06 Nedervetil		D	
330	Robert Högkull-74	Falken 	01.07 Kristinestad		1-18 DM	
330	Christian Westö-79	Femman 	19.07 Somero				
320	Kaj Sandell-67		Falken 	07.06 Nedervetil		D	
320	Matts Nylund-76		Åsarna 	02.07 Nykarleby			1-16 DM	
							
							
	längd-92	
752	Kenneth Kastren-75	Åsarna 	07.06 Ähtäri +1,9		1 nat	
721	Stefan Myntti-70	VIS	31.05 Mariehamn +1,4		D SFIM	
711	Johan Näs-69		IFN	25.07 Jakobstad +1,3		3 SFIM	
711	Leif Björkgren-67	Drott	01.08 Stjørdal +1,9		2 mitt-k	
667	Tom Lithen-74		Femman 	05.09 Närpes –1,7		3-20 skolM	
662	Jouko Nikula-54		Drott 	05.08 Seinäjoki +0,8		1 LärarM	
651	Johnny Berglund-73	VOM	23.07 Närpes +1,7		1 dt	
620	Patrik Westlin-74	Femman 	23.07 Närpes +2,0		2-18 dt	
619	Oskari Frösen-76	Länken 	17.05 Sundsvall +1,8		1-16 int	
617	Peter Forslund-72	Femman 	01.07 Kristinestad +0,3		2-20 DM	
	---10---							
							
							
							
	3-steg-92	
15.29	Johan Näs-69		IFN	05.08 Nykarleby +0,5  		1 cup	
13.79	Stefan Myntti-70	VIS	20.09 Mariehamn +1,1		2 cup-f	
13.71	Johnny Berglund-73	VOM	26.07 Jakobstad +1,4		4 SFIM	
13.68	Håkan Sabel-68		VIS	20.09 Mariehamn +1,7		3 cup-f	
13.41	Magnus Sundelin-75	VIS	03.06 Korsnäs +0,1		dt				
13.11	Tom Lithen-74		Femman 	19.07 Nykarleby +1,5		4 DM	
12.61	Jens Wallin-77		VIS	29.07 Kristinestad +1,8		1 dt	
12.52	Mats Nylund-76		Åsarna 	09.08 Kyrkslätt +1,8		5-16 SFIM	
12.46	Lars Backlund-66	IFN	05.08 Nykarleby +0,2		4 cup	
12.40	Anton Boman-76		Drott 	02.07 Nykarleby +1,9		1-16 DM	
	---10---						
12.35	Oskari Frösen-76	Länken 	29.07 Kristinestad +0,9		2 dt	
12.30	Krister Storbacka-66	Drott 	05.08 Nykarleby +0,4		5 cup  				
							
							
	kula-92	
19.06	Jan Sandvik-69		VIS	10.06 Töysä			2 int	
16.18	Johan Åkerlund-64	MaIF	04.08 Seinäjoki			1 dt	09
14.84	Kaj Ekman-64		VIS	23.06 Vasa			1 dt	
14.50	Jarmo Mäkelä-63		Drott 	01.08 Stjørdal, NOR		6 mitt-k	
14.46	Göran Eklund-62		VIS	14.09 Mariehamn			1 dt
12.72	Jouko Nikula-54		Drott 	05.08 Seinäjoki			1 lärarM				
12.47	Jarkko Ahola-66		Länken 	26.08 Kristinestad		2 dt	
12.38	Fredrik Melin-75	MaIF	25.07 Jakobstad			7 SFIM
12,22	Peter Björkroth-64	GIF	09.08 Kokkola			3 pk		
12.10	Johnny Berglund-73	VOM	15.08 Iisalmi			D-20 FM	
	-10-							
							
	diskus-92	
55.40	Jan Sandvik-69		VIS	05.08 Nykarleby			1 cup	
50.00	Göran Eklund-62		VIS	12.08 Mariehamn			1 dt	
49.02	Johan Åkerlund-64	MaIF	26.07 Jakobstad			2 SFI	
48.30	Kaj Ekman-64		VIS	23.06 Vasa			1 dt	
43.54	Jarmo Mäkelä-63		Drott 	01.08 Stjørdal, NOR		4 mitt-k	
43.24	Tom Helsing-72		Femman 	09.07 Vörå			1 dt	
42.20	Leif Wikblad-45		Drott 	26.07 Jakobstad			6 SFIM	
41.90	Robert Högkull-74	Falken 	26.07 Jakobstad			7 SFIM	
40.70	Stefan Huhtamäki-68	Åsarna 	19.07 Nykarleby			5 DM	
40.16	Jarkko Ahola-66		Länken 	19.09 Kristinestad		1 dt	
	---10---						
38.86	Henrik Broman-61	VIS	20.09 Mariehamn			5 cup-f	
38.72	Matts Nickull-71	VOM	09.07 Vörå			dt				
37.00	Stefan Kulla-77		Falken 	26.07 Jakobstad			10 SFIM	
							
							
	slägga-92	
65.80	Guy Kullman-68		VOM	14.06 Kalajoki			1 nat	
44.80	Stefan Huhtamäki-68	Åsarna 	26.07 Jakobstad			3 SFIM	
41.70	Johan Åkerlund-64	MaIF	01.08 Stjørdal			6 mitt-k	
38.18	Robert Högkull-74	Falken 	26.07 Jakobstad			6 SFIM	
37.62	Jarkko Ahola-66		Länken 	03.06 Kristinestad		1 dt	
30.78	Kaj Ekman-64		VIS	18.07 Nykarleby			4 DM	
							
	spjut-92	
72.12	Peter Björkroth-64	GIF	25.08 Kokkola			1 dt	
64.06	Bo-Göran Ljung-65	Femman 	15.07 Kristinestad		10 int	
58.98	Kaj Ekman-64		VIS	19.07 Nykarleby			2 DM	
56.92	Lars Backlund-66	IFN	19.07 Nykarleby			3 DM	
55.76	Ben Tjäru-74		GIF	01.07 Kristinestad		1-18 DM	
54.12	Joakim Rännar-72	IFN	07.06 Oravais			3 nat				
53.64	Partrik Sandell-72	Falken 	01.07 Kristinestad		1-20 DM	
52.34	Johan Näs-69		IFN	23.08 Nykarleby			D	
50.44	Johnny Berglund-73	VOM	01.07 Kristinestad		3-20 DM	
50.42	Kaj Sandell-67		Falken 	23.08 Nykarleby			D	
	---10---						
49,58	Stefan Myntti-70	VIS	23.08 Nykarleby			D dt
							
	10-kamp-92	
7187	Stefan Myntti-70	VIS	10,8-700-11.75-208-51,6-14,7-32.96-471-49.58-5.04,9	23.08 Nykarleby		1 dt	
6360	Johnny Berglund-73	VOM	11,76-647-12.10-185-51,79-15,77-33.20-360-46.96-4.50,85	16.08 Iisalmi		3-20 FM	
6028	Johan Näs-69		IFN	11,3-664-11.45-178-56,8-15,9-35.74-341-52.34-5.16,1	23.08 Nykarleby		2 dt	
5573	Kim-Olof Dahlbacka-72	IFN	12,26-603-8.90-166-52,36-16,71-27.66-310-43.18-4.23,84	13.09 Kuortane		Team-20 FM	
5364	Jarkko Ahola-66		Länken 	12,2-559-12.42-183-57,8-17,2-37.30-330-45.50-5.33,2	07.06 Nedervetil	1 DM	
5259	Kaj Sandell-67		Falken 	12,0-541-9.32-163-53,2-18,9-27.98-311-50.42-4.26,6	23.08 Nykarleby		3 dt		
5181	Mikael Finell-73	VIS	12,1-554-9.03-166-53,9-17,8-24.02-391-37.68-4.46,6	23.08 Nykarleby		1-20 dt	
4971	Joachim Rännar-72	IFN	12,24-572-11.35-154-57,89-18,09-31.18-220-51,66-4.58,41	13.09 Kuortane		Team-20 FM	
4963	Patrik Sandell-72	Falken 	12,1-557-9.35-168-58,8-19,7-25.32-330-53.46-4.43,5	07.06 Nedervetil	3-20 DM	



	100m-91	
10,92	Kaj Ekman-64		VIS	19.05 Brescia, ITA +0,7		D int	
10,94	Johnny Näsman-67	Fyren	12.06 Pori –2,1 		2A nat	
10,94	Mikael Bäck-74		OIF	25.06 Nykarleby +1,9		1-18 DM	
10,96	Jörgen Holmbrg-69	Kraft 	13.06 Närpes +1,9		1A nat	
11,00	Kenneth Kastren-75	Åsarna	29.08 Vasa +1,7			2-18 dt	
11,13	Tom Nordman-72		Kraft	25.07 Närpes –0,8		2 dt	
11,22	Mikael Söderman-65	Drott	11.08 Kristinestad –0,3		3 DM	
11,1	Stefan Myntti-70	VIS	24.08 Vasa +1,9			D 	
11,35	Sören Kronqvist-68	IFN	11.08 Kristinestad –0,3		6 DM	
11,40	Janne Pajunen-68	Åsarna	11.08 Kristinestad –2,2		3h1 DM	
	---10---						
11,47	Kent Alm-71		Femman	13.06 Närpes +1,9		6A nat	
11,48	Johan Näs-69		IFN	24.06 Nykarleby +1,9   		1 DM	
11,48	Kaj Nyman-63		Drott	07.08 Lappeenranta +1,0		5 polFM	
11,49	Stefan Myntti-70	VIS	19.06 Vasa –0,6			D DM	
11,49	Stefan Bärnas-69	Kraft 	25.07 Närpes –0,8		4 dt	
11,54	Mika Eränen-71		Länken 	31.08 Kyrkslätt +1,3		1 Bcup-f	
11,56	Krister Storbacka-66	Drott 	13.06 Närpes +1,7		8 nat	
11,67	Thomas Asp-72		Kraft 	25.07 Närpes +0,2		1B dt	
11,69	Tom Eriksson-64		Drott 	06.06 Vasa –0,3			3C nat				
11,73	Mikael Bärnas		Kraft	13.06 Närpes +1,7		9 nat	
11,73	Jorma Ehrström-40	Drott 	08.08 Helsinki –0,5				
	---20---						
11,73	Patrik Moliis-76	Femman 	13.08 Kokkola +1,9		3-18				
11,5	Johnny Berglund-73	VIF	24.08 Vasa +1,9			D-18 	
11,5	Stefan Lithen-70	Femman	02.06 Oravais –1,2		nat				
	
bättre handtid						
10,6	Kaj Ekman-64		VIS	24.08 Vasa +1,9			D 	
	
medvind						
10,74	Kenneth Kastren-75	Åsarna	08.09 Pargas +4,0		1-18 skolM	
10,88	Kaj Ekman-64		VIS	06.07 Stoke on Trent +2,5	D EC	
							
							
	200m-91	
21,91	Sören Kronqvist-68	IFN	13.07 Espoo +1,8		1 SFIM	
21,96	Mikael Söderman-65	Drott	30.06 Gävle +1,7		2 int	
22,04	Johnny Näsman-67	Fyren	13.07 Espoo +1,8		2 SFI	
22,24	Jörgen Holmbrg-69	Kraft 	13.07 Espoo +1,8		4 SFI	
22,36	Mikael Bäck-74		OIF	17.08 Närpes +0,1		1-18 SFI	
22,75	Tom Nordman-72		Kraft	31.07 Kauhajoki +0,5		5A nat	
22,87	Kent Alm-71		Femman	13.07 Espoo +1,8		6 SFI	
22,89	Tom Eriksson-64		Drott 	17.07 Kristinestad +2,0		4B int	
23,01	Janne Pajunen-68	Åsarna	10.08 Kristinestad –2,5		1h2 DM	
23,04	Stefan Bärnas-69	Kraft	31.07 Kauhajoki +0,6		2B nat	
	---10---						
23,05	Staffan Holmberg-66	Kraft	21.06 Ylöjärvi –2,0		3h6 nat	
23,07	Kaj Nyman-63		Drott	10.08 Kristinestad –2,3		3h1 DM	
23,28	Stefan Lithen-70	Femman	17.07 Kristinestad +2,0		5B int	
23,56	Thomas Asp-72		Kraft	25.06 Nykarleby +0,5		2-20 DM	
23,62	Krister Storbacka-66	Drott 	13.07 Espoo –2,4		5h2 SFIM	
23,64	Kaj Sandell-67		Falken 	16.07 Lappajärvi +0,2		6B nat				
23,65	Jorma Ehrström-40	Drott 	21.07 Turku +0,8		2-50 FM	
23,95	Mika Eränen-71		Länken 	25.06 Nykarleby +0,5		3-20 DM	
							
							
	400m-91	
45,86	Mikael Söderman-65	Drott	27.06 Helsinki			6 int	
48,2	Kaj Ekman-64		VIS	25.08 Vasa			D pk	
48,92	Sören Kronqvist-68	IFN	14.07 Espoo			2 SFI	
49,09	Kaj Nyman-63		Drott	14.07 Espoo			3 SFI	
49,29	Staffan Holmberg-66	Kraft	23.06 Lapinlahti		2A int	
49,54	Kent Alm-71		Femman	21.06 Keuruu			1C int	
50,14	Tom Nordman-72		Kraft	19.07 Raahe			6-20 FM	
50,18	Stefan Lithen-70	Femman	11.08 Kristinestad		3A DM	
50,20	Thomas Asp-72		Kraft	19.07 Raahe			2h1-20 FM	
50,44	Krister Storbacka-66	Drott	14.07 Espoo			5 SFI	
	---10---						
51,5	Johnny Berglund-73	VIF	24.08 Vasa   			D-18 pim	
51,79	Jörgen Holmbrg-69	Kraft 	13.06 Närpes			5 nat	
52,01	Juha Nyman-66		IFN	11.08 Kristinestad		8 DM	
52,17	Kaj Ådjers-63		Länken	11.08 Kristinestad		9 DM	
52,32	Kaj Sandell-67		Falken 	11.08 Kristinestad		10 DM	
52,47	Patrik Söderlund-72	Kraft 	24.06 Nykarleby			3-20 DM	
52,47	Stefan Myntti-70	VIS	14.07 Hiekkaharju		D	
52,56	Stefan Bärnas-69	Kraft	11.08 Kristinestad		11 DM	
52,7	Tomas Björkman-73	IFN	08.09 Pargas			3-18 skolM	
53,24	Johan Rönnqvist-75	Drott 	08.09 Pargas			SkolM	
	---20---						
53,43	Stefan Ivars-76		Kraft 	06.08 Kokkola			2-18 dk	
53,76	Toni Myllymäki-76	Åsarna 	06.08 Kokkola			3-18 dk	
53,7	Erkki Jääskeläinen-56	Drott 	03.07 Oravais			3 dt				
							
							
							
							
	800m-91	
1.50,85	Kaj Elenius-65		IFN	28.07 Helsinki			5 FM	
1.51,86	Kaj Nyman-63		Drott	22.07 Nurmijärvi		8A int	
1.53,5	Mikael Rönnholm-70	Femman	18.07 Espoo			3	
1.54,60	Klaus Mäkelä-68		GIF	16.07 Oulu			3 nat				
1.54,92	Kaj Ådjers-63		Länken	25.07 Närpes			1 dt	
1.56,27	Jörgen Salo-66		Åsarna	13.06 Närpes			2 nat	
1.57,38	Thomas Asp-72		Kraft	10.08 Kristinestad		4 DM	
1.57,57	Tapio Rajamäki-67	Länken	17.07 Kristinestad		5B int	
1.58,33	Johnny Larsson-71	Falken 	19.07 Raahe				
1.58,87	Erkki Jääskeläinen-56	Drott 	13.06 Närpes			3 nat	
	---10---						
1.59,32	Kaj Sandell-67		Falken 	13.07 Espoo			7 SFIM	
1.59,65	Jan-Erik Salo-75	Åsarna 	29.08 Vasa			1	
2.00,52	Johan Rönnqvist-75	Drott 	18.08 Närpes			2-16 SFIM	
2.00,71	Staffan Holmberg-66	Kraft 	10.08 Kristinestad		6 DM	
2.01,69	Timo Perkiömäki-74	Länken 	17.07 Kristinestad		1C int	
2.01,69	Peter Sundstedt-75	GIF	06.08 Kokkola			3-18 dk	
2.01,74	Mikael Nyman-66		Kraft 	13.06 Närpes			7 nat	
2.02,16	Stefan Qvisen-69	Länken 	17.07 Kristinestad		2C int	
2.02,57	Dan Norrbo-73		VIS	17.07 Kristinestad		3C int	
2.03,33	Johan Stormlund-73	MaIF	17.07 Kristinestad		4C int	
	---20---						
							
							
	1500m-91	
3.46,63	Jörgen Salo-66		Åsarna	15.08 Jyväskylä			4A int	
3.49,20	Kaj Ådjers-63		Länken	21.06 Keuruu			6A int	
3.49,96	Mikael Rönnholm-70	Femman	15.08 Jyväskylä			6A int	
3.50,27	Kaj Elenius-65		IFN	16.07 Tampere			3A nat	
4.03,61	Johnny Wallsten-67	Drott 	14.07 Espoo			8 SFIM	
4.03,82	Johnny Larsson-71	Falken 	14.07 Espoo			9 SFIM	
4.11,17	Tapio Rajamäki-67	Länken	14.07 Espoo			11 SFIM	
4.12,95	Dan Norrbo-73		VIS	11.08 Kristinestad		4 DM	
4.14,17	Stefan Qvisen-69	Länken 	31.07 Kauhajoki			9C nat				
							
							
	3000m-91	
7.52,99	Jörgen Salo-66		Åsarna	09.07 Lappeenranta		5 int	
8.13,36	Kaj Ådjers-63		Länken	28.05 Helsinki-E		4 int	
8.20,28	Mikael Rönnholm-70	Femman	22.07 Nurmijärvi		6 int	
8.57,76	Johnny Wallsten-67	Drott 	14.08 Jakobstad			2 cup-f	
8.58,48	Johan Storbjörk-73	Falken 	21.07 Lapua			14-18 FM	
9.00,92	Mikael Nyman-66		Kraft 	03.07 Korsnäs			3 int	
9.04,46	Dan Norrbo-73		VIS	31.08 Mariehamn			4 fk	
9.04,91	Hans Byggmästar-62	Drott 	14.08 Jakobstad			3 cup-f	
9.05,32	Peter Klemets-53	Femman 	14.08 Jakobstad			4 cup-f	
9.06,38	Jan-Erik Salo-75	Åsarna 	07.09 Pargas			1-20 skolM	
	---10---						
9.07,02	Håkan Spik-51		Åsarna	03.07 Korsnäs			4 int	
9.12,87	Tommy Brännkärr-69	Åsarna 	13.06 Närpes			1 nat	
							
							
	5000m-91	
13.39,97 Jörgen Salo-66		Åsarna	03.07 Pieksämäki		5 int	
14.47,58 Kaj Ådjers-63		Länken	29.08 Kristinestad		1 dt	
15.23,23 Håkan Spik-51		Åsarna	06.06 Vasa			8A int	
15.23,60 Johnny Wallsten-67	Drott 	06.06 Vasa			2B nat	
15.23,66 Mikael Nyman-66	Kraft 	03.06 Jakobstad			5 dk	
15.31,90 Hans Byggmästar-62	Drott 	13.07 Espoo			5 SFIM	
15.34,84 Tommy Brännkärr-69	Åsarna 	30.06 Gävle			5 mitt-k	
15.55,85 Timo Rajamäki-67	Länken 	06.06 Vasa			8B nat	
16.21,84 Sune Södergran-61	Kraft 	29.08 Kristinestad		2 dt				
							
							
	10000m-91	
28.56,2	 Jörgen Salo-66		Åsarna	21.04 Walnut, USA		16 int	
31.24,92 Håkan Spik-51		Åsarna	11.08 Kristinestad		1 DM	
32.04,54 Mikael Nyman-66	Kraft	29.06 Gävle			6 int	
33.05,85 Hans Byggmästar-62	Drott 	11.08 Kristinestad		3 DM	
33.11,08 Peter Klemets-53	Femman 	11.08 Kristinestad		4 DM	
34.16,02 Timo Rajamäki-67	Länken 	11.08 Kristinestad		5 DM	
34.29,1	 Markku Mantere-56	Länken 	29.07 Kristinestad		1 dt	
34.59,0	 Kaj Grandell-67	Länken 	29.07 Kristinestad		2 dt	
35.01,27 Henry Sandkulla-39	Drott 	07.06 Lappeenranta		2-50 FM   			
36.09,2	 Per-Ole Lindell-59	Länken 	29.07 Kristinestad		3 dt	
	---10---						
	
	halvmaraton-91
1.09.57	Mikael Nyman-66		Kraft	07.07 Sideby			2 nat
1.10.30	Kaj Ådjers-63		Länken	07.09 Vasa			2 nat
1.10.42	Rainer Tunturi-56	Kraft	07.09 Vasa			3 nat
1.11.56	Markku Mantere-56	Länken	07.07 Sideby			2-35 nat
1.13.43	Timo Rajamäki-67	Länken	07.07 Sideby			5 nat
1.13.46	Leif Källman-53		LIF	07.09 Vasa			5 nat
1.13.51	Heikki Poutanen-62	GIF	18.05 Evijärvi			1 nat
1.13.52	Mats Strandvall-68	Kronan	07.09 Vasa			6 nat
1.14.27	Hans Byggmästar-62	Drott	18.05 Evijärvi			3 nat
1.14.33	Stefan Emet		Kronan	07.09 Vasa			8 nat
	---10---
1.14.39	Kaj Grandell-67		Länken	07.07 Sideby			6 nat
1.14.49	Juha Kaarre-58		Länken	07.07 Sideby			7 nat
1.15.29	Johnny Fagerholm-66	LIF	07.09 Vasa			10 nat
1.16.10	Hannu Riiki-59		MaIF	07.09 Vasa 			13 nat
1.16.26	Sune Södergran-61	Kraft	07.09 Vasa			14 nat
1.17.07 Christer Norrgård-48	MaSK	07.07 Sideby			5-35 nat
1.17.14	Mats Spets-71		Kronan	07.09 Vasa			17 nat
1.19.27	Boes Ravall-53		Åsarna	23.03 Toholampi			3 nat

		
	maraton-91	
2.24.37	Peter Klemets-53	Femman	08.12 Los Pacos			2 int				
2.25.05	Håkan Spik-51		Åsarna 	08.12 Los Pacos			int				
2.36.08	Hans Byggmästar-62	Drott 	01.06 Stockholm			78 int						
2.36.43	Leif Källman-53		LIF	01.06 Stockholm			84 int				
2.37.45	Stefan Storvall-61	Åsarna 	07.09 Vasa			5 nat	
2.40.38	Bjarne Östman-52	IFN	01.06 Stockholm			132 int
2.42.30	Boes Ravall-53		Åsarna 	01.06 Stockholm			170 int				
2.42.59	Johnny Fagerholm-66	Drott 	01.06 Stockholm			181 int				
2.44.10	Henrik Snellman-57	Drott 	01.06 Stockholm			209 int		
2.45.01	Rolf Hellström-53	Åsarna	13.07 Skellefteå		int
	---10---		
2.45.36	Timo Rajamäki-67	Länken 	07.09 Vasa			12 nat	
2.45.50	Mats Strandvall-68	Åsarna 	27.07 Jakobstad			nat										
2.45.54	Peter Backlund-53	Drott 	01.06 Stockholm			246 int	
2.46.07	Ove Snåre-61		Kronan	27.07 Jakobstad			6 nat			
2.48.04	Markku Mantere-56	Länken 	01.06 Stockholm			288 int				
2.50.04	Hilding Enberg		Fyren 	07.09 Vasa			2-40 nat	
2.50.07	Alf Granvik-47		IFN	31.08 Kokkola			nat
2.51.32	Ingemar Svevar-52	Fyren	18.08 Söderhamn
2.51.45	Guy Storbacka-54	Drott	27.07 Jakobstad			nat
2.53.00	Ralf Bredarholm-46	Falken	01.06 Oulu			5-40 nat
	---20---
2.53.22	Tore Högnäs-53		Brahe	10.08 Helsinki			int
2.54.07	Caj Fagerlund-43	LeBoys	01.06 Stockholm			498 int	
2.54.18	Esa Luhtasela-52	MaIF	01.06 Stockholm			504 int
2.55.03	Anders Byggmästar-56	Drott 	07.09 Vasa			16 nat			
2.55.13	Juha Kaarre-58		Länken	10.08 Helsinki			int
2.55.14	Stig Snickars-42	Kraft 	01.06 Stockholm			540 int				
2.55.51	Kurt Kvist		IFN	01.06 Stockholm			568 int
2.56.34	Lars Haglund-44		Drott	01.06 Stockholm			599 int
2.56.57	Alf Holm		MaBlåb	01.06 Stockholm			617 int
2.57.50	Roger Rönnqvist		GIF	31.08 Kokkola			nat							
	---30---
2.58.14	Rolf Österholm		LeBoys	01.06 Stockholm			686 int
2.58.16	Vesa Berg		Brahe	27.07 Jakobstad			nat
2.58.22	Frejvid Niemi-59	Kraft	01.06 Stockholm			694 int
2.59.34	Kaj Enlund-53		LeBoys	28.07 Terjärv			2 nat							
							
	110m häck-91	
14,69	Kaj Ekman-64		VIS	11.08 Kristinestad –0,4		1 DM	
15,09	Leif Björkgren-67	Drott	14.08 Jakobstad +0,3		2A fk	
15,28	Jan-Erik Romar-57	IFN	11.08 Kristinestad –0,4		2 DM	
15,55	Stefan Myntti-70	VIS	14.08 Jakobstad +0,5		1B cup	
15,89	Stefan Lithen-70	Femman	14.08 Jakobstad +0,3		4A cup	
16,50	Juha Nyman-66		IFN	14.08 Jakobstad +0,5		2B cup	
16,71	Jouko Nikula-54		Drott 	14.08 Jakobstad +0,5		7A cup	
17,51	Kim-Olof Dahlbacka-71	IFN	20.07 Raahe –0,2		FM	
18,43	Mikael Finell-73	VIS	02.09 Vasa +1,6			2-18 kommun				
19,11	Kaj Sandell-67		Falken 	14.08 Jakobstad +0,5		8 cup				
	
bättre handtid						
14,4	Kaj Ekman-64		VIS	25.08 Vasa +1,7			D 
15,1	Stefan Myntti-70	VIS	25.08 Vasa +1,7			D 	

medvind							
14,60	Kaj Ekman-64		VIS	22.06 Kuortane +4,4		1B int	
							
							
	400m häck-91	
51,77	Sören Kronqvist-68	IFN	05.06 Södertälje		2 int	
53,20	Stefan Lithen-70	Femman	31.07 Kauhajoki			1A ka	
55,80	Juha Nyman-66		IFN	10.08 Kristinestad		2 DM	
56,72	Patrik Söderlund-72	Kraft 	21.06 Ylöjärvi			3C nat	
56,82	Krister Storbacka-66	Drott 	10.08 Kristinestad		3 DM	
57,58	Johnny Berglund-73	VIF	30.06 Gävle			6 int	
58,64	Kim-Olof Dahlbacka-72	IFN	21.07 Raahe			6h1-20 FM	
59.07	Kaj Sandell-67		GIF	31.07 Kauhajoki			3B nat	
65,4	Marcus Dahlfors-72	IFN	20.07 Nykarleby				
							
							
							
	3000m hinder-91	
8.23,25	 Jörgen Salo-66		Åsarna	27.06 Helsinki			2 int	
9.39,31	 Johnny Wallsten-67	Drott 	30.06 Gävle			3 int	
10.19,56 Stig Haglund-43	Drott	27.07 Turku			5-45 FM	
10.20,36 Dan Norrbo-73		VIS	30.06 Gävle			6 mitt-k	
10.20,64 Timo Rajamäki-67	Länken 	10.08 Kristinestad		2 DM	
10.37,23 Kim-Olof Dahlbacka-72	IFN	13.07 Espoo			5 SFI	
							
							
							
	höjd-91	
212	Stefan Myntti-70	VIS	24.08 Vasa			D dt 
203	Oskari Frösen-76	Länken	11.08 Viljandi, EST		2-16 lk	
197	Kaj Ekman-64		VIS	24.08 Vasa			D dt 	
196	Roger Lindholm-60	Fyren	10.08 Kristinestad		2 DM	
191	Johnny Berglund-73	VIF	08.06 Lohja			D-18 SFI	
190	Kaj Högkull-69		Falken 	14.08 Jakobstad			2 cup	
190	Johan Näs-69		IFN	14.08 Jakobstad			3 cup	
185	Jarkko Ahola-66		Länken 	01.06 Kristinestad		1 dt	
180	Mikael Appel-75		Länken 	17.07 Kristinestad		2-16 dt	
177	Sami Rokala-74		GIF	04.06 Kokkola				
	---10---						
175	Henrik Kronholm-74	Drott 	25.06 Nykarleby			2-18 DM	
175	Jan-Ole Hedman-69	IFN	14.08 Jakobstad			5 cup	
175	Anders Forss-75		VIS	31.08 Mariehamn			4 cup-f	
							
							
	stav-91	
460	Kaj Ekman-64		VIS	07.07 Stoke on Trent, GBR	EC	
450	Jan-Erik Romar-57	IFN	11.08 Kristinestad		1 DM	
440	Stefan Myntti-70	VIS	11.08 Kristinestad		2 DM	
390	Sten Forsen-47		Åsarna 	31.07 Nedervetil		dt				
380	Ove Forsen-75		Åsarna 	31.07 Nedervetil		dt				
360	Mikael Finell-73	VIS	11.08 Kristinestad		4 DM	
340	Robert Högkull-74	Falken 	09.06 Lohja				
340	Markus Sjelvgren-75	Åsarna 	25.06 Vasa			1-16 DM	
330	Johnny Berglund-73	VIF	25.08 Vasa			D-18 dt	
320	Magnus Sundelin-75	VIS	09.06 Lohja				
	---10---						
320	Jouko Nikula-54		Drott 	11.08 Kristinestad		5 DM	
320	Patrik Sandell-72	Falken 	25.08 Vasa			D-20 dt	
							
							
	längd-91	
739	Leif Björkgren-67	Drott	28.07 Helsinki +1,1		7 FM	
734	Kenneth Kastren-75	Åsarna	14.07 Kuopio +2,0		1-16 int	
704	Johan Näs-69		IFN	13.07 Espoo +1,2		2 SFI	
701	Stefan Myntti-70	VIS	24.08 Vasa +1,5			D dt	
686	Kaj Ekman-64		VIS	27.07 Helsinki +1,2		D FM	
673	Tom Lithen-74		Femman	17.08 Närpes +1,1		2-18 SFI	
670	Jouko Nikula-54		Drott 	10.08 Kristinestad +1,9		3 DM
628	Johnny Berglund-73	VIF	24.08 Vasa +2,0			D-18 dt	
622	Jan-Erik Romar-57	IFN	10.08 Kristinestad +1,6		5 DM	
604	Magnus Sundelin-75	VIS	17.08 Närpes –1,4		2-16 SFIM	
	---10---						
							
							
	3-steg-91	
14.98	Johan Näs-69		IFN	03.06 Jakobstad +0,3		2 dk	
14.33	Leif Björkgren-67	Drott	11.08 Kristinestad +1,2		2 DM	
13.84	Tom Lithen-74		Femman	18.08 Närpes +0,9		3-18 SFI	
13.77	Håkan Sabel-68		VIS	11.08 Kristinestad –0,8		3 DM	
13.38	Johnny Berglund-73	VIF	11.08 Kristinestad +1,2		4 DM	
13.20	Jouko Nikula-54		Drott	14.07 Espoo +0,2		6 SFI	
13.19	Magnus Sundelin-75	VIS	18.08 Närpes +0,3		1-16 SFI	
12.93	Patrik Westlin-74	Femman 	11.08 Kristinestad –0,5		5 DM	
12.35	Oskari Frösen-76	Länken 	29.08 Kristinestad +1,7		1-16 dt	
12.09	Joakim Rännar-72	IFN	14.07 Espoo +2,0		8 SFIM	
	---10---						
12.09	Anton Boman-76		Drott 	18.08 Närpes +0,3		5-16 SFIM	
							
							
	kula-91	
17.02	Jan Sandvik-69		VIS	03.07 Korsnäs			1 nat	
15.65	Johan Åkerlund-64	MaIF	28.06 Nurmo				
15.63	Göran Eklund-62		IFN	30.06 Gävle			6 int	
14.33	Kaj Ekman-64		VIS	24.08 Vasa			D dt	
14.26	Harri Fagerroos-58	MaIF	01.07 Töysä			dt				
14.16	Tommy Rosbäck-67	Fyren	10.08 Kristinestad		3 DM	
14.15	Jarmo Mäkelä-63		Drott 	13.07 Espoo			6 SFI	
13.13	Leif Ahlskog-74		Kraft 	29.08 Kristinestad		1 dt	
12.79	Jouko Nikula-54		Drott 	01.08 Vasa			1-35 OAJ				
12.78	Mårten Beijar-67	Femman 	10.08 Kristinestad		6 DM	
	---10---						
12.51	Jarkko Ahola-66		Länken 	13.05 Kristinestad		1 fk	
12.40	Jan-Erik Romar-57	IFN	10.08 Kristinestad		7 DM	
							
							
							
	diskus-91	
54.60	Jan Sandvik-69		VIS	11.08 Kristinestad		1 DM	
50.76	Göran Eklund-62		IFN	30.06 Gävle			3 int	
47.34	Johan Åkerlund-64	MaIF	11.08 Vörå			1 dt	
44.94	Kaj Ekman-64		VIS	11.08 Kristinestad		4 DM	
44.54	Jarmo Mäkelä-63		Drott 	14.07 Espoo			4 SFI	
43.52	Harri Fagerroos-58	MaIF	22.08 Korsnäs			1 cup				
42.68	Leif Wikblad-45		Drott 	11.08 Kristinestad		6 DM	
40.06	Matts Nickull-71	VIF	22.08 Korsnäs			2 cup	
39.80	Jarkko Ahola-66 	Länken	22.08 Korsnäs			3 cup	
37.56	Robert Högkull-74	Falken 	11.08 Kristinestad		8 DM	
	---10---						
36.38	Magnus Häggblom-51	VIS	11.08 Kristinestad		9 DM	
							
							
							
							
	slägga-91	
64.56	Guy Kullman-68		VIF	21.05 Vörå			1 dt	
50.42	Tommy Rosbäck-67	Fyren	03.06 Jakobstad			2 dk	
49.44	Harri Fagerroos-58	MaIF	11.07 Vörå			2 dt	
48.14	Jan Sandvik-69		VIS	10.08 Kristinestad		2 DM	
44.60	Kenneth Grägg-63	Femman 	14.08 Jakobstad			2 cup	
38.88	Ralf Kulla-43		Falken 	14.08 Jakobstad			3 cup	
38,62	Peter Björkroth-64	GIF	18.06 Kokkola			2 pk
37.44	Johan Åkerlund-64	MaIF	21.05 Vörå			4 dt	
36.84	Robert Högkull-74	Falken 	14.08 Jakobstad			4 cup	
35.86	Jarkko Ahola-66 	Länken	21.05 Vörå			5 dt
	-10-	
30.10	Jan-Erik Romar-57	IFN	14.08 Jakobstad			5 cup	
							
							
	spjut-91	
73.84	Peter Björkroth-64	GIF	03.07 Korsnäs			1 nat	
71.48	Stefan Huhtamäki-68	Åsarna 	22.06 Kuortane			1B int	
59.92	Kaj Ekman-64		VIS	25.08 Vasa			D	
59.64	Bo-Göran Ljung-65	Femman 	11.08 Kristinestad		3 DM	
58.22	Jan Sandvik-69		VIS	11.08 Kristinestad		4 DM	
57.52	Benny Tjäru-74		GIF	04.08 Kokkola				
53.18	Patrik Sandell-72	Falken 	25.08 Vasa			D-20 dt	
52.50	Joakim Rännar-72	IFN	01.09 Korsnäs			1 dt	
49.66	Jens Hagback-71		TIK	11.08 Kristinestad		7 DM
49.64	Johnny Berglund-73	VOM	21.05 Vörå			dt
	-10-
49.46	Harri Fagerroos-58	MaIF	11.08 Kristinestad		8 DM
49.18	Robert Högkull-74	Falken	18.08 Närpes


							
	10-kamp-91	
7931	Kaj Ekman-64		VIS	10,6-684-14.33-197-48,2-14,4-44.38-450-59.92-4.37,6	25.08 Vasa	1 dt	
6699	Stefan Myntti-70	VIS	11,1-701-10.14-212-53,0-15,1-30.44-440-43.84-5.10,5	25.08 Vasa	2 dt	
4769	Patrik Sandell-72	Falken 	12,4-570-09.20-167-58,5-20,6-24.20-320-53.18-4.51,3	25.08 Vasa	DM			



	100m-90	
10,80	Janne Pajunen-68	Åsarna	22.07 Oravais +0,6		1 DM	
10,91	Johnny Näsman-67	Fyren	22.07 Oravais +0,6		2 DM	
10,95	Tom Nordman-72		Kraft	12.06 Seinäjoki +1,7		2-18 int	
11,11	Kaj Ekman-64		VIS	20.08 Vasa +1,0			2 cup	
11,17	Mikael Söderman-65	Drott	16.08 Vasa +1,0			3 cup	
11,20	Staffan Holmberg-66	Kraft	20.06 Närpes –0,1		3A nat	
11,23	Sören Kronqvist-68	IFN	22.07 Oravais +0,6		3 DM	
11,31	Mikael Bäck-74		OIF	07.08 Kannus +1,7		2-18 dk	
11,46	Kent Alm-71		Femman	29.07 Mariehamn –1,9		2 SFIM	
11,47	Stefan Myntti-70	VIS	20.08 Vasa +1,0			4 cup	
	---10---						
11,52	Leif Björkgren-67	Drott	28.08 Nivala +1,3				
11,54	Jorma Ehrström-40	Drott	21.07 Alberga +1,5				
11,59	Kenneth Kastren-75	Åsarna	07.08 Kannus +1,7		5-18 dk	
11,59	Stefan Bärnas-69	Kraft 	23.08 Närpes +0,7		1 dt				
11,60	Jörgen Holmberg-69	Kraft 	23.08 Närpes +0,7		2 dt	
11,63	Mika Eränen-71		Länken	22.07 Oravais +0,6		6 DM	
11,4	Krister Storbacka-66	Drott 	03.06 Oravais +1,9		2 nat	
11,4	Stefan Berg-67		Drott 	03.06 Oravais +1,9		3 nat	
11,72	Tom Eriksson-64		Drott 	08.06 Pargas +0,6		4h1 nat				
11,79	Patrik Söderlund-72	Kraft 	20.06 Närpes +1,1		6-18A nat	
	---20---						
11,80	Patrik Moliis-76	Femman	25.08 Oulainen +1,8		2-14 FM	
	
medvind						
10,89	Johnny Näsman-67	Fyren	03.08 Oulu +2,8			1h5 FM	
10,99	Kaj Ekman-64		VIS	09.06 Kristinestad +3,45	D SFIM	
							
							
	200m-90	
21,67	Janne Pajunen-68	Åsarna	17.07 Kristinestad +1,7		2A int	
21,92	Mikael Söderman-65	Drott	28.07 Mariehamn +1,8		1h3 SFIM	
21,95	Johnny Näsman-67	Fyren	28.07 Mariehamn +0,8		2 SFIM	
21,95	Staffan Holmberg-66	Kraft	28.07 Mariehamn +0,8		3 SFIM	
22,02	Sören Kronqvist-68	IFN	17.07 Kristinestad +1,7		4A int	
22,56	Tom Nordman-72		Kraft	25.06 Närpes –0,6		1-18 DM	
22,61	Kent Alm-71		Femman	26.06 Närpes –0,3		1-20 DM	
22,89	Stefan Bärnas-69	Kraft	28.07 Mariehamn +1,1		2h1 SFIM	
22,95	Stefan Lithen-70	Femman	26.06 Närpes –0,3		2-20 DM	
23,00	Tom Eriksson-64		Drott	17.07 Kristinestad +1,3		2B int	
	---10---						
23,04	Mikael Bäck-74		OIF	02.06 Jakobstad +0,5		1-16 nat	
23,04	Kaj Nyman-63		Drott	21.07 Oravais +0,3		5 DM	
23,42	Johan Näs-69		IFN	29.07 Mariehamn +1,81		4h3 SFIM	
23,60	Mika Eränen-71		Länken	30.07 Kristinestad +1,0		1-20 dt	
23,61	Juha Nyman-66		IFN	17.07 Kristinestad +1,3		4B int	
23,79	Patrik Söderlund-72	Kraft 	25.06 Närpes –0,63		2-18 DM	

medvind
23,49	Jorma Ehrström-40	Drott	19.07 Kauhajoki +2,8		3 nat	
							
							
	400m-90	
47,12	Mikael Söderman-65	Drott	07.07 Nykarleby			1 dk	
48,39	Staffan Holmberg-66	Kraft	07.07 Nykarleby			3 dk	
48,58	Sören Kronqvist-68	IFN	29.07 Mariehamn			2h1 SFIM	
48,61	Janne Pajunen-68	Åsarna	14.08 Seinäjoki			1A  nat	
48,72	Kent Alm-71		Femman	13.07 Valkeakoski		1-20 FM	
48,91	Johnny Näsman-67	Fyren	22.08 Turku			1A	
49,08	Kaj Nyman-63		Drott	29.07 Mariehamn			4 SFIM	
49,10	Kaj Ekman-64		VIS	28.08 Split, YUG		D EM	
49,33	Stefan Lithen-70	Femman	13.07 Valkeakoski		2-20 FM	
49,94	Tom Eriksson-64		Drott	21.07 Joutsa			3h1 B-FM	
	--10--						
50,0	Krister Storbacka-66	Drott	20.06 Närpes			3A nat	
50,33	Juha Nyman-66		IFN	29.07 Mariehamn			3h1 SFIM	
50,41	Tom Nordman-72		Kraft	09.09 Nykarleby			2 skolM	
50,45	Stefan Bärnas-69	Kraft	22.07 Oravais			3A DM	
51,45	Thomas Asp-72		Kraft	12.08 Lohja			2-18 SFIM	
51,90	Klaus Mäkelä-68	GIF	03.07 Kokkola			1 dt
51,94	Mikael Bäck-74		OIF	09.09 Nykarleby			3 skolM	
52,61	Kaj Sandell-67		Falken 	22.07 Oravais			6 DM	
52,85	Tomas Björkman-73	IFN	04.09 Kokkola				
52,86	Johnny Larsson-71	Falken 	03.07 Kokkola			3 alue-k
	--20--				
53,45	Mikael Rönnholm-70	Femman 	25.06 Närpes			3-20 DM					
53,65	Janne Vanhala		GIF	07.06 Ylivieska			1 dt	
53,91	Peter Nynäs-70		Drott 	25.06 Närpes			4-20 DM	
							
							
	800m-90	
1.50,48	Mikael Söderman-65	Drott	04.09 Tampere			2A int	
1.51,08	Kaj Nyman-63		Drott	23.06 Saarijärvi		8A int	
1.53,86	Kaj Ådjers-63		Länken	14.08 Seinäjoki			5A nat	
1.54,0	Mikael Rönnholm-70	Femman	22.08 Pori			3A nat	
1.54,28	Kaj Elenius-65		IFN	17.07 Kristinestad		5A int	
1.55,48	Jörgen Salo-66		Åsarna	21.07 Oravais			1 DM	
1.55,54	Kalus Mäkelä-68		GIF	14.08 Seinäjoki			2B nat	
1.56,03	Johnny Larsson-71	Falken	28.07 Mariehamn			7 SFIM	
1.56,25	Erkki Jääskeläinen-56	Drott	21.07 Oravais			2 DM	
1.58,52	Thomas Asp-72		Kraft	14.08 Seinäjoki			4B nat	
	---10---						
1.59,20	Mikael Nyman-66		Kraft 	14.08 Seinäjoki			7B nat				
1.59,60	Niklas Karlström-72	Åsarna 	03.07 Alavus			4 int	
1.59,99	Jan-Mikael Westerholm-72Kraft	21.07 Oravais			6 DM	
2.00,93	Kaj Sandell-67		Falken	17.07 Kristinestad		5C nat	
2.01,82	Reijo Haapaniemi-61	Kraft 	14.08 Seinäjoki			13B nat
2.01,93	Timo Perkiömäki-74	Länken	15.07 Imatra			9-16 FM	
2.02,45	Jens Hagback-71		TIK	17.07 Kristinestad		8C int	
2.02,55	Kim-Olof Dahlbacka-72	IFN	08.09 Nykarleby			3-18 skolM	
2.02,69	Tony Grägg-66		VIF	01.09 Kristinestad		2 cup	
							
							
	1500m-90	
3.49,51	Jörgen Salo-66		Åsarna	07.07 Nykarleby			1 dk	
3.51,31	Mikael Rönnholm-70	Femman	13.07 Valkeakoski		2A-20 FM	
3.52,03	Kaj Elenius-65		IFN	04.08 Oulu			5h2 FM	
3.55,22	Kaj Ådjers-63		Länken	26.08 Ylöjärvi			4A nat	
4.00,34	Johnny Larsson-71	Falken 	13.07 Valkeakoski		3B-20 FM	
4.00,65	Mikael Nyman-66		Kraft 	20.08 Jalasjärvi		9A nat	
4.02,2	Johnny Wallsten-67	Drott 	12.08 Kannus				
4.08,18	Klaus Mäkelä-68		GIF	10.06 Ähtäri			16 nat	
4.09,63	Niclas Karlström-72	Åsarna 	13.07 Joensuu			3B-18 FM	
4.12,65	Reijo Haapaniemi-61	Kraft 	20.08 Jalasjärvi		5C nat	
	---10---							
							
	3000m-90	
7.57,47	Jörgen Salo-66		Åsarna	17.07 Kristinestad		1 int	
8.21,71	Kaj Ådjers-63		Länken	17.07 Kristinestad		13 int	
8.29,18	Mikael Rönnholm-70	Femman	29.05 Helsinki-E		15A ka	
8.37,07	Kaj Elenius-65		Drott 	03.06 Parkano			6 nat				
8.37,67	Mikael Nyman-66		Kraft 	12.08 Ilmajoki			7 nat	
9.00,8	Johnny Wallsten-67	Drott 	16.05 Klausdorf, GER	
9.04,92	Reijo Haapaniemi-61	Kraft	03.07 Alavus			5C int			
9.04,94	Mats Spets-71		Åsarna 	09.09 Nykarleby			1-18 skolM	
9.08,56	Johan Storbjörk-73	Falken 	09.09 Nykarleby			2-18 skolM	
9.10,18	Timo Rajamäki-67	Länken 	27.05 Sundsvall			4 int	
	---10---
9.14,89	Hans Byggmästar-62	Drott	04.09 Kokkola								
							
							
							
	5000m-90	
13.46,14 Jörgen Salo-66		Åsarna	23.06 Saarijärvi		5A int	
14.39,10 Kaj Ådjers-63		Länken	23.06 Saarijärvi		19A int	
15.04,31 Mikael Nyman-66	Kraft 	08.07 Nykarleby			4 mitt-k	
15.28,42 Peter Klemets-53	Femman	12.06 Vasa			14 nat	
15.44,9	 Reijo Haapaniemi-61	Kraft 	23.08 Närpes			1 dt	
16.00,74 Timo Rajamäki-67	Länken 	12.06 Vasa			8 nat	
16.01,39 Hans Byggmästar-62	Drott	12.06 Vasa			9 nat	
16.11,98 Stig Haglund-43	Drott 	00.07 Budapest			-45 EM				
							
							
							
	10000m-90	
29.20,3	 Jörgen Salo-66		Åsarna	21.04 Walnut, USA		16 kv	
31.30,65 Göran Björkgren-62	MaIF	22.07 Joutsa			4 B-FM	
31.32,29 Mikael Nyman-66	Kraft	28.07 Mariehamn			3 SFIM	
32.05,31 Håkan Spik-51		Åsarna	07.07 Nykarleby			3 dk	
32.17,86 Rainer Tunturi-56	Kraft 	22.07 Oravais			2 DM	
32.28,42 Thomas Furu-62		Åsarna 	22.07 Oravais			3 DM	
32.40,76 Reijo Haapaniemi-61	Kraft 	02.09 Ilmajoki			8 alue-k	
32.41,50 Hans Byggmästar-62	Drott	11.09 Nivala			4 dt				
33.07,00 Peter Klemets-53	Femman	22.07 Oravais			4 DM	
34.49,24 Henry Sandkulla-39	Drott 	22.07 Espoo				
	---10---						
			
	halvmaraton-90	
1.08.44	Peter Klemets-53	Femman	08.07 Sideby			1-35 nat
1.09.22	Rainer Tunturi-56	Kraft	08.09 Vasa			2 nat
1.10.31	Torolf Väglund-50	MaIF	08.07 Sideby			2-35 nat
1.11.24	Thomas Furu-62		Åsarna 	25.08 Kokkola			2 nat
1.12.09	Ingemar Svevar-52	Fyren	08.07 Sideby			2 nat
1.12.19	Markku Mantere-56	Länken	08.07 Sideby			3 nat
1.12.24	Timo Rajamäki-67	Länken	08.07 Sideby			4 nat
1.12.27	Mikael Nyman-66		Kraft	08.09 Vasa			5 nat
1.13.12	Göran Björkgren-62	MaIF	03.11 Vammala			3 nat
1.13.21	Håkan Spik-51		Åsarna	31.03 Toholampi			1 nat
	---10---
1.13.36	Hannu Riiki-59		MaIF	08.07 Sideby			6 nat
1.14.40 Kaj Grandell-67		Länken	08.07 Sideby			7 nat
1.16.04	Sixten Ahlsved		TUS	08.09 Vasa			11 nat
1.17.39	Hans Byggmästar-62	Drott	31.03 Toholampi			7 nat
1.19.16	Tage Väglund-54		MaIF	08.09 Vasa			18 nat
1.19.22	Christer Norrgård-48	MaSK	08.09 Vasa			19 nat
1.19.26	John Haglund		PSK	08.09 Vasa			20 nat
1.19.55	Jan-Erik Söderlund	Kraft	08.09 Vasa			21 nat


			
	maraton-90	
2.25.04	Peter Klemets-53	Femman	08.09 Vasa			3 nat	
2.36.22	Leif Källman-53		LIF	02.06 Stockholm			56 int				
2.37.40	Hans Byggmästar-62	Drott	08.09 Vasa			10 nat	
2.38.12	Guy Storbacka-53	Drott 	02.06 Stockholm			76 int				
2.38.25	Ingmar Svevar-52	Fyren 	14.07 Skellefteå				
2.40.23	Hannu Riiki-59		MaIF	21.07 Jakobstad			4 nat				
2.40.32	Boes Ravall-53		Åsarna 	01.05 Ylistaro			6-35 FM				
2.42.00	Bjarne Östman-52	IFN	02.06 Stockholm			111 int				
2.42.44	Robert Bergkulla-69	VIS	02.06 Stockholm			119 int				
2.43.30	Stefan Storvall-61	Åsarna 	25.08 Kokkola			2 nat				
	---10---						
2.43.35	Torolf Väglund-50	MaIF	14.07 Skellefteå				
2.44.51	Simo Pallaspuro-54	GIF	25.08 Lappeenranta		11 nat				
2.46.46	Johnny Fagerholm-66	LIF 	02.06 Stockholm			190 int
2.50.57	Thomas Furu-62		Åsarna	02.06 Stockholm			288 int				
2.51,20	Peter Backlund-53	Drott 	02.06 Stockholm			299 int
2.51.30	Markku Mantere-56	Länken	11.08 Helsinki			int
2.51.57	Esa Luhtasela-52	MaIF	08.09 Vasa			18 nat
2.53.04	Volmar Risberg-61	Kraft	08.09 Vasa			23 nat
2.53.43	Stig Snickars-42	Kraft	08.09 Vasa			5-40 nat
2.54.07	Nils Svenfors-54	LIF	02.06 Stockholm			368 int				
	---20---						
2.54.27	Rurik Sundström		LIF	08.09 Vasa			24 nat
2.55.03	Tom Lillqvist-55	GIF	31.03 Toholampi			5-35 vintFM
2.55.03	Ralf Bredarholm-46	Falken	30.06 Hartola			12-35 nat
2.57.25	Thorolf Forsman-50	Brahe	30.06 Hartola			14-35 nat
2.58.17	Esa Rantala-54		Åsarna	21.07 Jakobstad			14 nat
2.58.21	Stig Nyman-37		LeBoys	08.09 Vasa			3-50 nat
2.58.41	Sune Ekstrand-60	LIF	08.09 Vasa			30 nat
							
							
	110m häck-90	
14,86	Kaj Ekman-64		VIS	29.08 Split, YUG +0,0		D EM	
15,09	Leif Björkgren-67	Drott	07.07 Nykarleby –1,2		2 dk	
15,09	Jan-Erik Romar-57	IFN	05.08 Oulu +1,3			6h1 FM	
15,80	Stefan Myntti-70	VIS	29.07 Mariehamn +0,2		4h2 SFIM	
15,93	Stefan Lithen-70	Femman	25.06 Närpes –1,9		2-20 DM	
16,22	Juha Nyman-66		IFN	22.07 Oravais –0,6		3 DM	
16,70	Alf-Håkan Romar-64	IFN	22.07 Oravais –0,6		4 DM	
16,75	Jarkko Ahola-66		Länken	30.07 Kristinestad +1,88	1 dt	
18,45	Joakim Rännar-72	IFN	09.09 Nykarleby –1,5		4-18 skolM				

medvind
14,65	Kaj Ekman-64		VIS
							
							
							
	400m häck-90	
51,38	Sören Kronqvist-68	IFN	04.08 Oulu			2 FM	
53,25	Stefan Lithen-70	Femman	04.08 Oulu			3h1 FM	
53,78	Juha Nyman-66		IFN	04.08 Oulu			5h2 FM	
58,30	Peter Nynäs-70		Drott	21.07 Oravais			2 DM	
							
							
							
	3000m hinder-90	
8.27,98	 Jörgen Salo-66		Åsarna	28.08 Split, YUG		9h1 EM	
9.20,83	 Kaj Ådjers-63		Länken	20.06 Nurmijärvi		6 int	
9.52,41	 Mikael Nyman-66	Kraft	23.08 Lappajärvi		5 ilkka-r	
9.59,43	 Stig Haglund-43	Drott	00.07 Budapest			3-45 EM	
10.04,12 Johnny Wallsten-67	Drott 	14.07 Kiel, GER				
10.13,32 Kaj Sandell-67		Falken 	28.07 Mariehamn			7 SFIM	
10.13,73 Timo Rajamäki-67	Länken 	28.07 Mariehamn			8 SFIM	
10.50,88 Ralf Stark-70		MaIF	21.07 Oravais			2 DM	
							
							
	höjd-90	
201	Andreas Stenbacka-67	Falken	07.07 Nykarleby			2 dk	
201	Kaj Ekman-64		VIS	03.08 Oulu			D FM	
200	Roger Lindholm-60	Fyren	04.07 Korsnäs			2 nat	
198	Stefan Myntti-70	VIS	09.06 Kristinestad		D SFIM	
191	Oskari Frösen-76	Länken	25.08 Oulainen			1-14 SM	
186	Jarkko Ahola-66		Länken 	21.07 Oravais			3 DM	
180	Johnny Kronqvist-71	OIF	01.09 Kristinestad		1 cup	
180	Johnny Berglund-73	VIF	08.09 Nykarleby			5-18 skolM				
175	Mikael Appel-75		Länken 	17.07 Kristinestad		2-16 nat	
175	Johan Broman-77		IFN	29.08 Nykarleby				
	---10---						
							
	stav-90	
470	Jan-Erik Romar-57	IFN	08.07 Nykarleby			1 mitt-k	
460	Kaj Ekman-64		VIS	10.06 Kristinestad		D SFIM	
430	Stefan Myntti-70	VIS	01.06 Karstula			3 dk	
390	Sten Forsen-47		Åsarna 	20.08 Vasa			2 cup				
370	Niklas Myntti-72	VIS	16.08 Vasa			2 dt	
350	Markus Sjelvgren-75	Åsarna 	20.06 Nykarleby			1-16 dt	
350	Mikael Finell-73	VIS	20.08 Vasa			3 cup	
340	Robert Högkull-74	Falken 	20.06 Nykarleby			2-16 dt	
340	Ove Forsen-75		Åsarna 	12.08 Virkby			2-16 SFIM	
320	Jarkko Ahola-66		Länken 	10.06 Kristinestad		D SFIM	
	---10---						
320	Patrik Sandell-72	Falken 	09.09 Nykarleby			4-18 skolM	
							
							
	längd-90	
760	Leif Björkgren-67	Drott	01.07 Koski +2,0		5A int	
681	Stefan Myntti-70	VIS	09.06 Kristinestad +0,8		D SFIM	
679	Kaj Ekman-64		VIS	19.05 Brescia +1,7		D kv	
673	Johan Näs-69		IFN	08.07 Nykarleby +1,2		3 dk	
657	Håkan Sabel-68		VIS	29.07 Mariehamn +0,8		7 SFIM	
654	Kenneth Kastren-75	Åsarna	31.07 Kuortane +1,2		1-16	
650	Tom Lithen-74		Femman	11.08 Lohja +0,6		SFIM	
647	Jouko Nikula-54		Drott 	12.06 Vasa +1,3			- ka				
624	Jarkko Ahola-66		Länken 	01.08 Ilmajoki +1,1		3 dt				
618	Patrik Westlin-74	Femman 	14.07 Imatra +0,5		12q-16 FM	
	---10---						
							
							
	3-steg-90	
15.36	Johan Näs-69		IFN	03.06 Töysä +1,1		- nat		
14.50	Leif Björkgren-67	Drott	22.07 Oravais +1,8		2 DM	
13.97	Håkan Sabel-68		VIS	07.07 Nykarleby +1,5		5 dk	
13.26	Jouko Nikula-54		Drott	22.07 Oravais +1,0		3 DM	
13.21	Tom Lithen-74		Femman	12.08 Lohja +1,4		2-16 SFIM	
12.95	Roger Lindholm-60	Fyren 	22.07 Oravais +0,31		4 DM	
12.74	Johnny Berglind-73	VIF	22.07 Oravais +0,89		5 DM	
12.44	Patrik Westlin-74	Femman 	12.08 Lohja –0,81		3-16 SFIM	
12.37	Magnus Sandelin-75	VIS 	10.09 Vasa +0,2				
11.83	Lars Backlund-66	IFN	22.07 Oravais +1,7				
	---10---

medvind						
15.58	Johan Näs-69		IFN	03.06 Töysä +2,5		2 nat	
							
							
	kula-90	
16.97	Jan Sandvik-69		VIS	20.08 Vasa			1 cup	
15.82	Göran Eklund-62		IFN	07.07 Nykarleby			3 mitt-k	
14.60	Tommy Rosbäck-67	Fyren	21.07 Oravais			3 DM	
14.02	Jarkko Ahola-66		Länken 	06.05 Kristinestad		1 dt	
13.45	Markus Vanhala-72	GIF	24.06 Ullava			2-20 nat	
13.38	Jarmo Mäkelä-63		Drott 	21.07 Oravais			4 DM	
13.18	Harri Fagerroos-58	MaIF	18.08 Kristinestad		2 cup	
13.13	Mårten Beijar-67	Femman 	20.08 Vasa			2 cup				
12.92	Kaj Ekman-64		VIS	09.06 Kristinestad		D SFIM	
12.91	Peter Ek-58		Kraft 	23.08 Närpes			1 dt	
	---10---						
12.74	Ben Antell-65		Femman 	20.08 Vasa			3 cup							
12.70	Stefan Huhtamäki-68	Åsarna 	20.08 Vasa			4 cup	
12.62	Jouko Nikula-54		Drott	04.07 Korsnäs			6 nat	
							
							
	diskus-90	
54.30	Jan Sandvik-69		VIS	03.06 Tartu			4 int	
53.90	Göran Eklund-62		IFN	08.07 Nykarleby			1 mitt-k	
43.54	Tommy Rosbäck-67	Fyren	02.09 Korsnäs			1 dt	
42.50	Jarkko Ahola-66		Länken	05.08 Kristinestad		1 dt	
41.86	Kaj Ekman-64		VIS	16.08 Vasa			2 dt				
40.82	Matts Nickull-71	VIF	25.08 Vörå			3 dt	
40.70	Jarmo Mäkelä-63		Drott 	22.07 Oravais			5 DM	
40.64	Tom Helsing-72		Femman 	21.08 Kokkola				
40.14	Leif Wikblad-45		Drott 	20.06 Tampere			5 brandmänFM				
39.48	Harri Fagerroos-58	MaIF	25.08 Vörå			dt	
	---10---						
38.30	Magnus Häggblom-51	VIS	29.07 Mariehamn			12 SFIM	
		
				
obekräftat
40.02	Peter Ek-58		Kraft 	
	
							
	slägga-90	
59.80	Guy Kullman-68		VIF	19.08 Vörå			1 dt	
51.80	Tommy Rosbäck-67	Fyren	25.08 Vörå			3 dt	
44.60	Harri Fagerroos-58	MaIF	24.07 Vörå			2 dt	
44.22	Jan Sandvik-69		VIS	21.07 Oravais			3 DM	
39.70	Jarkko Ahola-66		Länken	15.09 Kristinestad		3 dt	
							
							
							
	spjut-90	
73.10	Peter Björkroth-64	GIF	22.09 Joutsa			1 BFM	
70.14	Stefan Huhtamäki-68	Åsarna	27.05 Kälviä			4 nat	
59.30	Kaj Ekman-64		VIS	20.05 Brescia, ITA		D int	
58.10	Bo-Göran Ljung-65	Femman	06.05 Kristinestad		1 dt	
56.32	Lars Backlund-66	IFN	22.07 Oravais			2 DM	
51.80	Joakim Rännar-72	IFN	16.09 Pattijoki			D18 teamFM				
51.10	Johnny Berglund-73	VIF	22.07 Oravais			3 DM	
50.52	Tom Ekman-73		Femman 	12.08 Virkby			4-18 SFIM	
50.22	Tommy Rosbäck-67	Fyren 	02.09 Korsnäs			1 dt	
49.86	Jens Hagback-71		TIK	25.06 Närpes
	--10--
49.04	Benny Tjäru-74		GIF

							
							
	10-kamp-90	
7601	Kaj Ekman-64		VIS	11,14-660-12.78-201-49,50-14,89-40.60-450-58.10-4.31,12	04.08 Oulu		1 FM	
6323	Stefan Myntti-70	VIS	11,38-681-09.86-198-54,26-15,61-25,48-420-45.60-5.04,40	10.06 Kristinestad	3 SFIM	
4997	Jarkko Ahola-66		Länken 	12.42-563-11.93-180-59,08-17,96-35.12-320-39.30-5.48,82	10.06 Kristinestad	SFIM